informatiepagina van de gemeente vlissingen Binnenkort komt de chemokar weer 150 x Bellamy 19 Vlissingen doet mee aan de 'Open Monumentendag' II Q If I Modebewust?! Voetgangers via trap Belgisch Loodswezen naar 'Michiel' AFGEWERKTE OLIE: Inspraak op verordening subsidies amateurkunst VLISSINGEN MI EWUST R ZIJN? Schuur opruimen? Houd chemisch afval apart! Let op de gele folder! En verder Commissie ruimtelijke ordening Herbestrating Kanaalstraat Bouwaanvraag antenne-mast Oosterbaan NIET WEG LATEN LOPEN MAAR INLEVEREN! DAT KAN BIJ: Project groepen ingesteld Even bijpraten met wethouder De Keijzer Uitbreiding werkterrein Voetgangers wèl Culturele Raad GLAS HET INZAMELEN WAARD. HU? IN DE GLASBAK! Drie richtingen Geen uitbreiding camping "De Nolle" Toelating Belangstelling? Nog meer... Nieuwbouw Swanenburgh Basisscholen ITCZ Jeugdwerkgarantieplan DE VLISSINGER Woensdag 6 april 1988 IN DEN BLAUW GERUITEN KIEL redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen. telefoon 01184-87000. toestel 333. 335 en 337 Of de traditionele Hollandse voorjaarsschoonmaak nog bestaat, weten we niet. Wèl is het voorjaar de tijd bij uitstek om eens lekker opruiming te houden in uw huis, schuurtje of gangkast. En dan ziet u het weer staan: de restjes verf, de oude spuitbussen, dat restje bestrijdingsmiddel, dat blik af gewerkte motorolie, die oude accu... Wat moet u ermee? Het beste is al dit zogenoemde chemisch afval apart te houden, dus niet in de vuilniszak te doen, en afzonderlijk af te laten voeren. De gemeente helpt u daarbij door het gratis op te halen met de zo genoemde chemokar. Dat is een speciaal voor dit doel ingerichte vrachtwagen. De chemokar komt binnenkort ook bij u in de buurt. Volgende week ontvangt u een gele folder in de bus waarin alle standplaatsen en -tijden van de chemokar staan. Bovendien ver schijnt dan in dit blad een specia le pagina met als titel "Vlissingen milieubewust" waarop uitgebreid zal worden ingegaan hoe u kunt bijdragen aan een schoon milieu. Het apart houden van chemische afvalstoffen hoort daar zeker bij. Begin er nu al mee en let op de gele folder die u volgende week in de bus vindt! Eind vorige week verscheen het ontwerp van een subsidie verordening voor zogenoemde amateuristische kunstinstellin gen. Dat zijn bijvoorbeeld mu ziekgezelschappen, zang-, dans- en toneelverenigingen en fotografie- en filmverenigin gen. De verordening geeft on der meer regels voor het mini male ledental en de hoogte van de subsidiebedragen voor de verschillende soorten vereni gingen. Voordat de verorde ning defintief wordt vast gesteld is er eerst een periode van inspraak. Om aan de inspraak fe kunnen deelnemen hebben alle betrok ken verenigingen en dergelijke de verordening toegezonden gekre gen. Zij kunnen er schriftelijk hun mening over geven tot 10 mei as. Het indienen van mondelinge reacties is ook mogelijk. Dat kan tijdens een inspraakavond op 20 april as. in het stadhuis (aanvang: 19.30 uur). Het is de bedoeling dat de definitieve versie van de verordening door de gemeente raad in juni as. kan worden vast gesteld. In maart 1981 ging de gemeen telijke galerie Bellamy 19' van start. In de zaal (bij het Stede lijk Museum' werden sindsdien 49 exposities gehouden. Eind maart werd de 50ste geopend, die van Raoul De Keyser. Een jubileum-expositie dus. De voorgaande werden alle met zorg voorbereid. Deze vormt daar geen uitzondering op. In tegendeel. De expositie werd speciaal voor Bellamy 19' ont worpen. Zodanig, dat de voor- en de achterzaal van de galerie eikaars spiegelbeeld vormen. De Keyser (afkomstig uit Deinze-Astene, België), toont er zowel vroeger werk als meer recente schilderijen. Hoge kwaliteit. Ter gelegenheid van de 50ste tentoonstelling in 'Bellamy 19' is een speciale kleurencatalogus verschenen. Deze biedt een bio- grafi en een overzicht van de ex posities van Raoul De Keyser. Het accent ligt daarbij op de ten toonstelling