informatiepagina van de gemeente vlissingen il Q Vuurwerk, steek het nooit voor de tweede keer aan! Markt een dag vroeger Oprit naar Keizersbolwerk wordt vernieuwd I Nieuwe tarieven Sportfondsenbad Parkeren blijft toegestaan op Stadhuisplein Nieuwjaarsreceptie gemeentebestuur Cliënten Sociale Dienst: opgelet! Knal alleen op Nieuwjaarsnacht! Houd zelf uw stoep sneeuw en ijsvrij DE VLÏSSINGER Dinsdag 29 december 1987 Vanaf 23.00 uur Op maandag 4 januari Stadhuis en GSD op 4 januari later open 31 december Huisdieren Nieuwe openings tijden voor Kunstuitleen Sportvissen met de juiste papieren Morgen (woensdag) koopavond Ophokperiode postduiven Van 2- tot 16 januari Sloop Verkeer Wijziging ophalen huisvuil Tarieven Openingstijden Oudejaarsdag/ nieuwjaarsdag Als raad akkoord gaat Paaltjes Raadsvoorstel Even bijpraten met wethouder Bruinooge Vlam in de pan... begin er niet 'an' Verplaatsen winkels Bedrijfsterreinen KMS IN DEN BLAUW redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen. telefoon 01184-87000. toestel 333. 335 en 337 Vuurwerk opnieuw aansteken omdat het eerder is uitgegaan? Doe het nooit! Het staat glashard vast dat daar deze tijd de meeste ongelukken mee gebeuren. Terwijl ze gewoon niet nodig waren. Stom dus. Net zoals het zelf maken van vuurwerk. Want wat daarmee gebeurt als het ontploft is helemaal niet te voorspellen. Het zijn maar twee tips. Maar ze kunnen veel ellende voorkomen. Verbrandingen, oogletsel, open wonden en gehoorbeschadi- ging. De gevolgen kunnen een levenlang, op z'n zachtst ge zegd, nawerken Zeker als u (of: je) ook de vol gende punten in de gaten houdt: Koop alleen vuurwerk van een goede kwaliteit. Er moet een Nederlandse gebruiks aanwijzing bij zitten. Vuurwerk mag alleen worden verkocht aan personen die ouder zijn dan 14 jaar. Koop geen pakket 'kinder vuurwerk' voor de kleintjes. 'Koud' vuur, kom nou, dat bestaat niet. Vuurwerk voor kinderen evenmin. Lees de gebruiksaanwijzing vantevoren goed. Op het mo ment dat u het vuurwerk mag afsteken kan het vrij donker zijn. Het lezen van de in structie is dan vrij lastig. Steek vuurwerk alleen af op het moment dat het officieel toegestaan is: tijdens de jaar wisseling en in de eerste uren van het nieuwe jaar. Vuurwerk alleen aansteken met iets dat gloeit, zoals een brandende sigaar of sigaret. Een vlam van een aansteker of lucifer kan 'verwaaien'. De lont wordt dan ergens in het midden aangestoken. Dat kan de tijd tot aan de explo sie behoorlijk verkorten. Steek geen vuurwerk aan dat een beschadigde of gebro ken lont heeft. Vaak zijn dat weigeraars óf leveren ze an dere ontstekingsproblemen op. 't Kan niet genoeg herhaald worden: steek weigeraars nooit opnieuw aan! Steek ieder stuk vuurwerk apart aan. Vuurwerk bunde len is levensgevaarlijk. Steek vuurwerk nooit in de hand af. Zet vuurpijlen voor het afsteken altijd in een ste vig staande fles. Tot slot: ruim na het afsteken zo veel mogelijk de rommel op straat op. Daarmee voor komt u dat kinderen de vol gende dag allerlei 'weige raars' gaan verzamelen omze opnieuw af te ste ken. Met alle gevaren van dien! Vuurwerk hoort bij de jaarwis seling. Niet dat iedereen het fijn vindt; velen zullen echter weinig bezwaar hebben tegen het kleurrijke knalwerk. Want op 31 december, midden in de nacht, kan je dat verwachten. Maar niet op de dagen ervoor en erna. Dan reken je er niet (meer) op. Dan kan het mensen en - niet te Of het een witte jaarwisseling wordt?'t Valt te bezien. Voorspel len van het weer is en blijft een riskant vak. Maar of het nu of straks is, het is en blijft (voorlopig) winter. Waarmee de kans op sneeuw en gladheid ook blijft. Vorige week werd op deze pagi na verteld wat de gemeente er aan doet om die twee te bestrij den. De reinigingsdienst zorgt er, soms bij nacht en ontij, voor dat doorgaande wegen en fietspaden berijdbaar blijven. Maar: behalve auto's en (brom)fietsen moeten ook voet gangers veilig op pad kunnen. Zij zijn