in Midden Zeeland Nieuwe Muziek biedt muzikaal avontuur met verboden klanken Spanjaard exposeert tekeningen bij Witte Enquete naar 'beste' film in theater en bioscoop van Middelburgse filmstichting Alweer dat botte ..mes van Slager 23 dec. t/m 29 dec. PODIUM EXPOSITIE FILM NIEUW: UITBLAD VOOR ZEELAND Kerst- en samenzang in kerk ger. gemeente Balans 17 met vakantie Eigenzinnige Van Sparrentak exposeert werk in Bellamy 19 DE FAAM - DE VLISSINGER Dinsdag 22 december 1987 Debutanten exposeren in Roggeveenhuis Jazz-pianist in café Dangeroe GEZIEN Stemmig concert in Burgerzaal Kerstconcert van organist Lekkkerkerker KINDER BOEKEN Kerstrocknacht in American V Levende actuele muziek is weer het motto van Nieuwe Muziek voor het komend seizoen. Voor het eerst dit jaar is het ook mo gelijk vooraf in te tekenen voor een aantal concertseries in abonnement: een serie Oud en Nieuw, een serie Verboden Klan ken, een Jazzserie en een eerste orkestenserie door beroepsor kesten staan de liefhebber te wachten. Bij de opening van dit seizoen kan er niet alleen geluisterd, maar ook gekeken worden: De Galeriehouder Erno Vroonen uit Antwerpen werd uitgeno digd om een tentoonstelling samen te stellen van werken van kunstenaars, die de laatste drie jaar in zijn galerie geëxposeerd hebben. De tentoonstelling is nog tot en met 20 februari te be zoeken in de Kloveniersdoelen, Achter de Houttuinen 30 in Middelburg. "Binnen de muziekscholen en conservatoria is nog zoveel verbo den", zegt Ad van 't Veer, mana ger van de Stichting Nieuwe Mu ziek. "Er wordt nog zo weinig ge daan om nieuwe wegen te bewan delen. Zelfs de muziekmakers zelf zien het soms als verboden om bijvoorbeeld nieuwe muziek op heel oude instrumenten te maken. Wij brengen nu zo'n serie als een uitdaging en hebben deze zeer toepasselijk Verboden Klanken genoemd. Ook muziek van dissi denten, mensen uit Zuid-Afrika en Rusland kan men verboden klanken noemen. Zo komt deze kreet ook hier van pas. Al is er op dit gebied steeds minder verboden". Volgens van 't Veere leent zich het gebouw van Nieuwe Muziek, de Kloveniersdoelen, voor zoveel meer dan alleen Muziek, dat men graag iets wilde doen met de lege zalen. De eigenzinnige galerie houder, Erno Vroonen uit België, plaatste alle werken van zijn nog jonge kunstenaars in een soort muzikale contekst, die goed aan sluit bij de sfeer van Nieuwe Muziek. Erno Vroonen: "In mijn Galerie Polynero heb ik altijd kunste naars willen laten exposeren, die nog jong waren maar wel konse- kwent in hun werk. Dat wil zeg gen, dat ze in hun kunstwerken een vaste lijn hanteren en niet met de mode meezwiepen. Wel mogen ze eigenzinnig en apart zijn. Het belangrijkste vind ik dat er tussen ons een goed contact is en wij el kaar verstaan". Vroonen, die ac tuele kunst aan de universiteit van Leuven studeerde en enige tijd kunstonderwijs in Antwerpen gaf, stelt vast dat de Kloveniers doelen zich uitstekend leent voor de expositie. Bij de gang langs de verschillende kunstwerken is ge probeerd fel dynamische werken af te wisselen met intellectualisti sche kunst. De kunstenaars heb ben hun werken ter plaatse ge maakt, aangepast aan de situatie in de zaal. De volgende kunstenaars werkten mee: Hugo Moens, Fred Eerde kens, Constantine Ferreo, Jan Carlier, Yves Vanpevenaege, Maen Florin, Giovanni Meloni en Walter Daems. Nog tot eind januari worden in het Jacob Roggeveenhuis in Mid delburg etsen, aquarellen en