Kuhr, De Boer en Balke met Story-Theatre Sander moet kiezen: rijk worden of Ko Exploder in American Jazz tegen apartheid in Vlissings Vestzaktheater Cultuurbarbaar bijna bekeerd iftnm De tovenaarsleerling voor jong en oud POPPENSPELER WIL EIGEN THEA TER BEGINNEN Piek Zeeuws Vlaams Komiek in Vestzak 10 T/M 16 MAART IN MIDDEN ZEELAND ALS KIND AL ZATEN ZIJ GRAAG IN EEN DOOS VALDIMARSSON IN BELLAMY 19 GEZIEN KINDER BOEKEN Woensdag 9 maart 1988 DE FAAM - DE VLISSINGER Hu tg?Hïï lu is»mm® Het ezeltje, de luit en de buitenwereld Er was eens een koningspaar dat heel erg graag een kindje wil de. Als het kind dan eindelijk wordt geboren, blijkt het geen mensenkind maar een ezeltje te zijn. De koning en de koningin zijn diep geschokt en houden hun zoon ver van de boze bui tenwereld vandaan. In eenzaamheid leert het ezeltje zichzelf op een luit spelen. Op een dag ontdekt het zijn ware gedaante. Met zijn luit trekt het de wereld in, op zoek naar iets om de betovering te breken. Sander Ko brengt woensdag 16 maart een voorstelling voor de jeugd vanaf 6 jaar onder de ti tel 'Ben je helemaal bekofferd' in de Schouwburg te Middelburg. De voorstelling begint om 15 uur. Het duo laat zien wat er allemaal kan gebeuren als zij tijdens boor- werkzaamheden in de bergen een koffer ontdekken. Henk San ders bekijkt de geheimzinnige in houd en denkt daarvan rijk te kunnen worden. Maar hij zal uit eindelijk moeten kiezen tussen rijkdom en zijn maatje Ko, als blijkt dat die plotseling is ver dwenen. Het begon 'heavy', maar tegen woordig speelt Exploder melo dieus. De songs vallen daarbij op door een sterk gevoel voor melo die en kwaliteit. Hoe deze groep in ontwikkeling muziek brengt en het publiek vermaakt is vrijdag 11 maart te zien en te horen in Bar American in Middelburg. Het optreden begint om 21.30 uur. Of dit verhaal, net als alle sprookjes, goed afloopt is woensdagmiddag 16maart te zien in het Middelburgse Mini- theater aan de Verwerijstraat. Poppentheater Parabel 'verzorgt dan de eerste van de vijf twee wekelijkse voorstellingen van dit sprookje van Grimm. De man achter het poppentheater, Sjaac Vereist uit Koudekerke, polst hiermee de belangstelling voor een zelf op te zetten vast pop- Het geld pentheater in Middelburg of Vlis- singen. lingen via het Zeeuws Steun punt. "Ik hoop nu zo snel moge lijk een eigen theater op Walche ren te beginnen. Er is voor kinde ren helemaal niets op woensdag middag. Eerdere initiatieven zijn doodgebloed. In den lande is dat wel anders, daar heb je poppen theaters met soms twee of drie voorstellingen per week", zegt Sjaac Vereist. Vereist is al dertien jaar lang be zig met het poppenspel. Tot 1 augustus vorig jaar combineerde hij het spelen met zijn werk in het onderwijs. Toen zijn dochter ge boren werd werkte zijn vrouw' door en hij werd huisman. De poppenspeler gaf veel voorstel- Maar zoals bij alle goede initiatie ven is ook hier weer een pro bleem: de financiën. Samen met de martionettenspeelster Saar de Hollander benaderde Vereist pro vincie en gemeente voor subsi die. "Ze vonden het allemaal een heel erg leuk idee maar niemand kwam met geld over de brug", meldt de poppenspeler. Toen de zaak niet van de grond kwam trok Saar de Hollander