informatiepagina van de gemeente vlissingen Lever schadelijke stoffen in! Hier komt de chemokar: I l Enkele regels wanneer u schadelijke stoffen inlevert bij de chemokar I Resten verf waarheen? I Hou het milieu vrij van de batterij! DE VLISSINGER Woensdag 2 december 1987 De chemokar komt bij u in de buurt Oude medicijnen naar de apotheek Dit kunt u volgende week inleveren: Motorolie waarheen? eo on o Foto-chemicaliën waarheen? zelf olie verversen? denk om het milieu! Glas gaat natuurlijk in de glasbak Over bak en frietvet redacfie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen. telefoon 01184-87000. toestel 333. 335 en 337 Volgende week komt de chemokar van de gemeente bij u in de buurt. Dat is een speciale vracht wagen waarbij u al uw schadelijke stoffen kwijt kunt. Vandaag ontvangt u hierover een folder in de bus. Let u op deze knalgele folder: daarin staat alles wat u weten moet! Want afval zoals foto- chemicaliën, oliën, batterijen, verfprodukten, spuitbussen, medicijnen en dergelijke kunnen be ter niet in de huisvuilzak terecht komen. We produceren met z'n allen jaarlijks méér afval. Het verwer ken van al dit afval geeft dan ook steeds meer problemen. Niet al leen vanwege de hoeveelheid maar ook vanwege de toene mende chemische samenstel ling van ons afval. Thuis merkt u weinig van deze problemen. U zet wekelijks het huisvuil buiten en het verdwijnt "vanzelf". Maar wég is het dan natuurlijk niet.... Schadelijke stoffen apart De volle huisvuilzakken komen op de stortplaats terecht. Wan neer daarin ook schadelijke stof fen zitten levert dit op den duur problemen op. Dat weten we in middels allemaal wel. Daarom horen schadelijke stoffen als fo- tochemicaliën, oliën, batterijen, verfprodukten, spuitbussen en dergelijke niet in de vuilniszak. Het is de moeite waard zelfs de kleinste hoeveelheid van deze stoffen apart te houden. Slechts één litertje motorolie kan bij voorbeeld al vele duizenden li ters water ongeschikt maken voor de drinkwaterwinning... Wie milieubewust is, houdt daar om schadelijke stoffen apart en levert ze in. Dat kan volgende week op vele plaatsen in de stad. Doe mee en lever uw scha delijke stoffen in! Oude medicijnen, waarvan de gebruiksdatum is verstreken, kunnen gevaarlijk voor de ge zondheid zijn. En als u ze weg gooit, ook voor het milieu. Lever ze daarom volgende week in bij de chemokar of daarna bij een van de volgende apotheken: - apotheek Papegaaienburg, Pa- pegaaienburgweg 24-26 - apotheek de Singel, Singel 9 - apotheek J.M.H. v.d. Sande, Badhuisstraat 30-34 - apotheek Paauwen- Hurg. Troelstraweg 2a - apotheek Sou burg, Corn. Pere straat 1 Milieu-actieplan De inzamelactie die de gemeen te volgende week houdt vloeit voort uit het door de gemeente raad vastgestelde milieu actieplan voor 1987. Ook in het milieu-actieplan voor volgend jaar is een dergelijke actie opge nomen. Het loont daarom zeker de moeite om ook na volgende week schadelijke stoffen apart van het overige huisvuil te bewa ren. Want de gemeente zal ook volgend jaar weer enkele malen een inzamelactie van schadelij ke stoffen houden. Het apart houden van de scha delijke stoffen is voor u een klei ne moeite maar voor het milieu een groot voordeel! Apart inleveren de moeite waard De gemeente heeft ook in de af gelopen jaren al veel schadelij ke stoffen apart