Staking? Volgens de bonden was er eerder sprake van uitsluiting I 2 Revalidatie in Zeeland EEN HETE ZOMER AMICELLI KWARTET IN KAPEL ST. MAARTEN Scheerwinkel Valkenisse FOTOTENTOONSTELLING ONDERSTEUNT DAKLOZEN Woensdag 11 november 1987 DE FAAM - DE VLISS1NGER COMMISSIES Verspreid over de provincie worden deze maand en begin december inspraakbijeenkomsten gehouden met het pro vinciaal fietspadenplan 1987 als onderwerp. Uitgangspunten Nieuwjaarsreceptie Inspraak ($k> Verkrijgbaar IN DEN Échte staking Snikheet Vreemden A B I) IJ IEUWS Zeehospitium Zonneveld, Oostkapelle. In Goes is begonnen met de bouw van een dagbehandelingsge bouw voor volwassenen, die revalidatie nodig hebben. Het ge bouw komt op het terrein van het Oosterscheldeziekenhuis. Hier mee is een begin gemaakt met de concentratie van de revalidatie- voorzieningen in Zeeland in Goes. Verdere uitvoering van de plan nen houdt in, dat de kinderreva- lidatie en de Mytyl-Tyltyl- school in het zeehospitium Zon neveld moeten verhuizen naar Goes. Gedeputeerde Staten - het da gelijks bestuur van de provincie - hebben de staatssecretaris van volksgezondheid geschre ven, dat de kwaliteit van de zorg en het onderwijs bij de ver huizing gewaarborgd moeten worden. Met de verhuizing moet worden gewacht tot het moment, dat de nieuwe school en het kinderrevalidatiecentrum tegelijk kunnen worden betrok ken. De samenhang tussen het onderwijs en de revalidatie kun nen zo het beste blijven be staan. Als laatste voorwaarde hebben gs gesteld, dat er een goed gezinsvervangend tehuis moet komen in Goes. Het bestuur van Zonneveld heeft alleen medewerking toe gezegd, als aan alle voorwaar den, die de provincie tegenover het rijk heeft gesteld, wordt vol daan. Het zijn de staatssecreta rissen van volksgezondheid en die van onderwijs, die de zeker heid kunnen verschaffen. In het Oosterscheldeziekenhuis in Goes moet een voorziening komen voor 28 mensen, die ge bruik moeten maken van klini sche revalidatie. Mensen dus die voor de revalidatie in het zie kenhuis moeten worden op genomen. Bij het ziekenhuis De Honte, dat nu in Terneuzen wordt ge- Op donderdag 12 november, 9.45 uur, is er een vergadering van de commissie geestelijke gezondheidszorg en zwakzinni genzorg uit de provinciale raad voor de volksgezondheid (Ravoz). De leden van deze commissie zullen het voorlopig concept voorontwerp van het provinci aal plan geestelijke gezond heidszorg bespreken. Plaats van samenkomst is hotel-restaurant Terminus, F. den Hollanderlaan 37, Goes. Het kleine kernenprogramma voor 1988 en de provinciale emancipatienota komen aan de orde in een vergadering van de statencommissie voor welzijn. Deze agendapunten zullen be sproken worden op maandag 16 november, 14.00 uur. De commissie verpleeghuizen en gezondheidszorg voor oude ren uit de Ravoz komt op woensdag 18 november bijeen bouwd, moet een dependance komen voor de dagbehandeling van revalidatiepatiënten. Het gaat om vier plaatsen: één voor kinderen en drie voor vol wassenen. In Goes wordt de dagbehande ling nu verzorgd in het gebouw van het Sint Joannaziekenhuis. Zodra het gebouw bij het Oosterscheldeziekenhuis klaar is, is dat afgelopen. Gs hebben de staatssecretaris van volksgezondheid geschre ven ervan uit te gaan, dat hij al les in het werk zal stellen de verhuizing van Zonneveld zo goed en vlug mogelijk te laten verlopen. De provincie rekent zelf met een termijn van zo'n drie jaar, dus begin 1991. h in het verpleeghuis Corneli- astichting in Zierikzee. Op de agenda staan onder meer een pré-advies over dagbehandeling in de Corneliastichting, een ad vies van de nationale raad volksgezondheid over geriatri sche afdelingen in algemene ziekenhuizen, de ontwerpher- ziening, plan bejaardenoorden en het ontwerpspreidingsplan voor de Zeeuwse bejaardenoor den. De vergadering begint om 9.45 uur. Vrijdag 