gou aches getoond van de kunstenaar Corrie Blaas, Tine Visser en An neke van der Vossen. Corrie Blaas exposeerdeal meer dere keren, zowel in Zeeland als daarbuiten. Voor de beide andere dames betekent deze expositie een debuut. Het feit dat ze gedrieën enkele keren per week samen te kenen heeft ze aangespoord tot deze gemeenschappelijke ten toonstelling. De expositie is dagelijks te bezich tigen van 10 tot 17 uur. Eén van de geëxposeerde tekeningen. De Middelburgse filmtheaters houden ook dit jaar weer een en quete naar de vijf beste films die het afgelopen jaar werden ver toond. Het spreekt voor zich dat de komst van de Electrobioscoop - aldus directeur Leo Hannewijk - de keus enorm vergroot. Immers: nu dingen ook de kassa-successen mee naar de titel. Bij het Schuttershoftheater en de Electro-bioscoop liggen vanaf 23 december lijsten waarop de bezoe kers hun voorkeur kenbaar kun nen maken. Onder de inzendingen worden vijf bioscoopbonnen ver loot. Tot en met 31 december kun nen de lijsten worden ingediend. Leo Hannewijk wil de enquete niet beïnvloeden, maar verwacht dat The Name of the Rose, Child- De Spanjaard Josep Ricart i Rial toont nog tot en met 6 januari te keningen in Galerie B. Witte aan de Vlasmarkt in Middelburg. De kunstenaar is beeldhouwer die - zoals André Oosthoek het om schreef in een recensie - de strijd met de dimensie aangaat op het platte vlak. Oosthoek noemt de kunstenaar 'groot' in één woord. En wie zijn verleden bekijkt zal niet anders kunnen dan aannemen wat de re censent in de PZC schreef. Josep Ricart i Rial werd in 1946 geboren in het plaatsje Vic in Spanje. In Barcelona volgde hij de kunstaca demie. Bijandere institutenver- volmaakte hij zijn begaafdheden en kreeg vervolgens talrijke op drachten om mee te werken aan in het oog springende kunstprojec ten. Hij werkt vooral monumen- teel en dat komt ook tot uitdruk king in zijn tekeningen. De Haagse jazz-pianist Peter Groeneboom speelt Tweede Kerstdag, zaterdag 26 december, in het Middelburgse jazz-eetcafé Dangeroe. Het optreden begint om half vier en zal tot half acht duren. De 22-jarige Peter Groeneboom is een veelbelovende pianist die naast werken van onder anderen Herby Hancock en Miles Davis ook improvisaties van bestaande stukken en eigen werk ten gehore brengt. Naast solo-optredens maakt Groeneboom ook deel uit van het trio Footprints. Groeneboom studeert aan het Haags conservatorium en is al een aantal keren op de radio te be luisteren geweest. In hoeverre is informatief en leesbaar in strijd met gedegen? Die vraag rijst onmiddellijk als men de eerste bladzijde van het nieuwe Uithlad voor Zeeland leest. Daar staat: Op die manier hopen wij het Zeeuws (uitgaans)publiek een informa tief, leesbaar en toch niet te oppervlakkig Uitblad te kun nen presenteren'. Leesbaar en niet te oppervlakkig. Ja ja. Lijkt dat niet een beetje op even een mep uitdelen naar Mooie Moeite, het zwaar ge subsidieerde culturele Maand blad voor Zeeland dat stierf in schoonheid? Als de redactie van het Uitblad wil meppen, mag dat. Maar noem het beest je dan bij de naam en verschuil je niet achter mooie volzinnen. Een ergerlijk deel in de Uit kram is de rubriek over Zeeuwse boeken. We herken nen als vanouds het botte mes van Kees Slager, die pissig doet onder meer naar de auteurs van het boek 'In weer en wind' de visserijgeschiedenis van Zeeland. Visserszoon P.J. Huybrecht en journalist Ed Reindersma