Voorkom kosten en narigheid Voorkomen is beter! Waarop te letten bij de verschillende watermeter- opstellingsruimten? Tocht vormt bij vorst de grote vijand van watermeter, hoofdkraan en waterleiding JmL Dinsdag 22 december 1987 DE FAAM - DE VLISSINGER In de winter is het altijd even uitkijken met uw water leiding. De watermeter en de waterleiding kunnen bevriezen. Dat bezorgt u (geheel onnodig) veel narigheid en kosten. Bevriezing van de waterleiding en de watermeter is namelijk te voorkomen. Neem daarom de volgende maatregelen. Controleer in de herfst de hoofdkraan Bestrijdt tocht! Isoleer zonodig de meterruimte Tijdelijke oplossing bij probleemgevallen Vakantie De waterleiding aftappen De installateur Verzekering Laat de winter uw water niet verrassen Vorst en tocht kosten geld als water! Een van de belangrijkste kranen in uw huis is de hoofdkraan. U kunt hem vinden in de meterput onder de voor- deurmat of in de kelder, de meterkast of de meterput in de tuin. In woonge bouwen is dat soms op de begane grond in een ruimte met meerdere meters. -5 I - 4WV 1 V, V -t,.. De hoofdkraan is zo belangrijk, omdat hiermee de toevoer kan worden afge sloten bij een defect aan de waterlei ding. Zonder hoofdkraan kan bij een gesprongen of kapot gevroren waterlei ding veel waterschade ontstaan. Hoe ziet u nu of de hoofdkraan goed afsluit? Kunt u de hoofdkraan niet vinden of sluit hij niet af, bel dan het waterleiding bedrijf. U vindt het in het telefoonboek onder uw woonplaats bij 'Waterlei ding'. Als u de kraan dichtdraait en het aftap kraantje opent, mag hieruit na een tijdje geen water meer lopen. Vergeet vooral n'et het aftapkraantje na deze proef weer goed te sluiten en de hoofdkraan te openen. Bevinden de watermeter en de hoofd kraan zich buiten de woning, dan is er meestal ergens in de woning een afsluit- kraan met aftapkraan. U kunt die dan gebruiken voor het afsluiten en aftappen van de waterleiding. Kunt u die niet vinden of is er iets mis, neem dan contact op met uw huiseigenaar (huurwoning) of met uw installateur (eigen woning). De grootste vijand van de waterleiding is tocht. Bij strenge vorst en harde wind dringt de ijskoude lucht door alle kieren en gaten. Zorg daarom dat het niet tocht in de ruimte waarin zich watermeter, hoofdkraan en leidingen bevinden. Hoe dit moet leest u verderop. De watermeter is erg gevoelig voor vorst. In de meter bevindt zich namelijk (ook na het aftappen) altijd een kleine hoeveelheid water, die bevriezen kan. De aarde straalt warmte uit. De waterleidingbedrijven laten de watermeter plaatsen in ruimten, waar van die aardwarmte gebruik kan worden gemaakt. Deze aard warmte moet worden vastgehouden. In de herfst kunt u kieren en tochtgaten dicht maken. Watermeterput buiten de woning Het bovendeksel en het deksel in de put dienen rondom goed te sluiten en de bovenkant van de put mag niet te hoog boven de omliggende grond uitsteken. Als het deksel in de put niet goed sluit, dan kunt u op het deksel een afdekking aanbrengen, die rondom goed tegen de putwand aansluit, zoals een kleed, een plastic zak. gevuld met proppen kranten, of ander isolatiemate riaal. Heel funest is, wanneer u in de vorstperiode iedere avond het dek sel opent om de hoofdkraan af te slui ten en af te tappen. Alle opge sloten warmte verdwijnt en de vorst heeft vrij toegang. Bijna altijd is voordat doel in de woning een afsluitkraan met aftapkraantje aanwezig. Heeft men niet tijdig de meterruimte tochtdicht gemaakt, of blijken er andere gebreken te zijn, dan kan men als noodmaatregel de meter, de hoofdkraan en de toevoerleiding inpakken. Dit inpakken helpt niet voor meerdere dagen. Ook kunt u als noodmaatregel een elektrisch verwarmingslint uitgerust met een thermostaat, aanbrengen. Na de vorstperiode moet u voor een blijvende oplossing zorgen door de opstellings plaats op juiste wijze vorstvrij te maken en de watermeter weer uit te pakken. Watermeterput in de woning De warmte in deze put komt eveneens uit de bodem en de ruimte onder de vloer. Afkoeling vindt plaats door de veelal aan de buitenmuur grenzende wand van de put en door het afdekluik. De grootste boosdoener is ook hier tocht door gaten en kieren in de gevel en door een slecht sluitend luik in com binatie met een slecht sluitende voor deur. Stóp die gaten en kieren dicht en tref voorzieningen voor de voor deur, zodat deze goed aansluit. Voorkom afkoeling via de gevelwand door er een plaat isolatiemateriaal tegen te zetten. De ventilatie-openingen van de ruimte onder de vloer mogen niet in de meterput uitmonden. (Zonodig afsluiten met isolatiemateriaal). Tijdelijk kan op de watermeter een plastic zak gevuld met proppen kranten worden aangebracht. Watermeter in de kruipruimte Denk er om dat ook hier het vloerluik en de voordeur tochtdicht moeten zijn en dat