zich trug. Hoewel er geen geld is, gaat Sjaac toch door. De vijf voorstel lingen in het Minitheater betaalt hij uit eigen zak. Licht, geluid en decor verzorgt hij zelf. Ook de poppen zijn van eigen hand. "'t Is natuurlijk niet goedkoop, het huren van zo'n theater" vertelt Vereist. "Maar als ik quitte speel, ben ik al een heel eind. O.k., je kunt niet jaren zo door gaan. Als ik geen subsidie krijg, zien we wel weer verder". Het Ezeltje is 16 en 30 maart, 13 en 27 april en 11 mei te zien. De voorstelling begint om 15 uur. Omdat er maar tachtig zitplaat sen zijn is het handig om vooraf Dlaatsen te reserveren via tele foonnummer 01185-2566. Literaire verhalen, gedichten, sketches, liedjes, klassieke mu ziek, mime en variété littéresque. Kortom, een gevarieerd program ma, voor elk wat wils in "Als kind al zaten zij graag in een doos". Herman Pieter de Boer, Ine Kuhr en pianist Andreas Bal ke brengen nieuw werk en ver halen uit onder meer "De Kellner en andere verhalen", "De Motor engel en andere verhalen" en "Het Papieren Badpak, variété lilttéresque. In de voorstelling wordt een po ging gedaan om alle verschillen de elementen samen te smelten tot een theaterprogramma. Als verbindend hoofdelement koos het trio voor Story-Theatre, een vorm van theater die - voor zover bekend - nog nooit eerder in Ne derland te zien was. Eén of meer vertellers brengen een verhaal of gedicht. Dat kan door het letter lijk voor te lezen, het spontaan te vertellen of met een combinatie daarvan. Doel is om een maxi mum aan beelden bij het publiek op te roepen, waarbij de toe schouwers hun eigen fantasie dienen te gebruiken. De sa menstelling en regie van het pro gramma zijn in handen van Hem- mo B. Drexhage. "Als kind al za ten zij graag in een doos" is vrij dag 11 maart in de Middelburgse Stadsschouwburg te zien. aanvang is om 20 uur. De Van links naar rechts Andreas Balke, Ine Kuhr en Herman Pie ter de Boer. Het Burton Greene Ensemble is zondag 13 maart te gast in het Vestzaktheater waar het muziek speelt dat is afgeleid van werken Soep omschrijft de muziek zelf als vermicelli. The Passenger speelt rock muziek met een tikje wave. "Zeeuwse Popmuziek om je oren" in de Piek. Een optreden van twee Zeeuws Vlaamse bands. Soep wordt om 22 uur opgediend. Na het optreden van deze formatie is er disco. The Passenger sluit de avond af. De Engelse komiek Tim Jones treedt zaterdag 12 maart vanaf 20.30 voor het voetlicht in het Vestzaktheater in Vlissingen. De artiest brengt komische scenes en mime. Wat gebeurt er wanneer een "cultuurbarbaar" Bellamy 19 binnenstapt om de kunst werken van Stefan Axel Val- dimarsson te bekijken? Simpelweg niets. De bezoe ker heeft geen verstand van kunst, bekijkt daarom de werken oppervlakkig en besluit dat ze precies zijn wat ie van tevoren al dacht: lelijk. Net als alle heden daagse kunst. Maar wat ge beurt er als diezelfde bezoeker -nog steeds geen verstand van kunst- voor de tweede keer het museum binnenstapt en zittend op de verwarming de schilderijen in alle rust nogmaals bekijkt? Van alles. De schilderijen blij ken best mee te vallen. Som mige zijn zelfs eigenlijk wel mooi. De levensgrote boeg is nu duidelijk van een schip dat verdwaald is in de mist. Wat