Kleintjes in de sneeuw: kwestie van voorbereiden De onbekende wintersporten Skischool nieuwe stijl: plezier voor crack en kruk Ver weg van de pistes, één met de elementen Skisafari avontuur zonder weerga sssïssr ILLEMSEN service staat erachter... IEDERE DAG ERGENS ANDERS Woensdag 9 december 1987 DE VLISSINGER Een nieuwe winter, een nieuwe rage? Deze winter gaat het daar verdraaid veel op lijken! Gerekend naar het enthousiasme waarmee deze herfst tientallen nieuwe snowboards gepresenteerd werden, gaan alle watersporters komende winter surfen. Snowsurfen wel te verstaan. En skiërs die van afwisseling houden en niet bang zijn voor een dagje sneeuwhappen, doen met hen mee! Schansspringen NIET ALLEEN VOOR BEGINNER Groepjes ri/i rin iir PREVENTIEF ALLES OVER Grenzen Toerendag Speelskietjes *«ffa Jill ALCOHOL /UVK' Sahssïi 55* UW ADRES VOOR" Electrolux papiere stofzuloerzaKken DubbeWeurs koelV OOK UW kabel - coax plu99^ coax spime^ Walstraat 113-117, VLISSINGEN 01184-12437 Snowsurfen nieuwe rage deze winter Snowsurfen, of snowboarding (net wat je wilt), heeft veel weg van het surfen zonder zeil, het oorspronkelij ke wave-riding, maar ook skate-boar- ders, kennen de stuur- en balanceer- beweging al. Skiërs hebben alleen het voordeel dat ze een beetje verstand hebben van 'sneeuw', maar moeten deze sport toch helemaal bij het begin beginnen. Snowsurfen komt het beste tot zijn recht in de ongerepte poeder sneeuw, het effect is dan exact het 'golfrijden' op metershoge golven. Gevorderden loodsen het board ook over andere sneeuwsoorten en over harde pistes. Heel spectaculair is, voor vèrgevorderden, de 'half- pipe', waar de wonderlijkste stunts uitgehaald worden op de snowsurfer. De plankjes zijn licht en handzaam (1.60 meter tot 1.80 meter), beschil derd met de meest waanzinnige voor stellingen in keiharde neonkleuren, met tot de verbeelding sprekende namen als Crazy Banana, Razzle Dazzle, Chilly Willy, Hooger Booger en Winterstick. Als het goed is, zijn de boards gebouwd zoals je dat van een kwali teitsski mag verwachten. Voor de techneuten: sandwich-compoundcon- structies, met lichte en toch stijve materialen als kevlar en glasfiber- lagen. Voor een degelijk snowboard moet je zeker op een aanschafprijs van f 800,- rekenen, inclusief bin ding. Maar, niet getreurd als dat het budget te boven gaat, want in een beetje wintersportplaats kun je die dingen ook huren of zelfs bij de skischool terecht voor lessen plus materiaal. Dat geldt zeker voor Frankrijk, waar het snowsurfen al helemaal is ontdekt (vorig jaar waren er in de Franse Alpen dagen dat je je op 'gewone' ski's eigenlijk een beetje ouderwets moest voelen), maar dit jaar volgen zeker ook Oostenrijk en, schoorvoetend, Zwitserland. Pro bleem was hier namelijk het gebruik van sleepliften (kabelbanen en stoel- tjesliften waar ook voetgangers zijn toegestaan mochten wèl), waar in sommige gevallen de dwars op de plank staande surfers niet aan de voorschriften voldeden. Langzaam maar zeker gaan echter steeds meer liftmaatschappijen door de knieën voor de nieuwe rage, mits de snow- surfers zich aan de normale pistere- gels houden (informeer naar de piste- regels bij de Nederlandse Ski Vereni ging). Eén model snowsurfer, de Fuz zy-surfer die vooral op de harde piste voordelen biedt boven de andere snowboards, heeft een speciale con structie met afklikskietjes, waarmee je het liftprobleem automatisch om zeilt. Wie op pad gaat met een snow board en op zeker wil gaan, doet er goed aan bij de VVV van het desbe treffende gebied te informeren wat de mogelijkheden zijn. In Frankrijk zal het geen probleem zijn, aan de adres sen of telefoonnummers in Oostenrijk en Zwitserland kun je komen door te informeren bij het Oostenrijks of Zwitsers Verkeersbureau in Amster dam. Niet-leden van de Nederlandse Ski Vereniging moeten even opletten bij het afsluiten van een verzekering, want niet iedere wintersportverzeke ring accepteert deze nieuwe