informatiepagina van de gemeente vlissingen m o 1/ I I Maximaal drie hallen met speelautomaten I Hij komt, hij komt I I ARNOLD APPAD Vrijdag: vaststelling gemeente begroting 1988 VOOR MOOIE PRAATJES KOOPT U NIKS Iwat ligt ter inzage? Voorstel inschakeling adviesbureau bij ontwikkeling van "speerpunt Vlissingen" Nieuw bedrijfsterrein "Groot Bokkenburg" DE VLISSINGER Woensdag 18 november 1987 Eénrichtingverkeer oprit Boulevard de Ruyter gewijzigd Vergadering Sportbelangen Voorstel burgemeester en wethouders aan gemeenteraad: I Restauratie molen Even bijpraten met wethouder C. de Keijzer IN DEN BLAUW GERUITEN KIEL redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen. telefoon 01184-87000, toestel 333. 335 en 337. De verordening is nodig omdat sinds 1 december vorig jaar de herziene Wet op de kansspelen in werking is getreden. Daarin staat dat speelautomaten van een door de minister van econo mische zaken toegelaten model moeten zijn (ze moeten een merkteken hebben), dat er een exploitatievergunning door de minister voor moet worden ver leend en dat er een zogenaam de aanwezigheidsvergunning door de burgemeester voor moet worden afgegeven. Zo'n aanwezigheidsvergunning is nodig wanneer speelautoma ten staan in bijvoorbeeld café's, restaurants, sportkantines, buurthuizen of dergelijke en wanneer de apparaten staan in een speelautomatenhal. Om dit laatste gaat het nu. De wet schrijft namelijk voor dat de aan wezigheidsvergunning voor speelautomaten in zo'n hal al leen kan worden afgegeven wanneer de hal ook beschikt over een vergunning van de bur gemeester om te mogen "draai en'. De regels voor die vergun ning moeten zijn opgenomen in een door de gemeenteraad vast gestelde verordening voor spee- lautomatenhallen. Maximaal drie De verordening moet er dus ko men omdat anders geen vergun ningen voor speelautomatenhal- len kunnen worden verleend en de bestaande hal aan de Nieu- wendijk zou moeten sluiten. De burgemeester en het college van burgemeester en wethou ders vinden speelautomatenhal- len passend binnen het toeristisch-recreatief beleid. Zij vinden echter maximaal drie van deze hallen voldoende. Burgemeester en wethouders stellen de gemeenteraad voor het adviesbureau De Vries en Part ners BV in Apeldoorn in te schakelen bij de ontwikkeling van het "speerpunt Vlissingen". Zij vra gen de raad hiervoor f 84.000,beschikbaar te stellen. De raad moet hierover volgende week donderdag, 26 november, een beslissing nemen. Inschakeling van het adviesbu reau kost f 168.000,— maar de helft van dit bedrag wordt be taald door het ministerie van economische zaken. B&w vin den inschakeling van het bureau belangrijk omdat de gemeente ten behoeve van de invulling en ontwikkeling van het Arsenaal- gebied - één van de meest be langrijke "speerpunf'onderde- len - kans maakt op een subsi dietoekenning van f 3,5 miljoen. Het ministerie van economische zaken verleent die subsidie on der bepaalde voorwaarden. Om daaraan te kunnen voldoen moeten nog vele inspanningen worden verricht. Voor de werk zaamheden daarbij heeft de ge meente het adviesbureau nodig. Gemeente verantwoordelijk De Vries en Partners BV zal voor twee jaar het extern pro jectmanagement verzorgen voor planvorming en planrealisatie voor het hele "speerpunt Vlis singen". Daarbij krijgt extra aandacht de invulling van het Arsenaalgebied (in overleg met de Initiatiefgroep Vissershaven) en de ontwikkeling van de Spui- kom. Het bureau