William and Mary-herdenking centraal in exposities van Stichting Delta Cultureel Dirty Dancing, The Directors en nieuwe band op de planken De lente doet haar werk jpDÈHjjEa Site GROTE KERK EN SCHOTSE HUIZEN SAMEN OPEN De geknoopte buizen Van Gerrit de Jong Laatste keizer van China wordt tuinman in Peking Finalist Grote Prijs te gast in Midgard LENTEFEEST VAN DE LIONS 31 MAART T/M 6 APRIL IN MIDDEN ZEELAND Willem III UFE ON BREY Punt en De Zwarte met Paasconcert Telegrafie MET SPONSOR KOMEN HENNY VR/ENTEN EN FAY LOVSK/ GEZIEN Otello in de bioscoop Woensdag 30 maart 1988 DE FAAM - DE VLISSINGER nu m is?is mmm Eerste Paasdag is de Grote Kerk van Veere weer open voor bezoekers. De status 'officiële opening' staat een dag eerder gepland, namelijk zaterdag 2 april. De Stichting Delta Cultureel heeft naast enkele oude en bekende maar niet meer weg te denken exposities een aantal nieuwe actuele tentoonstellin gen ingericht. Zo is met de presentatie van 'Willem III en de Zeeuwen' ingehaakt op het feit dat 300 jaar geleden deze stadhouder tot koning van Engeland werd gekroond. De opti sche telegrafie en de functie die de Grote Kerk (in de Franse tijd) daar in had is een ander nieuw onderwerp. Verder worden er weer avondvullende concerten gehouden, waarvan het eer ste in juni plaatsvindt, althans onder de vleugels van de organi serende stichting. Het seizoen loopt dit jaar tot 31 oktbber. Parallel aan de officiële opening van de Grote Kerk loopt de ope ning van de eerste expositie dit seizoen in de Schotse Huizen in Veere. De genodigden zijn om 14 uur in de Grote Kerk en twee uur later in de Schotse Huizen. In de ze voormalige pakhuizen aan de Kade worden tekeningen en et sen van Walter Vaes (1882-1952) getoond onder de titel 'Veere eo aan het begin van de XXe eeuw'. Patrick Graeve spreekt het openingswoord. Dit jaar wordt in Nederland en Engeland op grootscheepse wij ze herdacht dat stadhouder Wil lem III (1650 tot ^702) na zijn huwelijk met de Engelse prinses Mary II Stuart in 1689 tot koning van Engeland werd gekroond. In Veere wordt aandacht geschon ken aan de periode daarvoor, in het bijzonder zijn relatie tot de Zeeuwen. De Veerse regenten bijvoorbeeld hebben sterk geij verd voor de verheffing Willem III in de functies die zijn vader be kleedde. In 1668 werd hij bij zijn meerderjarigheid verheven tot Eerste Edele, vertegenwoordiger van de adel in de Staten van Zee land. In 1672 werd hij door de Zeeuwse Staten benoemd tot opperbevelhebber van het Ifeger en tot stadhouder. Het gemor in een aantal Zeeuwse steden en De band Life on Brey speelt vrij dag 1 april in het open jongeren centrum Midgard in Middelburg. Het is een jonge formatie met een volwassen faam, want eer der speelde ze in het voorpro gramma van Screaming Blue Messiahs en ze bereikte de finale van de Grote Prijs van Nederland. Het optreden begint om 22.30 uur. Life on Brey onderscheidt zich door de contrasten, die tot uiting komt in de kleding van de band leden. De beide gitaristen bij voorbeeld zijn uitgedost in schit terende pakken en de drummer en zanger zien er uit als havenlo ze punkers. Die contrasten