*y(c/Ue f^^p/inicdie Goedgelovige klanten voor 5 a 6 miljoen opgelicht ch ee r winkel msoN schoor BB boortoestellen CnebAcUenUen DE BRUSSELSE BANK Woensdag 18 november 1987 DE FAAM - DE VLISSINGER Wat te melden? Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Gewaarschuwd IN DEN De Prins Recherche ite ALLE MERKEN VOORRADIG GRATIS PROEFPERIODE VRIJBLIJVEND BEZOEK AAN HUIS LEVERANCIER ALLE ZIEKENFONDSEN 1 Rommelmarkt - Het Middel burgs Muziek korps biedt zater dag 21 november allerhande za ken te koop aan tijdens de rom melmarkt in de voormalige gara ge in de Middelburgse Zusterstraat. De markt duurt van 9 tot 16 uur. Hiervoor kunnen ook nog spullen ingeleverd wor- den: 01180-15618. Vogelbeurs - Wie van alles te weten wil komen over vogels, een vogel wil ruilen, kopen of verko pen, kan hiervoor terecht bij de vogelruil- en verkoopbeurs die de vereniging De Vogelliefhebbers voor zaterdag 21 november heeft georganiseerd. De beurs wordt van 9.30 tot 12 uur aan de Ger- brandystraat 46 in Vlissingen ge- houden. Handwerkexpositie - Vereni ging De Zonnebloem stelt dinsdag 24 november van 14 tot 16 uur handwerken die bejaarden heb ben gemaakt ten toon in huize St. Willibrord in Middelburg. De handwerken zijn tevens te koop. De opbrengst hiervan is bedoeld voor de aanschaf van nieuw mate riaal en andere 'Zonnebloem'- activiteiten. Er is dan ook een ver loting; Wandeltocht - WSV De Vrolij ke Tippelaars ontmoeten tijdens hun jaarlijkse Sint Nicolaas- wandeltocht zaterdag 28 novem ber de Sint en z'n Pieten in Vlis singen. Deelnemers hebben de keus uit drie afstanden: 5, 10 of 15 kilometer. Vanaf het clubge bouw van Zeeland sport aan het Baskensburgplein wordt de tocht om 14 uur gestart. De wandelaars die de tocht met succes uitlopen, krijgen een speciale Sint-medaille. Veiliger - De bewonersgroep Gerbrandystraat vindt dat de straat niet veilig genoeg is. Om daar verandering in te brengen heeft zij wat ideeën bedacht. Be lijning op het wegdek, verlichte waarschuwingsborden en een in- haalverbod zijn een paar van hun voorstellen. Grote avond - De Stedelijke Scholengemeenschap Middelburg heeft ook dit jaar weer een Grote Avond. Dit keer extra feestelijk vanwege het tien-jarig bestaan van het schoolgebouw. Woensdag 16 en donderdag 17 december vindt het grote gebeuren in het schoolgebouw plaats. Bingo - De Stichting Welzijn voor Ouderen heeft voor dinsdag 1 december een verrassings bingo-middag in Bachten Komme georganiseerd. De middag begint om 14 uur. Kaarten zijn vanaf 23 november te koop bij Bachten Komme in Vlissingen. Hondepoep - Wijkkomitee Scheldebuurt vindt dat het hoog tijd wordt dat de Gemeente Vlis singen eens iets aan het probleem van hondepoep gaat doen. Het comitee vraagt zich af of de Ge meente het probleem voor de volksgezondheid niet onderschat. Dit was één van hun reacties op het inspraakschrift over het milieu-actieplan 1988. Boekenbeurs - Theologieboe- ken, kinderboeken en christelijke romans maken deel uit van het as sortiment tweedehands boeken tijdens de boekenbeurs zaterdag 21 november van 13 tot 17 uur in de Ontmoetingskerk aan de Oosterscheldestraat in Mid delburg; Assertiviteit - Het zetduiveltje heeft vorige week geen 1 willen zetten. De informatie bijeenkomst over assertivi- teitstraining vindt donderdag 19 november om 20 uur plaats in het gebouw van de Stichting Basise ducatie aan de Julianalaan 13 in Vlissingen. tJie avond wordt besproken wat de zelfbewustwor- dingscursus inhoud. Teleaccursus - Er komt een ver volg op de cursus Tekenen en Schilderen. Vorig jaar volgden zo'n 100.000 enthousiastelingen deze tv-uitzendingen. Teleac komt dit seizoen met een cursus portret-tekenen en schilderen. De eerste van de tien lessen begint op vrijdag 11 december om 18.30 uur. Halve-dagopvang - Yvonne de Klerk en Ellen de Jager-Groen lei den de