Autobedrijf Joosse (Ford) viert 75-jarig bestaan Tah Xin viert vijf jarig bestaan Parfumerie Luitwieler vernieuwd ALS JE ALLES GOED BEKIJKT Mogelijkheden Foto Verschuren uitgebreid na fikse verbouwing Videotheek Martinus breidt uit Kostas Ikonomu danst in zijn eigen restaurant Verburg: 'Ramschip van belang voor heel Zeeland Alle soorten poppen op beurs in Vleeshal Groeneveld opticiens AUTORALLYCROSSER OPENT EIGEN ZAAK FANCY FAIR VOOR DE SCHORPIOEN VAN RIJWIELHANDEL TOT AUTOBEDRIJF Gediplomeerde opti ciens die de beschikking hebben over de modernste apparatuur staan elke dag voor u klaar. Zij zorgen ervoor dat u optimaal plezier van uw bril of kontaktlenzen hebt. Een veilig gevoel! NEDERLANDERS HOUDEN WEL VAN GRIEKS ETEN Dansen Woensdag 2 december 1987 Drie generalies van de familie Joosse vieren 16 december het 75-jarig bestaan van het familiebedrijf. De rijwielhandel die Jo hannes Joosse sr. op 16 december 1912 in Nieuw- en St. Joos land begon, groeide uit tot Autobedrijf Joosse. Een uitzending tan AVRO-radioprogramma Hollands Glorie op maandag 14 december vanuit de Vlissingse vestiging van Autobedrijf Joosse, een receptie op woensdag 16 december waar een borreltje, een hapje en een verrassing voor elke koper bijhoort en een automo bielshow met klassiekers en de nieuwste modellen van het Ford- merk zijn de ingrediënten voor het vieren van het jubileum. Toen Johannes Joosse 16 jaar oud was, richtte hij met een be ginkapitaal van 400,- geleend geld een rijwielhandeltje op aan de Oude Rijksweg in Nieuw- en St Joosland. Zijn vrouw deed in hetzelfde pandje in huishoudarti- kehn. Een paar jaar later legde hij zich toe op het repareren van moiorfietsen nadat hij zelf tot één vande 1527 bezitters van een mo torvoertuig in Zeeland hoorde. Docr de opkomst van de motori- seriig leverde hij ook als één van de :erste op Walcheren land bouwtrekkers. In 1928 schafte hij zijn eerste Ford aan. "Toen ben ik gtan taxi-rijden. En heb ik an- dert mensen leren autorijden". Zo s de geleidelijke overgang van rijwielhandel naar autobedrijf tot stard gekomen. Ondertussen gaf de tweede gene rate te kennen in het bedrijf te wilfen komen. "Dat vond mijn vacër eerst maar niets, vertelt Rijc Joosse. "Ik moest eerst mair eens wat leren, met werk tuigbouwkunde kon je volgens hem alle kanten op. Toendertijd werkte ik zo af en toe mee in de zaak. Naast reparaties waren we ook tussenpersoon in de autohan del. Uiteindelijk zijn we in 1950 compagnons geworden en zes jaar later zijn we een dealership aange gaan met Peugeot", vertelt Rijk Joosse. "In 1957 zijn we in de nieuwe garage op het dorp ge trokken. Die uitbreiding moest wel, anders konden we de auto's niet opslaan", weet Joosse Sr. zich nog te herinneren. Tot 1962 waren vader en zoon compagnon. Daarna zette Rijk Joosse het autobedrijf alleen voort. Hij breidde het bedrijf uit met filialen in Middelburg en Vlissingen. "In 1975 ben ik in het pand aan de Gildeweg in Vlissin gen getrokken en zijn de filialen opgeheven, op het bedrijf in Nieuw- en St. Joosland na. Sinds 1979 ben ik Ford-dealer en mijn zoons zijn dat nog steeds", doet Rijk Joosse uit de doeken. Eind jaren 70 kwam de derde generatie Drie generaties van Auto-bedrijf Joosse vlnr: Rijk, Johannes, Johan en Peter. Joosse in het bedrijf erbij. De zo nen Johan en Pieter behartigen sinds 1985 samen de beide bedrij ven. Daarbij hebben zij hulp van 34 man personeel waarvan vijf mensen al 25 jaar en één zelfs 27 jaar voor Autobedrijf Joosse wer ken. Vader Rijk en grootvader Johannes willen ook nog wel eens een oogje in het zeil houden, al hoewel zij niet meer in de zaak zitten. Restauranthouder Hu serveert ook zelf. Chinees-Indisch restaurant Tah Xin aan de Markt in Middelburg viert deze maand zijn vijfjarige bestaan. "Om precies te zijn", va-telt eigenaar Hu, "bestonden wt op 17 september vijf jaar. Maar dat is zo'n drukke tijd. Dan is het moeilijk om ook