Chris Barber dé klapper bij opening Jazzfestival M'burg Mevrouw weet geen raad met vrijheid, totdat... Susanna Verleden, verleden en heden Long-neck banjo in Vestzak OOK CONCERT VOOR SCHOOLJEUGD TIJDENS FESTIVAL NIET EEN MAAR TWEE STUKKEN VAN FO Vreemdgaan is taboe na Fatal Attraction 17 T/M 23 MAART IN MIDDEN ZEELAND KINDER BOEKEN GELEZEN DRIELUIK OVER MIDDELBURG: Toppers Recless Fingers in Razzmatazz l£ï Hï iS* Hï lïï Jammer dat een stereoscoop ontbreekt. Dan zou de lezer nog meer kunnen genieten van het drieluik (drie boeken) 'Middelburg' dat uitgeverij Fanoy in Middelburg op de markt heeft gebracht. Eén luik bevat namelijk stereoscopische foto's uit de periode 1860 - 1885 en met een stereoscoop zou de oudheid driedimensionaal de lezer tegemoet treden. Jammer is ook dat de foto's worden aangekondigd als stereocopisch. Van Dale meldt echt stereoscopisch, met een s dus. Een slordigheidje, dat weinig afbreuk doet aan de kwaliteit van het drieluik, waarin naast een boek vol oude ook een boek vol actuele foto's van Riemens - een overzicht van de laatste twee jaar - en een boek populaire geschiedenisles van stadsarchivaris Peter Sijnke zijn opgenomen. Deze geschie denislessen vonden hun basis in de serie 'archiefsprokkels' over Walcheren die Sijnke en zijn Vlissingse collega's Chris Peters in opdracht voor de Faam/De Vlissinger schreef. Opvallend aan de uitgave is de vormgeving. Die komt vooral voor rekening van Leonard Snelders. Doel was de drie fa cetten van Middelburg zodanig met elkaar in verband te bren gen dat het een eenheid zou worden. Heden en verleden onder één noemer brengen, heet dat. Snelders noemt het Plduni Touw on (echtgenoot) Hu go Metsers spelen niet één, maar twee stukken van Dario Fo op woensdag 23 maart in de Mul dellnirgse Schouwburg. Voor de pauze speelt het tweetal 'Een vrouw alleen' en na de pauze 'Open Huwelijk'. In het program ma van Uit in Zeeland stond al leen 'Open Huwelijk' aangekon diyd. De voorstelling begint om 20 uur. In 'een vrouw alleen' wordt een onzelfstandige huisvrouw gepor- treteerd die zichzelf helemaal wegcijfert. Maar één ding ont breekt: respect van mannen om haar heen. Ze is een eenvoudige en naïeve vrouw die geen moge lijkheid ziet om zich niet te laten gebruiken als sexobject en huis houdster. Aan een nieuwe huurster van haar huis vertelt ze haar levensgeschiedenis. In 'Open huwelijk' lijkt de sleutel van hol versleten huwclijksslot te liggen in de formule 'iedereen mag zijn gang gaan'. Voor me neer oen uitkomst. Hij kan nu eindelijk doen wat hij vroeger in het geniep deed. Maar mevrouw weet zich geen raad met de vrij hcid. Totdat Twee onderwerpen die typisch Fo zijn en die hij uitdokterde met zijn vrouw, de actrice Franca Ra- ma. Hij spot dan ook met de per sonen en trekt ze door tot het - voor hem zo bekende - absurde- disme. "Als mensen lachen, gaat niet alleen hun mond open, maar ook hun verstand", meent Fo. En die hersenen wil hij altijd weer vullen met inzicht. Voor de eerste keer in zijn bestaan worden scholieren bij het jaarlijks jazzfestival in Middelburg betrokken. Op verzoek van de JASZ (Jazz Aktiviteiten Stichting Zeeland) heeft de Middelburgse onderwijzer Ed de Poorter de organisatie in handen genomen. "Daardoor