in de Vlissingse gale rie. Een overzicht van de 49 voor gaande exposanten ontbreekt ui teraard niet. De teksten in de ca talogus werden verzorgd door de kunstkriticus Joland Jooris. Over het werk van De Keyser schrijft hij onder meer in de catalogus: "Een belangrijke stap in zijn ontwikke ling naar het huidige werk is het vereenzelvigen van een vlak ge geven (een voetbalveld) met het platte vlak van het schilderij. Het voetbalonderwerp is voor hem geen aanleiding tot afbeelden, maar tot bijna autonoom schilde ren: zoals de terreinverzorger kalklijnen aanbrengt op het gras, trekt hij witte lijnen op het doek. (foto Wim Riemens) In zijn verdere evolutie krijgen ze nog een zelfstandiger rol". De expositie van Raoul De Key ser is nog tot en met 23 april a.s. te zien in 'Bellamy 19'. Deze ge meentelijke galerie is, zoals ge schreven, te vinden bij het Stede lijk Museum aan het Bellamy- park. De openingstijden zijn: - dinsdag tot en met vrijdag van 10.00- tot 12.30 uur en van 13.30- tot 17.00 uur; -zaterdag van 13.00- tot 17.00 uur. De organisatie van deze ten toonstelling (en de voorgaan de) was in handen van de Cul turele Raad Vlissingen, in het bijzonder de sectie Beeldende Kunst. (foto Ruben Oreel) Volgende week wordt begon nen met de gedeeltelijke herin richting van de Kanaalstraat. Dat gebeurt volgens het plan, zoals dat is opgesteld door de winkeliersverenigingg 'Nemid- so' en de gemeente. De herin richting betreft met name de trottoirs; de rijbaan valt buiten de werkzaamheden. De aannemer en zijn medewer kers werken van 'oost naar west', van de Paspoortstraat naar de Spoorstraat/Berm weg. Er zal steeds aan één kant van de straat worden gewerkt, steeds tot aan de (eerst)volgende zijstraat. Eerst wordt de linker stoep onder han den genomen. Vervolgens komt de stoep aan de rechterzijde aan de beurt. Bijde zijstraten wordt het trottoir doorgetrokken, met aan de straatzijde uiteraard aflo- pene inritbanden. Verder zullen her en der plantenbakken en an der straatmeubilair worden ge plaatst. De verwachting is dat de werk zaamheden zo'n anderhalve maand in beslag zullen nemen. Men is daarbij echter onder meer afhankelijk van het weer. Het is daarom niet uitgesloten dat de werkzaamheden langer zullen duren dan gedacht. Op zaterdag 17 september wordt in heel Nederiand de Open Monumentendag gehou den. Grote en kleine monu menten, van kerken, molens en kastelen tot hofjes en woonhuizen worden dan open gesteld voor publiek. Daar zal het echter niet bij te blijven. Ook vinden in en rondom de monumenten allerlei activitei ten plaats. Tentoonstellingen, kinderspelen, concerten, wandel- en fietstochten, 't kan allemaal. Vorig jaar werd de eerste Open Monumentendag ook in die vorm gehouden. Deze was toen een groot succes. Door omstandighe den was Vlissingen toen niet van de partij. Dit jaar, zo hebben bur gemeester en wethouders beslo ten, zal de gemeente echter niet in het rijtje van deelnemers ont breken. Daarbij zal ook een be roep worden gedaan op de ande re eigenaren/beheerders van mo numenten in de gemeente. Bin nenkort ontvangen zij een brief van het college. Daarin zal wor den gevraagd of men wil 'inha ken' op de Open Monumenten dag en zo ja, hoe. Op basis van de reacties zullen door de ge meente verdere plannen worden ontwikkeld. De deelnemers zullen daarvan uiteraard op de hoogte worden gehouden. In ieder geval zullen door de gemeente diverse meer 'overkoepelende' activitei ten, zoals publiciteit, worden verzorgd. Een deel van het interieur van een bekend Vlissings monument, de Oranjemolen, (foto Ruben Oreel). De PTT heeft aan de gemeente vergunning gevraagd voor de bouw van een antenne-mast bij de bestaande telefooncentrale aan de Oosterbaan. Het gaat om een metalen antenne-mast van 53,5 meter hoog, bestemd voor autotelefoons- en sema- foonverkeer. Burgemeester en wethouders willen de gevraag de bouwvergunning verlenen maar hebben daarover