'Isoleer uw huis en begin voor de buis' Ben Café aan Vriesman opent Dangaroe de Vlasmarkt Sinterklaas komt schoentjes vullen bij Jamin Zalencapaciteit Hotel Zuiderduin verdubbeld LONGSTORYSHORT IN DE PIEK Torro denkt aan rolstoelgebruiker Nieuwe Middelburgse Albert Heijn gaat 2 december open KIPPEN EN KRIELEN VOOR DE WARE LIEFHEBBER Rutten bepaalde: Beaujolais Primeur is zeer fruitig... Tissink met z'n banden naar de Herculesweg ACTIE 'ZELF HUIS ISOLEREN Nieuw boekje tuinieren Kodak-actie bij vernieuwde Foto Video Verschoore Smit-Kroes opent nieuwe Oostsluis kanaal Woensdag 25 november 1987 MET UITSLUITEND VERS GEMIKT OP OUDERE JONGEREN TOENEMENDE VRAAG VOOR SEMINARS EN CURSUSSEN Golflessen Met Sint op de foto en schoen zetten bij Tref center a DE FAAM - DE VLISSINGER Ben Vriesman kreeg veel steun van Liebeke Peters. In het kader van de campagne 'Verstandig met energie' start het Ministerie van Economische Za ken een actie om de mensen te sti muleren zelf hun huis (of onder delen daarvan) te gaan isoleren. Onder het motto 'Isoleer uw huis en begin voor de buis' wordt door middel van een instructieve video film, die in doe-het-zelf zaken te koop is, kort maar krachtig waar devolle informatie gegeven over 'zelf-isoleren'. Het doel van de videofilm is twee ledig. Enerzijds wordt getoond, dat zelf-isoleren minder moeilijk is dan men denkt, anderzijds is de film een uitstekende handleiding bij het isoleren zelf. Stap voor stap wordt getoond hoe dat in zijn werk gaat. De film laat zien welke isolatiematerialen worden gebruikt, hoe die op maat worden gemaakt en aangebracht en welke gereedschappen en hulpmiddelen daarbij nodig zijn. In iets meer dan 20 minuten komen de belang rijkste onderdelen van woning isolatie aan bod, te weten: «het isoleren van (spouwloze) muren aan de binnenzijde, #het isoleren van vloeren (boven- en onderzij de), •isolatie van daken en kap constructies, •tochtwering van ramen en deuren en, •het isole ren van leidingen en koppelingen en het plaatsen van warmte- reflectieschermen achter de radi atoren. De videoband is verkrijgbaar in circa 100 doe-het-zelf winkels (al le vestigingen van Gamma en Wickes). Het instructieprogram ma op de videoband (verkrijgbaar in de drie videosystemen VHS, Betamax en Video 2000) duurt ruim 20 minuten, maar de band zelf heeft een speelduur van 3 uur. De totale prijs bedraagt 18,95, gelijk aan de gemiddelde winkelwaarde van een lege video band. Deze kan dus later weer voor andere doeleinden worden gebruikt. Pepernoten, marsepein, chocola de? Wat zal Sinterklaas uitkiezen hij de snoepwinkels van Jamin om kinderschoentjes mee te vul len? Dat wordt nog even afwach ten. Zaterdag 28 november kun nen kinderen tot en met zes jaar hun schoentje zetten in de Jamin- winkels. In het weekend zullen de Sint en zijn Pieten in de snoep winkels langskomen om de schoentjes te vullen. Op Walche ren bezoekt Sinterklaas de Jamin- zaken in de Lange Delft en in het winkelcentrum Dauwendaele in Middelburg. Maandag 30 novem ber kunnen de kinderen hun schoentje -gevuld en wel- weer ophalen. Het Jamin-filiaal in Dauwendaele en de Versmarkt 't Westland heb ben Sinterklaas en Pieterbaas ge vraagd om zaterdag 28 november ook nog even langs te komen in hun pand in het winkelcentrum waar zij beiden hun onderkomen hebben. Rond 16 uur zal het ge zelschap uit Spanje daar ver schijnen. Kincieren kunnen zaterdag de hele dag door hun schoentje naar één van de Jamin-zaken brengen. Daar worden alle schoentjes, mis schien wel een paar honderd, in lange rijen in de winkels gezet. Allemaal met een nummertje erop om te voorkomen dat de eige naartjes hun schoen met verras sing niet meer terug kunnen vinden. Ben Vriesman heeft vanaf mor gen (donderdag 26 november) een eigen café. Aan de Vlasmarkt in