informatiepagina van de gemeente vlissingen II o 11 Pi 987: een actief jaar voor Vlissingen Januari-juli Veiligheid en werkgelegenheid Izomeractiviteiten I Augustus - december IWoningbouw iHet ziekenhuis DE VLISSINGER Woensdag 6 januari 1988 De gemeente blijft zich sterk maken! Voorkomen is beter KMS Ambitieus IN DEN BLAUW GERUITEN KIEL redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87000, toestel 333. 335 en 337 1987: een actief jaar voor Vlissingen. Die kop opent deze pagi na. Ontwikkelingen, gebeurtenissen, ze volgden elkaar in snel tempo op. Ze hielden de Vlissingse gemeenschap, of een deel daarvan, kortere of langere tijd bezig. Hieronder zijn enkele hoogte- en dieptepunten op een rijtje gezet. Januari, tweede week: Velen bonden de schaatsen onder. Op het ijs van watergangen, de ijs banen en grachten genoten ze urenlang van de geneugten die Koning Winter te bieden heeft. De strenge vorst had echter ook andere gevolgen. Waterleidin gen sprongen, waaronder één in een flat op 'elf hoog'. Ook de productie bij chemische bedrij ven werd door de kou gestoord. 15 januari: De Koninklijke Maat schappij 'De Schelde' begon met de sloop van de voormalige ketelmakerij 'achter' de Gla- cisstraat. De loods verkeerde in vervallen staat. Het aanzien er van was alles behalve fraai. Bo vendien was het gebouw niet meer veilig in gebruik. 19 januari: een bestelbus, drie vrachtauto's en een personen auto met aanhanger vertrokken naar Polen. Twee dagen erna konden in dat land ziekenhuis- apparatuur, 180 m3 kleding en 80 ledikanten worden uitgela den. Ook later in 't jaar ging er een transport naar Polen. Januari, laatste week: op de Stenenbeer en in de Bad huisstraat/Singel werd begon nen met omvangrijke werken aan de riolering. Deze zouden tot in de loop van november du ren. In de Badhuisstraat werd de riolering vernieuwd. Tussen de Badhuisstraat en de Stenenbeer kwam een nieuwe rioolperslei ding. De werkzaamheden brachten, soms langdurige, af sluiting van straten en omleiding voor het verkeer met zich mee. 25 januari: Op de rede van Vlis singen kwamen de Liberiaanse bulkcarrier 'August Thijssen' en de Griekse tanker 'Olympic Dream' met elkaar in aanvaring. Op de 'Griek', geladen met ben- zine, brak brand uit. Het schip werd naar open zee gesleept. Men slaagde erin - na 3 dagen - de brand te bedwingen. Er vie len geen slachtoffers; grote schade aan het milieu werd voorkomen. 30 januari: in dorpshuis 'Ons Dorpsleven' vierde de Oranje vereniging 'Oranje Boven' het 40-jarig bestaan. 31 januari: In gebouw 'De Zwaan' werd aan 87 Molukse in woners van Souburg en Vlissin gen een herdenkingspenning uitgereikt. Dat gebeurde in het kader van eerherstel voor de Molukkers door het rijk. De zo genoemde Rietkerk-penning werd aan betrokkenen uitgereikt door de burgemeester. 2 februari: De dubbeldeks veerboot 'Prinses Juliana' her vatte de dienst tussen Vlissin gen en Breskens. Het schip was drie maanden uit de vaart ge weest. In die periode vonden er ingrijpende reparaties plaats. Mankementen, die het schip al sinds maart '86 hadden ge plaagd, werden daarbij definitief verholpen. 12 februari: De NOS maakte in de Frans Naereboutschool op namen voor het kinderprogram ma Sesamstraat. Met name de kleuters van deze school waren even acteur of actrice. Februari, tweede week: De ge meente Vlissingen werd aange wezen als toeristisch 'speer punt'. De staatssecretaris van economische zaken A.J. Even huis zegde in dat kader voor 1987 een subsidie van f 1 mil joen toe. Dit bedrag is bestemd voor de aanleg van een plaza bij de nieuwe boulevardbebou wing. Voorts wordt er een deel van de herinrichting van het De Ruyterplein mee gefinancierd. 