nog tijd vrij te maken voor iets feeste lijks". Vandaar dat van donder- tag 3 december tot en met 23 de- ember alsnog een speciaal jubi- eum menu wordt geserveerd bij Tah Xin, waar ook nog een gratis drankje bijhoort. Voordat Hu in het voormalige Nederlands Koffiehuis zijn Chinees-Indisch restaurant be gon, had hij een eetgelegenheid in Limburg. "Ik ben naar Zeeland gekomen omdat het een betere plaats is om zaken te doen, meer toeristen. Ook is het in Zeeland mooier weer". Na de zaak in Middelburg heeft Hu er zo'n drie jaar geleden nog een tweede restaurant bijgeno men. Restaurant Da Xin aan het Vlissingse Beursplein. Veel licht, witte tinten en een gla zen schuifpui hebben de parfumerie-zaak Luitwieler aan de Vlissingse Lange Zelke een to taal nieuw gezicht gegeven. Niet alleen de voorgevel ziet er anders uit, ook binnen is de zaak grondig vernieuwd en helemaal anders in gedeeld. "Sinds 1965 zitten we in dit pand. Het heeft natuurlijk al de nodige vernieuwingen in die tijd meege maakt. We zijn telkens meer overgegaan op cosmeticaproduk- ten en die vragen een aparte pre sentatie", vertelt Ad Luitwieler. Niet alleen Ad en Mattij Luitwie ler zijn tevreden met deze verbou wing. "We hebben al van heel wat klanten positieve reacties ge had", vertelt Mattij Luitwieler. "Het achterste gedeelte van de zaak werd vroeger niet zo bewin- keld, het zag er toen nogal donker en dus niet zo aantrekkelijk uit", volgens Ad Luitwieler. "Nu heb ben we daar een ruimte gecreëerd v oor de cosmetica-producten. Daar willen we de klanten graag advies geven, dus heb je een plaats nodig waar mensen dan ook even rustig kunnen blijven staan", legt Ad Luitwieler uit. Verder zijn alle merken apart in stellages gerangschikt zodat de klant een duidelijk overzicht heeft waar een bepaald merk te vinden is. Er zijn voortaan twee plaatsen Johannes Joosse Sr. in de deuropening van zijn eerste bedrijfje in Nieuw- en St. Joosland (1939). In de Middelburgse Vleeshal is in het weekeinde van 12 en 13 de cember eens wat anders te zien dan moderne kunst: er wordt de jaarlijkse poppenbeurs gehouden, die ook deze keer is georganiseerd door het poppenatelier De Dolp- hijn uit Middelburg. Een aantal deelnemers aan de beurs is er dit jaar voor de eerste keer. Onder hen zijn onder ande ren de bekende poppenmakers Joke Grobben en Bets van Boxtel. Ook antieke poppen zijn er en een aantal standhouders heeft zelfge maakte en - ontworpen poppen in de bagage meegenomen. Paula Brandts uit Middelburg, Alie Mol uit Zierikzee en Karin Hoogesteger uit Krabbendijke zijn de bekende Zeeuwse poppen- makers op de beurs. Het gratis info-pakket over kontaktlenzen ligt voor u klaar! Goes, Lange Vorststraat 106. Middelburg, Lange Delft 24. Vlissingen. Lange Zelke 93. Om op de ontwikkelingen in te spelen heeft Foto Verschuren aan de Lange Delft in Middelburg in grijpend verbouwd. Er is een nieuwe voorgevel - het portiek is weg. Daardoor kwam meer winkelruimte vrij - de productpresentatie is verbeterd waardoor meer fotomateriaal aan de cosument kan worden getoond en de studio achter in de zaak is vergroot zodat nu ook meer aandacht kan worden besteed aan portret-, kinder- en groepsfotografie. waar afgerekend kan worden. Ook de schoonheidssalon is in een nieuw jasje gestoken. Ad Luitwieler In totaal zijn ze in de parfumerie zaak zo'n drie weken bezig ge weest met het verbouwen. Op zeilgebied vindt de klant kle ding en andere benodigdheden. IVartin Lere (25), eigenaar van die videotheken op Walcheren, leeft hij zijn Middelburgse vesti- gng uitgebreid. "Ik heb een nuur uitgebroken zodat het vroe- gre magazijn nu ook bij het win- leloppervlak is betrokken. Zo leb ik meer ruimte gekregen vaardoor er heel wat meer video banden in de zaak zijn komen te staan". Zo'n vijf jaar geleden reed Martin Lere met een auto vol videoban den langs de klanten. "Mensen die een filmpje wilden huren bel den mij op en dan