20 november, 9.30 uur, worden in een vergadering van de statencommissie voor ruim telijke ordening twee uitgaven uit het toeristisch recreatief ontwikkelingsfonds besproken. Het gaat om gelden voor promotie-activiteiten in 1988 van de provinciale VVV en voor een gidsenopleiding van de stichting provinciale VVV Zeeuwsch-Vlaanderen. Om 12.00 uur zal deze commis sie gezamenlijk met de staten commissie voor milieuhygiëne de milieu-effect-rapportage be spreken die is opgesteld voor de vergunningaanvraag van de COVRA voor de opslag van ra dioactief afval in het Sloe- gebied. De statencommissie voor mi lieuhygiëne zal na de bespre king over de opslag van radio actief afval om 14.00 uur een vergadering houden om het mi lieuverslag over 1987 en een notitie van de onderzoekcom missie Bleijko Walsoorden te bespreken. Alle vergaderingen zijn open baar. Ze worden, behalve de Ravoz-commissies, gehouden in het provinciehuis, Sint Pie terstraat 42 in Middelburg. Aan het begin van de vergade ringen kan gebruik worden ge maakt van het spreekrecht. H Inspraak fietspadenplan In het plan staat welke fietspa den de provincie de komende tien jaar wil aanleggen en ver beteren, waar gevaarlijke situa ties voor fietsers moeten wor den opgelost en waar de be wegwijzering moet worden aangepast. Bij de opstelling van het plan hebben gedeputeerde staten onderscheid gemaakt tussen fietspaden voor bestemmings verkeer en toeristische fietspa den. Fietspaden voor bestemmings verkeer liggen doorgaans langs de wegen en zij worden vooral gebruikt door fietsers en brom fietsers om van hun huis naar bijvoorbeeld het werk of de school te gaan en omgekeerd. Toeristische fietspaden worden in de eerste plaats gebruikt om zo maar een eindje te gaan fiet sen en dat doet men dan bij voorkeur in een mooie omge ving. Toeristische fietspaden liggen dan ook meestal vrij in het landschap en zijn piet ge bonden aan doorgaande we gen. In de tien jaar, dat het plan geldt, wordt ervan uitgegaan, dat er jaarlijks 2,5 miljoen gul den aan fietspaden kan worden besteed, wat dus neerkomt op totaal 25 miljoen gulden. Daar van is twintig miljoen bestemd voor aanleg en verbetering van fietspaden voor bestemmings verkeer, drie miljoen voor toe ristische fietspaden en twee miljoen gulden voor de verbete ring van gevaarlijke verkeerssi tuaties. Van al dat geld kan zo'n zeven tig kilometer fietspad worden aangelegd. Voor het bestemmingsverkeer komt dat op veertig kilometer nieuw en tien kilometer verbe tering. Als eerste projecten staan op het programma de Oude Vlis- singseweg tussen Middelburg en Groot Abeele, de Juliana- straat in Zierikzee, de Verbartel- weg in Goes en de Laone in Renesse. Bestaande fietspaden in deze categorie, die verbeterd moeten worden zijn onder meer Middel- burg-Koudekerke, Terhole- Hulst Tivoliweg en Middelburg- Buttinge. Langs een weg wordt een fietspad aangelegd als er dage lijks ten minste tweehonderd fietsers en zevenhonderd auto's overheen komen. In de recrea tiegebieden van Zeeland wor den die aantallen in het seizoen wel gehaald, maar in de winter niet. Voor de veiligheid wordt dan soms toch besloten ook die we gen van fietspaden te voorzien. Ook weegt in het algemeen mee of de fietsers scholieren zijn of volwassenen. In het eer ste geval wordt eerder tot de aanleg van een fietspad besloten. Bij toeristische fietspaden zijn rondrijroutes te onderscheiden en lange-afstands-trajecten. De rondrijroutes zijn te herkennen aan de bewegwijzering van de ANWB - zeskantige bordjes met een fiets en een brommer en een pijl die de richting aangeeft. Op Schouwen-Duiveland zijn twee toeristische routes, die aan elkaar gekoppeld gaan wor den. Er wordt gedeeltelijk ge bruik gemaakt van bestaande fietspaden en wegen. Tussen Zierikzee en Schelphoek komt een nieuw pad en ook tussen Renesse en Brouwershaven. Tussen