20 februari: Het kabinet ging akkoord met de privatisering van het loodswezen. Daarmee werden ook de 200 Nederlandse loodsen in het district Schelde- mond 'eigen baas'. De privatise ring zal begin dit jaar definitief z'n beslag krijgen. De on dersteunende diensten, met 250 personeelsleden, werden onder gebracht in het transportbedrijf 'Loodswezen Nederland b.v.' 2 maart: Hun streven was de 72 uur vol te maken. Edwin van Hengst en Jean Vroomen haal den het echter niet. Na 59 uur zetten ze een punt achter hun recordpoging ganzenborden. Wel braken ze het Nederlandse record. Dat stond op 52 uur. Omdat hun record maar een half jaar stand wist te houden, on dernamen de twee Vlissingers in de Kerstvakantie weer een geslaagde poging (62 uur). 5 maart: Wethouder Wisse be zorgt bij inwoners van Vlissin gen en Souburg en de school in Ritthem een compostvat. Later bezorgde de gemeente er ook nog eens 220 op andere adres sen. Dat gebeurde in het kader van het milieuactieplan van de gemeente. Doel daarvan: herge bruik van afval en een op verant woorde manier inzamelen van het klein chemisch afval uit huis houdens. 15 maart: Voor het eerst meer de er een schip, de bulkcarrier 'Morning Camellia', in de Ka- loothaven af. Deze haven, de zesde in Vlissingen-Oost, werd speciaal aangelegd voor de overslag van kolen. Dit, ten be hoeve van de kolencentrale van de PZEM. 21 maart: Muziekvereniging 'Vlijt en Volharding' nam een nieuwe oefenruimte in gebruik. 'De Blazer', zo heet nu het ge bouwtje aan de Ritthemsestraat. Voorheen was er de kleuter school 'Hummelhonk' ge huisvest. 22 maart: De patrouilleboot RP 10 van de rijkspolitie te water zocht even het droge op.De boot raakte uit de koers en kwam bij het Vlissingse Nol- lestrand op een paalhoofd terecht. 11 april: De kruidenierswinkel van de familie Westdorp, op de hoek van de Glacisstraat en de Van Dischoeckstraat, sloot voor het laatst de deuren. Een verlies voor de buurt. En voor de vele werknemers van 'De Schelde', voor wie het een vertrouwd adresje was om een krant of een rokertje te halen. 22 april: Aannemers maakten een begin met de werkzaamhe den aan de Koopmanshaven. Doel van het omvangrijke, tot in 1989 durende, karwei is de ka demuren op 'Delta-sterkte' te brengen. Daaraan gekoppeld is het opnieuw inrichten van het di rect aan deze haven grenzende gebied, waaronder het De Ruy terplein. Ook de Vissershaven zal worden voorzien van een nieuwe sluis. 25 april: Vele blijde gezichten waren er te zien bij 'Zeelandia- run'. Zo'n vijftig motoreigenaren namen geestelijk gehandicap ten mee op hun 'fiets' voor een tocht over Walcheren en Zuid- Beveland. 13 mei: Bij de reparatiewerf 'Scheldepoort' werd de veer boot 'Herald of Free Enterprise' afgemeerd. Op 6 maart kapseis de het schip even buiten de ha ven van Zeebrugge. Enige hon derden passagiers kwamen daarbij om het leven. Velen zou den in de loop van het jaar het rampschip, daar in het Sloege- bied, van dichtbij komen bekij ken. Aan het eind van het jaar werd de veerboot verkocht. On der de naam 'Flushing Range' voerde de laatste reis naar een slopersbedrijf in Taiwain. 