informatiepagina van de gemeente vlissingen Behandeling begroting 1988 in drie rondes Oudere zelfstandige en uitkering: IOAZ GLAS: Nieuwe telefoonnummers sociale dienst I Huisvuil aanbieden doe het zoals 't hoort ISint naar Souburg I Glas, hup in 3/- öe glasbak VLISSINGEN MI EWUST R ZIJN? Vergoeding verhuis kosten ouderen snel aanvragen! I Neemt u plaats... II Q If DE VLISSINGER Woensdag 11 november 1987 Ter inzage Welkom Zelfstandige Vermogen NIET WEGGOOIEN MAAR INLEVEREN! 1 Januari Meer weten? Hulp aan slachtoffers Aanvragen Vragen? Provinciaal plan voor de bejaardenoorden Rondrit Commissies vergaderen Minderheden Even bijpraten met wethouder Meijers Op excursie met de Kunstzinnige Vorming Binnenstad Rioolrecht Visserij IK DEN BLAUW GERUITEN KIEL redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen. telefoon 01184-87000. toestel 333. 335 en 337 Drie rondes zijn er volgende week voor nodig om de (ontwerp) begroting voor 1988 te behande len. Het is dan ook niet 'zomaar' een onderwerp, dat gemeentelijke huishoudboekje. Want daarbij gaat het om bedragen die, bij elkaar, in de miljoenen lopen. Geld, mede door u als belastingbeta ler opgebracht. Geld, dat wordt besteed aan beplantingen en bestrating, maar ook aan sport, cul tuur, onderwijs, milieu, stadsvernieuwing en nog vele andere zaken. Hoe het geld in 1988 over al deze "terreinen" verdeeld gaat worden, daarover gaat het volgende week tijdens de algemene beschouwingen. -Die beginnen dinsdag 17 no- 'vember om 19.30 uur. De vijf fracties krijgen die avond de ge legenheid hun visie te geven op "de ontwerp-begroting. Daarvan zijn niet los te zien de plannen die burgemeester en wethou ders hebben voor volgend jaar. Die "voornemens" zijn ver woord in de beleidstoelichting bij de begroting. Een 'werkstuk' dat volgende week regelmatig geciteerd zal worden! Woensdagavond (de 18de) beantwoorden b. en w. de alge mene beschouwingen. Dat ge beurt eveneens 's avonds, vanaf half acht. De derde en laatste ronde is op vrijdag de 20ste november. Van af 10.00 uur kunnen de raadsle den dan weer ingaan op de ant woorden die het college woens dagavond gaf. Tenslotte kunnen b. en w. ook daar weer op ant woorden. Aan het eind dient dan de begroting voor 1988 te wor den vastgesteld. Dat geldt ook voor het welzijnsprogramma 1988 en het voorstel over het fonds stadsvernieuwing voor 1988. Beide zaken worden tege lijk met de begroting behandeld. Waarschijnlijk ten overvloede: Volgende week, twee avonden en een dag: behandeling begroting 1988 door deze gemeenteraad. alle drie de vergaderingen worden gehouden in de raad zaal van het stadhuis. Zowel de begroting, de begelei dingsbrief van b. en w., het ontwerp-welzijnsprogramma als het voorstel fonds stadsvernieu wing liggen ter inzage in de ge meentelijke informatiehoeken. Op 18 november worden daar aan toegevoegd de algemene beschouwingen, zoals die de dag ervoor werden uit gesproken. Deze aankondiging staat niet voor niets op deze pagina. U kunt het zien als een uitnodi ging om de vergaderingen - of een deel daarvan - bij te wo nen. U bent welkom! Sinds kort heeft de Gemeentelijke Sociale Dienst er een nieuwe taak bij. Dat is de uitvoering van de Wet IOAZ. Deze afkorting staat voor 'Inkomensvoorziening oudere en gedeeltelijk ar beidsongeschikte gewezen