de bezoeker eerst voor een groen veld met bruine stippen hield zou nu een grasveld met rotsen, hooibergen of des noods met omgevallen Hun nebedden kunnen zijn. Het schilderij dat de kunstenaar "two gatepostes" noemt wordt al fantaserend een kol kende zee met twee aanleg- palen erin. Of de bovenste helft van twee flessen wijn. Er zijn veel meer kleuren in te ontdekken dan alleen somber donkerblauw en saai bruin en groen. Hoezo wat zou de schilder daar nou mee bedoelen? Hoe zo geen verstand van kunst, dus geen beoordelingsrecht? De bezoeker vermaakt zich - zolang hij zijn fantasie gebruikt- opperbest. Al zet ie wel zijn vraagtekens bij een ding waarin hij alleen maar een levensgrote doodskist kan zien en bij iets wat onge twijfeld de voorkant van een vliegtuig is maar net zo goed een verdwaalde eileider zou kunnen zijn. Heeft de bezoeker ook maar iets begrepen van het werk van de kunstenaar? Welnee. Stefan Axel Valdimarsson Maar hij heeft zich wel ver maakt. En is dat niet een van de eerste intenties van kunst? De bezoeker durft voortaan hardop in gezelschap te zeg gen dat hij kunst, ook al heet het toevallig kunst, niet altijd kan waarderen. Dat ie er geen verstand van heeft, heeft daar niets mee te maken. De be zoeker recht de rug en verlaat opgelucht de galerie. De schilderijen van Stefan Axel Valdimarsson zijn tot 23 maart in Bellamy 19 in Vlissin gen te zien. Het museum is geopend van dinsdag tot en met vrijdag van 10 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17 uur. Op zaterdag van 13 tot 17 uur. Bettie Hollestelle van Zuidafrikaanse dichters die leven in ballingschap. Het zijn ge dichten die gaan over de grondslagen van de rechten van de mens en over de zelfbeschik king van de mensen om een waardig, harmonieus bestaan te hebben en bovenal: vrijheid. Het concert begint om 16 uur. Burton Greene heeft in zijn 25-jarige loopbaan in de jazzwe- reld reeds zijn sporen verdiend. Hij werd geboren in Chicago (1939) en kreeg vanaf zijn ze vende jaar muzieklessen. In 1964 sloot hij zich aan bij de Jazz Composers Guild in New York en richtte een eigen kwartet op. Sinds 1969 woont de Ameri kaan in Amsterdam. Vanaf 1980 is Burton regelmatig gastsolist in kwartetten en en sembles van wisselende sa menstelling. In het Vestzakthea ter dient hij een muzikale aan klacht in tegen het Zuidafrikaan se regime. MIDDELBURG Crêperie Le Heron (Reigerstraat). 17e eeuwse Delftsblauwe tegels van Frans de Muynck sr. Ma. t/m za. van 10 tot 18 uur. Galerie Dauvillier (L. Noordstraat 56). Gera Dauvillier, olieverfschil derijen van zeegezichten en land schap. Ma. t/m za. van 9 tot 18 uur. Galerie Wim Vader (Gortstraat 48). Het surrealisme van Willem Vader, olieverfschilderijen. Ma. t/m za. van 9.30 tot 11.30 uur en van 14 tot 17 uur. Kunstuitleen (Kuiperspoort 22). In de vitrines sieraden van Tina Gehlen, poëzie en originele il lustraties uit boekwerken van Al bert Verburg. Tevens Kees van Gilst, schilderijen en Theo van de Goor, tekeningen en objekten. Di. t/m za. van 13 tot 17 uur, do. van 19 tot 21 uur. PZEM (Poelendaelsesingel). Nelly van Nieuwenhuijzen, aquarellen. Tijdens kantooruren. Rabobank (Lange Geere 3). Gera Dauvillier, schilderijen. Tijdens openingsuren. Roosevelt Studiecentrum (Abdij). Leven en werk van drie Roose- velts: president Theodore Roose velt (1858-1919), president Franklin Delano Roosevelt (1882-1945) en zijn echtgenote Eleanor Roosevelt (1884-1962). Wo. en do. van 10 tot 12 uur en van 14 tot 16 uur. De Vleeshal. (Markt). Hermann Pitz. 