informatiepagina van de gemeente vlissingen Morgen, 19.30 uur De oranje vlag Fl. 300.000 voor asfaltering van wegen en paden Cliënten GSD: Iets voor jou? WAT DOEN ZIJ VAN HET BUURTCAFÉ ERMEE Wijzigingen ophalen huisvuil Glas, hup in de glasbak De opleiding verpleging bij de MDGO Ter inzage Museum ook op vrijdag, zater dag en maandag geopend! Gemeentelijke diensten vrijdag en maandag dicht Welkom Agenda Op april 6.... Oranje 1 april wordt 8 april Op 1 april (Goede Vrijdag) wordt er geen huisvuil opge haald. De inwoners, die ge wend zijn op vrijdag hun afval buiten te zetten, is dat vandaag per brief medegedeeld. Daarbij is hen gevraagd het huisvuil een week te bewaren. Het kan weer op vrijdag 8 april aan de reinigingsdienst worden aan geboden. Maandag wordt dinsdag Kunstuitleen op 1 april dicht De juiste openingstijden Wandelpaden Herbestrating fietspad westzijde Gerbrandystraat Even bijpraten met wethouder Meijers Wijziging éénrichting- verkeer Kantoor Scheldestraat toegestaan voorkom narigheid Praktijkgericht Stage: leren in de praktijk Hallen voor speelautomaten Financiën Woensdag 30 maart 1988 IN DEN BLAUW GERUITEN redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen. telefoon 01184-87000. toestel 333. 335 en 337 Morgen is het de laatste don derdag van de maand. Het kan dus bijna niet missen, dan is 't raadsvergadering. De onder werpen op de agenda hebben in principe aardig wat gespreksstof te bieden. Want of het nu gaat over - kunst bij het gebouw van de MDGO; - onderzoek van de bodem van terreinen aan de Binnen- en Buitenhaven; - subsidiëring van de Vrou wen Adviescommissie; - asfaltering van wegen.... Aan onderwerpen geen gebrek dus. En dan moet nog maar wor den afgewacht wat de ingekomen stukken of de rondvraag aan gespreksstof in zich hebben. Kortom: wat let u om óók naar de raadsvergadering te komen, mee te maken wat daar gebeurt en wordt beslist.... Naast de bovengenoemde onder werpen staan er nog heel wat an dere op de agenda. Voor de volle digheid vindt u in het tweede deel van dit artikel een overzicht van de raadsvoorstellen. Want wat de ene Vlissinger interesseert, doet de ander juist niets. En an dersom. Het noemen van onderwerpen zegt nog niet veel over de inhoud Wat doe je in de vakantie, als het weer eens regent of als je genoeg 'letters gegeten' hebt? Dan ga je naar het Stedelijk Museum! Daar is volgende week volop ge legenheid voor. Want naast de normale openingstijden is het ge bouw aan het Bellamypark (op nummer 19) óók op Goede Vrij dag, zaterdag en tweede Paas dag open. 's Middags van 13.00- tot 17.00 uur. Voor de overige da gen gelden de volgende tijden: - dinsdag tot en met vrijdag van 10.00- tot 12.30 uur en van 13.30- tot 17.00 uur; - (volgende week) zaterdag van 13.30- tot 17.00 uur. Op 1 april (Goede Vrijdag) en maandag (tweede Paasdag) zijn alle gemeentelijke dien sten gesloten. Die in het stad huis bijvoorbeeld, maar ook de sociale dienst, de afdeling be plantingen en de reinigings dienst. Uitzonderingen vormen de politie en de brandweer. De ze onderdelen van het ge meentelijke apparaat blijven ui teraard bereikbaar en paraat. Wat betreft de wijzigingen bij het ophalen van huisvuil: zie het bericht elders op deze pagina. ervan. Daarom kunt u in de ge meentelijke informatiehoeken alle voorstellen van burgemeester en wethouders van de raad inzien. De adressen en openingstijden van de informatiehoeken staan in de gemeentelijke informatiegids op pagina 23. Als blijk van welkom aan de be langstellenden ligt morgenavond op de publieke tribune een popu laire raadsagenda gereed. Alle voorstellen van b. en w. aan de raad worden daar kort in om schreven. Bovendien is er een overzicht van de ingekomen stuk ken in opgenomen. De agenda voor de vergadering van morgenavond ziet er als volgt uit: Opening Goedkeuring van de notulen van de vergadering van 25 fe bruari 1988. Mededelingen Over te leggen stukken Te behandelen voorstellen: 0-1 Vergoeding raadsleden en le den van gemeentelijke commis sies 1988. 