Middelburg opent hij 'Danga roe'. "Die naam staat voor mens vriendelijke aap, een beeld dat ik samen met de kunstenaar Guido Metsers creeërde", legt hij uit. Het duurde enkele maanden voordat de opening kon plaats vinden. Het hele interieur is ver nieuwd. Voorheen was er 'De Verkeerde wereld' gevestigd. Volgens de 35-jarige ondernemer is zijn etablissement anders dan andere in de Zeeuwse hoofdstad gevestigde cafees. "Het belang rijkste is dat de klanten kunnen genieten van de creaties uit de keuken. Daarnaast is er uiteraard ook ruimte om zo maar een pint te drinken. We zijn weliswaar geen biercafé, maar tappen toch verschillende soorten bier". Ver der schenkt de uitbater diverse wijnen, cocktails en alle mixen die er maar denkbaar zijn. Vriesman mikt duidelijk op de 'oudere jongeren'. "Een café waar je kunt kletsen zonder door de muziek te worden gestoord, zodat je ook een boom kunt op zetten over diepgaande zaken. Omdat we vanaf half elf 's mor gens open zijn, is er gelegenheid om goed te lunchen en daarbij wellicht ook nog zakelijke beslommeringen te bespreken". Voor de keuken heeft Vriesman een kok in dienst genomen, die van alle markten thuis is. Die kok Longstoryshort, de winnaar van de Grote Prijs van Nederland (popconcours) vorig jaar, treedt vrijdag 27 november op in uit gaanscentrum De Piek in Vlissingen. De groep uit Tilburg speelt - zoals ze dat zelf omschrijven - het oningevulde de toeschou wer mag de muziek zelf indelen. Eenvoud, sterke melodieën en de vierstemmige vocalen staan centraal. Het concert in De Piek begint om 20 uur. JURY BEOORDEELT: WIE MAAKT DE MOOISTE AUTO? Foto Video Verschoore in Vlissin gen houdt in samenwerking met Kodak een 'autobouwplaten- wedstrijd'. Het kleuren, knippen en plakken wordt beoordeeld door een jury. De wedstrijd vindt plaats in het kader van de feeste lijke opening van de vernieuwde zaak aan de St. Jacobstraat in Vlissingen. De gekleurde auto's kunnen tot 24 december worden ingeleverd bij Foto Video Ver schoore. Wie deelneemt maakt kans op prijzen als miniatuurauto's, pols bandjes, een horloge, een lego- doos en andere verrassingen. De binnengekomen creaties worden ingedeeld in leeftijdscategorieën. De bouwplaten zijn voor een deel voorgedrukt zodat het vooral op de keuze van de kleuren aankomt. Op 2 januari kunnen de deelne mers zelf gaan zien wie er heeft gewonnen tijdens een feestelijke prijsuitreiking. Gedurende de actieperiode heeft de fotozaak een aantal Kodak aanbiedingen: Kassa voor rolstoelgebruikers hu ook bij Torro. Deze week wordt er bij Torro met man en macht gewerkt om de to tale herinrichting van de zaak op tijd klaar te hebben. Wat moest er gebeuren? De heer J. Boxem legt uit dat zijn winkel meer gaat inspelen op de een- en tweepersoonshuishou dens. Kleine verpakkingen dus en bepaalt volgens de Middelburger voor een groot deel wat er op het menu komt te staan. "Het enige dat vaststaat is dat het allemaal vers is. Verse soep, verse sausjes enzovoorts. En dan allemaal wat anders dan anders. Hoe anders? Daar pin ik me voorlopig niet op vast", antwoordt hij onmiddel lijk. "Omdat de kok een dikke vinger in de pap heeft en pas na overleg met hem wordt besloten wat de klant wordt voorge schoteld". Over het interieur is 'gedegen na gedacht'. Van 'De Verkeerde We reld' is niets meer over. Vriesman verraadt dat 'Dangaroe' een ge heel eigen gezicht heeft. "Ik wilde namelijk al jaren een eigen café. Totnutoe heb ik andere cafees helpen opzetten. Overigens niet alleen op Walcheren, ook een aantal in andere delen van Neder land. Wat er nu is uitgerold is pre cies zoals ik me dat had voor gesteld. Overigens heb ik me daarbij laten adviseren door men sen die daar verstand van hebben, onder wie Joop Kroon. Maar de belangrijkste steun was voor mij de