informatiepagina van de gemeente vlissingen II Q II Hondenliefhebbers: hou het leuk voor iedereen! Asielzoekers in Vlissingen Plaats voor ondernemers in bedrijvig Vlissingen I I Na de basisschool" Mening gevraagd over laad- en lostijd in Walstraat-zuid I Commissies vergaderen Commissie openbare orde Een jonge kunstenaar DE VLISSINGER Woensdag 4 november 1987 Wat niet mag: Vrijwilligers voor opvang Wat wèl mag Kortom Vergadering adviescommissie minderheden beleid Ontwerp-voorstellen Ter inzage Culturele Raad Informatiehoeken Cursus voor ouders Inhoud Opgeven? Verkoop kinderzegels volgende week van start Definitieve bestrating nieuw deel Mozartlaan Even bijpraten met wethouder IWisse Mare Pijnappels De galerie Het Fort Openbare verlichting IN DEN BLAUW GERUITEN KIEL redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen. telefoon 01184-87000. toestel 333, 335 en 337. Stel: U wilt bollen planten in uw tuin. Zou u het dan leuk vinden om steeds op hondenpoep te stuiten? Of: u wilt de struiken snoeien en stapt daarbij steeds in de hondenpoep. Iets anders: U wilt het gazon maaien en trapt daarbij steeds in uitwerpselen. Die u bovendien ook nog eens om de oren vliegen en/of de maaimachine laten vastlopen. Zou dat nu allemaal leuk vinden? Die hond. Voor de één brengt'ie dagelijks vreugde, voor de an der levert'ie dagelijks ergernis op. Tot de laatste groep behoren vele medewerkers van de ge meentelijke afdeling beplantin gen. Niet dat zij honden zulke 'rotbeesten' vinden. Wél omdat ze dagelijks geconfronteerd worden met de uitwerpselen van die dieren. Op plaatsen waar ze het helemaal niet zouden hoe ven te verwachten. Omdat daar een speelveldje is waar ook kin deren kunnen 'dollen'. Of omdat het openbare plantsoenen en grasvelden zijn die niet door burgemeester en wethouders ".werden aangewezen als ren- veldje. Als je op dat soort plaatsen moet werken en je wordt steeds ge confronteerd met hondenpoep, dan kan het werkplezier heel snel tot nul dalen! In de hele ge meente hebben medewerkers van de afdeling beplantingen er last van. Oók, en vooral, de ploeg die de plantsoenen bij de Langeleenweg in beheer heeft. Ze worden daar regelmatig ge confronteerd met wat vaak is te rug te voeren op een stuk ge makzucht van de honde eigenaar. Die bijvoorbeeld, dit artikel wel kan lezen. De brave viervoeter kan dat niet. 't Is dus de baas die hem moet leren de behoefte te doen op plaatsen waar anderen er zo min mogelijk last van hebben. Voor hem of haar wordt daarom hier op een rijtje gezet waar de blaffende metgezel 'het' wel en niet mag doen. Een opsomming die niet zomaar uit de lucht is gegrepen, maar is overgeno men uit de Algemene Politieve rordening Vlissingen (APV). En daar hebben we ons allemaal aan te houden. Binnen de bebouwde kom mo gen honden niet los buiten lo pen. Buiten de bebouwde kom mogen ze wel van de lijn, maar alleen onder voldoende toezicht. Volgens de APV mogen hon den hun behoeften absoluut niet op de volgende plaatsen doen: -de openbare voetpaden; -parkeerplaatsen; -speelplaatsen; Op 17-, 18 en 20 november behandelt de gemeenteraad de be groting voor 1988. Volgens het gebruikelijke schema zouden in die derde week van de maand ook de meeste commissies verga deren. Dat is, bij elkaar, een beetje veel van het goede. Daarom zijn de commissievergaderingen een week vervroegd. De com missies die deze en volgende week bijeen komen zijn die voor de: De gemeente Vlissingen gaat maximaal 50 asielzoekers opne men. Burgemeester en wethouders willen daartoe een overeen komst afsluiten met het ministerie van Welzijn, Volksgezond heid en Cultuur (WVC). Die overeekomst