18 mei: Deze dag vormde een mijlpaal in de geschiedenis van de Vlissingse vestiging van de Missions to Seamen. De Britse prinses Anne opende er de nieu we Flying Angel Club. 27 mei: In 1937 begon het, aar zelend, met twaalf leden. Inmid dels is de tennisclub 'De Schel de' gegroeid tot 650 leden. Het 50-jarig bestaan werd gevierd met een receptie en een feestavond. 17 juni: Het Vlissingse dames- barbershopkoor Sea Sound Sin gers veroverde in Noordwijker- hout de eerste prijs op een twee jaarlijkse nationale wedstrijd voor deze categorie koren. Wet houder Bruinooge huldigde het koor. 9 juli: In Ritthem werd het nieu we gebouw van de christelijke Jenaplan 'Rietheim' officieel ge opend. Onderwijsinspecteur H. Verboom viel de eer te beurt dat te mogen doen. Na de zomerva kantie werd de oude school gesloopt. 23 juli: In een bank aan de Sin gel vond een overval plaats. Een oude vrouw werd geld ontno men. Ook van het personeel werd een bedrag afgedwongen. De dader wist te ontkomen. Niet voor lang. Ruim een week later werd hij gepakt, ook voor een overval op een Vlissingse super markt waarbij f 2000,— werd buitgemaakt. 1987. Net als voorgaande jaren omvatte dat jaar 12 maanden en 365 dagen. Voor de één zijn ze omgevlogen, voor de ander gingen ze ter gend langzaam. Velen zullen hun (persoonlijke) herinneringen aan 1987 hebben. Plezierige, pijnlijke...In vele gevallen kunnen ze, hope lijk, gedeeld worden. Dat zal zeker het geval zijn bij plaatselijke, regi onale en (inter)nationale gebeurtenissen, ontwikkelingen. Kranten, radio en televisie schonken deze week uitgebreid aandacht aan 1987. Ook Vlissingen kreeg daarbij aandacht. Toch vindt u op deze pagina een overzicht van wat er in Vlissingen gebeurde. Lang niet altijd was het voorpagina-nieuws. Maar: velen waren erbij be trokken. Voor hen was (en is) het wel belangrijk, vandaar. Overigens: er gebeurde vorig jaar heel veel in Vlissingen, Souburg en Ritthem. Een compleet overzicht daarvan geven is onmogelijk. Wat op deze pagina staat is een greep uit de gebeurtenissen gedurende 365 dagen, die samen 1987 heetten. Echt veel zon is er de zomer van '87 niet gesignaleerd. Anders lag het met de vakantieactiviteiten, die toeristen èn Vlissingers werden geboden, 't Begon, in juli, met de kermis (inclusief het befaamde vuurwerk). Daarna was er, van 1- tot 8 augustus, het Straatfestival. Een gebeuren dat, ondanks wisselende lokaties, niet meer uit zomers Vlissingen is weg te denken. Een geva rieerd programma, ook wat betreft de beeldende kunst, trok ve le duizenden bezoekers. De foto geeft daar een sfeerbeeld van. In dezelfde periode was er, voor de eerste keer, ook het Dog Days Festival. Dat was bedoeld voor jongeren tussen de 13- en 18 jaar. Hen werd heel wat geboden, van reggae- en rockmuziek tot en met creatieve workshops. Voor de nog jongeren tenslotte was er volop pret tijdens Speelstad. Als vanouds kon er worden gespeeld en getimmerd. Bovendien: niemand minder dan sultan Alie Ibn Re Latif Al Machteloos vereerde deze kinderstad met zijn bezoek. Vele zaken nemen meer tijd in beslag dan de 365 dagen die een jaar duurt. Netzomin houdt alles op 31 december op of is het be gin altijd op 1 januari. Zo is het ook met de woningbouw. Ver schillende nieuwe complexen kwamen gereed, zoals die op het Fort en aan de Zuiderzeestraat (foto). Op diverse andere, kleine lokaties (Oranjeplein, Papegaaienburg, Binnenstad) vond even eens nieuwbouw plaats. Kortom: zowel in de huur- als in de koopsector groeide het aanbod zowel kwalitatief èn kwanti tatief. Een groei die in '88 door zal