zelfstandigen'. Doel daarvan is de eigen inkomsten uit arbeid, of uit andere bronnen, van de ex- zelfstandige aan te vullen tot aan het sociaal minimum. Er kan een beroep op worden gedaan door zelfstandigen on der de 65 jaar, die na hun 55ste jaar het bedrijf gaan beëindigen. Ook gedeeltelijk arbeidsonge schikte zelfstandigen kunnen er een aanvraag voor indienen. Zij moeten jonger zijn dan 65 jaar en het bedrijf hebben beëindigd in verband met arbeidsonge schiktheid. Hun AAW-uitkering dient daarbij te worden bere kend naar een arbeidsonge schiktheid van meer dan 25% maar minder dan 80%. De term zelfstandige kan hier breed worden opgevat. Niet al leen middenstanders kunnen een beroep op de IOAZ doen, maar bijvoorbeeld ook agrariërs of ambachtslieden. Daarbij staat de regeling 'open' voor perso nen die werkzaam zijn in een éénmansbedrijf, in een samen werkingsverband (zoals een maatschap) of als direc teur/grootaandeelhouder van een BV/NV. Bovendien: de mee werkende partner wordt in de IOAZ met de gewezen zelfstan dige gelijkgesteld. Voor hen allen gelden de vol gende voorwaarden: a. er moet de laatste drie jaar een bedrijf zijn uitgeoefend: b. de zeven jaar daarvóór moet arbeid zijn verricht in bedrijf en/of loondienst (alleen voor gedeeltelijk arbeidsonge schikten geldt deze voor waarde niet); c. het inkomen moet de laatste drie jaar gemiddeld onder de f 32.300,- hebben gelegen (alleen voor gedeeltelijk ar beidsongeschikten geldt de ze voorwaarde niet); d. het inkomen zou bij voortzet ting van het bedrijf naar ver wachting onder de f 32.300,- blijven; e. de aanvraag moet worden in gediend vóór de beëindiging; f. het bedrijf moet uiterlijk bin nen 1,5 jaar na de aanvraag worden beëindigd. In de Wet IOAZ wordt geen reke- Glasbakken staan op de volgende plaatsen: Verlengde Kanaalstraat (Oost-Souburg) Hogeweg Oranjeplein (Oost-Souburg) Hercules Segherslaan Zandweg (Ritthem) Gildeweg Parklaan Mercuriusweg Papegaaienburg Scheldestraat Troelstraweg Spuiplein Alexander Gogelweg Zeemanserve Paauwenburgweg de Ruyterplein Bonedijkestraat Behoort u tot de groep 'ouderen' (60 En hebt u concrete plannen om te verhuizen van een grotere, maar goedkope huur woning naar een kleinere? Dan komt u misschien in aanmerking voor een vergoeding van verhuiskosten. Maar: wacht niet te lang met aanvragen. U moet daarvoor zijn in het stadhuis, bij de dienst Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu (bega ne grond, kamer 019). Want alleen aanvragen die de gemeente voor 1 januari kan toezeggen zullen worden uitbetaald. De subsidie voor ouderen die naar een kleinere woning ver huizen komt namelijk per 1 ja nuari te vervallen. Dat heeft staatssecretaris Heerma (van Volkshuisvesting) onlangs aan de gemeente meegedeeld. Hij heeft tot intrekking van deze subsidieregeling besloten in het kader van bezuinigingen. Door afschaffing ervan bespaart het rijk in totaal 47,5 miljoen gulden. De regeling was bedoeld om doorstroming te bevorderen. Zo doende zouden goedkope, rela tief goedkopere huurwoningen vrijkomen voor grotere gezin nen. Volgens de staatssecreta ris bleek de regeling echter nau welijks stimulerend te werken. Dat is overigens in tegenstelling tot de ervaringen bij de gemeen te Vlissingen. De afgelopen ja ren maakten, gemiddeld, zo'n vijftig ouderen gebruik van