dient het hele "speerpunt Vlissingen" kritisch te belichten vanuit toeristisch- recreatief-, markttechnisch- en exploitatief oogpunt. De ge meente blijft echter verantwoor delijk voor de overige aspecten, zoals de planologische en de ju ridische. (luchtfoto: Deltaphot). In verband met de werkzaamheden aan de Koopmans- en Vis sershaven geldt éénrichtingverkeer voor de oprit naar Boule vard de Ruyter. De rijrichting is echter sinds eind vorige week gewijzigd. Verkeer is nu alleen toegestaan vanaf Boulevard de Ruyter in de richting van het Beursplein, alleen naar beneden dus. De verkeersmaatregel zal gel den tot 1 juni volgend jaar. Het verkeer mag overigens wel in beide richtingen over Boulevard de Ruyter rijden. Via de oprit kan men echter alleen naar be neden en niet naar boven. De oprit blijft overigens voor vracht verkeer in beide richtingen af gesloten. Ook blijft de oprit voor voetgangers in beide richtingen afgesloten. Voor hen is de be staande trap beschikbaar. Er zijn colporteurs en colporteurs. U kent ze wel, de verkopers die spullen aan de deur te koop aanbieden, zoals lappen stof, horloges, zilveren cassettes, dekens of wat dan ook. Daarbij gaat het er lang niet altijd eerlijk aan toe. Krijgt u het gevoel dat u iets wordt aangesmeerd. Of afgedwongen. Daarom is 't zo goed dat er een Colportagewet is Een wet die u beschermt tegen de onbehoorlijke praktijken van sléchte colporteurs Die wet verplicht de verkoper om met u een koopakte in te vullen als de aankoop meer dan f 75.— bedraagt Aan deze koopakte zit een brief waarmee u binnen acht dagen de koop kunt opzeggen. Want voor mooie praatjes koopt u niks. VOORKOMING MISDRIJVEN E*1 luk van de politie *n u Bij het bureau algemene zaken in het stadhuis (eerste verdie ping) liggen ter inzage: Onthef fingen van het verbod tot het verzoeken van alcoholhou dende drank voor de buurthui zen 'De Zwaan', Kromwege- singel 1 (boven) en "De Para plu", Alexander Gogelweg 59. Bezwaarschriften tegen deze besluiten zijn mogelijk tot 5 de cember a.s. en moeten worden ingediend bij gedeputeerde sta ten van Zeeland in Middelburg. Bij de dienst Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu in het stadhuis (begane grond) liggen ter inzage: - P. Neuféglise voor een gara ge aan de Van Dishoeckstraat 526/528; - M.S. Klijnstra voor een af- haalrestaurant aan de Nieu- wendijk 55; - Tramper Vlissingen c.v. voor een garage aan de Mercurius- weg 29. De beschikkingen liggen t/m 11 december a.s. ter inzage. Even tuele beroepschriften hiertegen moeten worden gericht aan Ha re Majesteit de Koningin en moeten worden gezonden aan de Raad van State, afdeling ge schillen van bestuur, Kneuter dijk 22, 2514 EN 's- GRAVENHAGE. Het verzoeken om schorsing of het vragen van een voorlopige voorziening is ook mogelijk. De ze moeten worden gericht aan de voorzitter van de afdeling ge schillen van bestuur van de Raad van State. Nadere inlichtingen hierover zijn verkrijgbaar bij de afdeling Mi lieu van de dienst VROM in het stadhuis (tel. 87204). Het algemeen bestuur van Sportbelangen Vlissingen ver gadert volgende week woens dag 25 november om 19.30 uur in het stadhuis. De vergadering is openbaar, dus voor iedereen vrij toegankelijk. Burgemeester en wethouders vinden dat er in heel Vlissingen maximaal drie speelautomatenhal- len mogen zijn. Momenteel kent Vlissingen één zo'n hal op de Nieuwendijk. B&W stellen het maximum van drie voor in een verordening