informatiepagina van de gemeente vlissingen Woningdelers- regeling in Bijstandswet Meerderjarig bij 18 Subsidie bij verbetering huurwoningen iHou je mond! «ja I Brand? Aanpassingen per 1 mei a.s. De Kunstuitleen II O If I Commissies vergaderen Verzorging noodzaak Verzorgers Inwonende kinderen Studiebeurs? Nog vragen? Deel 5 Kinderbescherming en voortgezette hulpverlening Letterlijk en figuurlijk beter bereikbaar expositie Folders Nu subsidie zomeractiviteiten Ijeugd aanvragen! Plannen indienen vóór 15 juli as. Ook tegemoetkoming huurders Volgorde van binnenkomst Nadere inlichtingen Huurders opgelet! f 1,2 miljoen auto's voor reinigingsdienst Het werkveld De vakken Toelatingseisen Belangstelling? Nog meer Even bijpraten met wethouder Bruinooge Zomeractiviteiten Winkelen Werkgelegenheid DE VLISSINGER Woensdag 16 maart 1988 IN DEN BLAUW GERUITEN KIEL redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen. telefoon 01 184-87000. toestel 333. 335 en 337 Eén van de onderdelen in de Algemene Bijstandswet is de woningdelersregeling. Voor velen zal dat geen onbekend begrip zijn. Bij gezinnen of al leenstaanden, die op niet- commerciële basis met ande ren één huis bewonen, wordt iedere maand een vast bedrag van de bijstandsuitkering afge trokken. Een woningdeler ont vangt zodoende per maand on geveer f 158,— minder dan de niet-woningdeler(s). Met ingang van 1 mei a.s. gaat dat voor een aantal van hen ver anderen. Dat is het geval wan neer hulpbehoevende mensen worden verzorgd door niet- familieleden die met hen de wo ning delen. Tot nu toe werd al leen een uitzondering gemaakt wanneer hulpbehoevenden wor den verzorgd door naaste familie. Ook wanneer kinderen van 18-, 19- of 20 jaar nog bij hun ouders inwonen danwel een studie-beurs ontvangen verandert er het een en ander. Hulpbehoevenden met een bijstandsuitkering, die door een mede-bewoner worden verzorgd, worden dus straks uitgezonderd van de woningdelersaftrek. Een belangrijke voorwaarde daarbij is, dat men de verzorging echt nodig heeft. Zodanig, dat men zonder deze hulp zou zijn aangewezen op een bejaarden- of verpleegte huis óf op intensieve beroepsma tige hulp aan huis. Hulpbehoe venden mei een bijstandsuitke ring, die door een familielid in de eerste of tweede graad worden verzorgd, konden ook in het ver leden in aanmerking komen voor* vrijstelling van de woningdelersaf trek. Als deze vrijstelling niet werd verleend, dan zal de uitke ring worden herzien met terug werkende kracht tot de inwerking treding van de woningdelers- norm. Dat was op 1 juni 1985. Mensen met een bijstandsuitke ring, die een hulpbehoevende verzorgen, worden eveneens in alle gevallen uitgezonderd van de woningdelersaftrek. Voorwaarde is, dat zij niet met anderen dan de hulpbehoevende de woning de len. Ook voor verzorgers geldt, dat de uitkering met terugwerken de kracht kan worden herzien wanneer het gaat om de verzor ging van naaste familie. Vanaf 1 mei zullen vaste gren zen gelden voor woningdelers aftrek, waar het gaat om uitkerings-gerechtigden met inwonende kinderen van 18 tot en met 20 jaar. Tot nu toe vindt (foto: Johan Murre) geen aftrek plaats, wanneer het inkomen van die kinderen niet veel meer is dan de bijstandsnorm. In de bijgestelde regeling vindt geen woningdelersaftrek plaats als een 18-jarig kind niet meer verdient dan f 430,— per maand. Voor 19- en 20-jarigen zijn deze bedragen respectievelijk f 438,— en f 546,Wanneer kinderen iets meer verdienen dan deze be dragen, vindt gedeeltelijke wo ningdelersaftrek plaats. In de woningdelersregeling wordt verder een uitzondering gemaakt voor ouders met kinderen, die een studiebeurs ontvangen. Het inwonen van deze kinderen