de ventilatie-openingen niet ter plaatse van de watermeter uitmonden. Tref zonodig voorzieningen. Meerdere watermeters in één ruimte in woongebouwen worden nogal eens meerdere watermeters in één ruimte geplaatst. Men moet er goed op letten, dat de toegangsdeur dicht kan en goed sluit. Is dat niet zo, waarschuw dan de eigenaar of de beheerder van het gebouw. Het is noodzakelijk dat bij vorst deze deur gesloten blijft en niet steeds wordt geopend. uitkomt, moet altijd vorstvrij zijn. Tocht via de nabije voordeur of via door voeren van leidingen en/of kabels is hier vaak de boosdoener. Zorg voor een goed sluitende voordeur. Voor het bij vorst afsluiten van de watertoevoer in de woning en het aftappen van de installatie is altijd een afsluitkraan met aftapkraan in de woning aanwezig, meestal in een kast of in een toiletruimte. Overigens is dit in een centraal verwarmd woongebouw zelden nodig. U kunt dit het beste vragen aan de huiseigenaar of de beheerder. Watermeter in de meterkast De warmteaanvoer vindt plaats vanuit de woning. De ruimte waar de deur op Watermeter in de kelder Een goede kelder is koel, maar toch vorstvrij. Wanneer de watermeter en de leidingen bevriezen, dan is vrijwel altijd vergeten een kelderraam te sluiten. Bestrijd ook hier tocht. U gaat kortstondig met vakantie Verwarm uw woning op een laag pitje. Om bevriezing van uw verwarming te voorkomen, is het gewenst dat deze niet wordt uitgeschakeld. Bedenk dat veelal door het uitschakelen van de elektrici teit de centrale verwarming ook niet meer werkt. Het is verstandig alle radia toren open te draaien en er voor te zorgen dat de c.v.-pomp blijft draaien. Om hiervan verzekerd te zijn, moet de kamerthermostaat niet verder worden teruggedraaid dan tot minimaal 10 °C. Ook de ketelwatertemperatuur moet niet lager worden ingesteld dan 40 a 50 graden. Er wordt dan warm water door de gehele installatie gepompt. De kans op bevroren radiatoren en/of leidingen is dan uiterst klein. Uw gehele huis is zo op een vorstvrije temperatuur gebracht en ook uw waterleidingen kunnen niet meer bevriezen. Zijn er leiding gedeelten in uw huis waarvan u weet dat die gemakkelijk bevriezen, sluit dan de watertoevoer en laat die leidingen leeglopen. U gaat langdurig met vakantie? Als u ook de verwarming wenst uit te schakelen, moet u de gehele drink waterinstallatie afsluiten en aftappen. Bedenk, dat daarbij in watermeter, hoofdkraan en toevoerleiding wat water achterblijft, dat bevriezen kan. U dient de opstellingsruimte daarom wel vorstvrij te houden. Vergeet ook de andere toestellen niet, zoals de geiser, de boiler en natuurlijk de c.v.-installatie. Tap de geiser af volgens voorschriften van de fabrikant. Hebt u die voor schriften niet: vraag ze aan bij de eige naar of beheerder van uw woning (als u een huis huurt) of vraag er als eige naar/bewoner naar bij uw installateur. Het is nodig dat u de boiler uitschakelt en de geiservlam dooft, anders kunnen die apparaten beschadigd worden. In de meeste huizen die verwarmd worden, liggen de waterleidingen op vorstvrije plaatsen. Veel mensen sluiten en tappen de waterleidingen daarom niet meer af. U weet zelf wel hoe dat in uw woning is. Sommige kranen, leidingen en toestellen hebben een plaats in onver warmde en/of tochtige ruimten, zoals: - de buitenkraan (tuin besproeien, auto wassen) - de leidingen in garage of schuur. Deze kranen en leidingen moeten afzonderlijk kunnen worden afgesloten en afgetapt. Indien u bij langdurige afwezigheid alle installaties wenst uit te schakelen ter voorkoming van schade, dan is het gewenst uw installateur te raadplegen. Ook voor het herstel van door vorst beschadigde leidingen in uw woning hebt u hem nodig. Ga na of u verzekerd bent tegen schade, veroorzaakt door bevriezing van uw waterleiding. Volg voor het op de juiste wijze aftappen de instructies 1 tot en met 5. 1. Draai eerst de hoofdkraan van de waterleiding dicht. 2. Nu alle waterkranen openzetten en de gasgeiser volgens de voor schriften aftappen. 3. Tenslotte het aftapkraantje bij de hoofdkraan openen en de water leiding geheel leeg laten lopen. 4. Blaas de leidingen door; daarmee voorkomt u dat er nog water in de leidingen achterblijft dat kan bevriezen. 5. Sluit tenslotte het aftapkraantje en alle andere waterkranen. Let op: Bij sommige watermeter opstellingen bevindt het aftapkraantje of plug zich onder de vloer. In dat geval dient u die (ook) te openen en te sluiten. Nog andere tips Spoel de toiletten door nadat u de watertoevoer hebt afgesloten en afge tapt. Strooi een handvol zout in het waterslot van het toilet. Hebt u nog vragen? U kunt altijd terecht bij de erkende vakman of op het kantoor van uw water leiding. Dat adres vindt u in de telefoongids onder uw woon plaats bij 'Waterleiding'.

de Vlissinger | 1987 | | pagina 14