die zij aan de gemeenteraad ter vaststelling voorleg gen. De raad moet er volgende week donderdag 26 november een beslissing over nemen. Acht aanvragen Bij de gemeente zijn echter al acht aanvragen binnen voor een vergunning voor een speelauto matenhal. Op deze aanvragen, die nog moeten worden aange vuld met enkele in de verorde ning genoemde bescheiden, zal pas kunnen worden beslist na dat de verordening op de spee- lautomatenhallen in werking is getreden. Dat zal pas het geval zijn nadat de gemeenteraad de verordening heeft vastgesteld, deze aan Gedeputeerde Staten van Zeeland is toegezonden en zij een bericht van ontvangst hebben gezonden aan de ge meente. Voor de bestaande speelautomatenhal aan de Nieu wendijk moet binnen zes maan den na inwerkingtreding van de verordening een aanvraag met bescheiden worden ingediend. Hij komt, hij komt, de goede Sint. Aanstaande zaterdag 21 no vember zet Sint Nicolaas voet aan wal om 13.30 uur in de Vlis- singse Koopmanshaven. De goedheiligman wordt bij aankomst welkom geheten door burgemeester J.C.Th, van der Doef om vervolgens een rondrit door de stad te maken. In verband met de werkzaamhe den die in de Koopmanshaven plaatsvinden zal de aankomst van de Sint iets anders verlopen dan in voorgaande jaren. De boot van Sinterklaas komt wel in de Koopmanshaven aan, maar de Sint kan, wanneer hij voet aan wal zet, niet rechtstreeks naar het podium vóór het Beurs gebouw wandelen. De goedhei ligman zal eerst de trap naar het Keizersbolwerk beklimmen om vervolgens vanaf de boulevard de oprit af te wandelen. Gezien zijn leeftijd zullen zijn Pieten hem daarbij ongetwijfeld voor zijn.... Route Sint Nicolaas De rondrit van Sinterklaas en zijn gevolg volgt zaterdag a.s. de volgende route: Bellamypark - Nieuwendijk - Walstraat - Lange Zelke - par keerterrein Spuistraat - Bus- sestraat - Spuistraat - Coosje Buskenstraat - Betje Wolffplein - Badhuisstraat - Glacisstraat - Scheldestraat - Paul Kru- gerstraat - Singel - Brouwe- naarstraat - Paul Krugerstraat - Badhuisstraat - Betje Wolffplein Coosje Buskenstraat Spuistraat - Bellamypark. Verkeersmaatregelen Eén van de verkeersmaatrege len die in verband met de aan komst van Sinterklaas wordt ge nomen is het afsluiten van het parkeerterrein op het Bella mypark. Dit parkeerterrein zal zaterdag 21 november a.s. van 12.00 uur tot ongeveer 15.0Ouur gesloten zijn. Gedurende dezelfde tijd zullen bovendien voor verkeer de volgende straten gesloten zijn: -Smalle kade -Beursplein -De Ruyterplein -Bellamypark (tussen Nieuwen dijk en Nieuwstraat) -Boulevard de Ruyter (met uit zondering van bestemmings verkeer) -de oprit naar Boulevard de Ruyter. Bovendien geldt een parkeer verbod voor het Beursplein, het De Ruyterplein en voor het weg gedeelte rondom het standbeeld van Michiel de Ruyter. In ver band met de aankomst en de optocht van Sinterklaas zal doorgaand verkeer met borden worden verwezen. -vanaf het Bellamypark naar het Groenewoud en de Stenenbeer; -vanaf het Eiland naar de Wilhel- minastraat en de Nieuwstraat; -vanaf Boulevard Bankêrt 'naar de Coosje Buskenstraat. De korenmolen "De Pere" in de Oost-Souburgse Kanaalstraat staat er momenteel wat kaal bij. Dat slechts één wiek de molen siert, is het gevolg van een grondige vernieuwing die de molen ondergaat. De Souburgse molen is een be schermd monument en eigen dom van de gemeente. Ten be hoeve van de restauratie heeft de gemeenteraad een totaalbe drag