eerst de mening van de omwonenden gevraagd. Zij kunnen tot aan staande vrijdag, 8 april, reageren. Om de bouw van de mast moge lijk te maken, zal namelijk het bestemmingsplan moeten wor den gewijzigd. B. en w. zullen hiervoor een voorstel aan de ge meenteraad doen. Dit voorstel zal echter eerst, samen met de inge diende reacties, worden behan deld tijdens een openbare verga dering van de commissie voor de ruimtelijke ordening op dinsdag 12 april a.s. in het stadhuis (aan vang: 19.30 uur). Als de commis sie positief adviseert, zal de ge meenteraad er een beslissing over nemen tijdens de vergade ring van donderdag 28 april a.s. in het stadhuis (aanvang: 19.30 uur). Volgende week dinsdag (12 april) vergadert de vaste com missie van advies en bijstand voor de ruimtelijke ordening. Deze bijeenkomst vindt plaats in het stadhuis. De aanvang is om 19.30 uur. De agenda en de te bespreken ontwerp-voorstellen liggen ter in zage in twee gemeentelijke infor- matiehoeken; die in het stadhuis en die in de openbare bibliotheek (Lange Zelke). De vergadering is uiteraard openbaar. Ook het pu bliek heeft er spreekrecht. Alle garages Afdeling Reiniging Gemeente Vlissingen, Edisonweg 9, Vlissingen, tel. 62291 Olie is schadelijk voor het milieu Dus: niet in de vuilniszak, gootsteen of toilet (riool) deponeren! Maar: bewaren en inleveren, dat is beter voor ons allemaal! De trap bij het Belgische Loodswezen (Boulevard de Ruyter 8). Wie hier naar beneden gaat, komt uit in de Noordzeestraat. Dat is vlakbij de Breewaterstraat en het Beursplein, (foto Ruben Oreel). Sinds gisteren is de oprit van het Beursplein naar de Boule vard de Ruyter ook afgesloten voor voetgangers. Er is echter een alternatieve wandelroute, waarvoor men nauwelijks om hoeft te lopen. Die voert via de openbare trap onder het ge bouw van de Belgische Loods wezen aan Boulevard de Ruy ter 8. Deze komt, aan de ach terzijde van de boulevard, uit op de Noordzeestraat. Vandaar is het maar een klein eindje naar het Beursplein. Aanleiding voor het totale afslui ten van de oprit is de vernieuwing daarvan. In verband daarmee kunnen auto's er al sinds een paar maanden geen gebruik van maken. De werkzaamheden voor de reconstructie van de oprit zijn inmiddels zover gevorderd, dat ook de trap voor voetgangers aangepakt moest worden. En nog meer. In verband daarmee is sins giste ren het werkterrein bovenaan de oprit uitgebreid. De Boulevard de Ruyter is nu ter hoogte van het Belgische Loodswezen afgeslo ten. Het hek dat het werkterrein omsluit is daar dwars over het wegdek geplaatst. Dit betekent dat het Keizersbolwerk mét het standbeeld van Michiel de Ruyter vrijwel geheel binnen het werkter rein is komen te liggen. Daardoor is het ook afgesloten voor gemo toriseerd verkeer. Het keren van auto's is nu mogelijk ter hoogte van het gebouw van de Belgische Loodsensociëteit. Daar is een tij delijk parkeerverbod voor beide zijden van de straat ingesteld. Het trottoir aan de zeezijde blijft wel toegankelijk. Voet gangers kunnen dus nog wel tot aan het rode vuurtorentje komen. Burgemeester en wethouders hebben vorige maand een be slissing genomen over het voortbestaan en het instellen van enkele projectgroepen per 1 april jl. Projectgroepen zijn samenwerkingsverbanden van onder anderen bewoners en ambtenaren ten behoeve van de stadsvernieuwing (in één geval van nieuwbouw) in een wijk. Per 1 april jl. zijn nu ingesteld projectgroepen voor de gebie den Binnenstad, Rosenburg en Ritthem. Voor Paauwenburg zal wellicht op termijn nog een projectgroep worden in gesteld. De bestaande projectgroep Scheldebuurt is opgeheven, ter wijl voor de gebieden Bonedij- ke/Bloemenbuurt en Oost- Souburg geen projectgroepen worden ingesteld. Voor deze ge bieden zal in voorkomende geval len de hele buurt worden geïnfor meerd en zal er zo nodig dan tij delijk of permanent een groep van belangstellenden/belangheb benden worden geformeerd. Alle