Weinig tegenstand overheid op bouwaanvragen ondernemingen KvK: Zeeland is meer dan provincie met uitsluitend landbouw en natuur Blankenburgh in een nieuw jasje De Faam sponsor Animo en nu ook in sportkleding Boodschap van sponsors SINTERKLAAS BIJ ZEKATEL kan ook op een bankje 'Het Slimme Weikoop rijmpjeswoordenboek' is eens andere koek Postzegelspeciaalzaak nu ook in Middelburg 40 7. Sinterklaas bellen van Miro-plein ICL Computers sponsort Tref center - voetballers Naaicentrum wisselde van eigenaar PPD IN RAPPORT BEDRIJVEN EN MICROPLANOLOGIE Nieuw tenue voor Ondo 2 Biertap wedstrijden in Koudekerke DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 18 november 1987 VIERDE NOTA RUIMTELIJKE NOTA OP DWAALSPOOR Industrie Toerisme Ie bon korting ONTWERP VAN JAN DE BOUVRIE VOOR SPORTCOMPLEXEN Bij ons op jurkjes van Onze nieuwe wintercollectie is binnen. Dat ruimtelijke ordeningsprocedures per definitie remmend of zelfs uitvoeren van plannen onmogelijk maken klopt niet. Van de in 1985 door bedrijven aangevraagde bouwvergunningen kon zelfs driekwart door de gemeenten worden afgehandeld. In 198 van de 211 gvallen gaven gedeputeerde staten een verklaring van geen bezwaar. Uiteindelijk werd 2,3 procent van de in 1985 in gediende bouwaanvragen afgewezen: acht door de gemeenten en 13 door de provincie. Dat staat in het rapport 'Bedrij ven en microplanologie' van de PPD (provinciale planologische dienst), die in 1985 een onderzoek deed. Dat er zoveel aanvragen door de provincie worden afgewe zen heeft er volgens de rappor teurs mee te maken dat de provin cie meer 'moeilijke gévallen' moet beoordelen. Veelal weigerde de gemeente een aanvraag omdat de ze in strijd was met het bestem- mingsplan of de bouwverorde ning. Toch wilden de gemeenten meewerken. De bouwaanvragen werden daarom alsnog ter beoor deling voorgelegd aan de pro vincie. In 'Bedrijven en microplanologie' is ook gekeken naar de periode 1981 tot en met 1985. In die perio de blijken bouwplannen voor bui- tengebieden(buiten kernen en de industrieterreinen) vaak geen ge- nade te vinden in de ogen van de bestuurders. Ook nieuwbouw op een geheel nieuwe plek krijgt niet altijd goedkeuring van de provin cie. Uitbreiding of nieuwbouw op een bestaande plek tegenover le vert vaak geen enkel probleem op. Het PPD-rapport meent dat dit komt omdat de belangen van bestaande bedrijven en investerin gen veelal worden meegewogen in de beslissing. De meeste problemen leverden agrarische hulp en nevenbedrij- ven, bouwondernemingen, de groothandel en campings. Land bouwbedrijven kregen over het algemeen vrij snel een verklaring van geen bezwaar. De samenstel lers van het rapport houden een slag om de arm als ze stellen dat grotere bedrijven een kleinere kans maken om met een afwijzing te worden geconfronteerd dan kleinere bedrijven. Het kan na melijk een rol spelen dat de grote jongens meestal op een industrie terrein zijn gevestigd, verklaren de PPDers hun voorzichtige con clusie. De provincie weigert vaak als 'de lokatie in combinatie njet het be- drijfstype ongeschikt is. Milieu, natuurwetenschappelijke en land schappelijke achtergronden, de verkeersproblemen en de ruimte lijke inpasbaarheid spelen daarbij een rol. En dat het om een drup pel op een gloeiende plaat gaat: 47 van de bijna duizend aanvra gers kregen 'nee' te horen. Méér dan de helft van de onder nemingen die een afwijzing van de