de regeling. Een behoorlijk aantal zal voortaan, als deze subsidie mogelijkheid is afgeschaft, niet meer (financieel) in staat zijn om te verhuizen. Waardoor er weer minder goedkopere huurwonin gen beschikbaar komen. De re gelingen werkt(e) in grote lijnen zo: - de oudere die gaat verhuizen vraagt voordien bij de ge meente subsidie aan; - de gemeente bekijkt of aan de regels wordt voldaan en, zo ja, zegt dan de subsidie toe; - de gemeente declareert het toegekende bedrag weer bij het rijk. De toezeggingen, die vóór 1 ja nuari door de gemeente zijn ge daan, zullen worden vergoed door het rijk èn worden uitge keerd aan de aanvrager. Voor waarde is dan wel dat de verhui zing voor 1 april 1988 plaats vindt. Daarom, nogmaals: denkt u voor vergoeding in aanmer king te komen? Wacht u dan niet te lang met aanvragen. De gemeente kan dan nog tijdig een toezegging aan u doen! Voor nadere informatie over dit onderwerp kunt u terecht bij de dienst VROM, tel. 87335 of 87319. De Gemeentelijke Sociale Dienst van Vlissingen is voor cliënten telefonisch bereik baar op werkdagen tussen 9.00- en 10.00 uur. Er zijn drie telefoonnummers be schikbaar. Voor de duidelijk heid: sinds vorige week zijn die gewijzigd. De nieuwe staan hier naast. Het nummer dat u kunt bellen hangt af van uw postco de. Kijk naar uw postcode en u weet welk nummer u -tussen 9.00- en 10.00 uur- kunt bellen. postcode tel.nr. GSD 4381 87530 4382 A t.m. M 4382 N t.m. Z. 87510 4383 4388 4389 4384 87520 4385 4386 4387 Daar kan je voor gaan zitten voor de 'bestudering' van de ge meentebegroting. De raads- en steunfracties doen dat in ieder geval. U kunt het ook. Wel moet u er voor naar de gemeentelijke informatiehoeken. In de meeste staan stoel en (lees)tafel voor u gereed. Ook de brochures, waar u elders op deze pagina op wordt gewezen, liggen er. Die mag u meenemen. Om er, wie weet, thuis nog eens voor te gaan zitten. De informatiehoeken zijn onder gebracht in de volgende ge bouwen: - het stadhuis (bij het Stafbu reau voorlichting en inspraak), geopend op maandag tot en met vrijdagt van 8.30- tot 12.30 uur en van 13.30- tot 17.00 uur. U kunt hier ook terecht voor mon delinge informatie. Bij de andere 'hoeken' kan dat niet. - openbare bibliotheek (Lange Zelke 91), geopend op maandag van 13.30- tot 20.00 uur, overige werkdagen van 10.00- tot 20.00 uur en op zaterdag van 10.00- tot 12.30 uur; - wijkcentrum Middenhof (Ka naalstraat 64, Oost-Souburg), maandag en dinsdag van 9.30- tot 12.00 uur, donderdag van 13.30- tot 16.30 uur en van 19.30- tot 21.00 uur; - wijkcentrum Open Hof (Alexander Gogelweg 59, Paau- wenburg), geopend op maan dag tot en met vrijdag van 8.00- tot 12.00 uur en van 19.00- tot 23.00 uur; buurthuis Aldegonde (Westerzicht 386), geopend op onregelmatige tijden. Voordat u er naar toe gaat even tel.nr. 66318 bellen kan zinvol zijn. ning gehouden met vermogen, zoals spaargeld en vermogen dat is 'vastgelegd' in een eigen huis. Nu kan er bij het beëindi gen van het bedrijf of beroep aardig wat kapitaal vrijkomen. Om die reden is er een beperkte 'toets' op het inkomen uit ver mogen. Vijf procent van het ver mogen, voor zover dat meer be draagt dan f 175.000,- wordt op de uitkering in mindering ge bracht. Wie een beroep wil doen op de IOAZ moet daarvoor, zoals gesteld, naar de Gemeentelijke