kan de jeugd genieten van een goed concert", menen JASZ-voorzitter Hans Hamelink en pr-man Bob van Koetsveld, er aan toevoegend dat De Poor ter behalve onderwijzer ook een bekend en gewaardeerd jazzmuzikant is. Het Jazzfestival wordt gehouden van vrij dag 19 tot en met zaterdag 21 mei. Met dit initiatief - onder meer de groep Crooks treedt op - geeft JASZ inhoud aan haar opvoe dende taak. Het belangrijkste im mers - aldus Van Koetsveld en Hamelink - is dat alle vormen van de jazz aan bod komen. "Door middel van bijvoorbeeld Dixy- land, dat gemakkelijk in het ge hoor ligt, maken de bezoekers in de tent ook kennis met andere vormen van jazz waarvoor door gaans wat minder belangstelling is". Tussen de 35 en 40 groepen tekenen deze dagen een contract voor het Middelburgse festijn, daarvan komen er veertien uit het buitenland, Engeland, Ameri ka, België, Duitsland, Polen en Zweden zijn de thuishavens van deze groepen. Net als vorig jaar wordt er voor het Jazzfestival een tent neerge zet op het Damplein. Vorig jaar kochten daar rond de 3000 men sen een entreekaartje. Middel burg zelf kreeg toen naar schat ting 25.000 bezoekers. De kroe gentocht - met twaalf dertien deelnemende café's waar leven de muziek speelt - op vrijdag is dan de grootste trekker. Het 'tentgebeuren' maakt deel uit van de kroegentocht, de prijs voor een kaartje is die avond minder. Met de South Frisco Jazzband (USA) en de Chris Barber Jazz and Blues Band in het ope ningsprogramma heeft JASZ al meteen twee knallers op haar podium in de tent. Twee jaar ge leden was Barber er ook al. Toen was er ontzettend veel belang stelling, aldus Van Koetsveld en Hamelink. Deelnemers aan de 'Street parade' zaterdag trekken vee! publiek. Vrijdag als de concerten in de hal samengaan met de kroegentocht wordt er een stormachtige toe loop op de Zeeuwse hoofdstad verwacht. Zoals gezegd is er die dag bovendien het schoolcon- cert. 's Avonds is het de beurt aan de Max Collie's Rhythm Aces uit Engeland en de Franse Piche Cour Jazz Band. Zaterdag is er een heel uitgebreid program ma met de 'streetparade' (bands in de straten), podia in de open lucht en in de tent doorlopend concerten, te beginnen om elf uur 's morgens. We nemen een greep uit de optredens en zien de Amerikanen Ron Wilson Trio en de Bob Kerr's Whooper Band, De Frits Baeyens Big Band, het Jos Beeren Quartet en Soul Station. door Jan Smeekens 'Ajax heeft nieuwe trainer' en 'Willem Wilmink onderscheiden'. Twee koppen uit de krant van vorige week vrijdag. Maar dat de stichting P.C. Hooftprijs Willem Wilmink de driejaarlijkse Theo Thijssenprijs voor kinder- en jeugdliteratuur toekende, zal al leen oplettende krantenlezers op gevallen zijn. Het berichtje was weggestopt op een binnenpagi- na, en het artikel over zijn benoe ming werd besloten met de sug gestie yerder te lezen op de sportpagina. Wie denkt dat de mooie dingen in het leven voor iedereen ook de belangrijkste zijn, wordt door het toeval uit de droom geholpen. Willem Wilmink heeft naar het oordeel van de jury de prijs ver diend vanwege zijn indrukwek kend omvangrijke en veelsoorti ge oeuvre, dat bovendien de grens tussen jeugdliteratuur en li teratuur voor volwassenen over schrijdt. De in 1986 bij Bert