bouwaanvraag in de bus kre gen hebben alsnog actie onderno men om hun plannen goedge keurd te krijgen. In zeven geval len is een AROB-procedure be gonnen. Twee keer kreeg de on dernemer daardoor alsnog gelijk. Dertien bedrijven hebben niets meer gedaan om hun plannen toch nog goedgekeurd te krijgen, daaronder waren twee 'starters'. Ook twee bestaande bedrijven hebben na de weigering van gs de pijp aan maarten gegeven. Tien gingen door op de oude voet. Vol gens de meest optimistische schat ting, aldus de PPD-rapporteurs, zouden de bedrijven die werden afgewezen voor 38 nieuwe ar beidsplaatsen hebben kunnen zorgen. Ook elk jaar weer die problemen met rijmpjes voor Sinterklaas? Nu snel opgelost, zegt Weikoop. De onderneming heeft een boekje bedacht waarin behalve aardige rijmvondsten ook artikel-gerichte versjes voor de goede Sint zijn te vinden. Hoewel we de inhoud niet hele maal willen verraden toch een voorbeeld. Stel u koopt een loop lamp voor uw man die nogal eens onder de auto wil kruipen. Dan kunt u volgens Weikoop als volgt beginnen: 't Is nacht, 't is donker, alles zwart/'Wat eng hier, oh wat klopt mijn hartl/Hier is geen licht, wist je dat niet?/ 't Is hier zo donker als Zwarte Piet. En zo zijn er Sinterklaasrijmpjes voor een flanellen overhemd, een geruite net met staal, (...Vooruit dan om je goed te bedenken/ zal ik je ook nog een petje schen ken/...), een (baco) schroefsleutel (Twee grote monden om te schen ken/ daar moest de Sint wel even over denken/...), een sneeuw schuiver (Luchten donker en oh zo grijs,/ verraden sneeuw en heel veel ijs/...), een takkenschaar (.../Daarom lijkt het nu mis schien wat raar/ maar schenkt Sint ons deze takkenschaar/...) of een vuist (..../staat hij aan de voordeur van ons huis/ of is het daar niet pluis/...). In totaal staan er zestig gedichtjes in. Als minimaal vijftien gulden aan boodschappen wordt besteed in de winkel aan de Kleverskerkse- weg kan tegen betaling van een rijksdaalder 'Het slimme Welk- koop rijmpjeswoordenboek' wor den gekocht. Tapijt- gordijnen-en beddenspeci alist noemt de heer Blankenburgh zich. Zijn zaak aan het Langeviele in Middelburg, die ook de fami lienaam draagt, werd grondig verbouwd. De winkel bestaat nu uit drie pan den naast elkaar. Met name het pand waarin de gordijnentoon zaal is onder gebracht werd totaal vernieuwd."De verschillen in hoogte werden opgeheven, waar door de showroom veertig meter diep werd", zegt W. Blanken- bergh, die zelf al ruim vijf jaar in de zaak staat. "De bezoekers heb ben nu veel meer ruimte gekregen om de gordijnen ook op afstand te bekijken. Alle gordijnen, die in zogenaamde showbanen hangen, liggen op voorraad. Wij hebben alles op maat gemaakt kan bovendien een eigen atelier, waar worden". Wim en Karin Sturm van de sier- handel 'Kippenboerderij Sturm' gaven de spelers en speelsters van het tweede van de korfbalclub Ondo een nieuw tenue. Op de foto staan de ploeggenoten van links naar rechts: trainer Har ry van de Broeke, Sponsor Wim Sturm, Karin Sturm, Annelies Mesu, Marika de Bruin, Lieneke Louwerse, Lian Marinissen en Thea Maljaars. Zittend vlnr: Jan Lokerse, Johan Mesu, Remi van Schaik, Peter Mesu, Wim van Rijn en Johan Wisse. Wat is er nu veranderd? De heer van Ouwerkerk: "De service heb ik sterk kunnen verbeteren. Repa raties worden nu, indien de on derdelen voorradig zijn, in onze eigen zaak binnen twee dagen uit gevoerd. Ons