'Als er maar niets in onze lenzen komt' Occasionshow van acht Vlissingse autobedrijven Floortje Fashion toonde mode voor duidelijke groep De Meerpael naast cafe ook eethuis Wens Middelburgs dierenasiel: ...een vloerverwarming graag... Hoogtepunt afgelopen jaar was betrekken eigen pand LEVENDE ETALAGEPOPPEN BIJ V D Onderzoek van peuterspeelzalen: wachtlijst is weer toegenomen Wie wil er een tuintje? ANWB neemt station Arnemuiden onder loep Brabantse en Zeeuwse fokhengsten voorgeleid Zeeuwse Sportraad besteedt aandacht aan jeugdsport Auto Renault Dijkwel geeft bruisend auto- en modefeest OP TWEE PLAATSEN IN ZEELAND Gehandicaptenverblijf De Windroos en het Torenhuis houden open dag Goes voorlopig zonder ANWB-post COC WALCHEREN IN JAARVERSLAG DE FAAM DE VLISSINGER Woensdag 23 maart 1988 Geen modeshow, maar toch kleding op levende lijve. Daar zorgde V D afgelopen donderdag voor bij de opening van de vernieuwde mode-afdeling. Twee etalagepoppen van vlees en bloed zaten, gehuld in de nieuwste lentemode, urenlang bijna bewegingsloos achter het glas en hadden zo heel wat bekijks. In het warenhuis werden aan bezoekers attenties verstrekt en ook op straat mochten passanten delen in de feestvreugde: een boerenkar, voorafgegaan door muziek trok door de stad en de daarin zittende meisjes deelden met gulle hand uit. Ook zij waren in de nieuwe jeugdmode van V D gestoken. De getoonde dieren, zo legt de organisatie (WPN) uit, hebben een positieve invloed op de fok kerij en de kwaliteit van de Zeeuwse en Brabantse paarden en pony's. Ze hoopt trouwens dat ook minder ingewijden aan wezig zullen zijn. Bij de de monstraties geven namelijk de ir. M. Sanders en J. van Dalen, in specteur van de afdeling WPN van Zeeland een toelichting. De hengsten vertegenwoordigen bijna alle rassen en stamboeken die in Nederland voorkomen. Voordat ze op het liefdespad gaan, worden ze nog even ge toond, die hengsten. Hun eige naren in Zeeland en Brabant la ten donderdag 24 maart en za terdag 26 maart zien hoe hun dekhengsten er bij staan. Dat ge beurt in manege De Eendracht in Serooskerke (donderdag 19 uur) en in Manege Riemens in Nieuw- vliet (zaterdag 14 uur). Circa der tig hengsten geven acte de pre sence, waaronder verscheidene die landelijk in hoog aanzien staan. Het hoe, wat en waarom van de zwakzinnigenzorg, daar gaat het om tijdens de open dag van het dagverblijf voor verstandelijk ge handicapten De Windroos' en het dagcentrrum het 'Torenhuis' op 31 maart. Deze dag staat de tak van de zwakzinnigenzorg die zich bezighoudt met de dagver blijven centraal. Video en de monstraties variërend van tuin- werkzaamheden tot koken en van dierenverzorging tot am bachtelijke activiteiten zullen de ze dag bijdragen aan de informa tieverschaffing over deze Middel burgse dagverblijven. Ook is er tijdens de open dag een verkoop van zelfgemaakt speel goed, kaarsen en inmaakartike- len. Wie een lekker hapje maca roni of minestronesoep wil nutti gen kan daar ook op 31 maart van 1 5 uur tot 20 uur voor te recht in De Windroos en Het To renhuis. Miranda en Nathalie deden het nu voor de tweede keer en het gaf hun nog steeds een kick. In het gewone leven lopen ze er lie ver punk bij, maar "voor één keer is het best weer eens wat anders, deze kleurige lentemo de", vertelt de oudste, die in opleiding is voor visagiste. "We hebben al eens eerder in een eta lage gezeten in Vlissingen. Het is te gek om te doen, maar je wordt er wel heel moe van. Onze groot ste angst is dat we iets in onze lenzen krijgen. Om het half uur moeten we ook even de benen strekken en wat drinken, anders is het niet vol te houden. Soms schieten we in de lach als de mensen raar gaan doen of tegen de ruit aantikken. Het