Twee interessante éénakters door Eindhovens gezelschap 'Mo'ï fa rmafie DE BARRE WINTER VAN '29 cheerwinkel J)lee/een t flet i Woensdag 9 december 1987 DE FAAM - DE VLISSINGER Wat te melden? Postbus 5017, 4330 KA Middelburg IJs op kachel IN DEN Soldatenbrood Eenden Evangelisatie - Ds. A.H. van de radiogemeente Bloemendaal spreekt maandag 14 december in de Schouwburg in Middelburg tij dens de maandelijkse bijeen komst van de Stichting Evangeli satie Nederland. De spreker be gint zijn betoog om 20 uur, vanaf 19 uur wordt een gezamenlijke maaltijd genuttigd. Muzikale me dewerking aan de avond verleent de gospelgroep First Love. Parkloop - Diwas Sport tekent voor de organisatie van de Too- renvliedt parkloop voor jong en oud, in samenwerking met Dyna mo '70 op zaterdag 12 december. Gestart wordt om 14 uur. Deelne mers mogen maximaal zes ronden van 2,5 km afleggen. Kerstmiddag - De ANBO (Alge mene Nederlandse Bond voor Ouderen) houdt dinsdag 15 de cember een kerstmiddag in De Schakel aan de Bachtensteene in Middelburg. Deze middag begint om twee uur. Het Leger des Heils zal liedjes zingen. Ook niet-leden vanaf 50 jaar zijn welkom. Plankzeilen - De windsurfvere- niging Zuid-West-Zeven huldigt zaterdag 12 december haar club kampioenen. Dat gebeurt in De Schotsman in Kamperland, waar de plankzeilers er dan maar met een een feest van maken met een mossel- of alternatieve maaltijd. De clubavond begint om 17.30 uur. Experimentele kerkdienst - Zondag 13 december is er weer een experimentele dienst in de ge reformeerde kerk aan de Ka naalstraat in Oost'-Souburg, aan vang 19 uur. Het thema is 'bidden uit alle macht'. Oud(swift)jaar - 'Helaas moe ten de goeden het met de kwaden bekopen'. Een verzuchting die ve len slaken en vorige week zwart op wit stond in het Swift Magazi ne. Ook het clubhuis van deze Middelburgse korfbalclub moet om 23 uur oudjaar dicht. Dit van wege een besluit van het gemeen tebestuur, dat daarmee wraak neemt op de wanordelijkheden vorig jaar in de stad. Het was bij Swift traditie om oudjaar een re ceptie te houden. En dat ging vaak door tot in de kleine uurtjes. Afscheid leidster - Mevrouw H. Vermunt van het Aktiviteiten Centrum Middelburg gaat met pensioen. Zij was vanaf het begin betrokken bij dit centrum, dat zijn activiteiten richt op lichame lijk gehandicapten, arbeidsonge schikten en langdurig werklozen. Op donderdag 17 december is er een afscheidsreceptie tussen 16 en 17.30 uur in het Ontmoetingscen trum Dauwendaele in Middel burg. Mevrouw M. Tempelaars-Ie Due is mevrouw Vermunt op gevolgd; d'Oude Bakkerij - In d'Oude Bakkerij in Nieuw en St. Joos- land beginnen donderdag 10 de cember activiteiten voor de jeugd van 12 tot 15 jaar. Er wordt die avond - aanvang 19 uur - eerst een video gedraaid waarna de jeugd zelf mag bepalen welke activitei ten ze in het vervolg willen heb- ben in het gebouw. Kerstmiddag - In het Vlissingse Woltershuis wordt dinsdag 15 de cember een Kerstmiddag gehou den. Onder het genot van een kopje koffie kunnen de bezoekers tussen half twee en half vier ook een kerststukje maken. Disco-avond - Buurthuis De Pa raplu in Vlissingen heeft voor vrijdag 11 december een disco avond op het programma staan. Gedraaid worden soul, reggea, disco en rap. Dj Moga Rosta en de speciale gast Swerie staan borg voor een goede plantenkeuze. Jeugd vanaf 14 jaar kan terecht bij de disco, die om 20 uur begint. COC-reggea - Homosexuele mannen en vrouwen kunnen vrij dag 11 december gezellig dansen op reggea-muziek in de COC-soos aan de Eigenhaardstraat in Mid delburg. De dansavond begint om negen uur en gaat door tot in de kleine uurtjes. Herdenkingsenveloppen - Om dat Sovjetleider Gorbatsjow en US-president Reagan het zoge naamde INF-akkoord onderteke nen heeft uitgeverij Eminent in Zaandam herdenkingsenveloppen uitgegeven in