vaak aangewezen op het trottoir. Op dat moment komt (mogelijk) een taak voor u om de hoek kijken. Die moet u namelijk zelf sneeuw- en ijsvrij maken èn houden. Als een ieder het stuk voor de eigen woning verzorgt, is dat een kleintje moeite. En... u hebt er in de eerste plaats zelf gemak van. Ook geeft u uw me devoetgangers een stuk veilig heid. Onder hen zijn mensen die moeilijk ter been zijn. Help hen een handje. Oök als u ziet dat ze ergens anders door sneeuw- of ijs gehinderd worden. Een tip: wacht niet te lang met sneeuwschuiven. De sneeuw is dan pog niet 'aangekoekt' en gemakkelijk te verwijderen! Zet sneeuwschuif, bezem en strooizout dus maar 'voor de pak'. De traditie getrouw houden burgemeester en wethouders van Vlis singen een nieuwjaarsreceptie. Zoals gebruikelijk is dat op de eer ste werkdag van het net begonnen jaar, dit keer maandag 4 januari. U kunt dan in de raadzaal van het stadhuis het college van b. en w. en raadsleden een goed 1988 wensen. Het biedt u bovendien de gelegenheid vertegenwoordigers van Iandereverenigingen en andere mede-burgers de hand te drukken. De deuren van het stad huis zijn voor de receptie geopend van 16.30- tot 18.00 uur. De receptie wordt muzikaal opgeluisterd door een ensemble, be staande uit leden van muziekvereniging 'Ons Genoegen'. De cliënten van de Gemeente lijke Sociale Dienst (GSD) met een ABW-, RWW-, IOAW- of WWV-uitkring zijn verplicht iedere laatste werkdag van de maand een inkomstenverkla ring in te leveren. Deze keer is dat komende donderdag (31 december). Indien u, als cliënt van de GSD, de inkomstenverklaring niet of niet tijdig hebt ingeleverd, wordt de betaling van uw uitkering au tomatisch beëindigd! Bovendien Op maandag 4 januari kan het publiek pas 10.00 uur in het stadhuis en bij de Gemeente lijke Sociale Dienst terecht. De eerste werkdag van het nieu we jaar wordt namelijk begon nen met een (interne) receptie voor het personeel van de GSD en de diensten in het stadhuis. Moet u donderdag (oudejaars dag) nog bij de gemeente zijn? Wacht dan niet tot het laatste moment. Op de laatste werkdag van het jaar gaan de deuren van alle diensten om 16.00 uur op slot! De oprit naar het Keizersbolwerk - waar het beeld van Michiel de Ruyter staat - wordt een klein half jaar afgesloten voor rijdend verkeer. Reden: de gehele oprit moet worden vernieuwd. kan dan herstel van de betaling enkele weken vergen. In die tus sentijd kunnen ook geen voor schotten worden verstrekt. Nu kan het zijn dat u de inkomsten verklaring niet tijdig hebt ont vangen, bijvoorbeeld omdat de ze verkeerd is bezorgd. In dat geval moet u tijdig naar de so ciale dienst (Dokter Gallan- datstraat 1) en een vervangend exemplaar invullen. Doet u dat niet, dan wordt uw uitkering au tomatisch geblokkeerd. Lever uw verklaring dus tijdig in. Het kan een boel narigheid voorkomen. Dat de GSD maandelijks die opgave van u verlangt, is een rechtstraaks gevolg van eisen die de rijksoverheid stelt. Normaal is het altijd op vrijdag weekmarkt. Deze week gaat dat niet. Daarom is de markt een dag vroeger, op donderdag, in de Lange Zel- ke en Spuistraat te vinden. U hoeft hem dus niet te missen, de markt, geen week! (foto Ruben Oreel). vergeten - dieren onnodig aan het schrikken maken. Vuurwerk afsteken? Prima! Maar doe het alleen donderdag 31 december, en dan nog van elf uur 's avonds. Denk aan de huisdieren. Hun oren zijn veel gevoeliger voor knallen dan de onze. Vuurwerk kan voor hen een kwelling zijn. Veel beesten, geschrokken van vuurwerk-knallen, lopen daar door in paniek van huis weg. Ze kunnen gaan zwerven of komen, in paniek, om in het verkeer. Houdt u dan ook uw huisdier in de vuurwerkperiode zoveel mo gelijk binnen. "Laten we zacht zijn voor el kaar" en onze huisdieren niet vergeten Het is even wennen. Wie naar de Kunstuitleen wil moet te genwoordig in de Lange Zelke zijn. Daar hebben de ruim 1600 werken een nieuw onder dak gevonden bij een andere 