drin gen echter ook door in de mu ziek, waardoor het totaal een vu rige energieke show wordt. Altvioliste Jacomien Punt en or ganist Iman de Zwarte verzorgen maandag 4 april een Paasconcert in de Gereformeerde kerk te Kou- dekerke. Van de bezoekers wordt verwacht dat ze meedoen aan de samenzang van enkele Paasliederen. Het concert begint om 20 uur. Aan deze liederen vooraf zijn be werkingen van Jan Zwart, Jo- hann Lemckert en Hans Micheel- sen te horen. Op het programma staan verder werken van Bach, Hindemith, Heiller en Vitali. Ja comien Punt won vorig jaar het concours van de Stichting Jong Muziektalent Nederland en dit jaar het Edith Stein-concours in Den Haag. Iman de Zwarte stu deert orgel en kerkmuziek aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag. Hij is cantor-organist van de Hervormde en Gerefor meerde kerk in Koudekerke en assistent-organist in de Sint Ja- cobskerk te Vlissingen. de dreigende inval van de Fran sen maakten die benoeming noodzakelijk. Onder meer dit en andere bijkomstige maar belang rijke zaken voor de rol van de la tere Engelse koning is te zien in de Grote Kerk. De tentoonstelling 'optische tele grafie in Zeeland' vindt eveneens zijn bakermat in de Grote Kerk van Veere. Van 1810 tot 1813 fungeerde de stompe toren van de kerk als seinpost voor de Franse Kustbewaking als schakel in een Frans-Hollandse lijn die liep van Schiermonnikoog tot aan het Zuidfranse Bayonne. Van alle optische telegraafsystemen die in Nederland hebben gefunc tioneerd is er altijd een in Zeeland toegepast. De expositie geeft een algemeen overzicht van dit soort telegrafie en verder wordt de situatie in Zeeland in de Fran se tijd uit de doeken gedaan (overigens heeft de Grote Kerk ook in die tijd een belangrijke rol vervult, bijvoorbeeld als hospi taal). Er is een aantal unieke re producties te zien van de Franse genie uit die tijd. Als apotheose in deze tentoonstelling staat een model op 1/3 van de ware groot te zoals deze op de toren stond. Het publiek mag dit toestel be dienen. Op de andere exposities in de Grote Kerk zien we Engelse land schapsschilders. Dit kwam tot stand dankzij de medewerking van kunsthandel De Horn in Vlis singen. Verder is er natuurlijk weer de geschiedenis en conser vering van de kerk, een brokje historie van Veere en de ge restaureerde boerenwagens van de Stichting Zeeuwse Inspan. De openingstijden van de Grote Kerk van Veere zijn: maandag tot en met vrijdag 10 tot 17 uur, zondag van 14 tot 17 uur. De to ren is tot 16.30 uur te bezoeken. Als wiskundeleraar heb je na tuurlijk een mathematische ach tergrond. Bij schilder Gerrit de Jong, leraar wiskunde aan de Christelijke Scholengemeen schap Walcheren, uit zich dat in geboeidheid in oneindigheid/ein digheid. De Jong gaat op een speelse manier om met het on eindigheidsbegrip. De geknoopte buizen van De Jong zijn zonder einde of begin. De oneindigheid van tijd en ruim te wordt uitgedrukt door een buis die uit het niets komt en na enige omzwervingen weer in het niets verdwijnt. De schilderijen zijn tijdens kantooruren te zien in de Ahrend-showroom aan de Vlissingse President