maakten dat boek met louter goede bedoelingen in de wetenschap dat al veel is verdwenen en als er niet snel een visserijmuseum komt, de Zeeuwen naar Antwerpen of Rotterdam moeten om hun ei gen geschiedenis te zien. Maar we weten beter, onder tussen. En stellen vast dat Sla ger kennelijk zijn woede niet kan onderdrukken over het feit dat zijn boek over de geschie denis van de visserij in de pro vincie nét iets later was dan 'In weer en wind'. Zijn uitgever - Link in Amsterdam - besloot toen maar om die bundel niet op de markt te brengen. Er wordt trouwens beweerd dat het boek al gedrukt was en nu in de mottenballen ligt te wachten op betere tijden. Ook andere boeken worden in die rubriek van kritische noten voorzien. En dat lezend den ken we: Och. Het is Slager weer. Om niet helemaal in het spoor van deze VPRO-journalist en ex-redacteur van Nieuw Zee land (links en kritisch, en een debacle) te geraken ook nog wat aardige kanttekeningen. Het Uitblad voor Zeeland ziet er lekker uit en lijkt op een goed samengestelde folder. Be halve een overzichtelijke agen da staab er een aantal korte, leesbare verhalen in en vol doende informatie om te zeg gen: 'Hé. Dat moet ik toch gaan zien'. Zo wordt er een overzicht gegeven van de films die de filmhuizen verwachten, er is een verhaal over het Werkcentrum Dans, er is in- formatif over de cellist Armer Bijlsma en Sjostakowitsj krijgt aandacht in een stuk(je) van Jean Quist. De redactie van het Uitblad van Zeeland bestaat uit acht mensen. Trudi Warns verzorgt het zetwerk en de vormgeving. Dankzij adverteerders kon het blad voor de eerste keer wor den uitgebracht. Het Uitblad is gratis en verkrijgbaar bij bi bliotheken, schouwburgen, filmzalen, VVV-kantoren en andere gebouwen. Donateurs 30,— per jaar) krijgen het blad thuisgestuurd. ren of a lesser God, Hector en de nieuwste Bond-film The Living Daylights veel kans maken op voorkeur. Maar ook Blue Velvet, Prick up your ears, Platoon en Betty Blue zijn niet kansloos, ter wijl Round Midnight en Havinck, Zoeken naar Eileen, Van geluk gesproken en Flodder eveneens kans hebben. De films met de meeste voorkeur worden weer ver toond in Middelburg. Begin fe bruari wordt de uitslag gepubliceerd. De Burgerzaal van het Middel burgse stadhuis is Tweede Kerst dag, zaterdag 26 december, ge huld in kaarslicht als La Fontega- ra optreedt. Dit blokfluittrio speelt stemmige werken van on der anderen Buil, De Boismortier, Van Eyck en Baldwine. Het con cert begint om 20.30 uur. Gijsbert Lekkerkerker gaat Twee de Kerstdag achter het orgel zitten van de Nieuwe Kerk in Middel burg. Het concert vermeldt een aantal kerstsuites van bekende componisten met een kerstimpro visatie tot slot, waarna een massa le samenzang wordt gehouden. Het concert begint om 15 uur. WOENSDAG 23 DECEMBER Poppentheater met kerst voorstelling, Buurthuis "De Zwaan", Oost-Souburg, 14.15 uur. Kinderkoor "De Notenkra kers", ouderenkoor Souburg, "Jongerenkoor Souburg", "Her vormd Kerkkoor Souburg", Chr. zangver. "Soli Deo Gloria", "Souburgs Mannenkoor" en "Vlijt en Volharding", Gerefor meerde Kerk, Oost-Souburg, 20 uur. DONDERDAG 24 DECEMBER Kerstnacht-concert met Jake Schmid band, Bar American, Plein 40, Middelburg, 23 uur. VRIJDAG 25 DECEMBER Kerst-Inn met o.a. Sjeanny Hofstra en Marthy van Leerdam met cabaret en muziek, Diensten centrum Bachten Reede, Vrede hoflaan, Vlissingen. Van 10 tot 22 uur. ZATERDAG 26 DECEMBER