l n i 1 1 Pas 65 Voor wie en wat er mee te doen? Nieuwe funktionaris ouderenwerk VLISSINGEN Vergoeding verhuiskosten ouderen snel aanvragen! TELEFOONCIRKELS qoeöe keRstöAqen VOORSPOGÖIQ nieuwjaAR 'Echte' Vlissingers gevraagd voor rondwandelingen DE FAAM - DE VLISSINGER Dinsdag 22 december 1987 Voor wie? Waar haalt u de Pas 65? Wat kunt u met de Pas 65 zoal doen? Wat nog meer aktiviteiten Meer weten? Wat stellen we ons concreet voor? Diestencentra gesloten Bereikbaarheid Stichting Welzijn voor Ouderen De Stichting Welzijn voor Ouderen in Vlissingen wenst u en een INFORMATIEPAGINA VOOR OUDEREN VERSCHUIMT 2 HAAADELIJKS BEHALVE HE VARA AT I EP ER IO HE ril i Wat vaker met tram of bus er op uit, naar de bioscoop, het museum, op teken- of schilderles, en nog veel meer. Dat alles kan fijn voordelig met de Pas 65. Ja, zelfs met korting naar de dierentuin en het zwembad, of naar een leuke kursus die u mis schien altijd al hebt willen volgen. Gewoon méédoen voor minder geld, daarvoor is de Pas 65. Dc Pas 65 is in de eerste plaats voor iedere 65-jarige inwoner van Neder land. Bent u als 60-jarige getrouwd of minstens één jaar samenwonend met een 65-jarige partner, dan kunt ook u de Pas 65 aanvragen. Dit kan zelfs nog tot één jaar na het overlij den van die levenspartner, mits op de dag van overlijden de partner 65 jaar of ouder was en u 60 jaar of ouder. Wie als 60-jarige geen levens relatie heeft met een 65-jarige, maar alleenstaand is of weduwe, kan de Pas 65 nog niet krijgen. Dit kan wel op 65-jarige leeftijd. Ook 65-jarige Nederlanders die in het buitenland wonen en tijdelijk in Nederland zijn, kunnen een Pas 65 aanvragen. Een kort antwoord: bij de gemeente. Om precies te zijn: bij de afdeling Bevolking waar u bent ingeschreven. Daar vraagt u de Pas 65 aan. U hebt een goedgelijkende pasfoto nodig, en u moet zélf naar het ge meentehuis gaan, want alleen kunt uw Pas 65 ondertekenen. Het is per slot van rekening een 'persoonlijk document'. Er komt ook een offi cieel gemeente-zegel opfr Daarvoor betaalt u legeskosten. Hoeveel hangt af van de gemeente waar u woont. Bij verlies of diefstal van de Pas dient u dit te melden bij de politie. Een nieuwe Pas kunt u dan weer aanvragen bij het gemeentehuis. Nuttig om te weten is, dat u de Pas 65 niet hoeft te verlengen; de Pas blijft geldig. Nederlanders die in het buitenland wonen, vragen een Pas 65 aan bij de gemeente van verblijf in Nederland. In de gemeente Vlissingen is de Pas 65 te verkrijgen op de afdeling Bur gerzaken (geopend van maandag tot en met vrijdag van 08.30-15.00 uur). Er is hierboven al gezegd: het open baar vervoer per tram, bus en metro. Als Pashouder kunt u gebruik ma ken van de gereduceerde Nationale 15-strippenkaart. Die is uitsluitend verkrijgbaar bij de voorverkoopa dressen. Ook week-, maand- en jaar abonnementen vallen onder de re- duktieregeling. Meer informatie krijgt u bij de vervoerbedrijven en de kaartverkoopadressen. Met de Pas 65 kunt u ook voordelig gebruik maken van enkele veer diensten naar de Waddeneilanden. Verder kunt u met de Pas 65 korting krijgen bij onder andere: Vormingscentra en Volkshoge scholen (Vereniging van Volkshogescholen en Vormingscentra, postbus 36, 3970 AA Driebergen, tel. 03438 - 