assortiment in stof fen, voering en centuurs is sterk uitgebreid en ik probeer ook meer in te spelen op vernieuwingen in onze branche. Bijzondere naalden kan de klant bijvoorbeeld nu ook bij ons vinden". Adriaan van Ou weker k nu eigenaar Van Vliet naaicentrum. Kennelijk heeft 'Den Haag' nog niet helemaal in de gaten wat er zich in Zeeland afspeelt. In de vierde nota over de ruimtelijke ordening wordt Midden- en Noord-Zeeland aangeduid als een regio met uitsluitend landbouw- en natuurfuncties. Dat is de Kamer van Koophandel voor Midden en Noord Zeeland in het verkeerde keelgat geschoten. In een brief aan premier Lubbers, minister Nijpels, de rijksplanologische dienst en de rijksplano logische commissie stelt de Kamer onomwonden dat als de nota uitgevoerd gaat worden Zeeland inderdaad een provincie gaat worden zoals die in de nota wordt omschreven. Veel Nederlanders denken inder daad dat Zeeland uitsluitend landbouw- en natuurfuncties heeft. En vanuit dat imago is waarschijnlijk de nota geschre ven. Onwetendheid op niveaus die moeten beslissen? De brief aan Den Haag van de Kamer is duidelijk. "In een ruimtelijke or deningsnota, waarin de hoofdlij nen voor de komende 25 jaar worden uitgezet, zal rekening moeten worden gehouden met de in de afgelopen decenia in gang gezette ontwikkelingen op het ge bied van onder meer de basisin- Wie Sinterklaas even persoonlijk wil spreken kan op een aantal da gen bij de Vlissingse Miro terecht. In samenwerking met de PTT heeft dit Vlissingse warenhuiscon cern er voor gezorgd dat de sint een aantal dagen present is voor bellers vanaf het plein (overdekt) bij de Miro. Er is slechts één be perking, meldt Sinterklaas ons. Alleen naar kinderen tussen de vier en de zeven jaar wordt ge luisterd. dustrie, de recreatie en de land- bouwverwerking en toelevering". In de brief herinnert de Kamer de notaschrijvers en de bewindslie den aan de activiteiten zoals energie-opwekking in het Sloege- bied, de basisindustrie daar en de verdere uitbouw van op- en over slagactiviteiten. Voorts - seint de Zeeuwse Kamer Den Haag in - heeft het Bureau Plant Location International vastgesteld dat de beide havenschapsgebieden in Zeeland gunstig zijn voor groot schalige industrieën. Als de uitgangspunten in de nota tot beleid worden verheven zal Zeeland te kort wordt gedaan doordat er te weinig wegen wor den gebouwd in verhouding tot mogelijke uitbreiding - andere no ta's wijzen in die richting - van de industriële activiteiten. "Daarbij dient ook aandacht te worden be steed aan de wenselijkheid om Zeeland tijdig aan te sluiten op nieuwe nationale en internationa- Ook qua telecommunicatie en in formatica moet Zeeland geen ach terlijk gebied worden en nieuwe beproefde vindingen dienen voor Zeeland 'beschikbaar en bereik baar te zijn'. Dat veel toeristen Zeeland bezoe ken was in Den Haag nog niet doorgedrongen. In de brief wordt er dus maar aan herinnerd. "Uit een onderzoek van het Neder lands Bureau voor Toerisme blijkt dat Zeeland thans de derde provincie is", leert de Zeeuwse Kamer van Koophandel de amb tenaren en regeerders in Den Haag. En: "Naar schatting vindt ongeveer tien procent van de Zeeuwse beroepsbevolking werk in deze sector". Ze legt verder uit dat het provinciebestuur in zijn beleid rekening houdt met het be lang van de toeristenindustrie, door onder meer speerpunten aan te wijzen en Neeltje Jans aan te kleden als