zal gebaseerd zijn op de Regeling voor Opvang van Asielzoekers (ROA). Wel dient de gemeenteraad aan het sluiten van die overeenkomst goedkeu ring te verlenen. Een voorstel daartoe zal worden behandeld in de raadsvergadering van 26 november a.s.. Het ontwerp van dat voorstel komt aan de orde in de vaste com missies van advies en bijstand voor: - het welzijn op maandag 9 november (aanvang 19.30 uur) en - de sociale aangelegenheden op woensdag 11 november (aanvang 19.30 uur). De asielzoekers die in Vlissin gen opgenomen (zullen) worden hebben verschillende nationali teiten. Onder hen zijn 20 Tamils. Van het totale aantal van 50 be vinden zich overigens sinds mei al 30 asielzoekers in Vlissingen. Zij vallen met terugwerkende kracht onder de ROA. Zij blijven, voor zover mogelijk, op hun hui dige adressen wonen. De ande ren worden gespreid over de ge meente gehuisvest. Voor hen zijn huurwoningen in de wijken Paauwenburg, Papegaaien burg, Westerzicht, Oost- Souburg, Bossenburgh en de binnenstad beschikbaar. De kosten voor huisvesting en levensonderhoud van de asiel zoekers komen voor rekening van de gemeente. Die ontvangt daarvoor een vergoeding van het ministerie van WVC. Bij de opvang van de asielzoekers wordt de gemeente terzijde gestaan door vrijwilligers van de Stichting Vluchtelingenwerk Walcheren. De ROA blijft voor de asielzoe ker van toepassing totdat over zijn of haar verzoek om asiel een definitieve uitspraak is gedaan. Wanneer het asiel verleend wordt moeten zij zelf voor huis vesting zorgen. De vrijgekomen woonruimte wordt dan door nieuwe asielzoekers ingeno men. Zo wijzigt wel de sa menstelling, maar niet het aan tal asielzoekers. Bij de opvang van de asielzoe kers zijn vele vrijwilligers no dig. Wie daarvoor belangstel ling heeft kan nadere informa tie inwinnen bij de Stichting Vluchtelingenwerk Walche ren, Verkuyl Quakkelaarstraat 95 in Vlissingen, tel. 11458. -tegen deuren en gevels; -in portalen, galerijen, trap pen, liften, telefooncellen, wachtlokalen voor openbaar vervoer en soortgelijke ruimten. En, wat al eerder genoemd is, honden mogen hun behoef ten ook niet doen op: -QP openbare rijwegen; -dij grasvelden (tenzij deze door burgemeester en wet houders zijn aangewezen als renveldje); -in openbare plantsoenen (tenzij het op groenstroken gaat, die smaller zijn dan twee meter). Een hond mag zijn behoefte doen in de straatgoot of in groenstroken die smaller zijn dan twee meter. Een hond mag binnen de be bouwde kom los op de door bur gemeester en wethouders aan gewezen renveldjes. Daar mag een hond dus ook zijn behoefte doen. De veldjes zijn hier dus voor de honden, niet voor de kinderen om er te spelen. Zoals speelveldjes er voor kinderen zijn en niet voor honden. Bovendien: op deze renveldjes kunnen de medewerkers van de afdeling beplantingen er reke ning mee houden dat er honden poep kan liggen. Ze kunnen dan hun voorzorgsmaatregelen ne men. Voor wie niet weet waar de renveldjes zijn: informeer er naar bij de milieupolitie of bij het bureau voorlichting in het stadhuis. Zo moeilijk zijn de bo venstaande regels niet. En een hond kan heel wat geleerd worden. Waarom dan niet? Het kan anderen een 'hoop' ergernis besparen! Het ontwerp- welzijnsprogramma 1988 (hoofdstukken culturele minderheden, educatie en emancipatie); Brief Stichting Surant over het Werklozenproject. Bijdrageregeling Extra Bestuurskosten Minderhe denbeleid. 