eerste half uur is het moeilijkste", zegt zij. Voor de etalage blijven de men sen weifelend staan. Een meneer zegt, half in zich zelf, 'bennee dat nou echte meiden'? "Nee hoor", zegt de vrouw naast hem, "dat zijn de nieuwste etalage poppen,die lijken zo echt.Kijk dat De ANWB gaat geen kantoor openen in Goes. Er is momenteel een proefproject aan de gang in de Rabobank in Lelystad, waarbij gekeken wordt of een ANWB- vestiging in een andere zaak tot de mogelijkheid behoort. Zolang dat project aan de gang is hoeft Goes nergens op te rekenen. Dat zei mr. P.A. Nouwen, hoofd- direkteur van de ANWB op de le denvergadering van de afdeling Zeeland vorige week dinsdag in Arneville in Middelburg. Levende poppen in de etalage van V&D ene scharnier zit een beetje los, daarom gaat het been heen en weer". De man knikt: "Dat hein ze wel stik goed gedaan", zegt hij bewonderend. Gelukkig was hij al doorgelopen toen de etala gepoppen plotseling opstonden en wegliepen. Hij zou zich een beroerte geschrokken zijn. Het gebeurt niet vaak dat op een modeshow allerlei soorten kle ding te zien zijn. Op de show van Floortje Fashion passeerden ech ter bikini's, spijkerpakken, klas siek leer en joggings harmonieus de (uitverkochte) revue van De Zwaan in Oost-Souburg. Hoewel de kleding voor verschil lende leeftijden bestemd was, kwam toch een duidelijke doel groep uit de verf. Floortje Dinge- manse, de eigenaresse van de winkel, werkt daar zeer bewust aan. 'Mensen die niet extrava gant, maar wel modieus gekleed willen gaan moeten voor niet te veel geld kleding kunnen kopen waarin ze zich thuisvoelen'. Wat Floortje Fashion betreft loopt men deze zomer in pastels of in denimtinten door Walche ren. De rokken zijn strak tot op de knie of wijd en half enkellang. Op de strakke rokken en jeans worden veel versieringen gedra gen: ruches, glimmende applica ties, stukjes kant versieren de klassieke, vaak breedgeschou derde blousons. Boven de wijde rokken horen effen korte blazers. De prints komen op bijna elk ma teriaal terug: de stoffen zijn vaak al dan niet glanzende tricots en wat katoenen. De leercollectie viel duidelijk in de smaak bij het merendeel van het publiek: bij zwarte pakken met versieringen a la Michael Jack son werden alom o's en a's geslaakt (nog net niet la Mi chael Jackson). De meeste stuk ken waren echter klassiek en in donkere kleuren leer uitgevoerd. Alle leeftijden bij Floortje Fashion. Acht Vlissingse autobedrijven en Albank Financieringen (van de ABN) hebben de handen ineen geslagen en houden van donder dag 24 tot en met zaterdag 26 maart een gezamenlijke occasi onshow. Deze driedaagse show vindt plaats in de loods aan de Voltaweg (achter café Pup). Het is voor de eerste keer dat een dergelijk samenwerkingsverband tot stand kwam. Er zullen vele tientallen gebruikte auto's te koop worden aangebo den. Daarnaast heeft de organi satie een aantal attracties gecon tracteerd waaronder de X-Ray Robotshow, een presentatie van Veilig Verkeer Nederland. Ook bestaat er de kans om een video recorder te winnen of een com pact disc speler. De deelnemende bedrijven zijn: Rijk bv (BMW), Britannia (Fiat), Paauwenburg bv (Suzuki), Won- dergem en Melse (Seat/Saab), Cevaal (Toyota), Maritiem (La- da), Van Fraassen (Volvo) en Tramper (Mitsubishi). De bedrij ven melden dat ze een aantal aantrekkelijke aanbiedingen petto hebben. Om het publiek alle kansen te ge ven om «aar de show te komen zijn de openingstijden aangepast. Ze zijn: donderdag 19 tot 21 in Ook het afgelopen jaar waren er weer meer peu ters die de peuterspeelzaal bezochten. In 1985 ging 39,5 procent van de peuters in Zeeland naar een peuterspeelzaal of een kinderdagverblijf. In 1986 was dit