trekpleister van natio naal en internationaal formaat. Verder herinnert de Kamer er aan dat er een bijna onbeperkte moge lijkheid is voor watersporters. In dustrie en recreatie ondergaan pa rallel een ontwikkeling die niet met elkaar in strijd zijn, legt de Kamer uit. Als straks de kanaaltunnel tussen Engeland en Frankrijk klaar is, kan Zeeland, mits goede wegen, voor een verbinding zorgen tussen de Randstad en die kanaaltunnel. boet Langstraat 22 Arnemuiden Tel. 01182-2750 Niet alleen de klanten bij Trefcen- ter hebben gemerkt dat ICL er computers (bij de kassa's) heeft neergezet, ook het voetbalteam van het Middelburgse warenhuis. ICL voorzag de spelers van nieu we tenues. "Een welkome aanvul ling op de begroting", reageerde de voetbalvoorzitter Bert Doedel van Trefcenter. "De vereniging kan weliswaar jaarlijks rekenen op een bijdrage uit het personeels- fonds, maar dat dekt bij lange na niet de kosten". Overigens is Trefcenter de tweede Adriaan van Ouwerkerk is nu baas in eigen huis. Enige tijd gele den nam hij de zaak in naaima chines en aanverwante artikelen aan de Segeersstraat in Middel burg van eigenaar Van Vliet over. Al meer dan zes jaar stond hij echter al als bedrijfsleider in de winkel. Eert weg door Zeeland is tachtig a honderd kilometer korter dan een weg door Brabant, becijfert de Kamer, wijzend op de weg over de Stormvloedkering Oosterschel- de en de plannen van het be drijfsleven voor een hangbrug over de Westerschelde. V erder zijn er talrijke rijksrege lingen die de ontwikkeling van Zeeland steunen. In de vierde no ta over de ruimtelijke ordening is daar op geen enkele manier reke ning mee gehouden, aldus de brief. FASHION OF PtEASURE De beldagen zijn: zaterdag 21 no vember tussen 10 en 17 uur, woensdag 25 november tussen 13 en 17 uur, zaterdag 28 november tussen 10 en 17 uur en woensdag 2 december tussen 13 en 17 uur. Miro heeft trouwens nog een ver rassing in petto. Kinderen kunnen er een bouwplaat krijgen om een schoen in elkaar te zetten. Is die schoen klaar dan kan deze wor den geruild voor een attractie van Sinterklaas. Supertappers zijn maandag 23 november tussen 14 en 18 uur te zien in Koudekerke waar een na tionale biertapwedstrijd wordt ge-* houden in hotel Walcheren. Voor de organisatie tekent het Centraal Brouwerij Kantoor. De wedstrijden zijn bedoeld als voorronde op de landskampioen schappen die op 6 januari in Am sterdam plaatsvinden. Horecabe drijven die bier afnemen van in Nederland gevestigde brouwerij en kunnen deelnemen. De jury in Koudekerke bestaat uit brouwe rijdeskundigen. Dat textiel en woninginrichting De Faam in Oost-Souburg is uit gebreid met een afdeling sportkle ding, wilde men wel eens aan de buitenwacht laten zien. Daarom kreeg het eerste en tweede korf balteam van Animo nieuwe shirts. De Faam begon met sportkleding omdat de Souburgse verenigingen daarom vroegen. Animo speelt in de landelijke tweede klas. De da mes van Animo v.l.n.r. op de fo to: Liesbeth Dingemanse, Lia Bakker, Tanja Pieters en Marjan Blind. De heren: Ad Vos, Peter de Pagter, Ronald Kraayeveld, Peter Crucq en Trainer Ko Crucq. Afgelopen zaterdag was de in tocht van Sinterklaas in Oost- Souburg. De aankomst van de Sint op de loskade werd op video opgenomen. Enige uren later wer den deze beelden getoond aan de Goed Heiligman, die te gast was bij een informatiemiddag van de Zeeuwse Kabeltelevisiemaat schappij in