beeldend kunstenaar Liebeke Peters. Trouwens er is nog een aantal mensen geweest die me heeft geholpen en dankzij hun bijdrage kan het café deze week open". Wat afgelopen maandag - toen nog druk werd gebouwd aan het café - al opviel waren de muur lampen. In Afrikaanse stijl en met veel kleur zijn die uitgevoerd. Een idee van de ondernemer zelf, dat inhoud kreeg door de bijdrage van Peters. Op de lampen zijn de kleuren aangebracht die weer te rug zijn te vinden op de muur, de bar, de krukken, het plafond en de vloer. Dagelijks is Café Dangaroe vanaf 10.30 uur geopend. Gerard van der Veen, landelijk voorzitter van Horecaf, opende vorige week vrijdag de uitbreidin gen van Hotel Zuiderduin in Westkapelle. Zuiderduin is nu het grootste en meest luxe hotel van Zeeland, pronkt directeur L.H. Kooman. De uitbreiding vond plaats omdat er een toenemende vraag was naar zalen voor het houden van seminars en cur sussen. Zuiderduin beschikt nu over vier zalen voor maximaal 250 perso nen. Voor de verbouwing had Zuiderduin twee zalen. Verder is er een brasserie 'La Carrousel' bijgekomen waar vriendelijk ge prijsde visgerechten worden ge serveerd en een kopje koffie of een ander drankje kan worden ge nuttigd. kwart miljoen gulden. Voor de uitvoering tekende de Walcherse Bouwunie, die twee maanden no dig had om het karwei te klaren. In het hotel is een staf van 25 me dewerkers in vaste dienst. We doen het bijna niet meer...., tuinieren zonder vergif! Toch is het mogelijk en de resultaten zijn in vele gevallen verbluffend. Het belangrijkste is dat we tuinieren met gevoel en met ons gezonde verstand. Daarbij moet je het na tuurlijk ook zelf willen. In de natuur hangt alles met el kaar samen en wij moeten leren inzien dat deze cirkel eigenlijk niet verbroken mag worden. In de uitgave "Ik tuinier zonder vergif" wordt duidelijk uiteenge zet wat dit milieuvriendelijke tui nieren inhoudt. De lezer kan hier in antwoorden vinden op vragen als: Hoe insecten bestrijden zon der gif? -Hoe maak ik een organi sche composthoop? - Welke plan ten en kruiden zijn goed te combi neren en welke niet? - Wat zijn nuttige dieren en wat niet? Dit compacte, milieuvriendelijke boekje kan men bestellen door 9,95 over te maken op postgiro 206.30.16 ten name van Quint pu- blikaties te Soest, Ook de hotel-lounge is groter ge worden en aan het scala van ont spanning is een golfcentrum toe gevoegd. Daar kan bijvoorbeeld onder leiding van een professio neel instructeur, Sean Winters, golfles worden genomen. Er zijn cursussen voor beginners en ge vorderden. De vernieuwbouw kostte drie- De nieuwe Albert Heijn super markt aan de Markt in Middel burg opent woensdag 2 december zijn deuren. De winkel aan de Lange Delft gaat dan dicht. De nieuwe zaak is drie keer groter (600 m2) dan de oude. Het zelfbedieningsassortiment in de nieuwe zaak bestaat uit meer dan de gebruikelijke kruideniers waren en zuivelproducten. Zo is er een grote sortering drogisterij artikelen en cosmetica te vinden, alsmede reform- en dieetproduc ten, oosterse specerijen en een verzameling wijnen, waaronder de onlangs geïntroduceerde Ita liaanse wijnen. Ook zijn er bedieningsafdelingen. Zo zijn er veertig soorten kaas vers van het mes te bestellen en er is een ruime keus vleeswaren. In de eigen ambachtelijke slagerij worden vlees- en vleesproducten uitgesneden, afgewogen en ver pakt. Brood is verder zowel in be diening als in de zelfbedieningsaf deling verkrijgbaar. Bij de afde ling groente en fruit kan de klant zelf een keuze maken en zelf we gen. Brood, groente, vlees en fruit worden dagelijks vers aange leverd. De nieuwe zaak - voorheen Foto Henning - is een zogenaamde AH 3-winkeI. Onder die noemer wordt een pakket aangeboden dat in overeenstemming is met het be schikbare oppervlakte. De