halve-dagopvang voor jonge kinderen in het pand 'Otje' aan de Vlissingse dr. Ottestraat. Voor verdere informatie of aan- melding: 01184-16223. De Ark - De Hervormde Ge meente van Oost-Souburg krijgt er zaterdag 28 november een nieu we kerkelijke ontmoetingsruimte bij. Aan de opening van De Ark gaat een bijeenkomst in het kerk gebouw aan het Oranjeplein vooraf om 14.30 uur. Bloeddonors - Het Nederlandse Rode Kruis zoekt meer bloeddo nors. De afdeling Middelburg houdt dinsdag 24 november in kerkcentrum De Hoeksteen haar jaarlijkse bloedafname-avond. Om 18.30 uur kunnen de eerste donoren terecht. Wie zich op wil geven kan dit tijdens deze avond doen of telefonisch: 01180-12944. Club-blad - Volleybalvereniging Dynamo '70 is zeer gelukkig met het eerste nummer van de eerste jaargang van het clubblad. Een splinternieuw blad dus bij de Middelburgse Volleybalclub. Nascholing - Positief. Dat is over het algemeen het oordeel wat leerkrachten in het basisonderwijs geven over een nascholingscursus, alleen over de toepassing van het geleerde in de dagelijkse praktijk zijn cursisten minder te spreken. Leraren die hebben deelgenomen aan teamgerichte nascholing heb ben meer vertrouwen op een posi tieve uitwerking dan leraren die in hun eentje een individugerichte cursus volgden. Het Instituut voor Onderzoek van het Onder wijs trok deze conclusies naar aanleiding van de ondervindingen van leraren die in het schooljaar '85-'86 een bijscholingscursus hebben gevolgd. Jaarverslag - Het Provinciaal Opbouworgaan Stichting Zeeland heeft verslag uitgebracht over 1986. Zaken als welzijnsbeleid voor buitenlandse migranten, op heffing Zeeuwse Stuurgroep Werkloosheid en voorontwerp Plan Bejaardenoorden komen on- dermeer in het verslag voor. Gilde - Sinds deze maand is het Gilde Walcheren geen organisatie-in-opbouw meer maar werkt zij officieel in de openbaar heid. Naar middeleeuws voor beeld zorgt het gilde Walcheren ervoor dat ouderen kennis en er varing overbrengen aan anderen die daar behoefte aan hebben. Uiterlijk in januari zal de Gilde- gids uitkomen. Het aanbod Gilde-deskundigheden staat daar in gerubriceerd. Soos - De Multiple Scelose Stich ting Walcheren heeft dinsdag 24 november een soos in het Koets huis van Der Boede in Koudeker- ke. De dames Joosse en Hayes houden dan een lezing over biolo gisch tuinieren. Aanvang 10.30 uur. Negentien oktober 1923. Een bericht op de eerste bladzijde van de Zeeuwse dagbladen: de Brusselse Bank. Gretig wordt op het Walcherse platteland het stuk gelezen -de naam is be kend. Gezichten verstarren, er wordt gevloekt. Maar er zijn er ook die zeggen: "Ik eb ik et wè gezeid, dat goeng véé te mooi!" De po litie is binnengevallen in de kantoren van de Brusselse Bank te Amsterdam. Van de papieren die ze er aantreft blijkt 80% waardeloos, van de employés blijken de meesten niets af te weten van het handelen in effec ten. De directeuren Bridée en De Jong zijn met de Noorderzon vertrokken. Oplichting op grote schaal. Wie wel gearresteerd werden? Onder andere de filiaalhouder te Middelburg en een "inspec teur van de buitendienst" Wit- teveen. Ja, die kenden de men sen wel. Met z'n grote luxe auto toerde hij langs de grote boeren in Zeeland en Brabant die hij schitterende winsten beloofde - als ze hun effectenzaken voortaan door de Brusselse Bank lieten doen. Glimlachend legde hij in de nette kamers van de boerderijen uit wat voor bui tenkansjes er waren. De boeren hadden immers gouden jaren achter de rug -en een hoop geld voorradig? "Deze aandelen bij voorbeeld, kunnen wij voor 40% lager aanbieden dan eigenlijk toegestaan is. Ooit ge hoord van de Danube Oil Com pany? Roemeens, beste man, daar heb je 150% van!". Velen waren er ingetrapt. Voor tienduizenden guldens gaven sommige boeren waardevolle papieren af aan de man van de Brusselse Bank -en de eerste tijd