KERST 1987 Afwisselend programma bij 18e Kerst-Inn Vlissingen ■•ssas,; Jong en oud welkom in kerstherberg Middelburg BENEFIETCONCERT MEER DAN GESLAAGD HET WEEKBLAD VOOR WALCHEREN MIDDELBURGER SMEEKENS ALS RECENSENT IN GRIFFELJURY DE\flSSINGER CINERENT! y/- <iss~ Als jongen droomde hij er van om paus te worden. Maar zes jaar klein seminarie in Cadier en Keer en het vreemde gevoel dat kortgerokte meiden bij hem veroorzaakten op het Vrijthof in Maastricht overtuigden Jan Smeekens anders. Hij werd onderwijzer, is nu gehuwd en schrijft recensies over kinderboeken onder meer in deze krant. In september werd hij gevraagd om op de recensenten-stoel te komen zitten van de Griffeljury. Nederland ontdekte de Middelburger om zijn kennelijk uitstekende kijk op kinderboeken. Zijn Walcherse lezers zullen Smeekens 'kwaliteiten' ongetwijfeld onderstrepen, getuige de vele reacties die hij gevraagd en ongevraagd krijgt. Logisch In de kerstweek zullen de FAAM en de VLISSINGER VERSCHIJNEN op DINSDAG 22 DECEMBER Advertenties voor deze editie dienen uiterlijk vrijdag 18 december om 16.00 uur in ons bezit te zijn. Prachtig Beetje boos Een eer Pianist Van den Hoek speelt Mussorgsky's 'Schilderijen'- tentoonstelling Traditie DEZE WEEK IN Kunstkalender Rooms Premières Auto's Rubrieken BESTEKKEN J.P.A. Rossël VIDEOFILMS HUREN? r privata sam pa OOST-SOUBURG mm MIDDELBURG V Ï5Ë E1BL Woensdag 16 december 1987 Dat dit nog mogelijk is in deze tijd oplage 22.800 wekeii|ks gratis huis aan huisb geheel //aioheren <n combinatie met de faam. totale oplage 44.950. uitgave provinciale ze'euwse courant b v administratie: markt 51, postbus 5017, 4330 ka middelburg, 01180-81162. advertentie: walstraat 56-60. postbus 18, 4380 aa vlissmgen. 01184-84000, privé w melse, 01184-62320 redaktie: ad hanneman. 01180-81170 De vader Van Ronald Steenbeek, dje in Brazilië een evangelistisch kindertehuis heeft, is zichtbaar ontroerd. "Dat dit nog mogelijk is in deze tijd" filosofeert hij bij het zien van zoveel mensen in de Middelburgse concertzaal. Voor hem kan het benefietconcert voor arme kinderen in de Derde We reld niet meer kapot. Als het aan hem ligt komt er spoedig een ver volg op dit evenement. Halverwege de avond vorige week zaterdag raakt een jeugdige deel nemer van het 'kerstspel' de juiste snaar bij het publiek. "Veel van die kinderen hebben groot ver driet. Maar zij zijn toch ook God's kinderen?". De bomvolle zaal reageert met een luid ap plaus. Dat er hier en daar wat mis gaat op het podium doet aan de stemming niets af. Het publiek is maar voor één doel gekomen: steun geven aan de aktie van Mar ry van der Feen om kinderen uit Brazilië en Kenia die tot de aller- 'Als ie zelf geen boek kunt schrijven ga ie recenseren' Jan Smeekens (42) houdt niet zo van overdadige belangstel ling rond zijn persoon. Hij re censeert omdat hij meent het te moeten doen. Het heeft mis schien iets te maken met zijn verleden, de wil om als missio naris te preken, anderen te overtuigen. "Een soort dominees-mentaliteit", denkt hij. Voorzichtig formulerend vertelt hij over wat hij van kin derboeken vindt, hoeveel kwa liteit er wordt geleverd, maar ook dat hem ook ontzettend veel pulp bereikt. "Een van de nadelen om jurylid te zijn is dat ik nu alles moet lezen. Als recensent kun je slechts boe ken aan de kant leggen". Dominees-mentaliteit, geldings drang en paus worden. "Na mijn militaire dienst wist ik niet wat ik moest gaan doen. Ik liet me dus testen. 'Tot mijn spijt kunnen we je maar één beroep adviseren', zei de man op het Arbeidsbureau. 