Bakker ver schenen WILLEM WILMINK OM NIBUS is een uitstekend boek om kinderen kennis te laten maken met het proza van de schrijver van wie ze zonder dat te weten, al zo veel gehoord hebben (Kin deren voor kinderen. De film van Ome Willem). In dit boek van 282 pagina's werden vier boe ken gebundeld die eerder bij Kosmos verschenen: 'Ver van de stad', 'Buurjongens', 'Moord in het moeras' en natuurlijk 'Het Bangedierenbos' dat voor nieu we lezers nog steeds een open baring is. Vier korte verhalen besluiten de bundel en een daar van is een fragment uit het in 1979 als 'Boek van de Maand' uitgegeven '100 jaar geleden'. Willem Wilmink schreef dit in middels uitverkochte, maar hier en daar nog verkrijgbare "ge schiedenisboek" met Hans Dor- restijn. Karei Eykman, Ries Moo- nen, Fetze Pijlman en Jan Riem. De illustraties werden verzorgd door Fiel van der Veen. I Het destijds zo befaamde Schrij verscollectief zette zich vorig jaar aan een binnenkort door de IKON-televisie uit te zenden se rie, die door de schrijvers vervol gens voor uitgeverij Ploegsma werd omgewerkt tot EEN ON MOGELIJKE DROOM. In dit dolkomische boek trekt de mislukte acteur Don Donkersloot ten strijde tegen de windmolens van de moderne maatschappij. Tegelijkertijd hoopt hij met zijn Don Quichotachtige kruistocht te bewijzen dat hij de liefde van Dolly, de dame van de kostuums, waard is. Samen met de volkse en cynische Sander Pandje (Sancho Panza) bevecht hij het onderwijs op de Theo 'een totaalbeeld geven van Middelburg'. En met zulke ver schillende invalshoeken is het duidelijk dan wil men tot één verhaal komen, de vormgeving uiterst belangrijk is. Over Middelburg is al veel ge schreven. Sijnke bijvoorbeeld besteedde al twee keer aan dacht aan 'zijn' stad in uitga- ves van bijna tien jaar geleden. Ook onlangs kwam een boek uit over 'Middelburg, haar ge schiedenis en de mooiste mo numenten' van Jan Bruijns en Fred Jilleba. "Daar zou ik wel negatief over kunnen doen", beoordeelt Sijnke behoed zaam. En Dick Anbeek van Fa noy: "We komen gelijktijdig op de markt. Dat is spijtig". Toch denkt Anbeek dat er behoefte is aan een omvattend boek werk als het zijne. Als boek handelaar kent hij de praktijk en weet wat de klanten vragen. 'Middelburg' een drieluik door Wim Riemens en Peter Sijnke. Uit geverij Fanoy in Middelburg, prijs f 59.50. Eén van de foto's van Riemens in het boek. In Razzmatazz in Oost-Souburg treedt zaterdag 19 maart een veelgevraagde groep op: Recless Fingers. De formatie speelt een mengelmoes van country, blue gras en folkachtige muziek. Het optreden begint om 21 uur. Razzmatazz ligt aan de Middel burgsestraat. Rustig, sympathiek en beschei den. De karakteromschrijving van een folkzanger. lain Mackin tosh leverde dit de bijnaam "The quiet man of Scottish Folk" op. De Schot verzorgt zondag 20 maart een optreden in het Vlis singse Vestzaktheater. Mackintosh is al jaren de pu bliekstrekker van folkfestivals. Dat leidde tot het maken van ze ven eigen elpees en het meespe len op tientallen platen van be kende artiesten zoals Ry Cooder en Joan Armatrading. Het han delsmerk van de illustere Schot is een 5-string long-neck banjo. Zijn liedjes zijn soms kritisch, dan weer humoristisch of traditioneel en hebben één ding gemeen: ze hebben allemaal een boodschap. MIDDELBURG Crêperie Le Heron (Reigerstraat). 