mag niet leiden tot een woningdelers aftrek op de uitkering van de ouders. Met vragen over dit onderwerp Op 1 januari werden alle jonge ren tussen de 18- en de 21 jaar volgens de wet meerderjarig. Voor velen zal dat geen nieuws meer zijn. Netzomin als de me dedeling dat er voor deze groep aardig wat is veranderd. Dat is niet allemaal in een paar zinnen uit te leggen. Daarom 'loopt' er momenteel op de ge meentelijke informatiepagina een serie artikelen over het onder werp 'Meerderjarig bij 18'. Dit is het vijfde en dat gaat over: Het gezag van ouders over hun kinderen eindigt wanneer zij meerderjarig worden. Daarom lo pen eventuele maatregelen van kinderbescherming ook op dat 't Kost bijna geen geld. Wél le vert het voor een half jaar iets moois, leuks of aparts op. Want langer dan zes maanden mag men werken uit de kunstuitleen niet houden "He laas", zo wordt er bij het inle veren wel eens verzucht. Niet zelden vervoegt dezelfde per soon zich even later weer bij 'de balie', maar dan met een tevreden uitdrukking op het gezicht. Omdat zij of hij iets héél anders gevonden heeft, wat het vast ook prima zal doen! En... raakt het nog geen tijd dan u ook (weer) eens bij de Kunstuit leen op bezoek gaat??? Tegen woordig zit 'ie in het souterrain (de 'kelder') van de bibliotheek aan de Lange Zelke. Prima be reikbaar, letterlijk en figuurlijk. Men kan zowel met de lift als via de trap naar deze uitleen afdalen. Bovendien staat de deur er wijd voor u open op dinsdag van 10.00- tot 12.00 uur. 14.00- tot 16.00 uur en van 19.00- tot 21.00 uur. Voor wie vrijdag beter uit komt, die dag is men er welkom van 10.00- tot 12.00 uur en van 14.00- tot 16.00 uur. Voor advies kunt u trouwens bij de (vrijwillige) medewerkers van de uitleen te recht. Tijdens de openingsuren zijn ze telefonisch bereikbaar via nummer 16864 (bij geen gehoor 14928). Hoe laat je etsen zien op een manier die ze tot hun recht laat komen èn waarbij ze niet beschadigd worden? Bij de Kunstuitleen hebben ze er tegenwoordig een speciale tafel voor. Daarop liggen de etsen, in een speciale map, te kijk. Ook voor u? (foto P. Jan se). moment af. dus sinds 1 januari 1988 bij het 18de jaar. Op 1 ja nuari 1988 zelf eindigden al met een de maatregelen van kinder bescherming, die van toepassing zijn voor allen, die dan 18, 19 of 20 jaar oud zijn. De toepassing van een maatregel van kinderbescherming houdt hulpverlening in. Dat kan verblijf buiten de ouderlijke woning bete kenen: opneming in een inrich ting of tehuis, plaatsing in een pleeggezin of begeleide kamer bewoning. De afbreking van deze hulpverlening bij het 18de jaar kan sommigen te zwaar vallen. Daarom is geregeld dat een jon ge meerderjarige aan de Minister van Justitie kan vragen om de hulpverlening voort te zetten: -De jeugdigen van 18-21 jaar, die op 1 januari ineens meerderjarig werden hebben tot 1 mei 1988 de tijd om zo'n verzoek in te dienen. -Ook wie 18 jaar werd of wordt tussen 1 januari en 1 juli 1988 kan een verzoek om voortgezette hulpverlening indienen tot 1 mei 1988. -Wie 18 jaar wordt na 1 juli 1988 moet zo'n verzoek indienen uiter lijk twee maanden voor die 18de verjaardag. -Indien de voortgezette hulpverle ning op vrijwillige basis wordt toe gestaan, geldt dit voor ten hoog ste een half jaar. Als dat nodig is, kan - weer uiterlijk twee maanden - voor het einde daarvan een ver zoek om verlenging worden gedaan. De plaatsende instantie, dat is de kinderrechter of een voogdij instelling of de raad voor de kin derbescherming, brengt telkens advies uit aan de minister over verzoeken om voortgezette hulp verlening. Plaatsende instanties en tehuizen voor de kinderbescherming zijn van deze regeling