'En dat is onderwijzer worden'. Ik vond het eigenlijk een prima idee. Het sprak me wel aan wat toen op de Kweekschool gebeurde. Ze wa ren daar onder meer goed bezig met literatuur, dus ook kinderlite ratuur". Na de Kweekschool (de pedagogische academie van toen) vestigde de Brabander Smeekens zich in Middelburg waar hij eerst een half jaar als onderwijzer or de Dunnenburg werkte en toen overstapte naar Westburch in de wijk Griffioen. Aan die school is hij nog steeds verbonden, als part timer. "Er moest iemand tijd inle veren. Ik heb me zelf daarvoor aangemeld. Zo kreeg ik meer tijd voor andere activiteiten". Jan Smeekens en zijn zoon Neels Behalve recenseren voor deze krant, zit Smeekens ook in de re dactie van De Krullebak, de kin derbij lage van de PZC, en is hij één van de kartrekkers van Lurv en Lurvje, twee bladen die jaar lijks vanuit Zeeland het land wor- de"\/lissinged| den ingezonden. Bladen waar veel waardering en dus ook veel be langstelling voor is. Dan schrijft hij ook regelmatig voor het blad Leesgoed, het enige tijdschrift over kinderboeken. Eigenlijk is de plaats op de recensenten-stoel van de Griffeljury een logisch vervolg op die activiteiten. Als criticus van kinderboeken bouwde hij sinds 1981 - toen hij onder naam in deze krant begon te schrijven - een zekere bekend heid op. "Opvallend is dat er nog steeds mensen zijn die de stukjes kennen, maar nu pas ontdekken dat ik ze schrijf", bekent hij. Maar daartegenover blijkt Smee kens ook nogal wat persoonlijke fans te hebben: "Mijn vrouw werkt in een bejaardentehuis. Als er eens een week geen stuk in De Faam en De Vlissinger heeft gestaan, spreken ze haar daar op aan". Oordelend over kinderliteratuur ziet hij prachtig werk, maar ook boeken die de moeite van het be kijken niet waard zijn. "Vooral de vertaalde boeken zijn vaak rond uit slecht wat taalgebruik 'be treft". En zo constateerde hij in Leesgoed dat het boek 'Geboren worden' van Lennart Nilsson met weliswaar mooie foto's, maar met teksten, zo onzorgvuldig vertaald dat het vaak tot onzin leidt. Toch werd dat boek bekroond met de Zilveren Griffel voor het beste in formatieve kinderboek in 1986. "Zo kun je zien dat de recensent nauwelijks invloed heeft", relati veert hij. Wat hij wel met verve kan aanprij zen is de kwaliteit van het Neder landse jeugdboek. Vooral Guus Kuijer, Joke van Leeuwen en Wim Hofman zijn schrijvers waar Smeekens veel waardering voor heeft. Hij toont het laatste boek van de Vlissinger Hofman ('Uk en Bur') en van Kuijer ('Tim Toeval') waaruit hij 'schitterende teksten' citeert. "Het zijn teksten-waarbij in een paar regels hele werelden worden geschetst. Luister maar. 'Uk en Bur' hadden een kist, dus. Een kist die kon eten en lopen. Er zaten voeten aan, een soort benen met voeten'. Van Van Leeuwen citeert hij uit 'Bobbel'. 'Bobbel werd geboren in een bakfiets. Daar woonden haar vader en moeder. Ze maakten een plekje voor haar vrij en noemden haar Bo-Belle. Dat klinkt Frans en betekent Mooi-Mooi. Ze leer den haar pappa en mamma zeg gen en spraken haar naam langzaam uit: Booooooooo- Bèèèèlluh... Later praatten ze sneller en zeiden ze Bobbel'. Dan legt hij het boek opzij en wordt een beetje boos: "Over kin derboeken wordt nog wel eens ge ringschattend gedaan. Maar de Ook dit jaar weer zei het Komitee Kerst-Inn Vlissingen de deu ren open voor mensen die hel tijdens de kerstdagen in hun een tje moeten doen. De doelgroep van het comité zijn mensen van af een jaar of dertig. De Kerst-Inn wordt gehouden in diensten centrum Bachten Reede aan de Vredehoflaan. Het is voor de achttiende