in Midden Zeeland "Als je nou stroopt, dan kom je aan de heren..." Nieuw Nederlands stuk in Schouwburg 26 nov. t/m 2 dec. EXPOSITIE PODIUM FILM Afscheid van G.C. van Loo 'Fpti maand lafpr' lt""tawtttrüitain- DE FAAM - DE VEISSINGER Woensdag 25 november 1987 Zeeland toer nog in twee plaatsen Originele kunst in maandblad Elegance Ji N KELDERTJE WORDT NU KELNAREKIJN PIET POLDERMAN EN "T OUDE AMBACHT GELEZEN Kennis Bijnamen KINDER BOEKEN Broekert en Hutyra samen in Domburg Jolanda Baljeu soleert bij M'Burgs Muziekkorps Monique van de Ven en Renee Soutendijk in: Stichting Filmtheaters doet mee aan promotie van Afrikaanse film Afrika moet een bekend filmland worden. En daarom toont een aantal filmhuizen in Nederland Afrikaanse films. Uiteraard treedt ook de Stichting Filmthea ters Middelburg weer als vaandel drager op en toont de komende dagen zes films uit het tropische werelddeel in het Schuttershof- theater. De eerste avond (donderdag) wor den twee films gedraaid vanaf 20.30 uur. Het zijn: 'Taaw' en 'Manabi'. In Taaw volgt regisseur Sembène de jongen Taaw, die een plaatsje in de stedelijke samenle ving van Dakar probeert te vero veren. In Mandabi denkt een mu zelman - met twee vrouwen en een ongekend aantal kinderen - dat hij schatrijk is nu hij een cheque van een neef uit Parijs kreeg toe gestuurd. Vrijdagavond zijn er twee films: 'Wend Kuuni', aanvang 20 uur en 'Fineye', aanvang 22 uur. Wend Kuuni blijkt een vondeling te zijn in de tijd dat de blanken nog geen vaste voet op de Afrikaanse bo dem hadden gezet en de waterput ten overliepen en de graanschuren vol waren. 'Finey' is een spannen de speurtocht naar nieuwe ver houdingen. Ook zaterdag zijn twee films te zien: 'Camera d'Afrique' (20 uur) en 'Xala' (22 uur). In de verto ning van acht uur wordt verteld hoe een kleine groep mensen, ver spreid over een groot contingent, al meer dan twintig jaar droomt dat de film de stem van Afrika zal In Middelburg en Goes zijn de laatste twee avonden van de Zee land Toer, een evenement waar in totaal 22 bands aan deelnemen. Vrijdag 27 november treden Te kenburg (snelle rocknummers), I.D. (rock zoals het moet klinken) en The Joint (energieke new wa ve) op in Midgard, vanaf 21.30 uur. Een dag later komen Selfs Wit hout Shells (experimentele new wave), Torture (rock en new wa ve) en Carbazol ('tropisch- Zeeuws') in 't Beest in Goes. Ook dat optreden begint om 21.30 uur. In totaal werden negen podia be zocht in het Zeeuwse. worden. 'Xala' behandelt het ver haal van een man die veertig wordt en er een derde echtgenote bijneemt. De bruid is even oud als zijn oudste dochter. Maar in de nacht, na het groots opgezette hu welijksfeest, is de man -door ziekte- niet in staat dat te preste ren wat van hem in een huwelijks nacht wordt verwacht. Een ge heimzinnige kwaal - de Xala - heeft hem in de greep. De laatste avond (zondag)-is er weer een film van regisseur Ousmane Sembéne, 'Ceddo'. In *Scene uit de film Xala. Via een steil stenen trapje daal je af naar het keldertje van Tet Steketee-Schipper aan de Koren dijk 20 in Middelburg. Daar opende zij kortgeleden haar Gale rie Kelnarekijn. De naam is zeer toepasselijk afgeleid van het mid deleeuwse woord voor keldertje. De galeriehoudster: "Aan kunste naars die ik zelf uitkies, wil ik in mijn keldertje de