SURFSPEKTAKEL OP DOMBURGS STRAND Aantal bedrijven in Zeeland toegenomen "Kantklossen is meer maken van een stukje het Avontuurlijke beelden in Middelburgse Schouwburg Inventarisatie van 'Gebouwd - Zeeland' FOTO/VIDEO VERSCHÖORE oofiman HET WEEKBLAD WALCHEREN Gulle winkeliers tijdens Vlissingse Sint-Actie dê\£issinger MODE VOOR ELKE LEEFTIJD RES-kaart voortaan vanaf 60 jaar FOTO SERVICE KARREWIEL PIET VEERMAN Meegesleept Stefan van den Berg KANTKRING WALCHEREN HOUDT TENTOONSTELLING Leden van de Kantkring Walcheren tonen woens dag 18 november hun werk in de Zeeuwse bi bliotheek te Middelburg. Mevrouw J.B. Boertien- Velema verricht om 10.30 uur de opening. DIA- EN VIDEOSHOW VAN BERGBEKLIMMER BART VOS Jan Zwemer Jan Brouwers Gasgeisers V.C. Vlissngen Rubrieken BSF Klaar terwijl u winkelt! Vrijdag 13 november: BAR DANCING presenteert wederom Heel oud Kantcentra VOOR F9.95 HAKKEN MIJ Z N LEUKSTE FQT0JNM00TJES! ftestofVint RrcstoïViiS Jong modisch tot modisch klassiek 7 0 Woensdag 11 november 1987 zlSSINGER Thema: Hoe ligt aids bij vrouwen opiage uuu weKeujRsTjfaTTs nuts aan nuis op geneêi waTcneren in combinatie met de faam totale oplage 44 9t>u uitgave provinciale zeeuwse courant bv administratie: markt 51, postbus 5017. 4330 ka middelburg. 01180-81162 advertentie: walstraat 56-60. postbus 18, 4380 aa vlissingen. 01184-84000. privé w melse. 01184-62320 redaktie: ad hanneman. 01180-81170 De voorlichter van de Zeeuwse DGD, Ria de Oude, belicht dins dag 17 november in 't Pand aan de Kerksteeg in Middelburg het thema 'Hoe ligt aids bij vrou wen'. "We waren dit al lang van plan", zegt Pita Konings van de beheerscommissie van 't Pand. "Maar vorig jaar werd er lande lijk veel aandacht besteed aan de ze problematiek. Dat is nu een beetje weggeëbt. Samen met de DGD hebben we besloten om nu 'Voor één dag vergeten een voorlichtingsbijeenkomst spe cifiek voor vrouwen te houden". De DGD-medewerkster begint haar inleiding om 19.30 uur. Pita Konings hoopt dat vooral vrouwen komen die nog nooit iets met aids te maken hebben gehad. In Zeeland is al een aantal patiën ten. De vraag is nu hoe vrouwen reageren op dit thema.' "Vooral de consequenties voor de relaties en de omgeving wordt aan de or de gesteld. Aan de hand van een aantal stellingen wordt na de in leiding van Ria de Oude gediscus sieerd". In Zeeuwse ziekenhuizen worden momenteel plannen gemaakt om bedden te reserveren voor aids- patiënten. "Je zou je kunnen af vragen wat een vrouwenhulp groep in de toekomst zou kunnen doen". Of daar een antwoord op wordt geformuleerd tijdens de bijeenkomst aanstaande dinsdag in 't Pand kan Konings niet zeg gen. "Het hangt helemaal af van wat de aanwezigen er van vinden. We hopen in ieder geval op een zo breed mogelijk vrouwelijk pu bliek, zegt Konings. zij hun ontevred heid' Dat het een spektakel wordt staat volgens de organisator als een plank boven water. Op de - wat wordt genoemd - 'mooiste bran ding van de Zeeuwse wateren'. Noordduine bij Domburg, strij den namelijk zaterdag 21 november naast toppers als Ronald Hereygers en Ricardo Salawane tientallen plankzeilers voor de hoogste eer. En dan gaat er voor velen een 'droom in vervul ling'. robbert Jan Ras, de organisator, gniffelt al bij voorbaat. "Voor een dag vergeten zij hun ontevredenheid over de gang van zaken bij andere wedstrijden". Ontevredenheid? Ras hoort het regelmatig in zijn winkel, Wind- surfcentrum Zeeland aan de Se- geersstraat. Hij stelde vast dat er al jaren behoefte bestaat aan een gesmeerd lopend evenement in de branding van de zee. En vooral de gevorderde zeezeilers komen niet altijd aan hun trekken. Gebrek aan wind kan problemen opleve ren. De wedstrijd wordt dan stomweg afgelast. En dan sta je daar met je plankje. "De surfboards waarmee op zee wordt gevaren", zijn licht. Bij weinig wind drijven ze niet of on voldoende. De wedstrijden lopen vaak uit. Een strak tijdschema is dan niet te volgen". De prijsuit reiking vindt vaak plaats in het donker. En wat dan een waardige afsluiting van een wedstrijd had moeten