17e eeuwse Delftsblauwe tegels van Frans de Muynck sr. Ma. t/m za. van 10 tot 18 uur. Galerie Dauvillier (L. Noordstraat 56). Ge ra Dauvillier, olieverfschil derijen van zeegezichten en land schap. Ma. t/m za. van 9 tot 18 uur. Galerie Wim Vader (Gortstraat 48). Het surrealisme van Willem Vader, olieverfschilderijen. Ma. t/m za. van 9.30 tot 11.30 uur en van 14 tot 17 uur. Kunstuitleen (Kuiperspoort 22). In de vitrines sieraden van Tina Gehlen, poëzie en originele il lustraties uit boekwerken van Al- bert Verburg. Tevens Kees van Gilst, schilderijen en Theo van de Goor, tekeningen en objekten. Di. t/m za. van 13 tot 17 uur, do. van 19 tot 21 uur. Rabobank (Lange Geere 3). Gera Dauvillier, schilderijen. Tijdens openingsuren. Roosevelt Studiecentrum (Abdij). Leven en werk van drie Roose- ve/ts: president Theodore Roose velt (1858-1919), president Franklin Delano Roosevelt (1882-1945) en zijn echtgenote Eleanor Roosevelt (1884-1962). Wo. en do. van 10 tot 12 uur en van 14 tot 16 uur. De Vleeshal. (Markt). Hermann Pitz. 'Two works in Middelburg'. Di. t/m zo. 13 tot 17 uur. Galerie "De Wijnstock" (Bel- linkstraat 32). Albert Labordus aquarellen, Carol van de Boom bronzen, E/eanore de Koning, planten, tevens versierde eieren. Do. en vr. 14 tot 17 u. Za. 11 tot 17. Zeeuws Kunstenaarscentrum (p/a Zeeuwse Bibliotheek, Kousteensedijk 7). Renee Mink naakten, John Riekwel sieraden, Jacques Lemaire gouaches, Theo van Eggeraat fotografie. Ma. van 17.30 tot 21 uur, di. t/m vr. van 10 tot 21 uur, za. van 10 tot 13 uur. Zeeuws Museum (Abdij 3). Aan winsten 1987, een keuze uit.... Di. t/m vr. van 10 tot 17 uur en za. t/m ma. van 13.30 tot 17.00 uur. Zeeuwse Bibliotheek. (Kousteen sedijk 7) Les Lamain, foto's. Ma. van 17.30 tot 21 uur, di. t/m vr. van 10 tot 21 uur, za. van 10 tot 13 uur. OOSTKAPELLE Zeeuws Museum/Natuurhistorie (Orangerie Kasteel Westhove), Duinvlietweg 6. Saeftinghe. Di. t/m vr. van 11 tot 17 uur, za. t/m ma. van 13.30 tot 1 7 uur. VLISSINGEN Ahrend (Pres. Rooseveltlaan). Gerrit de Jong, olieverfschilderij en. Tijdens kantooruren. Art-Titude (Singel 14): Vitrine galerie. Eric Brandts, serie raket ten en gemengde technieken. Bellamy 19 (Bellamypark 19). Stefan Axel Valdimarsson acryl - schilderijen en tekeningen. Di. t/m vr. van 10 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17 uur, za. van 13 tot 17 uur. T/m wo. Café Soif (Bellamypark 14). San dra Steverink, tekeningen in ge mengde techniek. Tijdens ope ningsuren. Iguana (Bellamypark 35). Leven de reptielen, amfibieën en insek- ten. Dagelijks van 14 tot 17.30 uur. Veerboot Vlissingen/Breskens. Bert Begijn, tekeningen (met als titel 'tekeningen van een turbu lent leven'). Thijssenschool dat kinderen klein houdt; bemoeit zich met de groenvoorziening in hedendaag se woonwijken; neemt het op voor de kansarmen en slaat over al waar hij onrecht vermoedt in het wilde weg om zich heen. Op de laatste bladzijde heeft hij de wereld bijna een beetje veran derd en blijft hij tot zonsonder gang bij Dolly die al die tijd dat hij van horizon naar horizon trok, zo naar hem verlangd heeft. Bij het lezen van het boek heb ik steeds