'Vlissingen Maritiem'. Wie kent het niet, dat thema waaronder de afgelopen jaren zoveel activitei ten plaatsvonden? Dat thema heeft passend gezelschap gekregen: 'Vlissingen bedrijvig'. In feite een logische stap. Want waar het gaat om versterking van de economie en daarmee de werkgele genheid, is stimulering van de toeristisch-recreatieve 'pijler' alleen niet voldoende. De tweede pijler: het behoud van bedrijven in Vlissingen en het aantrekken daarvan is een minstens zo be langrijk doel van het gemeentelijk beleid. - economische zaken op dins dag 10 november, aanvang 16.00 uur; - financiën op woensdag 11 no vember, aanvang 17.00 uur; - onderwijs op dinsdag 10 no vember, aanvang 19.30 uur; - openbare werken op maan dag 9 november, aanvang 17.00 uur; - personeelszaken op woens dag 11 november, aanvang 17.00 uur; - sociale aangelegenheden op woensdag 11 november, aan vang 19.30 uur; - welzijn op maandag 9 novem ber aanvang 19.30 uur. De meeste voorstellen van bur gemeester en wethouders aan de gemeenteraad worden eerst door de commissies behandeld. Die voorstellen zijn dan nog 'in ontwerp'. Bij het uitbrengen van het advies over dat ontwerp kan de commissie de mening van in woners zwaar laten meewegen. Die mening kan tijdens de ver gaderingen heel direct aan de commissieden - die óók raadslid zijn - worden voorgelegd. Omdat het publiek spreekrecht heeft. In 'de raadsvergadering, waar uit eindelijk de besluiten worden genomen, heeft het publiek dat niet. Kortom: het kan wel eens heel zinyol zijn als inwoner/be langhebbende een commissie vergadering te bezoeken. Een of meerdere, mocht dat nodig zijn. De agenda's van de verschillen de vergaderingen en de meeste ontwerp-voorstellen liggen ter inzage in de gemeentelijke infor- matiehoeken. De adressen en openingstijden daarvan staan in een bericht elders op deze pagina. De Culturele Raad vergadert morgen (5 november) in wel- zijnscentrum 'Bachten Kom- me'. De aanvang is om 20.00 uur. De agenda en andere stukken liggen ter inzage in de informatiehoeken. Het was dan ook niet zonder re den dat de gemeente Vlissingen enige weken geleden vertegen woordigd was op de bedrijven- beurs 'Contacta' te Goes. Be zoekers werden door de stand begeleid, passende lokaties voor bedrijfsvestiging werden hen getoond en zelden ging men daarna met lege handen verder. Aardig wat aftrek vond onder meer de, mede met het oog op deze beurs vervaardigde folder, met de titel.... 'Vlissingen bedrijvig'. Een uitgave waarmee een overzichtelijke indruk gege ven wordt van mogelijkheden voor bedrijfsvestiging in Vlissin gen. Zo komen de bedrijventer reinen Papegaaienburg, Bas- kensburg I en II en Buitenhaven aan bod. Van ieder gebied wordt daarbij in grote lijnen het 'karak ter' omschreven. En uiteraard wordt het niet nagelaten aan te geven waarom nou juist Vlissin gen voor vele bedrijven een goe de vestigingsplaats is of kan zijn. Be/angsteMjng De gemeentelijke informatie hoeken zijn te vinden in: - het stadhuis geopend op maandag tot en met vrijdag van 8.30- tot 12.30 uur en van 13.30- tot 17.00 uur; - de openbare bibliotheek (Lange Zelke 91), geopend op maandag van 13.30- tot 20.00 uur, dinsdag tot en met vrijdag 10.00- tot 20.00 uur en 's zater dags van 10.00- tot 12.30 uur; donderdag de gehele dag gesloten; - het wijkcentrum 'Middenhof' (Kanaalstraat 46, Oost- Souburg), geopend op maandag en dinsdag van 9.30- tot 12.00 uur, donderdag van 13.30- tot 16.30 uur en van 19.30- tot 21.00 uur; - het wijkcentrum 'Open Hof' (Alexander Gogelweg 59), ge opend op maandag tot en met vrijdag van 8.00 tot 12.00 uur en van 19.00- tot 23.00 uur; - het buurthuis 'Aldegonde' (Westerzicht 386), geopend op onregelmatige tijden. Nadere in formatie daarover is verkrijgbaar via tel.nr. 66318. voor de folder? De- fe. 