samenwerking met de Russische en de Amerikaanse PTT. De beide enveloppen wor den geïllustreerd met IKV-zegels uit 1985 en in Rusland en Ameri ka bijgefrankeerd. De Betere postzegelhandelaar verkoopt de enveloppen. Winterwandeling - De wan delsportvereniging willen is. Kun nen in Vlissingen tekent weer voor de organisatie van een vier tal winterwandelingen. De eerste is zaterdag 12 december en de wandelaars kunnen die dag kiezen uit de afstanden vijf, tien en vijf tien kilometer. Groepen of indivi duen starten tussen 13.30 en 14 uur. Vertrekpunt is het clubhuis van Willen is Kunnen aan de Oranjestraat 8 in Vlissingen. Amateurkunst - De sectie Ama teuristische Kunstbeoefening van de Culturele Raad Vlissingen buigt zich dinsdag 15 december onder meer over de nota Popmu ziek in Zeeland, opgesteld door het Zeeuws Popoverleg en de Zeeuwse Culturele Raad. B en w van Vlissingen willen advies van de Culturele Raad over deze noti tie alvorens zij een standpunt in nemen. Tijdens de vergadering van de sectie in Bachten Komme wordt ook een aantal subsidiever zoeken behandeld. De vergade- ring begint om 20 uur. ZVU-cursussen - De ZVU be gint in januari weer een aantal cursussen. Op 6 januari is de eer ste bijeenkomst van Mensendieck, op 14 januari 'kijken naar mu ziek', op 18 januari begint 'een ei gen bedrijf beginnen' en de vervolgcursus Nederlands voor volwassenen begint op 20 januari. De ZVU is bereikbaar onder tele- foonnummer 01180-34800. Paauwenburg - Bewoners van de Vlissingse wijk Paauwenburg voe len zich onveilig. Criminaliteit en vandalisme is er aan de orde van de dag. Daarom vraagt het wijk- comité de gemeente om niet te be zuinigen op het politie-apparaat. Als er minder politie is op straat zal de preventieve werking afne men en de gevolgen voor de wijk Paauwenburg kunnen daardoor desastreus zijn, verwachten de Paauwenburgers. Daarom moet de gemeente zich fel keren tegen bezuinigingen, oordeelt het wijk- comité. In een andere brief, die is gericht aan b en w van Vlissingen, schrijft het wijkcomité Paauwen burg dat het blij is dat de gemeen te meer geld wil uittrekken voor openbare verlichting. Maar de wijk moet wel voorkeur krijgen, vindt het comité. Riolering - Wethouder Willem Wisse neemt op woensdag 16 de cember officieel de rioleringswer ken in Vlissingen in gebruik. Om 14 uur verricht hij de officiële handelingen bij het pompgemaal op de Stenenbeer. Wannes de Regt had een bevroren hiel "Het was helemaal geen winter geweest. Glad niet. Een hoop mensen waren d'r. Die dachten dat we zó in I voorjaar zouden zitten. Ik weet het nog goed: zater dag 9 februari '29 - we wa ren aan het grond karren aan de Platte weg. Gewoon stil weer was 't, niet zo koud. Om half zes hielden we op mee werken - toen waaide het een beetje uit het Oosten. We zeiden: we zul len die kar maar kippen, want maandag komen we toch terug". Aan het woord is Kees Melis, geboren in 1913 in Gapinge, één van de vele Walchenaars die zo zijn herinneringen heeft aan de barre winter van 1929. Het leek niks, maar het werd buitengewoon. "Maar 's nachts waaide het al goed hard en 't wier alsmaar kouder, 's Zondags stormde het uit 't Oosten -dan gingen we naar Veere naar de kerk, 't was ge woon érg. En dat bleef maar stormen. Die nacht van zondag op maandag, van de tiende op de elfde februari, stormde het verschrikkelijk en toen daalde de temperatuur tot 25 graden onder nut. 's Maandagsoch tends kwam je buiten -mangels halen uit de mangelpit, voor de koeien- en je vroos bijna dood. Dat viel op je handen kérel, je vel bevroos zowat, je moest gauw om handschoenen. Heel dien dag is het blijven stormen -pas tegen den avond ging het een beetje minderen". "Dat waaide door heel den hui ze. En de schuur -dwars door die houten aanslag heen. 