mogelijkheid bieden om te exposeren. Nu bij de opening zijn dat Mattij Fijma met droogboeketten en kransen, en Marijke Snijders met patchwork- kleden en gebruiksvoorwerpen". Plannen voor de toekomst heeft zij genoeg: keramiek, beeldhouw werk, glas en aquarellen van tui nen, staan nog op haar lijstje voor een verkoopexpositie. Kelnarekijn is open iedere donderdag van 10-17 uur en op zaterdag van 13-17 uur. Denkt U wel om Uw hoofd als U het trapje afgaat? *Een van de kunstwerken: "Naakt" van Loes Huis. De december-editie van het maandblad Elegance zorgt voor een wereld-primeur door echte kunstwerken aan zijn lezers te ge ven. In het blad, dat overigens verder geheel gewijd is aan kunst, zijn originele kunstwerken van bekende en talentvolle kunste naars gedaan op het formaat 21 maal 30 centimeter. Meer dan honderd kunstenaars hebben voor dat doel kunstwerken af gestaan, die door de gerenom meerde zeefdrukker Wouter van der Vet zijn gedrukt. Elk kunstwerk is genummerd en gesigneerd en vertegenwoordigd een waarde van om en nabij de honderd gulden. De sortering van sde kunstwerken over de gehele oplage is zodanig dat de kans op twee dezelfde zeefdrukken onmo gelijk is. De gehele collectie wordt trouwens tentoongesteld in de Holland Art Gallery van een aan tal Bijenkorffilialen. Overigens blijft de verkoopprijs van Elegance dezelfde als in de voorgaande nummers: namelijk 8,65. Stropers zijn de jonkheren van de misdaad. Moordenaars, verkrachters, dieven, ze horen allemaal bij het lagere volk. Maar stropers, smokkelaars en die enkele gentleman-oplichter hebben iets ambachtelijks. Tenminste, zo was het vroeger. Als Piet Polderman uit Vrou wenpolder, inmiddels 86, zijn leven over kon doen, werd hij vast geen stroper. "Wij men sen, of we nu Christen zijn of niet, hebben een voorbeeld te nemen aan de dieren. Dat moet te denken geven...", schrijft hij in "Een stroper jaagt voor de voet...", herinneringen aan zijn half-illegale, half- romantische bestaan tussen de Walcherse duuntjes. De historicus Jan Zwemer, auteur van het boeiende boek over de landarbeiders op Wal cheren. "Een zekel om geitete te snieën" en medewerker aan De Faam/De Vlissinger, heeft het manuscript van Polderman bewerkt en ingeleid en daar mee opnieuw voor een aan winst gezorgd van de alledaag se streekgeschiedenis. Stropen vormde voor veel landarbeiders in kustdorpen als Vrouwenpolder, Oostka- pelle, Domburg en Westkapel- le (al waren daar dan geen dui nen) een welkome, ja vaak noodzakelijke aanvulling op het inkomen. Een konijn bracht omstreeks 1920 al snel 45 cent op, een mooie bunzing een tientje. Dat was meegeno men in een tijd, dat het wee kloon tussen de 12 en 15 gul den schommelde. Wie gepakt werd, kreeg fikse boetes. Maar daarop hebben zowel Zwemer als Polderman zo hun eigen, maatschappijkritische visie. Jagen en het daarvan afgeleide jachtrecht zijn typisch toege sneden op de "betere stan den", de ambachtsheren en andere "fijne luiden" uit de stad, die tot na de Tweede We reldoorlog op Walcheren de dienst uitmaakten. Maar hoe dan ook: Piet Pol derman heeft het verschalken van wild altijd beschouwd als een vak, dat met kennis van za ken, intuïtie en een zekere sportiviteit jegens het wettig gezag -in dit geval een kodde beier als 'den Gelen', over wie hij vermakelijke