sneeuw- sport! Skiën is bij uitstek een sport voor jong èn oud. Toch zijn er een aantal dingen waarmee je rekening moet houden als je met de kinderen op skivakantie gaat. Het Oostenrijkse Malta- en Lieser dal heeft speciale babyhotels, voor ouders met héle nieuwe wereldbur gertjes, want hier kunnen ook de allerkleinsten aan een verzorgster kunnen worden toevertrouwd. Meest al geldt echter een minimum leeftijd van achttien maanden voor de crèche, of zelfs drie jaar. Vooral in Frankrijk zijn de voorzieningen op dit gebied uitstekend, maar ook in de andere skilanden vind je, zeker in de grotere wintersportplaatsjes, crèches en peu- terskischolen. Het is onontbeerlijk om hier voor vertrek naar te informe ren en eventueel te reserveren. Ook is het belangrijk om te weten of u de hele dag op de ski's kunt wegblijven, of dat u zelf tussen de middag met de kleintjes moet gaan lunchen. Boven dien kunnen de prijzen van crèches enorm uiteenlopen. Ook voor de avond hebben sommige plaatsen (vooral in Frankrijk) een babysit-ser vice, sommige chique hotels hebben een eigen babysitter, maar misschien wil de eigenares van dat eenvoudige familiepension ook best naar de baby- intercom luisteren. Neem vooral geen baby mee in een De Nederlandse biathlon-ploeg met het geweer in de aanslag. De Nederlandse Ski Vereniging heeft ook nog een aantal sporten onder haar hoede waarmee nog maar weinig Nederlanders ooit in aanraking zijn geweest. Neem bij voorbeeld biathlon, een sport waar bij langlaufen en schieten gecombi neerd worden. Ontstaan, zoals bijvoorbeeld ook de ruitersport, vanuit de tradi ties van het leger. Ook al is biath lon betrekkelijk onbekend, er doen al jaren Nederlanders mee aan World Cup-wedstrijden en wereld kampioenschappen mee. De biath- lonners werden tot nu toe gerecru- teerd uit het Korps Mariniers. Ech ter als onderdeel van de Nederland se Ski Vereniging kunnen nu alle leden deze wintersport proberen. Natuurlijk kun je ook bij deze sport eenvoudig beginnen. Schrijf je in voor een loop- of rolski-biath- lonwedstrijd of ga eens kijken bij deze wedstrijden. Dank zij deze voorbereidingsmogelijkheden heb ben vorige winter Gita Jeremic en Henny Kroeske meegedaan met een World Cup-wedstrijd voor da mes in Noorwegen. Ook Neder lands beste langlaufer op alle af standen, Ruben Krouwel, gaat zich het komend jaar toeleggen op de biathlon. Hij zal op nationaal ni veau ongetwijfeld een voorsprong hebben op het gebied van langlau fen, maar nu het schieten nog! Schansspringen (in het buiten land ook wel 'skifliegen' genoemd), kennen de meeste Nederlanders uitsluitend van de jaarlijkse nieuw jaarswedstrijden in Garmisch Par- tenkirchen (BRD). Dat er ook Ne derlanders zijn die deze tak van de skisport beoefenen en dat Gerrit Jan Konijneburg vorig jaar zelfs meedeed met deze belangrijke wed strijd in Garmisch, weet bijna nie mand. Toch is Gerrit niet eens Nederlands eerste springer: het Nederlandse schansspringrecord stond vanaf 1932 op naam van Jan Loopuyt. Hij maakte een sprong van 64 meter, toentertijd een op merkelijke prestatie. Lange tijd bleef het Nederlands record onge schonden, tot de 24-jarige Gerrit Jan Konijneburg de afstand op 69 meter bracht tijdens de al genoem de nieuwjaarswedstrijden in Gar misch Partenkirchen. Bij een trai ning in St. Moritz wist hij zelfs 82 meter te springen. Gerrit Jan heeft nu enkele jonge enthousiaste aspirant-springers om zich heen verzameld, waarmee hij West-Europa doorkruist, om van de mattenschansen en kleine (70 meter) schansen te springen. Hopelijk dat binnenkort dus meer Nederlanders aan internationale wedstrijden zullen meedoen. Gerrit Jan zal in ieder geval weer mee doen aan het Vierschansen toer nooi (Garmisch is daar één van), de traditionele wedstrijden rond de jaarwisseling, en we kunnen er vast op rekenen dat hij zijn per soonlijk record zal verbeteren. Als doel heeft hij gesteld: deelname aan de winterspelen in 1992! Voor beginners is de