Bolleboos met gekkigheidjes opent winkel Nieuw restaurant Valentijn met uitzicht od Vissershaven Barbé opent nieuwbouw van Maurik-Van Oord AH in teken van orchidee Vier gangenmenu voor habbekrats 'All Terrain Bike net berggeit' Eerste lot Stadhoudersfeest en Economische gids gepresenteerd KJF viert twintig- duizendste aanvraag Houtland Flipse: van beton tot deurkruk 'Onze perestroyka is nu voorbij' Huisvesting en huurder in de jaren negentig KvK stelt arbeids overeenkomst centraal VAN WIJK EN DE AMBTSKETEN DIE DE OMMEKEER BRACHT Bijeenkomst KvK over leasing Geen diepvries FONDS BEZOEKT DRIE ZEEUWSE PROJECTEN //V/774 TIEF VAN HORECASCHOOL ALGEMENE ZEEUWSE: OPENING PER VIDEO Interieur FIETS OPSTAP-DAG VAN DEN DRIEST Economische gids Woensdag 9 maart 1988 DE FAAM - DE VLISSINGER De sieraden van Bert van Wijk variëren van origineel tot ronduit gek. Wat bijvoorbeeld te denken van een ring in de vorm van een vuilnisbak of een sardinesblikje? "Je kunt niet de hele dag de bolleboos uithangen. Een gekkigheidje moet af en toe kunnen" is het commentaar van de goudsmid. Behalve gekkig heidjes zijn er in het pand vooral moderne, draagbare sieraden te vinden die één ding gemeen hebben: ze zijn allemaal met de hand ge maakt en dus uniek. Van Wijk rondde acht jaar gele den zijn opleiding in Schoonho ven af. "Toen ik ging studeren dacht ik, ik ga drie jaar naar school, loop een jaar stage en ga dan bij verschillende bedrijven het vak leren. Dat was niet mo gelijk, want er was geen werk. Ik moest dus iets anders gaan doen" vertelt hij. Na een periode van werkloosheid werkte hij een jaar als goudsmid in het ambach tencentrum Demaray. Vervol gens liep hij met een map ont werpen de juweliers af. "Je krijgt daar wel opdrachten van maar die worden zwaar onder betaald". Ondertussen werkte de smid ge woon thuis door. Een aantal ex posities, onder meer in Galerie de Wijnstock, zorgde voor wat meer bekendheid en contacten met de "juiste personen". Een PvdA ka merlid zorgde voor de grote om mekeer: deze man werd burge meester van de gemeente Cromstrijen. Door een sa mensmelting met een andere ge meente was een nieuwe ambts keten noodzakelijk. En Bert van Wijk was volgens de burgemees ter de aangewezen persoon om die te ontwerpen en uit te voeren. "Van de dertig ontwerpen heb ik er drie in messing uitgevoerd. Daaruit konden ze kiezen. Al met al heb ik er een half jaar werk aan gehad" aldus Van Wijk. Tussen de bedrijven door werkte hij als torenwachter op de Lange Jan. Bij toeval - hij haalde er altijd wa ter voor de koffie - ontdekte hij dat het pand in de Koor- Wie meer wil weten over leasing kan donderdag 24 maart terecht in het gebouw van de Kamer van Koophandel in Middelburg. Daar vertelt A.W.E. Neggers, account manageer bij de Lage Landen lea sing over de fiscale en bedrijfs economische aspecten van de fi nanciële en operationele leasing. Ook nieuwe produktievormen waarvoor leasing in aanmerking komt worden onder de aandacht gebracht. De bijeenkomst - voor af opgegeven bij de Kamer van Koophandel - begint om 15.30 uur. kerkstraat vrijkwam. In novem ber 1987 werd dat definitief zijn residentie. De ontwerpen van Van Wijk zijn heel persoonlijk. "Sieraden kan ik niet alleen voor mezelf maken. Je hebt toch een bepaalde response nodig. Soms heb je meteen een ontwerp in je hoofd dat precies bij die persoon past, maar dat lukt lang niet altijd zo snel. Het ontwerp hangt