Reggeafestival met Dasjan en Misty Basement, De Piek, Vlis singen, 21.30 uur. Blokfluittrio 'La Fontegara Amsterdam' Burgerzaal Stad huis, Middelburg, 20.30 uur. Gijsbert Lekkerkerker, Nieuwe Kerk, Middelburg, 15 uur. Gem. koor Sursum Corda, Jon gerenkoor Nethanja en' Jeugd koor Blijde Stemmen, met Bram Beekman (orgel) en Ronald Bal- jeu (trompet), kerk Ger. Gemeen te, Middelburg (Segeersstraat) 15 uur. Kerst-Inn met de Ruyterstadsin- gers en een bingo-dansant m.m.v. de Bintjes, Dienstencentrum Bachten Reede, Vredehoflaan Vlissingen. Van 10 tot 22 uur. Middagconcert met rock formatie 'Tissue', Bar American, Plein 40, Middelburg, 15 uur. ZONDAG 27 DECEMBER Blues-Uit festival. Showroom Dijkwel, Veerseweg 104 Middel burg, 14 tot 22 uur. MIDDELBURG door Jan Smeekens Is Sinterklaas sterker dan zijn beunhazende collega's die tot 6 december zo'n profijtelijke schnabbel hadden? Of legt een oud Nederlands kinderfeest het langzaam maar zeker af tegen een heel wat minder verrassend, uit Amerika overgewaaid gebruik? Wie het stapeltje sinterklaasboe ken van de laatste jaren vergelijkt met het grote aantal kerstboeken, is geneigd aan te nemen dat (ook) uitgevers het antwoord al kennen. Een van de mooiste kerstboeken verscheen dit jaar bij Lemniscaat: BRAMMERT EN TISSIE VIE REN KERSTMIS van Gabriëlle Vincent. Het is het vierde pren tenboek over de goedmoedige beer en het kittige muisje, en mooier nog dan de vorige drie waarvan 'Brammert en Tissie zijn Kwekkie kwijt' zich ook rond kerst afspeelt. Tissie wil voor al haar vriendjes een kerstfeest geven, maar Bram mert weet niet waar ze dat van moeten betalen. Ze probeert Brammert met al haar charmes te vermurwen, reikt hem allerlei plannetjes die geen geld kosten aan, maar het blijft 'Nee, nee en- nog eens nee'. Tot ze haar laatste troef uitspeelt. En het wordt een fantastisch feest dat ze volgend jaar misschien nog eens dunnetjes over doen. De tekst bij de sfeervolle prenten die zo'n warme, bruinachtig- oranje gloed uitstralen, bestaat geheel uit dialogen. Dat maakt voorlezen niet echt gemakkelijk, maar de tientallen grote en kleine prenten maken het verhaal zo overzichtelijk en duidelijk, dat ze heel ongedwongen uitnodigen tot vertellen van wat "ontbreekt". Dat hoeft - en dat ter geruststel ling - slechts één keer, want kleu ters zijn daarna in staat het boek zelf te lezen. En misschien onder gaan ze bij die schitterende laatste prent zelf iets van wat ouders voe len als die in de nacht voor Sinter klaas de cadeautjes klaarzetten. Brammert en Tissie vieren Kerstmis door Gabriëlle Vincent. Vertaling L.M. Niekos. Uitgeverij Lemniscaat, Rotterdam. Prijs 19,90. Amro-Bank (Vrijlandstraat 73). Fotogroep 'De sluwe sluiter' met div. thema's. Tijdens openingsu ren bank. Autobedrijf Goedbloed (Oost- perk weg 35). Defecte onderdelen en oorzaken. Tijdens openings uren garage. Café-restaurant De Schouwburg (Molenwater 99). Anneke Ruim- schotel, touwplastieken. Tijdens openingsuren restaurant. Galerie Dauvillier (L. Noordstraat 56). Gera Dauvillier, schilderijen: thema het geestelijk licht. Ma. t/m za. van 9 tot 18 uur. Galerie Wim Vader (Gortstraat 48). Wim Vader, schilderijen: thema Science Fiction. Ma. t/m za. van 9.30 tot 11.30 uur en van 13 tot 17 uur. Galerie B. Witte (Vlasmarkt 11). Josep Ricart i Rial, tekeningen. Ma. t/m vr. van 10.15 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 18 uur, za. tot 17 uur. Kunstuitleen (Kuiperspoort 22). In de vitrines sieraden van leden van de vereniging van edelsme den. Di. t/m za. van 13 tot 17 uur, do. van 19 tot 20 uur. Rabobank (Lange Geere 3). Wim Bakker, schilderijen. Tijdens ope ningsuren bank. Jacob Roggeveenhuis (Noordsin gel 106). Corry Blaas, Tine Visser en Anneke van der Vossen, etsen, aquarellen en gouaches. Dagelijks van 10 tot 17 uur. Roosevelt Studiecentrum (Abdij). Leven en werk van drie Roose- velts: president Theodore Roose velt (1858-1919), president Frank lin Delano Roosevelt (1882-1945) en zijn echtgenote Eleanor Roose velt (1884-1962). Wo. en do. van 10 tot 12 uur en van 14 tot 16 uur. Zeeuws Kunstenaarscentrum (Kousteensedijk 7). Wim de Maat, schilderijen en glassculptu ren. Tevens Johan Klein, foto's, en Frans Willebrands en Richard Price, beiden glasobjecten. Ma. van 17.30 tot 21 uur, di. t/m vr. van 10 tot 21 uur, za. van 10 tot 13 uur. Zeeuws Museum (Abdij 4). Heili gen uit de modder. In Zeeland ge vonden pelgrimstekens. Ma. t/m vr. van 10 tot 17 uur. Jeugdmu- seumdagen, di. en do. van 10 tot 15 uur. Ie Kerstdag gesloten, za. geopend van 13.30 tot 17.15 uur. Zeeuwse Bibliotheek (Kousteen sedijk 7). "Jonge bouwkunst: 1850-1940". "Geschonken aan het Zeeuws Dokumentatiecen- trum". Tevens "25 jaar Wereld Natuur Fonds". NEELTJE JANS: Werkeiland Neeltje Jans. Jos Brouwers, zeef drukken. Dagelijks geopend. OOSTKAPELLE Kasteel Westhove (Duinvlietweg 8), Han Koster, collages en schil derijen. Dagelijks van 11 tot 16 uur. Tot vr. VLISSINGEN Art-Titude (Singel 14): Vitrine ga lerie. Jan Haas, sculpturen en te keningen ondergebracht in drie thema's: "Icarus" - "De droom van de tuinman" - "Over hoofden". Bellamy 19 (Bellamypark 19). Koen van Sparrentak, schilderei- jen en tekeningen: Di. t/m vr. van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur, za. van 13 tot 17 uur. Café Soif (Bellamypark 41). "Plagiaat in Soif", Guido Eek- hardt, etsen en Lex de Meester, foto's. Tijdens openingsuren. Iguana (Bellamypark 35). Leven de reptielen, amfibieën en insek- ten. Dagelijks van 14 tot 17.30 uur. Ie Kerstdag gesloten. Cees Pet iet van Bar American in Middelburg heeft voor de kerstda gen twee rockgroepen uitgeno digd. De Jake Schmid Band verzorgt donderdag 24 december een kerstnachtconcert vanaf 23 uur en Tweede Kerstdag (zaterdag 26 december) is de Vlissingse rockformatie Tissue in de bar aan Plein 1940. Dat concert begint om 15 uur. Alhambra theater, Coosje Buskenstraatt 144, tel. 01184 - 12260 Grand theater Goes, Sin gelstraat 5A, tel. 01100 - 15165 Filmtheater Electro, Markt 79, tel. 38900 Schuttershoftheater, Schut tershofstraat 1, tel. 13482 Bibliotheektheater, Kousteen sedijk 7, tel. 01180 - 30235 WOENSDAG 23 DECEMBER Alhambra I Vlissingen 'Peter Pan' 14 uur. 'Donna Donna' 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen 'Masters of the Universe' 14 uur. 'Bigfoot and the Hendersons' 19 en 21.30 uur. Grand theater Goes 'Taran en de toverketel' 14 uur. 'Donna Donna' 20 uur. Electro Middelburg 'Hector' 14, 19 en 21.30 uur. Schuttershoftheater Middelburg 'Bambi' 14 uur. 'The Untoucha bles' 20.30 uur. Bibliotheektheater Middelburg 'Een maand later' 20.30 uur. DONDERDAG 24 DECEMBER Alhambra I Vlissingen 'Peter Pan' 14 uur. 'Donna Donna' 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen 'Masters of the Universe' 14 uur. 'Big foot and the Hendersons' 19 uur. 'Full Metal Jacket' 21.30 uur. Grand theater Goes 'Masters of the Universe' 14 uur. 