ingezameld en afgevoerd. Zo bedroeg de totale hoeveelheid van dit zogenaam de klein chemisch afval die de gemeente in 1985 heeft afge voerd 3.740 kilo. In 1986 was dit 4.140 kilo en in 1987, voor zover dat verstreken is, al 8.622 kilo! Nog wat cijfers: tot nu toe heeft de afdeling Reiniging in 1987 al 900 kilo batterijen (15 vaatjes van 60 kilo) en maar liefst 2.310 kilo verfresten (77 vaatjes van 30 kilo) apart afgevoerd. Deze rommel is in elk geval niet op de stortplaats terecht gekomen. U zorgt er toch voor dat uw che misch afval daar ook niet terecht komt? Apart inleveren van de schadelijke stoffen is voor ons allemaal de moeite waard! Wanneer u volgende week bij de chemokar schadelijke stoffen inlevert kunt u ervan verzekerd zijn dat de Gemeente zorgdraagt voor een verantwoorde en milieuvriendelijke afvoer van deze rommel. Er zijn echter een paar zaken waar u op moet letten: - de inzamelactie geldt alleen voor particulieren (bedrijven kunnen rechtstreeks terecht bij de afdeling Reiniging) - de stoffen mogen alleen in een goed gesloten originele verpakking worden aangebo den of in een verpakking waarop met een etiket staat aangegeven wat er in zit - verpakkingen levert u mee in, u krijgt deze dus niet terug - geef de schadelijke stoffen persoonlijk af aan het perso neel van de chemokar en laat deze niet zo maar achter op de standplaats van de chemokar - laat in elk geval geen kinde ren met de schadelijke stof fen over straat gaan! Waar gaat het afval naar toe? Het personeel van de chemokar zorgt er voor dat de verschillen de schadelijke stoffen in aparte vaten op de wagen terecht ko men. Bij de afdeling Reiniging van de gemeente worden de stoffen verder gesorteerd en in hermetisch gesloten vaten afge voerd door de firma Heeren Af valverwerking BV uit Roosen daal. Deze firma zorgt uiteinde lijk voor de afvoer van de stoffen van diverse verwerkingsbedrij ven en de Afval Verwerking Rijn mond (AVR) in Rozenburg waar verbranding plaatsvindt. Nog vragen? De inzameling volgende week is een actie van de gemeente Vlis singen. De actie wordt uitge voerd door de afdeling Reiniging van de gemeente. Wanneer u hierover vragen hebt, stel die dan gerust aan: Afdeling Reiniging, gemeente Vlissingen, Edisonweg 9, 4382 NV Vlissingen telefoon (01184)-62291 - accuzuur - accu's - batterijen - benzine - bestrijdingsmiddelen - chemische toiletafvallen - chemicaliën - cosmetica - drukinkt - etsvloeistoffen - fixeer - filmafval - geneesmiddelen - koperhoudend afval - kwikthermometers - kwikschakelaars - laboratoriumafval - latex - loodhoudend afval - loogbaden - medicijnen - olie - ontvettingsmiddelen - oplosmiddelen - ontwikkelaar - petroleum - poetsdoeken - spuitbussen met restant - terpentine - verfafbijtmiddel - verfoplosmiddel - verfrestanten - vet, smeervet - zinkhoudend afval - zuren (foto: Ruben Oreel). De schadelijke stoffen kunnen volgende week bij de zogenaam de chemokar worden ingeleverd. Deze wagen heeft een aantal vaste standplaatsen verspreid over de hele gemeente. De che mokar is een oranje vrachtwagen met aan beide zijden een bord "Schadelijke stoffen hier". De chemokar staat bij u in de buurt op dezelfde dag als waarop het huisvuil wordt opgehaald. Kijk hieronder bij "uw" dag. Daar vindt u de dichtstbijzijnde stand plaats van de chemokar. U mag natuurlijk