16141). Volksuniversiteiten (Bond van Nederlandse Volksuni versiteiten, Laan van Meerdervoort 90, 2517 AP 's-Gravenhage, tel. 070-655808). Creativiteitscentra (Vereniging voor Kunstzinnige Vorming, Gan zenmarkt 6, 3512 GD Utrecht, tel. 030-313424). veel Openbare bibliotheken (leden prijs) en toegang tot Bioscopen op bepaalde dagen/tijden. Museumjaarkaart (Stichting Mu seumjaarkaart, Groenhazengracht 2-c, 2311 VT Leiden, tel. 071-133068), die gedurende het ka lenderjaar recht geeft op gratis toe gang tot meer dan 350 musea. De museumjaarkaart is voor Pas 65-houders tegen gereduceerde prijs te koop bij de VVV-kantoren en veel deelnemende musea. De 'Lijst van Nederlandse musea' kan bij de Stichting gevraagd worden. Openbaar Kunstbezit (postbus 5555, 1007 AN Amsterdam, tel. 020-854511) geeft korting bij abon nement op het tijdschrift 'Kunst schrift'. Vereniging tot Behoud van Na tuurmonumenten in Nederland (Noordereinde 60, 1243 JJ 's- Graveland, tel. 035-62004) geeft korting op de ledenprijs. Leden heb ben recht op gratis toegang tot een aantal natuurgebieden, op toezen ding van het tijdschrift 'Natuurbe houd' en een uitgebreid handboek. Nederlandse Bond van Correspon dentieschakers (Elzenhof 15, 1775 GG Midden- meer) geeft korting op de ledenprijs. Grenswisselkantoren, gevestigd op de grotere stations en bij belangrijke grensposten, berekenen op vertoon van de Pas 65 bij aan- en verkoop van buitenlands geld geen wissel provisie. verschillende instanties, zoals de PTT en de banken, erkennen de Pas 65 als legitimatiebewijs (behalve in dien een door die instelling uitgege ven identiteitsbewijs zoals giro- of bankbetaalpas nodig is). I)e reduktiemogelijkheden in Vlis singen en omstreken zijn onder meer: 50% korting op de toegangsprijs van het Sportfondsenbad; gratis toegang tot het Stedelijk Museum; reduktie op evenementen in de Schouwburg en in Concert- en Ge hoorzaal (Middelburg), georgani seerd door de Gemeentelijke Cultu rele Dienst Middelburg, Lange Noordstraat 1; reduktie op evenementen van het Theaterburo 'Uit in Zeeland', Nieu we Haven 41-43, Middelburg, tele foon 01180-15256; een korting van 15% op taxiritten op Walcheren bij Rayon Taxi Wal cheren te Middelburg, telefoon 01180-12690; reduktie wordt ver leend via aankoop van een boekje, dat in totaal 18 waardebonnen bevat; een gereduceerd tarief bij de Zeeuwse Muziekschool en het Vlis- sings Instituut voor Kunstzinnige Vorming; 50% reduktie op het lidmaatschap van de Openbare Bibliotheek, tele foon 12947 en 16715. Pas 65-krant met nieuws en veel tips over uitgaansmogelijkheden die voor ouderen interessant zijn. De pas 65-krant verschijnt twee maandelijks en is verkrijgbaar bij de VVV- en ANWB-kantoren, en bij veel wijk- en dienstencentra. Buiteland: Ofschoon de Pas 65 buiten Nederland geen rechten geeft, is het wel raadzaam deze mee te ne men als u naar het buitenland gaat. U kunt de Pas laten zien wanneer u weet of vermoedt dat ouderen kor ting krijgen. Vaak wordt deze óók aan Pas 65-houders gegeven. Infor matie over buitenlandse tegemoet komingen kunt u vragen bij reisbu reaus of bij de buitenlandse ver keersbureaus. Hebt u nog vragen, ideeën, tips of suggesties, neem dan contact op met: Centraal Bureau Pas 