Sociale Dienst. Dat moet wel ge beuren voor de beëindiging van het bedrijf. Het kan verstanding zijn ook een aanvraag in te die nen als er op dat moment nog geen uitkering kan worden ver kregen vanwege het inkomen van een partner. Op het moment dat het inkomen van de partner onder het sociaal minimum daalt of wegvalt, kan dan het recht op de uitkering alsnog geldig wor den gemaakt. Ook de gewezen aannemer, die een uitkering op grond van een beëindigingsregeling van het Ministerie van Economische Za ken ontvangt kan een beroep op de IOAZ doen. Dit, nadat de beëindigingsuitkering is af gelopen. Ook de 'beëindigers' tussen 1 januari en 1 juli 1987 hebben recht op een lOAZ-uitkering. Wie over de IOAZ vragen heeft kan contact opnemen met de GSD. Dat kan 's morgens tele fonisch tussen 9.00 en 10.00 uur via nummer 87574. Een persoonlijk bezoek in de mor genuren is natuurlijk ook mo gelijk. In het stadhuis ligt tot 1 de cember ter inzage - het plan voor de bejaarden oorden; - het ontwerp- spreidingsplan voor de be jaardenoorden in Zeeland. Belangstellenden kunnen er voor terecht bij het bureau wel zijn (eerste verdieping). De da tum van 1 december is ook de uiterste waarop belanghebben den bezwaren tegen beide ont werpen kunnen indienen bij Pro vinciale Staten van Zeeland. "Voor een slachtoffer van een misdrijf kan van de ene op de andere dag alles ingrijpend veranderen. Natuurlijk is dat afhankelijk van wat er gebeurd is en vooral van de ernst daar van, maar bijna altijd zijn de gevolgen voor het slachtoffer op z'n minst onaangenaam". De tekst is overgenomen uit het voorwoord van de brochure 'Slachtofferhulp - U hebt er recht op'. In dit boekje wordt men geïnformeerd over de op vang die men als slachtoffer van een misdrijf mag verwachten. Door een indruk te geven van wat er na het misdrijf kan gaan gebeuren. Met welke instanties men te maken kan krijgen. De politie, maar ook de officier van justitie, advocaten, de rechter, getuigen, verzekeringen, scha defondsen en... projecten voor slachtofferhulp. Op Walcheren is dat project ondergebracht bij de Stichting Maatschappelijke Dienstverlening. U kunt daar voor het volgende nummer bel len: (01180) 26951. Wie meer wil weten over bo vengenoemde onderwerp kan ook de brochure 'Slachtoffer hulp - U hebt er recht op' op halen. U kunt ze vinden in de gemeentelijke informatiehoe ken, de postkantoren en de bi bliotheken. Velen doen het vrijwel weke lijks: de vuilniszakken buiten zetten, 't Is een routine kwestie. Maar juist dan, wie kent dat niet, wil het wel eens fout gaan. Er is niet veel fanta sie voor nodig om zich voor te kunnen stellen wat de gevol gen dan zijn. Troep in de tuin en op de straat, ongedierte dat er op af komt... En dat, terwijl het voorkomen vaak veel min der moeite meebrengt dan het opruimen. Voorkomen, hoe? Door het vuil niet te vroeg buiten te zetten. De avond ervoor is dus helemaal 'uit de boze'. Da's één. Twee: gebruik alstublieft geen plastic draagtasjes, papieren zakken, wasmiddelendozen en karton nen dozen voor het verpakken van vuil. Stel u voor dat het gaat regenen, het karton en papier doorweekt raakt, scheurt.... Plastic zakken met KOMO-keur hebben daar geen last van. Zak ken zonder dat keurmerk mag ook, maar dan moeten ze net zo sterk zijn. (Bij twijfel kunt u de