Roose- veltlaan. Het is nog even zoeken naar een sponsor. Maar als die er komt, dan staat er heel wat te gebeu ren op het Groot Filmfeest vrij dag 8 april en niemand minder dan Hennie Vrienten en Fay Lovski van The Magnificent Se ven komen naar Middelburg. De organisatie. Coma Productions, waarachter onder andere direc teur Leo Hannewijk zit van de Stichting Filmtheaters Middel burg, doet er alles aan om nog een geldschieter te vinden. Wat wel vaststaat is de komst van The Directors naar de Mid delburgse Schouwburg. Deze band is samengesteld uit regis seurs en acteurs onder wie Huub Stapel, Dick Maas, Leon de Win ter, Maya van den Broucke, Mo nique Kléman (zangers Lois La ne), Hans Scheepmaker, George Schouten, Esmee Lammers en Donna X van Rouveroi. De leden - hoe druk ook in hun dagelijkse filmbeslommeringen en enkelen nog maar net op adem van het kassucces 'Amsterdamned' - komen regel matig bijeen in Amsterdam om "wat te repeteren. Voorop staat de gezelligheid", grijnst Huub Stapel. In een Amsterdams ca feetje waar hij totaal geen last schijnt te hebben van zijn be roemdheid, hoewel sommige op gefleurde jongedames met een glimlach naar onze hoek kijken, praat hij honderd uit over The Di- The Directors met vlnr: Huub Stapel, Monique Klemann en Maya van den Broucke. rectors. Ontspannend, noemt hij musiceren in die groep. Stapel heeft enorm leuke herin neringen aan Middelburg. Hij her innert aan het optreden in een café aan het Damplein, waar de formatie met Rolls Royce met Hollywoodse glitter en glamour werd voorgereden. 'Huubje, Huubje', scandeerden jongelui. Huub bloosde. Zoveel verering voor zijn werk had hij nog ner gens gehad. En eigenlijk hoefde het ook allemaal niet. Ook heeft hij veel vrienden in Middelburg, die - net als hij - filmgek zijn. "Met The Directors", zegt hij "proberen we ook aandacht te 23.00 uur. Worstjes op m'n borstjes. En: een klap op m'n kontje kost je een rondje. Terwijl buiten een bescheiden voorjaarsstormpje raast pro beert Ria Valk het Lentefeest gezelschap in Britannia op te warmen. Enkele verdwaalde outsiders kijken verwonderd om zich heen. Echtgenotes, vriendinnen en minnaars zijn alom vertegenwoordigd. Kij ken en bekeken worden. Zien en gezien worden. Het Lente feest van de Lionsclub. 23.30 uur. Satétijd. Ietwat rood aangelopen bezoekers nuttigen een hartig hapje. De verkoper: "De warme balletjes lopen wat minder, maar dat komt nog wel". Het hoogte punt van het Vlissingse social life. Een bezoeker: "Eigenlijk wel triest ja". 23.45 uur. Het damestoilet. Een mengeling van dure par fums wolkt je tegemoet. De dames snoeren zich opnieuw in en werken hun doorgelopen make-up bij. Lipstick, mascara en heel veel poeder. "Ik ken iedereen en iedereen kent mij", giechelt een lichtelijk aangeschoten gaste. "Hoe dat komt? Dat is voor jou een vraag en voor mij een weet". 24.00 uur. De creaties. Veel srrjokings en af en toe een avondjurk. Hier en daar duikt een hoedje op. Smaakvol en duur is het devies. Er wordt gedanst. De veelbetekende blikken vliegen over en weer. Een mannelijke bezoeker loopt er wat schichtig bij. "Ik kom hier al mijn ex-en tegen. Ik voel me toch niet echt op m'n gemak". 