het beeld voor ogen ge had van zeven vrolijke mannen en een vrouw (Annet van Heus- den), die rond de tafel onder het zwakke licht van een lamp met elkaar van de ene melige grap in de andere vielen. Wie dat van een afstandje beziet kan zich er geren, of bijschuiven. Ik heb het laatste gedaan, me wel realise rend dat niet alle grappen aan twaalfjarigen besteed zullen zijn. Zoals die op bladzijde 72 waar Renate Rubinstein krijgt wat ze nog tegoed had vanwege haar ruzie met M. Mus, bijstandsmoeder. Willem Wilmink Omnibus. Uitgeverij Bert Bakker, Amsterdam. Prijs f 29,90. Een onmogelijke droom door Het Schrijverscollectief. Uitgeverij Ploegsma, Amsterdam. Prijs f 24,95. De tekeningen in beide boeken zijn van Fiel van der Veen. ZATERDAG 19 MAART *De Zeeuwse Komedie met De Vossenjacht van Hugo Claus, Vestzaktheater Vlissingen, 20.30 uur. Concert van de Bluegrass Country groep Reckless Fingers, Razzmatazz Oost-Souburg, 21 uur. 'Concert van band Marktown Syncopators, Jazzclub D.S.M. (Blindenhoek) Middelburg. 'Four 17, reggae, De Piek, Vlis- singen, 22 uur. VRIJDAG 18 MAART 'Bluesfestival m.m.v. Eddy Boyd (U.S.A.), Clarence Gatemouth Brown His gate's express (U.S.A.), De Pup Vlissingen, 20 uur. 'Brassband Onda, in 'Ons Dorpsleven' te Ritthem, 19.30 uur. Bar American Middelburg, Late Back, covers-review 1960 1980. 21.30 uur. ZATERDAG 19 MAART Soli Deo Gloria o.l.v. Iman de Zwarte met koperensemble Wil- helmina uit Colijnsplaat, Anja van de Doel (sopraan) en Jan Wisse (piano en orgel), 20 uur. ZONDAG 20 MAART 'lain Mackintosch (Schotse folk zanger), Vestzaktheater Vlissin gen, 16 uur. 'Sander Hesselink (violist), le zing over de Mattheüs Passion met muzikale omlijsting. Kapel van St. Maarten te Hoogelande, 14.30 uur. DINSDAG 22 MAART 'Doctorandus P. Het Amster dams Philharmonisch trio. Schouwburg Middelburg, 20 uur. WOENSDAG 23 MAART 'Een vrouw alleen' en 'Open Huwelijk' twee stukken van Da rio Fo met Pleuni Touw en Hugo Metsers, Schouwburg Middel burg. 20 uur. Theater Dodd 'In de sleutel van Mukwit', Schuttershof theater Middelburg, 14 uur. *Michael Douglas en Glen Close. Nederland raakt er niet over uit gesproken en de roddelpers had weer volop voer: 'Fatal Attracti on', een kassucces met Michael Douglas (inderdaad de zoon van Kirk) en Glenn Close in de hoofd rollen. Vanaf donderdag is deze film in Alhambra. De uitbater van het Vlissingse filmtheater heeft nog een extra nachtvoorstelling ingelast op vrijdagavond om 23.30 uur. Vreemdgaan doe je niet meer, luidde de moraal van de verhalen in een aantal sensatiebladen, na 'Fatal Attraction'. Kennelijk heeft het uitstapje van Dan Gallagher (Douglas) met Alex Forest (Clo se) zulke verschrikkelijke gevol gen dat goed voorbeeld in dit ge val zeker niet doet volgen. En kennelijk is de situatie op ieder een van toepassing. Zien we dan het enorme aantal bezoekers aan Neerlands bioscopen, dan heeft kennelijk iedereen een waarschu wing nodig... Het verhaal gaat over een jurist, die een zeer aantrekkelijke uit geefster ontmoet. Hij is gehuwd en heeft een vijfjarig dochtertje. Dan bezwijkt voor de bloedmooie Alex. Het gaat één nacht goed, maar de tweede nacht snijdt Alex haar polsen door, overigens zonder fatale gevolgen. Dan houdt het