anecdotes vertelt- diende te worden uitge oefend. Pagina 14: "In de om geving van zijn woonplaats kent een stroper elke boom, heg of hek -het zijn zekere oriënteringstekens voor hem, zodat hij in het donker altijd weet waar hij zich bevindt. Buitendien gaat een stroper, nadat in het voorjaar het land bezaaid is, altijd poolshoogte nemen waar de boeren vlas ge zaaid hebben. Later gaat hij kijken of er in dat vlas klavers gezaaid zijn, en in september of oktober of die klavers al ge maaid zijn. Een stroper weet namelijk heel goed dat hazen en konijnen liefst op een wei land of klaverland komen eten dat zo kaal mogelijk is". Valt zo'n ontboezeming nog onder serieus vakmanschap, niet an ders is het met de ethiek van de stroperij. Met nauw verholen minachting zei Polderman te gen Jan Zwemer, die hem ci teert in zijn voorwoord: "Als je nou stroopt, staat het met grote letters in de krant. Dan kom je aan de heren, weet je. Maar een echte stroper jaagt voor de voet -als een haas opzij loopt, is hij vrij. Dat kun je niet zeggen van de drijfjacht, zoals die heren en de andere ja gers van tegenwoordig die uit oefenen. Wat die doen, dat noem ik eigenlijk stropen...." "Een stroper jaagt voor de voet..." geeft in bijna 50 pagi na's (inclusief een overzichts kaartje) een compleet beeld van het stropersbedrijf en het gedrag van de wildsoorten, die Polderman en zijn kornuiten probeerden te vangen. Het der de hoofdstuk is het aardigst. Dat gaat over de stropers, mensen met bijnamen als 'Olie', 'Jood', 'Roodbol' en 'Noene'. Ongeregeld volk, al zou het de makkers van de duinkant nooit verlinken, want er bestond een enorme solida riteit. De jachtopzieners speel den in dat spel een eigen rol. Natuurlijk, ze moesten stro pers vangen. Dat tekende de machtsverhoudingen en lever de een portie spanning. Toch gold ook in dit geval een ereco de. Als een stroper 'den Gelen' afdroogt op een donker paad je, schrijft Polderman (pagina 40): "Daar den Gelen toen al een beetje op jaren was en ook nog een flinke operatie onder gaan had, was het een klein kunstje om hem onverwachts van achteren aan te vallen, hem een paar goede tikken te geven, en zo snel mogelijk te verdwijnen om verder onbe kend te blijven. Ik kan niet an ders zeggen, dan dat dit toch een laffe daad was, want zoiets kan men bij een ieder flikken-. En dan moet ik ook nog zeg gen: den Gelen was als jacht opziener wel erg werkzaam in zijn terrein, maar hij was oprecht. Want als hij twijfelde wie van de stropers hij betrapt had, en hij het niet goed gezien had, zei hij bij zichzelven: dan een volgende keer beter, en maakte hij er geen werk van". Zo'n passage tekent de wereld van Piet Polderman en zijn collega's heel wat beter, dan al die pagina's serieuze "vak taal", waaraan hij zich soms wel erg gretig te buiten gaat. "Een stroper jaagt voor de voet..." is daardoor wel eens wat taai. Nee, laten we 't vrien delijker zeggen: wat minder smeuïg dan het had kunnen zijn. Want het blijft natuurlijk een onnavolgbaar document over het leven van een bevol kingsgroep, die zichzelf zelden of nooit "voor de lichtbak" gooit.... "Een stroper jaagt voor de voet...", de stropersherinneringen van Piet Polderman, bewerkt een ingeleid door Jan Zwemer. Uitga ve: Fanoy Boeken Middelburg. Prijs: 14,90. die film wordt het