skischool een absolute must. Skiën leren op eigen houtje is gedoemd te mislukken. Afgezien van de gevaren, zal een beetje rondploeteren onder leiding van goed bedoelende, maar ondeskundige skivrienden, ook niet het plezier opleveren waarop je hoopt. Maar niet alleen de beginner is beter af bij de skischool. Ook wie een beetje wegwijs is op de lange latten, en zelfs de heel goede skiërs hebben baat bij een paar dagen skiles. De skischool helpt u ook op pad buiten de piste. Denk niet dat 'naar school moeten' in je vakantie de pret zal verminde ren. Integendeel, de skischool is met zijn tijd meegegaan en biedt heus geen schools gezeur. De tijd dat er eindeloos werd geoefend op één en hetzelfde bochtje, net zo lang tot de techniek perfect is, is voorbij. De skileraar weet dat u voor uw lol wilt skiën en zijn zorg is dan ook u het skiën zo bij te brengen dat u er inderdaad lol aan beleeft. Niet ver krampt en gespannen uw eigen ski plezier bederven. Als het voor u alle maal niet zo hard hoeft, leert u toch de mogelijkheden van het terrein te zien en te benutten, zodat u met minder^ moeite en inspanning skiet en u leert een stijl te ontwikkelen die u veilig over de piste loodst en past bij uw ski-ambities. Dat was al jaren de praktijk, maar sinds vorig jaar is het ook de officiële filosofie. Althans, dat mochten wij vernemen van de hoog ste baas van de Oostenrijkse Ski-, school, skiprofessor Hoppichler, en van zijn Zwitserse ambtgenoot ver namen we soortgelijke geluiden. Wie de ambitie heeft het skiën buiten de piste, in diepe sneeuw of in minder gemakkelijke sneeuwsoorten, onder de knie te krijgen, kan hiervoor ook uitstekend bij de skischool terecht. Als je zonder leraar op pad gaat, heb je veel minder kans iets nieuws te leren, want je kunt niet het risico lopen dat je op een piste terechtkomt, waar het te moeilijk blijkt te zijn en buiten de piste skiën kan zonder begeleiding al helemaal niet. Tegenwoordig vormt iedere ski school groepjes die gewoon lekker door willen skiën, meer ervaring wil len opdoen, ook op wat lastigere pistes of buiten de piste, het gebied willen leren kennen en er samen een gezellige dag van willen maken. Na tuurlijk geeft de skileraar en passant aanwijzingen en wordt er wel eens (bijvoorbeeld op verzoek) een passen de oefening ingelast, maar het skiën zelf staat op de voorgrond. Deze vorm van begeleiding door een skile raar wordt ook wel 'Skiguiding' ge noemd. Als je van tevoren even over legt wat precies je bedoelingen zijn, blijkt de moderne skischool voor elk wat wils te bieden. Ook al ben je verzekerd, het is allesbehalve leuk als je na de lunch tot de ontdekking komt dat je ski's weg zijn. Rompslomp en voorbij mooie skidag. Hoewel er eigenlijk maar uiterst zelden iets gebeurt, is deze tip handig om diefstal bij drukbezochte pisterestaurants bijna uit te sluiten: Combineer ongelijke paren! Vooral als je met drie of meer mensen bent, kun je er, als je dóórwisselt, een aardig zoekplaatje van maken om gelegenheidsdieven af te schrikken. Skiën, wintervakanties en sneeuw- situatie in: Oostenrijk: Oostenrijks Verkeersbureau (020-255933), Singel 464, 1017 AW Amsterdam. Zwitser land: Nationaal Zwitsers Verkeersbu reau (020-222033), Koningsplein 11, 1017 BB Amsterdam. Frankrijk: Na tionaal Frans Verkeersbureau (020- 247534), Prinsengracht 670, 1017 KX Amsterdam. Duitsland: Duits Reis informatiebureau (020-241293), Spui 1/24, 1012 XA Amsterdam. Italië: Nationaal Italiaans Verkeersbureau (020-733264), Stadhouderskade 103, 1073 AW Amsterdam. Niets is mooier dan het skiën van onberoerde sneeuwhellingen. Je eigen sporen te trekken door de hoog op stuivende sneeuw, ver weg van de drukke skigebieden. In een wereld waarin je, met een groepje tocht- en deelgenoten, alleen bent met het machtige gebergte, met de elementen sneeuw en zon, wind en stilte. Op eigen kracht moet de weg naar boven worden afgelegd, tot eindelijk over de top, de afdaling wacht, met