van het karakter en het uiterlijk van de persoon af. Dat is het moeilijke en het mooie van het goudsmeden'. De produktie ligt op ongeveer een ring per dag. De prijzen be ginnen bij vijftig gulden. "Anders wordt het te eenvoudig en krijg je van die massaringetjes. En dat is niet de bedoeling". Het ont werpen is geen exclusief recht van de goudsmid zelf. Hij werkt vaak met enigszins aangepaste ideeën van klanten, die overigens ook het om te smelten materiaal kunnen leveren. Naast goud en zilver wordt er ook met onedele metalen zoals messing gewerkt. Ook materialen als marmer en ivoor komen regelmatig in de sie raden terug. Van Wijk: "Ik werk ook met andere stenen. Dan pas je de steen aan het sieraad aan. Bij marmer werkt dat precies an desom: je gaat uit van het stuk steen en past daar het sieraad bij aan". Ook het restaureren van antieke (Zeeuwse) sieraden hoort bij de werkzaamheden van Bert van Wijk. "Precisiewerk met veel risi co's. Dat komt natuurlijk naar voren in de prijs". De werkbank staat in de winkel, vlak bij de eta lage. Sieradenreparaties worden Bert van Wijk. ter plekke uitgevoerd, vaak waar de klant zelf bij staat. De winkel is van dinsdag tot en met zater dag vanaf tien uur geopend. De smalle voorgevel aan de voor kant van het nieuwe restaurant Valentijn aan de Nieuwendijk in Vlissingen laat de bezoeker aan vankelijk nog in het ongewisse. Totdat hij via de smalle entree in eens midden in een zee van licht en tinten blauw en wit terecht komt in het ruime restaurant, dat over de volle breedte uitkijkt op de oude Vissershaven, die jacht haven moet worden. "Wie hier binnenkomt", zegt eigenaar Philibert Stinenbosch, "kijkt verrast op. Je verwacht ook niet in zo'n lichte ruimte te komen. Dat komt door de serre, die we over de hele breedte aan het bestaande pand konden bou wen. De hele achtergevel en het dak bestaan uit glas, zodat ik die met mooi weer kan openschui ven. Door deze ingreep kreeg ik een schitterende ruimte met plaats voor 56 personen" Als de haven gerestaureerd is en de jachten af en aan varen kan men via het restaurant, maar ook vanaf de stoeltjes op het terras,, genieten van dit afwisselende schouwspel te water. De 29-jarige eigenaar, die uit een horecafamilie uit Bergen op Zoom stamt, had al heel wat er varing opgebouwd, voordat hij de grote sprong naar een eigen restaurant durfde maken. Na zijn Eigenaar Stienenbos in zijn nieuwe restaurant 'Valentijn'. hotelschoolopleiding werkte hij onder andere in het Amstelhotel in Amsterdam. Brittannia in Vlis singen en het Golden Tuliphotel in Terneuzen. Toen hij tenslotte als cruisemanager in de passa giersvaart altijd van huis was, hetgeen zijn huwelijksleven niet ten goede kwam, rijpte het idee om voor zichzelf te beginnen. Zijn vrouw, die hij ook in de hore ca leerde kennen, deed enthousi ast mee en verzorgde de zeer smaakvolle inrichting. De fraaie kunstfoto's aan de wand zijn niet afkomstig van een Gedeputeerde drs. R. Barbé opent donderdag 24 maart het nieuwbouwcomplex van Maurik- Van Oord in Vlissingen. Barbé doet dat in zijn functie als voor zitter van het Havenschap Vlis singen. Het nieuwe bedrijfscomplex om vat een circa 350 m2 groot kan toor en ongeveer 850 m2 grote werkplaats en opslagruimten. Het totale terreinoppervlakte be draagt meer dan vierduizend m2. In het kantorencomplex zijn on der meer een kantoor- en verga derruimte ondergebracht, er is een reproductieruimte