op de hoogte en kunnen informatie geven. De 18 - 21-jarigen, die op 1 janua ri 1988 meerderjarig werden en tot dan toe onder een maatregel van kinderbescherming vielen, kunnen desgewenst hun eigen weg gaan. Ook kan wie gebruik maakt van voortgezette hulpver lening, zelf daaraan op elk mo ment een eind maken. Men is im mers meerderjarig bij 18 jaar. In deze gevallen kan daarna niet op nieuw voortgezette hulpverlening worden gevraagd. En tenslotte: voortgezette hulp verlening eindigt automatisch bij huwelijk en anders in elk geval bij het bereiken van het 21ste jaar. kunt u terecht bij de Gemeen telijke Sociale Dienst. Deze dienst is voor cliënten telefo nisch bereikbaar op maandag tot en met vrijdag van 9.00- tot 10.00 uur. Dat uur zijn er steeds drie telefoonnummers beschikbaar. Het nummer dat u kunt bellen hangt af van uw postcode. Kijk (hieronder) naar uw postcode en u weet welk nummer u - tussen 9.00- en 10.00 uur - kunt bellen. postcode nummer 4381 87530 4382 4383 87510 4388 4389 4384 87520 4385 4386 4387 Wie wil er brand? Thuis, op kantoor, in 't café? U soms? Nee toch! Sterker nog: nie mand die zoiets wil meema ken. Zelden zullen alle Neder landers zo eensgezind in een mening zijn. Hoe komt het dan dat er per jaar 1 op de 600 wo ningen in brand vliegt? Of: dat er gemiddeld om de vijf kwar tier wel ergens in Nederland brand uitbreekt? Soms is er sprake van opzet of wraak. Meestal is de oorzaak echter iets onbenulligs en had de brand simpel voorkomen kunnen worden. Mèt alle vervelende ge volgen die de 'vuurvreterij'kan hebben, zeker als er persoonlijke ongelukken gebeuren. Om eens een paar dingen te noemen die het uitbreken van brand heel ge makkelijk maken: - het slordig opbergen van lucifers en aanstekers, waardoor kinde ren ze te pakken krijgen èn proberen; - het legen van asbakken in prul- lebakken; - het plaatsen van bijverwarming (en kaarsen!) in de buurt van gor dijnen en meubilair; - het roken in bed; - het roken bij gebruik van brand bare vloeistoffen... De gemeentelijk brandweer zou dit lijstje vele keren langer kun nen maken. Niet zozeer vanwege de (soms trieste) verhalen die er aan vast zitten. Méér omdat ze veel jiever brand voorkomt dan blussen. En van andermans fou ten kan men leren! Bij de gemeentelijke brandweer weten ze, als bij geen ander in Vlissingen, hoe brand voorkomen kan worden. Of het nu thuis is, op kantoor, in 't bedrijf of in 't vereni gingsgebouw. Belt u de brand weer gerust. Haar advies is des kundig en veelal gratis. Het tele- foonnnummer dat u er voor kunt bellen is: 14530. Er bestaan diverse folders over 'brand in huis'. De folder 'Hoe groot is uw kans op brand?' is er één van. In de postkantoren, bibliotheken, gemeentelijke in- formatiehoeken en bij de brandweer kunt u deze - in 'stemmig rood' uitgevoerde - folder meenemen. Op de laat ste pagina daarvan vindt u nog eens een aantal adressen waar u meer informatie(materiaal) kunt krijgen. De gemeente heeft ook dit jaar een bescheiden bedrag be schikbaar voor subsidiëring van vakantie-activiteiten voor de jeugd. Misschien bent u van plan om, met uw groep of ver eniging, de komende zomerva kantie iets te organiseren. U doet er dan goed aan de aan vraag vóór 1 april a.s. in te die nen. Het verzoek kan worden gericht aan: burgemeester en wethouders, Stadhuisplein 2, 4382 LG Vlissingen. De datum van 1 april lijkt mis schien wat aan de vroege kant. Voordat b. en w. een beslissing nemen, vragen ze echter eerst advies aan de commissie voor het jeugd- en jongerenwerk. Dat vraagt ook enige tijd. Bovendien is het streven er op gericht de aanvragers uiterlijk zes weken voor de activiteiten zekerheid te geven. Bij het verlenen