Frankrijk veelzijdig in zon. en sneeuw RINGBAAN - KLEIN FRANKRIJK bij t.v. toren te Goes donderdag 19, vrijdag 20 en zaterdag 21 november 150 INRUILAUTO'S AjIo hendriks Auto v.d. Vliet Goes u w b e l - i e n O u w terre des hOmmes met Bovag garantie tot maximaal 12 mnd. V R O E N V R E N O NISSAN ZEE LAND Filippijnse kinderen zoeken PLEEGOUDERS-op-afstand POSTGIRO 646900 Financiering ter plaatse mogelijk tegen zéér speciale tarieven POSTBUS 2171 4460 MD GOES DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 18 november 1987 SKI-CLUB DE FRANCE OVER EUROPA'S GROOTSTE WINTERSPORTGEBIED: Romantiek en techniek Meest veeleisende skiër komt aan zijn trekken. Frankrijk is als winter- sportland nèt zo veel zijdig als het land groot is. Zoals je zomers in Saint-Tropez heel iets anders kunt verwach ten dan aan de onge repte kusten van Bre- tagne, en zoals het platteland in de Pro vence hele andere ge neugten biedt dan een weekendje Parijs, zo verschillen ook de win tersportmogelijkheden van streek tot streek en van plaats tot plaats. Als dag en nacht. Informatie La Vie en Rose 1 1 Klein Frankrijk 3 1 Goes 01 100-16210 Centrum Klein Frankrijk 23 Goes Tel. 01100-28751 Openingstijden: donderdag 19 november vrijdag 20 november zaterdag 21 november 10.00-21.00 uur 10.00-21.00 uur 10.00-18.00 uur (Koopavond) (dus ook 's avonds) nederland De verschillen tussen het ene wintersportdorp en het andere kunnen enorm zijn. Want in Frankrijk is veelzijdigheid troef. Maar veel Nederlanders kennen die veelzijdigheid niet. Als men al iets weet over winter sport in Frankrijk, dan is het altijd maar écn aspect dat alom bekend is: de grote moderne skistations, met hun superefficiënte installaties en ongelimiteerde pistekilometers, hun eigentijdse, zelfs futuristische bouwsels en een publiek dat komt om fanatiek te skiën. Speciaal hoog in het gebergte geconstureerd, in high tec en chroom, een plastic wereld waar veel jonge mensen zich fantastisch vermaken, maar waar voor niet iedereen, en speciaal niet iedere Nederlander zal kiezen. Maar Frankrijk heeft ook dromerige dorpjes, eeuwenoude gehuchtjes waar de tijd lijkt te hebben stil gestaan. Met typisch Franse boer tjes, die graag een kijkje gunnen in de koeiestallen, bruine dorpscafee tjes. kleine winkeltjes die het alle daagse assortiment aarzelend uit breiden met typische toeristen- wensen en vriendelijke pension houdsters. die vol trots 'de mooie kamer' laten zien. En het mooie is. dat dit soort wintersportdorpjes in veel gevallen dan óók nog eens een skiverbinding heeft met zo'n enorm skigebied, zodat ook de meest veel eisende skiër aan zijn trekken komt. Wat over de weg een hele andere wereld is, kan op ski's een kwestie zijn van een paar liftjes pakken. Montchavin, aan de voet van het befaamde skigebied van Les Arcs. Les Brévières by Tignes of Cham- pagny-en-Vanoise bij La Plagne. zijn slechts enkele voorbeelden van dergelijke authentieke bergdorpjes, waar je toch kunt profiteren van een skigebied met alle superlatieven. Maar als je liever een klein, ge moedelijk skigebiedje hebt. met een overzichtelijk aantal pistes, vind je dat net zo goed in Frankrijk. Natuurlijk is het van het grootste belang om vooraf precies te weten waar je terecht komt, want de ver schillen zijn veel groter dan in de andere Alpenlanden. Daarom moet je bewust kiezen voor een bepaald soort skidorp. Dat is niet zo een voudig, want veel reisorganisaties hebben slechts een beperkt stukje Frankrijk in hun programma en slechts enkele organisaties bieden meer bestemmingen dan de grote