worden, kunnen zowel toeschouwers en deelnemers niet meer volgen. Ras meent met een invitatietoer- nooi bij Domburg het ei van Co- lombus te hebben ontdekt. Er is een vast aantal deelnemers en er kan worden afgeweken van de vastgestelde wedstrijdsoort. "Eigenlijk is het een idee van mijn vaste klanten", geeft de Middelburgse ondernemer toe. "Zij hebben me meegesleept in hun enthousiasme om een surf- wedstrijd te organiseren die onder alle omstandigheden kan doorgaan". Maar Robbert-Jan Ras wilde niet over één nacht ijs gaan. Hij besprak de zaak met zijn collega en compagnon Klaas Pirson en samen kwamen zij tot de conclu sie dat als zij hun namen aan de Computerclub - Advies en voorlichting, allerlei computers, ervaringsuitwisseling en een de monstratie van hard- en software. Dit alles komt aan bod tijdens de hobby computerclub die maan-' dag 16 november om 20 uur in Wijkcentrum Open Hof in Vlis- singen plaats vindt. organisatie zouden verbinden het een uiterst boeiend spektakel moest worden, zowel voor de deelnemers als voor de toeschou wers. "En alleen de beste surfers van Zeeland doen mee". Rad en zijn compagnon kozen voor een invitatie (uitnodi- gingsjtoernooi omdat ze dan zelf in de hand hebben wie er mee doet. "Dan is het hoogste niveau gegarandeerd. Bovendien vermin dert het risico op ongelukken en is er een strakke organisatie moge lijk". Met regelen begon Ras in oktober toen definitief vaststond dat Bic Sports uit Roosendaal mee zou werken. "Dat bedrijf heeft toegezegd om de zogenaam de 'hoog volume raceboards' be schikbaar te stellen voor het geval de gewenste windkracht onvol doende is. Daardoor kan het draaiboek voorzien in alle weers omstandigheden. Maar natuurlijk hebben we het liefst een stevige bries, zo windkracht vijf a zes". Ras heeft er wel zin in. Nu al denkt hij aan een herhaling van deze eerste Domburgse Invitatio nal. Voor de tweede keer zal hij dan niemand minder dan de ve dette Stefan van den Berg uitno digen, althans: als sponsors daar aan willen meewerken. Ook voor de prijsuitreiking hebben Ras en De Kamer van Koophandel in Middelburg heeft vorig jaar ruim zevenhonderd nieuwe bedrijven ingeschreven. In datzelfde jaar zijn 520 ondernemingen gestopt. Dat meldt het rapport 'Bedrijven- dynamiek 1986' dat de Kamer on langs publiceerde. De meeste nieuwe bedrijven kun nen -aldus het rapport- worden geplaatst onder de noemer 'dienstverlening'. Het betrof bij na driehonderd. Ook de bouw scoort, zij het bescheiden met 27 nieuwe ondernemingen. In de de tailhandel (winkels) overtrof het aantal opheffingen de nieuwko mers met 33 eenheden. In vergelijking met 1985 is het aantal starters op Walcheren vo rig jaar stabiel gebleven; op de Bevelanden en op Schouwen- Duiveland daalde het aantal nieu welingen. In procenten bedraagt de afname ongeveer twintig pro cent. De ontwikkeling is niet spe cifiek Zeeuws, wordt vastgesteld in het rapport. In andere gebieden in Zuid-West-Nederland is deze tendens hetzelfde. Overigens nam het aantal nieuwe bedrijven in het begin van dit jaar weer toe. 'Ge lukkig', oordeelt de Kamer. VOOR 16.000 GULDEN AAN PRIJZEN Pirson voor 'eens wat anders' ge zorgd. Deze vindt namelijk plaats in het Vlissingse café Frapo's aan het Bellamypark, waar de deelne mers bovendien een koud buffet krijgen voorgeschoteld. Het wedstrijdprogramma is als volgt. Bij veel wind start de meute om tien uur 's morgens met de slalomwedstrijd, 's Middags is er de waveperformanee, een wed strijd waarin de deelnemers spek- taculaire figuren laten zien. Is er te weinig wind dan wordt er op de beschikbaar gestelde lange surf- boards een slalom-coursrace ge varen. De finales van beide wedstrijden begint om half vier. Het strand Noordduine ligt tussen Domburg en Westkapelle aan het eind van Golf Links. Ook voor dit jaar hebben de Ver eniging Winkelcentrum Vlissin gen en de Scheldestraat-Winke- liersvereniging weer een gezamen lijke Sint-Nicolaasactie op touw gezet. Wie bij de deelnemende winke liers (door een raamaffiche her kenbaar) voor tien gulden