65, Minister van WVC, Postbus 5406, 2280 HK Rijswijk, telefoon 070-405378. De Stichting Welzijn voor Ouderen heeft begin 1987 afscheid genomen van twee van haar drie funktionaris- sen. De gebleven funktionaris heeft sindsdien geprobeerd de taken van de stichting zoveel mogelijk te laten doorgaan. De stichting is blij dat er sinds 1 de cember weer een tweede funktiona ris is bijgekomen en hoopt dat daar door het werk van de stichting enigs zins op het oude peil kan worden ge bracht. Als u verder leest kunt u van hemzelf horen wie hij is en waar hij vandaan komt. 'Ik wil mij op deze manier aan u voorstellen, zodat u, als u mij tegen komt of belt, weet wie ik ben en waar ik vandaan kom. Mijn naam is Rens Balkenende. Voordat ik naar Vlissingen kwam heb ik gewoond en gewerkt in Bunschoten/Spaken burg, een dorp boven Amersfoort. Het gecoördineerd ouderenwerk is niet nieuw voor mij omdat ik daar bij de Stichting Welzijn Ouderen Bunschoten werkte en een part-time baan had in een bejaardencentrum, om de funktie van dit huis voor dorpsbewoners op te zetten (dagver zorging, maaltijdverzorging, tijdelij ke opname, etc.). Ik denk dat ik de ervaring die ik hierin heb opgedaan goed kan gebruiken in mijn nieuwe baan in Vlissingen. Al kom ik dan van ver, helemaal onbekend met Zeeland ben ik niet. Mijn ouders komen beiden uit Zee land. Ik heb dan ook menig vakantie doorgebracht in het Zeeuwse land. Ik hoop dat ik hier snel gewend en ingewerkt ben, zodat ik in korte tijd het werk kan oppakken dat de laat ste tijd op een laag pitje stond. Samen met Paul ten Hacken zit ik als regel in het kantoor van de stich ting in Bachten Komme en u bent natuurlijk welkom als u persoonlijk wilt kennis maken of vragen hebt'. DIENSTENCENTRUM BACHTEN KOMME BADHUISSTRAAT 104 (TEL. 16440) sociëteit dagelijks van 13.30-17.00 uur kapster (tel. 17063, voor afspraken bellen tussen 11.30 en 12.00 uur; behalve donderdags) spreekuur woensdag van 10.00-11.00 uur. pedicure tel. 61599 DIENSTENCENTRUM BACHTEN REEDE VREDEHOFLAAN 42 (TEL. 12706) sociëteit dagelijks van 13.30-17.00 uur pedicure woensdag - donderdag - vrijdag wasserette dagelijks van 09.00-16.00 bank donderdag van 11.00-11.30 uur puzzeltheek woensdag van 10.00-12.00 uur bibliotheek donderdag 14.00-16.00 uur spreekuur dinsdag van 09.00-10.00 uur. DIENSTENCENTRUM BACHTEN POORTE BACHTENPOORTE 47A (TEL. 61582 61280) sociëteit dagelijks van 13.00-17.00 uur wasserette dagelijks van 08.00-16.00 uur pedicure (tel. 13823 voor afspraken woensdag van 13.00- 14.00 uur) spreekuur woensdag van 09.00-10.00 uur. AKT1VA: tel. 61517. 67339, 78922 Voorts kan men in de dienstencentra terecht voor kreatieve vaardigheden, schaken, dammen, kaarten, biljarten, sjoelen, zang. volksdansen, gymnastiek, koersbal. INLICHTINGEN OVER: Tafeltje-Dek-Je (warme maaltijdvoorziening): tel. 16440. Telefooncirkels (voor dagelijks telefonisch kontakt): tel. 12181 of 65664 (Vlissingen) en 62437 of 64573 (Souburg). Alle aktiviteiten en voorzieningen: dienstencentra. SOCIËTEITEN WIJKCENTRA QPEN HOF Paauwenburg (tel. 65454) DE VÏÏF KLAVERS sociëteit op iedere woensdagmidag van 14.00-17.00 uur Ritthem sociëteit dagelijks van 13.30-17.00 uur alsmede gymnastiek en volksdansen pedicure: tel. 67930 Hel comité