'Two works in Middelburg'. Di. t/m zo. 13 tot 17 uur. Galerie "De Wijnstock" (Bel- linkstraat 32). Albert Labordus aquarellen, Carol van de Boom bronzen, Eleanore de Koning, planten, tevens versierde eieren. Zeeuws Kunstenaarscentrum (p/a Zeeuwse Bibliotheek, Kousteensedijk 7). Rense Mink naakten, John Riekwel sieraden, Jacques Lemaire goaches, Theo van Eggeraat fotografie. Ma. van 17.30 tot 21 uur, di. t/m vr. van 10 tot 1 uur, za. van 10 tot 13 uur. Zeeuws Museum (Abdij 3). Aan winsten 1987, een keuze uit.... Di. t/m vr. van 10 tot 17 uur en za. t/m ma. van 13.30 tot 17.00 uur. Zeeuwse Bibliotheek. (Kousteen sedijk 7) Les Lamain, foto's. Te vens Arquitectonica, gisteren, vandaag en morgen, t/m zo. Ma. van 17.30 tot 21 uur, di. t/m vr. van 10 tot 21 uur, za. van 10 tot 13 uur. OOST-SOUBURG Openbare Bibliotheek. (Ka naalstraat 56). Godfried Bo- mans. Ma. t/m vr. van 13.30 tot 17.30 uur. Di. en do. van 18 tot 20 uur, za. van 10 tot 12.30 uur. T/m wo. VLISSINGEN Ahrend (Pres. Rooseveltlaan). Gerrit de Jong, olieverfschilderij en. Tijdens kantooruren. Art-Titude (Singel 14): Vitrine galerie. Eric Brandts, serie raket ten en gemengde technieken. Bellamy 19 (Bellamypark 19). Stefan Axel Valdimarsson acryl - schilderijen en tekeningen. Di. t/m vr. van 10 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17 uur, za. van 13 tot 17 uur. Iguana (Bellamypark 35). Leven de reptielen, amfibieën en insek- ten. Dagelijks van 14 tot 17.30 uur. Stadhuis (Stadhuisplein). Wo ningisolatie: materialen en tech nieken, pratijkvoorbeelden besparing, videoband 'Het grote verschil in wonen. Ma. t/m vr. van 8.30 tot 12.30 en van 13.30 tot 17.00 uur. T/m vr. Veerboot Vlissingen/Breskens. Bert Begijn, tekeningen (met als titel 'tekeningen van een turbu lent leven'). Velvets Schwarzes Theater uit Praag speelt het sprookje 'de to venaarsleerling', een familiepro gramma vanaf 10 jaar in de Mid delburgse Schouwburg. De voor stelling is er op dinsdag 15 maart en begint om 19.30 uur. Het verhaal van de tove naarsleerling is gebaseerd op het oude verhaal van Goethe. Het velvets Schwarzes Theater stak het in een modern jasje. Aan het begin is er alleen een ritssluiting en als die opengaat komt Bedo de clown naar buiten. In de lege zwarte wereld waarin hij terecht komt is niets. Als hij over zijn verbazing heen is ontdekt hij de kracht van de toverstaf. Hij te kent figuren in de ruimte die ver volgens een eigen leven gaan lei den. En zo schept hij een sprook jesachtige wereld om zich heen. Maar als hij de ritssluiting tekent om terug te keren wordt hij ge nadeloos teruggeworpen. VRIJDAG 11 MAART 'Als kind al zaten zij graag in een doos', theater met Herman Pieter de Boer en Ine Kuhr, Schouwburg, Middelburg, 20 uur. Explorer, Bar American, Mid delburg, 21.30 uur. Master Time Keeper Myrmi don, heavy-metal en hard-rock, 't Beest, Goes, 21.30 uur. ZATERDAG 12 MAART Tim Jones, 'Super Booper Bon- ga