streken ze inderdaad enige duizenden guldens op. Won derverhalen deden de ronde -en nog méér belegden er bij Witte- veen. Maar achter hun rug om maakte de directie van de Brus selse Bank hun stukken te gelde -en de aandelen die de boeren terug kregen waren die van waardeloze ondernemingen zo als de Danube Oil, Wasserij De Spreng uit Apeldoorn, of de Brusselse Bank zelf. Jazeker, geweldige aandelen. Men spie gelde een rentepercentage voor tussen de 149 en 170% -en na verloop van tijd berichtte de Bank dat ze gedaald waren. Wilde mijnheer zijn stukken redden, dan moest er bijbetaald worden -gesuppleerd- en anders was het verloren. Wie suppleer de, moest na enige jaren verne men dat -jammer genoeg- de betreffende onderneming fail liet was, en was dus in totaal méér geld kwijt dan het oor spronkelijke bedrag. Even ge vaarlijk was het om een alge mene volmacht te tekenen -er waren er die daar inliepen- en het was zelf gebeurd dat de Brusselse Bank voor ƒ75.000,— besteedde van iemand die maar voor 10.000,toestemming gege ven had. En nu? Voor 5 a 6 miljoen had de Brusselse Bank haar goedge lovige klanten opgelicht. Er waren boeren, die anderhalve ton verloren. Menigeen was ge ruïneerd, was er dan niet ge waarschuwd? Jawel schreef de Middelburgsche Courant, wij hebben al sinds de herfst van '22 geschreven dat het vooral waardeloze fondsen waren die de Brusselse Bank aanschafte. Maar: wie er al voor zoveel gul dens ingegaan was, schaamde zich om erover te praten "zo dat men slechts bij geruchte hoorde dat het er niet pluis was". "Toch kon je dat wel merken, als er zon boer in de boot ge gaan was" vertelt Kees Melis (74) geboren en getogen te Ga- pinge, waar ook druk gespecu leerd werd. "Er was hier een boer, die zomaar ineens één van zijn twee arbeiders ont sloeg -en later hoorden we zeg gen dat hij 9000,verspeeld door Jan Zwemer had bij de Brusselse Bank". Het waren de grote boeren ge weest, legt Melis uit, die belegd hadden. "Zie je, die Boeren leenbanken die gaven te weinig naar hun zin -en ze kregen het zo mooi voorspiegeld. Maar d'r waren veel méér van dat soort banken, hoor. D'r was veel minder controle dan nu. De Twentse Bank, Siegers in Vlis singen. Van Hoek in Middel burg -de een na de ander ging in die jaren over de kop. Ze stre ken het geld op en waren weg. Niks kreeg je. Als je aan het kantoor kwam, hing daar een bordje "Wegens liquidatie gesloten" -en dan wist je het wel". "D'r was hier een boerenzoon, die noemden ze de Prins, die had in '14-'18 machtig veel ver diend mee paardensmokkel naar België -die had al z'n geld bij Van Hoek uitgezet. Tien percent rente kreeg die, hij wier al slapende rijk. Voeren kunst mest gingen er op 't land, een mooi huis laten zien -en daar ging Van Hoek failliet. Geen cent had hij meer. Hij hield nog één arbeider, en hij gebruikte maar weinig kunstmest meer. Maar in die jaren begon de cri sis door te zetten wat natte ja ren -affijn, hij heeft nog tien jaar geboerd en toen moest hij het opgeven". "Zo zijn er méér geweest, die pas na verloop van tijd hun be drijf moesten staken. Dat spreekt, ze hadden altijd in weelde geleefd, gewend om ren te te trekken. En dan ineens voor lasten zitten, dat konden ze niet. D'r waren er die het ge red hebben -soms mee een zwa re hypotheek op hun hof. Daar ->Jr "7-"Mi '"T X. "f" Op de Middelburgse Markt gingen onder de boeren verha len rond over de rentepercentages van de Brusselse Bank en andere geldinstellingen. moet je niet licht over denken, want zo'n boerderij was vólle eigendom van zo'n boer ge weest. Geld kwijt én je hof kwijt!" "De Seismolen in Middelburg, die is ook nog eens door zo'n bankhouder gekocht als beleg gingsobject. Voor 50.000,—, maar niemand weet of het er ooit voor gegeven is. Na drie jaar ging het zaakje failliet. De boeren die er aandelen van had den, was gezegd: als