Oud-Vossemeer, Scher- penisse en Tholen moet een be- wegwijzerde rondrijroute ko men. Als de wegen op de Philips- en de Oesterdam klaar zijn, kan de route dienen als noord-zuidtraject voor lange- afstandsfietsers. Voor Noord-Beveland is er het plan een fietspad aan te leggen, dat zoveel mogelijk langs het Veerse Meer loopt. Op Zuid- Beveland wordt hetzelfde voor zien met een doorloop naar de Oosterscheldeboorden. In de Zak van Zuid-Beveland moet een fietsroute worden gemaakt met een goede verbinding naar Goes. Op de lijn Zoutelande-Veere wordt voor Walcheren een nieu we fietsroute voorzien. Het fietspad tussen Westkapelle en Vlissingen is 's zomers te druk. Bekeken wordt of hier een apart wandelpad kan worden gemaakt. De fietsroute in Zeeuwsch- Vlaanderen kan worden uitge breid in de richting van Bres-, kens, zodra de dijkversterkin gen daar klaar zijn. Er zijn nieu we fietspaden nodig tussen Breskens en Nieuwvliet-Bad en langs Het Zwin in de richting van Knokke. Verder wordt ge dacht aan nieuwe paden in de De nieuwjaarsreceptie van de provincie wordt gehouden op 9 januari in de Statenzaal in Mid delburg. Gebruik is, dat de commissaris der koningin en zijn echtgenote de ontvangst namens het pro vinciaal bestuur houden. Voor de vroege planners zij bo vendien vermeld, dat de recep tie duurt van vier tot zes uur 's middags. m Braakman, bij Hengstdijk en bij Hulst. Drie Zeeuwen zullen op dinsdag 1 7 november de door hen inge diende beroepschriften tegen over de tweede kamer uit Gede puteerde Staten toelichten. Hun gemeentebesturen, Goes en Borsele (2x) hebben gewei gerd algemene bijstand te verlenen. De zittingen beginnen om 10.00, 10.20 en 10.40 uur. De heer H.G. Dirix uit Biggeker- ke heeft twee wegen die naar zijn schuur en woning leiden. Nu wil hij één van die wegen, die uitkomen op de Koolesweg, verbreden en tevens verleggen. Het Wegschap Walcheren heeft hier afwijzend op beslist. De eerste kamer uit gs zal het beroepsschrift van de heer Dirix behandelen in een zitting op 17 november om 11.00 uur. De zittingen worden in het openbaar gehouden in het pro vinciehuis in Middelburg, Sint Pieterstraat 42. h Maandag 16 november is er in de openbare bibliotheek van Terneuzen, Oostkant 1, gele genheid tot inspraak. Vertegen woordigers van de provincie zijn daar aanwezig tussen drie en vijf utir 's middags en tussen half zeven en kwart over acht 's avonds. r- m, Dinsdag 17 november is de pro vinciale vertegenwoordiging in de openbare bibliotheek in Sint- Maartensdijk, Markt 58, van 15.00-17.00 uur. Later in de maand zijn er nog inspraakmo gelijkheden in Zierikzee, Oost burg, Goes en Middelburg. Daarvan zal in Abdijnieuws mel ding worden gemaakt. Behalve de mogelijkheid om mondelinge reacties op het plan te geven tijdens de inspraakbij eenkomsten, is er gelegenheid schriftelijk op het plan te reage ren. Die reacties moeten voor 31 december binnen zijn bij Ge deputeerde Staten van Zeeland, postbus 6001, 4330 LA Middel burg. Het voorontwerp-fietspaden plan is voor vijf gulden te koop. De belangrijkste gegevens uit het plan zijn verwerkt in een in formatieblad. Dat informatie blad is gratis verkrijgbaar. Het plan en het blad kunnen worden aangevraagd bij het in formatiecentrum van de provin cie, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 01180-31400. m W't'' b'u tyéSiv Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 Droog was het in het jaar 1921 - en warm. De Wal- cherse boeren trokken be denkelijke gezichten: je kon wel beter óm regen verlegen zitten, dan er teveel van heb ben, maar nu zou een buitje alleen maar goed kunnen doen. Mei, juni, juli - heel de groeiperiode van de ge wassen was eigenlijk te droog geweest. En in de tweede week van juli werd het ook nog heet, smoor- heet, terwijl in de aardap pels allerlei ziektes begon nen te woekeren. Gelukkig, dat