winkel is drie keer groter dan de zaak aan de Lange Delft. De zaak aan de Markt is overigens rolstoelvrien- delijk onder meer drempelloze ingang. dankzij de De openingstijden: dinsdag, woensdag en vrijdag 9 tot 18 uur, maandag van 13 tot 18 uur, don derdag 9 tot 21 uur en zaterdag van 9 tot 17 uur. Het nieuwste boek op het gebied van rassen, huisvesting en verzor ging van onze oudste huisdieren 'Kippen en Krielen' is voor de liefhebber vanaf deze week te koop in de boekhandel. De twee in Zeeland wonende auteurs,A.S.Heijboer en R.R.P. van der Mark zijn rotten in het vak en laten in dit kleurrijk geïil- lustreerde standaardwerk vele fa- cetten van het kippen houden de revue passeren. De auteurs bespreken naast het natuurlijk broeden en opfokken uiteraard ook het kunstmatig broeden met de broedmachine. Verder is in dit fraai uitgegeven boek veel te lezen over de voede ring en verzorging van de kui kens, maar ook ziektes en onge vallen en de voorbereiding van de dieren voor een expositie komen aan bod. Uniek is de lijst achter in Burgemeester mr. Chris Rutten van Middelburg ont kurkte vorige week donderdag de eerste - zoals het heette - fles Beaujolais Primeur in Ca fé du Theatre van de Middel burgse Schouwburg. Samen met uitbater Rob Zuidam stel de de eerste burger vast dat de wijn ondanks de natte zomer zeer fruitig is. En - zo voegde hij er aan toe toen hij met een fles onder de arm het etablis sement verliet - dit moet maar een traditie worden hier in de Schouwburg....De andere ge nodigden kregen van Zuidam en zijn koks een uitgekiende maaltijd voorgeschoteld. het boek van de bij de Federatie van Kleindierenteelt aangesloten verenigingen, in heel Nederland. Voor informatie of speciale vra gen, kan de liefhebber daar altijd terecht. Kippen en Krielen wordt uitgegeven door Zuid Boekproducties b.v. te Al- me reenkostrondde/^— Wil je graag een foto van Sinter klaas en Zwarte Piet waar je zelf ook op staat? Dat kan. Woensdag 25 november en 2 december komt Sinterklaas met zijn metgezellen naar Trefcenter. Tussen 14 en 16 uur kunnen kinderen met het ge zelschap uit Spanje op de foto. Deze foto kan tussen 30 novem ber en 9 december gratis worden afgehaald. Ook komen Sint en Piet nog bij Trefcenter langs om kinder schoentjes te vullen. Kinderen tot 9 jaar kunnen van woensdag 25 november tot en met dinsdag 1 december hun schoentje zetten in het restaurant. Het schoentje moet wel voorzien zijn van een la bel waarop naam, adres en leeftij staan. Ook wil Sinterklaas weten of de schoen van een jongen of meisje is. Woensdag 2 december kunnen de eigenaartjes hun schoen -met surprise- weer op ko men halen. Woensdag 2 december opent mi nister Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat de nieuwe oostsluis in Hansweert. Hierdoor is een deel van de belangrijke noord- zuid verbinding verbeterd. De oostsluis vervangt het oude slui- zencomplex in het Kanaal door Zuid-Beveland en heeft afmetin gen van 24 bij 280 meter. Oorspronkelijk diende de nieuwe oostsluis in mei 1988 gereed te zijn; de westsluis zou twee jaar la ter in gebruik worden genomen. In 1986 bleek dat zich ernstige stabiliteitsproblemen voordeden bij de bestaande west- en mid- densluis te Hansweert die sterk verouderd waren. Deze sluizen zijn daarom vorig jaar gesloten. De oude oostsluis bleef nog in ge bruik totdat de nieuwe klaar zou den zijn. De minister besloot dan ook tot vervroegde ingebruikna me van de nieuwe oost- en westsluis. Hierdoor wordt niet al leen de scheepvaart, maar ook de veiligheid aan de Westerschelde gediend. De sluizen vormen na melijk een schakel in de waterke ring langs de Westerschelde. De nieuwe westsluis zal omstreeks mei 1988 gereed zijn. Door het versnellen van de wer ken kwam de planning enorm on der druk te staan. Bijna