behoud van de eigen Afrikaanse cultuur aan de orde gesteld. Een stam verzet zich daarbij tegen de islam en het christendom. Gerard C. van Loo uit Wolp- haartsdijk stopt als presentator van de Zeeuwse blaasmuziek. Nu de leeftijd van hem geschreven moet worden met een cijfertje achter de zes, acht hij het tijdstip rijp om plaats te maken voor jon geren. daarom wordt op vrijdag 27 november in de Prins van Oranje in Goes een afscheidscon cert gegeven, waaraan een aantal ensembles deelnemen. door Jan Smeekens Helme Heine behoort tot de meeste interessante prentenboek makers van de laatste tien jaar. Zijn karakteristieke aquarellen en humoristische verhalen in weinig woorden bieden kinderen steeds opnieuw veel fantasierijk en vro lijk vertier. Een groot gedeelte \an zijn in ons land verschenen 1 oeken (15) is niet meer verkrijg- I aar, maar een van de leukste werd kort geleden door Uitgeverij J.H. Gottmer/H.J.W. Becht "herdrukt". Onder een andere ti tel, in een andere vertaling en met twee grote prenten extra. 'Ik weet hoe het moet, zei Snoet' heet nu DAT MAAK IK UIT, ZEI DIK HUID en werd vertaald door Wil lem Wilmink. De bruiloft van Dikhuid en Krulstaartine belooft met zoveel goed gehumeurde vrienden een vrolijk feest te worden. Dat de bruiloftsgasten er uitzien als var kens en heel verschrikkelijk stin ken, is voor de bruidegom geen probleem: hij zet de tuinslang op het gezelschap en verft iedereen in de kleren en kleuren die hij of zij het mooiste vindt. Op het feest wordt gehuild, gezongen ('Wat is het fijn om een varken te zijn, wat is het fijn om een varken te zijn, enzovoort'), gegeten, gedanst en lief gedaan tot een plotselinge re genbui een einde maakt aan het vrolijk zijn. Maar na een aanloop van 300 meter en een reuzesprong in de modderpoel, zijn alle gasten weer gelukkig. Aan het eind van de gelukkigste dag in hun leVen draagt Dikhuid Krulstaartine over de drempel van de stal, waar het echtpaar lekker dicht tegen el kaar aan (borstelhaar tegen borstelhaar) in slaap valt in het in der haast geschilderde hemelbed. De tekst van Willem Wilmink is eenvoudiger en directer dan die van Tilly Marijn Mengelberg in de eerste druk (1977). Ook de twee illustraties die Helme Heine toevoegde, zijn een verbetering die het verhaal voor jonge kinde ren gemakkelijker te begrijpen maken. Helaas is hij er niet hele maal in geslaagd voor die aqua rellen dezelfde kleuren terug te vinden. Wie aan deze Duitse kunstenaar verslingerd is geraakt (of nog niet), ken zijn of haar plezier niet op met DE BRIEF IN DE FLES EN ANDERE VERHALEN. De vier rijk geïllustreerde verhalen in dit mooi uitgevoerde boek sturen zelfs de meest fantasieloze lezer op avontuur door weg te dromen bij een schilderij; zich een lege fles voor te stellen die door een zeerover gekocht wordt; spo ken te zien in een spinnetje en te rug te denken aan al die gewone maar o zo bijzondere gebeurtenis sen in het voorbije jaar. Tegelijkertijd met dit loflied op de mogelijkheden van de fantasie bracht de uitgever in samenwer king met Gertrud Middelhauve Verlag een schitterende Heine Ka lender (34 x 44 cm) voor 1988 uit. Dat maak ik uit, zei Dikhuid en De brief in de fles en andere verhalen werden vertaald (bewerkt) door Wil lem Wilmink en kosten resp. 19,90 en 32,50. Beide boeken verschijnen bij Uitgeverij J.H. Gottmer/H.J.W. Becht die ook voor de verspreiding van de Heine Kalender zorgt. Prijs 24,50. KOUDEKERKE Toeristenkerk Dishoek. 