en de be drijfskantine is er gevestigd. Ver- laats Systeembouw Uden bouwde dit complex. Fen Uee! van de nieuwbouw bij Maurik-Van Oord. beroemde fotograaf, maar van de loodgieter, die het restaurant verbouwde, George Nijhuis. Hij bleek over uitzonderlijk artistieke gaven te beschikken en de kunstwerkjes hadden niet beter tot hun recht kunnen komen dan op de witte muren van restau rant Valentijn. Op culinair gebied heeft eigenaar Stinenbosch in de keuken hulp van chefkok Hans van de Linde, die na zijn koksopleiding onder andere werkte in Brittannia, het Strandhotel en d'Ouwe Werf. Samen proberen zij in de eerste maanden na de opening hun culi naire vondsten uit op de klant, die dat zeer blijkt te waarderen. De eigenaar: "Wij zijn opzettelijk De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland houden dinsdag 15 maart een voorlichtingsbij eenkomst over arbeidsovereen komsten. Ze doet dat samen met J. Swinkels, directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau Wal cheren. Dat gebeurt in Hotel Goes en begint om 14.45 uur. in februari opengegaan. In deze stille maanden is er ruimte om al les uit te proberen. Wij kopen ieder dag vers in. Ik heb uit prin cipe geen diepvries, alleen een klein vakje voor het ijs en de frietjes. De kok is expert in vis, en die moet altijd vers zijn, maar ook het vlees komt iedere dag van de slager. Mijn wijnkaart ziet er ook anders uit dan bij een an der, want ik hou niet van die ge zwollen taal. Daarom heb ik bij iedere wijn bijzonderheden ver meld over de streek. De prijzen van zowel de wijn als de gerech ten zijn naar mijn idee heel reeël gehouden", vindt de restau rateur. Valentijn is iedere dag, behalve maandag, geopend van 12.00-15.00 uur en van 18.00 uur totdat de laatste klant ver trokken is. Aan een aparte lunch- kaart wordt gewerkt. Albert Heijn-filialen met bloemen en planten in het assortiment staan in de week van 14 tot en met 20 maart helemaal in het te ken van de orchidee. De klant van deze kruidenierssuper krijgt dan een beeld van de uiteenlo pende soorten. Er zullen onder meer orchidee-bloemen zijn, per stuk verpakt in een waterflesje, bloemstukjes en geschenkver pakkingen, maar ook volledige orchideeplanten in een pot. De orchideefamilie is enorm uit gebreid, aldus een woordvoerder van Albert Heijn. Soms hebben ze qua uiterlijk nauwelijks nog iets gemeen. Niet alleen de kleur en vorm zijn anders, ook de bloei tijd verschilt vaak aanzienlijk. De bij Albert Heijn verkrijgbare orchiedeëen zijn in Nederland ge kweekt en er wordt een handlei ding bijgevoegd voor de verzorging. De losse bloemen zijn circa twee weken houdbaar, voor de planten staat een tijd van twee maanden, in sommige ge vallen zelfs langer. Het Koningin Juliana Fonds draagt jaarlijks ongeveer vijfentwintig miljoen gulden bij aan aktiviteiten op het gebied van maatschappelijk welzijn. Dit voorjaar wordt de twintigduizendste aan vraag op passende wijze ge vierd. Een delegatie, onder leiding van Mr. W.J. Geert- sema, brengt in elke provin cie een bezoek aan een of meer projecten die een fi nanciële bijdrage van het Fonds hebben ontvangen. De instellingen zijn gekozen op grond van de inzet van de vrijwilligers, het aanspre ken van een brede doel groep en een vernieuwende aanpak. Alle projecten ont vangen een vrij te besteden jubileutncheque. In Zeeland bezoekt de delegatie don derdag 10 maart drie projec ten voor etnische