't Wa ter in de koeiebakken was be- vrozen, en de waterpitten in de wei ook, tot de grond toe. Wat moesten we beginnen? Blokken stro hebben we toen tegen de aanslag gezet- en tonnen op de koeiegang. En in den huize: water koken. Dan haalden we brokken ijs uit de koeipit, die deden we in die tonnen -en daar kokend water op. Hele dagen hebben we dat gedaan, anders hadden de koeien geen drinken gehad. Je zal zeggen: ja, zo'n houten boerenschuur. Maar ik verzeker je, die storm trok óver al doorheen. Waar ze een ste nen schuur hadden, was het idem zo: al bevrozen". "Toen die maandag zag je geen méns op straat. Wannes de Regt, die van Veere met melk naar Middelburg reed, had een bevrozen hiel omdat hij op klompen liep. Die man reed om zes uur 's ochtends al weg, weet je. En oorwarmers waren er niet, of kleren zoals je die te genwoordig hebt. Genoeg men sen hadden bevrozen oren. Op de regenbak lag maandagoch tend een schelle ijs -en ook op s door Jan Zwemer de theepot op de kachel, want onze kachel was uitgegaan. Dat hoop ik nooit meer mee te ma ken -het is gelukkig nooit meer gebeurd..". De gemiddelde temperatuur be droeg op die maandag -13,3 graden. Dinsdags werd er bij Veere al op het kanaal ge schaatst, op woensdag waren de Vesten van Middelburg goed berijdbaar. Donderdag haalde een daggemiddelde van -13,9 graden. Uitzonderlijk was het. Er werd op 't Oude Gat bij Ar- nemuiden een wilde zwaan ge pakt -anders een uiterst schuwe vogel. De Veerse watergang be vroor bijkans tot op de bodem. Mangels en aardappels bevro ren in de putten waarin ze inge kuild lagen. De post uit Hol land arriveerde te laat omdat de treinen continu vertraging had den. Zaterdag de 16e werd op de Westerschelde de vaart op Antwerpen stopgezet. Voor de schaatsliefhebbers een buitenkansje -maar geschaatst werd er pas toen de storm was gaan liggen. Over de lage delen van Walcheren kon je rijden zover je wou: de Plompert, Schellach, de Sint Laurense Hoek, Hoogelande - het was één spiegel. En je kon ook naar Noord-Beveland. De zee was bevroren zover je kon kijken, en als met opkomend water de ijsschotsen in het Veerse Gat te gen elkaar gedreven werden, bestond de mogelijkheid om de Zandkreek over te steken. Maar voorzichtig, want er wa ren genoeg zwakke plekken in het zoute ijs... Verderop in Nederland werden er nog andere toeren uitge haald. De 20e februari wandel den mensen van Friesland naar Schiermonnikoog, reden er sle den van Vollenhoven naar Schokland, van Enkhuizen naar Urk. Het stadhuis van Leiden brandde af - blussen was onmogelijk omdat het bluswater bevroor. In Amers foort waren er militairen die het zó koud hadden, dat ze het harde soldatenbrood liever in de kachel stookten, dan dat ze ervan aten. Eéns per dag voeren de Zeeuw se veerdiensten over op die 20e februari, maar het weerbericht voorspelde al een vermindering van de vorst. Twee dagen later konden de veren drie tot vijf keer daags een oversteek ma ken. Maar al zat er verandering in de lucht, en al vroor het na de eerste dagen van maart niet meer van betekenis, het was zó koud geweest dat het winter weer aan bleef houden. De lucht en de grond hielden op hun beurt de koude vast. Voor al de grond: tot in mei was er sprake van nachtvorst. Drie weken lang werd de scheepvaart door het vele ijs belemmerd. Op de derde maart brak men het ijs op het Kanaal door Walcheren -dezelfde dag functioneerden de veerdiensten weer normaal. Maar nog ston den met vette koppen de recla mes in de krant: "Purol bij ru we en springende handen. Doos 30 cent". Kou leden de men sen, kou leden de dieren Jan Zwemer (in 1912 geboren in Oostkapelle): "Je snapt niet dat er nog wilde eenden over waren, na die winter. Die gin gen bij bosjes dood. Elke dag kon je, als je ging kijken, er wel twintig vinden onder de rhodo- dendronbossen bij de buiten plaats Duinbeek. Daar zochten ze beschutting - maar