Kerst-Inn houdt 24 en 25 december een Kerst-Inn in het dienstencentrum Bachten Reede (van 10.00 uur 's morgens tot 10.00 uur 's avonds). De toegang is gratis. Met Kerst zal er weer een grote groep mensen zijn (vooral ouderen en alleenstaanden) die niet goed raad weten met deze dagen en mischien de Kerstdagen doorbrengen op dezelfde manier als alle andere dagen van het jaar. Juist voor hen organiseert het Comité Kerst Inn al 18 jaar een 'Open Huis'. Zo kunnen zij toch op een fijne wij ze de kerstdagen doorbrengen. Voor mensen die om wat voor reden dan ook niet alleen over straat kun nen/durven hoeft dit geen belemme ring te zijn om naar de Kerst Inn te komen. Juist voor hen zijn er personen- auto's (met chauffeur) beschikbaar die hen op elk gewenst moment op komen halen en uiteraard ook weer thuisbrengen. Deze taxi-service is gratis. Om het geheel een sfeervol tintje te geven tracht het comité (dat overi gens geheel uit vrijwillig(st)ers bestaat) elk jaar een programma te realiseren en ook voor dit jaar is dit het geval. Een programma dat is afgestemd op de wensen van de bezoekers en de er varingen die het comité in de loop der jaren heeft opgedaan. Het programma ziet er globaal als volgt uit: - Ie Kerstdag: sjoel wedstrijden voor geïnteresseerden en een optreden van Sjeanny Hofstra en Marthy van Leerdam, met cabaret en muziek. - 2e Kerstdag: de Ruyterstadtsingers en een bingo-dansant m.m.v. het muzikale trio de Bintjes. Tussen de middag en 's avonds kan tegen een geringe vergoeding een broodmaaltijd worden gekocht. Voor nadere informatie of het aan melden voor de ophaalservice kan men kontakt opnemen met het comité. Telefoonnummers: 01184-79025/66241/66776. Uitsluitend op eerste- en tweede Kerstdag zelf kan men bellen met het dienstencentrum: tel. 12706. Behoort u tot de groep 'ouderen' (60 En hebt u konkrete plannen on te verhuizen van een grotere, maar goedkopere huurwoning naar een kleine re? Dan komt u misschien in aanmerking voor een vergoeding van verhuis kosten. Maar: wacht niet te lang met aanvragen. U moet daarvoor zijn in het stadhuis, bij de dienst Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu (be gane grond, kamer 019). Want alleen aanvragen die de gemeente voor 1 ja nuari kan toezeggen zullen worden uitbetaald. De subsidie voor ouderen die naar een kleinere woning verhuizen komt namelijk per 1 januari te vervallen. Dat heeft staatssecretaris Heerma (van Volkshuisvesting) onlangs aan de gemeente meegedeeld. Hij heeft tot intrekking van deze subsidierege ling besloten in het kader van bezui nigingen. Door afschaffing ervan bespaart het rijk in totaal 47,5 mil- joen gulden. De regeling was bedoeld om doorstroming te bevorderen. Zo doende zouden goedkope, relatief goedkopere huurwoningen vrijko men voor grotere gezinnen. Volgens de staatssecretaris bleek de regeling echter nauwelijks stimulerend te werken. Dat is overigens in tegenstelling tot de ervaringen bij de gemeente Vlis singen. De afgelopen jaren maakten, gemiddeld, zo'n vijftig ouderen ge bruik van de regeling. Een behoor lijk aantal zal voortaan, als deze subsidiemogelijkheid is afgeschaft, niet meer (financieel) in staat zijn om te verhuizen. Waardoor er weer minder goedkopere huurwoningen