alle ver rukkingen of alle nukken van dien. Toerskiën is zeer zeker de mooiste vorm van skiën, maar skiën in het volledig onontgonnen en ontoeganke lijke hooggebergte brengt ook bedui dend meer risico's met zich mee dan de beschermde en afgebakende piste. Nederlanders staan bekend als wintersporters met een groot verant woordelijkheidsbesef. Ze weten waar hun grenzen liggen, gehoorzamen aanwijzingen van pistepersoneel of op de pisteborden, kruipen niet stie kem onder afzettingen door en weten wanneer de hulp van een skileraar of berggids moet worden ingeroepen. Dat alles in het besef dat de gevaren van het hooggebergte voor een laag- lander nu eenmaal moeilijk in te schatten zijn. Nederlanders zijn hier door graag geziene gasten, want wij zullen niet snel anderen (bijvoorbeeld reddingstroepen) in gevaar brengen door eigen grove onachtzaamheid. Dat 'verstandige' gedrag, waar door we bijvoorbeeld zeer gunstig afsteken bij sommige andere nationa liteiten, is natuurlijk ook te danken aan het ruime informatie-aanbod in Nederland en aan de inspanningen van de Nederlandse Ski Vereniging. In samenwerking met de Koninklijke Nederlandse Alpinisten Vereniging en met de Bergsport Vereniging werd bijvoorbeeld de Toerencommissie op gericht. Voorlichting aan het publiek en het organiseren van toerskitoch- ten onder vakkundige leiding, is de opgave van deze commissie. Zo is er een uitgebreid reisprogramma sa mengesteld, waarin de skitoeren naar graad van moeilijkheid zijn ingedeeld in de categorieën één tot en met zes. Voor nieuwkomers, die minimaal een redelijke Parallelschwung moeten kunnen beheersen, zijn er introductie cursussen en een conditietest wordt verplicht gesteld. Daarmee wordt voorkomen dat de rest van de groep wordt gedupeerd doordat iemand niet kan meekomen, want je kunt nu eenmaal niet midden in de sneeuw- woestenij even een taxi laten komen voor de achterblijvers. Wie meer wil weten over toerskiën in het algemeen, of over de georgani seerde tochten in Oostenrijk, Italië, Zwitserland en Frankrijk, doet er goed aan een bezoekje te brengen aan de jaarlijkse Toerendag, die op zater dag 7 november wordt gehouden in boerderij Mereveld in Bunnik. Behal ve deskundige voorlichting over toerskiën en over de daarbij gebruik te materialen, bieden films, video's en bijpassende 'wintersportdrankjes' volop gelegenheid om alvast in va kantiestemming te komen. rugzitje tijdens het skiën. Niet alleen kan de kleine de snelle hoogtever schillen niet aan, het risico van bevro ren ledematen is zeer groot voor de stilzittende baby. We zouden zelfs gruwelverhalen kunnen aanvoeren over tijdens het skiën doodgevroren kindjes, om nog maar te zwijgen van de risico's van een val of botsing met andere skiërs. Iets ouder grut kan al gauw de eerste beginselen op een paar speel skietjes leren. Het beste is om het ski-onderricht van het begin af aan de (peuter)skischool over te laten. Na tuurlijk is het meegenomen als de kleintjes al spelend van te voren al een beetje met het verschijnsel 'sneeuw' vertrouwd zijn gemaakt, maar zodra er geskied moet worden, doet de skischool het beslist beter dan u. Tal van foefjes kent men daar om te zorgen dat de kleuters plezier krijgen in het rondstampen in de sneeuw en ondertussen de juiste ski bewegingen aanleren. Bij peuter groepjes zie je wel eens brullende kinderen als de ouders nog staan te kijken, maar het gehuil verstomt zo dra pa en ma definitief uit zicht zijn. Zorg voor goed en veilig skimateriaal en ga er niet vanuit dat spullen van oudere zusjes of broertjes, die nog in de kast liggen, zó gebruikt kunnen worden. Dat geldt ook voor tweede hands spullen van een wintersport- beurs, ook al wordt bij de door de Nederlandse Ski Vereniging georga niseerde beurzen al het aangeboden materiaal vooraf gekeurd. Laat bij een goede wintersportspeciaalzaak nakijken of de binding nog goed func tioneert en qua sterkte wel past bij de skiër in de dop, en laat de vakman