informatiepagina van de gemeente vlissingen Na de basisschool Naar een lagere beroepsopleiding? T Minderjarig bij 18 Kabeltelevisie komt wanneer? Bernaar Leenders De gemeentelijke informatiegids komt in de bus kijk op vlissingen 1988 t LEA° ~r Raadsstukken inzien? SCHOOLSTRUKTUUR extra jaar T LHNO LTO 2e brugjaar 1e brugjaar basisschool Commissies vergaderen Deel 4 van overeen- - Uitleg komsten Als vanouds (en nog meer!): de Kunstuitleen Agenda's Uit, ook in het Vestzaktheater Vragen? Het werk De kunstenaar De galerie Even bijpraten met wethouder Wisse Niet in de bus? Projectgroepen Arsenaal en omgeving DE VLISSINGER Woensdag 17 februari 1988 IN DEN BLAUW GERUITEN K redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen. telefoon 01184-87000 toestel 333. 335 en 337. Vorige week stond op de gemeentelijke informatiepagina een artikel over het algemeen voortgezet onderwijs in Vlissingen. Vandaag treft u, hieronder, een verhaal aan over de vele richtingen die men uit kan met het lager beroepsonderwijs in onze 'Scheldestad'. Ook dit is een handreiking aan leerlingen van de achtste groe pen van het basisonderwijs en hun ouders. Want velen van hen moeten rond deze tijd tot een antwoord zien te komen op de vraag: "Welke school wordt het straks?". Een belangrijke keuze, waar veel van af kan hangen. Het kan dan goed zijn om er eens over te praten. Ongetwijfeld zul len de leerkracht en/of directeur van de basisschool advies kun nen geven. En over de scholen, die in de artikelen vorige week en vandaag genoemd zijn, is ook nog meer te vertellen. Daarom: waarom niet eens een afspraak maken, om bij de (mogelijke) school van uw keuze langs te gaan? Los daarvan, ook bij de af deling onderwijs van de gemeen te kunt u te rade gaan (tel. 87340)! In Vlissingen zijn twee scholen voor lager beroepsonderwijs: de scho lengemeenschap 'Swanenburgh' en de Zeeuwse School voor de Zee visvaart. Beide scholen komen in dit artikel aan bod, met een tweetal andere vormen van lager beroepsgericht onderwijs in Midden- Zeeland. Voor de duidelijkheid: het is géén algemeen voortgezet on derwijs. Daarover staat elders op deze pagina een artikel. Gemeentelijke scholengemeenschap voor beroepsonderwijs 'Swa nenburgh', Zaaihoekweg 1, 4383 AX Vlissingen, tel. 68051. Alle leerlingen die naar de Scholengemeenschap Swanenburgh ko men, worden geplaatst in het eerste gemeenschappelijke brugjaar. Na dit eerste, volgen alle leerlingen bovendien het tweede gemeenschap pelijk brugjaar. Samen heten deze twee jaren de onderbouw. Het vakkenpakket in de onder bouw is voor alle leerlingen ge lijk. Het bestaat uit een aantal theorievakken en een aantal praktijkvakken. Bij Swanenburgh is men namelijk van mening, dat er een goed evenwicht behoort te bestaan tussen theorie en praktijk. Leerlingen die van de basisschool komen zijn eigenlijk nog te jong om een definitieve keuze te kunnen maken tussen een overwegend praktische of een meer theoretische opleiding. Ze hebben ook nog niet zozeer die ervaring opgedaan van waar uit ze een verstandige keuze kun nen maken. Een logische koppe ling tussen theorie en praktijk is daarom van groot belang. Op de ze manier kan de leerling zijn ei gen mogelijkheden en interesses ontdekken. Dat is ook noodzake lijk om een verantwoorde keuze te kunnen maken aan het einde van het tweede brugjaar. Bij deze keuze wordt de leerling echter op vele manieren geholpen. Zo wordt in een goede samenspraak tussen de leerling, de ouders en de school een vakrichting geko zen die het beste past bij de leer ling. Dat alles houdt dus in dat er geen voortijdige selectie behoeft plaats te vinden op 11- of 12-jarige leeftijd. Op deze manier blijven er ook nog allerlei moge lijkheden over voor de