0-2 Wijziging diverse rechtsposi tieregelingen. 1-1 Vaststelling brandbeveili gingsverordening. 2-1 Krediet herstel wandelpaden. 2-2 Krediet herstel diverse as faltwegen. (foto Ruben Oreel). 2-3 Krediet plaatsing fietsenstan- daards Bellamypark. 3-1 Aanschaf mijnklok gemeente lijk vismijnbedrijf. 4-1 Uitkering overschrijdingsbe dragen over het 5-jarige tijdvak 1976 tot en met 1980 aan de besturen van de bijzondere kleu terscholen. 4-2 Medewerking volgens artikel 74 van de Wet op het Basisonder wijs in verband met vergoeding van schade door vernieling, diefstal en inbraak aan de Vereni ging voor Protestants-christelijk Basisonderwijs te Oost-Souburg. 4-3 Beschikbaar stellen krediet voor accentuering nieuwbouw ge meentelijke scholengemeen schap voor MDGO. 4-4 Toepassing artikel 101 ter van de Lager Onderwijswet 1920 over januari/juli 1985 voor vijf scholen. 5-1 Wijziging kampeerveror- dening. 5-2 Resultaten onderzoek kam- peermogelijkheden Lamme- renburg. 5-3 Krediet voor conservering beelden Van Dishoeckhuis. 5-4 Wijziging verordening "Be heerscommissie welzijnsvoorzie ningen". 5-5 Krediet beveiliging museum. 7-1 Oriënterend bodemonder zoek schrootterrein Binnen- en Buitenhaven. 8-1 Extra krediet bouwrijpmaken lokatie Westerbaan. 8-2 Vervallen. Tot de collectie van het Stedelijk Museum behoort deze helm. Ooit, ruim vier eeuwen geleden, werd dit 'hoofddeksel' gedragen door Don Pacieco. Deze Spaan se edelman werd in 1572 opge hangen. De plaats waar dat ge beurde, op het huidige Bellamy park, wordt nog steeds gemar keerd door een koperen plaat met de inscriptie '1572'. Meer over die geschiedenis kunt u lezen in het artikel 'Op april 6.... (foto Adri van Wyngen). Volgende week woensdag (6 april) zal vanaf de Sint Ja- cobstoren een oranje vlag wapperen. Dat gebeurt vol gens een traditie, die al 416 jaar oud is en alles te maken heeft met het gezegde: "Op 1 april verloor Alva zijn bril, op april 6 verloor Alva zijn fles". Met die fles wordt, hoe kan het anders, Vlissingen aangeduid. De stad koos in april 1572 op eigen kracht voor Willem van Oranje; de Spanjaarden wer den gedwongen te vertrekken. Gemeente-archivaris drs. C.H.J. Peters heeft in het boekje 'Vlis singen in de tijd' over dit onder werp onder meer het volgende geschreven: "In de zestiger jaren van die zestiende eeuw was er bij velen werkloosheid en hongers nood. Zulke problemen speelden zich ook in Vlissingen af. Het was tijdens het voorspel van de 80-jarige oorlog. De handel leed bij tijd en wijle al erg van scher mutselingen. In de stad werd men nog eens gedwongen om vrreemde garnizoenen te herber gen en daarvoor zó te zorgen dat men zichzelf een heleboel ont zeggen moest. Bovendien werd belasting op belasting geheven. Kortom: de poorters werden 'uit gemolken', mede door de maat regelen van Alva die op 22 au gustus 1567 in de Nederlanden gekomen was. Bovendien was Al va in plaats van met havenuitbrei ding begonnen met het bouwen van een citadel, een dwang- burcht, waarin nog meer soldaten zouden worden