Woppela!', Vestzaktheater, Vlissingen, 20.30 uur Engels mi- mespeler/komiek. The Passenger, De Piek, Vlis singen, 22 uur. Het Soep en Lui en Sigmund und sein freund, 't Beest, Goes, 22 uur. ZONDAG 13 MAART Burton Green ensemble. Vest zaktheater, Vlissingen. Guido Belcanto, neo- smartlappen en moderne le vensliederen met accordeonbe geleiding, Lunchcafé, Goes, 12 uur. MAANDAG 14 MAART Candida, comedie van George Bernard Shaw met o.a. Sjoukje Hooymaayer, Manfred de Graaf, Pieter Lutz, De Prins van Oranje, Goes, 20 uur. DINSDAG 15 MAART Velvet Schwarzes Theater, 'De Tovenaarsleerling', Schouwburg, Middelburg. 19.30 uur. WOENSDAG 16 MAART Sanders en Ko, 'Ben je hele maal bekofferd!'. Schouwburg, Middelburg, 15 uur. door Jan Smeekens Boudewijn Büch breekt elke week op zondagmiddag zijn nek over de cd's, sterspotjes, popsterren en eigentijdse meu bels, maar over kinderboeken hoor je hem niet. Toch, één keer. Bij gelegenheid van de kin derboekenweek sprak hij vorig jaar met kinderen over hun lees honger. Het werd een schamele vertoning. De kinderen wilden wel, maar hij kon van iedere schrijver en elk boek dat ze noemden, niet meer zeggen dan dat hij er "nog nooit van ge hoord" had. Kinderen zijn te aardig, te verlegen en in ieder geval te weinig door de wol ge verfd om in zo'n situatie te zeg gen "Kom, ik stap eens op". Op televisie moet jeugdlitera tuur het voornamelijk van de Nederlandse Onderwijs Televi sie hebben. Een populair en doordacht programma is Boe- kenbuis dat uit twee series over prentenboeken bestaat. Boe- kenbuis I wordt uitgezonden vanaf 14 april; Boekenbuis II loopt al vanaf januari, en eindigt op 16 en 30 maart met twee uitzendingen over het mooie prentenboek dat Jörg Muller maakte naar aanleiding van Pro- kofjevs muzikale sprookje 'Pe ter en de Wolf'. De samenstel lers van het Boekenbuisproject kunnen voor hun programma's kiezen uit de reusachtige hoe veelheid in het Nederlands uit gebrachte prentenboeken. Ze ontplooien echter ook zelf ini tiatieven door uitgevers te be wegen uitverkochte titels te herdrukken, of nog niet vertaal de boeken in het fonds op te ne men. Een voorbeeld van dat laatste is 'Funnybones' van Ja- net en Allan Ahlberg (uitgezon den in februari) dat in een verta ling van Martine Schaap als BOT EN BOTJE uitgegeven wordt door J.H. Gott- mer/H.J.W. Becht. In dit geestige griezelverhaal dat het midden houdt tussen strip en prentenboek komen drie geraamten tijdens een don kere nacht uit hun donkere kel der, die onder een donkere trap in een donker huis ligt dat in een donkere straat staat van een donkere stad op een donkere berg. Nadat ze zich een poosje met elkaar vermaakt hebben, willen ze ook nog iemand de stuipen op het lijf jagen. Maar iedereen slaapt en ze besluiten elkaar dan maar bang te maken. Ze slagen daar zo goed in, dat ze niet weten hoe snel ze terug moeten zien te komen in hun donkere kelder onder de donke re trap van het donkere huis.... Het verhaal is mooi rond en zo eng, dat zelfs de teerste kinde ren nagelbijtend zullen smullen tijdens deze vrolijke danse ma cabre. Voor de storende spel fout in 'papagaai' zullen ze in ieder geval geen oog hebben. Het spreekt vanzelf dat er veel begrafeniszwart en bleekwit