je er nou zoveel bijlegt, dan gaat het mis schien nog. Op zulke momen ten waren er, die een hypotheek namen, begrijp je". De zaak van de Brusselse Bank kwam aan het rollen door een Rotterdamse belegger die de re cherche inschakelde, en door de arrestatie van de directeuren van een instelling die met Bri dée en De Jong onder één hoed je speelde, de N.V. Crediet- en Commissiebank. Eén van hen, Karssemeyer, was in vrijheid gesteld en had Bridée en De Jong gewaarschuwd. Eind Oc tober werden de heren nog ge signaleerd in een Brussels hotel, maar de Belgische politie was net te laat. De directeuren reis den door naar Parijs waar ze "in één nacht 8000 gulden ver teerden". Op het moment dat de directeuren van de Crediet- en Commissiebank veroordeeld werden, eind februari 1924, waren Bridée en De Jong nog voortvluchtig. Het was niet de eerste keer dat de Walcherse boeren gedupeerd werden door een beleggerskan toor In de vorige eeuw was het notaris Van der Graft uit Mid delburg geweest, die er met het geld van velen vandoor was ge gaan. In 1917 en de jaren daar na hadden de beleggers in Rus sische en Duitse aandelen grote schade geleden. Toch had de Brusselse Bank beleggers ge vonden. Kees Melis: "Dat ging zó mooi in die eerste jaren. Dat wilden ze wel: geld binnen krij gen zonder er iets voor te doen. Daar trappen altijd weer men sen in -kijk maar naar wat Rienk Kamer bereikt heeft. Dat heeft er veel van weg". "En ja, na dat faillissement was het: waar moest je mee je geld naar toe? Sommigen gaven het op hypotheek aan iemand die een bedrijfje begon, maar veel mensen zijn toen begonnen hun geld naar de Boerenleen banken te brengen. Dië gaven wel niet zo veel rente, maar 't was tenminste veilig. Toen zijn die Boerenleenbanken pas goed gaan groeien". Aan het eind van de jaren '20 hadden de gezamenlijke Boe renleenbanken de oudere Rijkspostspaarbank dan ook glansrijk ingehaald. Over 1928 steeg het aan hen toevertrouw de spaargeld bijvoorbeeld met 20 miljoen gulden -oftewel met 8%- terwijl er veel minder uit geleend werd. De basis voor een grote bloei was gelegd. En de Brusselse Bank? Daar droomden sommige ex- beleggers nog wel eens van, maar het was een kwade droom. Verkeersveiligheid - Omdat de diverse Vlissingse groepen menen goede ideeën te hebben gehad in het verleden(en nu nog) menen zij in aanmerking te kunnen komen voor een prijs in de verkeersactie 'Een kwart minder verkeerslacht- offers'. Budgettering - 'Rondkomen met inkomen'. Dat is het thema van de cursus die de Stichting Ba sis Educatie donderdag 19 no vember van 9 tot 11.30 uur in Vlissingen gaat beginnen. Voor aanmelding en informatie: 01184-17819. Gevonden voorwerpen- Bij de Gemeentepolitie in Vlissingen zijn tussen 4 en 11 november de vol gende gevonden voorwerpen aan gegeven: bankbiljet, speelgoedko nijn, honderiempje, kinderwant, zes sleutels in een grijs etui, twee sleutels in een zwart mapje, au tosleutel aan een touwtje, huissleutel en vier sleutels en een wieldop. Vergadering - De Protestants Christelijke Ouderenbond in Vlis singen houdt donderdag 27 no vember om 14.30 uur in het jeugdgebouw bij de Petruskerk haar ledenvergadering. Dan zal er ook een film over de werkzaam heden van de firma Van De Ak kers Bergingsbedrijf vertoond worden. Oud en gezond - Voor ouderen vanaf 55 jaar die meer willen we ten over mogelijkheden om op een gezonde manier oud te wor den, heeft de Stichting Welzijn voor Ouderen in Vlissingen in sa menwerking met de Stichting Ba siseducatie Vlissingen de cursus Gezondheid en ouder worden ge organiseerd. De cursus vindt plaats op woensdagmiddag van 13.30 tot 15.30 uur in het gebouw van de Stichting Basiseducatie in de Julianalaan 13 in Vlissingen. Voor aanmelding en inlichtingen: 01184-17819. Verstandig stoken - Het Minis terie van Volkshuisvesting, Ruim telijke Ordening en