gelegerd om de bevolking in toom te houden. Plaats daarbij de onlustgevoelens die er waren door het de kop in drukken van het preken van de 'nieuwe leer', dan is het alleszins te verklaren dat er een uitbarsting van de bevolking kwam. Aange moedigd door het succes van de watergeuzen bij het beleg van Den Briel nog gevoed door het gerucht dat nog meer Spaanse soldaten het garnizoen zouden komen versterken èn de reeds gesignaleerde sociale onrust, de den op 6 april 1572 de bom barsten. Het was een spontane uitbarsting van opgekropte woe de van de totale bevolking. Het vuur werd geopend op schepen de nieuwe troepen moesten bren gen. Het Waalse garnizoen werd 13 april 1572 de stad uitgedre ven, het volk rukte zich los. Tij dens deze periode vond een ho ge Spaanse edelman, Don Pa- checo, de dood. Hij werd opge hangen voor het stadhuis van die tijd. Een gedenksteen in het weg dek van het Bellamypark (westzij de) herinnert ons nu nog aan dat feit. Het volk had in hem een mo gelijkheid gezien om zich te wre ken op de man die ze niet te pak ken hadden kunnen krijgen: Alva". (foto Johan Murre). Nergens anders dan in Vlissingen zult u dus op 6 april de oranje vlag 'in top' zien en dan alleen nog op de St. Jacobstoren. Ter herinnering aan de 6e april in 1572, toen daarvoor het eerst die vlag uit hing als teken, voor een ieder zichtbaar, dat Vlissingen als tweede Nederlandse stad voor Willem van Oranje gekozen had. Sindsdien is dat, met een enkele onderbreking, jaarlijks op 6 april herhaald. In de loop der eeuwen is daar voor uiteraard vele malen nieuw 'dundoek' aangeschaft. De laatste keer, een paar jaar geleden, bleek de kleur wat aan de donkere kant te zijn uit gevallen. De vlag is dus echt oranje. Beslist niet rood, zoals vorig jaar door sommigen werd verondersteld! 8-3 Verkoop grond Zuidwate- ringstraat; regeling eigendomsitu atie Ritthem. 8-4 Woonconsumenten: subsidie voor Vrouwen Adviescommissie- Vlissingen. 8-5 Meerjarenprogramma Rijks subsidieregeling Restauratie Mo numenten 1988 - 1992; wijziging. 8-6 Voorbereidingsbesluit Bloe- menlaan, gedeelte Hogeweg. 8-7 Voorbereidingsbesluit Schel- destraat, gedeelte Aagje De kenstraat. 8-8 Voorbereidingsbesluit Ver lengde Torenweg-Lekstraat. 9-1 Vaststelling diverse begro tingswijzigingen. Rondvraag. Sluiting. De inwoners, die normaal op maandag hun huisvuil buiten zet ten, kunnen dat op 4 april (twee de Paasdag) niet doen. Hen is vandaag per brief gevraagd het vuil een dag later buiten te zetten. Op dinsdag 5 april dus. De kans bestaat echter dat de reinigings dienst die dag later dan gebruike lijk langs komt. Daarom is de be trokken inwoners gevraagd het huisvuil dinsdag op hetzelfde tijdstip als anders aan te bieden. Het is overigens verboden dat de avond vóór de ophaaldag te doen! Op 1 april (Goede Vrijdag) is de Kunstuitleen gesloten. Dit in stituut is namelijk gehuisvest in hetzelfde gebouw als de openbare bibliotheek. Deze boekenuitleen is vrijdag ook gesloten, vandaar. Dinsdag mag men echter weer naar hartelust snuffelen tussen de kunstwerken. Die dag kan men in de kunstuitleen terecht tij dens de volgende uren: -van 10.00- tot 12.00 uur; -van 13.30- tot 16.00 uur; -van 18.00- tot 20.00 uur. Dit zijn de juiste openingstijden. De uren, zoals die twee weken geleden in een bericht op de in formatiepagina stonden, klopten namelijk niet helemaal. Ook niet wat betreft de openingstijden op vrijdag. Volgende week (en daar na) kan men op vrijdag in de kunstuitleen terecht van: -10.00- tot 12.00 uur; -13.30- tot 