leerling. Het is zelfs mogelijk dat hij of zij aan het einde van de schoolperi ode op 'Swanenburgh' een diplo ma behaalt dat gelijkwaardig is aan het hoogste mavo-niveau. Men heeft dan bovendien de voordelen van een goed stuk praktische opleiding. De bovenbouw Na de onderbouw volgen in de en de electronica. In alle afdelingen van het voorbe reidend beroepsonderwijs wordt aandacht geschonken aan ele menten van automatisering. Swanenburgh algemeen Het vierde leerjaar van al de hier voor genoemde opleidingen van alle afdelingen sluit men af met een eindexamen. Voor zover de mogelijkheden daarvoor binnen het vak aanwezig zijn, kan exa men worden afgelegd op A-, B-, C-, of D-niveau. De examens op C- en D-niveau zijn in het algemeen landelijke examens: A- en B-niveau worden in regionaal overleg vastgesteld. Leerlingen, die in het bezit zijn van een diploma met een aantal vakken op C- en of D-niveau, ge lijkwaardig aan de verwante mavo-vakken, kunnen worden toegelaten tot alle vormen van middelbaar beroepsonderwijs. Zowel de zeer uitgebreide vak kenkeuze, alsook de mogelijk heid om per vak examen op het eigen niveau af te leggen geven de leerlingen maximale kansen op een individuele ontplooiing. Het aanmelden van leerlingen voor 'Swanenburgh' kan gebeu ren via de directeur van de basis school of rechtstreeks bij de scholengemeenschap, Zaaihoek weg 1 te Vlissingen (tel. 68051). Voor een persoonlijk gesprek met een van de directieleden van de school, kunt u ook telefonisch een afspraak maken via het hier boven vermelde telefoon nummer. Tot slot: binnenkort zal worden begonnen met de bouw van een geheel nieuw scholencomplex voor 'Swanenburgh'. Dat komt in het gebied 'Weyevliet', tussen Bossenburgh en Westerzicht. De nieuwbouw zal in de eerste helft van volgend jaar in gebruik wor den genomen. bovenbouw nog twee en, indien gewenst, zelfs drie leerjaren. De bovenbouw biedt vele mogelijk heden in een groot aantal studie richtingen. Hieronder volgen ze. Sector Economisch en admi nistratief onderwijs (leao). Bij het leao bereidt men leerlin gen voor op een functie in het bedrijfsleven, in de dienstverle nende sectoren en op een voort gezette studie (bijvoorbeeld meao of voorbereidend hoger be roepsonderwijs). Sector huishoud- en nijverheids onderwijs Binnen deze sector kan men 2 richtingen onderscheiden: A. de verzorgde beroepen, voor al gericht op gezondheidskun- de en huishoudkunde; B. de textielverwerkende beroe pen, waarin naast de zoge noemde naaldvakken ook ver kooppraktijk en handelsken nis aandacht krijgen. Sector techniek (LTS) Deze telt 4 afdelingen, waar de leerlingen voor bepaalde vakge bieden en fundamentele vaardig heden worden bijgebracht: A. het vakgebied bouwtechniek biedt een basisopleiding voor timmeren, bouwtimmeren, metselen en dergelijke; B. de mechanische techniek, procestechniek, vraagt aan dacht voor draaien, frezen, bankwerken, constructieban- kwerken, pijpbewerken en kunststofbewerken; C. de motorvoertuigentechniek geeft een basisopleiding voor autotechniek, schade herstel len enzovoorts; D. het vakgebied electrotechniek brengt de basisvaardigheden bij uit de sterkstroomtechniek Lagere Agrarische School, Bieze- lingseweg 10, 4421 PM Kapelle, tel. (01102)1812 Deze ook wel 'Groene School' genoemde lagere beroepsoplei ding geeft een algemene oplei ding voor alles wat met de na tuur te maken heeft. De brugpe- riode duurt twee jaar. In het der de leerjaar wordt naast de alge meen vormende vakken ook les gegeven in plantenteelt, dierhou- derij en verwerking van agrari sche produkten. In het vierde leerjaar kan ook nog gekozen worden voor het vak aanleg en onderhoud van tuinen. Na het behalen van het diploma kan men eventueel nog aanvullende