Zeehonden in Zeeuwse wateren en binnen schijnt de zon deze bijvoorbeeld haprO De Faam en De Vlissinger Buitengewoon Bereik Revalidatie Spreiding bejaardenoorden MET DE RODE PIJL IN BEHOEP Wie wil weten hoe het in Zeeland zit met de grijze zeehond, de zadelrob, de gewone zeehond, de ringelrob en de klapmuts kan op veel plaatsen in de provincie terecht. Studiedag Tentoonstelling COM MI SS IKS Scholen era Zonnen met Hapro is gezond zonnen. Woensdag 9 maart 1988 ABDI J De statencommissie voor welzijn bespreekt maandag de uit gangspunten voor het revalidatiebeleid in Zeeland. De uitgangspun ten zijn vorig jaar gepresenteerd en sedertien hebben verschillende or ganisaties en instanties die met revalidatie van doen hebben, daarop gereageerd. Inmiddels heeft het dagelijks bestuur daarop zijn reacties weer geformuleerd. Belangrijkste element in het be leid vormt de bundeling van de revalidatievoorzieningen in Goes. Dat houdt namelijk in, dat de voorzieningen in Oostkapelle - het zeehospitium Zonneveld met kinderrevalidatie en de mytyl school - moeten verhuizen. Tot degenen, die op de uit gangspunten hebben gerea geerd, horen dan ook het bestuur van Zonneveld en het gemeente bestuur van Domburg. Een vrij algemene klacht blijkt te zijn, dat de provincie niet zorg vuldig genoeg alle belangen heeft afgewogen. Gs antwoor den daarop, dat bij hen de voor naamste punten waren de revali datie voor jeugdigen in Zeeland te behouden en klinische revali datie voor volwassenen mogelijk te maken. Bundeling van die twee elementen bleek het beste te zijn, omdat dan een regionaal centrum voor revalidatie (in Goes) kon worden verwezenlijkt. Het bestuur van Zonneveld en de Vereniging Spierziekten Neder land, regio Zeeland, vinden, dat het onderscheid tussen de twee vormen van revalidatie te weinig aandacht heeft gekregen, maar gs menen, dat er geen scherpe scheidslijn te trekken is. Wel on derkennen zij, dat bij de kinderre validatie zaken als onderwijs en vorming apart aandacht moeten krijgen. Vanuit de onderwijswereld wordt erop aangedrongen de mytylschool niet te bouwen op het terrein van het Oosterschel- deziekenhuis in Goes. Gs zijn het daarmee eens, maar zij wijzen er op, dat de plaatsbepaling tot de verantwoordelijkheid van het schoolbestuur hoort. De koppe ling van de school met de kinder revalidatie zal van invloed zijn op de uiteindelijke keuze, die het schoolbestuur in overleg met het Goese gemeentebestuur zal maken. De commissievergadering kent spreekrecht voor het publiek. Zie de rubriek commissies. De eerste kamer uit gedeputeer de staten behandelt op dinsdag 1 5 maart de beroepschriften van de Taxicentrale Midden-Zeeland en van Citax, beide in Goes. De twee taxibedrijven hebben bij ge deputeerde staten beroep aange tekend tegen de vergunning, die burgemeester en wethouders van Goes hebben verleend voor taxivervoer aan de firma L. van Mourik en Zoon in 's-Heer Hen drikskinderen. De beroepszitting begint om 11.00 uur, in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. De zitting is openbaar. DE FAAM - DE VLISSINGER IEÜWS Volgende week donderdag is een studiedag aan "Zeehonden in de Zeeuwse wateren" gewijd en tot eind volgend jaar is een ten toonstelling onder dezelfde naam door heel de provincie te zien, te beginnen in Middelburg. Verder is een lesbrief samen gesteld voor leerlingén in het basis- en in het voortgezet on derwijs. Op 22 en 23 maart zijn bovendien voorlichtingsbijeen komsten georganiseerd voor leerkrachten. Het spreidingsplan bejaardenoorden is onderwerp van gesprek in de statencommissie voor welzijn, volgende week maandag. In het plan staat vermeld hoe de provincie denkt over het aantal be jaardenoorden in Zeeland, waar die bejaardenoorden