alle wer ken zijn gereed alleen de geleide- werken en de wachtplaatsen voor de scheepvaart worden volgens het oorspronkelijke tijdschema uitgevoerd en zullen ongeveer een half jaar na voltooiing der sluizen klaar zijn. In 1978 werd besloten het toen meer dan 100 jaar bestaande Ka naal door Zuid-Beveland te ver beteren. Ondanks de financiële problemen van de rijksoverheid besloot de minister dat in 1983 met de verbeteringswerken ten zuiden van de Vlaketunnel moest worden begonnen. Deze werken betreffen het vervangen van de sluizen bij Hansweert met bijbe horende voorhavens en hoogwa terkering. De resterende noorde lijke kanaalverbeteringswerken behelsen het opheffen van de slui zen bij Weraeldinge en daarom het verhogen van de dijken langs het kanaal tot Deltahoogte alsme de het verdiepen en verbreden van de kanaalbodem. Het Kanaal door Zuid-Beveland komt dan namelijk in open verbinding met de Oosterschelde. Deze werken zijn in de jaren negentig gereed. De minister heeft dit voorjaar met een aannemerscombinatie een contract gesloten voor het verder uitwerken en besteksgereedmaken van de voorgenomen noordelijke verruiming van het Kanaal door Zuid-Beveland. tevens uitbreiding van het systeem van zelf wegen en inpakken. Het totale assortiment wordt bo vendien uitgebreid, waarbij huid verzorgingsartikelen en luxe koekjes nog eens extra de aan dacht krijgen. Een speciale kassa maakt het voor rolstoelgebruikers nu ook goed mogelijk de winkel te bezoeken. "Al bijna twintig jaar zaten we aan de Kinderdijk in Middelburg, maar het was niet meer te doen. Ons bedrijf was vooral voor vrachtauto's bijna niet bereik baar. Soms moesten deze einde loos wachten achter een karretje van de melkman en zo ging veel tijd verloren". J. Murre van Tissink Banden toont trots zijn nieuwe be drijfspand aan de Herculesweg, waar de modernste apparatuur ter beschikking staat om snel en effi ciënt het werk rond banden en uitlaatvernieuwing te laten verlo pen. Een voorbeeld: de electroni- sche schokdemper-testbank test in luttele seconden de staat waar in de schokdempers verkeren en print dat bovendien nog keurig uit op een strook papier. De digi tale zijslipmeter geeft een exact beeld van eventuele slijtage aan de zijkant van de band, zodat hier op tijd iets aan gedaan kan wor den. "Het beste zou zijn", aldus Murre, "om elke nieuwe auto eerst door te meten, want ook daar klopt vaak niets van de stand van de banden. Al deze investeringen zijn gedaan om sneller en efficiënter te kun nen werken. Daarnaast is het ge bouw zo opgezet, dat alle auto's er aan de ene kant in kunnen rij den, en door de achterdeuren weer op de weg uitkomen. Dit is voor grote vrachtwagens niet al leen veel praktischer, maar ook veiliger. Werken in deze branche beteken de vroeger meestal het einde van je rug door het zware sjouwen met banden. Tegenwoordig hoeft er in principe nooit meer getild te worden dankzij het mechanische materiaal, dat ter beschikking staat. In het bedrijf zelf en op de Bandenschool leert het personeel hiermee om te gaan. Tissink heeft vier man in dienst. Er wordt een breed assortiment banden aangeboden in normale autobanden, inclusief aluminium sportvelgen, tractor-, vrachtwagen- en industriebanden. Daarnaast heeft Tissink uitlaten van alle gangbare merken te koop. De mobile servicewagen van het bedrijf staat gereed om uit te ruk ken naar de klant die met banden- pech staat. Vooral in de agrari sche sector wordt hier veel ge bruik van gemaakt. De eigenaar van een personen auto, die ter reparatie wordt ge bracht, kan hier meestal op wach ten in een speciaal daarvoor gezel lig gemaakte ruimte, waar ook koffie wordt geserveerd. Tissink Banden B.V. houdt voor het publiek open huis op zaterdag 12 december.

de Vlissinger | 1987 | | pagina 11