'Het ont staan, leven en werk van missio narissen in missielandenWo. en do. van 19.30 tot 21 uur, zo. tij dens de dienst vanaf 10 uur. MIDDELBURG Autobedrijf Goedbloed (Oost- perkweg 35). Defecte onderdelen en oorzaken. Tijdens openings uren garage. Balans 17. Robert Maaskant, ze ven warna's. Wo., do. en vr. van 12 tot 17 uur, za. van 11 tot 16 uur. Café-restaurant De Schouwburg (Molenwater 99). Anneke Ruim- schotel, touwplastieken. Tijdens openingsuren restaurant. Galerie Dauvillier (L. Noordstraat 56). Gera Dauvillier en Wim Vader, schilderijen: the ma bloemen. Ma. t/m za. van 9 tot 18 uur. Galerie Montparnasse (Rei gerstraat 1). André Bongibault, etsen en tekeningen. Di. t/m za. van 14 tot 18 uur. Opening vr. van 19 tot 22 uur. Galerie Wim Vader (Gortstraat 48). IVim Vader, schilderijen: landschap, zeegezicht en abstrakt. Ma. t/m za. van 9.30 tot 11.30 uur en van 13 tot 17 uur. Galerie "De Wijnstock" (Bel- linkstraat 32). Marga Plasse-van Dijk, sieraden. Adriënne Meyer van Mastrigt, poppen. Han van den Broeke, boeketten/illustra ties uit "Heerlijk Versierd". Do. en vr. van 14 tot 17 uur, za. van 11 tot 17 uur. Kunstuitleen (Kuiperspoort 22). In de vitrines sieraden van leden van de vereniging van edelsme den. En tevens Jon van de Riet, schilderijen. Di. t/m za. van 13 tot 17 uur, do. van 19 tot 21 uur. Rabobank (Lange Geere 3). Le- ontien Tierolff en Hugo Mayland met schilder- respectievelijk houtsnijwerk. Tijdens openingsu ren. T/m ma. Roosevelt Studiecentrum (Abdij). Leven en werk van drie Roose- velts: president Theodore Roose velt (1858-1919), president Frank lin Delano Roosevelt (1882-1945) en zijn echtgenote Eleanor Roose velt (1884-1962). Wo. en do. van 10 tot 12 uur en van 14 tot 16 uur. Zeeuws Kunstenaarscentrum (Kousteensedijk 7). Leendert Beye, Installatie. Ma. van 17.30 tot 21 uur, di. t/m vr. van 10 tot 21 uur, za. van 10 tot 13 uur. Zeeuws Museum (Abdij 4). Heili gen uit de modder. In Zeeland ge vonden pelgrimstekens. Ma. t/m za. van 10 tot 17 uur. Zeeuws Bibliotheek (Kousteense dijk 7). "Jonge bouwkunst: 1850-1940". "Geschonken aan het Zeeuws Dokumentatiecen- trum". Ma. van 17.30 tot 21 uur, di. t/m vr. van 10 tot 21 uur, za. van 10 tot 13 uur. Tevens vanaf wo. (opening di. 19 uur) "25 jaar Wereld Natuurfonds. NEELTJE JANS: Werkeiland Neeltje Jans. Jos Brouwers, zeef- drukken. Dagelijks geopend. OOSTKAPELLE Kasteel Westhove (Duinvlietweg 8), Han Koster, collages en schil derijen. Dagelijks van 11 tot 16 uur. VLISSINGEN Bellamy 19 (Bellamypark 19). Krien Clevis, schilderijen. Di. t/m vr. 10-12.30 en 13.30 tot 17 uur, za. 13 tot 17 uur. Vanaf za. Café Soif (Bellamypark 41). "Plagiaat in Soif", Guido Eek- hardt, etsen en Lex de Meester, foto's. Tijdens openingsuren. Iguana (Bellamypark 35). Leven de reptielen, amfibieën en insek- ten. Dagelijks van 14 tot 17.30 uur. Openbare bibliotheek (Lange Zel- ke 91). Fototentoonstelling over "Daklozen". Ma. van 13.30 tot 20 uur, di., wo. en vr. van 10 tot 20 uur, za. van 10 tot 12.30 uur. T/m vr. DONDERDAG 26 NOVEMBER *Piet Brakman, Zeeuws cabare tier met zijn programma 'De weg terug'. Dorpshuis Wissenkerke, 19.30 uur. VRIJDAG 