minderhe den. Dat zijn van 11.15 tot 12.30 uurr de Stichting Su- rant en van 12.45 tot 14 uur de Vereniging Sociedad Cultural y Actividades Espa- nolas, beiden te Vlissingen. In Zeeuwsch Vlaanderen krijgt de Turks-Culturele Vereniging in Axel van 15.20 tot 16.30 uur visite. Voor weinig geld toch lekker eten? Dat kan. Sinds afgelopen maandag serveren de scholieren van het Middelbaar Horeca On derwijs in Middelburg op maan dag, woensdag, donderdag en vrijdag een viergangen menu f 12,50 p.p. En wie de schools bereide en opgediende spijzen wil wegspoelen kan er een wijn tje bij nemen. Tussen 18.45 en 19.15 kunnen de gasten terecht in de bar voor een aperitief, waarna de maaltijd wordt geserveerd. Om 21.30 uur is het gezellige avondje afgelo pen. De school - overigens ge vestigd in het Delta College aan de Merwedestraat in Middelburg - wil dat de eters twee dagen van tevoren reserveren op telefoon nummer 01180 - 23951. De "Doe het zelf" winkel van de Firma Flipse in Koudekerke is grondig verbouwd en op 4 maart heropend onder de naam Hout- land Flipse. Financieel directeur van de Flipse Beheer Maatschap pij, C. Roose, vertelt waarom die verbouwing van de zaak plaats vond. "Begin dit jaar zijn we lid gewor den van de Coöperatieve Vereni ging Houtland. Volgens een be paalde formule werd toen de zaak heringericht, de kleuren aangepast en het assortiment uitgebreid. Je kunt rustig stellen, dat iemand die zijn eigen huis bouwt, bij ons terecht kan vanaf het storten van het beton tot aan het kiezen van de deurkruk. Wij voeren een volledig pakket voor de Doe het Zeiver. Daarnaast kan al het timmerwerk op maat ge maakt worden voor de klant in onze werkplaats". Volgens hem is de zaak nu veel klantvriendelijker en overzichtelij ker geworden. De nieuwe bord jes wijzen duidelijk de weg en door het verlagen vari de stellin gen in het midden van de zaak is er eerder "oogcontact" met de klant, waardoor men sneller te hulp kan schieten. De dagelijkse leiding van de winkel berust bij Jan Dronkers en de klant kan el ke dag in de zaak terecht, behal ve iop maandag. Op zaterdag kunnen "huizenbouwers" voor hun materialen tot drie uur wor den geholpen. Zowel practisch als ludiek was de heropening van het kantoor pand van de verzekeringsmaat schappij 'Algemene Zeeuwse'. Omdat er afgelopen vrijdag nogal erg veel belangstellenden waren, kon niet iedereen tegelijk het mo numentale pand bezichtigen. Om geen mensen teleur te stellen of ongeduldig te maken, was de opening ook in de filmzaal van de Zeeuwse bibliotheek te zien. Op maar liefst vier televisies. Aan de opening gingen een aantal toespraken vooraf. Direkteur van de Algemene Zeeuwse Jonas was blij te kunnen zeggen dat hun 'perestroyka' voorbij was. 'I "De verbouwing hebben we nu achter de rug. Met een ver- nieuwd elan gaan we de toe- j komst tegemoet". Zowel de receptie als het ope ningswoord werd in de Zeeuwse Bibliotheek gegeven. Daar gaf dokter Bloembergen namens de Sportraad ook een toespraak. Hij nam een cheque van 10.000 gul den in ontvangst. Dit bedrag is bestemd voor sportactiviteiten voor de jeugd. De bedoeling die achter deze schenking zit is een voudig: "Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst". Na de spre kers werd het tijd voor de officië le opening van het kantoorpand. Een groepje mensen ging richting Houtkaai. De overige belangstel lenden konden op de televisie in de bibliotheek