beschikbaar gesteld van f 550.000,—. De totale restau ratie kost weliswaar f 675.000,— maar van dit be drag wordt door het rijk f 125.000,— gesubsidieerd. Nieuwe kap in de maak De molen krijgt een nieuwe kap die momenteel bij een daarin gespecialiseerd bedrijf in aan bouw is. Naar verwachting zal de kap over enkele weken ge reed zijn en dan op de molen worden geplaatst. Tevens zullen dan de vernieuwde wieken wor den aangebracht en zal de mo len beschikken over een nieuwe aandrijving, het zogenaamde "gaande werk". Eerder dit jaar is al de houten omloop- de zoge naamde stelling-vernieuwd en is het metselwerk opnieuw ge voegd en aangesmeerd. Wanneer de molen gereed is zal tenslotte op de delen onder de stelling een nieuwe laag witte en een nieuwe laag zwarte verf worden aangebracht. Daarmee zal dit herkenningspunt in Oost- Souburg weer voor vele jaren even markant als fraai ogen. (foto: Ruben Oreel). Ten oosten van de Buitenhaven is een nieuw Vlissings be drijfsterrein in aanleg. Dit 20 hectare grote terrein wordt in fa sen ontsloten en bouwrijp gemaakt. Het is de bedoeling het ter rein de naam "Groot Bokkenburg" te geven. Het in aanleg zijnde bedrijfsterrein Groot Bokkenburg" waar de eer ste ondernemingen zich reeds aan het vestigen zijn (foto: Ruben Oreel). Deze naamgeving is een sug gestie van burgemeester en wethouders aan de gemeente raad die er in zijn vergadering van volgende week donderdag 26 november een beslissing over zal moeten nemen. De naam "Groot Bokkenburg" is afgeleid van die van een hoeve met dezelfde naam die vroeger op deze plaats lag. Straatnamen In het voorstel dat b&w aan de raad doen wordt ook een aantal straatnamen voor het nieuwe bedrijfsterrein aangegeven. Zo kan een gedeelte van wat nu de Oostelijke Bermweg heet, Groot Bokkenburgweg worden ge noemd en het door het gebied aan te leggen fietspad het Groot Bokkenburgpad. Naast de hoe ve "Groot Bokkenburg" stond er vroeger in dit gebied ook een "Huis de Nieuwe Kruidmolen" en lag er op de plek van de hui dige Buitenhaven een weg, ge heten Maanwegje. Ook deze na men willen b&w gebruiken voor naamgeving van de straten op het nieuwe bedrijfsterrein. In de afgelopen maanden is een flink aantal straatnaamborden geplaatst, die tot dan toe naamloze fietspaden en weggedeelten van een naam voorzien. Meest opvallend is wel de naam Arnold Appad, die gegeven is aan het fietspad dat de Gerbrandystraat (globaal) met de Co- lijnstraat verbindt. Wie was Arnold Ap? Arnold Ap was de curator van het Antropologisch Museum van de Cendrawasih Universiteit in Jayapura op West-Papoea, het vroegere Nieuw-Guinea. Hij werd door het Papoease volk als een schatbewaarder van zijn cultuur gezien, die hij onder meer probeerde levend te hou den en uit te dragen met de dans- en muziekgroep "Mambe- sak". De Indonesische militai ren meenden dat de liederen van deze groep een inspireren de werking hadden op de Pa poease bevrijdingsbeweging OPM (Organisasi Papua Merde- ka) en zagen Aps activiteiten als een bedreiging van de binnen landse veiligheid. Uitingen van politieke activiteiten en van cul turele identiteit onder de Pa poea's werden zoveel mogelijk onderdrukt. Mede om die rede nen werd Arnold Ap eind '83 na een grootscheepse militaire ac- Het is een druk weekje voor de leden van de Vlissingse gemeen teraad. Deze week wordt in enkele langdurige zittingen bespro ken wat in 1988 moet gebeuren - de zogenaamde algemene be schouwingen - en