in Midden Zeeland Boerenbeheer eeuwenlang het beste voor de natuur Capone vecht tegen The Untouchables DE ALLEDAAGSE WERKELIJKHEID VAN CORRIE BLAAS 3 dec. t/m 9 dec. EXPOSITIE PODIUM FILM TENTOONSTELLING IN VLISSINGSE BIBLIOTHEEK DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 2 december 1987 WALACRIA EEN JAARBOEK OF NIET Lesboekje Nieuwe Nederlandse productie: 'Van geluk gesproken' IN ALHALMBRA KINDER BOEKEN KORTINGSBON "Kijk, Annie M.G.Schmidt de schrijfster in beeld" Jip en Janneke, De familie Doorsnee, Dikkertje Dap, Ja zuster, nee zuster, Vluchten kan niet meer. Kinderboeken of poëzie, musicals, liedjes, televisie-series of verhalen voor volwassenen, de naam Annie M.G. Smidt past erachter. En de Vlissingse Jeugdbibliotheek draagt sinds de intrek in het nieuwe gebouw aan de Lange Zelke haar naam. Vorig jaar was de schrijfster bij de opening aanwezig. De Vlissingse bibliotheek voelt zich nog steeds verbonden met haar ex-medewerkster. Van vrijdag 4 de cember tot en met woensdag 16 december is er de tentoonstel ling 'Kijk, Annie M.G. Schmidt de schrijfster in beeld' te zien. Aan de hand van foto's en teksten geeft de expositie een indruk van het leven van Annie M.G. Schmidt en een overzicht van haar literaire werk en theater-, radio- en televisieproducties voor zowel kinderen als voor vol wassenen. Vooral de kinderboeken staan centraal in de tentoonstelling die het Nederlands Theater Instituut heeft samengesteld. Naast een he leboel kinderboeken zijn er ook bijbehorende illustraties van Wim Bijmoer en Fliep Westendorp te zien. De Vlissingse bibliotheek heeft het aantal boeken van de tentoonstelling aangevuld met an tiquarische boeken van de schrijfster die de Zeeuwse Biblio theek in haar collectie heeft. De Annie M.G. Schmidt Jeugdbi bliotheek uit Vlissingen heeft voor deze expositie alle kinder boeken die zij heeft van deze schrijfster uit de kasten gepakt om een overzicht te geven. Geluidsfragmenten van cabaret en liedjes die Annie Schmidt heeft geschreven zijn ook onderdeel van de expositie. Zes program ma's van elk 15 minuten geven haar hele carrière weer. Ook is er nog een video-interview met de schrijfster waarin Max Arian vra gen stelt over haar leven en werk. In 1985 heeft het Nederlands Theater Instituut de expositie 'Kijk Annie M.G. Schmidt de schrijfster in beeld' uitgebracht. "De expositie is tot stand geko men door al het werk van de schrijfster te verzamelen en een biografie over haar te maken", vertelt één van de medewerkers, Mare Noyons. "De expositie stond eerst een tijdje op het insti tuut in Amsterdam. Sindsdien Annie M.G. Schmidt tijdens de kinderen. Achter haar kijkt mee in Jip en Janneke. reist de expositie door het hele land". Is de kroniek van Walcheren "Walacria" die half november plechtig werd gepresenteerd nu wel of geen jaarboek? Voorzit ter P.W. Sijnke van de Heemkundige Kring Walcheren zei tij dens de presentatie van niet en vond tegenover zich voorzitter A.P. de Klerk van de redactiecommissie van deze nieuwe kro niek die het wel degelijk een jaarboek vond. De naam kroniek noemde De Klerk een 'echte Zeeuwse aanduiding' voor jaar boek. Niettemin stelde hij de vraag of hij en zijn mederedactie leden de druk om jaarlijks te verschijnen wel zouden aankun nen. "Maar we zien niettemin in de naamgeving een uit daging". Het is de opzet van de redactie om naast de bestaande uitgaven als De Wete in 