beschikbaar komen. De regelingen werkt(e) in grote lij nen zo: - de oudere die gaat verhuizen vraagt voordien bij de gemeente subsidie aan; - de gemeente bekijkt of aan de re gels wordt voldaan en, zo ja, zegt dan de subsidie toe; - de gemeente declareert het toege kende bedrag weer bij het rijk. 1 Januari De toezeggingen, die vóór 1 januari door de gemeente zijn gedaan, zul len worden vergoed door het rijk èn worden uitgekeerd aan de aanvra ger. Voorwaarde is dan wel dat de verhuizing voor 1 april 1988 plaats vindt. Daarom, nogmaals: denkt u voor vergoeding in aanmerking te komen? Wacht u dan niet te lang met aanvragen. De gemeente kan dan nog tijdig een toezegging aan u doen! Voor nadere informatie over dit on derwerp kunt u terecht bij de dienst VROM, tel. 87335 of 87319. De Stichting Welzijn voor Ouderen en de VVV-Vlissingen zijn bezig te onderzoeken of (meer dan nu het ge val is) gebruik gemaakt kan worden van de kennis die er bij oudere Vlis singers aanwezig is over hun eigen stad. Elk jaar opnieuw krijgt de VVV vra gen van bezoekers en toeristen die graag onder leiding van een gids de stad zouden willen bekijken. Die ser vice kan de VVV op dit moment niet leveren. Niet alleen omdat de VVV- informatrices tijdens het drukke sei zoen niet van achter de balie weg kunnen, maar ook omdat zij lang niet altijd op de hoogte zijn van hoe Vlissingen er vroeger uit zag. En dat is nou juist één van die din gen die bezoekers en toeristen leuk vinden om te horen. Oudere Vlissin gers weten dat vaak wel. Vandaar, dat de Stichting Welzijn voor Ouderen door de VVV is bena derd met de vraag: 'Kunnen we daar samen misschien iets aan gaan doen?' Het liefst een ploegje van 10 of meer mensen, die een rondwandeling van één tot anderhalf uur zouden kun nen verzorgen door Vlissingen, met een groepje van maksimaal 15 toe risten. De routes die gewandeld wor den, zijn voor een groot deel afhan kelijk van de gids zelf. De één kan namelijk b.v. leuker vertellen over de binnenstad dan de ander. Terwijl die ander misschien juist weer veel meer weet over de b.v. de be- Ioodsing. Dat moeten we allemaal nog verder uitwerken. De toeristen die aan zo'n rondwan deling deelnemen, betalen daarvoor een klein bedrag. Dat geld is in prin cipe bestemd voor de gids. De gidsen houden er dus ook nog een zakcentje aan over. Vanuit de Stichting Welzijn voor Ouderen en de VVV wordt dan tenslotte ook nog een aantal bijeen komsten belegd voor alle gidsen, waarin we met elkaar de nodige af spraken maken. Dan kan ook duide lijk worden wanneer iemand wel en niet kan en welke wandelingen er zo al zijn te verzinnen. Want natuurlijk moet de organisatie goed in elkaar zitten. Het is voor een toerist niet leuk als aangekondigd staat dat b.v. elke werkdag om 11.00 uur een wandeling start, terwijl die op de dag waarop hij daaraan mee wil doen niet blijkt door te gaan. Dat is geen goede publiciteit voor het Vlissingen waar we met z'n allen trots op zijn. Voor iedereen die dit een leuk initia tief vindt en die dan ook wil mee doen aan deze wandelingen met gids: u kunt zich opgeven als gids bij Paul Ten Hacken in Welzijnscen- trum Bachten Komme, Bad huisstraat 104, telefoon 16957. Ui teraard kunt u ook even langs ko men om u