opleidingen op het gebied van land- en tuinbouw volgen. Zeeuwse School voor de Zeevis vaart, Adr. Coortelaan 3, 4383 SR Vlissingen, tel. 66669 De leerlingen worden voorbereid op een functie aan boord van zeevissersvaartuigen. Het betreft een lagere beroepsopleiding voor Stuurman-Werktuigkundige (SW VI). In het eerste leerjaar ont vangt men algemeen vormend onderwijs. In het tweede vindt een aanzet plaats naar het be roepsgerichte onderwijs. Het derde is het eerste beroepsge richte leerjaar, het vierde is het examenjaar. Het diploma geeft recht op toelating tot de middel bare opleidingen voor Stuurman- Werktuigkundige (SW-V), Stuur man Kleine Handelsvaart (S-IV), Werktuigkundige Kleine Handels vaart (W-IV) en Marof (Maritiem Officier). Delta College, Merwedestraat 1, 4335 XR Middelburg, tel. (01180)23951 Aan deze scholengemeenschap is lager middenstandsonderwijs verbonden. Dat is een opleiding voor het ondernemerschap en zelfstandige functies in de han del, inclusief het middenstands diploma. Ook hier kan men na het behalen van het diploma het middelbaar beroepsonderwijs gaan volgen. 'Meerderjarig'. Zo luidt, kort maar krachtig, de titel van een folder. Een uitgave van het mi nisterie van Justitie, in de eerste plaats bestemd voor jongeren van 18 tot 21 jaar. Oftewel: de groep jongeren die zich sinds 1 januari meerderjarig (ook wel: volwassen) mag noemen. Die folder is er niet voor niets. Want meerderjarigen mogen voor de wet méér, en andere, dingen dan minderjarigen. Het kan handig zijn te weten wat. Daarom liggen er stapels van die folders in de informatiehoeken. Daar hoeft men echter niet naar toe om te weten wat er in staat. Dit artikel is het vierde in een se rie, dat is gebaseerd op dezelfde uitgave. De eerdere drie artikelen gingen over: - trouwen: - kosten van levens onderhoud en studie (finan ciering), - voortgezette onderhoudsplicht en bijstand; - handelingsbe kwaamheid; en handlichting aan minderjarighen van 16 en 17 jaar. Dit artikel gaat over: In overeenkomsten tussen per sonen en in testamenten kan de uitvoering ervan afhankelijk wor den gemaakt van het feit of iemand meerderjarig is of wordt. Er kan een voorwaarde zijn gesteld of een termijn. Wat zijn de gevolgen van zo'n bepaling, nu de grens van de meerderjarig heid wordt verlaagd naar 18 jaar? De nieuwe wetgeving geeft daarvoor de volgende regels: - Als in een overeenkomst of testament van voor 1 januari 1988 staat, dat een bepaald ge volg ingaat bij iemands meerder jarigheid, dan heeft dat pas ef fect bij zijn of haar 21ste jaar, of bij eerder huwelijk. - Staat hetzelfde in een overeen komst of testament van op of na 1 januari 1988, dan heeft het ef fect bij het 18de jaar, of.bij eer der huwelijk. - Staat in een overeenkomst of testament van voor 1 januari 1988: '21 jaar of eerder meer derjarig', dan treedt het gevolg in bij de wettelijke meerderjarig heid. Dus vanaf 1 januari 1988 bij het 18de jaar of bij eerder hu welijk. Met vragen over de uitleg van overeenkomsten kan men te recht bij notarissen. Vroeger moest men aardig wat trappen op voor men er was, bij de Kunstuitleen. Tegenwoordig moet men er, in de bibliotheek, maar één trap voor af. Hoewel, de lift nemen is ook mogelijk. Voor mensen, die minder goed ter been zijn wel zo gemakkelijk. Wat trouwens óók gemakkelijk is: de vele extra uren die men nu in de Kunstuitleen terecht kan. Vroeger was dat alleen op dins dag. Tegenwoordig is men er welkom op zowel dinsdag als vrijdag. Beide dagen zijn de ope ningstijden: - 10.00 tot 12.00 uur; - 13.30 tot 16.00 uur; - 18.00 tot 20.00 uur. De (vrijwillige) medewerkers van de Kunstuitleen staan u trou wens graag met raad en daad terzijde. Eventueel ook telefo nisch. Tijdens de openingstijden