keer dat deze Kerst-Inn plaatsvindt. maaltijd verstrekt. Beide dagen begint de Kerst-Inn om 10 uur en twaalf uur later is het dan afgelopen. Wie informa tie wil over de autodienst kan bel len: 01184 - 66241/ 79025/ 66776. Het programma biedt veel afwis seling. Zo is er de eerste kerstdag een sjoelwedstrijd en er is een op treden van Sjeanny Hofstra en Marthy van Leerdam met cabaret en muziek. De tweede kerstdag komen de De Ruyterstadsingers en er is een bingo-dansant met medewerking van de Bintjes. De organisatie wijst er op dat er uiteraard ook mogelijkheid bestaat om gezellig met elkaar te praten of andere spelletjes te doen. Mensen die slecht ter been zijn kunnen gebruik maken van de au todienst (gratis) en tegen een sym bolisch bedrag wordt een brood kinderliteratuur heeft haar eigen mogelijkheden en onmogelijkhe den. Dat begrijpt kennelijk niet iedereen. Ik heb er dingen in gele zen die ik in volwassenliteratuur niet tegen kom. Volgens mij krij gen schrijvers als Mulisch niet uit de pen wat mensen als Kuijer, Van Leeuwen en Hofman presteren. Die drie schrijven boeken die je aan het denken zetten en kinderen aanspreken. En wel op een prach tige manier. Om een misverstand te voorkomen: boeken die je aan het denken zetten hoeven niet per sé moeilijke boeken te zijn". Namens de media zit hij nu in de Griffeljury. "Het is voor mij een eer- om daar te mogen zitten", geeft hij toe. Maar: "Ik moet nu ook alles lezen. Dat komt neer op twee boeken per dag. Hoewel ik het allemaal heel leuk vind om te doen, ben ik zo af en toe blij als ik eens een boek voor mezelf kan lezen. Zelf ben ik uiteraard gek op literatuur. En dat is al begonnen toen ik mijn eerste boek in han den kreeg". Jammer vindt hij dat de dag- en weekbladen zo weinig aandacht voor kinderboeken hebben. Im mers: gezien de hoeveelheid pulp die er is, zou het toch een belang rijke taak van die bladen zijn om Een internationale pianist, die Marlijn van den Hoek uit Rotter dam. Hij trad op in vele buiten landen en is zondag 20 december te gast in Vlissingen, waar hij een pianorecital verzorgt in het Vest zaktheater. Het concert begint om 16 uur. Martijn van Den Hoek behaalde regelmatig prijzen op concoursen na zijn studies in Moskou, Buda pest en Weimar. Ook in New York volgde hij lessen bij Alexan der Silotte, die zelf ooit leerling was van Franz Liszt en bij prof. Eugene List. In het Vestzaktheater speelt hij zes Sonates van Domenico Scar latti, 7 Bagatellen van Van Beet hoven en van dezelfde componist de Sonate nr. 30. Van Modest Pe- trovich Mussorgski speelt hij de beroemde schilderijenten toonstelling. wat meer licht in de duisternis te werpen. Dan oordeelt hij reso luut: "Wat wij in De Faam/De Vlissinger doen, is uniek". De vraag die een recensent altijd gesteld dient te worden luidt of hij zelf ook wel eens een boek gaat schrijven of - heel voorzichtig - al schrijft. En op deze wat smalende vraag volgt een dito antwoord: "Als je zelf geen boek kunt schrij ven, ga je recenseren. Ik probeer uiteraard wel eens wat, maar daar zit niemand op te wachten. Er ver schijnen zoveel mooie dingen dat ik daar niks aan heb toe te voe gen....." Cindy van de Ketterij kreeg zaterdag de hete zaai plat. armsten behoren, in staat te stel len een menswaardig bestaan op te bouwen. De artiesten voelen de sfeer uitste kend aan. Met inzet laten de di verse acts zich van hun beste kant zien. Absoluut hoogtepunt is het optreden van Cindy van de Kette rij. Swingend over het podium krijgt zij de zaal met gemak plat. Het blinde pianistje Junior Mali- paard die aan