'uitleen', de bibliotheek. Of men nu boeken of kunst komt ruilen, men moet door dezelfde deur. Omdat de bibliotheek vaste openingstijden kent, heeft men die van de Kunstuitleen er op afgestemd. Voortaan kan men schilderijen, tekeningen en plastieken halen/ruilen op: - dinsdag van 10.00-12.00 uur, van 13.30- tot 16.00 uur en van 18.00- tot 20.00 uur; - vrijdag van 10.00- tot 12.00 uur en van 13.30- tot 16.00 uur (behalve natuurlijk komende vrij dag, nieuwjaarsdag). Let wel: op deze uren, maar ook op maandagmiddag, woensdag en zaterdagmorgen kan men in de openbare bi bliotheek terecht. Hoeveel mensen zijn er niet die op z'n tijd graag eens een hengeltje uitgooien. Een ech te, wel te verstaan. Dat mag echter niet zomaar in iedere watergang of vijver. Om te mogen vissen in binnenwate ren moet u namelijk twee offi ciële papieren in uw bezit hebben: - de sportvisakte (verkrijgbaar in het postkantoor); - en een vergunning van dege ne die het visrecht bezit op het water waar u wilt vissen. Ook op dit gebied zijn er echter uitzonderingen. Meer informatie daarover kunt u vinden in de fol der 'Sportvissen met de juiste papieren'. Daarom het advies aan sportvissers (in spé): neem er eentje mee, zo'n folder, als u toch in het postkantoor, biblio theek of stadhuis bent. Morgen, woensdag, mogen in heel Souburg en Vlissingen de winkels ook 's avonds open. Burgemeester en wethouders hebben daar vergunning voor verleend. Mocht u nog inko pen nodig hebben voor de jaarwisseling dan is een koo pavond als deze zo gek nog niet. Immers: donderdag, eind van de middag, gaan alle win kels dicht. Begin januari gaan boeren weer het land op om te zaaien. Vogels, waaronder duiven, pikken daar graag 'een graant je van mee'. Dat is allesbehal ve de bedoeling. Daarom heb ben burgemeester en wethou ders de weken 2 tot en met 16 januari aangewezen als 'ophok periode' voor postduiven. Het is die eerste ruim veertien dagen van het nieuwe jaar verboden postduiven te laten uitvliegen. Ze mogen ook niet 'even' buiten de hokken in vrijheid worden ge laten. Het verbod geldt niet op de zondagen 3- en 10 januari. Het was al langer duidelijk dat het wegdek van de oprif in mati ge staat verkeerde. Echter: ook de ondergrond en de fundering liggen er slecht bij. Er bevinden zich van het Beursplein tot bo venaan, zowel over de lengte als de breedte, scheuren in de "constructie. Dat is gebleken tij dens de werkzaamheden bij de Koopmanshaven. Het vervangen van de oprit is een omvangrijk karwei. Er wordt in het nieuwe jaar, op maandag 4 januari, mee begonnen. De verwachting is dat de werk zaamheden binnen een half jaar kunnen worden afgerond. Waar mogelijk zal er naar worden gestreefd de realisering te ver snellen. Begonnen wordt vol gende week met de sloop van de huidige oprit. Daarna wordt er een geheel nieuwe aange legd. Een deel van de construc tie daarvan komt te rusten op de (foto Ruben Oreel). fundering van de nieuwe keer- wand bij de Koopmanshaven. De komende tijd zal er dus geen rijdend verkeer mogelijk zijn over de oprit naar het Keizers bolwerk. Wel kunnen de voet gangers gebruik blijven maken van de trap naast het gebouw van het Belgisch loodswezen. Gemotoriseerd verkeer en fiet sers kunnen de Boulevard de Ruyter op en af bij de Coosje Buskenstraat. De woningen aan deze boulevard blijven dus nor maal, zij het van één richting, voor de bewoners en hun bezoe kers bereikbaar. Doorgaand ver keer zal echter niet mogelijk zijn; man zal bij het standbeeld van Michiel de Ruyter moeten keren. De afsluiting van de oprit zal overigens tijdig door de ge meente met borden worden aangegeven. Op 1 januari (vrijdag) wordt er geen huisvuil opgehaald. De inwoners van Souburg en Vlis singen die er mee te maken hebben zijn daar vorige week per brief op gewezen. Daarbij is het gevraagd de vuilnis een week te bewaren. Op vrijdag 8 januari zal het normaal wor den opgehaald. Per 1 januari gaat er het een en ander veranderen bij