of meer besteedt, krijgt een bon die een niet, of een lot, of een geldprijs van een tientje aangeeft. Totaal is er een prijzenpot van ruim 16.000,Daarvan bestaat de ene helft uit loterijprijzen. Deze zijn in de vorm van koopcheques van verschillende waarden zodat de winnaar zelf bepalen kan wat hij hebben wil. De anders 8000 gulden is bedoeld voor de tientjes- prijzen. De Sint-Nicolaasactie loopt van dinsdag 17 november tot en met zaterdag 5 december. De Nederlandse Spoorwegen heeft met ingang van deze maand de leeftijdsgrens voor de Rail Eu- rop Senior-kaart met vijf jaar ver laagd. Door deze verandering zijn de 60-plus Seniorenkaart, be stemd voor treinreizen in het bin nenland, en de RES-kaart voor het buitenland voortaan op elkaar afgestemd. Na Overijssel, Rotterdam en Friesland is de beurt aan Zeeland om haar waardevolle bouwwer ken als villa's, sluizen, bruggen, stoomgemalen, fabrieken en woonwijken uit de periode 1850-1940 inventariseren. Het Monumenten Inventarisatie Pro ject dat hier deze maand begint, is een initiatief van het Ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur. De provincies en de vier grote ge meenten werken mee aan de uit voering van het project. De be doeling van het project is om bin nen twee jaar 'Gebouwd-Zeeland' in kaart en beeld te brengen. Over twee jaar zal een schat aan gege vens zijn verzameld. Gebouwen die belangrijk zijn om te behou den kunnen dan op de monumen tenlijst worden gezet. Ook voor de praktijk van ruimtelijke orde ning en stads- en dorpsvernieu wingen kunnen de gegevens van pas komen. De Kantkring Walcheren is ont staan uit een groepje dames, dat enthousiast gemaakt door een ZVU cursus kantklossen verder wilde met deze hobby. Het bleek toen moeilijk goede leerkrachten te vinden. Onder de bezielende leiding van mevrouw Stikkelorum werden kantklosleraren van el ders uitgenodigd. Zelfs uit Enge land kwam de bekende Mrs. Etna Sutton over om de leden les te ge ven. Zo groeide het enthousiasme en de kundigheid. De leden be gonnen ook zelf patronen te ont werpen, die echter vaak zorgvul dig bewaard en bewaakt werden. Niet alleen in het maken, doch ook in het ontwerpen zitten tien tallen uren werk. Geestdriftig vertellen de dames van het bestuur van de Kantkring Walcheren over hun hobby. Me vrouw M. Sandberg: "De Kant kring, die op deze wijze ontstaan is, organiseert bijeenkomsten en tentoonstellingen, bezoekt excur sies en stimuleert het onderling contact. Hoewel geen vaste bij eenkomsten worden gehouden, zoals dat bij handwerkclubs vaak het geval is, kan elk lid bij de an der te rade gaan als zij dat wil". Zij vertelt dat iedere bezoeker op de tentoontelling van 18 novem ber overduidelijk kan zien, dat met kant werken een creatieve be- DEZE WEEK IN Angst van de kapitaal bezitters voor de bewe ging der socialisten in 1918 was ongegrond. Staking of uitsluiting? Fotograaf/zeefdrukker Jan Brouwers ver werkt fotografie tot kunst. De Pijlerdam bijvoorbeeld. De PZEM mag van de KvK geen gasgeisers verhuren. 'Peter van Vossen is absoluut niets kwalijk te nemen', oordeelt Jaap Meerman na de 1-1 van V.C. Vlissingen tegen Venray. Korte informatie, film, podium, expositie, le zen, kerkdiensten, me dische weekeinddien- sten en voorlichting van gemeente en pro vincie. exclusief voor Walcheren bij de cassette-specialist SrSCIAALZAAK StRVICI KWAUIIIT GARANT If t ANGt Dtltl SO MIOOtlBURG 01180 13221 Badhuisstraat 60 Vlissingen Zijn optreden begint om 0.30 uur. Kaarten f 12,50. Inl. en reserveren: 01185-1721 *De kantklosters A. Smits (links) en M. Sandberg, 3 ETAGES MET BOEKEN Zojuist verschenen: "SCHEEPVAART 88" Ingenaaid f 27.50 Ingebonden f 37.50 JM)K K R bo)eken WALSTRAAT 94 - VLISSINGEN zigheid is en veel meer dan het maken van een stukje kant. Boe- keleggers, sieraden, schilderijtjes, lampekappen kunnen allemaal uit kant worden gemaakt. Volgens mevrouw Sandberg is met kant werken een ontspannende bezig heid, die al eeuwen oud is. "Al in het oude Griekenland werd grove naaldkant gemaakt", zegt mevrouw A. Smits aan het