ook een andere stand plaats of een andere datum kiezen wanneer u dat beter uitkomt. Houdt u er wel rekening mee dat in verband met de rijtijden van de chemokar tussen de verschillende standplaatsen, de begin- en eindtijden per standplaats circa vijf minuten kunnen variëren Na volgende week Ook navde inzamelactie van vol gende week kunt u al deze stof fen het Ipele jaar door kwijt. U kunt ze elke werkdag afgeven bij het depot voor klein che misch afval van de gemeentelij ke afdeling Reiniging aan de Edisonweg 9 (achter de Keersluisbrug) van 07.30-11.30 uur en van 13.00-16.00 uur. De meest voorkomende schadelijke stoffen zoals batterijen en olie kunt u op veel meer plaatsen kwijt. Zie hiervoor de andere ar tikelen op deze pagina. maandag 7 december 1987 09.00 - 10.00 uur 10.00 - 11.00 uur 11.00 - 12.00 uur 14.00 - 15.00 uur 15.00 - 16.00 uur Dorpsstraat Windhoek Verl. Kanaalstr. Lekstraat B. Stemerdinglaan dinsdag 8 december 1987 09.00 - 10.00 uur Westerzicht 10.00 - 11.00 uur Marnixplein 11.00 - 12.00 uur Scheldestraat 14.00 - 15.00 uur Spuistraat 15.00 - 16.00 uur Zeilmarkt woensdag 9 december 1987 09.00 - 10.00 uur 10.00 - 11.00 uur 11.00 - 12.00 uur 14.00 - 15.00 uur 15.00 - 16.00 uur H. Segherslaan Hogeweg Irislaan Gildeweg Hermesweg donderdag 10 december 1987 09.00 - 10.00 uur Bonedijkestraat 10.00 - 11.00 uur 11.00 - 12.00 uur 14.00 - 15.00 uur 15.00 -'16.00 uur Vredehoflaan Troelstraweg Paauwenburgweg De Savornin Lohmanlaan vrijdag 11 december 1987 09.00 - 10.00 uur Zeewijksingel 10.00 - 11.00 uur Bossenburgh 11.00 - 12.00 uur Papegaaienburg 14.00 - 15.00 uur Troelstraweg (Ritthem) (aan Havenweg) (achter de Spar) (tegenover de vijver) (bij M.A. v.d. Puttestraat) (bij school De Startbaan) (bij de begraafplaats) (bij Albert Heijn) (bij de Aldi) (parkeerterrein) (bij winkel J. Koppejan) (bij de Spar) (hoek Anjelierenlaan) (miro-terrein) (parkeerter. Jac. Hermans) (bij glascontainer hoek Sottegemstraat) (hoek Vondellaan) (bij de Spar) (winkelcentr. Paauwenhof) (bij school De Triangel) (bij de Padweg) (bij school De Houtuyn) (winkelcen. Papegaaienb.) (tussen torenflat en Meijers fietsenwinkel) U ververst zelf de motorolie van uw auto. Een niet al te moeilijk karweitje dat u voor deel oplevert. Dit voordeel geldt helaas niet in alle geval len voor het milieu! Het komt namelijk nogal eens voor dat afgewerkte motorolie ver dwijnt in het straatputje (riool) of, op de een of andere wijze verpakt, bij het wekelijkse huisvuil wordt gezet. Olie is zeer schadelijk voor het milieu. Op open water vormt één liter olie een vliesje, dat het wa ter over een oppervlakte van wel 2.000 vierkante meter afsluit van de lucht erboven. Planten en dieren in dat water sterven door zuurstofgebrek. Komt olie in de grond, dan kan het grondwater in de buurt niet meer voor drink water worden gebruikt. Olie op de vuilstortplaats begint vrijwel zeker aan een vervuilende tocht die in het grondwater eindigt. Olie geeft aan water een erg vie ze smaak. Eén liter is voldoende om vele tienduizenden liters wa ter als drinkwater ongeschikt te maken. Inleveren! Daarom: lever afgewerkte mo torolie volgende week in bij de chemokar. U kunt er ook mee naar elke garage en naar de af deling Reiniging van de ge meente (Edisonweg 9). En wat geldt voor motorolie, geldt ook voor smeerolie en olie