het Sport fondsenbad. De openingstijden van zowel het recrea- tie/golfslagbad als het wedstrijdbad worden aangepast. Boven dien gaan de tarieven iets omhoog. Aan het wijzigen van die toegangsprijzen gaf de gemeenteraad anderhalve week geleden goedkeuring. Wethouder Bruinooge gaat in de rubriek 'Even bij praten met...' ook op dit onderwerp in. De tarievenlijst van het 'subtro pisch zwemparadijs' vertoont vanaf vrijdag de volgende be dragen: - los bad jeugd f 3,75; - 12-badenkaart jeugd f 37,50; - los bad volwassenen f 4,75; 12-baden volwassenen f 47,50; - leskaart algemeen f 100,00 (drie maanden geldig); - vervolg-leskaart f 40,00 (één maand geldig); - losse les f 8,75; - diplomazwemmen f 10,00. - woensdag van 12.30- tot 15.30 uur, van 19.30- tot 21.00 uur en van 21.00- tot 22.00 uur (het laatste uur is gereserveerd voor trimmers); - donderdag van 10.00- tot 11.00 uur (damesuur) en van 19.30- tot 20.30 uur; - vrijdag van 19.30- tot 21.00 uur; - zaterdag van 14.00-tot 16.00 uur; - zondag van 11.00- tot 13.00 uur. Vanaf 1 januari is het recrea- tie/golfslagbad geopend op: - dinsdag tot en met vrijdag van 10.00- tot 21.00 uur; - zaterdag en zondag van 10.00- tot 17.00 uur. In het wedstrijdbad kunt u voortaan een duik nemen op: - dinsdag van 19.30- tot 20.30 uur; Om verrassingen te voorko men: op oudejaarsdag is het Sportfondsenbad geopend van 10.00- tot 16.00 uur. Op nieuwjaarsdag is het zwempa radijs de gehele dag gesloten. Vandaag (dinsdag) en morgen kan men er op de gebruikelijke tijden terecht: van 10.00- tot 21.00 uur. In verband met de rioleringswerken in de Badhuisstraat eerder dit jaar, was parkeren op het Stadhuisplein toegestaan. Burge meester en wethouders hebben onlangs besloten van het plein definitief een parkeerplaats te maken. De bewoners en bedrij ven rond het plein hebben hierover vorige week een brief ont vangen. Ook nu de riolering klaar is, blijkt in de praktijk nog steeds grote behoefte te bestaan aan parkeerruimte op en rond het Stadhuisplein. Daarom mag in het vervolg op het plein gepar keerd worden. Om de situatie op en rond het plein definitief goed te regelen zullen b&w bovendien de gemeenteraad een voorstel doen voor het nemen van aan vullende maatregelen voor een bedrag van f ,18.000,—. Voor dit geld zullen paaltjes rond het stadhuis worden gezet zodat het parkeren bij de trap pen van het stadhuis onmogelijk wordt. Ook zullen op het Stad huisplein vijf algemene invali denparkeerplaatsen worden ge maakt. Vier plaatsen aan de kant van het stadhuis en één aan de kant van het postkan toor. De bestaande invaliden parkeerplaats bij het postkan toor wordt dus verplaatst naar het plein zelf, aan de andere kant van de bloembak. Tenslotte zal ook een tweezijdig parkeer verbod op de Koperslakkeien- weg worden ingesteld (het straatje dat voorlangs het post kantoor loopt). Dit alles komt te staan in een voorstel van b&w aan de ge meenteraad. Het voorstel zal worden behandeld tijdens een openbare vergadering van de vaste commissie van advies en bijstand voor het verkeer op woensdag 13 januari 1988 om 19.30 uur in het stadhuis. Tij dens deze vergadering is er spreekrecht voor bezoekers. Hierna zal het voorstel worden behandeld tijdens de vergade ring van de gemeenteraad op donderdag 28 januari 1988 om 19.30 uur in het stadhuis. Nadere informatie over het voorstel is verkrijgbaar bij de heer H. Assink in het stadhuis (tel. 87223). Bij het bakken van oliebollen wil de olie nog wel eens over verhit raken en vlam vatten. Raak, als het u overkomt, niet in paniek. Neem een goed pas send deksel (altijd bij de hand houden). Plaats dit met een schuivende beweging van u af: op de pan. Draai gas of electriciteit uit. De olie blijft lang heet. Laat daarom de pan ongeveer een kwartier staan met het deksel er op. Eén ding: gebruik nooit en te nimmer water om de 'vlam in de pan' te blussen; dat is levensge vaarlijk. Hebt u de vlam weten te doven, waarschuw dan toch