16.00 uur. Bovengenoemde tijden komen niet overeen met die in de ge meentelijke informatiegids (pa gina 33). Wilt u ze ook daarin veranderen? De asfaltlaag op de splitsing van de Preseident Roosevelt- laan en de Nieuwe Vlissingse- weg (foto) verkeert in vrij slechte staat- Herstel en ver nieuwing (op onderdelen) is dan ook noodzakelijk Daar naast dient de asfaltering bij de splitsingen van de Presi dent Rooseveltlaan met de Gil- deweg en de Hermesweg aan gepast te v/orden. Dat gaat, in clusief wat kleine herstelwerk zaamheden elders, zo'n f 275.000,— kosten. Voordat met die werkzaamheden begonnen kan worden, moet eerst de gemeenteraad 'het ficht op groen zetten'. Morgen, don derdag, zal de raad een voorstel daartoe behandelen. Daarin vra gen burgemeester en wethouders de raad om genoemd bedrag be schikbaar te stellen. Ze vertellen in dat voorstel overigens ook dat het herstel van de kruising Presi dent Rooseveltlaan/Nieuwe Vlis- singseweg tegelijk gaat gebeuren met de vervanging van de verkeerslicht-installatie daar. Dat zal echter betaald worden door de Provinciale Waterstaat. Ook de asfaltlaag van verschillen de wandelpaden verkeert in slechte staat. Water, vorst/dooi en de groei van wortels zijn daar de oorzaak van. Voor f 23.000,— kunnen worden hersteld: - de paden in de plantsoenen ten zuiden van de Sloeweg, tussen de Koudekerkseweg en de Sloeweg; - het pad nabij De Savornin Loh- manlaan en de Paauwen- burgweg; - de paden tussen de Koudekerk seweg en de Julianalaan. Morgen, donderdag, komt er in de gemeenteraad een voorstel aan de orde om genoemd bedrag beschikbaar te stellen. Maandag is de gemeente gestart met het herstraten van het fietspad en de par- keerstrook aan de westkant van de Gerbrandystraat. Er wordt gewerkt vanaf het Ar nold Ap-pad in de richting van het centrum. Het fiets- en voetgangersverkeer wordt door middel van afzettin gen (om)geleid. De werkzaamhe den zullen tot eind mei duren. De woningen aan de westzijde van de straat blijven bereikbaar. Hooguit zal er enige overlast zijn voor de bewoners op het moment dat er voor hun huis gewerkt wordt. In het pand Scheldestraat nummer 78 mag op de bene denverdieping een kantoor ko men. De eigenaar van het pand, tevens bewoner van de bovenverdieping, de heer K.P.M. Leenhouwers, had dit aan de gemeente verzocht. Na het horen van de omwonen den hierover hebben burgemees ter en wethouders nu definitief besloten het gebruik als kantoor toe te staan. Van de omwonen den werd namelijk geen enkele reactie vernomen. B. en w. heb ben daarom aan de heer Leen houwers vrijstelling verleend van de, van toepassing zijnde, bepa lingen in het bestemmingsplan. Morgen, donderdag 31 maart, is het zover. De cliënten van de Gemeentelijke Sociale Dienst (GSD) met een ABW-, RWW-, IOAW- of WWV-uitkering zijn verplicht deze laatste werkdag van de maand een inkomsten verklaring in te leveren. Indien u, als cliënt van de GSD, de inkomstenverklaring niet of niet tijdig hebt ingeleverd, wordt de betaling van uw uitkering auto matisch beëindigd! Herstel van de betaling kan enkele weken vergen. In die tussentijd kunnen geen voorschotten worden ver strekt. Nu kan het zijn dat u de in komstenverklaring niet tijdig hebt ontvangen, bijvoorbeeld omdat deze verkeerd is bezorgd. In dat geval moet u tijdig (morgen) naar de sociale dienst en een vervan gend exemplaar invullen. Doet u dat niet, dan wordt uw uitkering automatisch geblokkeerd. Lever uw verklaring dus tijdig in. Het kan een boel narigheid voorkomen! Dat