reinigingsdienst bellen: 62291). De zakken moeten goed af gesloten zijn. Dat betekent niet tot het randje vol. De zakken kunnen nauwelijks worden dichtgebonden en schieten dan Het worden drukke tijden voor Sint Nicolaas. In de gemeente Vlissingen wordt'ie twee keer verwacht. Zaterdag in Oost- Souburg, volgende week in Vlissingen. En dan moet'ie ook nog naar een boel andere plaatsen. Hoe dan ook, Sint heeft beloofd de tijd te zullen nemen voor de Souburgse kinderen. Om kwart kwart over één komt hij aan bij Middenhof. Daar zal hij, al zingend, worden verwelkomd door onder meer vele kinderen. Bovendien zal wethouder T.R.K. Meijers, zelf een Souburger, hem namens het gemeentebestuur officieel ontvangen. Daarna stapt Sint Nicolaas op z'n paard. Gevolgd door z'n Pie ten trekt hij dan Oost-Souburg in. Het gezelschap zal daarbij door de volgende straten komen: Kanaalstraat - Spoorstraat - Bur- - Ahornstraat - Esdoornstraat - Eikenstraat - Platanenstraat - Molenweg - M.A. van de Put- testraat - Burgemeester Stemer- dinglaan - Irenelaan - Ritthem- sestraat - Karolingenbaan - Ka naalstraat - wijkcentrum 'Mid denhof'. Over het Sint-bezoek aan Vlis singen kunt u de volgende week meer op deze pagina lezen. (foto Cor Schuilwerve) gemeester Stemerdinglaan - Middelburgsestraat - Molenweg Vandaag (woensdag) vergade ren er drie vaste commissies van advies en bijstand. Dat zijn die voor de -financiën om 17.00 uur; -personeelszaken om 17.00 uur; -sociale aangelegenheden om 19.30 uur. Deze bijeenkomsten worden al le drie gehouden in het stadhuis. Voorts is er vanavond een ver gadering van de adviescommis sie voor het minderhedenbeleid, eveneens in het stadhuis. De aanvang is om 19.30 uur. (foto J. W. van der Linde) soms bij het optillen open, van daar. Overigens: meer dan tien kilo mag er echt niet in. Plaats het huisvuil daar waar het hoort: op de rand van de stoep of op de daarvoor aangewezen plaatsen, met de letters HV (huisvuil). Nu is er het nodige huisvuil dat niet in zakken kan. Vloerbedekking bijvoorbeeld, of van die lastige takken die overblijven na een uurtje drastisch snoeiwerk. Dergelijk 'spul' moet goed worden gebundeld maar, let wel, niet groter dan 60x60x120 centimeter. Het maximum gewicht is 25 kilo. Groter materiaal wordt door de reinigingsdienst gratis op gehaald. U moet dan wel eerst even bellen met deze dienst. In het Haags Gemeentemu seum wordt momenteel de ex positie "Het mysterie van de abstrakten" gehouden. Deze vormt op zaterdag 21 novem ber het doel van een excursie, die wordt georganiseerd door de Kunstzinnige Vorming Vlis singen. Ook u kunt daar aan deelnemen. De tentoonstelling geeft een overzicht van het ontstaan en de ontwikkeling van de abstracte schilderkunst van 1890-1985. Er worden 250 schilderijen en teke ningen getoond van bijna 100 Europese en Amerikaanse kunstenaars. Tijdens een bezoek aan de ten toonstelling wordt een rondlei ding verzorgd door Nico Out, do cent kunstbeschouwing van de KW. Voor inlichtingen over de ze excursie kan men bellen met de Culturele Raad Vlissingen, tel.nr. 14928. Men kan zich daar (voor 15 november) ook aan melden. Een jaar geleden had ik het in de ze kolom over de mogelijkheden om de buslijn naar de binnenstad door te trekken, 't Ging toen nog om de subsidiëring van een bus baan bij Rosenburg. Wel, een