personen en instanties die zich hadden aangemeld voor deelname in een projectgroep zullen binnenkort door b. en w. van hun beslissing op de hoogte worden gebracht. De toegang tot de trap in de Noordzeestraat. Wie hier naar bo ven gaat komt uit op de Boule vard de Ruyter. (foto Ruben Oreel). Morgen, donderdag 7 april houdt het algemeen bestuur van de Culturele Raad Vlissin gen haar maandelijkse verga dering. Deze vindt plaats in het welzijnscentrum 'Bachten Komme' (Badhuisstraat 104). De aanvang is om 20.00 uur. Uiteraard is deze vergadering openbaar. Voor wie belangstel ling heeft: welkom. De stukken kunt u vantevoren inzien. Dat is mogelijf bij de Cülturele Raad zelf (adres: eveneens Bad huisstraat 104) en in de informa- tiehoeken in het stadhuis en de openbare bibliotheek. Ben je modebewust? Dan is de middelbare beroepsopleiding Mode en Kleding misschien wel iets voor jou. Dat is een moderne opleiding, afgestemd op de praktijk. Deze wordt ge geven op de scholengemeen schap voor MDGO in Vlis singen. LET OP: mode is iets anders dan trends volgen. Want als je de trend volgt, loop je eigenlijk ach ter de feiten aan. Het leveren van je eigen bijdrage aan het 'mode vak' doet een groot beroep op je eigen creativiteit. Deze wordt bin nen de opleiding gekoppeld aan (het aanleren van) technische vaardigheden. Zodoende kan je straks met je diploma terecht in allerlei vakken van het mode bedrijfsleven. Ook is het mogelijk dat je doorstudeert aan bijvoor beeld de kunstacademie. De opleiding Mode en Kleding (op de school aangeduid als MK) De camping "De Nolle" aan de Burgemeester van Woelderen- laan zal niet worden uitge breid. Burgemeester en wet houders hebben besloten geen verdere medewerking te verle nen aan de plannen tot uitbrei ding van deze camping. Aanvankelijk wilden b. en w. hier aan wel medewerking verlenen. Daarbij zou het naast de camping gelegen tenniscomplex moeten worden verplaatst. B. en w. zien nu echter van dit voornemen af als gevolg van de financiële aspecten van die verplaatsing. Ook de ingediende negatieve reacties van de omwonenden hebben b. en w. doen besluiten af te zien van het verlenen van me dewerking aan uitbreiding van de camping. Alle omwonenden zijn onlangs van de beslissing van b. en w. op de hoogte gebracht. kent drie richtingen. Na het eer ste leerjaar, het basisjaar kan je kiezen uit: a. de afstudeer-richting Reali satie. (Binnen deze richting wordt er gewerkt aan het ont werpen en maken van kleding. Met dit diploma kan je gaan wer ken als: coupeur, patronenma- ker, verandercoupeur, kwaliteit scontroleur, assistent werkvoorbereider, model naaister, intekenaar of mede werker voor het maken van boetiek- en maatkleding; b. de afstudeerrichting Com mercie. (Hier gaat het om alles wat te maken heeft met de in- en verkoop in de textielbranche. Na je opleiding kan je gaan werken als bijvoorbeeld (assistent-)inko- per en (assistent-)bedrijfsleider in het grootwinkelbedrijf of in de detailhandel. Met je vestigings diploma kan je ook een eigen zaak beginnen! c. de afstudeerichting Presen tatie. (Hoe laat je kleding zien? Bij deze afstudeerrichting leer je hoe je de kleding in showrooms, etalages, of tijdens tentoonstel lingen zo goed mogelijk presen teert. Je leert ook advertenties, labels en catalogie ontwerpen. Later kan je aan de slag bij de kleding- of textielindustrie en bij organisatie- en mode adviesbureaus. Bij alle drie de richtingen kan je je vestigingsdi ploma Commercie halen; bij die voor Commercie is dat verplicht. In alle studierichtingen wordt er tijdens het tweede leerjaar 13 weken stage gelopen. Je wordt toegelaten tot het MDGO-MK als het diploma hebt van: - MAVO-4, MAVO-C, MAVO-D of - Lager Beroepsonderwijs met twee vakken op C-niveau (waar onder Nederlands), de rest op B- niveau; - een bewijs van overgang naar 4-HAVOA/WO. Heb je belangstelling of wil je meer informatie? (En dit geldt niet alleen