de GSD maandelijks die op gave van u verlangt, is een recht streeks gevolg van eisen die de rijksoverheid stelt. Er bestaan verschillende ni veaus van opleidingen voor de verpleging. Eén daarvan wordt sinds 1985 gegeven aan de Vlissingse scholengemeen schap voor MDGO. Deze afkor ting betekent Middelbaar Dienstverlenings- en Gezond heidszorgonderwijs. De oplei ding verpleging wordt er aan geduid met VP. Net als de an dere opleidingen aan de MDGO-Vlissingen sluit deze aan op lager beroepsonder wijs, MAVO en gelijkwaardig vooronderwijs. Zeker niet al leen voor meisjes; het aantal verplegers groeit duidelijk! De MDGO-VP is een breed opge zette, driejarige opleiding. Tot het werkterrein van afgestudeerden - de eèrste komen dit jaar van school af - kan onder meer wor den gerekend: - algemene ziekenhuizen; - psychiatrische ziekenhuizen; - zwakzinnigenzorg; - verpleeghuizen; - wijkverpleging. Verder leren behoort voor af gestudeerden natuurlijk ook tot de mogelijkheden. Voor de brede opzet van de opleiding is niet zo maar gekozen. Het werk van de verpleegster/verpleger in de ver schillende instellingen van de ge zondheidszorg heeft namelijk ve le gemeenschappelijke kenmer ken. Het ziek-zijn beperkt zich nu eenmaal niet tot alleen de ziekte of verwonding. Dat is een van de onderdelen van het totale 'plaat je' dat een zieke man, vrouw of kind vaak te zien geeft. Voor de verpleging maakt het daarbij doorgaans weinig uit of dat dan bij iemand thuis gebeurt, in een ziekenhuis of in een ver pleeghuis. Het lesprogramma van de oplei ding is afgestemd op de praktijk van de toekomstige beroeps uitoefening. Vaardigheden, zoals temperaturen, bloeddruk meten, pols tellen, wegen en meten wor den tijdens de lessen en de sta ges geleerd en uitgeoefend. De school in Vlissingen beschikt over een praktijklokaal met een uitge breide inrichting. De inrichting is zodanig, dat tijdens de lessen werkelijkheids-getrouwe ver- pleegsituaties kunnen worden na gebootst. Bovendien wordt bij de instructie vaak gebruik gemaakt van audio-visuele middelen, gast docenten, rollenspellen en derge lijke. Vaardigheden zoals gesprekstechnieken, deelnemen aan overlegsituaties, beoordelen van groepsprocessen, contacten aangaan, - onderhouden en - afbouwen worden eveneens tij dens de lessen geoefend De leerlingen van de opleiding VP lopen zowel in het tweede als in het derde leerjaar stage. In to taal duurt deze stage 42 weken, verdeeld over drie periodes. Voor deze opzet is gekozen in overleg met de instellingen waar stage wordt gelopen. Tijdens de stage maken de leerlingen in de praktijk kennis met belangrijke beroeps vaardigheden. Daarnaast krijgen de leerlingen een beeld van het arbeidsproces in de verpleging. Als je meer van je werk wilt maken, kun je dus kiezen voor een opleiding in de gezond heidszorg. Eén daarvan is de MDGO-VP te Vlissingen. Voor meisjes èn jongens! Wil je er meer over te weten komen? Bel dan even naar de school (tel. 01184-60867) of ga er even langs (Troelstraweg 2). Het éénrichtingverkeer in de Prins Bernhardstraat, een ge deelte van de Prins Hen drikstraat en op de Nagelen- burgsingel zal worden "omge draaid". Daarmee worden de gevaarlijke verkeerssituaties op de kruisingen Nagelenburg- singel/lrenestraat en Prins Hendrikstraat/lrenestraat weg genomen. Burgemeester en wethouders hebben besloten deze maatrege len te nemen omdat de meeste bewoners van deze straten dit een goed voorstel vinden. Het voorstel was eerder dit jaar aan hen voorgelegd. De nieuwe rij