helpen deed dat niks". Ook op de watergangen lagen de eenden bij massa's dood, be vestigt Kees Melis. "Eenden, maar ook andere vogels. En op het land konden we niks uit richten tot half april. Négentig centimeter diep zat de vorst in de grond. Toen we begonnen te slechten had het nog alsmaar niet geregend -en heel benee was 't toen nóg niet ontdooid. De wintertarwe was natuurlijk al bevrozen, iedereen moest zo- mertarwe zaaien. Maar het jaar dat volgde was tamelijk vrucht baar. Die grond was zo goed uitgevrozen, zie je". Velen denken met enige ontzet ting terug aan de barre winter van '29, zoals een generatie die nu niet meer in leven is, terug dacht aan de zeldzaam strenge winter van 1890-91. In de her innering van velen is het de strengste winter die ze mee maakten -maar dat is toch be trekkelijk. Als we de officiële vorstgetallen van het KNMI be kijken, dan waren de winters van 1941-42, 1946-47 en 1962-63 strenger dan die van '28 en '29. Het is natuurlijk wel zo: hoe langer geleden, hoe slechter de mensen gekleed wa ren. Wie had er laarzen in 1929, wie een nylon jas met fijne voe ring? En een Oosterstorm die twee dagen duurt en 25 graden koude meevoert, die hebben we inderdaad sinds 1929 niet meer gehad. Vraag het aan wie het nog kan weten -hoe bar het was in '29 Mü Het strand van Domburg tijdens de vorstperiode in 1929. (Foto Zeeuwse Documentatiecentrum). Culturele Raad - De Culturele Raad Vlissingen heeft tijdens de vergadering van het algemeen bestuur vooral ingekomen stuk ken op de agenda staan. Daar naast zullen de secties verslag doen. Donderdag 10 december komt het algemeen bestuur bijeen voor de beraadslagingen die om 20 uur in Bachten Komme be ginnen; Tuindorp - Het bewonerscomité Basco/Tuindorp bespreekt don derdag 10 december onder meer de Basco-bewoners-enquete. Ver der staat de bespreking van een technische opname van 205 wo ningen in een aantal straten in Tuindorp op de agenda. De ver gadering vindt plaats in Bachten Komme en begint om 20 uur. De Wellinge - De scholenge meenschap voor beroepsonder wijs en middelbare school voor scheepswerktuigbouwkundigen, kortweg De Wellinge, houdt woensdag 16 en donderdag 17 de cember een aantal openbare les sen. Beide dagen is dat tussen 14 en 16 uur en op de donderdag nog eens extra tussen 19 en 21 uur. Stedeschoon - De ANWB heeft voor zaterdag 12 en zondag 13 de cember twee stadswandelingen op het programma staan. In Goes begint de wandeling bij het NS- station en de route voert de wan delaar vervolgens door de bin nenstad langs een aantal monu menten. Het stadhuis is deze da gen speciaal opengesteld. Speciale ANWB bussen zorgen voor ver voer naar en van Veere. In Veere is alleen op zaterdag het stadhuis open. De routebeschrijvingen kunnen tussen 9 en 14.30 uur worden gekocht in de stations- restauratie Goes. Raad Veere - B en w van Veere hebben de raad voorgesteld een schenking te aanvaarden van de heren Louwerse en Jongepier. Beiden maken allerlei gebruiks voorwerpen na uit het vroegere boerenleven. De collectie heeft in middels een plaats gekregen in de permanente tentoonstelling voor de wintermaanden in het stad huis. Beide heren willen niet dat na hun dood de zelfgemaakte col lectie verloren gaat. De raad geeft haar goedkeuring aan deze schen king tijdens de vergadering op woensdag 16 december. SVRZ - De Stichtingsraad van de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland (SVRZ) vergadert vrij dag 11 december in de conversa tiezaal van de zwakzinnigenin richting "Vijvervreugd" aan de Koudekerkseweg in Middelburg. Tijdens deze openbare vergade ring, die om 10 uur begint, komt onder meer de begroting voor 1988 met de aanbiedingsbrief van de algemene directie aan de orde. In het laatste stuk vindt men de beleidsontwikkelingen voor het komende jaar. Verder staan op de agenda: het halfjaarverslag van het bestuur, het vergaderschema 1988, de taakverdeling van de al gemene directie, (periodieke) af treding en verkiezing leden Stich tingsraad, verkiezing leden bestuur, verkiezing voorzitter en opname van geldleningen en kre dieten in rekening-courant het volgend jaar. Levend licht - Iets meer weten over het verhevene? Dat kan op donderdag 10 december als in de Concert- en Gehoorzaal The Summit Lighthouse of Holland Stichting een lezing houdt waar het woord, de mens en de chakra's als respectievelijk de kracht, het levende en de bronnen van licht worden uitgelegd. De lezing be- gint om 20 uur. Klaverjassen - Liefhebbers van klaverjassen kunnen donderdag 10 december terecht in Open Hof in Vlissingen, waar vanaf 19.30 uur het kaartspel wordt gespeeld. Experimentele dienst - Pastor Jan Scheffers is voorganger tij dens de experimentele dienst op zondag 13 december in de Hof- pleinkerk in Middelburg. Hij preekt over 'toekomstverwach ting'. De dienst begint om 16.30 uur. Snuffelmarkt - De Delta Band houdt zaterdag 12 december een snuffelmarkt in de voormalige jeugdherberg aan de Breewa- terstraat in Vlissingen. Vanaf 9.30 tot 13 uur kan er worden ge snuffeld. Meubels, kasten, ra dio's, slaapkamers en ijskasten zijn voorbeelden van artikelen die te koop worden aageboden. De opbrengst is bestemd voor repara tie en vernieuwing van instru menten; Multiple Sclerose - De afdeling Walcheren van de Nederlandse Multiple Sclerose Stichting houdt dinsdag 15 december haar kerst viering met een kwintet uit het Zeeuws Orkest. De viering vindt plaats in het Koetshuis op Der Boede en begint om 10.30 uur. Euro-PvdAers - Drie PvdA- leden uit het Europees parlement bezoeken op vrijdag 11 december de Vlissingse vismijn. Het gezel schap bestaat uit de heren Wolt- jer, Metten en Dankaert. Burge meester Jaap van der Doef (PvdA) en wethouder Tobias Meijers (VVD) van Vlissingen zullen samen met mijnmeester De Looff en vertegenwoordigers van vissers en vishandelaren praten over de visserijproblematiek. De Europarlementariërs worden vrij dagochtend om half tien ont vangen; Het zijn al lang geen academici meer, maar de naam die het ge zelschap 45 jaar geleden verzon omdat het allemaal mensen wa ren met een academische titel bleef: het toneelgezelschap Acade misch Genootschap. Deze groep uit Eindhoven speelt vrijdag 11 december twee éénakters in het Vestzaktheater in Vlissingen: 'De Waarheid' 'De Leugen'. De voorstelling begint om 20.30 uur. De Waarheid van Italo Svevo gaat over de echtgenoot die hemel en aarde beweegt om zijn wegge lopen vrouw terug te krijgen. Weinig gaat hem te ver om haar er van te overtuigen dat zijn ech telijke misstap geen overspel was. De boeken (onder meer 'Bekente nissen van Zeno') van Svevo zijn in Nederland vrij bekend, zijn to neelwerken niet. "Toch zijn ze prima bespeelbaar", oordeelt het Eindhovense gezelschap. De Leugen van Nathalie Sarrauta (een in Rusland geboren Franse schrijfster) toont mensen zomaar op een niet aan te duiden plaats in gesprek. De negen personen zijn door het gezelschap verplaatst naar een schouwburg, om het zo 'wat dichter bij huis te krijgen'. AAGTEKERKE: Gereformeerde Gemeente. Prelaatweg 17. Zo. 9.30 en 19 uur: ds. J. Baaijens, 14 uur: leesdienst. ARNEMUIDEN: Gereformeerde Gemeente in Neder land. Langebeekestraat 16. Zo. 9.30, 14.30 en 19 uur: ds. W. Verhoeks. BIGGEKF.RKE: Hervormde Gemeente. Kerkplein 1. Zo. 9 uur: dhr. Jorritsma. DOMBURG: Gereformeerde Kerk. Noordstraat 13. Zo. 10 uur: ds. A.W. Mol, H. Avondmaal, 19 uur: ds. A.W. Mol, Herv. Kerk. Rooms-Katholieke Kerk H. Willibrordus. Za. 19.15 uur. GAPINGE: Gereformeerde Kerk. Dorpsstraat 7. Zo. 10 uur: dhr. J. v.d. Putte uit Vlissingen, 14 uur: ds. J. de Boer, gez. dienst H/G in de Herv. Kerk. GRIJPSKERKE: Gereformeerde Kerk. Jacob