voor meisjes, ook jon gens zijn van harte welkom!) Neem dan de telefoon en bel (01184)60867. Of kom gewoon even langs bij de MDGO-school aan de Troelstraweg. Er is (nog) ruimte voor nieuwe leerlingen (meisjes en jongens). Overigens, MDGO staat voor Middelbaar Dienstverlenings- en Gezondheidszorg Onder wijs. Aan de gemeentelijke scholengemeenschap in Vlis singen kan je natuurlijk ook andere richtingen volgen. Dat zijn die voor de Sociale Ar beid, Agogisch Werk en de Verpleging. Een van de laatste fasen in de tot standkoming van de nieuwbouw van de scholengemeenschap voor lager beroepsonderwijs "Swanenburgh" is aangebroken. De aanbesteding heeft plaatsge vonden en we hebben nu het mi nisterie toestemming gevraagd het werk te mogen gunnen. Dan kan de uitvoering nog voor de zo mervakantie beginnen. Daarmee zal dan na vele jaren van voorbe reiding de langgekoesterde wens van nieuwbouw in vervulling gaan. Inmiddels hebt u wellicht gezien dat het bouwrijp maken van het terrein Weyevliet, (tussen Westerzicht en Bossenburgh, waar de school moet komen) al een eind gevorderd is. Ik heb hier al eens eerder melding gemaakt van de toestemming van het ministerie van onderwijs, om de Frans Naereboutschool en de Ichtusschool aan te passen aan de eisen die het huidige ba sisonderwijs stelt. Het gaat daar bij onder meer om de integratie van de vroegere kleuterscholen in de nieuwe basisscholen. Ik ben erg blij te kunnen melden, dat de werkzaamheden vlot verlopen. Zodanig zelfs, dat er sprake is van een flinke tijdwinst op het werkschema. Het ziet er nu naar uit, dat de Frans Naerebout school in de loop van mei gereed is. De leerlingen kunnen dan de rest van dit schooljaar al in de aangepaste school doorbrengen. Aansluitend beginnen we met een soortgelijke verbouwings operatie op de Ichtusschool. Ik hoop dat die even voorspoedig zal verlopen! Overigens hebben we inmiddels ook toestemming van het ministe rie om in Souburg de J.H. van Da- leschool zodanig aan te passen dat daarin ook de groepen 1 en 2, die nu nog in de Braamstraat ge huisvest zijn, kunnen worden on dergebracht. Er zal sprake zijn van een omvangrijke renovatie. Omdat er geen mogelijkheden zijn de leerlingen tijdelijk elders te huisvesten zal deze verbouwingsoperatie in de ko mende zomervakantie moeten plaatsvinden. Het voorstel om een en ancjer te realiseren zal het college in een van de komende maanden aan de raad voor leggen. Een geheel andere vorm van on derwijs is het Informatie Techno logie Centrum Zeeland (ITCZ) dat verbonden is aan de gemeentelij ke MTS. Het is een opleiding scentrum, waarbij de begrippen informatica, automatisering en communicatie centraal staan. Er worden talloze cursussen gege ven, van beroepsopleidingen in formatica tot opleidingen op het gebied van kantoor- en industrië le automatisering. De activiteiten richten zich op zowel het onder wijs als het bedrijfsleven. De op zet van het ITCZ, dat als regio naal centrum fungeert voor zowel onderwijs als bedrijfsleven, heeft een uitrusting met apparatuur mogelijk gemaakt, waar velen bij het zien de vingers zullen af likken. Het ITCZ draait nu twee jaar. En goed, want op grond van een evaluatie heeft het ministerie van onderwijs de experimentele perio de met twee jaar (tot 1 januari 1990) verlengd èn daarvoor ook subsidie toegekend. Ik zie hierin het belang van deze hoogwaardi ge opleidingsvorm voor onze re gio nog eens onderstreept. Tot slot nog iets over het Jeugd werkgarantieplan. Tot op heden hadden wij van de minister van Sociale zaken en werkgelegen heid toestemming om op 30 ar beidsplaatsen werkloze jongeren gedurende een half jaar enige werkervaring en scholing te laten opdoen. De minister heeft op ons verzoek ingestemd met een ver hoging van dit aantal plaatsen tot 50. We kunnen hiermee weer voor een aantal jongeren méér een betere basis scheppen voor een kans op de arbeidsmarkt!

de Vlissinger | 1988 | | pagina 5