00.15 uur. De voorzitter van de feestcommissie. "Het sfeertje van vorig jaar zit er weer in. Gezellig. Met de op brengst zit het goed. Je kunt wel zeggen dat die is verdub beld ten opzichte van vorig jaar. We hebben nu natuurlijk ook veel meer sponsors". De opbrengst gaat naar een zeil kamp voor kankerpatiëntjes. 00.30 uur. Er wordt veel gela chen en veel gedronken. Part ners zijn elkaar kwijt. De eerste nieuwe stellen verlaten haastig het feest. 01.00 uur. De disco. Jong welgesteld Walcheren Ijeft zich uit op de dansvloe'. De D.J.: "Gelukkig dansen ze nu eindelijk". Stoere adonissen keuren de aanwezige partijen. Hier bloeit het prille geluk. Jon ge meisjes huppelen vrolijk op de tonen van Dan Hartman. Relight my fire. Hopelijk duurt het nog een paar jaar voor dat nodig is. 01.30 uur. Warme balletjes tijd. De eerste beschonken gasten worden in taxi's afge voerd. De zes Belgische Benny Neyman fanclubleden kwamen tevergeefs. Hun idool was ziek. Grant Forsythe nemen zijn plaats in. Ook aardig. Het feest heeft het hoogtepunt be reikt. Het gelach is luider, de gesprekken geannimeerder. De lente doet haar werk. Op een paar muurbloempjes na amu seren de gasten zich kostelijk. Het Lentefeest van de Lions club. Leeuwtjes in de Lente. Leuk. vragen voor het product Neder landse film", dat volgens hem tot bijzondere hoogte is geklom men en zich internationaal kan meten. In turbotaal zou het 'film met een eigen smoel' kunnen heten. De overige leden verheugen zich ook al telkens op een optreden en herinneren zich eveneens het warme onthaal in Middelburg, waar ze dus nu in de Schouw burg op de planken komen. Maya van den Broucke, de rond borstige presentatrice tijdens de Stadhoudersfeesten, is zelfs ly risch over de Zeeuwse hoofdstad en 'mijn vrienden' daar. En dan herbergt het Filmfeest nog een verrassing: een splinter nieuwe Zeeuwse band, die gaat optreden onder de naam The Earthquake Roody The Remb- ling Walls. Het is een elfmansfor- matie met bekende muzikanten uit onze provincie die allemaal een andere achtergrond hebben, doch gemeen hebben dat ze een flinke dot ervaring in hun ransel meevoeren. Onder meer Ruden Riemens, Hans Felius, Ad Oste, Niek de Raay, Cor de Jong en Peter Wessel maken deel uit van deze groep die muziek maakt in de geest van die van de Blues Brothers. Maar een filmfeest is natuurlijk in de eerste plaats bedoeld om feest te vieren met een knipoog naar de film. En met de hartbre kende produktie 'Dirthy Dancing' in ons achterhoofd, vergasten le den van Dansschool Janvier de aanwezigen in de Schouwburg met dans en muziek uit die film. De kaartverkoop (men moet er snel bij zijn, zegt de organisatie) gaat vanuit vier punten: La Stra- da in Goes, Soif in Vlissingen, muziekhandel Van Damme in Middelburg en Electro in Mid delburg. MIDDELBURG Balans 17. Sander Littel, schilde rijen en tekeningen. Wo., do. en vr. van 12 tot 17 uur, za. van 11 tot 16 uur. Opening za. van 16 tot 18 uur. Crêperie Le Heron (Reigerstraat). 