voor gezien, maar Alex blijft hem volgen. Na een tijdje vertelt ze hem dat ze zwan ger is en ze wil persé het kind. Ze eist van Dan dat hij contact blijft houden, terwille van het kind en van hun liefde, waarin ze rots vast gelooft. Dan beseft dat hij in Alhambra theater, Coosje Bus- kenstraat 144, tel. 01184 - 12260. Grand theater Goes, Sin gelstraat 5A, tel. 01100 - 15165. Filmtheater Electro, Markt 79, tel. 01180 - 38900. Schuttershoftheater, Schutter- hofstraat 1, tel. 01180 13482. Bibliotheektheater, Kousteense dijk 7, tel. 01180 - 30235. DONDERDAG 17 MAART Alhambra I Vlissingen 'Fatal Attraction' 20 uur. Alhambra II Vlissingen 'Amsterdamned' 20 uur. Grand Theater Goes 'Amster damned' 20 uur. Electro Middelburg 'Amster damned' 20.30 uur. Schuttershoftheater Middel- burg 'La dolce vita' 20.30 uur. VRIJDAG 18 MAART Alhambra I Vlissingen 'Fatal Attraction' 19 en 21.30 uur. Alhambra II V lissingen 'Amsterdamned' 19 en 21.30 uur. Grand Theater Goes 'Amster damned' 19 en 21.30 uur. Electro Middelburg 'Amster damned' 19 en 21.30 uur. Schuttershoftheater Middel- burg 'La dolce vita' 20 uur. ZATERDAG 19 MAART Alhambra I Vlissingen 'Fatal Attraction' 19, 21.30 en 23.30 uur. Alhambra II Vlissingen 'Amsterdamned' 19 en 21.30 uur. Grand Theater Goes 'Amster damned' 19 en 21.30 uur. Electro Middelburg 'Amster damned' 14, 19 en 21.30 uur. Schuttershoftheater Middel- burg 'Gandhi' 20 uur. ZONDAG 20 MAART Alhambra I Vlissingen 'Fatal Attraction' 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen 'Amsterdamned' 14, 19 en 21.30 uur. Grand Theater Goes 'Amster damned' 19 en 21.30 uur. Electro Middelburg 'Amster damned' 14 en 20.30 uur. Schuttershoftheater Middel- burg 'Gandhi' 20.30 uur. MAANDAG 21 MAART Alhambra I Vlissingen 'Fatal Attraction' 20 uur. Alhambra II Vlissingen 'Amsterdamned' 20 uur. Grand Theater Goes 'Amster damned' 20 uur. Electro Middelburg 'Amster damned' 20.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg' Belle de Jour' 20.30 uur. DINSDAG 22 MAART Alhambra I Vlissingen 'Fatal Attraction' 20 uur. Alhambra II Vlissingen 'Amsterdamned' 20 uur. Grand Theater Goes 'Amster damned' 20 uur. Electro Middelburg 'Amster damned' 20.30 uur. Schuttershoftheater Middel- burg 'Belle de Jour' 20.30 uur. WOENSDAG 23 MAART Alhambra I Vlissingen 'Fatal Attraction' 20 uur. Alhambra II Vlissingen 'Amsterdamned' 20 uur. Grand Theater Goes 'Amster damned' 20 uur. Electro Middelburg 'Amster damned' 14 en 20.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg^' Le_Ray or^Vert^20:30jjur. ZATERDAG 19 MAART Schuttershoftheater Middel burg 'Asterix contra César' 14 uur. ZÓN DAG 20 MAART Alhambra I Vlissingen 'De Red- dertjes' 14 uur. Grand Theater Goes 'De Troe telbeertjes in wonderland' 14 uur. Schuttershoftheater Middel burg 'Asterix contra César', 14 uur. een precaire situatie terecht is gekomen, maar hij denkt er niet over zijn huwelijk te offeren. Alex gaat heel ver en gebruikt al le middelen om Dan voor zich te winnen. Ze saboteert onder meer zijn auto, waarna Dan in het zie kenhuis belandt. Dan op zijn beurt wordt woedend en wurgt haar bijna. Alex blijft wraak ne men. Moet de echtgenote nu boeten voor het vreemdgaan van haar man...? i.

de Vlissinger | 1988 | | pagina 7