de prijzen nog zo opper best waren. Maar het was op méér manie ren een hete zomer in 1921. Vooral in de industrie, maar ook wel elders, werden de lo nen van de arbeiders terugge draaid. Het optimisme over de economische groei uit 1919 was ongegrond gebleken, evenals de angst van de kapitaalbezitters voor de beweging der socia listen in 1918. Vergden vraag en aanbod offers, dan zouden ze ook gebracht moeten wor den, en wel door de werklieden. En zo kwam het in het hele land tot stakingen: mijnwerkers staakten, kelners staakten, ambtenaren klaagden over loonsverlaging. Ook op Wal cheren werd soms het kook punt bereikt. Het begon die zomer bij de be kende ijzergieterij van Bod- daert in Middelburg. Staking, schreven de kranten. Staking? Volgens de vakbonden was er eerder sprake van uitsluiting. Al wekenlang was er geen werk meer voorhanden - en op 20 ju ni had de directie de steuntrek kende arbeiders ineens laten weten dat ze op vijf cent min der per uur moesten rekenen wanneer er weer werk zou ko men. Daar viel niet over te pra ten. Basta. De Ionen waren toch al hoog geweest. O nee, zeiden de werklui, dan wachten we liever nog wat langer op werk - géén loonsverlaging. En de Metaalarbeidersbond voerde aan dat de Middelburgse lonen - gemiddeld 73 cent per uur, in cluis toeslagen - zeker niet bij de landelijke top hoorden. De districtsbestuurder. Van Hat- door Jan Zwemer tem, die de directie ging bezoe ken, moest vernemen dat ook bij het verlaagde loon géén werk voor ieder kon worden beloofd op termijn. De gieterij ging dicht - de arbeiders liepen de kans van tijdelijk werkeloos langdurig werkeloos te worden. Stakers zijn het, zei de directie. De elfde juli waren het de lood gieters van Middelburg die het werk neerlegden - elf gezellen en een aantal leerjongens. Dit keer was het een echte staking - en heel de kwestie liet duidelijk zien hoe snel de crisis de partij en tegenover elkaar gebracht had. Nog geen tien maanden was het geleden dat de loodgie terspatroonsbond had voor gesteld om een voor het hele land geldende CAO, een collec tief contract, te sluiten. Vervol gens was er onderhandeld, en de vakbond was ingenomen ge weest met de bereidheid van de patroons. Maar die bleek van korte duur. Na zes maanden had de patroonsorganisatie haar voorstel ingetrokken. De arbeiders, die rustig de uit komst van de onderhandelin gen hadden afgewacht, waren teleurgesteld en moesten mer ken dat ook de Middelburgse bazen niets van een contract wilden weten. Tweeënzeventig cent per uur was allang te laag - en ze gingen in staking om hun eisen kracht bij te zetten. Korter duurde de staking bij de Fokker-fabrieken te Veere - één dag, de 25e juli. Middenin de hete zomer was aan een deel der Duitse arbeiders opgedragen voortaan 's avonds te werken in plaats van overdag - maar zon der vergoeding. De zes Duitsers weigerden en werden ontsla gen, waarop alle werknemers in staking gingen. Snelle tussen komst van directeur Kruze van de Middelburgse arbeidsbeurs leidde tot terugname van de ontslagenen. Met de vakbon den zou over een regeling voor het avondwerk overlegd wor den. De zaak liep met een sisser af - in tegenstelling tot andere kwesties in de industrie. Later zou men 1921 de 'kleine crisis' noemen - maar niemand wist op dat moment hoe lang het nog zou duren. Sommigen ble ven meer dan een jaar werk loos, zoals een aantal werkne mers van de Vitrite, die in sep tember op straat gezet werden. De 28e juli leek het even of ook het zomerweer met een sisser zou aflopen. Tegen tien uur ontlaadde zich een zware bui boven Walcheren - maar de volgende dag was het weer on genadig warm. Goed weer voor de vakantiegangers, minder best voor wie moest werken. Waar mogelijk, zocht men ver koeling - maar dat kon proble men opleveren. In de Middel- burgsche Courant werd een brief geplaatst van een ont