17e eeuwse Delftsblauwe tegels van Frans de Muynck sr. Ma. t/m za. van 9 tot 18 uur. Galerie Dauvillier (L. Noordstraat 56). Gera Dauvillier, olieverfschil derijen van zeegezichten en land schap. Ma. t/m za. van 9 tot 18 uur. Galerie Wim Vader (Gortstraat 48). Het surrealisme van Willem Vader, olieverfschilderijen. Ma. t/m za. van 9.30 tot 11.30 uur en van 14 tot 17 uur. Kunstuitleen (Kuiperspoort 22). In de vitrines sieraden van Tina Gehlen, poëzie en originele il lustraties uit boekwerken van Al- bert Verburg, t/m do. Tevens In ge van der Kooy, schilderijen en Ineke Otte, schalen. Di. t/m za. van 13 tot 17 uur, do. van 19 tot 21 uur. Roosevelt Studiecentrum (Abdij). Leven en werk van drie Roose- velts: president Theodore Roose velt (1858-1919), president Franklin Delano Roosevelt (1882-1945) en zijn echtgenote Eleanor Roosevelt (1884-1962). Wo. en do. van 10 tot 12 uur en van 14 tot 16 uur. Galerie "De Wijnstock" (Bel- linkstraat 32). Albert Labordus aquarellen, Carol van de Boom bronzen, Eleanore de Koning, planten, tevens versierde eieren. Do. en vr. 14 tot 17 u. Za. 11 tot 17. T/m za. Zeeuws Kunstenaarscentrum (p/a Zeeuwse Bibliotheek, Kousteensedijk 7). Jacques Lemaire- schilderijen, Frank Lo- deizen -etsen, Simon Carmiggelt -teksten, Cas Oorthuys fotografie. Vanaf do. Ma. van 17.30 tot 21 uur, di. t/m vr. van 10 tot 21 uur, za. van 10 tot 13 uur. Zeeuws Museum (Abdij 3). Aan winsten 1987, een keuze uit.... Di. t/m vr. van 10 tot 17 uur en za. t/m ma. van 13.30 tot 17.00 uur. Tevens in de Kapittelzaal Zeehonden in de Zeeuwse wate ren, ma. t/m vr. van 9.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. OOSTKAPELLE Zeeuws Museum/Natuurhistorie (Orangerie Kasteel Westhove), Duinvlietweg 6. Saeftinghe en Koude drukte, amfibieën en rep tielen in Zeeland. Vanaf vr. Di. t/m vr. van 11 tot 1 7 uur, za. t/m ma. van 13.30 tot 17 uur. VEERE Grote Kerk (Oudestr. 26). 'Stad houder Willem III en de Zeeu wen', 'Optische telegrafie in Zee land', schilderijen van Engelse landschapsschilders', 'De ge schiedenis en conservering van de kerk', 'Authentieke boeren wagens van de Stichting Zeeuw se Inspan', 'In vitrines liggen fos sielen en stenen van kunsthandel Aquamarijn uit Veere' en 'beeld houwwerkjes van mevrouw F. van Dalen'. Ma. t/m vr. van 10 tot 17 uur, zo. van 14 tot 17 uur. Vanaf zo. De Schotse Huizen (Kaai 27). Veere e.o. aan het begin van de XXe eeuw' etsen en tekeningen van Walter Vaes (1882-1958). Ma. van 13 tot 17 uur, di. t/m za. van 10 tot 17 uur. Opening za. 16 uur. VLISSINGEN Art-Titude Vitrinegalerie, (Singel 14). Willy de Houck olieverf- en acrylsschilderijen en objekten. Bellamy 19 (Bellamypark 19). Raoul de Keyser, schilderijen. Di. t/m vr. van 10 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17 uur, za. van 13 tot 17 uur. Opening za. van 15 tot 1 7 uur. Café Soif (Bellamypark 14). San dra Steverink, tekeningen in ge mengde techniek. Tijdens ope ningsuren. Iguana (Bellamypark 35). Leven de reptielen, amfibieën en insek- ten. Dagelijks van 14 tot 17.30 uur. Veerboot Vlissingen/Breskens. Bert Begijn, tekeningen (met als titel 'tekeningen van een turbu lent leven'). DONDERDAG 31 MAART •Heimwee,muzikaal volksto neelstuk van Dolf de Vries, Mar tin Kesseler en Ted de Braak door het Nederlands Volkstoneel met o.a. Carry Tefsen, Conny Vandenbos, e.v.a., Schouwburg Middelburg, 20 uur. Zeven ADagio's van Haydn door Quartetto Ultrajectum. Ge reformeerde kerk Veere, 20 uur. VRIJDAG 1 APRIL •Hard-rock American, groep Habit, Bar Middelburg. 