Catsstraat 7. Zo. 10 uur: dr. A. Jobsen, 19 uur: ds. J. Bouwer uit Vrouwenpolder. Hervormde Kerk. Kerkring 26. Zo. 10 uur: ds. R.W. van Maurik, 14.30 uur: ds. A.C. den Hollander. KLEVERSKERKE: Hervormde Gemeente. Dorpsstraat 25. Zo. 9.30 uur: ds. Dubbink uit Middelburg. KOUDEKERKE: Gereformeerde Kerk. Tramstraat 31. Zo. 9.30 uur: ds. J. Lukasse, 17 uur: kerstzangdienst, ds. M.J. de Jong. Ned. Hervormde Kerk. Dorpsplein 1. Zo. 9 en 10.30 uur: ds. M.J. de Jong, 17 uur: samendienst geref. kerk ds M.J. de Jong. Rooms-Katholieke Kerk. Dishoek, zo. 10 uur. Mededelingen voor deze rubriek melden vóór maandag 15 uur, liefst schriftelijk. Postbus 517, 4330 KA MID DELBURG, lel. 01180 - 81000. MELISKERKE: Gereformeerde Gemeente. Valken burgstraat 25. Zo. 9.30 en 14.30 uur. Gereformeerde Kerk. Bergstraat 32. Zo. 10 uur: dhr. H.J. Schoenmaker uit Zoutelande, 14.30 uur: ds. J. Lukasse uit Middelburg Hervormde Gemeente. Torenstraat 8R. Zo. 10.15 uur: dhr. Jorritsma. MIDDELBURG: Anglicaanse Kerk, The Missions to Seamen, Koorkerk, Koorkerkhof, wo. 19.30 uur: Service of Nine Lessons and Carols. Baha'l Gemeenschap Walcheren. Informatieavonden worden gehouden op do. 20 uur, t.h.v. fam. Niesing, Her- berdsland 11. Baptisten Gemeente. Kapel Bree 8. Zo. 10 uur: ds. M. Ezinga. Christelijke Gereformeerde Kerk. Gasthuiskerk, Lange Delft 94. Zo. 9.30 en 16.30 uur. Doopsgezinde Gemeente. Doopsgezinde Kerk, Lange Noordstraat 62. Zo. 11 uur: ds. Postma. Evangelische Baptisten Gemeente. Damplein 12. Zo. 10 uur: Br. Lok. Gereformeerde Gemeente in Nederland. Westerkerk, Ar- meniaans Schuitvlot 22. Zo. 9.30, 14 en 18.30 uur: lees dienst. Gereformeerde Kerk. Zo. Getuigeniskerk, Adr. Lauwe- rijszstraat 6, 9.30 uur: ds. P. Paulus, 17 uur: ds. M.V.J. de Craene. Hofpleinkerk, Hofplein, 9.30 uur: ds. M. de Boer Sow- dienst, 14.30 uur: ds. D.W. Dondorp, 16.30 uur: experi- menteledienst ds. J. Scheffers, "Toekomstverwachting". Oostkerk. Oostkerkplein 10 uur: ds. J.L. 't Har, Sow- dienst. Nieuwe Kerk, Groenmarkt, 10 uur: ds. J. Dubbink Sow- dienst. De Hoeksteen, Roozenburglaan 22, 9.30 uur: ds. D.W. Dondorp, 17 uur: ds. P. Paulus. Gereformeerde Kerk (Vrijgemaakt). Klein Vlaanderen 75. Zo. 9.30 en 16.30 uur. Hervormde Gemeente. Zo. Nieuwe Kerk, Groenmarkt. 10 uur: dhr. A.P. Cornet uit Goes, 19 uur: korenzang- dienst in de advent. Koorkerk, Koorkerkhof. 10 uur: dr. J. Sperna Weiland uit Rotterdam. Oostkerk, Oostkerkhof. 10 uur: ds. J.L. *t Hart, Sow- dienst. Hofpleinkerk, Hofplein, 9.30 uur: ds. M. de Boer, Sow- dienst. Ontmoetingskerk, Oosterscheldestraat. 10 uur: ds. L.A. Nell uit Rotterdam 17 uur: ds. J. de Rijke uit Stad a/h Haringvliet (GB). Thomaskapel, Vrijlandstraat. 10 uur ds. J.E.L. Brum- melkamp.. Kerkgenootschap der Zevende-dags Adventisten. Doopsgezinde kerk, Lange Noordstraat 62. Za. 10 uur: bijbelstudie, 11 uur: eredienst, ds. J. Reith. Leger des Heils. Hoogstraat 20. Zo. 10 uur: heiligingssa menkomst o.l.v. luitenante M. Kruithof.. Lutherse Kerk. Zuidsingel 70. Zo. 10 uur: drs. van Klaveren. Nederlands Gereformeerde Kerk. Engelse kerk, Simpel- huisstraat 19. Zo. 9.30 uur en 17 uur: ds. C.A.A. Struijk, Schiedam. Remonstrantse Kring Midden-Zeeland. Koorkerk, Koor- kerkhof. Zo. 10 uur: prof. dr. J. Sperna Weiland uit Rot terdam. Rooms-Katholieke Kerk. Petrus en Pauluskerk, Lom bardstraat 2, zo. 10 uur. De Hoeksteen, Rozenburglaan 22. zo. 11.30 uur. Evangeliegemeente "De Wijngaard". LTS, Klarenbeek. Zo. 9.30 uur: br. C. Rosiës. NIEUW- EN ST. JOOSI.AND: Hervormde Gemeente. Zo. 11 uur: ds. Kraai. OOSTKAPELLE: Gereformeerde Kerk. Zionskerk, Duinweg 36A. Zo. 10 uur: ds. W.J.W. Scheltens te Haren, kind nevend jongste en oudste groep, 17 uur: ds. W.J.W. Scheltens. Rooms-Katholieke kerk. (Ned. Hervormde Kerk), Wa- terstraat 4. Za. 19 uur. RITTHEM: Hervormde Gemeente. Zo. 9.30 uur: ds. Kraai. SEROOSKERKE: Gereformeerde Kerk. Ds. van Wou westraat 41. Zo. 10 uur: ds. P. Joosse uit Vlissingen, 17 uur: ds. G. de Lang. Volle Evangelie. Dorpshuis de Zandput. Di. 19.30 uur: interkerkelijke Bijbelstudie o.l.v. br. Cornelisse. ST. LAURENS: Hervormde Gemeente. Hervormde Kerk, Van Cittersstraat 69. Zo. 10 uur: ds. E. de Boer- Hessel, 3e advent. Gereformeerde Kerk. Noordweg 372. Zo. 10 en 17 uur: ds. E. v.d. Vrie te Middelburg. SOUBURG: Gezamenlijke kerken. Nederlands Her vormde Kerk, Oranjeplein. Vr. 19 uur: Adventsavond- dienst. Gemeente Sion. Ritthemsestraat 43A. Zo. 10 uur: lof- prijzingsdienst. Gereformeerde Kerk en de Ned. Hervormde Gemeente. Zo. Kanaalstraat, 9.30 uur: ds. P. Melse, 19 uur: drs. G.L. Schüssler uit Kamperland. Oranjeplein, 9.30 uur: ds. J.L. Brummelkamp uit Middelburg. Bej. tehuis "De Zoute Viever", Dongestraat 1, zo. 19 uur: dhr. v.d. Putte. Streekziekenhuis Walcheren, Koudekerkseweg 88, zo. 10 uur: ds. de Boer. Rooms-Katholieke Kerk. Bej. tehuis "De Zoute Viever", Dongestraat 1, za. 9 uur. Martinuskerk, Kerklaan 19, zo. 10 uur: Parochiekoor. VEERE: Gereformeerde Kerk. Kaai 53. Zo. 10 uur: ds. C.H.B. Weijs, 14 uur: ds. J. de Boer, gez. dienst H/G in de Herv. Kerk te Gapinge. Hervormde Gemeente. Grote Kerk, Oudestraat 26. Zo. 11 uur: ds. Dubbink uit Middelburg. VLISSINGEN: Anglicaanse Kerk, The Missions to Sea men. Scheldepoort. Zo. 10.30 uur: Morning Prayer, 19.30 uur: Holy Communion, wo. 19.30 uur: koorkerk Middel burg: Service of Nine Lessons and Carols. Bethel-Pinksterkerk. Vrijdomweg 1. Wo. 19.30 en zo. 14.30 uur: lofprijzingsdienst. Christelijke Gereformeerde Kerk. Kasteelstraat 109. Zo. 9.30 en 17 uur: ds. A. Brons. Doopsgezinde Gemeente. Vrijdomweg 1. Zo. 9.30 uur: ds. Postema. Evangelisch-Lutherse Gemeente. Walstraat 23. Zo. 10 uur: Ned. Herv. Dienst in Lutherse Kerk. Gereformeerde Gemeente. Marnixkerk, Marnixplein 41. Zo. 9.30 en 16 uur: Gereformeerde Kerk (Vrijgemaakt). De Lannoystraat 2. Zo. 9.30 en 16.30 uur: ds. G. Zomer. Hervormde Gemeente en Gereformeerde Kerk. Zo. Evangelisch Lutherse Kerk, 10 uur: mw. Köther. Petruskerk, P. Krugerstraat 17, 9.30 uur: ds. Makkinga. Johanneskerk, Bonedijkestraat 165, 9.30 uur: ds. Glas houwer, 17 uur: ds. de Boer. Open Hof, Alexander Gogelweg 57, 9.30 uur: ds. Schok king, 17 uur: ds Makkinga. De Schaapskooi, Papegaaienburg, 9.30 uur: dhr. Al- lewijn. Jehovah's Getuigen gemeente 'Centrum Vlissingen'. Van Dishoeckstraat 534. Zo. van 10 tot 12 uur, do. van 19 tot 20.45 uur. Jehovah's Getuigen Gemeente 'Souburg Vlissingen'. Van Dishoeckstraat 534. Zo. van 13.30 tot 15.30 uur, di. van 19 tot 20.45 uur. De Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen. Badhuisstraat 161. Zo. 10 uur. Kerrkgenootschap der Zevende-dags Adventisten. "Het Anker", Bonedijkestraat 165. Za. 9.30 uur: dhr. Peroti. Federatieve gereformeerde /hervormde wijkgemeente Lammerenburg. De Schaapskooi, Papegaaienburg 1. Zo. 9.30 uur: dhr. J. Allewijn uit Middelburg. Leger des Heils. Dr. Stavermanstraat 39. Zo. 10 en 19 uur. Pinkstergemeente. Pinksterkapel, Emmastraat 10. Zo. 14.30 uur: gemeentedienst, ds. W.J. Lentink. Wo. 19.30 uur', opwekkingsdienst, ds. W.J. Lentink. Protestantse Ziekenhuispastoraat Streekziekenhuis Wal cheren. Koudekerkseweg 88. Zo. 10 uur: ds. J. de Boer. Rooms-Katholieke Kerk. Open Hof, Alexander Gogel weg 57, zo. 11 uur: eigen zanggroep, boeteviering. Ter Reede, Koudekerkseweg 81, za. 17 uur. Lieve Vrouwenkerk, Singel (nabij Stadhuis), za. 18 uur: Lambertuskoor, zo. 9.30 uur: dameskoor. Bethesda-St. Joseph Ziekenhuis, Koudekerkseweg 88, zo. 11.15 uur. Volle Evangelie Gemeente Beréa. Gebouw Beréa, Wester- baan 16. Zo. 10 uur: samenkomst. Zwembad: 8.30 uur doopdienst. Volle Evangeliegemeente 'Filadelfia'. Vrouwestraat 5. Zo. 10 uur: samenkomst. V ROUW EN POLDER: Rooms-Katholieke Kerk. Fort dan Haackweg. Za. 19 uur, zo. 10 uur. WESTKAPEI.LE: Hervormde Gemeente. Markt 67. Zo. 9.30 uur: ds. Spaans. 