Milieubeheer heeft een nieuwe brochure 'Ver standig stoken van kachels en haarden voor vaste brandstoffen' uitgebracht. Hierin staan practi- sche wenken om problemen te voorkomen. Hiphop - Buurthuis De Paraplu heeft voor vrijdag 20 november een hiphop-avond met Rapde- monstraties georganiseerd. Ook vertonen jongens hun breakdance kunsten tijdens deze avond die om 20 uur begint. Vergadering - De Zeeuwse Cul turele Raad komt donderdag 19 november om 15 uur bijeen in het kantoor van de Stichting Zeeland in Middelburg om te vergaderen over ondermeer het vergadersche ma voor 1988, subsidieaanvragen en een nieuwe samenstelling van de sectie cultuurbehoud. Alcohol -Het Zeeuws Consulta tiebureau voor alcohol en drugs bestaat 30 jaar. Ter ere hiervan heeft het Consultatiebureau een themamiddag georganiseerd voor vrijdag 27 november van 13.30 tot 17 uur in de Zeeuwse Biblio theek. Vanuit ondermeer de over heid, de gezondheidszorg en het onderwijs wordt die dag aandacht gegeven aan dit onderwerp. Geslachtsziekte - Huisartsen en specialisten en de Stichting Over draagbare Aandoeningen hebben een brochure samengesteld over de meest voorkomende geslachts ziekte Chlamydia Trachomatis. Deze ziekte veroorzaakt geen symptonen, maar kan wel leiden tot ernstige infecties en steriliteit. De brochure wordt verspreid via de praktijken van huisartsen en specialisten. Gevonden voorwerpen In de periode van 17 tot en met 31 okto ber zijn bij de gemeentepolitie te Middelburg de volgende voorwer pen als gevonden aangegeven: sportbrilletje; canvasbriletui met zonnebril aan groen koord; 5 sleutels aan hanger met de letters RR; huissleutel merk Sigma no. 602R; sleutel etui met 3 sleutels; 2 autosleutels van Toyota aan hanger van gara ge de Jonge Goes; 1 bruin beestje (knijppop-je); troetelbeertje aapje; sleutelhanger leren voet met de letter E; dameshorloge goudkleurig merk Citizen; wollen shawl donkergrijs bloem/blad motief; 2 blauwe ribbroeken maat 58; 1 geel/zwarte sporttas met op druk Maartense Tapijt inh. sportspullen en doucheart.; tas met verscheidene kledingstukken; grijs kunststof fen wieldop merk Turbo; foto's in mapje van Presto Print; zak horloge oud model aan zilveren ketting; zilveren broche Zeeuwse knoop; fototoestel statief; Can non batterij; 1 paarse schooletui inh.: rekenmachientje, passer, schrijfgerei, dieren; Vogel. Valk- parkiet grijs/geel/rood. 1 '^7 Papegaaistraat 9-11 Goes 01100-28231 Uw hoeden- en bontspecialist Kerst-verzilvering - De Bouw van Houtbond FNV houdt maan dag 23 november van 14 tot 16 uur en van 19 tot 21 uur de Kerst- verzilvering aan het kantoor Ee- destraat 2 in Vlissingen. Thuisverpleging - Het CDA Vrouwenberaad Vlissingen komt donderdag 19 november om 9.30 uur in het Verenigingsgebouw van de Petruskerk bijeen om te luiste ren naar de heer S. de Mey van Huize Dix. Hij zal dan spreken over het verplegen van patiënten thuis. Fietspadenplan - De komende weken wordt op zes plaatsen in de provincie een informatiebijeen komst gehouden over het fietspa denplan. Op dinsdag 1 december staat het fietspadenplan in de Zeeuwse Bibliotheek van Middel burg centraal. Tijden: van 15 tot 17 uur en van 19 tot 21 uur. V-/ X^Tei Goes, Oostsingel 94, tel. 01100-27215 Middelburg, Korte Geere 27, tel. 01180-13113 Terneuzen, Axelstraat 33a, tel. 01150-30233 Do. 19 nov. t/m wo. 25 nov. AAGTEKERKE: Gereformeerde Gemeente. Prelaatweg 17. Zo. 9.30, 14 en 19 uur: ds. Th. van Stuyvenberg. Wo. 9.30, 14 en, 19 uur: ds. J. Baayens, dankdag. ARN'EMUIDEN: Gereformeerde Gemeente in Neder land. Langebeekestraat 16. Zo. 9.30, 14.30 en 19 uur: ds. W. Verhoeks. Wo. 9.30, 14.30 en 19 uur: ds. W. Verhoeks. B1GGEKERKE: Hervormde Gemeente. Kerkplein 1. Zo. 10.15 uur: candidate mevr. Laurens uit Alphen aan den Rijn. DOMBURG: Rooms Katholieke Kerk H. WilUbrordus. Badhuisweg. Za. 19.15 uur, elke le en 3e za. GAPINGE: Gereformeerde Kerk. Dorpsstraat 7. Zo. 10 uur: ds. M.V.J. de Craene uit Middelburg. 