toekijken hoe di recteur Jonas het pand op een typisch Zeeuwse manier opende. Door een ring te steken ging de deur open. Niet alleen het interieur heeft een gedaanteverwisseling onder gaan. Ook de indeling van het pand is totaal veranderd. Een aantal afdelingen hebben een an dere plaats gekregen in het kan toor. De kleuren grijs, wit en rood zijn voortaan niet alleen in het vignet van de verzeke ringsmaatschappij te vinden maar ook in het pand zelf. Ook is nu duidelijk te zien dat dit monu ment vroeger een bankgebouw is geweest. "We hebben de kluis in ere hersteld. Deze gebruiken we voortaan voor het opslaan van allerlei papieren. Erg gemak kelijk want de ruimte is brand-en inbraak-vrij", volgens de mede werker van de Algemene Zeeuwse. Volkshuisvesting in de jaren ne gentig en de consequenties voor de huurder. Dat is het onderwerp van de thema-avond van het Vlissings Platform voor Huur- derscomité's op dinsdag 12 april. Het Platform, voorheen het Woonlastencomité Vlissingen, bestaat die dag precies vijf jaar. De avond wordt gehouden in Ho tel Britannia te Vlissingen en be gint om 19.30 uur. Er zijn vier in leiders die hun mening geven over de taak van de overheid, de taak van de non-profit organisa ties, de taak van de profit organi saties en de consequenties voor de huurder. De heer J.W. Mijns- bergen, voorzitter van de Huur- commissie ressort Middelburg leidt hierna een discussie over deze stellingen. Voor de financie ring van deze avond vraagt het platform een garantiesubsidie in het tekort aan de gemeente Vlis singen en de Provincie. Belang stellenden dienen zich voor 15 maart op te geven. Inlichtingen zijn verkrijgbaar bij het contact adres van het Vlissings Platform voor Huurderscomité's, Van Turnhoutstraat 12 in Oost Sou burg. Telefoon 01184-61890/16655. Elke fanatieke (vakantie)fietser kent het probleem: bij het zwoe gen op ruw of bergachtig terrein blijkt de traditionele fiets niet te voldoen aan de hoge eisen die daar gesteld worden. De komst van de All Terrain Bike heeft hier verandering in gebracht. Van den Driest Tweewielers is al ander half jaar bezig om dit rijwiel te promoten. Tijdens de open opstap-dag van dit bedrijf op za terdag 12 maart kan iedereen die daar zin in heeft de ATB gratis proberen. De opstap-dag wordt gehouden in de voormalige Ford Garage aan de Middelburgse Zusterstraat. Eigenaar Jan van Miniatuur Walcheren krijgt dit jaar 12,5 procent van de netto omzet van de Stadhoudersfeesten, 2 en 3 september in Mid delburg. Afgelopen maandag werden deze feesten, die vorig jaar voor het eerst werden gehouden, ingeluid met de verkoop van het eerste lot aan Middelburgs eerste burger mr. Chris Rutten. Rob Zuidam overhandigde namens de stichting van de Stadhoudersfeesten dit reuzelot. De presentatie vond plaats in Hotel Arneville. In een openingstoespraak herin nerde Ben van Damme van de stichting Stadhoudersfeesten er aan dat de feesten vorig jaar op de Markt in de hoofdstad enorm veel publiek lokten. "Ook dit jaar wordt het weer helemaal Bour gondisch", beloofde hij. "De kwaliteit van de horeca in Mid delburg staat daar borg voor". Voor de loterij die voor een deel de basiskosten voor de Stadhou dersfeesten moeten dekken zijn maar vijfhonderd exemplaren ge drukt, maar ze kosten dan ook f 100,— per stuk. Daartegen over staat dat er zeven keer een trekking wordt gehouden met louter kostbare prijzen. De hoofdprijs is een reis ter