's ver- Jr'J9baar jn '1et stad ss bij het bureau eco nomische zaken en het Stafbu reau voor- lichting en m spraak. °°k in de gemeente- ''/ke j nfor- niatjehoe- ken 'iggen ze: om mee Je nemen. 4 De adres- d sen en ope- nmgstijden van de in. 'ormatie- boeken staan ge. noemd ,n een bericht elders deze Pagina. op J Vele kinderen en hun ouders staan straks voor de vraag: naar welke school na de basisschool. Voor lang niet iedereen zal het antwoord gemakkelijk te vinden zijn. Daarom heeft de Gemeen schappelijke Medezeggenschapsraad Openbaar Onderwijs Vlis singen een cursus opgezet. Onder het thema 'Na de basis school' zullen tijdens vier bijeenkomsten stap voor stap de ver schillende aspecten van de schoolkeuze worden doorgenomen. Deelname aan deze cursus staat open voor ouders van leerlin gen die een openbare basisschool in Vlissingen bezoeken. Het volgende komt tijdens de .cursus aan de orde. Eerste bijeenkomst (24 no vember 1987): Hoe komt de schoolkeuze tot stand? Wat is de invloed van ouders, kinderen en onderwijsgevenden? Wat staat het kind te wachten in de brugklas? Inleiding en discussie met Jan van Iwaarden (onder wijsdeskundige bij het Regio naal Pedagogisch Centrum). Vertoning van korte speelfilm 'De overstap'. Tweede bijeenkomst (8 de cember 1987): Welke scholen voor voortgezet onderwijs zijn er op Walcheren? Hoe ziet de on derwijsstructuur er uit? Hoe komt een pakkettenkeuze tot stand en wat is de rol van de der kaan? Een avond waarbij een dekaan en mentor van 'Schelde- mond' en Swanenburgh' aan het woord komen. Derde bijeenkomst (19 januari 1988): Welke vakken worden er gegeven? Zijn er niveauverschil len? Door middel van works hops zullen docenten voorlich ting geven over: informatica, Frans, wiskunde en algemene technieken. Vierde bijeenkomst (2 februari 1988): Elke avond worden deel nemers gevraagd om hun me ning, om suggesties en wensen over zaken die op deze avond behandeld kunnen worden. Alle bijeenkomsten worden gehou den in de aula van de scholen gemeenschap 'Swanenburgh', Zaaihoekweg 1 in Vlissingen. Ze duren van 19.45- tot 22.15 uur. Deelname is kosteloos. Wie aan deze cursus mee wil doen kan beter niet te lang wachten met opgave. Dat kan alleen nog deze week bij: - de directeur van de school waar uw kind/kinderen op zit/zitten; - de onderwijskundig mede werker van de gemeente, P. de Nooijer, p.a. stad huis, tel. 87000. Vanmiddag, woensdag, verga dert de commissie voor de openbare orde. Deze bijeen komst vindt plaats in het stad huis. De aanvang is om 16.00 uur. Op de agenda staan onder meer de volgende onderwerpen: -Verordening speelautomaten- hallen; -Wijziging gemeenschappelijke regeling Regionale Brandweer; -Begroting brandweer en politie voor 1988. Volgende week woensdag (11 november) gaat in het postkan toor aan het Stadhuisplein de verkoop van kinderzegels van start. Dit keer zal niet, zoals voorgaande jaren gebruikelijk was, de echtgenote van de burgemeester de eerste serie kopen. Die eer valt nu te beurt aan leerlingen van de gemeentelijke MTS. Aanleiding daartoe vormt het thema waar het dit jaar bij de kindérzegels om draait: 'Kind en beroep'. De bij dit bericht afge beelde zegels geven daar een beeld van. Ze tonen in het bij zonder vrouwen in 'typische' mannenberoepen. Het startsein voor de jaarlijkse verkoop wordt de 11de 's mor gens om half negen gegeven. Daarna kan men nog tot 12.30 bij de stand terecht. De verkoop duurt tot en met 18 december. In die periode zullen iedere werk dag van 9.00- tot 12.30 uur vrij willigers van de Vlissingse Vrou wenraad aanwezig zijn om ze gels te verkopen. Dit zijn drie van de onderwerpen die volgende week woensdag (11 november) worden behan deld in de