27 NOVEMBER *'In Afrika' van Ger Thijs door toneelgroep Globe, Schouwburg Middelburg, 20 uur. *'Plein 40 Band' met hard-rock covers. Bar American (Plein 40) Middelburg, 21.30 uur. *Band 'Longstoryshort', De Piek Vlissingen, 20 uur. *In kader van 'Zeeland Toer', Zuidbevelandse bands Tekenburg en The Joint en het Vlissingse ge zelschap I.D., jongerencentrum Midgard (Kuiperspoort 12) Mid- delburg, 21.30 uur. ZATERDAG 28 NOVEMBER ''Heimwee' muzikaal volksto neelstuk van Dolf de Vries, Ted de Braak en Martin Kesseler door het Nederlands Volkstoneel met o.a. Carry Tefsen, Conny Van- denbos en jaap Stobbe, De Prins van Oranje, Goes, 20 uur. 'Toneelstuk 'Dwaasheid heeft haar eigen recht' door het Mid delburgs Theater, Middelburgs Minitheater, 20.30 uur. *'De Vossejacht' door de Zeeuw se Komedie, Vestzaktheater (Bel lamypark 3) Vlissingen, 20.30 uur. *Middelburgs Muziekkorps, Concert en Gehoorzaal, Middel burg, 20 uur. *Concerl van Ferenc Hutyra (fluit) en Leen de Broekert (pia no), Hervormde kerk Domburg, 20 uur. 'In kader van 'Zeeland Toer', Zeeuws-Vlaamse bands 'Selfs Without Shells', 'Torture' en 'Carbazol', 't Beest, Goes, 21.30 uur. ZONDAG 29 NOVEMBER *Ensemble 'Hortus Musarum' met programma 'Gae lek? stae ick? neen ick? ja ick!' uitgevoerd door Marie-Anne Paques - zang, Henriëtte Gorthuis - luit, Dieuw- ke Berkelaar - gamba/blokfluit m.m.v. Herman van Elteren - ac teur. Kapel van St. Maarten te Hoogelande, 14.30 uur. *'New Orleans Red Beans', café-rest. De Geere, Middelburg, 15 uur. WOENSDAG 2 DECEMBER *Hans Liberg met zijn nieuwe so loprogramma 'Wortel Bach Live', De Prins van Oranje, Goes, 20 uur. *Les liaisons Dangereuses van Choderlos de Laclos door toneel groep Theater, Schouwburg Mid delburg, 20 uur. 'Pianorecital: Akira Wakabayas- hi werken van Beethoven, Schu mann en Liszt, Concertzaal Mid- delburg, 20 uur. Twee oude getrouwen gaan weer samen musiceren op za terdag 28 november: Ferenc Hutyra (fluit) en Leen de Broekert (piano). In de her vormde kerk in Domburg spe len zij vanaf 20 uur werken van Rossini, Haydn, Kuhlau en Chamida. Alhambra theater, Coosje Bus- kenstraat 144, tel. 01184-12260 Grand Theater Goes, Singelstraat 5A, tel. 01100-15165 Filmtheater Electro, Markt 79, tel. 38900 Schilt tershof theater, Schutters hofstraat 1, tel. 13482 Bibliotheektheater, Kousteense dijk 7, tel. 01180-30235 DONDERDAG 26 NOVEMBER 'Electro Middelburg 'Outrageous Fortune' 19 uur. 'Havinck' 21.30 uur. 'Schuttershoftheater 'Taaw Madabi' 20.30 uur. 'Alhambra I Vlissingen 'Hektor' 20 uur. 'Alhambra II Vlissingen 'Een maand later' 20 uur. 'Grand Theater Goes 'Hektor' 20 uur. VRIJDAG 27 NOVEMBER 'F.lectro Middelburg 'Outrageous Fortune' 19 uur. 'Havinck' 21.30 uur. 'Schuttershoftheater 'Wendi Kuuni' 20 uur. 'Finye' 22 uur. 'Alhambra I Vlissingen 'Hektor' 19 en 21.30 uur, 'Alhambra II Vlissingen 'Madonna, who's that girl' 19 uur. 'Een maand later' 21.30 uur. 'Grand Theater Goes 'Hektor' 19 en 21.30 uur. ZATERDAG 28 NOVEMBER 'Electro Middelburg 'Outrageous Fortune' 14 en 19 uur. 'Havinck' 21.30 uur. 'Schuttershoftheater 'De Sneeuwkoningin' 14 uur. 'Camera d'Afrique' 20 uur. 'Xa la' 22 uur. 'Alhambra I Vlissin gen 'Hektor' 19 en 21.30 uur. 'Alhambra II Vlissingen 'Madon na's who's that girl' 19 uur. 'Een maand later' 21.30 uur. 