'Walacria' dieper te graven, waarbij het streven is ge richt op een zo gevarieerd moge lijk aanbod van lezenswaardige bijdragen over zowel verleden, heden als toekomst. Het eerste nummer staat in het teken van veranderingen: de komende ruil verkaveling op Walcheren. Professor D.P. Blok van het P.J. Meertense instituut in Amster dam legt in het openingsartikel uit hoe het eiland aan de naam Wal cheren komt. De naam is afgeleid van 'een vochtige zandrug', stelt de professor vast. A.P. de Klerk doet uit de doeken hoe geschapen en beschaafd, de vorming en om vorming van het Walcherse land schap tot stand is gekomen. Fo to's en tekeningen illustreren zijn 20 boekpagina's lange verhaal. A.M.M. van Haperen belicht de plantengroei op Walcheren. Hij doet een beroep op historici, eco logen en beoefenaars van de heemkunde om de verloren gega- ne rijke botanische plantengroei in ere te herstellen. B.J.Smulders schetst de huidige vogelstand en vertelt welke vogels hier vroeger nog meer te bewon deren waren. Hij constateert dat het boerenbeheer eeuwenlang voor de natuur het beste beheer was. En de boeren zouden vol gens Smulders weer moeten wor den betrokken bij het beheer van het landschap. Hij concludeert verder dat het droevig gesteld is met de vogelstand heden ten da ge. Er is sprake van een toene mende verarming als gevolg van IN ELECTRO onder meer de recreatie. Uiteraard is de landbouw op Wal cheren altijd een belangrijke - zo niet de belangrijkste - factor ge weest. W.J. Sanderse schrijft over het beheer, de verkavelingen en nieuwe ontwikkelingen. En hij ziet mogelijkheden voor de tuin bouw in de toekomst, mits men de kunst verstaat zich aan te pas sen aan de beperkte ruimte. J.W. Bosch ^rhaalt over de land schapsbouw op Walcheren en J. Vaessen beantwoordt de vraag of de recreatie nu vriend of vijand is van het eiland. J.W. Busser gaat tenslotte in op de landinrichting op Walcheren. Het boek is te koop in de boek handel. Als een soort vervolg op deze ex positie is er tijdens de afgelopen kinderboekenweek een lesboekje uitgekomen waar het ook weer draait om Annie M.G. Schmidt. Het Landelijk Ondersteunings instituut Kunstzinnige Vorming bracht 'Ziezo, hè hè, de eerste re gel staat er' uit. Dit lessenpakket gaat niet alleen over Annie Schmidt. Er staan ook stukken in over liedjes, voorlezen, dialogen en scènes presenteren. Het is na- een bezoek aan Vlissingen tussen burgemeester Jaap van der Doef melijk de bedoeling van dit pro ject voor de middenbouw van het voortgezet onderwijs dat de leer lingen zelf actief hiermee aan de slag gaan. Jan Boerstoel, schrij ver van cabaret-en liedteksten - ondermeer Kinderen voor Kinderen-, Willem Wilmink, win naar van de Gouden Griffel voor zijn schriftelijke cursus dichten en Drs. P., bekend door zijn vers techniek, hebben aan dit lespro ject meegewerkt. Van vrijdag 4 december tot en met woensdag 16 december is de tentoonstelling tijdens de ope ningstijden van de Vlissingse bi bliotheek te zien. De jaren dertig keren terug met topacteurs als Robert de Niro, Kevin Costner, Sean Connery, Vergelijkbaar met de succes film Flodderis 'Van geluk gesproken' met Mirjam Stern- heim, Peter lUinman, Gerard Thoolen, Geert de Jong, Olga Zuiderhoek en vele andere be kenden uit het Nederlandse filmcircuit. Regisseur van de Rob Houwer productie was Pieter Verhoeff. Vanaf donder dag draait deze Nederlandse film in Electro in