moet de daarbij behorende gemeentebegro ting voor volgend jaar worden vastgesteld. Aanstaande vrijdag is de laatste Stadsvernieuwingsfonds dag van de algemene beschou wingen. Tijdens deze openbare vergadering, die om 10.00 uur 's morgens begint, zal de begro ting voor volgend jaar worden vastgesteld. In die begroting staan ook bedragen voor onder werpen waarvoor burgemeester en wethouders de gemeente raad afzonderlijke voorstellen hebben gedaan. Dat zijn het welzijnsprogramma, het stads vernieuwingsfonds en het milieu-actieplan voor 1988. Welzijnsprogramma Het welzijnsprogramma zoals dat deze week door de raad wordt behandeld heeft een in spraakprocedure doorlopen. Er werden daarbij 15 schriftelijke reacties ontvangen die alle door b&w van commentaar en con clusies zijn voorzien en door de raad in de besluitvorming kun nen worden "meegenomen". In het hoofdstuk "Cultuur" van het programma hebben b&w wij zigingen aangebracht ten op zichte van het programma zoals dat in de inspraak is geweest. Zo hebben b&w in hun voorstel een aantal bezuinigingen voor een bedrag van f 6.000,— na der aangegeven en vindt het college dat een bedrag van f 2.400,— voor een educatieve krant kan worden afgevoerd. Voor het overige stellen b&w de raad voor het welzijnsprogram ma vast te stellen zoals dat in ontwerp vorige maand is ver schenen. Ook het voorstel voor de verde ling en de planning van het geld voor de stadsvernieuwing in 1988 is onderwerp van inspraak geweest. Daarop werden vier schriftelijke reacties ontvangen. Drie daarvan werden te laat ont vangen om bij het uiteindelijke voorstel te kunnen worden ver werkt, op één, die van de Vlis singse Ondernemers Centrale, wordt in het bij het voorstel be horende inspraakschrift nader ingegaan. In totaal willen b&w in 1988 een bedrag van ruim f 3,7 miljoen aan stadsvernieuwing besteden. Milieu-actieplan Sinds enkele jaren stellen b&w aan de raad voor jaarlijks een plan met milieuactiviteiten vast te stellen. Voor 1988 vergt dit plan een bedrag van f 25.000,—. Dit bedrag zal o.a. worden gebruikt voor bekosti ging van inzamelen van klein chemisch afval. Het plan vorm de in ontwerp vorige maand on derwerp van inspraak. Er wer den vier schriftelijke reacties ontvangen die b&w van com mentaar en conclusies hebben voorzien. Deze reacties hebben echter niet geleid tot wijziging van het ontwerp-plan. Meeluisteren Wie vrijdag aanstaande wil mee luisteren bij de behandeling van al deze, en méér, onderwerpen is van harte welkom in het stad huis. De vergadering begint om 10.00 uur, maar voor wie eerder komt staat de koffie klaar! Aan stadsvernieuwing willen b&w in 1988 ruim f 3,7 miljoen uitge ven. Grote delen van dit bedrag zijn bestemd voor o.a. verwervingen in het kader van herstructurering van het winkelapparaat, het verbe teren van het winkelapparaat en het herinrichten van winkelgebieden (luchtfoto Deltaphot). tie gearresteerd en in april 1984 om het leven gebracht. Ap was toen 39 jaar oud. In het raadsvoorstel voor de naamgeving schreven b. en w. in februari jl.: "Ap's opstelling is niet zonder belang geweest voor de bewustwording van de oor spronkelijke bevolking van West-Papoea, gezien in het licht van de integratie met de repu bliek Indonesië". Gezien de lig ging van het fietspad aan de rand van Paauwenburg, waar al eerder straten zijn vernoemd naar personen die zich voor de bevrijding en bewustwording van bepaalde bevolkingsgroe pen hebben ingezet (Maarten Luther King-straat en Steve Bi- kostraat), vinden college èn raad dit een geschikte plaats de ze wijze van naamgeving voort te zetten. (foto: Ruben Oreel) Als wethouder van sociale zaken heb ik mij de afgelopen weken bezig gehouden met het Jeugd Werk Garantieplan (JWG). Dat is een plan van het ministerie van Sociale Zaken om jongeren aan het werk te helpen. Ook Vlissin gen doet aan dit plan mee. Hier mee kunnen jongeren tussen 16 en 20 jaar die langer dan zes maanden werkloos zijn tot 1 juli volgend jaar voor halve dagen aan de slag bij o.a. de gemeente, in het ziekenhuis, bij bibliotheken en bejaardentehuizen en der gelijke. Belangstelling goed Ik ben blij dat in Vlissingen veel jongeren deze kans hebben ge grepen. Van de 92 jongeren die voor de regeling in aanmerking kwamen en die de gemeente voor een informatieochtend had uitgenodigd gaven er 44 daar aan gehoor. Ik vind dat, zeker in het licht van de kritiek die je op sommige punten van het JWG mag hebben, een bemoedigend resultaat. Uiteindelijk is het nu zo dat 30 jongeren in Vlissingen in het kader van dit plan tijdelijk aan de slag zijn. Natuurlijk, het is maar tijdelijk, maar de regeling biedt aan hen die deelnemen toch een grotere kans op de ar beidsmarkt dan aan hen die daaraan niet deelnemen. Ouderenraad Tot mijn wethoudersportefeuille behoort ook het ouderenbeleid. Omdat ouderen een steeds gro ter wordende groep in onze sa menleving gaat vormen is het van belang dat zij meer invloed kunnen uitoefenen op alles wat er om ons heen gebeurt. Mede hierom wordt in Vlissingen al ge ruime tijd gepleit voor het instel len van een ouderenraad. Ik ben blij dat de voorbereidingen hier voor nu zo ver gevorderd zijn dat hierover een voorstel aan de ge meenteraad kan worden voorge legd. De raad zal dit in zijn verga dering van december as. ter be handeling voorgelegd krijgen. U moet zich zo'n ouderenraad voorstellen als een adviescom missie voor het ouderenbeleid die, gevraagd en ongevraagd, het college van burgemeester en wethouders kan adviseren over zaken die voor ouderen van be lang zijn. U kunt daarbij denken aan bijvoorbeeld verkeerszaken of woon- en leefsituaties in de wijk of buurt. Het gaat hierbij vooral om de situaties waarin zelfstandig wonende ouderen verkeren. Bovenden moet het werk van de ouderenraad duide lijk worden onderscheiden van dat van de bestaande Stichting Welzijn voor Ouderen die zich meer richt op o.a. dienstverle ning en (sociaal-culturele) activi teiten voor ouderen. In de oude renraad zullen de diverse plaat selijke afdelingen vertegenwoor digd zijn van de Algemene Ne derlandse Bond van Ouderen (ANBO), de Protestants- Christelijke Ouderenbond (PCO) en de Nederlandse Bond van Ge pensioneerden (NBG). Scholen Tot slot nog iets over de toekom stige nieuwbouw van enkele Vlis singse scholen. De gemeente zal binnenkort starten met het bouw rijp maken van het terrein in Weyevliet (tussen Bossenburgh en Westerzicht) waar de nieuwe lbo-scholengemeenschap "Swa- nenburgh" komt. Het plan voor deze nieuwe permanente school ligt al bij het ministerie van on derwijs ter goedkeuring. Overi gens heeft de rijksscholenge meenschap "Scheldemond" een optie voor een ander deel van Weyevliet. De mogelijke nieuwbouw van deze school moeten we echter pas in de jaren '90 zien. Voor zover ons bekend is de nieuwbouw van deze school nu opgenomen in het rijksscholenplan voor 1992. j

de Vlissinger | 1987 | | pagina 5