aantal gegroeid tot 44%, en eind 1987 bedroeg dit percentage zelfs 50,8%. Ook het aantal wachtende peuters nam weer toe. In 1986 stonden er 936 twee- en driejarigen op de wachtlijst, terwijl in 1987 het aantal wachtenden toenam tot 1249. Vooral de wachtlijst bij de kinderdagverblijven is enorm groot, bleek uit het onderzoek van de Stich ting Overleg Kindercentra Zeeland (SOKZ). In Zee land zijn er zeven kinderdagverblijven. Twee hier van zijn speciaal bedoeld voor de kinderen van de cursisten van de Janneke Dierxscholen. Bij de overige vijf verblijven bestaat een gezamenlijke wachtlijst van 223 peuters. Zeer opvallend is het groeiend tekort aan babyplaatsen. Aan de hand van al deze cijfers heeft het SOKZ voorlopig een paar conclusies getrokken. Een hier van is dat de capaciteit van de peuterspeelzalen hetzelfde blijft terwijl het aantal peuters toeneemt. Bijvoorbeeld: in Middelburg en Vlissingen staan sa men ruim 400 peuters op de wachtlijst. Om aan deze vraag te kunnen voldoen zou zowel Middel burg als Vlissingen twee peuterspeelzalen erbij moeten krijgen. Of die er in de toekomst daadwer kelijk komen, is natuurlijk nog maar de vraag. Café-eethuis De Meerpael met (links) Stephan Strijd en Paul van Hese. Als specialiteit is er die dag kote let van het speenvarken. De Meerpael aan de Turfkaai in Mid delburg wil de hongerige passant voortaan niet alleen met een slok, maar ook met een lekkere hap van dienst zijn. In het verle den werd deze uitspanning gro tendeels door jongeren bezocht. Daar willen de nieuwe eigenaren Stephan Strijd en Paul van Hese met hun echtgenotes verande ring in gaan brengen. Met hun nieuwe café-eethuis mikken zij op jong en oud, op toerist en in woner van Middelburg. "Wij komen zelf uit de horeca en hadden allebei veel zin om een ei gen zaak te beginnen", vertelt De injectie die wethoudster mevrouw S. Boersma- Smitskamp zaterdag toediende aan Ella Nederhof, de be heerster van het Middelburgs dierenasiel, deed gelukkig geen pijn. Het was een symbolische openingshandeling van de dokterskamer en tevens het startsein voor de open dag. Voor de talloze bezoekers was er uiteraard méér te zien dan alleen de splinternieuwe dokterskamer met operatietafel. Een overkap ping tussen het asiel- en het hoofdgebouw, een eveneens nieuwe quarantaine-afdeling en natuurlijk de dieren zelf. Daar naast kon iedereen die maar een kat of poes bezat deze door een dierenarts laten keuren. "Wij zijn nu compleet", glunder de A.M. Kannekens, de voorzit ter van de Stichting Dierenasiel Middelburg. "We voldoen nu aan alle eisen dus wat dat betreft kunnen wij de dieren een optima le opvang bieden". Dat de (broodnodige) vernieuwingen en voorzieningen er kwamen dankt het asiel voornamelijk aan de tal loze vrijwilligers, de Lionsclub en de steun van de gemeente Mid delburg. Kannekens: "Veel ma teriaal hebben we gekregen en de gemeente heeft ons bij alles prima geholpen. Oók op finan cieel gebied". Met een scheef oog kijkt hij daarbij naar de omlig gende gemeentes zoals Veere en Mariekerke, waar de 'gevonden' dieren wél naar het Middelburgs asiel worden gebracht, maar de kosten verder volledig aan het asiel worden overgelaten. Hoewel het asiel nu vrijwel com pleet is blijven er wensen. "Een vloerverwarming" is het promp te antwoord van Ella Nederhof. "Nu werken we met een soort straalkacheltjes. Verre van opti maal, maar we hebben niets an ders. Een vloerverwarming is veel en veel beter. Alleen kost dat acht tot tienduizend gulden en die hebben we (nog) niet". Maar 'doordouwster' Ella ken nende komt die verwarming er nog wel. Nét zoals de dokterska mer, de quarantaine-afdeling, de geluidswal en de overkapping. -ksssS Poezenkeuring in het