Middelburg. Ze is misschien buiten onze provincie bekender dan hier, in ieder geval exposeert ze regel- De kunstenares matig, maar niet in het Zeeuw se. "Toevallig", meent ze zelf. Corrie Blaas, beeldend kunste naar te Middelburg. Hoewel ze buiten Zeeland geboren werd ("maar wel uit Zeeuwse ouders") woont Corrie sedert 1941 in Zeelands hoofdstad. Ze was altijd al creatief bezig (tekenen, beeldhouwen, pop pen maken), maar is pas vrij iaat aan een kunstzinnige opleiding toegekomen. Van 1970 tot 1973 studeerde ze aan de Vrije Akademie in Den Haag. "Ik vond dat ik eigen lijk niet verder kon, terwijl ik toch het gevoel had dat er een verder was. Door mijn studie kwam ik in een andere, een creatievere omgeving: je leert technieken, doet nieuwe ideëen op. Ook van praten en vergelij ken leer je veel". Speciaal de grafische afdeling en dan met name het etsen sprak Corrie Blaas erg aan. Dat werd dan ook het medium voor haar nieuwe werk. Vanaf 1970 is ze professioneel bezig. De etslijn in haar werk vindt ze van groot belang. Door het benadrukken daar van doen haar etsen soms aan tekeningen (houtskool of an derszins) denken. De etsen worden in een kleine oplage (maximaal 25 exemplaren) door de kunstenares zelf in haar atelier aan huis gedrukt. Waren ze aanvankelijk zwart (of bruin) - wit, later liet Cor rie langzaam kleur toe in haar werk. "Ik kreeg op een be paald moment behoefte aan kleur. Bovendien is het soms verfrissend om met ander ma teriaal bezig te zij. vandaar dat ik momentaal ook veel aquarelleer". Gevraagd naar de thematiek van haar werk antwoordt Corrie dat ze eigen lijk geen specifieke thema's heeft. De eigen omgeving, de dingen om haar heen bepalen haar onderwerpskeus. "Mijn kleinkinderen, de tuin, koeien, het kan van alles zijn. Meestal maak ik dan een kleine serie van een vier a vijf etsen over hetzelfde onderwerp". Corrie Blaas benadrukt dat net als eten en drinken haar werk, het bezig zijn met kunst, in 't leven van alledag is ingepast. Werk van mevrouw Blaas Zo'n twee keer per jaar expo seert ze, eigenlijk altijd in groepsverband en, zoals ge zegd, hoofdzakelijk buiten Zeeland. Haar laatste ten toonstelling was afgelopen zo mer in Lochem (thema: koei en). "Dat exposeren in groeps verband is min of meer nood gedwongen", legt Corrie uit. "Want ik werk wel regelmatig, maar niet snel en omdat veel van mijn werk naar verschil lende SBK's (kunstuitlenen) gaat heb ik niet veel "in stock". Dus aan soloten toonstellingen kom ik niet toe." Corrie Blaas was in de jaren zeventig lid van de kunste naarsgroep Web en is al jaren lang docente aan het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming in Middelburg. Ze gaat veel naar kunst kijken in musea en galleries, dat inspi reert haar. Co Westerik is een kunstenaar die ze zeer bewon dert. "Ik ben in feite een heel gewoon, zij het wat chaotisch mens. Verheven of filosofische gedachten heb ik niet of nau welijks. Ik zoek de dingen om mij heen". Zolang Corrie Blaas daar mee doorgaat, met het afbeelden van de alledaag se werkelijkheid, kunnen we nog heel wat "gewone", maar kwalitatief goede kunst van haar verwachten! Peter Sijnke Charles Martin Smith en Andy Garcia in de veelbesproken film 'The Untouchables'. De regie van deze productie - vanaf donderdag in Alhambra I - was in handen van Art Linson. Robert de Niro als Al Capone Het verhaal draait om Al Capone (Robert de Niro). We