van de uitleen kunt u hen bellen; het telefoonnummer is 16864 (bij geen gehoor 14928). (PS. Voor het geval dat, het adres is Lange Zelke 91, hetzelf de als de openbare bibliotheek.) Vandaag (woensdag) vergadert in het stadhuis de commissie fi nanciën. Deze bijeenkomst be gint om 17.00 uur en is uiteraard openbaar. Het publiek heeft er spreekrecht. Het laatste geldt ook voor de ver gadering van de commissie per soneelszaken. Die wordt volgen de week dinsdag (23 februari) gehouden, eveneens in het stad huis. De aanvang is dan om 17.00 uur. Volgende week woensdag ont moeten de leden van de commis sie Sportbelangen elkaar. Plaats: het stadhuis. Het begint om 19.30 uur. De agenda's en andere te bespreken stukken voor boven genoemde vergadering liggen ter inzage in de gemeentelijke infor matiehoeken. Voor een monde linge toelichting kunt u ook te recht bij de secretarissen van de commissies. Hun namen en tele foonnummers staan in de ge meentelijke informatiegids. De nieuwe uitgave daarvan krijgt u deze week thuisbezorgd. Er is vertraging opgetreden in de aanleg van het kabelnet in Vlis singen door Zekatel b.v. Dat is het gevolg van meerdere om standigheden. De achterstand op het oorspronkelijke aanlegsche- ma bedraagt momenteel enkele maanden. Ondanks dat zal in heel Vlissingen het kabelnet eind dit jaar gereed zijn. Ook in het oorspronkelijke plan werd daar van uitgegaan. Om dat doel te kunnen bereiken zal voortaan met twee 'bouwstromen' worden gewerkt. Eén in de wijken ten noorden van de Sloeweg en één ten zuiden van deze weg. Dat gebeurt vol gens het onderstaande globale tijdschema. - Oost-Souburg en Ritthem: gereed in het eerste kwartaal van 1988; - West-Souburg en Wester zicht: gereed tweede kwar taal 1988; - Vlissingen binnenstad en een deel van het middengebied, ten zuiden van de Anjelieren laan en ten zuid-oosten van de Schuitvaartgracht: gereed in het tweede kwartaal van 1988; - Bossenburgh en Papegaaien burg: gereed, in het derde kwartaal van 1988; Baskensburg en een deel van het middengebied (Schilders- buurt), ten noorden van de Anjelierenlaan en ten oosten van de Schuitvaartgracht: ge reed in het derde kwartaal van 1988; - Paauwenburg: gereed in het vierde kwartaal van 1988; - de wijken ten noord-westen van de Schuitvaartgracht en ten zuiden van de Sloeweg: gereed in het vierde kwartaal van 1988. Het kabelnet wordt in Vlissingen aangelegd door Zekatel b.v. Voor nadere informatie kunt u daar naar bellen. Het daarvoor bestemde telefoonnummer is (01180) 16888. De voorstelling van zaterdag avond is uitverkocht. Bij die van zondagmiddag (in het Vestzak theater) is echter nog plaats. Vanaf 15.00 uur staat daar Paul Haenen voor het voetlicht. En dankzij hem de personages Mar- greet Dolman, dokter Valentijn, Bennie Guttering en dominee Gremdaat. Kaarten voor de voorstelling van zondag zijn voor f 12,50 te koop bij de VVV (Nieuwendijk 15). Houders van een Pas 65 be talen f 10, Beeldhouwwerken en tekenin gen. Dat is wat de jonge beel dend kunstenaar Bernaar Leen ders laat zien. Tot en met 24 fe bruari in galerie Bellamy 19. Als vijfde in de rij van zes jonge kunstenaars, die dit seizoen in de gemeentelijke galerie in Vlissin gen een kans krijgen zich te pre senteren. In de catalogus, die de Culturele Raad bij de expositieserie heeft uitgebracht, staat over het weik van Bernaar Leenders onder meer het volgende: "Het beeld van Bernaar Leenders, dat eruit ziet als een golvend scherm, heeft geen voor- of achterkant. Het heeft wel twee kanten, waarvan de één geconstrueerd is door het afgieten in gips van een vlot van kartonnen kokers. De touwtjes waarmee het vlot werd vastgeknoopt, zijn in het gips achtergebleven. De andere kant steunt de golvende vorm in