filters. Inleveren! Ontwikkelt u zelf films en drukt u zelf af? Wat doet u dan met de niet meer bruikbare ontwikkelaar en (bleek) fixeer? Gebleken is dat de doe-het-zelvers onder de foto grafen nog 97% van dat mate riaal door de gootsteen spoelt. Materiaal, dat cadmium, feno len, cyanide en zilver bevat. Een liter ontwikkelaar kan 20.000 liter water zuurstofloos maken; zilver is schadelijk voor micro-organismen. Op de vuilstort bereiken die giftige stoffen met het regenwater het grondwater en versprei den zich verder in het milieu. Glas hoort natuurlijk in de glas bak. Dat spreekt vanzelf. Van het glas uit de glasbakken wordt weer nieuw glas gemaakt. U vindt de glasbakken op vele plaatsen verspreid in de hele ge meente. Wat te doen? Opvangen in fles sen, ook de kleine beetjes, ont wikkelaar en fixeer apart. Daar na volgende week inleveren bij de chemokar of bij de fotohan delaar waar u uw nieuwe mate riaal gaat kopen. Een beetje mi lieubewuste fotozaak heeft daar voor aparte reservoirs. Is dat niet zo, dan kunt u er ook mee naar de afdeling Reiniging aan de Edisonweg 9. Daar zijn overi gens geen aparte reservoirs voor foto-chemicaliën. U kunt het spul hier afleveren in een of andere verpakking (bijvoorbeeld plastic flessen of dergelijke) met daarop een etiket waarop staat wat er in zit. De verpakking le vert u mee in en krijgt u dus niet terug. Voorkom in elk geval dat deze schadelijke stoffen in het milieu terechtkomen! Wat doet u met vet waarin u hebt gebakken of gefrituurd? Bak- en braadvet is organisch, dat wil zeggen dat het in de na tuur "afgebroken" wordt. Oud (friet)vet mag u daarom gerust in de vuilniszak doen. Maar nooit door de gootsteen of de wc spoelen! Vet klontert namelijk in het riool aaneen en leidt tot ver stoppingen. Dat vergt extra on derhoud aan het rioolstelsel. En de kosten daarvan verhaalt de gemeente op ons allemaal. Ze staan vast bij u in de schuur of werkkast: de restjes verf, af- bijtmiddel, terpentine, lak, carboleum of beits. Wat doet u ermee? Verven bevatten meestal nogal wat milieuonvriendelijke stoffen zoals tolueen, xyleen, lood, co- balt, cadmium, chroom, schim- meldoders en bindmiddelen. Het is daarom aan te raden er voorzichtig mee om te gaan. Restanten horen dan ook zeker niet thuis in de huisvuilzak, gootsteen of wc(riool). Want be landen ze uiteindelijk op de stortplaats dan zorgen ze voor een behoorlijke vervuiling van het grondwater met alle gevol gen van dien. Maar, met een klein beetje moeite is deze ellen de te voorkomen. Restanten inleveren Neem die moeite en lever uw oude verfresten en verfproduk ten daarom volgende week in bij de chemokar. Natuurlijk neemt ook de afdeling Reiniging van de gemeente (Edisonweg 9) het hele jaar door deze restanten in ontvangst. De afdeling Reini ging stelt bovendien aan verf handelaren en doe-het- zelfzaken containers voor het in zamelen ter beschikking. Gaat u verf kopen, neem dan uw restanten gewoon mee. Een beetje milieubewuste winkelier neemt ze van u in. Laat ze in de originele verpakking, dat schept duidelijkheid! Verder geldt: koop uw materiaal bewust. Er bestaan vaak minder giftige (en niet zelden minder (dure) al ternatieven. Laat u goed voorlichten door uw winkelier! Kwasten kunt u uitstekend schoonmaken met groene zeep. Omdat de fabrikant de mens onafhankelijk van