schrijven 1931 en Chicago was van hem. Il legale drank overstroomt het land, prostitutie en gokken horen daar als vanzelfsprekend bij. Maar Capone had niet de hele stad in handen. Er was een kleine groep die zich verzette; ze konden niet omgekocht worden: The Un touchables (onder anderen Kevin Kostner en Sean Connery). MIDDELBURG Autobedrijf Goedbloed (Oost- perk weg 35). Defecte onderdelen en oorzaken. Tijdens openings uren garage. Balans 17. Robert Maaskant, ze ven warna's. Wo., do. en vr. van 12 tot 17 uur, za. van 11 tot 16 uur. Café-restaurant De Schouwburg (Molenwater 99). Anneke Ruim- schotel, touwplastieken. Tijdens openingsuren restaurant. Galerie Dauvillier (L. Noordstraat 56). Gera Dauvillier en Wim Vader, schilderijen: the ma bloemen. Ma. t/m za. van 9 tot 18 uur. Galerie Montparnasse (Rei gerstraat 1). André Bongibault, etsen en tekeningen. Di. t/m za. van 14 tot 18 uur. Galerie Wim Vader (Gortstraat 48). Wim Vader, schilderijen: landschap, zeegezicht en abstrakt. Ma. t/m za. van 9.30 tot 11.30 uur en van 13 tot 17 uur. Galerie "De Wijnstock" (Bel- linkstraat 32). Marga Plasse-van Dijk, sieraden. Adriënne Meyer van Mastrigt, poppen. Han van den Broeke, boeketten/illustra ties uit "Heerlijk Versierd". Do. en vr. van 14 tot 17 uur, za. van 11 tot 17 uur. Kunstuitleen (Kuiperspoort 22). In de vitrines sieraden van leden van de vereniging van edelsme den. Tevens Jon van de Riet, schilderijen. Di. t/m za. van 13 tot 17 uur, do. van 19 tot 21 uur. Roosevelt Studiecentrum (Abdij). Leven en werk van drie Roose- velts: president Theodore Roose velt (1858-1919), president Frank lin Delano Roosevelt (1882-1945) en zijn echtgenote Eleanor Roose velt (1884-1962). Wo. en do. van 10 tot 12 uur en van 14 tot 16 uur. Zeeuws Kunstenaarscentrum (Kousteensedijk 7). Leendert Beye, Installatie. Tevens Johan Klein, foto's. Ma. van 17.30 tot 21 uur, di. t/m vr. van 10 tot 21 uur, za. van 10 tot 13 uur. Zeeuws Museum (Abdij 4). Heili gen uit de modder. In Zeeland ge vonden pelgrimstekens. Ma. t/m za. van 10 tot 17 uur. Zeeuws Bibliotheek (Kousteense dijk 7). "Jonge bouwkunst: 1850-1940". "Geschonken aan het Zeeuws Dokumentatiecen- trum". Ma. van 17.30 tot 21 uur, di. t/m vr. van 10 tot 21 uur, za. van 10 tot 13 uur. NEELTJE JANS: Werkeiland Neeltje Jans. Jos Brouwers, zeef- drukken. Dagelijks geopend. OOSTKAPELLE Kasteel Westhove (Duinvlietweg 8), Han Koster, collages en schil derijen. Dagelijks van 11 tot 16 uur. VLISSINGEN Bellamy 19 (Bellamypark 19). Krien Clevis, schilderijen. Di. t/m vr. 10-12.30 en 13.30 tot 17 uur, za. 13 tot 17 uur. Café Soif (Bellamypark 41). "Plagiaat in Soif", Guido Eek- hardt, etsen en Lex de Meester, foto's. Tijdens openingsuren. Iguana (Bellamypark 35). Leven de reptielen, amfibieën en insek- ten. Dagelijks van 14 tot 17.30 uur. Openbare bibliotheek (Lange Zel ke 91). "Kijk, Annie M.G. Schmidt de schrijfster in beeld'. Ma. van 13.30 tot 20 uur, di., wo. en vr. van 10 tot 20 uur, za. van 10 tot 12.30 uur. Kunstuitleen - De Vlissingse kunstuitleen gaat verhuizen. Van af dinsdag 8 september is ze ge vestigd in het souterain van de openbare bibliotheek in Vlissin gen, Lange Zelke 91. Vanwege de verhuizing is de uitleen op die dag niet geopend. Voorheen was ze gevestigd in gebouw Breehof. Circus Muilen komt woensdag 9 december naar Middelburg. Op het Hof van Tange zet het gezelschap zijn tenten op. Er zijn twee voorstellingen: om 15 en 20 uur. Dat Circus Muilen naar Middelburg komt is te danken aan sponsors. De Zeeuwse hoofd stad is de eerste plaats waar Muilen dit eindejaarsprogramma brengt. Er volgen er nog elf. VRIJDAG 4 DECEMBER *Het Allegri kwartet m.m.v. Rian de Waal (piano) en Rudolf Senn (kontrabas), Concertzaal Middel burg, 20 uur. *Draften Blues, Bar American, Middelburg, 21.30 uur. *Catman (rock-a-billy), De Piek, Vlissingen, 22 uur. DINSDAG 8 DECEMBER *'De Fantast' een weemoedige komedie van Herb Gardner met o.a. John Kraaykamp en Donald Jones, Concertzaal Zierikzee, 20 uur. *Concert van Het Zeeuws Orkest (December-serie), Scheldekwar- tier, Vlissingen, 20 uur. *Blues Boogie, Café Soif, Vlis- singen, 21 uur. WOENSDAG 9 DECEMBER *Het Scapino ballet danst 'De Notekraker', Schouwburg Mid delburg, 19.30 uur. *"Het Beestenbal", kinderthea ter Frank en zijn grote vrienden, Aldegonde, Vlissingen, 14.30 door Jan Smeekens Rindert Kromhout (1958) bijhou den, is welhaast onmogelijk. Bij de ene uitgeverij (Querido) is zijn nieuwste boek maar net versche nen, of bij de andere (Zwijsen) komt een nieuwer nieuwste uit. Er is nog geen reden waarom je zou wensen dat hij langzamer schreef, er in ieder geval meer tijd voor zou nemen. In opdracht van de stichting- Haagse Hervormde Kindertehui zen schreef hij LOOP VOOR JE LEVEN dat uitgegeven wordt doorr Uitgeverij Leopold. In dit verslag van 'een voettocht in Noorwegen door Nederlandse randgroepjongeren' beschrijft hij wat zes in de kinderbescherming vastgelopen jongens, doen met hun laatste kans te laten zien dat ze op eigen benen kunnen staan en hulp daarbij waard zijn. Hun vrijwillig ondernomen over levingstocht duurt vier maanden en tussen Jorpsland en Trond- heim zullen ze onder moeilijke omstandigheden met elkaar 2000 km moeten overwinnen- en daar mee zichzelf. Met de jongens is van alles aan de hand geweest, zo dat al meteen duidelijk is dat ze voor zo'n tocht meer nodig heb ben dan het beetje goede wil waarmee ze er aan beginnen. De emoties laaien dan ook regelmatig hoog op, maar helaas slaagt de schrijver er niet helemaal in je zo bij het wel en wee van de zes te be trekken, dat je met ze meeleeft wanneer ze zichzelf tegenkomen. Daarmee is niet gezegd dat een en ander je koud laat, want ik kon me met moeite bedwingen gauw het nawoord te lezen waarin staat hoe het afliep en verder ging. Wie zo veel schrijft als Rindert Kromhout (tot nu toe 23 boeken) loopt het risico bij het schrijven van een boek al meer geïnteres seerd te zijn in een volgend, waar door de mogelijkheden van het eerste niet volledig benut worden en onzorgvuldigheid nauwelijks te vermijden valt. Zo staat op bladzijde 15: "Dat hield in dat iedereen een halve tent te dragen kreeg, en verder een achtste deel van: een koekepan, twee pannen- sets, twee benzinebranders, Niet echt storend, maar het had er anders en beter kunnen staan. Op bladzijde 33 is de schrijver verge ten dat een van de jongens op pa- DONDERDAG 3 DECEMBER Alhambra 1 Vlissingen 'The un touchables' 20 uur. Alhambra II Vlissingen 'Hektor! 