'Grand Theater Goes 'Hektor' 19 en 21.30 uur. ZONDAG 29 NOVEMBER 'F.lectro Middelburg 'Outrageous Fortune' 14 en 19 uur. 'Havinck' 21.30 uur.'Schuttershoftheater 'Ceddo' 20.30 uur. 'Alhambra I Vlissingen 'Bambi' 14 uur. 'Hek tor' 19 en 21.30 uur. 'Alhambra II Vlissingen 'Madonna's who's that girl' 14 en 19 uur. 'Een maand later' 21.30 uur. 'Grand Theater Goes 'Hektor' 14, 19 en 21.30 uur. MAANDAG 30 NpVEMBER 'Electro Middelburg 'Havinck' 20.30 uur. 'Schuttershoftheater 'Betty Blue' 20.30 uur. 'Alhambra I Vlissingen 'Hektor' 20 uur. 'Alhambra II Vlissingen 'Een maand later' 20 uur. 'Grand Theater Goes 'Hektor' 20 uur. DINS DA G 1 DECEMBER 'Electro Middelburg 'Havinck' 20.30 uur.'Schuttershoftheater 'Betty Blue' 20.30 uur.'Bibliotheektheater Middel burg 'Bespieders bespied' 19.30 uur. 'Alhambra I Vlissingen 'Hektor' 20 uur. 'Alhambra II Vlissingen 'Een maand later' 20 uur. 'Grand Theater Goes 'Hek- tor' 20 uur. WOENSDAG 2 DECEMBER 'Electro Middelburg 'Outrageous Fortune' 14 uur. 'Havinck' 20.30 uur. 'Schuttershoftheater 'I)e Sneeuwkoningin' 14 uur. 'Betty Blue' 20.30 uur. 'Alhambra I Vlissingen 'Hektor' 20 uur. 'Alhambra II Vlissingen 'Een maand later' 20 uur. 'Grand Theater Goes 'Hektor' 20 uur. Het junioren- en seniorenorkest van het Middelburgs Muziek korps treedt zaterdag 28 novem ber op in de Concert- en Gehoor zaal in Middelburg. Solist is Jo landa Baljeu, zij speelt klarinet. Verder is er een gastoptreden van de slagwerkgroep 'Bevelanden'. Het concert - de orkesten staan onder leiding van Sjaak Laroes - begint om 20 uur. JLi II 111 HU 11 UI I n IV1 Dit tweetal samen op het doek be- Het moet een droom zijn van me nige vrouw (of man) om eens een tijdje in de huid van een ander te kruipen. Vooral om de sleur te ontlopen. In 'Een maand later', een film van Nouchka van Bra- kel, kruipen Monique van de Ven en Renee Soutendijk in eikaars rol. De film ging onlangs in pre miere en is de komende week te ken. Monique onverwacht moe- zig te zien is op zich al een at- derlijk en Renee ondeugend von- tractie. zien in Alhambra in Vlissingen. De effecten zijn merkwaardig en aanstekelijk, werd geschreven na de première. Renee Soutendijk staat voor een keurige en tuttige mevrouw, een gezagsgetrouwe echtgenote van een zeurderige man en moeder van drie kinde ren. Haar dagen en nachten bie den weinig avontuur. Monique van de Ven daarentegen is een on bezorgde flodder, een levensge nieter en wil de ruil wel doen, zo als altijd in voor een grap. Maar het blijkt een grap met vèr strek kende gevolgen. De kritieken jui chen over de 'vanzelfsprekende wijze' waarop dit toptweetal uit de Nederlandse filmwereld zich kwijt van de rollen. We volgen de kritieken verder: 'Een goed oor spronkelijk verhaal waarin de twee vrouwen lekker op dreef ra- Globe (met Huib Rooijmans - rechts op de foto -, Guus Dam en Martha Kensmil - links-) speelt een nieuw Nederlands stuk, "In Afrika" van Ger Thijs. Half oktober vond de premiere plaats in Maastricht, vrijdag 27 november komt het trio naar de Middelburgse Schouwburg. "In Afrikagaat over een voortdurende strijd tussen twee broers, die de climax krijgt bij een ontmoeting in Afrika. De schrijver Thijs ging daarbij uit van de tegenstelling tussen Jacob en Ezau, de oudste die het onderspit moet delven.

de Vlissinger | 1987 | | pagina 7