gaan. De bouw van appartementen op de boulevard vindt gestaag voortgang. Ook in het gebied Rosen- burg tussen Bossenburgh en Paauwenburg, wordt steeds meer zichtbaar dat er woningen gebouwd gaan worden. In het gebied Tuinstad zullen een fors aantal woningen worden gesloopt om plaats te maken voor nieuwbouw. Renovatie, zoals dat dit jaar plaatsvond (en nog vindt) in complexen aan de Hogeweg, Bonedij- kestraat en omgeving, bleek er onhaalbaar, (foto Ruben Oreel). Het streven van de directie van het Streekziekenhuis Walcheren is er op gericht om dit jaar met de vernieuwbouw van het Vlis singse ziekenhuis tot streekziekenhuis voor Walcheren te be ginnen. November vorig jaar maakte staatssecretaris Dees (volksgezondheid) bekend akkoord te kunnen gaan met de fi nanciële opzet. Aan de gehele, zeer ingrijpende 'operatie' hangt namelijk een prijskaartje van 69 miljoen gulden. Voor dat bedrag zal er, onder meer aan de voorzijde, nieuwbouw worden gerealiseerd. Zo zal daar onder meer het aankomstpunt voor de ambulance komen. Bovendien zullen bestaande onderde len van het complex ingrijpend worden verbouwd. Als het geheel gereed is, rond 1992, zal het Streekziekenhuis de Walcherse bevol king in totaal 346 bedden te bieden hebben. Op de baby-afdeling komen 7 wiegen en bij de psychiatrische afdeling 8 plaatsen voor behandeling in deeltijd. (foto Ruben Oreel). Juli-augustus: Ruim een maand zijn in de binnenstad en op de boulevards zes dames aan de slag geweest om er vuil te ruimen. In witte overall gesto ken leegden ze afvalbakken en veegden ze de stoep schoon. I augustus: Op deze dag ging de Hogeschool Zeeland van start. In dit onderwijsinstituut gingen de volgende hogere be roepsopleidingen in Zeeland op: de twee Pedagogische Acade mies voor Basisonderwijs in Middelburg, de Academie voor Chemie en Gezondheidszorg te Goes, het Maritiem Instituut te Vlissingen en het Instituut voor Hoger Beroepsonderwijs (HTS, HEAO en de opleiding voor fy siotherapie) in Vlissingen. De nieuwe Hogeschool omvat 2500 leerlingen. De opleiding voor chemie en gezondheidszorg zal worden ondergebracht bij de HEAO in Vlissingen. Aan de oprichting van de Hogeschool Zeeland ging zo'n 2,5 jaar van moeizaam onderhandelen vooraf. II augustus: Het bedrijf M T Chemicals heeft de productie van een van de belangrijkste producten (TCTH) moeten sta ken. Hierdoor ontstond onzeker heid over de werkgelegenheid. Tot staking van de productie werd besloten in verband met mogelijk gevaar voor de volks gezondheid. Later in het jaar werd bekend dat het moederbe drijf de vervaardiging van ande re producten uit andere vestigin gen zou overhevelen naar de Vlissingse. 15 september: In 'Den Haag' wordt bekend gemaakt dat er in 1988 f 3,5 miljoen zal worden gereserveerd voor de inrichting van het Arsenaalgebied. Het gaat om een zogenoemde 'speerpunt'-subsidie. 16 september: De hockeyclub Vlissingen kon de eerste trai ning houden op het gloednieu we kunstgrasveld. De aanleg van het veld kostte f 600.000,— waarvan een deel door de ver eniging werd betaald. De officië le ingebruikname was op 27 september. 