Vronestein in Oostkapelle. Bij de voordeur roept een kanten clown de bezoeker een hartelijk welkom toe. Mevrouw Smits is voorzitter van de Kantkring Walcheren en in haar kamer liggen tientallen kunstwerkjes in kant uitgesteld. Het pronkstuk is de waaier van zwarte Chanttilly-kant, waarin duizend uren arbeid werd gesto ken. Mevrouw Smits: "Aanvan kelijk werd metaaldraad ge bruikt, later toen de techniek ook naar Italië en met name naar Ve netië werd overgebracht, trad ver fijning op en ontstond ondermeer de wereldberoemde recitella-kant en het fijne Venetiaanse kant werk. De eerste vindt men vaak terug op oude schilderijen". Rond 1650 ontstond in Frankrijk een eigen kantindustrie en na eni ge tijd overtrof de Franse naald kunst verreweg de Venetiaanse. Ook België onderscheidde zich weldra op dit gebied. Het ontstaan van kloskant gaat eveneens terug naar de zestiende eeuw. Het enige verschil met naaldkant is dat in plaats van een naald talloze klosjes worden ge bruikt, die steeds volgens een be paald patroon worden omge gooid. Toch zijn er in principe slechts twee basisslagen: manie ren waarop de draden over elkaar gelegd worden: de net- en de lin nenslag. De vraag naar kant bleef stijgen en daarom werden kantcentra gesticht met meerdere kanthui zen. Handelaren hadden hier kantwerksters in dienst, die vaak onder erbarmelijke omstandighe den in kelders, en met slechts een kaars als verlichting, hele dagen zaten te werken. Bij dergelijke handelaren kochten, kooplieden geregeld een eigen patroon, waar op ze een soort "patent", kregen, dat uitsluitend voor hen uitge voerd werd. Met kantwerksters, die het waagden zo'n patroon door te verkopen liep het slecht af. Zij werden ontslagen en kwa men nergens meer aan het werk. Vele variëteiten van kant kregen eigen namen zoals Beverse-, Mechelse-, Parijse-, èn Chantilly kant, de duurste zwarte kantsoort uit zijde die bestaat. Beverse kant werd met name voor de kante mutsen in klederdracht gebruikt. Ook bij de klosjes vinden we een grote verscheidenheid, waarbij de houtsoort en de vorm een belang rijke rol spelen bij het verkrijgen van mooi kantwerk. Bij de garens is een ontwikkeling te zien van metaaldraad via linnen, zijde en katoen tot nu zelfs wol in de ver werking tot kant. "Aardig is wellicht te vermel den", aldus mevr. Smits, "dat in vroeger tijden arme Hugenoten, die vanuit Frankrijk naar Enge land waren over gestoken, om aan de kost te komen gingen kantklossen, in opdracht. Bij ge brek aan klosjes of spelden ge bruikten zij visgraten van ver schillende grootte en om die reden wordt een fijne haaknaald bij de kantklosters in Engeland nog steeds een "fishbook" genoemd. Fotopuzzel 20x28 cm van uw eigen neg. of dia. FOTO - V ID EO SCHUILWERVE Ongelooflijk goed in kleur Bart Vos en Annet Boom tijdens de expeditie. Voorbijstortende lawines. Verge zichten vanaf de top van de Cho Oyu. Een paar voorbeelden en de dia's en video-opnames die de bergbeklimmer Bart Vos maakte tijdens zijn expeditie naar de Cho Oyu (Himalaya) afgelopen voor jaar. Middelburg is één van de 13 plaatsen waar de bergbeklimmer zijn dia/videoshow presenteert. Dat vindt maandag 16 november in de Schouwburg plaats. Bart Vos, één van de bekendste Nederlandse bergbeklimmers, heeft twee 'achtduizenders' op zijn naam staan. In 1984 bereikte hij als eerste en tot nu toe enige Nederlander de top van de Mount Everest. Op 12 mei van dit jaar beklom hij ook de 8201 me ter hoge Cho Oyu. Samen met de bergsportarts An net Boom uit Vlissingen heeft de bergbeklimmer tijdens de expedi ties naar de Cho Oyu dia's en video-opnames gemaakt. Na de 5700 meter ging Bart Vos alleen met zijn camera's verder. Naast de dia/videoshow die Bart Vos zelf van commentaar zal voorzien tijdens de avond, zijn er in de Schouwburg ook allerlei za ken te zien die te maken hebben met alpinisme. Philips de monstreert deze avond de tijdens de expeditie gebruikte video camera. De avond begint om 19 uur. Plein 1940-2 - Telefoon 01180-12560 4331 LH MIDDELBURG

de Vlissinger | 1987 | | pagina 1