21.30 •Band 'Life on Grey', jongeren centrum Midgard, Middelburg, 22.30 uur. Heimwee, volkstoneel van Dolf de Vries door het Nederlands Volkstoneel. Schouwburg Mid delburg, 20 uur. ZA TERP A G 2 APRIL •Dubbelconcert van Nikki Sud den The Jacobites (Engeland) en Thin White Rope (V.S.), 't Beest, Goes, 22 uur. Benefiet-Paas-Concert, Schouwburg Middelburg, 20 uur. •Band 'Herb Mews and The Mu les' en Zeeuws Vlaamse formatie 'The Passenger', De Piek Vlissin- gen, 21.15 uur. ZONDAG 3 APRIL •Concert van 'Little Charlie and the Nightcats', De Pup, Vlissin- gen, 21 uur. MAANDAG 4 APRIL •Paasconcert door altvioliste Ja comien Punt en organist Iman de Zwarte. Gereformeerde kerk, Koudekerke, 20 uur WOENSDAG 6 APRIL •Brigitte Kaandorp met haar show 'koude drukte'. Schouw- burg Middelburg, 20 uur. DONDERDAG 31 MAART •Alhambra II Vlissingen 'Walt Disney's Jungle boek' 14 uur. VRIJDAG 1 APRIL •Grand Theater Goes 'De Red- dertjes' 14 uur. ZATERDAG 2 APRIL •Alhambra II Vlissingen 'Walt Disney's Jungle boek' 14 uur. •Grand Theater Goes 'De Red- dertjes' 14 uur. •Schuttershoftheater Middel- burg 'De Speurneuzen'14 uur. ZONDAG 3 APRIL •Alhambra II Vlissingen 'Walt Disney's Jungle boek' 14 uur. •Grand Theater Goes 'De Red- dertjes' 14 uur. •Schuttershoftheater Middel- burg De Speurneuzen' 14 uur. MAANDAG 4 APRIL •Alhambra II Vlissingen 'Walt Disney's Jungle boek' 14 uur. •Grand Theater Goes 'De Red- dertjes' 14 uur. •Schuttershoftheater Middel- burg 'De Speurneuzen' 14 uur. DINSDAG 5 APRIL •Alhambra II Vlissingen 'Walt Disney's Jungle boek' 14 uur. •Grand Theater Goes 'De Red- dertjes' 14 uur. •Schuttershoftheater Middel- burg 'De Speurneuzen' 14 uur. WOENSDAG 6 APRIL •Alhambra II Vlissingen 'Walt Disney's Jungle boek' 14 uur. •Grand Theater Goes 'De Red- dertjes' 14 uur. •Schuttershoftheater Middel- burg 'De Speurneuzen' 14 uur. DONDERDAG 31 MAART •Alhambra I Vlissingen 'Fatal At traction' 20 uur. 'Alhambra II Vlissingen 'The Last Emperor' 20 uur. 'Grand Theater Goes 'Amsterdamned' 20 uur. •Electro Middelburg 'Dirty Dan cing' 20.30 uur. •Schuttershoftheater Middel burg 'Himmel über Berlin' 20.30 uur. VRIJDAG 1 APRIL •Alhambra I Vlissingen 'Fatal At traction' 14, 19 en 21.30 uur. •Alhambra II Vlissingen 'The Last Emperor' 20 uur. •Grand Theater Goes 'Amster damned' 19 en 21.30 uur. •Electro Midelburg 'Dirty Dan cing' 19 en 21.30 uur.* Schuttershoftheater Mid delburg 'Abel', 20 uur. 'Himmel über Berlin' 22.30 uur. ZATERDAG 2 APRIL 'Alhambra I Vlissingen 'Fatal At traction' 14, 19, 21.30 en 23.30 uur. "Alhambra II Vlissingen 'The Last Emperor' 20 en 23 uur.'Grand Theater Goes 'Amsterdamned' 19 en 21.30 uur. "Electro Midelburg 'Dirty Dancing' 14, 19 en 21.30 uur. •Schuttershoftheater Middel burg 'Abel' 20 uur. 'Himmel über Berlin' 22.30 uur. ZONDAG 3 APRIL •Alhambra I Vlissingen 'Fatal At traction' 14, 19 en 21.30 uur. •Alhambra II Vlissingen 'The Last Emperor' 20 uur. 