21 september: Minister Nijpels (van onder meer milieu) onthul de het nationaal milieumonu ment op het Badstrand. Hij deed dat door een historisch kanon af te schieten. Leden van de Dok ter Stavermanbrigade, die tot dan het monument met hun li chamen bedekten, gingen daar op 'te water'. Het monument werd ontworpen door de Belgi sche kunstenares Lidy Hou- waer. De gemeente kreeg het aangeboden van een nationale commissie. Het monument is bedoeld als symbool voor de strijd tegen de vervuiling van het milieu. Milieu-organisaties lie ten, direct na de onthulling, mer ken daar het hunne over te den ken. Medewerkers van Hoechst wezen vanaf enkele boten de minister op de gevolgen voor de werkgelegenheid bij hun bedrijf, wanneer er een fosfaatverbod zal worden. Ook bij andere gele genheden zouden ze hun pro test laten zien en horen. Daarbij pleitten ze voor kringloop fosfaat. 25 september: In een pand aan de Dokter Ottestraat ging de halve-dagopvang voor kinderen, genaamd 'Otje', officieel van start. Er is hier ruimte voor 12 kinderen. 30 september: Aan de Vlissing se schrijver van kinderboeken Wim Hofman werd in Amster dam de 'Zilveren Griffel' uitge reikt. Hiermee werd hij be kroond voor zijn boek 'Zip'. 14 oktober: De Lutherse Vrou wenvereniging Vlissingen vier de, op bescheiden wijze, feest. Aanleiding: het veertigjarig bestaan. 15/16 oktober: Over heel Zee land raasde een storm met wind kracht 12. Naar verhouding werd er echter weinig schade aangericht. Wel moest de brandweer 45 keer uitrukken om bomen, die dwars over de weg lagen, op te ruimen en dakpan nen op hun eigenlijke plaats te rug te leggen. Bovendien werd de beloodsing van schepen tus sen 5.00- en 10.00 uur gestaakt. 17 oktober: Wethouder De Keij- zer mocht op het sportcomplex Baskensburg het nieuwe club gebouw van de sportvereniging Ritthem openen. Een sportveld en gebouw in de plaats van her komst bleek niet mogelijk. Al leen het casco voor het nieuwe onderkomen werd gekocht; voor de afwerking zorgden vrijwil ligers. 22 oktober: Namens de ge meente ondertekende wethou der Bruinooge een samenwer kingsovereenkomst met de MBO (Maatschappij voor Be- drijfsobjecten). Doel van dit 'contract' is te komen tot twee winkelcentra in het zogenoemde kernwinkelgebied. Deze twee centra ('polen') komen op de 'kop' van de Walstraat (KMS- terrein) en Kleine Markt (waar nu de PZC gevestigd is). Het stre ven van de gemeente is er op gericht om, mede door de reali sering van het kernwinkelge bied, de ontwikkeling van de binnenstad te bevorderen. November: De gemeente heeft zo'n dertig jongeren aan een tij delijke baan geholpen. Dat ge beurde in het kader van het Jeugd Werk Garantieplan. November: Met ingang van de ze maand zijn in de gemeente Vlissingen vijftig asielzoekers opgenomen. Een aantal van hen bevond zich hier al. De asielzoe kers zijn verspreid over de ge meente gehuisvest. Vrijwilligers van de Stichting Vluchtelingen werk Walcheren helpen bij de begeleiding van de asielzoe kers. Deze blijven in Vlissingen wonen totdat er een definitieve uitspraak is gedaan over hun aanvraag voor een verblijfsver gunning. 4 november: Bij de monumen ten voor gevallenen aan de Commandoweg werd de bevrij ding van Vlissingen herdacht. De burgemeester en enkele wet houders legden kransen. De be vrijding van Vlissingen vond op 4 november 1944 plaats. 6 november: Na vele jaren reed er eindelijk weer een bus lijndienst door het centrum van Vlissingen. Het is de zogenoem de 'kustlijn', getooid met het nummer 104. Op het Eiland, vlakbij de sluizen, naar de Bin nenhavens, begint'ie. In Spijke- nisse eindigt'ie. 12 november: Vangstbeperkin gen zorgden in 1987 voor heel wat onrust in de visserijwereld. Ook de Vlissingse vismijn werd er in toenemende mate mee ge confronteerd. Meermalen vond er inbeslagname plaats van het 'zilte zeebanket'. Dat leidde er toe dat de vissers hun vangsten niet meer volledig aan wal brachten. Deze dag, en ook la ter, gooiden vissers voor de Vlis singse boulevard verboden vangsten over boord. 