even de brandweer. Want brandweerlieden zijn vakmen sen. Zij kunnen goed controle ren of de vlammen inderdaad gedoofd zijn. Er komt namelijk nog vrij lang rook van de pan af. Een laatste tip: hete olie kan zeer ernstige verbrandingen veroorzaken. Probeer daarom tijdens het bakken morsen te voorkomen. Kleine kinderen kunnen beter buiten de (bij)keu- ken of schuur blijven; ze leiden uw aandacht af en kunnen in een onbewaakt ogenblik onge lukken met olie veroorzaken. Tja, een oer-Hollandse traditie is het, dat oliebollen eten op oudejaarsavond. Smikkelen en smullen dus. Dat het zon der 'bijsmaak' mag zijn! (foto Ruben Oreel). Het Vlissingse golfslagbad aan het Baskensburgplein "draait" boven verwachting. Voor het tweede achtereenvolgende jaar ligt het bezoekersaantal rond de 340.000 per jaar. Dat zijn zo'n 40.000 bezoekers per jaar méér dan de verwachting was bij de bouw van het bad. Naar mijn me ning is de belangrijkste reden van de populariteit van het zwembad de lage toegangsprijs. Want ondanks een kleine prijsstijging van de tarieven met ingang van 1 januari a.s. blijven de toegangsprijzen lager dan waar ook voor vergelijkbare tro pische golfslagbaden: f 4,75 voor volwassenen en f 3,75 voor kinderen! Overigens wordt het bezoekers aantal niet alleen bepaald door de recreatiezwemmers, maar ook door de vele groepen en (sport)verenigingen die van het bad gebruik maken. In de prak tijk betekent dit dat het nog steeds bestaande buitenbad vrij wel niet meer gebruikt wordt... Een ander onderwerp nu. Deze maand besloot de gemeente raad f 35.700,— uit te trekken voor het opstellen van een ruimtelijk-economisch plan voor de binnenstad. Dit plan zal wor den opgesteld door het Coördi nerend Instituut Midden- en Kleinbedrijf (CIMK). Het is de be doeling dat het objectief werken de CIMK op vrij korte termijn in dit plan zal aangeven welke win kels en welke branches in het kernwinkelgebied gewenst zijn. U begrijpt dat daarmee ook het mogelijke verplaatsen van be staande winkels aan de orde kan komen. Subsidieregeling In bepaalde gevallen kan de ge meente zelfs een tegemoetko ming geven in de kosten van ver plaatsen van een winkel. De ge meente vindt een goed kern win kelgebied zo belangrijk, dat hier voor een subsidieregeling door de gemeenteraad is vastgesteld. De praktijk heeft al bewezen dat actieve ondernemers hiervoor grote belangstelling tonen. In een enkel geval is zelfs al in prin cipe overeenstemming over ver plaatsing. Wanneer ik in deze laatste week van het jaar de totale stadseco- nomie bezie, kijk ik ook naar de resultaten van de uitgifte van be drijf sgronden. Die is voor wat be treft de resterende delen van de kleinindustrieterreinen Baskens- burg en het terrein oostelijk van de Buitenhaven redelijk. Boven dien zijn nog diverse onderhan delingen met gegadigden gaande. Ook over de ontwikkelingen in het Sloegebied ben ik - in tegen stelling tot wat men wel eens hoort - redelijk optimistisch. De Kaloothaven is gereed, aan de kolencentrale van de PZEM wordt gewerkt en de Bijleveldha- ven zal begin volgend jaar wor den uitgebreid. In eerste instantie zou men over dit alles gematigd tevreden kun nen zijn, ware het niet dat hierop voor Vlissingen een domper wordt gezet door de dramatische ontwikkelingen bij de Koninklijke maatschappij de Schelde. Ik denk dan vooral aan hen die zul len behoren tot de groep van 540 werknemers waarvoor, zoals het er nu naar uitziet, straks geen werk meer zal zijn. De onzeker heid die hierover bij alle KMS- werknemers heerst, is wellicht nog het ergste. En nu weet ik wel dat dit een onzekerheid is die ook bij de directie van de KMS moet heersen maar het feit blijft dat dit alles net zo dramatisch is als de ontwikkelingen in 1983. Ik vind dan ook dat de leiding van de KMS nu de zware verplichting heeft een zodanig beleid te ont wikkelen dat de nu resterende werkgelegenheid maximaal ge waarborgd blijft.

de Vlissinger | 1987 | | pagina 5