van de subsidie stellen b.en w. wel enke le voorwaarden. Daarover, en over de verdere gang van zaken, kunt u informatie krijgen bij het bureau welzijn in het stadhuis (tel. 87336). De gemeente Vlissingen heeft voor dit jaar nog een bedrag van f 800.000,— ter beschik king dat kan worden gebruikt om particuliere huurwoningen van voor de oorlog te verbete ren. Bij een gemiddelde streefsubsidie van f 40.000,— per woning is er dus nog geld beschikbaar voor 20 wonin gen. Verhuurders die hiervan gebruik willen maken kunnen hun plannen vóór 15 juli as. bij de gemeente indienen. Zij kunnen dan profiteren van de Regeling Geldelijke Steun Voorzieningen aan Huurwo ningen. Het moet echter wel gaan om vooroorlogse woningen die door particulieren worden verhuurd. Wanneer de woningen boven dien in stadsvernieuwingsgebie den liggen, zal de gemeente de aanvragen hiervoor met voor rang behandelen. Stadsvernieu wingsgebieden zijn: Gravestraat en omgeving Oranjekwartier Beschermd Stadsgezicht Spuistraat en omgeving Scheldebuurt het oudere deel van Oost- Souburg Ritthem De subsidieregeling gaat uit van een maximum-subsidiebedrag voor de verhuurder van f 40.000,— per woning. Dit be drag is bedoeld voor verbetering en groot onderhoud. De huur ders kunnen echter ook subsidie ontvangen. Dit gaat om een be drag van f 4.000,— per woning. Het is bedoeld als tegemoetko ming in de kosten van eventueel noodzakelijk verhuizen en herin- richten. Verhuurders die van het nog be schikbare subsidiegeld willen profiteren moeten hun plannen voor verbetering vóór 15 juli as. bij de gemeente indienen. Ech ter alleen complete beschik- kingsgerede plannen kunnen in behandeling worden genomen. De ingediende plannen zullen bovendien op volgorde van bin nenkomst van een zogenaamde toekenningsbeschikking worden voorzien. Dus wie het eerst komt, het eerst maalt! Nadere inlichtingen over deze subsidieregeling zijn verkrijg baar bij het Bureau Bouw- en Woningtoezicht in het stad huis (2e verdieping, telefoon 87226 of 87214). Hier zijn ook brochures over de regeling en speciale aanvraagformulieren verkrijgbaar. Huurt u een oudere woning van een particuliere "huis baas"? En vindt u dat er wel het nodige aan het huis ver beterd zou kunnen worden? Het is mogelijk dat dan de subsidieregeling ook op uw huurhuis van toepassing is. U kunt dan het beste contact met uw verhuurder opnemen om hem te bewegen gebruik te maken van de regeling. Lukt dat niet, dan kunt u na tuurlijk ook zelf contact met de gemeente opnemen en vragen wat de mogelijkhe den zijn. U kunt hiervoor te recht bij het Bureau Bouw en Woningtoezicht op de tweede verdieping in het stadhuis (telefoon 87226 of 87214). De gemeentelijke reinigings dienst mag zes nieuwe auto's gaan kopen. De gemeenteraad heeft daar toestemming voor gegeven. Tijdens de laatst ge houden vergadering trok de raad er in totaal f 1,2 miljoen voor uit. Dat is een forse in vestering. Echter: met het nieuwe materiaal kan straks veel efficiënter worden ge werkt. Dat gaat de gemeente naar schatting een besparing opleveren van zo'n f 135.000,— per jaar, in ver gelijking met de huidige kosten. Voor genoemd bedrag kan het volgende 'rollende materieel' worden aangeschaft: - drie huisvuilauto's met een laadvermogen van elk 17 m3. (Deze komen in de plaats van de vier huidige, die een laadvermo gen hebben van 'maar' 13 m3). - twee grote veegmachines. (De ze komen in de plaats van de twee huidige, die al enige tijd zijn afgeschreven en waarvan de onderhoudskosten steeds hoger worden). - een kleine auto voor het schoonhouden van met name de binnenstad en de boule vards. (Het gaat hier niet om ver vanging, maar om een eerste aanschaf. Deze