Middelburgse asyl. Stephan Strijd. "De Meerpael konden we overnemen en aan gezien we de oude sfeer van het café wilden behouden, hebben we niet zoveel veranderd. Alleen tafels en stoelen vernieuwd en een goed keukengedeelte opge zet. We brengen een uitgebreide kaart met vis- en vleesspecialitei ten. Van elf uur 's morgens tot elf uur 's avonds is onze keuken open en voor alleen maar een pintje kan de bezoeker zelfs tot een uur 's nachts terecht". De jonge ondernemers benadruk ken nog dat ze al hun ingrediën ten steeds iedere dag inkopen. Ambachtelijk en vers zijn de be namingen die zij hun gerechten meegeven. Want al beogen zij geen duur restaurant te leiden, aan de kwaliteit van hun eetcafé stellen zij hoge eisen. Onder het motto 'Jeugdsport tot het jaar 2000' presenteert de Zeeuwse Sportraad dinsdag 29 maart een idee om meer aan dacht te besteden aan de jeugdsport. De sportjournalist Herman Kuiphof gaat bij die pre sentatie vier mensen aan de tand voelen over dit onderwerp, steeds vanuit een andere invals hoek. Het gebeurt allemaal in De Vroone in Kapelle en begint om 20.15 uur. Kuiphof is in De Vroone om vier deskundigen op het gebied van de jeugdsport aan de tand te voelen. En public geïnterviewd worden handbaltrainer Bert Brou wer, die de prestatie centraal stelt. Vervolgens komt Anton Huiskes aan bod, oud- schaatstrainer en oud-directeur van de landelijke dienst Bewe ging, Recreatie en Spel. Jan Groenman, directeur van de MDGO-opleiding Sport en Bewe gen in Heerenveen is de derde in het rijtje ondervraagden en de Middelburger John Lilipaly, lid van de Tweede Kamer, komt als laatste aan bod. Met deze avond hoopt de Sport raad een begin te maken met de ontwikkeling op het gebied van de jeugdsport. 60 Jaar Renault in Nederland. Dat is de rede van het auto- en modefeest tijdens de Dijkwel- show aan de Gildeweg in Vlissin gen op zaterdag 26 maart. Een feest voor iedereen die van auto's en mode houdt. 26 Maart betekent bij Dijkwel feest, show en voordeel. Jubileummodellen zoals onder meer de Renault 5 Fashion. Een van de auto's waar speciaal voor deze gelegenheid zeer veel ex tra's aanzit. Voor snelle beslis sers is er nog meer voordeel te halen. Zij kunnen profiteren van een renteloos voorschot. Tot en met 31 maart gaan de nieuwe Renault-modellen 5, 9 en 11 ook nog vergezeld van een uniek fi nancieringsaanbod. Wie een proefrit of taxatie van zijn huidige auto laat maken, maakt kans op het winnen van een splinter nieuwe Renault 5 Fashion. In de showroom van Dijkwel kan niet alleen kennis gemaakt wor den met de nieuwste Renault- modellen, maar ook met de nieuwste mode. Een bruisende show van beroemde lijnen als Van Gils, McGregor, New Man, Ciao en Blacky Dress, Patachou, Willem van der Wal Men's Wear en Hotel Arneville presenteren de show. maart, vrijdag 10.30 tot 22 uur en zaterdag van 10.30 tot 16.00 uur. De volkstuinvereniging Kweek- lust heeft nog een paar tuintjes vrij. Wie interesse heeft moet snel reageren -lid worden van de vereniging dus voor 10 gulden lidmaatschap te betalen- zeker nu de tuiniertijd weer is aange broken beginnen veel groene vin gers weer te jeuken. 'Kweeklust' heeft tuinen aan het Griffioenpad, Baaijenspad, Ka- relsgang, Nassaulaan en de Oosterse Lage weg. De grootte van de tuin bepaalt de tuinder zelf, het oppervlakte kan variëren van 100 tot 300 vierkante me ter. De prijs van de grond be draagt 30 cent per vierkante me ter. Een tuin van bijvoorbeeld 100 vierkante meter kost per jaar 100 keer f 0,30 en vijf gulden contributie. In dit geval heeft u dus voor 35 gulden een volkstuintje. Wie het voorjaar al in z'n hoofd heeft en daarbij van tuinieren houdt, kan nu direkt over een tuintje beschikken. Voor