Adviescommissie voor het Minderhedenbeleid. Deze commissie vergadert die avond vanaf 19.30 uur in het stadhuis. De agenda en andere stukken voor de vergadering liggen ter inzage in de informatiehoeken. Inlichtingen kan men ook krijgen bij de secretaris van de commis sie. Die werkt bij het bureau wel zijn in het stadhuis en heeft als telefoonnummer 87334. De gemeente heeft een plan gemaakt voor definitieve bestrating voor het deel van de Mozartlaan waar onlangs nieuwe woningen zijn ge bouwd. Het plan is vorige week aan de bewoners van het nieuwbouwstraatje voor gelegd. Wanneer de bewoners met het plan instemmen zal dit worden uitgevoerd zoals is aangegeven op de tekening die zij hebben ontvangen. Het plan omvat on der meer een inritband aan het begin van het straatje, het plan ten van enkele bomen en het leggen van enige sierbestrating. "Ik ben. Ik denk, ik kijk, ik denk en kijk opnieuw. Ik werk. Voed mij met mijn werk, mijn gedachten als anderen mij met hun werk en hun gedachten voeden". Woorden van beeldend kunste naar Mare Pijnappels. Het geeft, voor een deel, weer hoe hij werkt, schildert. Hij weet zich geïnspireerd door dingen en mensen om hem heen. Vanuit dat delen wil hij zijn werk ook la ten zien. Tot en met 25 novem ber doet hij dat in de gemeente lijke galerie Bellamy 19. Hij is de tweede exposant in de reeks 'Zes jonge kunstenaars'. De programma-commissie van de ze galerie wil beginnende kunstenaars, door hen deze kans te geven naar buiten te tre den, een steuntje in de rug ge ven. Een streven, dat onder meer is ingegeven door de af schaffing van de BKR (rijksrege ling voor beeldende kunstenaars). In het zuidelijk deel van de Walstraat, tussen het Groene- woud en de Nieuwendijk, is momenteel laden en lossen toegestaan tussen 07.00 en 18.00 uur. Het gaat hierbij om een proef vanaf 1 april van dit jaar. Of deze proef zal worden omgezet in een definitieve maatregel hangt af van de me ning van de winkeliers en be woners van de straat. De ge meente heeft hen vorige week gevraagd naar hun ervaringen hiermee. Zij kunnen vóór 16 november a.s. hun mening op een antwoordformulier ken baar maken. Daarna zullen burgemeester en wethouders een beslissing nemen over het wel of niet definitief maken van de maatregel. Zoals bekend hebben burge meester en wethouders begin dit jaar besloten het zuidelijk deel van de Walstraat in elk ge val niet volledig open te stellen voor alle verkeer. Wel werd toen besloten over de periode van 1 april tot 1 juli jl. bij wijze van proef de laad- en lostijd te ver ruimen van 07.00 tot 18.00 uur. Bovendien werd daarna deze proefperiode verlengd tot 1 okto ber jl. om daarmee ook in het wat drukkere zomerseizoen er- (foto Johan Murre) varing te kunnen opdoen. Nu wordt de proef geëvalueerd door het vragen van de mening van de direct betrokkenen. Wanneer alle reacties binnen zijn, zullen burgemeester en wethouders over de laad- en lostijd een gemotiveerde beslis sing nemen, eventueel met in schakeling van de vaste com missie van advies en bijstand voor het verkeer. Daarna zullen alle bewoners en winkeliers van de Walstraat-zuid van dit defini tieve besluit op de hoogte wor den gebracht. Mare Pijnappels (27, wonend in Nijmegen) studeerde in 1985 af aan de Academie voor Beelden de Kunsten in Arnhem. Sinds dien deed hij mee aan enkele groepstentoonstellingen. De ex positie in 'Bellamy 19' is de tweede waarin hij 'solo' naar buiten treedt. De gemeentelijke galerie is ge huisvest op hetzelfde adres als het Stedelijk Museum: Bel- lamypark 19. De openingstij den van beiden zijn gelijk: - dinsdag tot en met vrijdag van 10.00- tot 12.30 uur en van 