strak gebogen spanten van gips. Van bovenaf gezien is de grafische contour opvallend, een tekening opgenomen in een beeldhouw werk. Het werk bevindt zich in de omringende ruimte; het is geen reliëf, geen losstaand beeld, maar het staat op de vloer, op gepaste afstand van de muur en onder het plafond. Je moet er omheen lopen om te kunnen zien dat aan de ruimte structuur is gegeven". Bernaar Leenders werd in 1961 geboren in Maastricht. In die plaats volgde hij eerst de Stadsa- kademie voor toegepaste kunsten, daarna de Jan van Eyk Akademie. Momenteel woont en werkt hij in Amsterdam. Leen ders exposeerde reeds een tien tal keren, met name in Limburg en de Randstad. Hij won boven dien de 'Touche 1987' in Den Haag en de stimuleringsprijs voor beelende kunsten van de stad Amsterdam. Galerie 'Bellamy 19' is onderge bracht in hetzelfde pand als het Stedelijk Museum. Ze zijn beide gevestigd aan het Bellamypark op nummer 19. De openingstij den zijn: dinsdag tot en met vrij dag van 10.00- tot 12.30 uur en van 13.30- tot 17.00 uur; zater dags van 13.00- tot 17.00 uur. Volgende week donderdag (25 februari) wordt de maandelijkse raadsvergadering gehouden. De agenda daarvoor gaat, met de bijbehorende raadsvoorstellen, morgen de (stadhuis)deuren uit. Volgende week zult u hem ook op deze pagina aantreffen. Daar op wachten om te weten te ko men wat de raad gaat behande len hoeft niet. Er zijn verschillende mogelijkhe den om, zoals dat in ambtelijke taal heet, 'kennis te nemen' van agenda en voorstellen. Dat zijn de volgende: vanaf maandagmiddag ligt het complete pakket raadsstukken ter inzage in de gemeentelijke informatiehoe ken in de wijkcentra 'Open Hof' en 'Middenhof' en het buurthuis 'Aldegonde'; vanaf vrijdagmorgen ligt het complete pakket raadsstuk ken ter inzage in de informa tiehoeken van de openbare bibliotheek (Lange Zelke foto) en het stadhuis; vanaf vrijdagmorgen kunt u bij het Stafbureau voorlich ting en inspraak in het stad huis telefonisch informatie in winnen. Bijvoorbeeld of een of meerdere voorstellen, waar uw belangstelling naar uit gaat, op de agenda staat. Of dat een bepaalde brief aan de raad op de lijst van ingeko men stukken staat. Het tele foonnummer van het bureau voorlichting is: 87335; een uitgave van de gemeente vlissingen In de loop van deze week valt'ie gratis bij u in de bus: de gemeen telijke informatiegids 'Kijk op Vlissingen 1988'. Vers-van-de- pers. Voorzien van vele gege vens overja, waarover eigen lijk niet. 't Boekje is een cadeau tje van de gemeente aan u. In de hoop dat u deze uitgave goed zult kunnen gebruiken. De gids omvat zo'n 850 adres sen van uiteenlopende organisa ties (zoals de belastingdienst en de gemeente), verenigingen en particulieren (zoals huisartsen). De gegevens zijn tot eind vorig jaar bijgewerkt. Toch kan het ge beuren dat enkele namen en adressen alweer gewijzigd zijn. Wilt u dit dan zo snel mogelijk doorgeven aan het Stafbureau vanaf vrijdagmorgen kunt u bij dat bureau ook de achter liggende stukken inzien. Dat zijn bijvoorbeeld nota's, teke ningen en dergelijke die bij de voorstellen aan de raad ho ren. Het kunnen echter ook de ingekomen stukken zijn. Echter, ook hier bevestigen uitzonderingen de regel. Stuk ken, waarvan het voorstel vermeldt dat ze in de gesloten trommel ter inzage liggen, mogen alleen worden gelezen door de raadsleden! Dat komt echter maar een enkele keer voor. Al met al, voor wie wil zijn er vol op mogelijkheden zich te infor meren over het 'raadsgebeuren' volgende week! (foto Johan Murre). voorlichting en inspraak in het stadhuis (tel. 87335)? Dit bureau is verantwoordelijk voor de re dactionele samenstelling van de gids; voor de uitgave, druk en advertenties zorgde uitgeverij Reclad. De