20 uur. Grand Theater Goes 'Hektor' 20 uur. Electro Middelburg 'Bever ly hills cop 2' 19 uur, 'Van geluk gesproken' 21.30 uur. Schut tershoftheater Middelburg 'Ha- vinck' 20.30 uur. VRIJDAG 4 DECEMBER Alhambra I Vlissingen 'Een maand later* 19 uur, 'The untou chables' 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen 'Hektor' 19 en 21.30 uur. Grand Theater goes 'Ma donna, who's that girl' 14 uur, 'Hektor' 19 en 21.30 uur. Elec tro Middelburg 'Beverly hills cop 2' 19 uur, 'Van geluk gesproken' 21.30 uur. Schuttershoftheater Middelburg 'Havinek' 20 en 22.30 uur. ZATERDAG 5 DECEMBER Alhambra I Vlissingen 'Een maand later' 19 uur, 'The untou chables' 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen 'Hektor' 19 en 21.30 uur. Grand Theater Goes 'Ma donna, who's that girl' 14 uur, 'Hektor' 19 en 21.30 uur. Elek- tro Middelburg 'Beverly hills cop 2' 14 en 19 uur, 'Van geluk gesproken' 21.30 uur. Schut tershoftheater Middelburg 'Stormboy' 14 uur, 'Havinek' 20 en 22.30 uur. ZONDAG 6 DECEMBER Alhambra I Vlissingen 'Bambi' 14 uur, 'Een maand later' 19 uur, 'The untouchables' 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen 'Hektor' 14, 19 en 21.30 uur. Grand Theater Goes 'Madonna, who's that girl' 14 uur, 'Hektor' 19 en 21.30 uur. Electro Middelburg 'Beverly hills cop 2' 14 en 19 uur, 'Van geluk gesproken' 21.30 uur. Schuttershoftheater 'Stormboy' 14 uur, 'Havinek' 20.30 uur. MAANDAG 7 DECEMBER Alhambra I Vlissingen 'The un touchables' 20 uur. Alhambra II Vlissingen 'Een maand later' 20 uur. Grand Theater Goes 'Hek tor' 20 uur. Electro Middelburg 'Van geluk gesproken' 20.30 uur. Schuttershoftheater 'Havinek' 20.30 uur. DINSDAG S DECEMBER Alhambra I Vlissingen 'The un touchables' 20 uur. Alhambra II Vlissingen 'Een maandlater' 20 uur. Grand Theater Goes 'Hek tor' 20 uur. Electro Middelburg 'Van geluk gesproken' 20.30 uur. Schuttershoftheater 'Havinek' 20.30 uur. WOENSDAG 9 DECEMBER Alhambra I Vlissingen 'The un touchables' 20 uur. Alhambra II Vlissingen 'Een maand later' 20 uur. Grand theater Goes 'Hek tor' 20 uur, 'Madonna, who's that girl' 14 uur. Elektro Mid delburg 'Beverly hills cop 2' 14 uur, 'Van geluk gesproken' 20.30 uur. Schuttershoftheater 'Stormboy' 14 uur, 'Havinek' 20.30 uur. gina 30 mee naar het politiebu reau moest en daar pas de volgen de morgen (pag. 35) van terug keert. Ook de reacties en gedach ten van de jongens stroken niet al tijd met hun karakter. Maar daar redt Rindert Kromhout zich aar dig uit door voorin het boek te vermelden dat alle personen fic tief zijn. Het bijzondere onderwerp maakt Loop voor je leven desondanks tot een lezenswaardig boek. Loop voor je leven door Rindert Kromhout. Uitgeverij Leopold, Am sterdam. Prijs 22,50. In Rotterdam ligt nog enkele weken een boorplatform open gesteld voor publiek. Wat doet een boorplatform op zee, hoe komt het daar, hoe wordt er geboord, het hoe en waar om van offshore, en vanalles en nog wat wordt behandeld op het platform, dat een soort drijvende stad is. Saai is het beslist niet, en bovendien is het mogelijk een bezoek te kop pelen aan een uitgebreide rondvaart door 's werelds groot ste haven, Rotterdam. Van 9 tot en met 1 5 december kunt u met De Faam/De Vlissinger extra voordelig van deze unie ke gelegenheid gebruik maken! Een bezoek aan het platform plus de overtocht, met kopje koffie, heeft u dan al voor MO, per persoon, kinderen krijgen nog een extra korting. Als u deze bon aan de kassa toont bij SPIDO (de boten) aan het Willemsplein wordt automatisch de korting berekend. De Faam/De Vlissinger wenst u vast veel plezier! - BEZOEK PLATFORM OVERTOCHT f 10,-lf 7,- - BEZOEK PLATFORM RONDVAART f 17,50If 12,50 Deze bon geldt maximaal voor 4 personen.

de Vlissinger | 1987 | | pagina 9