de Zeeuwse Mu ziekschool piano studeert, ont roert met een medley op zijn elek trische piano. Centinus van Iwaarden, belast met de programmering, maakt na afloop v.h. concert een uiterst te vreden indruk. Het publiek heeft zich niet onbetuigd gelaten en de gratis inspanningen van de ar tiesten beloond met ruim tweedui zend gulden. "Het was een 'try-out", licht hij toe. "Wij hebben bewust gekozen voor een gezellige avond met overwegend Zeeuws talent. De in zameling van geld voor het goede doel stond bij dit evenement niet voorop". Gezien het succes van het "Bene fiet Kerstconcert" overwegen de organisatoren om van dit gebeu ren een 'traditie' te maken. Van Iwaarden voelt er wel voor. Hij organiseert regelmatig gospelcon certen en vindt een professionali sering van het kerstconcert meer dan wenselijk. Hij is ervan over tuigd dat er dan nog meer projec ten voor de allerarmste kinderen in de Derde Wereld kunnen wor den gefinancierd. De opbrengst van de inzameling wordt gelijkelijk verdeeld over de organisaties "Wereld-Wijde Zen ding" en "Jeugd met een Op dracht". Het geld wordt besteed aan een nieuw kindertehuis in de Braziliaanse plaats Belo Horizon- te, en het stichten van een school in een krottenwijk in Nairobi in Kenia. Uit de permanent geëx poseerde kunstwerken selecteerde de PZEM er twaalf om een kalender mee te maken. 'Kunst onder de mensen'. Theatersolo in Roomse sferen. Doris Baaten in de Schouwburg. Drie premières in Al- hambra Masters of the Univers' 'Bigfoot...' en 'Donna Donna'. Nissan Prairie is een buitenbeentje met een breed inkomen. Verder het actiemodel van Opel, de Ascona 'Sprint'. Korte informatie, film, podium, expositie, le zen, kerkdiensten, me dische weekeinddien- sten en voorlichting van gemeente en pro vincie. "sfeervol tafelen' uitgebreide collectie WILKENS BSF WMF CHRIST0FLE KELTUM De cassette-specialist: tandprotheticus Kunstgebitten reparaties en vernieuwingen Spec, voor slechtzitténde protheses en ingevallen gezichten Spoedig klaar. Tel. afspraken 01184-14533 Hobeinstraat 52 Vlissingen SERVICE KWAIITEH GARANTIE I ANGE DE 11 I SO MIDDE l BURG nilBO 13221 A De beste keus uit de betere films Videofilms voor het hele gezin k Voordeliger dan u denkt k Geen video? Huur bij ons een moviebox of^ÏNGSTUDÈNT maandag: 13.30-20.00 u" zaterdag. 9.00-17.00 'onda* JWiaoo u. BEELD- EN TOONAANGEVEND IN VIDEO Scheldestraat 42, 4381 RT Vlissingen Telefoon: 01184-17244 Oindat gebleken is dat er behoefte bestaat aan een kerstherberg voor jong en oud heeft een aantal orga nisaties in Middelburg weer een kerstherberg georganiseerd. "Mensen zien soms enorm op te gen de laatste maand van het jaar", argumenteert de organisa tie. "Vooral rondom de kerstdagen". De Stichting Welzijn Ouderen, de Vereniging De Zonnebloem, de rk kerk en de Evangelisatiecommis sie Open Kerk zijn de instellingen die zorg dragen voor deze kerst herberg, die plaatsvindt in het ge bouw van de Stichting Welzijn Ouderen aan de Molstraat. De herberg is op kerstavond (24 december) geopend tussen 19 en 01 uur. Nol lie, soep of een drank je staan er klaar. Op eerste kerst dag kunnen de bezoekers er te recht vanaf 15 uur. Er wordt die dag een kerstverhaal verteld en de bezoekers kunnen luisteren naar muziek. Ook is er gelegenheid om met elkaar te praten. Deze mid dagbijeenkomst wordt om 18 uur afgesloten met een brood maaltijd. JEANS INN MEXX MEXXMEN DOBBER HANES Martomod LEVIS LEE Mustang Rifle Scotch en Soda Edwin Panmo So What Campri News BALL De grootste speciaalzaak in vrijetijdskleding

de Vlissinger | 1987 | | pagina 1