zouden moeten staan en hoeveel mensen erin kunnen wonen. De uitgangspunten zijn vorig jaar gepresenteerd en sindsdien hebben de bejaardenoorden in Zeeland, ouderenbonden, gemeentebesturen en andere organisaties die met ouderenzorg van doen hebben, hun mening daarover kenbaar gemaakt. De statencommissie heeft al het materiaal tot haar beschikking om tot een oordeel te kunnen komen. Gedeputeerde staten hebben hun commentaar op de inspraakreacties ook aan de commissie aan geboden. Algemene tendens is, dat de vraag naar een plaats in een bejaarden oord het aanbod overschrijdt. In gemeenten, waar nieuwe bejaarden oorden gebouwd zullen worden, moeten soms bestaande bejaarden oorden plaatsen inleveren om toch een evenwichtige spreiding over de provincie te kunnen krijgen. Voor plaats en tijd van de commissievergadering wordt verwezen naar de rubriek Commissies. Donderdag 17 maart wordt een studiedag gehouden in het infor matiecentrum van de provincie. Abdij 9, Middelburg. Consulent natuur, milieu en fau nabeheer ir. Th.A.J. Vette van het ministerie van landbouw en visserij houdt een inleiding over verleden, heden en toekomst van de zeehond in zuidwest Neder land en medewerker dr. P. Reijn- ders van estuarine ecologie van het rijksinstituut voor natuurbe heer zet de bedreiging en het be heer van de zeehond in een bre der perspectief. Hoofd voorbereiding integraal waterbeheer ir. L. Bijlsma van rijkswaterstaat Zeeland legt ver band tussen de zeehonden en zijn dienst en het ochtendpro gramma wordt besloten met de vertoning van een videoband, 's Middags komen de mogelijk heden voor rustgebieden in de Oosterschelde en de voordelta aan de orde in een inleiding van hoofd afdeling ruimtelijke plan vorming drs. J. Godthelp van de provinciale planologische dienst. Hoe de zeehond wordt gezien vanuit de sectoren recreatie, be roepsvisserij en natuurbescher ming komt vervolgens aan bod, waarna over deze zaken wordt gediscussieerd onder leiding van adjunct-directeur drs. C.J. Kal den van natuur, milieu en fauna beheer van het ministerie van landbouw en visserij. De studie dag wordt geopend en gesloten door gedeputeerde G. de Vries- Hommes. Het programma duurt van 9.30 tot 15.45 uur. De kosten zijn dertig gulden per deelnemer. Aanmeldingen kunnen worden gericht aan het bureau voorlich ting van de provincie, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, 01180-31394. De tentoonstelling Zeehonden in de Zeeuwse wateren is van 18 De statencommissie voor welzijn vergadert maandag 14 maart, 14.00 uur, in de Statenzaal, Ab dij 11, Middelburg. Het spreidingsplan bejaardenoor den en de uitgangspunten voor het revalidatiebeleid in Zeeland staan op de agenda. Dinsdag 15 maart, 19.00 uur, vergadert de commissie basis- en eerstelijns-gezondheidszorg van de provinciale raad voor de volksgezondheid. Agendapunten waren bij het samenstellen van deze rubriek nog niet bekend. Nadere informatie kan worden ingewonnen bij de provinciale raad voor de volksgezondheid, mevr. W. Hermans, Molenwater 69, Middelburg, tel. 01180-34488. De commissie vergadert in Terminus, F. den Hollanderlaan 37, Goes. Vrijdag 18 maart vergadert de statencommissie voor de ruimte lijke ordening om 9.30 uur over een subsidie voor een natuur historisch en educatief centrum bij Het Zwin en over een onder zoek naar de kwaliteit van pati- culiere huurwoningen. Om 12.00 uur voegen de leden van de statencommissies voor economische zaken, voor milieu hygiëne en voor waterstaat en verkeer zich bij dit gezelschap. Aan de orde zijn dan de richtlij nen voor het milieueffectrapport over de Westerschelde oeverver binding. Deze bijeenkomst wordt in de Statenzaal, Abdij 11Middel burg, gehouden. Vervolgens vergaderen na