13.30- tot 17.00 uur; - zaterdag van 13.00- tot 17.00 uur. al eerder gezegd en de meeste Vlissingers zien 't da gelijks of bijna dagelijks: op aller lei plaatsen gaat hun gemeente op de schop. Automobilisten, fietsers en voetgangers moeten van soms ongemakkelijke routes gebruik maken. Bij het Betje Wolffplein, het drukste ver keerspunt van Vlissingen, komt dat door de grote rioleringswer ken; bij de oprit naar 'Michiel' gaat het om werken aan de Koopmanshaven. Op allerlei plaatsen in de stad is men druk doende met het plaatsen van bushaltes voor de nieuwe kustlijn Spijkenisse - Vlissingen. Boven dien zal provinciale waterstaat in het tunneltje bij de Souburgse- brug een afscheiding maken; aan de ene zijde komt daar een gedeelte voor (brom)fietsers, aan de andere zijde een voor voet gangers. Grote ergernis voor zeer velen zal daarmee tot 't ver leden kunnen gaan behoren. Ga ik dan ook nog even van het he den naar de nabije toekomst: voor de Kanaalstraat in Souburg staat een herinrichtingsplan op stapel, waardoor deze florerende winkelstraat nog beter kan gaan functioneren! Dit is trouwens nog maar een greep. Als gemeentebestuur zijn we bezig met een, zoals dat def tig heet, een langdurige kracht sinspanning om het woon- en leefklimaat te verbeteren. In de publiciteit springen 't meest in 't oog de plannen voor het Arse naal, de boulevard en 't kernwin kelgebied met de 'kop' van het Scheldeterrein. Inderdaad, alle maal projecten in de binnenstad. Voor het functioneren van de ge meente is het echter van levens belang dat we over een goede èn goed te bereiken binnenstad beschikken. Een binnenstad voor, uiteraard, alle inwoners van Vlissingen. Als gemeentebestuur willen we het een doen zonder het ander te laten. Dus geven we ook veel aandacht aan stadsvernieuwing in bestaande wijken. Soms zelfs nagenoeg nieuwe wijken en buurten, waar de oude woningen plaats moeten maken voor nieuwbouw. Zo hebben we vori ge week op feestelijke wijze 't Fort in gebruik genomen. Een nieuwe wijk op een oude plaats! Er ging een hele lijdensweg aan vooraf om tot dit resultaat te ko men. Jarenlang onderhandelen, spreken met bewoners, plannen maken, diezelfde plannen aan passen en weer veranderen om uiteindelijk tot bouwen te komen. Het Fort werd daarmee een voor beeld van een ingewikkeld pro ces, dat niet zomaar in een han domdraai is afgewerkt... Voor de Meidoornlaan en omge ving staat iets dergelijks op sta pel. Zeker voor de betrokken mensen is dat zeer ingrijpend, maar als we kijken naar de resul taten van andere complexen heb ik de overtuiging dat we ook hier tot een goed eindresultaat zullen komen. Deze maand behandelt de ge meenteraad de begroting voor 1988. Om misverstanden te voorkomen: 't Zijn niet allemaal bezuinigingen die burgemeester en wethouders voor ogen heb ben. Er zijn ook zaken die méér zullen gaan kosten. Als de raad over twee weken akoord gaat zal er f 20.000,— meer worden uit getrokken voor 't opnieuw ont steken van openbare verlichting waar deze, bij eerdere bezuini gingen, gedoofd werden. In de hele gemeente zal worden geke ken waar dat het hardste nodig is. Ook het huidige ysteem om één maal per twee jaar de be groeiing tussen straatstenen te verwijderen gaat veranderen. Voorts gaat de afdeling beplan tingen dat weer, net als vroeger, ieder jaar doen. Dat gaat jaarlijks f 10.000,meer kosten. Toch, en ik vind het belangrijk dat hier te kunnen constateren, wordt hiermee tegemoet gekomen aan regelmatig geuite wensen van burgers. Dat zij deze aan de ge meente voorleggen vind ik een teken van een, zeer te waarde ren, betrokkenheid!

de Vlissinger | 1987 | | pagina 5