het stopkontakt lijkt te willen laten zijn, worden er steeds meer batterijen verkocht (in 1982 ruim 100 miljoen!). Ze vormen daarmee de grootste bron van schadelijke stoffen in het huisvuil. Alle batterijen bevatten één of meer zware metalen als kwik, cadmium, zink, nikkel en zilver. Wie ze met het huisvuil weggooit moet weten dat ze op de stortplaats terechtkomen, na verloop van tijd doorroesten en lekraken, waardoor de inhoud vrijkomt. Regenwater lost het gif op en voert het steeds dieper mee, tot het grondwater is bereikt. Vanaf dat moment kunnen de schadelijke stoffen zich via het grondwater over grote afstanden verspreiden. Wat kunt u er aan doen? Als u de keuze hebt, gebruik dan netstroom; dat is ook veel goed koper. Is gebruik van batterijen niet te vermijden, neem dan de minst schadelijke. Kies bij inci denteel gebruik voor de ouder wetse zink-bruinsteenbatterij boven de (zeer schadleijke, 100 maal méér kwik bevattende) al kalinebatterij. Gebruikt u regel matig batterijen, kies dan voor de oplaadbare (dus her te ge bruiken!) nikkel cadmiumbatterij. Voor wat be treft de kleine knoopbatterijen (voor horloges, rekenmachines e.d.) zijn zink-luchtbatterijen het minst schadelijk. Batterijcontainers Gaat u batterijen kopen, doe dat dan bij een winkel waar u de oude in kunt leveren. De meeste winkels, maar ook veel scholen en bedrijven hebben hiervoor batterijcontainers staan. Die worden regelmatig op verzoek door de afdeling Reiniging van de gemeente geleegd. De batte rijcontainers die nu op veel plaatsen staan, zijn daar geko- men op verzoek van de betref fende winkels, scholen en be drijven. Wanneer u meent dat ook uw winkel, school of bedrijf een plaats is waar veel oude bat terijen zouden kunnen worden ingeleverd, vraag dan aan de af deling Reiniging van de ge meente om zo'n batterijcontiner (telefoon 62291). Momenteel staan nu al op de volgende plaatsen batterijcon tainers van de gemeente: foto de Grave, Walstraat foto de Grave, Kanaalstraat foto Verschoore, Badhuisstr. firma Dert, Nieuwendijk Willemsen electro, Walstraat Suurmond electro, Kanaalstr. Mikro-electro, Hermesweg juwelier Kootwijk,Scheldestr. stadhuis, Stadhuisplein brandweer, V. Dishoeckstraat chr.mavo, H. Avercamplaan school VSV, G. Flincklaan school De Belt, Koop- mansvoetp. school J. Cats, V. Bone- dijkestr. school De Stellepit, Kleiweg school J.H. v. Dale, J. de Pr.str. school B. Ewout, B. Ewoutstraat school F. Naerebout, Gr. Markt school De Startbaan, W'zicht school J. Lighthart, W. v.d. Veldel. school T. Thijssen, Troelstraw. school v. Duijvenvoorde, Dongestr. school P. Louwerse, Oran jeplein school Paauwenburg, A. Go- gelweg school De Houtuyn, Slan genburg Schoonenburg, Roerstraat Martinusschool, Irenestraaat Ichtusschool, Grote Markt L. de Colignyschool, A. Go- gelweg Gr.J. v. Nassauschool, Beatrixl. school De Burcht, v. Visvliets. Stemerdingschool, Molenweg Franciscusschool, Fla- mingoweg Oranjeschool, Bloemenlaan St. Jozefschool, Hyacin- thenlaan school Rietheim, Zuidwa- terings. De Triangel, D.S. Lohmanlaan U ziet: veel scholen ook, zodat u lege batterijen ook aan uw (buur)kinderen kunt meegeven. Bovendien hebben veel bedrij ven en winkels op eigen initiatief batterijcontainers geplaatst 'waarin u oude batterijen kwijt kunt. Een goede zaak!

de Vlissinger | 1987 | | pagina 4