de skietjes weer skiklaar maken. Voor de allerkleinsten zien we ook skietjes met een onderzijde die op een lang- laufski lijkt, zodat ze niet achteruit kunnen glijden. Voor de schooljeugd zijn er tegenwoordig ski's en ski schoenen in vele soorten. Van zeer eenvoudige, goedkope modelletjes, tot exacte kopiën van de topmodellen van betreffend merk. Sinds een paar jaar is er een nieuw begrip toegevoegd aan skivormen als alpineskiën en toerskiën: skisafari's! Om met een alle misverstanden weg te ruimen: het is geen jacht op de wilde beesten van de sneeuw, zoals de trotse steenbok of de schattige marmotten. Hoewel je op een skisafari wel grote kans loopt die tegen te komen. Bij een skisafari wordt een streek met een groot aantal flinke skigebie den kriskras doorkruist, waarbij zo veel mogelijk gebruik wordt gemaakt van de aanwezige liften en liftverbin- dingen, maar ook veel buiten de piste wordt geskied. Iedere dag ergens an ders. Meestal worden in de loop van de dag de spectaculairste pistes van het desbetreffende gebied bezocht of worden er interessante afdalingen buiten de piste gemaakt of zelfs, afhankelijk van het niveau van de groep, beroemde en beruchte 'cou loirs' geattaqueerd. Aan het eind van de skidag zal normaal gesproken de afdaling naar het volgende skigebied op het programma staan. Daartoe worden dan eerst weer liften benut en moet er tot slot vaak een stukje worden geklommen om over de top de lange afdaling naar het volgende dal te kunnen maken. Dat alles met de bagage voor een week op de rug (overdag wordt de rugzak op een strategisch punt gedropt, zodat je meestal zónder skiet). De tocht duurt normaal gesproken een week, en je overnacht in typische dorpsherber gen in kleine gehuchtjes. Dat je daar bij dag na dag, spierpijn of niet, mooi weer of slecht weer, goede sneeuw of onmogelijke sneeuw, tóch verder moet. is voor de echte safari-gangers juist de charme ervan. Althans in de zeer authentieke, ietwat Spartaanse vorm van de skisafari. Wie een prima conditie en net zo goede skitechniek bezit en er niet tegen opziet de rugzak meestal zelf naar het volgende dal te sjouwen, kan bijvoorbeeld de Franse Tarentaise (hèt gebied met alle superskigebie- den) leren kennen op een manier die voor anderen verborgen blijft. Even bellen met Pepi Prager (spreekt Duits, Frans en Engels), de 'uitvin der' van de skisafari: 0933.79.000123, of informatie opvragen bij het Frans Verkeersbureau. Voor skisafari's in Zwitserland en Oostenrijk kunt u ook terecht bij de Nederlandse Ski Vereniging. Dit be treft dan tevens skisafari's met een wat minder slopende opzet: u blijft de hele week comfortabel in één hotel, maar ziet wel veel verschillende ski gebieden. Een busje brengt de groep en de vaste begeleider dagelijks naar een ander skigebied. Het reispro gramma van de Ski Vereniging kunt u opvragen door te bellen met 070- 522511. Dat alcohol en skiën niet samengaan weet iedereen. Maar waarom? Ten eerste gaat natuurlijk ons reactievermogen en beoordelingsvermogen achteruit met een slok op. Ook de coördinatie van de bewegingen, waar we bij skiën van afhankelijk zijn, wordt minder. Belangrijker is echter, dat door alcohol de bloedvaten aan het huidoppervlak verwijden, terwijl normaal gesproken het lichaam bij extra koude juist de belangrijkste organen warm houdt (daarom worden tenen en vingertopjes het eerste koud). Bijkomend gevaar is dus ernstige onderkoeling en, bij een val, meer kans in een shock-toestand te geraken. Gunstig effect, en voor velen hèt alibi voor alcohol op de piste, is dat angstige, verkrampte skiërs na een borrel 'los' komen en wat zelfverzekerder van start gaan. Is daar echter meer dan één borreltje voor nodig, dan weegt dit psychologisch voordeel zeker niet op tegen de concrete gevaren. Ir.- f. - „w.-.u. -•..■"«"f-' „hotgw** jO I »Z:<« 'f ;"v .1U,«»>-•-.» .«k 280 \tr. UW ADRÊSVÖO"' ook uw„daten. KTV 70 cm. stereo teletekst

de Vlissinger | 1987 | | pagina 11