gids wordt verspreid door de bezorgers van het huis-aan-huis- blad 'De Scheldebode'. Gezien de hoeveelheid en het gewicht zal het boekje niet gelijktijdig met die krant arriveren. Mocht u deze week geen gids ontvangen, wilt u dan contact opnemen met het Stafbureau voorlichting en inspraak in het stadhuis? U krijgt dan alsnog een exemplaar thuisgestuurd. De gemeenteraad heeft vorig jaar, bij de begrotingsbehande ling, f 20.000,— extra gereser veerd voor de openbare verlich ting. Er ligt nu een voorstel van burgemeester en wethouders op tafel, morgen wordt dat door de raad behandeld, om op een aan tal plaatsen meer straatlantaarns te laten branden. We menen als college dat er met name op die plaatsen, waar mensen zich on veilig voeten, een betere verlich ting moeten komen. Uit reacties vanuit de bevolking en ook uit de eerste conclusies van een onder zoek door de Vrouwen Advies Commissie is gebleken dat dit met name het geval is op voetpa den en rijwielpaden die slechts spaarzaam worden verlicht. De gemeenteraad is dan ook een voorstel gedaan voor uitbreiding van openbare verlichting langs onder andere: het voet- en fietspad van het Baskensburgplein (bij het zwembad) naar Westerzicht; het fietspad tussen Wester zicht en Bossenburgh; het fietspad langs de Sloeweg; het voet- en fietspad in Paau wenburg II en 't zuidelijke stuk van het Koopmansvoetpad. Verder willen we ook meer ver lichting plaatsen bij de flats aan de Troe/straweg en de torenflats in Oost-Souburg. Ik ben me er van bewust dat hiermee lang niet aan alle wensen en verlangens tegemoet is gekomen. Maar, zo als zo vaak, hebben we een keu ze moeten maken en ons daarbij laten leiden, niet alleen door ei gen inzicht, maar ook door reac ties vanuit het publiek. Deze week heb ik mensen en groeperingen uitgenodigd voor een bijeenkomst om te komen tot her-oprichting van wat offi cieel heet de inspraakproject groep stadsvernieuwing voor de kern Ritthem. We hebben in vroeger jaren lange tijd met dit soort projectgroepen gewerkt op verschillende plaatsen in de ge meente. De projectgroepen bestaan uit burgers en ambtenaren van de gemeente en zij adviseren het gemeentebestuur over de grote lijnen van de stadsvernieuwing en over de daarbij te volgen in spraakprocedures. Inmiddels heb ik at zes van deze vergaderingen gehad. Met Ritthem erbij kunnen er zeven projectgroepen opnieuw worden ingesteld. Wel zullen de taken en bevoegd heden anders worden dan vroe ger. Voor mij persoonlijk is een belangrijke verandering dat ik, in tegenstelling tot andere jaren, voorzitter ben. Een en ander is besloten nadat alle betrokkenen in de gelegenheid zijn geweest hun mening te geven over het werken met projectgroepen in de afgelopen jaren, 'k Hoop dan ook dat we binnenkort als college van b. en w. over kunnen gaan tot benoeming van de leden van de verschillende groepen. Naar mijn mening kunnen zij een be langrijke rol gaan vervullen bij het verbeteren van het woonklimaat in de gemeente! De raadsleden zijn vorige week geïnformeerd over plannen die we hebben met het Arsenaal bij de Vissershaven èn het gebied daar omheen. Deze plannen heb ik inmiddels ook al besproken met de projectgroep binnenstad. Naast woningen omvat het pro ject een torenhoog informatie centrum over alles wat zich op de Westersche/de aan scheep vaart afspeelt. Bovendien zijn er plannen voor een als theater te gebruiken multi-functionele ruim te, wellicht een bioscoop en an dere toeristische attracties. Als we ons dit voorstellen tussen de Oranjedijk en de a/s jachthaven ingerichte Vissershaven kunnen we gerust zeggen dat Vlissingen hier een nieuw gezicht krijgt. Een gezicht dat tot ver over de gren zen bekend zal zijn!

de Vlissinger | 1988 | | pagina 5