14.30 uur: dhr. A. van Westen uit Borsele. Gez. dienst te Veere. Wo. dankdag, 10 uur: ds.C.H.B. Weys, 19.30 uur: dhr. J. van Leerdam. GR1JPSKERKE: Gereformeerde Kerk. Jacob Catsstraat 7. Zo. 10 uur: ds. A. Jobsen, H.A., 14.30 uur: ds. O.G. Haasnoot te Kruiningen, H.A. Gez. dienst. Wo. 10 uur: ds. A. Jobsen, 19 uur: ds. G.J. Schüssler te Kamperland. Hervormde Kerk, Kerkring 26, zo. 10 u. ds. R.w. van Mourik, 14.30 uur: ds. Haas noot, gez. dienst in Geref. kerk. Wo. 19 uur: ds. Klijnsma, dankdag. KLEVERSKERKE: Hervormde Gemeente. Dorpsstraat 25. Zo. 9.30 uur: ds. Klijnsma uit Middelburg. H.A. Mededelingen voor deze rubriek melden vóór maandag 15 uur, liefst schriftelijk, Postbus 517, 4330 KA MID- DELBURG, tel. 01180 - 81000. KOUDEKERKE: Ned. Hervormde Kerk. Dorpsplein 1. Zo. 9 uur en 10.30 uur: ds. M.J. de Jong. Gereformeerde Kerk, Tramstraat 31. Zo. 9.30 uur: ds. F.P. van Stam, 17 uur: ds. J.H. Meijer, Wo. Dankdag, 9.30 uur: ds. A.V. de Nooy, 19.30 uur: ds. C. Simons. MEL1SKERKE: Gereformeerde Gemeente. Valken- burgstraat 25. Zo. 9.30 en 14.30 uur. Gereformeerde Kerk. Bergstraat 32. Zo. 10 uur: kand. R.P. Groen te Purmerend, k.n.d. 4-7 jaar, 14.30 uur: kand. R.P. Groen, Wo. Dankdag, 19.30 uur: dhr. J. van de Putte uit Vlissingen. Hervormde Gemeente. To renstraat 8R. Zo. 9 uur: candidate mevr. Laurens uit Al phen aan den Rijn. Wo. Dankdag, 20 uur: ds. Vel- lekoop. MIDDELBURG: Baha'i Gemeenschap Walcheren. Informatie-avonden worden gehouden op do. 20 uur, t.h.v. fam. Niesing, Herberdsland 11. Baptisten Gemeente. Kapel Bree 8. Zo. 10 uur: ds. M. Ezinga. Gereformeerde Gemeente in Nederland. Westerkerk, Armeniaans Schuitvlot 22. Zo. 9.30 uur, 14 en 18.30 uur: leesdienst. Gereformeerde Kerk. Zo. Getuigeniskerk, Adr. Lauwe- rijszstr. 6, 9.30 uur: ds. L.J.G. Ukel, 17 uur: ds. D.W. Dondorp. Hofpleinkerk, Hofplein, 9.30 uur: ds. D.W. Dondorp, 14.30 uur: ds. P. Paulus. De Hoeksteen, Roozenburglaan 22, 9.30 uur: ds. P. Paulus 17 uur: ds. L.J.G. Ukel. Wo. Dankdag. Hofpleinkerk, 9.30 uur: ds. D.W. Dondorp, 19.30 uur: ds. D.W. Dondorp. SoW-dienst. Ontmoetingskerk, Oosterscheldestraat, 19.30 uur: ds. O. Elseman en ds. L.J.G. IJkel. SoW-dienst. Thomaskapel, Vrij landstraat, 19.30 uur: ds. P. Paulus SoW-dienst. Hervormde Gemeente. Zo. Nieuwe Kerk, Groenmarkt, 10 uur: ds. J. Dubbink, m.m.v. de cantorij. Koorkerk Koorkerkhof, 10 uur: ds. K. Hendrikse m.m.v. koor Maria. Oostkerk, Oostkerkhof, 10 uur: M. de Boer. Ontmoetingskerk, Oosterscheldestraat 10 uur: ds. O. Elseman, 17 uur: ds. H. Veldhuizen (GB). Thomaskapel, Vrijlandstraat 10 uur: ds. J. Lukasse, doopdienst. Engelse Kerk, Simpelhuisstraat 19 uur: ds. J. Dubbink. Wo. DANKDAG, Hofpleinkerk, 19.30 uur: ds. D.W. Dondorp, SoW-dienst. Ontmoetingskerk, Oosterschel destraat, 19.30 uur: ds. L.J.G. Ukel en ds. O. Elseman. Thomaskapel, Vrijlandstraat, 19.30 uur: ds. P. Paulus, SoW-dienst. Kerkgenootschap der Zevende-dags Adventisten. Doopsgezinde Kerk, Lange Noordstraat 62. Za. 10 uur: bijbelstudie, 11 uur: eredienst: ds. C.E. v.d. Ploeg. Leger des Heils. Hoogstraat 20. Zo. 10 en 19 uur o.l.v. de korpskadetten. Lutherse Kerk. Zuidsingel 70. Zo. zie Vlissingen. Nederlands Gereformeerde Kerk. Engelse Kerk, Simpel huisstraat 19. Zo. 9.30 en 17 uur: ds. H. Smit uit Baren- drecht. Remonstrantse Kring Midden-Zeeland. Koorkerk, Koorkerkhof. Zo. 10 uur: ds. K. Hendrikse. Rooms-Katholieke Kerk. Petrus en Pauluskerk, Lom bardstraat 2. Zo. 10 uur. De Hoeksteen, Rozenburglaan 22, zo. 11.30 uur. Waalse Gemeente (Eglise WalloneLange Noordstraat 62. Zo. 10.45 uur: pasteur R.F. le Gras. Evangeliegemeente "De Wijngaard". LTS, Klarenbeek. Zo. 9.30 uur: C.v.d. Zanden. NIEUW- EN ST. JOOSLAND: Hervormde Gemeente. Zo. 10 uur: dhr. J.M. Schot. OOSTKAPELLE: Gereformeerde Kerk. Zionskerk, Duinweg 36A. Zo. 10 uur: ds. A. v.d. Beid uit Rijsoord, k.n.d. jongste en oudste groep, 17 uur: ds. A. v.d. Beid. Wo. Dankdag, 10 uur: kand. D. Westerneng te St.Lau- rens 19.30 uur: ds. M. de Boer uit Middelburg. RITTHEM: Hervormde Gemeente. Zo. 9.30 uur: ds. J. Broeder. SEROOSKERKE: Gereformeerde Kerk. Ds. van Wou westraat 41. Zo. 10 uur en 19 uur: ds. L.Th. Witkamp, avondmaalszondag. Wo. dankdag, 10 uur: ds. J.G. Mink uit Arnemuiden 19 uur: ds. L.Th. Witkamp. Volle Evangelie. Dorpshuis de Zandput. Di. 19.30 uur: interkerkelijke bijbelstudie o.l.v. br. Cornelisse. ST. LAURENS: Hervormde Gemeente. Hervormde Kerk, Van Cittersstraat 69. Zo. 10 uur: ds. E. de Boer- Hessel. Dankdag voor gewas en arbeid. Gereformeerde Kerk. Noordweg 372. Zo. 10 kand. M. Lorier uit Oostburg 17 uur: dhr. R. Heemskerk uit Souburg. SOUBURG: Gemeente Sion. Ritthemsestraat 43A. Zo. 10 uur: lofprijzingsdienst. Gereformeerde Kerk en de Ned. Hervormde Gemeente. Zo. Kanaalstraat, 9.30 uur: drs. G.J. van Butselaer uit Bennebroek. Oranjeplein, 9.30 uur: ds. F. Rinkema uit Middelburg, 19 uur: Deken Aerts. Bej. tehuis De Zoute Viever, Dongestraat 1. zo. 19 uur: dhr. H. Hondius. Streekziekenhuis Walcheren, Koudekerkseweg 88, zo. 10 uur: ds. P. Joosse. Wo. Kanaalstraat, 19.30 uur: ds. P. Melse. Rooms-Katholieke Kerk. Bej. tehuis "De Zoute Vie ver", Dongestraast 1, za. 9 uur. Martinuskerk, Kerk- laan 19, zo. 10 uur: 40-jarig jubileum St. Caeciliakoor. VEERE: Gereformeerde Kerk. Kaai 53. Zo. 10 uur: kand. D. Westerneng uit St. Laurens, 14.30 uur: dhr. A. van Westen uit Borsele, gez. dienst. Wo. 19.30 uur: ds. C.H.B. Weijs. Hervormde Gemeente. Grote Kerk, Oudestraat 26. Zo. 11 uur: ds. Klijnsma uit Middelburg, H.A. VLISSINGEN: Anglicaanse Kerk, The Missions to Sea men. Scheldepoort. Zo. 10.30 uur: Holy Communion, 19.30 uur: Evening Prayer. Bethel-Pinksterkerk. Vrijdomweg 1. Wo. 19.30 en vr.. 19.30 en zo. 14.30 uur: lofprijzingsdienst. Christelijke Gereformeerde Kerk. Kasteelstraat 109. Zo. 9.30 uur en 17 uur: ds. A. Brons, H.A. Wo. Dankdag 15 en 19 uur. ds. A. Brons. Doopsgezinde Gemeente. Vrijdomweg 1. Zo. 9.30 uur: br. v.d. Linde. Evangelisch-Lutherse Gemeente. Walstraat 23. Zo. 10 uur: drs. W.M. Buissing-van Beers. Gereformeerde Kerk (Vrijgemaakt). De Lannoystraat 2.| Zo. 9.30 uur en 16.30 uur: leesdienst. Wo. Dankdag, 19.30 uur: ds. G.Zomer. Hervormde Gemeente en Gereformeerde Kerk. Zo. St. Jacobskerk, Oude Markt, 10 uur: ds. Van Bork. Petrus kerk, P. Krugerstraat 17, 9.30 uur: ds. Makkinga, 17 uur: ds. Kamphuis. Johanneskerk, Bonedijkstraat 165, 9.30 uur: da. Köther. Open Hof, Alexander Gogelweg 57, 9.30 uur, 17 uur: ds. Makkinga. De Schaapskooi, Papegaaienburg, 9.30 uur: mevr. Woudt. Jehova's Getuigen Gemeente 'Centrum Vlissingen'. Van Dishoeckstraat 534. Zo. van 10 tot 12 uur, do. van 19 tot 20.45 uur. Jehova's Getuigen Gemeente 'Souburg Vlissingen'. Van Dishoeckstraat 534. Zo. van 13.30 tot 15.30 uur, di. van 19 tot 20.45 uur. De Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen. Badhuisstraat 161. Zo. 10 uur. Federatieve gereformeerde /hervormde wijkgemeente Lammerenburg. De Schaapskooi, Papegaaienburg 1. Zo. 9.30 uur: mevr. D. Woudt uit Koog a/d Zaan. Leger des Heils. Dr. Stavermanstraat 39. Zo. 10 en 19 uur. Pinkstergemeente. Pinksterkapel, Emmastraat 10. Zo. 14.30 uur: gemeentedienst, ds. W.J. Lentink. Wo. 19.30 uur: Opwekkingsdienst, ds. W.J. Lentink. Protestantse Ziekenhuispastoraat Streekziekenhuis Walcheren. Koudekerkseweg 88. Zo. 10 uur: ds. P. Joosse. Rooms-Katholieke Kerk. Open Hof, Alexander Gogel weg 57, zo. 11 uur: eigen zanggroep. Ter Reede, Koude kerkseweg 81, za. 17 uur. Lieve Vrouwenkerk, Singel (nabij Stadhuis), za. 19 uur: Lambertuskoor, zo. 9.30 uur: dameskoor. Bethesda-St. Joseph ziekenhuis, Koudekerkseweg 88, zo. 