afloop van die gecombinneerde verga dering de leden van de staten commissie voor het milieu over het actieplan chemisch afval. De statencommissies voor ruim telijke ordening en voor milieu vergaderen in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Alle commissies hebben spreek recht. De stukken van alle verga deringen liggen ter inzage in het informatiecentrum van de pro vincie, Abdij 9, Middelburg. terspel, een videoband en er kan een blokkenspel worden gespeeld. De toegang tot de ten toonstelling is gratis. maart tot en met 4 mei te zien in de Kapittelzaal, Abdij 9, Middel burg. De openingstijden zijn van 9.30-12.30 uur en van 13.30-16.30 uur. De expositie is later nog te zien in Zierikzee, Sint-Annaland, Kortge- ne. Goes, Kamperland, Vlissin- gen, Breskens en Terneuzen. Al het materiaal is dan uitgestald op de klipper "Avontuur" van de stichting Zeilvaart Goes. Daarna komt de tentoonstelling weer aan land. Allerlei wetenswaardigheden zijn in beeld gebracht, zoals de evolu tie van de zeehond, de eetge woonten, ziekten en andere be dreigingen. Er zijn twee opgezet te zeehonden, er is een compu- Voor het basis- en het voortgezet onderwijs is een lesbrief over de Zeehonden in de Zeeuwse wate ren samengesteld. Daarin staat onder meer, dat de melk die een zeehondenmoeder aan haar jong voedt veel vetter is dan de koeiemelk, die de mensen drinken. Ook wordt gemeld, dat een zeehondejong bij de geboor te acht kilogram weegt en na drie maanden al twintig kilo is aangekomen. In de lesbrief staat verder, dat zeehonden "het" doen in het water. De tentoonstelling kan in klasse- verband worden bezocht. Dus behalve aandacht voor de zee hond in de lessen op school, kan een excursie onderdeel van het leerproject zijn. Klassebezoeken aan de tentoonstelling kunnen het best van tevoren worden ge meld aan het bureau voorlichting van de provincie, tel. 01180-31394. Voor de leerkrachten van de scholen voor basis- en voort gezet onderwijs wordt een workshop georganiseerd. Tijdens de bijeenkomsten die worden ge houden in het informatiecentrum van de provincie. Abdij 9, Mid delburg, kunnen ideeën worden opgedaan om te gebruiken in de lessen op school. De educatieve dienst van het Zeeuws Museum Natuurhistorie geeft de informa tie samen met natuur, milieu en faunabeheer en de provincie. Tij dens de workshop wordt de ten toonstelling bezocht. De bijeenkomst voor het voort gezet onderwijs is op dinsdag 22 maart en die voor het basison derwijs op woensdag 23 maart. Inschrijfformulieren zijn verkrijg baar bij het bureau voorlichting van de provincie, tel. 01180-31394. mm Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 Wat een heerlijk gevoel, als het buiten bijvoorbeeld regent, schijnt bij U binnen de zon! Nieuwe energie en een lekker gezonde bruine huid. Wie wil dat met? Hapro fabriceert zonnehemels en -banken van een uitstekende kwaliteit. De toegepaste materialen hebben de KEMA-goedkeurmg. In onze 100 m2 grote showroom vindt U tientallen modellen en uitvoeringen. Naar keuze met 6. 8.10 of 12 Wolff of Philips snelbrumlampen uitgevoerd. Omdat we U rechtstreeks uit onze eigen fabriek leveren bent U wel héél voordelig uit met zo'n Hapro-produkt. En alsof dat nog niet genoeg is houden we regelmatig kortings-akties. Bovendien hebben we een aantal zonnehemels en banken- met een lichte beschadiging. De priizen daarvan, zijn dan ook bijzonder laag. U kunt het zelf zien als U, uiteraard geheel vn|bli|vend, onze showroom bezoekt, er zijn keuze mogelijkheden volop. U bent welkom maandag tot en met vrijdag van 9.00 uur tot 17.00 uur en op donderdag tot 20.00 uur. HOLLAND B V. Jufferswegje 12 4421 JB Kapelle-Biezelin^ Telefoon 01102-2610*

de Vlissinger | 1988 | | pagina 9