kwam ik met een paar dozen vol banden langs". Hij had kennelijk het tij want in vier jaar tijd zette hij drie videotheken op. De eerste videotheek begon hij in Oost-Souburg, waar nu zijn moe der Astrid Lere de touwtjes in handen heeft. De tweede zaak be gon hij in de Vlissingse Bosjes laan. Ook daar is een familielid de baas, namelijk zijn zwager Dick Koole. Sinds drie jaar heeft hij ook nog een onderkomen ge vonden aan de Euromarkt in de Griffioen in Middelburg. "Het is allemaal begonnen met een pro beersel. Maar ik vind het nog steeds de moeite waard om het te blijven proberen", zegt Martin Lere tevreden. Zijn nieuwste 'probeersel' is het aanschaffen van Betamax en VCC 2000 videobanden. "Andere videotheken doen die er juist uit nu dat systeem niet meer wordt gemaakt. Maar er zijn nog steeds mensen die zo'n video in huis hebben. Daarom probeer ik die banden juist te pakken te krijgen". Cannik is een nieuwe naam in Vlissingen. Zo noemden Rob Leijdekker en Piet Maas hun zaak in auto-, motor- en zeilsportarti- kelen aan de President Roosevelt- laan 744. Rob, Zeeuws kampioen autoral lycross, wilde graag voor zich zelf gaan beginnen en maakte van zijn hobby ook werkterrein. In de zaak is alles te vinden op het ge bied van technisch onderhoud: accu's, oliefilters, uitlaten enz. Hun specialiteit: brandvrije race- overalls en brandvertragende schoenen voor de racesport. De zaak is van maandag tot vrijdag geopend van 9-18 uur. Op zater dag echter tot 17.00 uur. Tussen de middag houden de jonge on dernemers een lunchpauze van 12.30-13.00 uur. "Een verbouwing om bij de tijd te zijn", omschrijft manager- director C. Vissers van de Verschuren-keten de verbouwing. Hij legt verder uit dat door de komst van nieuwe camera's het assortiment zo is vergroot dat in de vroegere opstelling van het winkelinterieur onmogelijk alles kon worden getoond. Ook wijst hij op het arsenaal videoproduc ten en accessoires die nu een dui delijke plaats in de verbouwde winkel hebben gekregen. "Ik durf gerust te stellen dat wij wat be treft de ontwikkelingen in de fo tografie altijd voorop hebben ge lopen", zegt de manager- director. Vissers - hij leidt acht zaken on der de naam Foto Verschuren in Brabant en Zeeland - is ook blij met de uitbreiding van de studio, "voorheen was die zo klein dat die nauwelijks de naam studio verdiende. We kunnen er nu van alles mee doen en de klant aanbieden". Meer overzicht en zicht op de producten. Inzet: de veranderde pui. Martin Lere. Rob Leijdekker. Toen hij tijdens een vakantie in Zeeland Middelburg bezocht, nam die stad meteen een bijzon dere plaats voor hem in. Hij zag dat er best nog wel een Grieks restaurant was uit te baten en voegde bijna onmiddellijk de daad bij het woord. "Ik vroeg aan mensen waar een pand in het centrum te huur was en ze verwe zen me naar de Gravenstraat". In de winkel en woonhuis waar voorheen slagerij Leijnse was. Het deed een beetje denken aan een ouderwetse douairière-avond, de voorloper van de fancy-fair uit de vorige eeuw. Om geld in te za melen voor het opknappen van Ramschip De Schorpioen werd een avondvullend programma ge organiseerd door de gelijknamige stichting. De eerste die in de goedgevulde Burgerzaal in het Middelburgse stadhuis optrad was het strijkers- ensemble van de Zeeuwse Mu ziekschool. Mede vanwege de uit stekende akoestiek in de Burger zaal (en de sfeer ervan) kwamen de lichte stukken geheel tot hun recht. Daarna was het de beurt aan het Westkappels Dameskoor, uiteraard in klederdracht, die heel andere muziek lieten horen, zoals enkele oude Zeeuwse volksliedjes. Wil Van Son, één van de initita- tiefnemers, nodigde hen vast uit om op het dek van het schip te ko men zingen als De Schorpioen binnenkort aan de Loskade ligt. Naast een demonstratie stijldan sen en een pianoconcert was ook mode - feestkleding van Scarpi- doe en De Vroedt-Hooftman - in het programma opgenomen, en wel