11.15 uur. Volle Evangelie Gemeente Beréa. Gebouw Beréa, Westerbaan 16, zo. 10 uur: samenkomst. Volle Evangelie Gemeente 'Filadelfia'. Vrouwestraat 5. Zo. 10 uur: samenkomst. WESTKAPELLE: Hervormde Gemeente. Markt 67. Zo. 9.30 uur: ds. ds. Ytsma uit Middelburg, 19 uur: ds. Jobsen uit Grijpskerke, jongerendienst. Wo. Dankdag, 19 uur: ds. Spaans m.m.v. het koor "Exaudi". ZOUTELANDE: Hervormde Gemeente. Hervormde Kerk, Willibrordusplein 2. Zo. 9.30 uur: ds. P.G. Velle- koop. Wo. Dankdag m.m.v. de zondagsschool, 19 uur: ds. P.G. Vellekoop. Do. 19 nov. t/m wo. 25 nov. HUISARTSEN MIDDELBURG: vrijdag 18 uur tot zaterdag 24 ur: F.J.J. Buytendijk, Noordweg 353, tel. 12460. Zondag tot 24 uur: S.A. van den Haak, Rouaansekaai 47, tel. 12637. Visites aanvragen vóór 10 uur. Spreekuur voor dringende gevallen 12.30 tot 13.00 uur en 17.30 tot 18.00 uur (zon der afspraak). VLISSINGEN: zaterdag tot 24 uur: A.H van Dijk, Kou dekerkseweg 52, tel. 13459. Zondag tot 24 uur: F.G. Snij der, Burg van Woelderenlaan 12, tel. 13933. Visites aan vragen voor dringende gevallen 12.30 tot 13.00 uur en 17.00 tot 18.00 uur. SOUBURG, NIEUWLAND, ARNEMUIDEN, MIDDELBURG-ZUID: zaterdag: A.G. Bouwmeester, Stationsplein 1, Arnemuiden, tel. 01182-1308. Zondag: P. Kodde, Oude Vlissingseweg 13, Middelburg, tel. 01180-15810. Visites aanvragen vóór 10 uur. Spreekuur voor dringende gevallen van 12.30 tot 13.00 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. GRIJPSKERKE, GAPINGE, OOSTKAPELLE, SE ROOSKERKE, VROUWENPOLDER. VEERE EN ZANDDIJK: zaterdag 08.00 uur tot zondag 23.00 uur: E.W.J. Gunst, Torenstraat 46, Serooskerke, tel. 01189-1212. WESTKAPELLE, DOMBURG, AAGTEKERKE, ZOUTELANDE, MEL1SKERKE, BIGGEKERKE EN KOUDEKERKE: vrijdag 18.00 uur tot zondag 24.00 uur: B. Vaandrager, Weststraat 7, Domburg, tel. 01188-1271. OOST- EN MIDDEN-WALCHEREN: zaterdag en zon dag: B. Bouwense, Valkenisseweg 14, Biggekerke, tel. 01185-2190. TANDARTSEN Spreekuur voor spoedgevallen van 11 tot 12 uur: M. Smallegange, Gerbrandystraat 176, Vlissingen, tel. 01184-65326. APOTHEKEN MIDDELBURG: van vrijdag 17.30 uur tot vrijdagmor gen daaropvolgend: Ringeling, Lange Delft 133, tel. 12538. VLISSINGEN: van vrijdag 17.30 uur tot vrijdagmorgen daaropvolgend: Souburg, C. v. Perestraat 1, tel. 61593. VERLOSKUNDIGEN VLISSINGEN EN OOST-SOUBURG: Mevr. A.M. Gaay, tel. 71768. MIDDELBURG: Mevr. C.S.M. de Crom, St. Pie terstraat 15, tel. 27325. Ingaande vrijdag 18 uur tot zon- dag 24 uur. DIERENARTSEN KLEINE HUISDIEREN: (Gezelschapsdieren) het hele weekend. Mevr. C.J. Brink, tel. 01180-11011. DIERENARTSENPRAKTIJK MIDDELBURG: Grote huisdieren: tel: 01180 - 33803. Visites aanvragen van 8.00 - 9.00 uur. PRAKTIJK OOSTKAPELLE: Oude Domburgseweg 33A, Oostkapelle, tel: 01188 - 1443. Behandeling kleine huisdieren op afspraak. WIJKVERPLEEGKUNDIGEN WALCHEREN-OOST, MIDDELBURG en ARNE MUIDEN: tel: 01180 - 14366, avonddienst van 17.30 - 22.30 uur. KOUDEKERKE, MELISKERKE, BIGGEKERKE, ZOUTELANDE, WESTKAPELLE, DOMBURG, AAGTEKERKE, OOSTKAPELLE, GRIJPSKERKE, VEERE, GAPINGE, VROUWENPOLDER, ZAND DIJK, SEROOSKERKE. SINT LAURENS: 01187 - 2333. ALGEMEEN KRISIS OPVANGCENTRUM GROOT- WELGELEGEN, Oostkapelseweg 4, 4353 EH SE ROOSKERKE. Dag en nacht voor opname en aanmel ding bereikbaar zowel schriftelijk als telefonisch. Tel: 01189 - 1302. NOODOPVANG WALCHEREN LEGER DES HEILS bij crisissituaties: Hoogstraat 18-20, Middelburg. Dagen nacht bereikbaar onder tel. nr. 01180 - 12000. DISTRICTSGEZONDHEIDSDIENST ZEELAND: Middelburg Dam 39-41; Vlissingen, Rozengracht 6. INFRECTIEZIEKTENBESTRIJDING: tel: 01180 - 34085. GESLACHTZ1EKTENBESTRIJDING: Dam 39-41, ma., wo. en vr. van 9 tot 10 uur, tel: 01180 - 34085. AIDS-INFOL1JN: 01180 - 38384. ALLE VRAGEN OVER GEZONDHEIDSVOOR LICHTING: 01180 - 34085. TUBERCULOSEBESTRIJDING: tel: 01184 - 18395.

de Vlissinger | 1987 | | pagina 17