jaar later kunnen we constateren dat er een buslijn is. Een heel an dere dan we gedacht hadden: de kustlijn Spijkenisse- Vlissingen over de Oosterscheldestorm- vloedkering. Maar het effect is hetzelfde en daar gaat het toch om. De eerste dagen van het functioneren van de lijn laten zien dat die in een behoefte voor ziet. Het is opnieuw een van de vele bijdragen die er toe moeten (en naar mijn vaste overtuiging ook zullen) bijdragen dat de Vlis- singse binnenstad weer een goed functionerend centrum wordt. Met die binnenstad verkeren we nu als het ware in een over gangsfase. Er wordt flink ge werkt, zoals aan de verganging van de riolering, de versterking van de zeewering rond de Koop manshaven e.d. Het zijn werken waarbij er letterlijk nogal wat op de schop gaat. En dat zorgt voor een onvermijdelijk stukje overlast en een wat rommelige aanblik. Maar het is een fase die we door- moeten voordat de zaak weer - fraaier dan voorheen - kan wor den opgeleverd. Zo'n zelfde fase zal ook een aantal winkelpanden moeten doormaken voordat ze in de herontwikkelingsplannen kun nen worden "meegenomen". Dat betekent een tijdelijke leegstand, soms zelfs dicht gespijkerd. Ook dat is onont koombaar. Als gemeente heb ben we die panden nodig om de plannen voor een nieuw kernwin kelgebied straks te kunnen uit voeren. Vanzelfsprekend probe ren we die plannen zo snel mo gelijk uitgevoerd te krijgen. Wie eens even aan die "gemeentelij ke" panden voorbijgaat, kan zelf vaststellen dat de leegstand de afgelopen anderhalf tot twee jaar aanmerkelijk is teruggelopen. Er vinden verhuizingen plaats naar het kernwinkelgebied (globaal gesproken het gebied boven de lijn Kleine Markt-Sint Ja- cobsstraat in de richting Betje Wolffplein), middenstanders ver bouwen weer. Ik zie vele nieuwe winkelpuien en interne aanpas singen. En zoiets leidt ook maar tot één conclusie: men ziet 't weer zitten in de Vlissingse bin nenstad! En ik hoop dat ook de lezer van deze rubriek, als con sument, bij dat enthousiasme zal aanhaken en de binnenstad trouw zal blijven. Ook in de perio de dat er sprake is van enige overlast. De vorige keer heb ik 't al even gehad over een nieuwe vorm van belasting die Vlissingen te wach ten staat: het rioolrecht. Dat zal met ingang van volgend jaar worden geheven, nu de gemeen teraad in zijn oktobervergadering daarmee heeft ingestemd. Ik moet er bij zeggen: door de nood gedwongen, want we hebben deze belastingvorm lang weten uit te stellen. Het huishoudboekje van de gemeente vertoonde ech ter voor 1988 - met name door opgelegde bezuinigingen door het rijk - een dusdanig tekort dat er niet langer aan te ontkomen viel. In de praktijk betekent het dat vrijwel alle huishoudens het zelfde tarief van f4,— per maand (f 48,— per jaar) gaan betalen. Een lastenverzwaring, dat is waar, maar naar mijn me ning één die voor de meesten te overkomen zal zijn. In Den Haag is het nu kennelijk doorgedrongen dat de veilplicht zoals men die zich voorstelde praktisch onuitvoerbaar is. Dat heeft veel praten gekost, maar er lijkt nu een meerderheid te zijn die het voorstel van de minister afwijst. Ik herhaal nog maar eens wat ik hier al eerder heb be toogd: wij ondersteunen van har te rijksmaatregelen die gericht zijn op het behoud van de visstand.

de Vlissinger | 1987 | | pagina 5