op te geven. Aanmelding kan ook bij de VVV, Nieuwendijk 15, telefoon 12345. De dienstencentra Bachten Komme, Bachten Reede en Bachten Poorte zijn gesloten van maandag 28 december tot maandag 4 januari 1988. In de praktijk blijkt nogal eens mis verstand te bestaan over de telefoni sche bereikbaarheid van de Stichting Welzijn voor Ouderen in Vlissingen. De Stichting is dagelijks bereikbaar onder telefoonnummer: 16957 (functionarissen: Paul ten Hacken en Rens Balkenende). Het welzijnscentrum Bachten Kom me en Tafeltje-dek-je is bereikbaar onder het telefoonnummer: 16440. Het systeem van de telefooncirkels is oorspronkelijk een idee van het Ro de Kruis in Noorwegen. In dun bevolkte streken sprak men af elkaar elke dag even te bellen om te informeren of alles in orde was. Dit initiatief werd door het Neder landse Rode Kruis overgenomen. De Stichting Welzijn voor Ouderen in Vlissingen ging er in 1974 toe over. De stichting wil hiermee aan oude ren mogelijkheden bieden om door anderen gehoord te worden. Dagelijks telefonisch kontakt kan er toe bijdragen dat eenzaamheid wordt tegengegaan. Voor de deelnemers biedt het deelne men aan een telefooncirkel meer ze kerheid in een vroeg stadium hulp te krijgen bij noodsituaties. In de gemeente Vlissingen draaien dagelijks 14 cirkels (10 in Vlissingen en 4 in Souburg/Ritthem). Iedere cirkel bestaat uit hooguit 8 (oudere) deelnemers. Iedere morgen pakt één van de vrij willigers van de cirkel de telefoon en belt de eerste deelnemer voor een praatje. Dat kan over heel simpele dingen gaan, maar als er iets bijzonders aan de hand is krijgt iemand ongezocht de kans zijn/haar hart te luchten. Deelnemer 1 belt nummer 2 en zo verder tot nummer 8 de vrijlliger belt en de cirkel gesloten wordt. Neemt nu één van de deelnemers niet op, dan wordt door degene die hem of haar belde, teruggebeld naar de vrij williger. Deze gaat dan even pols hoogte nemen. Deelnemen aan een cirkel kost u niet veel; een telefoontje per dag en elke ochtend even vrij houden om gebeld- te worden en daarna zelf te bellen. U krijgt er echter wel het één en an der voor terug; een zeker gevoel van veiligheid, dat u nooit langer dan een etmaal alleen zult zijn, als zich een vervelende situatie heeft voorge daan bijvoorbeeld ziekte of een on geval in huis. Daarnaast is er dat dagelijks terug kerend telefonisch kontakt: even met een ander uitwisselen hoe het gaat. Want hoewel het in de eerste plaats gaat om een vorm van beveiliging (je houdt elkaar 'in de gaten'), kan er ook een zekere vorm van kontakt en gezelligheid tussen de deelnemers ontstaan. Zo komen bijvoorbeeld de deelne mers aan de cirkels een paar keer per jaar bij elkaar of zoekt men elkaar onderling op. Maar ook hier geldt: het kan, er hoeft niets. Het hangt af van wat de deelnemers zelf willen. En mocht u een poosje de stad uitgaan, dan is een telefoontje naar de vrijwilliger van de cirkel voldoende. U doet dan even niet mee. Mocht u belangstelling hebben voor een telefooncirkel, neemt u dan even kontakt op met: (voor de Vlissingse cirkels). _- mevr. Eekman, tel. 79246 - mevr. v.d. zee, tel. 65664 - mevr. Simons, tel. 70218 (voor de Souburgse cirkels). - mevr. Pleijte, tel. 62437

de Vlissinger | 1987 | | pagina 19