zit Alhambra theater, Coosje Bus- kenstraat 144. tel. 01184 - 12260. Grand theater Goes, Sin gelstraat 5A, tel. 01100 - 15165. Filmtheater Electro, Markt 79, tel. 01180 - 38900. Schuttershoftheater, Schutter- hofstraat 1tel01180 -13482 Bibliotheektheater, Kousteense dijk 7, tel. 01180 - 30235. DONDERDAG 10 MAART Alhambra I Vlissingen 'Amster- damned' 20 uur. Alhambra II Vlissingen 'Dirty Dancing' 20 uur. Grand Theater Goes 'Amster- damned' 20 uur. Electro Middelburg 'Amster- damned' 20.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg 'Sammy and Rosie get laid' 20.30 uur. VRIJDAG 11 MAART Alhambra I Vlissingen 'Amster- damned' 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen 'Dirty Dancing' 19 en 21.30 uur. Grand Theater Goes 'Amster- damned' 19 en 21.30 uur. Electro Middelburg 'Amster- damned' 19 en 21.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg 'Witches of Eastwick' 20 uur. 'Sammy and Rosie gelt laid' 22.30 uur. ZATERDAG 12 MAART Alhambra I Vlissingen 'Amster- damned' 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen 'Dirty Dancing' 14, 19 en 21.30 uur. Grand Theater Goes 'Amster- damned' 19 en 21.30 uur. Electro Middelburg 'Amster- damned' 14, 19 en 21.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg 'Witches of Eastwick' 20 uur. 'Sammy and Rosie get laid' 22.30 uur. ZONDAG 13 MAART Alhambra I Vlissingen 'Amster- damned' 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen 'Dirty Dancing' 14, 19 en 21.30 uur. Grand Theater Goes 'Amster- damned' 19 en 21.30 uur. Electro Middelburg 'Amster- damned' 14 en 20.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg 'Sammy en Rosie get laid' 20.30 uur. MAANDAG 14 MAART Alhambra I Vlissingen 'Amster- damned' 20 uur. Alhambra II Vlissingen 'Dirty Dancing' 20 uur. Grand Theater Goes 'Amster- damned' 20 uur. Electro Middelburg 'Amster- damned' 20.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg 'Sammy and Rosie get laid' 20.30 uur. DINSDAG 15 MAART Alhambra I Vlissingen 'Amster- damned' 20 uur. Alhambra II Vlissingen 'Dirty Dancing' 20 uur. Grand Theater Goes 'Amster- damned' 20 uur. Electro Middelburg 'Amster- damned' 20.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg 'For an Lovett' en 'Het ma- chinekind' 20.30 uur. WOENSDAG 16 MAART Alhambra I Vlissingen 'Amster- damned' 20 uur. Alhambra II Vlissingen 'Dirty Dancing' 20 uur. Grand Theater Goes 'Amster- damned' 20 uur. Electro Middelburg 'Amster- damned' 14 en 20.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg 'Sammy and Rosie get laid' 20.30 uur. ZATERDAG 12 MAART Alhambra I Vlissingen 'De Red- dertjes' 14 uur. Schuttershoftheater Middel burg 'Asterix contre Cesar' 14 uur. ZONDAG 13 MAART Alhambra I Vlissingen 'De Red- dertjes' 14 uur. Grand Theater Goes 'De Troe telbeertjes in Wonderland' 14 uur. Schuttershoftheater Middel burg 'Asterix contre Cesar' 14 uur. WOENSDAG 16 MAART Schuttershoftheater Middel burg 'Asterix contre Cesar' 14 uur. in de kleurige illustraties die niet onderdoen voor die van Tomi Ungerer. Bot en Botje door Janet en Allan Ahlberg. Vertaling Martine Schaap. Uitgeverij J.H. Gottmer/H.J.W. Becht, Bloemendaal. Leeftijd vanaf zes jaar, prijs f 22,50.

de Vlissinger | 1988 | | pagina 7