richtingen zijn deze week aan alle bewoners van de betreffende straten kenbaar gemaakt. Een grote camping in het gebied Lammerenburg, op de plaats waar aanvankelijk de nieuwbouw voor het streekziekenhuis Wal cheren gedacht was, blijkt niet haalbaar. Een onderzoek, dat werd uitgevoerd in opdracht van de gemeenteraad, heeft dat on langs uitgewezen. De 'markt' voor kampeerterreinen biedt er totaal geen ruimte voor. Deze conclusie hebben we, als college van burgemeester en wethou ders, ook neergelegd in een voor stel dat morgen door de gemeen teraad zal worden behandeld. Eigenlijk zijn we dus weer even 'terug bij af'. De uitkomst van het onderzoek noopt ons tot een be zinning op een andere bestem ming voor deze lokatie. De gun stige ligging biedt, naar ik ver wacht, ook andere moge lijkheden! Twee weken geleden hebben be woners van een deel van Paau- wenburg en een deel van Oost- Souburg een brief gehad over de vestiging van een hal voor speel automaten bij hen in de buurt. Voor de duidelijkheid: het gaat in beide kwesties om twee zaken. De ene ligt op het terrein van de openbare orde en de andere op dat van de ruimtelijke ordening. De burgemeester, als verant woordelijke voor de openbare or de, is in principe van plan om voor beide hallen vergunningen te verlenen. Daarbij zullen aan de exploitanten van beide hallen ui teraard voorwaarden worden gesteld ter voorkoming van overlast! Los daarvan dient het aspect van de ruimtelijke ordening, dat tot mijn portefeuille behoort, te wor den bezien. Op beide lokaties dient namelijk de bestemming van het perceel gewijzigd te wor den. Dat heeft voor het college aanleiding gevormd om, in het kader van een goed inspraakbe- leid, de mening van omwonen den en andere betrokkenen te peilen. De inspraakreacties zullen daarom met name worden ge toetst aan de ruimtelijke- en pla nologische normen en regels. Na tuurlijk zullen de insprekers op de hoogte worden gebracht van het commentaar en de conclusies van b. en w. op hun reacties. Bo vendien zullen ze in de vergade ring van de commissie ruimtelijke ordening op 12 april hun mening nog eens mondeling kunnen toe lichten! Voor de meeste burgers vormt het onderwerp 'belastingen' een minder plezierig onderwerp. Toch, voor de gemeente is het een onontkoombare zaak om de ze aan de burgers 'op te leggen'. Binnen nu en veertien dagen kunt u dan ook een envelop verwach ten, waarin de aanslagen zitten voor in ieder geval reinigingsrech ten en rioolrechten plus, indien van toepassing, hondenbe lasting. De dagtekening zal, om praktische redenen, 30 april zijn. Vanaf die dag begint de termijn dat u moet betalen. Doordat u de aanslagen zo vroeg in de bus hebt, is er ook gelegenheid om een planning te maken voor het betalen van de aanslagen. Overi gens zullen in die ene envelop ook bijsluiters zitten. Daarop staat onder meer hoe u voor vrijstelling van bepaalde heffin gen of belastingen in aanmerking kunt komen. Uiteraard zult u rond die tijd daar over ook nader geïnformeerd worden op deze gemeentelijke in formatiepagina. Trouwens, om verrassingen te voorkomen èn om er alvast reke ning mee te kunnen houden: eind april, begin mei zullen ook de aanslagen voor de onroerend goedbelasting bij u bezorgd wor den. Nogmaals, ik besef dat maar weinigen dit bericht met gejuich zullen ontvangen. Maar ik hoop dat u daarbij bedenkt dat naast de rijksbijdragen ook deze in komsten van groot belang zijn voor het goed functioneren van de gemeente! DE VLISSINGER KIEL t

de Vlissinger | 1988 | | pagina 5