14 november: Nadat aan het Koopmansvoetpad een ont vangstinstallatie was gebouwd, begon Zekatel in Oost-Souburg met de aanleg van een ra dio/televisie-kabelnet. De aan komst van Sinterklaas werd er deze dag via uitgezonden. (Er waren toen zo'n 2000 aansluitin gen gerealiseerd). Omdat er voor deze uitzending formeel geen vergunning was verleend, werd de gemeente later hiervoor van de zijde van het rijk berispt. 28 november: De hervormde gemeente in Oost-Souburg nam een nieuwe ruimte in gebruik, genaamd 'De Ark'. Vrijwilligers hadden een groot aandeel in de financiering en bouw van het pand naast de monumentale kerk. Het gebouw zal gebruikt gaan worden voor diverse ker kelijke activiteiten. 30 november: Als je als vereni ging vijftig jaar bestaat, laat je dat niet zomaar voorbij gaan. De gymnastiekvereniging 'Oranje Nassau' greep die gelegenheid aan om op feestelijke wijze door jong en oud te laten zien van welke markten men thuis is. Dat deed men tijdens een avondvul lende uitvoering. 2 december: In de Van Citters- haven (Vlissingen-Oost) sloeg het steenstortschip 'Area' plot seling om. Drie opvarenden wisten zichzelf te redden. De vierde moest uit de machineka mer van het schip worden be- vrijd. Dankzij de aanwezigheid van een luchtbel bleef hij daar in leven. Toen de 'Area' omsloeg werden er juist fosforslakken in geladen. 8 december: In het artikel rechts op deze pagina spreekt de burgemeester er zijn be zorgdheid over uit: 540 van de ruim 2800 banen bij de Ko ninklijke Maatschappij 'De Schelde' moeten verdwijnen. De directie deelde dat de 8ste de cember aan het personeel mee. Vrijwel alle afdelingen van de KMS moeten worden ingekrom pen. Waar mogelijk wil men de vermindering van het perso neelsbestand bereiken via na tuurlijk verloop. Aanleiding voor deze maatregel was onder meer het structureel gebrek aan werk in de scheeps- reparatie en andere afdelingen. Vakbonden en ondernemings raad hadden na presentatie van het plan kritiek op het plan. Ze vonden het te rigoureus en misten een sociaal plan. Toen ik dit schreef stond de kalender op 29 december 1987. Nu u dit leest, zijn we echter al een paar dagen 'onderweg' in het nieuwe jaar. Naar ik hoop is de overgang van het oude naar het nieuwe jaar zo geruisloos mogelijk verlopen. Maar ik hoop evenzeer dat, als er vuur werk is afgestoken, dat betrouwbaar was èn meer licht dan geluid produceerde. Zodat het ook voor zowel politie als brandweer een rustige nacht is geweest! De 'Olympic Dream', brandend in de monding van de Westerschel- de. ffoto Ruben Oreel). Dat was het de nacht van 24 op 25 januari '87 allesbehalve. Toen brak er, op de Rede van Vlissingen, brand uit aan boord van de met benzine geladen tanker 'Olympic Dream'. Door een goed samenspel van bergers en overheidsinstanties kon de schade worden beperkt tot het schip. Het kan zonder meer de grootste calamiteit genoemd worden waar de Vlissingse brandweer vorig jaar bij betrokken was. Zo bevond zich in de kazerne het beleidscentrum, van waaruit de he le operatie gecoördineerd werd, aan boord van het schip werd met man en macht het vuur bestreden. Uit het optreden bij die 'bijnaramp is een hoop geleerd, zowel door de brandweer als door het gemeen tebestuur. Eén van de uitvloeisels