skistations. Daarom heeft het Frans Nationaal Verkeersbureau, dat tot taak heeft het toerisme vanuit Nederland naar Frankrijk te stimu leren, de Ski Club de France in het leven geroepen. Wie meer wil weten over winter- vakanties in Frankrijk, kan zich aanmelden bij de Ski Club de France (gratis) en krijgt dan een kleurrijk magazine met zeer uitge breide informatie over alle aspecten van wintersport in Frankrijk. Alle vragen waar eventuele Frankrijk- gangers nog mee kunnen zitten, komen aan bod. Moet je de taal spreken? Zijn er behalve apparte menten ook kleine hotelletjes? Is het ook geschikt voor beginners? En voor kleine kinderen? Je hoort weieens vertellen dat er in Frankrijk weinig après-ski is. Als je onder après-ski de plaatselijke fan fare, die het bier-festijn komt in luiden verstaat. tja. dan klopt dat wel, want dergelijke après-ski kent Frankrijk niet. Bedoel je echter leuke bezigheden om de uren na het skiën goed te besteden, dan heeft Frankrijk mogelijkheden te over. Meer dan welk wintersportland ook. In de middag- of vroege avonduren bijvoorbeeld sportieve bezigheden als sneeuwscooteren (waarbij je prachtige tochten door het hooggebergte kunt maken), wandelingen op raquettes (sneeuw- schoenen), een slipcursus op ijs. naar keuze met eigen auto of een lesauto, of rondzwieren op de ijs baan in het dorp. En natuurlijk zijn er de meestal zeer luxueus uitge voerde fitnesscentra, met zwem bad. sauna, massage en solarium. Vertier later op de avond ziet er in de kleinste dorpjes ook heel anders uit dan in de grote ski-oorden. In de dorpsherberg is er alle tijd voor een gezellig praatje met de autochtonen (maar dan moet je natuurlijk een paar woorden Frans spreken) en is het warm en gezellig bij een goed glas wijn. De grotere wintersport plaatsen bieden allemaal meerdere disco's, in alle soorten en maten, of zelfs wat luxere nachtclubs. Typisch Frans is de piano-bar. die met z'n live-entertainment eigenlijk een kruising is tussen een typisch Frans cafeetje en een nachtclub. HÉT AUTOGEBEUREN IN ZEELAND «MAR... Vooral in de uren tussen diner en disco-time worden de piano-bars druk bezocht. Ideaal voor iedereen die wel graag uitgaat, maar toch ook nog een paar woorden wil kunnen wisselen met zijn partner of vakan tievrienden. Ook gezinnen met kleine kinderen kunnen uitstekend uit de voeten in de Franse skigebieden. Voorzienin gen als skischool (ook Engelstalig), skiverhuur, peuterskischool en kin dercrèche tref je in alle grote, en in bijna alle kleine skigebieden aan. Waarbij de kwaliteit in doorsnee gerust zeer goed mag worden ge noemd. Ook van belang om te we ten is, dat de belangrijkste winter sportstreken van Frankrijk, bijvoor beeld de Alpes du Nord. nog geen duizend kilometer van huis liggen en dat de toegangsroute, zowel naar de Alpes du Nord als naar de nóg zonniger Alpes du Sud, tot op het laatste stukje na, geheel uit snelweg bestaat. Al met al is het voor iedere enthou siaste wintersporter - en dan verge ten we met name niet de langlaufer - de moeite waard om zijn wensen en de mogelijkheden van wintersport in Frankrijk eens naast elkaar te leg gen. De Ski Club de France helpt daar graag bij met alle gewenste in formatie en tal van nuttige tips. Ski Club de France, 020-381991 Voor telefonische informatie en aanmeldingen. Werkdagen van 10 tot 16 uur. Na 1 januari van 13 tot 16 uur (werkdagen). Iedere deelnemer ontvangt een (gratis) deelnemerspasje, dat recht geeft op kortingen in Frankrijk. BEEKLAAN 414 - 2562 BJ - DEN HAAG - TELEFOON 070-637940*

de Vlissinger | 1987 | | pagina 6