auto kan ook el ders in de gemeente worden ingezet). Naar verwachting kan de reini gingsdienst rond de zomer al met de nieuwe voertuigen aan de slag. Daarbij zullen de huis vuilauto's de eerste maanden het afval volgens het huidige schema blijven ophalen. In het begin van het najaar zal daar echter wijziging in komen. In sommige delen van de gemeen te zal men dan het huisvuil op andere dagen buiten moeten gaan zetten. Daarover zal men tegen die tijd nader worden geïnformeerd, onder meer via deze informatiepagina. Deze en volgende week vergade ren de meeste vaste commissies van advies en bijstand. Dat zijn die voor: - de economische zaken op maandag 21 maart, aanvang 16.00 uur; - de financiën op woensdag 23 maart, aanvang 17.00 uur; - de volkshuisvesting op dins dag 22 maart, aanvang 17.00 uur; - het onderwijs op dinsdag 22 maart, aanvang 19.30 uur; - de openbare werken op maan dag 21 maart, aanvang 19.30 uur; - de personeelszaken op woensdag 23 maart, aanvang 17.00 uur; - de sociale aangelegenheden "Hou je mond!" Dat is nu net niet de bedoeling bij de oplei ding Agogisch Werk (AW). De ze middelbare beroepsoplei ding kan in Vlissingen worden gevolgd aan de MDGO. Het is een studierichting, die meis jes èn jongens de kans geeft om voor een beroep te leren waarin het gaat om het bege leiden, opvoeden en verzor gen van kleine- èn grote men sen. En dan moet je juist leren om op de goede momenten je mond open te doen. Maar ook is het belangrijk om te kunnen luisteren naar verhalen en pro blemen van de mensen die je begeleidt. Als agogisch werker kun je gaan werken met: kinderen (bijvoorbeeld in peuterspeelzalen en kinder dagverblijven); lichamelijk gehandicapte kin deren en volwassenen (bij voorbeeld in een revalidatie centrum); dove- en blinde mensen (bij voorbeeld in een doven- instituut); jongeren, die in een clubhuis of jongerencentrum aan acti viteiten willen meedoen; geestelijk gehandicapte kin deren en volwassenen (bij voorbeeld in een instelling als 'Vijvervreugd' of in een gezinsvervangend tehuis). Kortom, er zijn vele mogelijk heden om als agogisch wer ker ergens terecht te komen. En: wil je doorleren, dan kun je met je AW-diploma bijvoor beeld naar een hogere be roepsopleiding! Om dit werk goed te kunnen doen, krijg je in de opleiding zo wel theoretische vakken (bij voorbeeld psychologie, pedago giek en gezondheidskunde) als praktische vakken (bijvoorbeeld sport- en spel, handenarbeid en drama). Naast het volgen van de lessen loop je tijdens de driejarige opleiding ook stage. Zowel in het tweede als in het derde jaar worden daar twintig weken voor uitgetrokken. een diploma van het lager beroepsonderwijs met twee vakken op C-niveau (waaron der Nederlands); een diploma van het mavo-4; een bewijs van overgang naar het havo-4. Heb je belangstelling of wil je meer informatie? Neem dan de telefoon en bel (01184) 60867. Of: ga gewoon even langs bij de MDGO-school aan de Troelstra- weg 2 in Vlissingen. Overigens, MDGO is de afkor ting van Middelbaar Dienstverlenings- en Gezond heidszorg Onderwijs. Aan de gemeentelijke scholenge meenschap met die naam in Vlissingen kan je nog meer opleidingen volgen. Dat zijn die voor: Sociale Arbeid, Ver pleging en Mode en Kleding. op woensdag 23 maart, aanvang 19.30 uur; - het verkeer vandaag (woens dag), aanvang 17.00 uur; - het welzijn op maandag 21 maart, aanvang 17.00 uur. Al de vergaderingen worden ge houden in het stadhuis. Ze zijn openbaar. Bovendien heeft ook het publiek er spreekrecht. De agenda's liggen ter inzage in de gemeentelijke informatiehoeken in het stadhuis en de openbare bibliotheek. Ook de te behande len ontwerp-voorstellen van bur gemeester en