19 uur: ds. de Lang (Serooskerke).. ZOUTELANDE: Hervormde Gemeente. Hervormde Kerk. Willibrordusplein 2. Zo. 9.30 uur: ds. P.G. Vel- lekoop. Rooms-Katholieke Kerk. Willibrorduskerk, Bosweg 1. Za. 19 uur, zo. 10 uur. Do. 10 dec. t/m 16 dec. HUISARTSEN MIDDELBURG: vrijdag 18 uur tot zaterdag 24 uur: J.L.F. Wortelboer, Kromme Weele 7, tel. 33946. Zondag tot 24 uur: J. de la Hayze, Bellinkplein 3, tel. 28574. Visi tes aanvragen vóór 10 uur. Spreekuur voor dringende ge vallen 12.30 tot 13.00 uur en 17.30 tot 18.00 uur (zonder afspraak). VLISSINGEN: zaterdag,tot 24 uur: F.G. Snijder, Burg van Woelderenlaan 12, tel. 13933. Zondag tot 24 uur: W. van Ouwerkerk, Gerbrandystraat 6, tel. 65498. Visites aanvragen voor dringende gevallen 12.30 tot 13.00 uur en 17.00 tot 18.00 uur. SOUBURG, N1EUWLAND, ARNEMUIDEN, MIDDELBURG-ZUID: zaterdag. Th. Bloos, Ka naalstraat 70, Oost-Souburg, tel. 01184-61212. Zondag: J.F.M. Bergen, Kanaalstraat 89, Oost-Souburg, tel. 01184-61500. Visites aanvragen vóór 10 uur. Spreekuur voor dringende gevallen van 12.30 tot 13.00 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. GRIJPSKERKE, GAPINGE, OOSTKAPELLE, SE ROOSKERKE, VROUWENPOLDER, VEERE EN ZANDDIJK: zaterdag 08.00 uur tot zondag 23.00 uur: E.W.J. Gunst, Torenstraat 46, Serooskerke, tel. 01189-1212. WESTKAPELLE, DOMBURG, AAGTEKERKE, ZOUTELANDE, MELISKERKE, BIGGEKERKE EN KOUDEKERKE: vrijdag 18.00 uur tot zondag 24.00 uur: A.A. van der Male, Duinweg 59, Zoutelande, tel. 01186-1282. OOST- EN MlDDEN-W.ALCHEREN: zaterdag en zon dag: A. Stutterheim, Sivertstraat 40, Meliskerke, tel. 01186-1760. TANDARTSEN Spreekuur voor spoedgevallen van 11 tot 12 uur: J.W.A. v.d. Heijden, Londensekaai 29, Middelburg, tel. 01180-12738. APOTHEKEN MIDDELBURG: van vrijdag 17.30 uur tot vrijdagmor gen daaropvolgend: Ringeling, Lange Delft 133, tel. 12538. VLISSINGEN: van vrijdag 17.30 uur tot vrijdagmorgen daaropvolgend: De Singel, Singel 9, tel. 12730. VERLOSKUNDIGEN VLISSINGEN EN OOST-SOUBURG: Mw. Klompe, Doornenburg 91, tel. 71140. MIDDELBURG: J. Drijdijk, Grootmede 62, tel. 26045. DIERENARTSEN KLEINE HUISDIEREN: (Gezelschapsdieren) het hele weekend, dhr. E.F.M. v.d. Akker te Oost-Souburg, tel. 01184-60860. DIERENARTSENPRAKTIJK MIDDELBURG: Grote huisdieren: tel: 01180 - 33803. Visites aanvragen van 8.00 - 9.00 uur. PRAKTIJK OOSTKAPELLE: Oude Domburgseweg 33A, Oostkapelle, tel: 01188 - 1443. Behandeling kleine huisdieren op afspraak. WIJKVERPLEEGKUNDIGEN WA LCH EREN-OOST, MIDDELBURG en ARNE MUIDEN: tel:! 01180 - 14366, avonddienst van 17.30 - 22.30 uur. KOUDEKERKE, MELISKERKE, BIGGEKERKE, ZOUTELANDE, WESTKAPELLE, DOMBURG, AAGTEKERKE, OOSTKAPELLE, GRIJPSKERKE, VEERE, GAPINGE, VROUWENPOLDER, ZAND DIJK, SEROOSKERKE, SINT LAURENS: 01187 - 2333. ALGEMEEN KRISIS OPVANGCENTRUM GROOT- WELGELEGEN, Oostkapelseweg 4, 4353 EH SE ROOSKERKE. Dag en nacht voor opname en aanmel ding bereikbaar zowel schriftelijk als telefonisch. Tel: 01189 - 1302. NOODOPVANG WALCHEREN LEGER DES HEILS bij crisissituaties: Hoogstraat 18-20, Middelburg. Dagen nacht bereikbaar onder tel. nr. 01180 - 12000. DISTRICTSGEZONDHEIDSDIENST ZEELAND: Middelburg Dam 39-41; Vlissingen, Rozengracht 6. INFECTIEZIEKTEN BESTRIJDING: tel: 01180 - 34085. GESLACHTZIEKTENBESTRIJDING: Dam 39-41, ma., wo. en vr. van 9 tot 10 uur, tel: 01180 - 34085. AIDS-INFOLIJN: 01180 - 38384. ALLE VRAGEN OVER GEZONDHEIDSVOOR LICHTING: 01180 - 34085. TUBERCULOSEBESTRIJDING: tel: 01184 - 18395. ALGEMEEN MAATSCHAPPELIJK WERK: de dienstdoende maatschappelijk werker is bereikbaar via het telefoonnummer dat door het antwoordapparaat wordt opgegeven van de telefoonnummers 01180-11255 of 26951 en 01184-19820.

de Vlissinger | 1987 | | pagina 15