daarvan is verbetering van de uit rusting voor brandbestrijding en hulpverlening op het water. Zo zal de gemeenteraad deze maand een voorstel worden gedaan om red dingsvesten voor brandweerlieden aan te schaffen. Waar zij zich in zetten voor de veiligheid van anderen, mag niet aan hun veiligheid voorbij worden gegaan! In vergelijking met 1986 was de schade door brand in de gemeente Vlissingen vorig jaar geringer. Er vielen, gelukkig, geen dodelijke slachtoffers. Helaas waren er wel een aantal branden uitdrukkelijk te wijten aan slordigheid. Ook al hebben we nog zo'n goed en profes sioneel opgeleid brandweerkorps, het is altijd beter brand te voorko menheel vaak heeft men dat zelf in de hand! Aan de uitvoering van het takenpakket van de brandweer worden, te recht, hoge eisen gesteld. De Vlissingse brandweer heeft getoond daaraan te kunnen voldoen. Daarom spreek ik op deze plaats graag mijn dank uit voor de inzet van de brandweerlieden op het gebied van hulpverlening, brandbestrijding (en -preventie) en het ambulance vervoer! -Ji ï.i De 'kop van de Walstraat. Hier komt één van de winkel'polen' van het kernwinkelgebied, (luchtfoto Deltaphot) Het is triest te moeten vaststellen dat vele honderden Vlissingers, met name zij die bij de KMS werken, in onzekerheid verkeren over behoud van hun baan. Dat mag niet te lang meer duren. Het is al erg genoeg dat de directie tot de conclusie moet komen dat er ruim 500 ar beidsplaatsen moeten verdwijnen. Men kan echter niet 2500 perso nen - en met hen vaak gezinnen - wekenlang in het onzekere laten verkeren. Het staat voor mij, met betrekking tot de KMS vast dat er in '88 ernstig gezocht moet worden naar een verbreding van activitei ten. Er moeten voorwaarden worden geschapen om de komende ja ren ook op andere markten te gaan werken dan die, waarmee het be drijf nu vertrouwd is. Mijn hoop is dat de directie en de raad van com missarissen eerder zullen besluiten tot die verbreding van het activi teiten 'pakket' dan tot versmalling. Want dat laatste maakt het bedrijf, en daarmee de werkgelegenheid, alleen maar kwetsbaarder. Een verbreding kan daarentegen tot voordeel hebben dat je tegenvallers in één van de andere sectoren gemakkelijker op kunt vangen. Dui zenden huishoudens in Zeeland zijn economisch afhankelijk van een goede gang van zaken bij de KMS. Ik hoop van harte dat zij de ko mende jaren in die afhankelijkheid niet teleurgesteld zullen worden! Een van de pijlers van werkgelegenheid in Vlissingen vormt de toeristisch-recreatieve sector. Het beleid van de gemeente is er hier op gericht om voorwaarden, een stevige basis, te creëren voor nieu we activiteiten in de binnenstad. Dit jaar zal de ontwikkeling van de boulevardbebouwing een belangrijke fase verder komen. Bovendien moet er een begin worden gemaakt met de realisering van het nieu we kernwinkelgebied. Bovendien, als in het voorjaar van 1989 de oude Vissershaven als jachthaven geopend wordt, zal ook duidelijk moeten zijn wat er in en om het Arsenaal gaat gebeuren. Het gemeentebestuur heeft am bitieuze plannen voor Vlissingen. Die worden gelukkig door velen, zowel binnen de raad als de be volking, breed gedragen. Met de realisering ervan, te beginnen in 1988, wordt het economisch draagvlak van de stad belangrijk versterkt. In die zin hoop ik dan ook dat het een, in meerdere op zichten, actief en stimulerend jaar mag worden! J.C. Th. van der Doef, burgemeester.

de Vlissinger | 1988 | | pagina 7