wethouders kan men daar lezen. Inlichtingen in winnen bij de secretarissen van de commissies is natuurlijk ook mogelijk. Hun namen en telefoon nummers staan in de gemeente lijke informatiegids 'Kijk op Vlis singen 1988'. De gemeenteraad heeft in de ver gadering van februari jl. besloten in plaats van rond 1 mei al met Pasen het afval van het Badstrand te verwijderen. Achter grond is dat rond Pasen de eerste toeristen zich al in onze streken bevinden. Ons visitekaartje de Boulevard met het daarvoor lig gende strand moet er dan goed uitzien. Dat betekent in elk geval dat het aanspoelsel uit het winter halfjaar dan verwijderd moet ziljn. Om die reden heeft de gemeente raad zich bereid verklaard het daarvoor benodigde extra krediet te verlenen. Van Pasen naar de zomermaan den is maar een kleine stap. Bij de gemeente hebben we de voor bereidingen voor de zomeractivi teiten al opgestart. Daarbij wordt ook gekeken of het mogelijk is op het terrein rond het Arsenaal het Straatfestival te organiseren. Het onderzoek is nog niet afgerond, maar het ligt in de rede dat deze locatie voor wat betreft "de verkeers- en lawaai-aspecten" beter is dan de vorige. Maar ook wat betreft de opstelling van ma teriaal kan men er waarschijnlijk beter uit de voeten. Zodra de plannen een meer definitief karak ter hebben zullen we vanzelfspre kend alle betrokkenen en omwo nenden daarover tijdig en uitvoe rig informeren. Bijzonder te leurstellend vind ik het besluit van het provinciaal bestuur om f 50.000,— minder subsidie voor het Straatfestival uit te trekken. Dat is een doorbreking van het beleid dat men nu al een jaar of vijf ten aanzien van deze activiteit voert. Het stelt ons voor bijzonder grote problemen om het festival in een omvang en van een inhou delijke kwaliteit te organiseren zo als we gewend zijn. Het besluit is des te onbegrijpelijker wanneer je bedenkt dat het tot dusverre ge voerde toeristisch-recreatief be leid - waarbinnen het Straatfesti val uitstekend past - door alle gro te fracties uit Provinciale staten gedragen werd. Het college van b. en w. is dan ook van plan na drukkelijk in het Middelburgse te informeren naar de argumenten die aan deze plotselinge beleids wijziging ten grondslag liggen. Vorige week vond een eerste bespreking plaats met de winke liers en bewoners uit de St. Ja- cobsstraat over de plannen tot overkapping van deze win kelstraat. Als het overleg wat vlot verloopt kan dat nog in het najaar worden uitgevoerd. Verder wer ken we volop aan plannen om volgend jaar ook de Lange Zelke opnieuw in te richten. Al die in spanningen zijn er op gericht het winkelen in de Vlissingse bin nenstad te veraangenamen. Dat alles vooruitlopend op de aanpak van het noordelijk deel van de Walstraat, waar zoals u weet een geheel nieuw winkelcentrum zal verrijzen. Achter de schermen wordt hard gewerkt aan de uit werking van die plannen! Als wethouder van onder meer economische zaken en werkgele genheid ben ik blij dat de Raad van Bestuur van de PZEM beslo ten heeft om op de plaats van de oude centrale (bij de Sloebrug) een nieuw districtskantoor voor Walcheren te bouwen. Het ge meentebestuur van Vlissingen stelt het op hoge prijs dat de PZEM zich niet uit Vlissingen te rugtrekt! Het Dagelijks bestuur van het Ha venschap Vlissingen heeft on langs de tweede fase van de Bij- levelthaven gegund. Dit is econo misch gezien van groot belang voor zowel Vlissingen als de ge hele regio. Het staat vrijwel vast dat er grondverkopen zullen plaatsvinden aan bedrijven die ook voor scheepvaartbewegin gen zorgen. Bedrijvigheid bete kent arbeidsplaatsen en die kun nen we hier zeker nog gebruiken! i

de Vlissinger | 1988 | | pagina 5