eventu ele verdere informatie kunt u zich wenden tot de secretaris van de vereniging J. Klein, Statenlaan 23, Middelburg, telefoon 12489. De ANWB wil in zijn serie 'ge bruikersrapporten NS-stations' ook de kleine stations onder de loep gaan nemen. De organisatie gaat daarvoor de mening van de reizigers peilen. In Zeeland wor den de stations van Rilland Bath- Krabbendijke en Arnemuiden on der de loep genomen. Reizigers is gevraagd om schriftelijk (Ant woordnummer 10 Den Haag) hun mening kenbaar te maken. De ANWB onderzoekt regelmatig de voorzieningen op stations in de grote steden. De gegevens worden beschreven in het 'ge bruikersrapport' en waar nodig treedt de organisatie in overleg met de Spoorwegen om verbete ringen te bepleiten. Het gaat overigens niet alleen om de voorzieningen op het station, maar ook om de stationsomge ving. Zo wordt onder meer on derzocht of er goede parkeerge- legenheden zijn en of de fiets deugdelijk gestald kan worden. Ook de bereikbaarheid voor voet gangers wordt gewogen. De homovereniging op Walche ren blikt met tevredenheid terug op 1987. Zij kreeg de beschik king over een eigen onderkomen, van waaruit verschillende activi teiten meer gericht en frequenter plaats konden vinden. Het COC hield ondere eet- en feestavon den, maar ook onderlinge gespreksavonden. Op thema avonden stond een bepaald actu eel onderwerp centraal. De Vere niging benadrukte in haar jaar verslag de goede verstandhou ding met de locale pers. Haar ei gen Nieuwsbrief kreeg het afge lopen jaar een geheel nieuw ui terlijk. Samen met de wijkvereniging Ei gen Haard heeft het COC in sep tember 1987 een pand betrok ken aan de Eigenhaardstraat te Middelburg. Met vereende krach ten werd het totaal uitgewoonde huis opgeknapt en het interieur vernieuwd. De wethouder van welzijn van de gemeente Middel burg, de heer M. Vinke, verricht te de opening. In deze eigen ruimte werd een kantoor inge richt en een soosruimte, die met de wijkvereniging gedeeld wordt. De gespreksavonden werden zo wel in het eigen gebouw als bij mensen thuis gevonden. In hotel Arneville vond een thema-avond plaats voor ouders van homo- sexuele kinderen, terwijl een Workshop Veilig Vrijen zich bezig hield met AIDS-voorlichting. Een werkgroep van het COC Walcheren heeft het afgelopen jaar op beperkte schaal voorlich ting gegeven aan leerlingen van middelbare scholen en maat schappelijke instanties. De Vere niging schonk een jaarabonne ment op de Gaykrant aan de Zeeuwse Bibliotheek ten behoe ve van de leestafel. Tevreden was zij over de wijze waarop in de locale pers aandacht werd be steed aan haar activiteiten, die met name bekostigd konden worden door subsidies van de gemeenten Middelburg, Valke- nisse, Veere en Vlissingen. He laas onttrokken zich ook dit jaar de gemeenten Arnemuiden, Domburg, Mariekerke en West- kapelle aan hun financiële bijdra ge. Dit laatste werd in het jaar verslag een van de weinige dis sonanten genoemd van het afge lopen jaar. Nu het CUC Walcheren de be schikking heeft over een eigen ruimte wil men haar aktiviteiten fors uitbreiden. Niet alleen zullen er meer thema-avonden komen, maar ook film, video, cabaret en toneel zijn staan op het program ma. Voorlichting aan scholen, politie en andere instellingen worden voortgezet. Naast de gespreksgroep gaan opvang en individuele hulpverlening een be langrijke plaats innnemen. Al de ze plannen zullen en forse finan ciële aanslag betekenen. Het Ko ningin Julianafonds zegde toe een bijdrage te willen leveren en de Vereniging hoopt nog steeds op een positieve reactie van ge noemde vier gemeenten op Wal cheren, die hun homosexuele medemens lelijk in de kou laten staan.

de Vlissinger | 1988 | | pagina 25