'Grand Theater Goes 'Amsterdamned' 19 en 21.30 uur.'Electro Mid delburg 'Dirty Dancing' 14, 19 en 21.30 uur. •Schuttershoftheater Middel burg 'Himmel über Berlin' 20.30 uur. MAANDAG 4 APRIL •Alhambra I Vlissingen 'Fatal At traction' 14 en 20 uur. •Alhambra II Vlissingen 'The Last Emperor' 20 uur. "Grand Theater Goes 'Opera, Otello' 11 uur. 'Amsterdamned' 20 uur. •Electro Middelburg 'Dirty Dan cing' 14, 19 en 21.30 uur. •Schuttershoftheater Middel burg 'Himmel über Berlin' 20.30 uur. DINSDAG 5 APRIL •Alhambra I Vlissingen 'Fatal At traction' 14 en 20 uur. •Alhambra II Vlissingen 'The Last Emperor' 20 uur. "Grand Theater Goes 'Amsterdamned' 20 uur.'Electro Middelburg 'Dir ty Dancing' 14 en 20.30 uur. •Schuttershoftheater Middel burg 'Himmel über Berlin' 20.30 uur. WOENSDAG 6 APRIL •Alhambra I Vlissingen 'Fatal At traction' 14 en 20 uur. •Alhambra II Vlissingen 'The Last Emperor' 20 uur. "Grand Theater Goes 'Amsterdam ned'20 uur. "Electro Middelburg 'Dirty Dancing' 14 en 20.30 uur. •Schuttershoftheater Middel burg 'Himmel über Berlin' 20.30 uur. Zeeland mag dan niet overvoerd worden met opera, de film maakt dat gemis zo nu en dan goed. Zo is in het Goese Grand Theater op Paasmaandag Othello (van Verdi) te zien. Een opera met passie, hartstocht, jaloezie, ambitie, wraak en spektakel. Zo ook de film met het Cyprus in de 15e eeuw als bezit van Venetië centraal. De driejarige Pu Yi, in 1908 gekroond tot keizer van China FILM: THE LAST EMPEROR VAN BERTOLUCCI: Peking 1908. Een driejarige jon gen wordt bij zijn moeder weg gehaald. Hij wordt naar de Ver boden Stad gebracht, in het hart van China. Enkele dagen la ter wordt deze jongen, Pu Yi, tot keizer gekroond en heerst vanaf de drakentroon over bijna de helft van de wereld. Dit is de basis voor de film 'The last em- pereror' van Bernardo Bertoluc- ci, die vanaf donderdag in Al hambra in Vlissingen draait. In de hoofdrollen spelen John Lo ne, Joan Chen en Peter O'Toole. De jongen leeft een eenzaam le ven. Hij blijft van alle belangrij ke informatie verstoken. Ook als China een republiek wordt verandert zijn leven en dat in de Verboden Stad niet. Hij groeit op omringd door een grote hof houding en 1 500 eunuchen, die hem behandelen als een god. Hij mag alles doen, behalve le ven in een moderne tijd of een voet buiten de paleisdeur zetten. Als Pu Yi achttien is en gehuwd met twee jonge vrouwen wordt hij uit zijn stad verbannen. Ge holpen door zijn vriend en men tor, de Schot sir Reginald Johnston, vlucht hij met zijn ge zin naar Tiensin waar hij enkele jaren leeft als een westerse playboy. Als Japan in 1931 Mantsjoerije verovert begaat Pu Yi de fout om daar - op uitnodiging van de nieuwe heerser - keizer te wor den. Dan breekt de oorlog uit en hij belandt in Russische gevan genschap. In 1949 wordt hij overgebracht naar China waar hij een communistische herop voeding krijgt. Wanneer hij uit die gevangenis wordt ontslagen is Pu Yi eindelijk een vrij man. Hij kan gaan en staan waar hij wil en wordt tuinman in Peking.

de Vlissinger | 1988 | | pagina 7