de sporthal van Oost- Souburg. Zekatel vierde die dag tevens de eerste officiële aansluiting in Oost-Souburg waar inmiddels 2000 percelen zijn aangesloten. Ruim tachtig procent van de Sou burgers heeft een abonnement met de kabeltelevisiemaatschap pij afgesloten. Vanuit Souburg worden ook Vlissingen en Mid delburg aangesloten. De laatste wijk in Vlissingen zal in het eerste kwartaal van 1989 wor den aangesloten. Voor de aanslui ting van de laatste wijk in Middel burg wordt gerekend op april 1989. Twee Haagse sportliefhebbers hebben een medium bedacht om een club eens wat anders te spon soren. Doe het eens met een bank, kwam in hun verlichte geesten op. Dat brengt het bedrijfsleven en de sportverenigingen bij elkaar. En ze gingen niet over één nacht ijs. Ze namen de meubelontwerper Jan de Bouvrie in de arm en die ontwierp een bank waarop de sponsor zijn naam kan zetten. Sponsors zijn zeer belangrijk voor een vereniging, meenden de beide sportvrienden. Maar zoals het nu gaat? Zelfs bij de kleinste clubjes lijkt het vaak meer op een Piccadily Circus met al die bor den rond het veld. En om er nog meer te hangen is bovendien (en gelukkig) vaak geen ruimte. Maar ook aan de clubkas werd gedacht. De bank kan worden ge huurd, zodat de club niet hoeft te Staand v.l.n.r.: Bert Doedel, Koos Bar to, Michiel Michielsen en Willem van der Vliet. Geknield: Peter de Jonge, Johnny de Loof, Martin Burgs en René van Hilst. Allemaal in het nieuwe ICL-tenue. Middelburgse ploeg die in een paar weken tijd aantreedt tegen de zalvoetbalploeg van Veronica. Zaterdag 28 november komt het team van de omroep met bekende Nederlanders als gastspeler naar sporthal De Kruitmolen tijdens een avond waar ook nog andere teams zaalvoetballend de Tref- centerkleuren zullen verdedigen. De wedstrijd tegen Veronica be gint om 20 uur. Na afloop van het sportieve gedeelte kunnen de beentjes van de vloer met muziek van After Eight. Patrick Sneller met assistente. taxaties uit en bied een abonne mentenservice voor de liefhebber: Nieuwe uitgiften uit alle landen worden dan op verzoek apart ge houden".: In de'loop van het volgend jaar gaat deze jonge ondernemer ook over tot de verkoop van munten, waarbij de klant de meeste keus zal vinden in Nederlandse mun ten. Wel zijn nu al muntaccessoi- res te verkrijgen in de zaak. De winkel is dagelijks geopend van 9.30 tot 17.30 uur en op de koopavond. Op maandagochtend en woensdag de hele dag, is de zaak gesloten. Dan is de eigenaar op pad om voor de klant die ene bijzondere zegel te vinden, waar hij al zo lang op zoek naar is. De Korte Geere krijgt er weer een bijzondere winkel bij. Daar opent Patrick Sneller 16 november zijn Middelburgse Postzegelhandel. Van oorsprong komt hij uit Breda, maar het Zeeuwse woon- en werkklimaat trok hem weer aan. Toen bovendien nog bleek dat er in Middelburg een zaak in deze branche ontbrak, was de be slissing snel gemaakt. investeren. Creative Media Servi- is er van de zijde van de verenigin- ce heeft de verhuur op zich geno- gen al enthousiast gereageerd op men. Volgens dit Haagse bureau dit nieuwe artikel. "De klant vindt in mijn Z^ak een groot assortiment postzegels met bijbehorende accessoires", vertelt Patrick Sneller. "In mijn winkel heb ik speciaal een rustig zithoek- je gecreëerd, waar de bezoeker de zegels op zijn gemak kan bekij ken. Daarnaast voer ik ook gratis

de Vlissinger | 1987 | | pagina 11