hutste burger of burgeres van Middelburg die in het kanaal jongens had gezien die naakt aan het zwemmen waren en zich nota bene aan de kant van het Jaagpad uitkleedden. Schande, grote schande! Nu, dat was geen wonder - welke jongen had er geld voor een zwembroek? De jongens van de Walcherse dorpen die 's avonds in zee gingen zwemmen, zwom men allemaal in hun blote baadje - daar was alleen nie mand om er zich aan te erge ren. In Oostkapelle was het zo, dat je op een zomerse zaterdag middag bij de Duinweg het strand op kon gaan, en dat er misschien één of twéé anderen op het strand te bekennen waren... Dat was bij de badplaats Dom burg natuurlijk een stuk an ders. Het bezoek van verpozing zoekende lieden was er zelfs zo danig - vooral op zondag - dat de duinen er van te lijden had den. Midden in de hete zomer van '21 nam de Middelburg- sche Courant een brief op van de eerwaarde dokter Mezger uit Domburg die zich daarop be klaagde. "Hoé zijn die heerlij ke duinen de laatste twintig ja ren achteruitgegaan!" Vooral het op- en afklimmen van de duinen aan de zeekant was een doorn in het oog van de dokter. Bordjes moesten er komen, en streng toezicht voor het behoud van de natuur! De hete zomer zou de natuur af en toe al te dicht bij de mensen brengen. Begin augustus woed de er een wespenplaag waaraan vooral picknickers in de Dom- burgse bossen pijnlijke herin neringen overhielden. Duin- brandjes kwamen in dezelfde omgeving regelmatig voor - en in de krant werd ergernis uit gesproken over de geringe be reidheid tot blussen van die brandjes door de dorpsbevol king: een troep Oost koppe laars stond rustig toe te kijken zonder een hand uit te steken. Het betreffende brandje moest door Middelburgse dagjesmen sen en "eenige anderen der daar wonende families" geb lust worden. Luiheid of zondagsrust? Of vond men het wel aardig die deftige lui ook eens in de weer te zien? Al die "vreemden", daar kon je hoogstens een in perking van je vrijheid van ver wachten. Vijf jaar later, in 1926, zouden in dezelfde omge ving pas geplaatste borden met 'Verboden Toegang' systema tisch vernield worden. Protest van de dorpelingen tegen het inpalmen van de duinen? In 1926 was de hete zomer van 1921 al weer vergeten. De oogst was toch niet zo slecht geweest - en ondertussen hadden de boeren wel ergere dingen mee gemaakt. Wie de zomer van '21 nog niet vergeten was, was de meid van een boerderij aan de Middelburgse weg, die op de 13e augustus door een hevige bliksemontlading "versuft geslagen" was toen ze zat te melken. Ze was uitgeteld ge vonden in de wei, op tien meter afstand van een dodelijk ge troffen koe. Het onweer van die dag betekende het einde van een hete zomer - althans wat het weer betreft. De arbeidson rust in de industrie was nog niet gestild. Van alle officieel gere gistreerde arbeidsconflicten uit de periode 1901-1939 vond de helft plaats in de jaren 1919-1925. Het was heter dan je zou denken, begin jaren twintig... *ln de Openbare Bibliotheek van Vlissingen is van 13 tot en met 26 november te zien hoe daklozen moeten leven. Dat gebeurt op initiatief van het evangelische hulp- en ontwikkelingsfonds Tear Fund. Deze organisatie vindt dat het jaar van daklozen 'te on dersteunen. Met deze fototentoonstelling wil ze laten zien hoe daklozen er voor staan. Zeeland is de laatste provincie waar de exclusieve expositie is te zien. Elders kwamen velen kijken, al dus Tear Fund. De bibliotheek is op maandag geopend tussen 13.30 en 20 uur, op dinsdag donderdag en vrijdag van 10 tot 20 uur en op zater dag van 10 tot 12.30 uur. *Het Amice lli Kwartet brengt werken ten gehore van Rosen mul ler, Jongen, De Swert, Tansman, Popper, Strauss en MiFune. Het concert zondag 15 november in de Kapel van St. Maarten te Hoogelande begint om 14.30 uur. At' 101 tl f —'"ski»'5

de Vlissinger | 1987 | | pagina 13