op een aparte manier. Promi nenten als Ineke Rutten en Raad van Staten-lid Marien Verburg had men bereid gevonden om "de planken" op te gaan. Het enthou siasme straalde er vanaf. Burge meestersvrouw Rutten stelde het vooral op prijs dat ze zelf de kle ding had mogen uitzoeken. "Ik vond het wel een leuk idee, en bo vendien sta ik ook wel achter het doel. Alleen dat kapsel, dat was wel even wennen". Kapper Ro land haalt even zijn schouders op. "Een paar chic-commerciële kap sels, pasten bij de show. Eigenlijk mijn dagelijkse werk, maar door de entourage is het toch wel iets bijzonders". Marien Verburg liet zich ook po sitief uit over het doel en de show. "Mijn motto is: als je kras wil zijn moet je mooie kleding dragen en als je mooie kleding draagt blijf je kras. Ik vond het wel leuk om dat ook eens in de praktijk te laten zien". Over het doel van de avond ook niets dan goeds. "Er zou veel meer van dit soort bur gerschapszin moeten zijn. Dan zou er meer bewaard blijven". Verburg kan het weten, want hij is, naast veie andere functies, ook voorzitter als er geschillen zijn over monumentenzorg. "De Schorpioen is een stuk historie dat niet alleen voor Middelburg belangrijk zou moeten zijn, maar voor heel Zeeland; de zeevaart was in de hele provincie van be lang". Ook de bestemming van het schip (er komt een zalenver- zijn vrouw passeert. huur en een horecagedeelte in om de kosten te dekken) bevalt hem wel. "Het is jammer dat wij al leen in Den Haag mogen vergade ren, anders zou ik best eens op dat schip willen confereren". ontvangt Kostas Ikonomu nu sinds anderhalve maand klanten, "en het gaad goed", stelt hij te vreden vast in Grieks restaurant Athene. Aan de horeca was voor de Griek niets vreemd. Op het eiland Ro- dos had hij vijftien jaar een nachtclub gehad. Hij kwam vorig jaar in Nederland als toerist, ging op bezoek bij vrienden die hij op Rodos had leren kennen. "Het beviel me hier eigenlijk meteen. En omdat ik het op Rodos onder hand wel voor gezien hield, nam ik me voor om me hier maar te vestigen". In februari van dit jaar opende hij een Grieks restaurant in Tilburg. "Dat liep ook al met een goed. Mijn broer is uit Grie kenland overgekomen en is daar nu bedrijfsleider". Het eten dat Kostas Ikonomu ser veert is puur Grieks. Hij doet nauwelijks concessies naar de Hollandse keuken. "De Neder landers staan open voor vreemde gerechten", weet hij uit ervaring. "Het enige dat afwijkt is de hoe veelheid zout. Grieken eten veel meer zout dan de Nederlanders, dus hier zijn we er wat zuiniger mee. Op de kaart staan honderd gerechten: vegetarisch en allerlei soorten vlees en vis. En bij het eten kunnen ook alle soorten Griekse wijnen worden geser veerd. Overigens zijn niet alle Griekse gerechten geschikt voor Nederlanders. Ik denk daarbij vooral aan het eten waarbij ont zettend veel olijfolie wordt ge bruikt. Kostas Ikonum met Doris en kind in het nieuwe Griekse restaurant Athene in Middelburg. Wie een avond uit eten gaat bij Grieks restaurant Athene kan ver gast worden op een optreden van de eigenaar met een van zijn Griekse obers. De pure sirtaki wordt dan opgevoerd. "Ik heb gemerkt dat de gasten dat leuk vinden. Als ze terug komen vra gen ze of we weer willen dansen". En dan komt de aap uit de mouw: "Ik ben inderdaad danser van huis uit. In de nachtclub op Ro dos danste ik vaak voor de toe risten. Ook leerde ik hen de Griekse dansen. Hier gebeurt het ook wel eens dat de gasten mee dansen. Ik vind dat leuk. Boven dien zit het dansen me in het bloed. Als ik Griekse muziek hoor krijg ik de kriebels". Om die pure Griekse sfeer in zijn eetgelegenheid te houden draait Ikonomu voornamelijk Griekse muziek. En om er nog wat meer de zon in huis te halen, heeft hij voor 9 december het Trio Heleni- que uitgenodigd. "Als die avond aanslaat ga ik dat beroemde trio voortaan twee keer per maand hier uitnodigen".

de Vlissinger | 1987 | | pagina 7