'Donna Donna' 19 uur. 'The secret of my success' 21.30 uur. 1 RIJD A G 25 DECEMBER Alhambra I Vlissingen 'Donna Donna' 20 uur. Alhambra II Vlissingen 'Big foot and the Hendersons'. Grand theater Goes 'Donna Donna'. ZATERDAG 26 DECEMBER Alhambra I Vlissingen 'Peter Pan 14 uur'. 'Donna Donna' 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen 'Masters of the Universe' 14 uur. 'Big foot and the Hendersons' 19 uur, 'Full metal Jacket' 21.30 uur. Grand theater Goes 'Taran en de toverketel' 14 uur. 'Donna Donna' 19 uur. 'The secret of my success' 21.30 uur. ZONDAG 27 DECEMBER Alhambra I Vlissingen 'Peter Pan' 14 uur. 'Donna Donna' 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen 'Masters of the Universe' 14 uur. 'Big foot and the Hendersons' 19 uur, 'Full metal Jacket' 21.30 uur. Grand theater Goes 'Taran en de toverketel' 14 uur, 'Donna Donna' 19 uur. 'The secret of mu success' 21.30 uur. MAANDAG 28 DECEMBER Alhambra 1 Vlissingen 'Peter Pan' 14 uur. 'Donna Donna' 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen 'Masters of the Universe' 14 uur. 'Big foot and the Hendersons' 19 uur. 'Full metal Jacket' 21.30 uur. Grand theater Goes 'Masters of the Universe' 14 uur. 'Donna Donna' 19 uur. 'The secret of my success' 21.30 uur. DINSDAG 29 DECEMBER Alhambra I Vlissingen 'Peter Pan' 14 uur. 'Donna Donna' 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen 'Masters of the Universe' 14 uur. 'Big foot and the Hendersons' 19 uur. 'Full metal Jacket' 21.30 uur. Grand theater Goes 'Masters of the Universe' 14 uur. 'Donna Donna' 19 uur. 'The secret of my success' 21.30 uur. De Kunstuitleen Balans 17 is tus sen Kerst en Nieuwjaar gesloten. Vanaf 6 januari kan men weer te recht in de expositieruimte en uitleen. IN REEKS ZES JONGE KUNSTENAARS Met schilderen verschaft hij zich zelf toegang tot de realiteit, zegt hij. En wat hem tot schilderen aanzet? Een hele boel. Van win kelen in de Hema tot Las Vegas en van virtuoze passeerbewegin gen tot raffia onderzetters. Koen van Sparrentak is één van de zes De zangvereniging Sursum Corda uit Middelburg houdt Tweede Kerstdag, zaterdag 26 december, weer haar kerst- en samenzang- middag in de kerk van de gerefor meerde gemeente aan de Se geersstraat. Het thema luidt "Gloria in Excelsis deo". Mederwerking verlenen het ge mengd koor Sursus Corda onder leiding van T. Walhout, het jon gerenkoor Nethanja onder leiding van J. de Visser en het jeugdkoor Blijde Stemmen onder leiding van J. Walhout. Bram Beekman bespeelt het orgel en Ronald Bal- jeu de trompet. Het programma biedt alle mogelijkheden tot sa menzang. Deze kerst- en samen- zangmiddag begint om drie uur. jonge kunstenaars die van de Cul turele Raad Vlissingen de gelegen heid krijgt om zijn werk te tonen in galerie Bellamy 19 in Vlis singen. In deze reeks - 'Zes jonge kunste naars', genoemd - is de Amster dammer Van Sparrentak vierde. Zijn expositie wordt woensdag 23 december om half acht 's avonds geopend. De schilderijen blijven tot 20 januari in de expositieruim te aan het Bellamypark in Vlissin gen hangen. De opening van de expositie wordt ingeleid met een swingende kerstshow van een ge legenheidsband uit Amsterdam. Van Sparrentak vertelt in zijn schilderijen graag verhalen en kleurt ze op een eigenzinnige wij ze in. Zo signaleert hij onder meer een Russische duikboot in de grachten van Amsterdam.

de Vlissinger | 1987 | | pagina 9