waarde van f 3000, Voor de rest worden er cd's, televisies en nog veel meer kostbaars in de prijzen- etalage gestald. Rutten nam het eerste lot in ontvangst met de voor hem gebruikelijke kwinksla gen. Rutten moest voor een tweede keer naar voren komen bij de of ficiële presentatie van de 'econo mische gids voor Middelburg', waarbij hij in zijn toespraak meer pijlen op de boog had. Zo vond hij dat Middelburg het niet mocht pikken dat gs willen treuzelen met de aanleg van de Dammen- route. Wachten tot na 2000 vond hij 'onacceptabel' en de burgemeester riep de provinciale VVV en de Kamer van Koophan del op om samen met hem te knokken voor eerdere afbouw van de Dammenroute. Wil Zee land blijven meetellen, dan zullen goede aan- en afvoerwegen het mogelijk moeten maken om de provincie te bereiken, stelde mr. Rutten vast. Verder herinnerde hij er aan dat ook een aquaduct, een derde mogelijkheid om in Middelburg het Kanaal door Walcheren te passeren, in moet zijn. 1990 gerealiseerd Uitgever Koos Scherphuis van Den Boer in Middelburg overhan digde Rutten de economische gids. Hij vond dat Zeeland op zijn tellen moet passen en niet hoog van de toren mag blazen. "Zee land heeft een periode achter de rug dat het in de nationale en in ternationale kijker stond", doelde Scherphuis op de Deltawerken die in 1986 werden afgerond. En: "Wanneer je gewest lange tijd in het middelpunt van de be langstelling heeft gestaan en er in hoog tempo veel is veranderd, krijg je wel eens de neiging om te denken dat het voortaan wel min of meer vanzelf zal blijven gaan. Maar dat is een vergissing". Hij noemde de gepresenteerde gids voor Middelburg, waarin de sterke punten van de hoofdstad Rob Zuidam geeft het eerste lot en Rutten betaalt f 100,-. zijn opgesomd, een goed instru ment om de stad aan de man te brengen. "Een vademecum voor de ondernemer, die wil weten wat Middelburg heeft te bie den". En daar had het tot aan maandag aan ontbroken. "Dat manco wordt vanaf vandaag ver holpen". den Driest: "Er is een parcours uitgezet dat verschillende obsta kels en klimmetjes, zoals op een ruw terrein, nabootst. We heb ben gekozen voor indoor, omdat je, wanneer je zoiets organiseert, altijd afhankelijk bent van het weer". De ATB fietsen zijn be halve voor het ruwere terrein ook geschikt voor de harde weg. En voor de bergen natuurlijk. "De fiets heeft achttien versnellingen, met een speciale bergversnel- ling", vertelt Van den Driest en thousiast. "Volgepakt met tas sen lijkt het wel een berggeit. Hij komt altijd boven. Door de spe ciale remmen staat ie bij een af daling ook weer op tijd stil". De All Terrain Bikes maken in de Verenigde Staten dertig tot vijf endertig procent van de fietsver- koop uit. Op de Tweewieler Rai waren de fietsen in elke stand te vinden. De opstap-dag heeft nog meer te bieden: de allerlichtste ligfiets bijvoorbeeld en een su persnelle tandem-ligfiets. De pri meur van zaterdag -de fiets was zelfs nog niet op de RAI- is de nieuwste trendsetter in fietsen- land: de Sting Cruiser uit de Ver enigde Staten, veel gebruikt door surfers op de stranden van Cali- fornië. De voormalige Ford Garage is za terdag van 10 tot 17 uur ge opend. Jan van den Driest raadt bezoekers die een testrit willen maken aan om schoenen met enige grip aan te trekken. De fiet- senzaak zelf is te vinden op de hoek Gravenstraat/Zusterstraat in Middelburg.

de Vlissinger | 1988 | | pagina 25