schoonenberg boortoestellen Wie weet nog hoe en waarom gestemd werd >'J{e i/r/fE/ id/en cheer winkel Woensdag 4 november 1987 DE FAAM - DE VLISSINGER Wat te melden? Postbus 5017, 4330 KA Middelburg ALLE MERKEN VOORRADIG GRATIS PROEFPERIODE VRIJBLIJVEND BEZOEK AAN HUIS LEVERANCIER ALLE ZIEKENFONDSEN POLITIEK IN DE JAREN 20 Het moest IN DEN Dorpsgewoontes Bij de barbier Huurcommissics - Het secreta riaat van de buurcommissies in de regio's Bergen op Zoom en Ze venbergen houdt met ingang van de maand november geen spreek uur meer. Hier was namelijk nau welijks belangstelling voor. Voor informatie over allerlei huurza- ken kan men voortaan op werk dagen tijdens het spreekuur van 9 tot 12 uur terecht bij het secretari aat van de huurcommissies aan de Singelstraat 15 in Goes. Ook tele fonisch informatie inwinnen is mogelijk: 01100-11891. Paranormaal - "Is er meer tus sen hemel en aarde dan wij kun nen zien, horen of voelen?" On der dit motto praat Gerard Wil brink 12 november in Het Zuider baken in Middelburg over para normale zaken. Vanaf 20 uur pro beert hij antwoord te geven op persoonlijke vragen. Het verle den, heden en toekomst kan dan misschien meer duidelijkheid brengen. Strandmars - De Middelburgse wandelsportvereniging 't Zand heeft voor zaterdag 14 novembeij haar jaarlijkse strandmars geor ganiseerd. Een tocht langs de Walcherse kust vanuit Vrouwen polder naar domburg of Westka- pelle. De terugweg onderlangs en over de duinen en door het Oost- kapelse bos. De start voor de twee afstanden 25 en 35 kilometer is tussen 10 en 10.15 uur, vanuit 'Resto Vrouwenpolder', aan het begin van de Veersedam. Kooie Vrouwen - De rooie vrouwen uit het gewest Zeeland hebben zaterdag 7 november in de Prins van Oranje in Goes hun jaarvergadering. Verkiezing, jaarverslag en scholing zijn enkele agendapunten voor die dag. Tij dens het middagprogramma staan vrouwenprojecten in ontwikke lingslanden centraal. Alle vrou wen uit Zeeland zijn vanaf 13.15 uur welkom. Kanaalkruising - Prinses Julia na opent donderdag 5 november de weg over de stormvloedkering. Burgemeester en wethouders van Middelburg maken zich zorgen dat door het openen van het tra ject Veersedam-Middelburg, het knelpunt rond de middelburgse kanaalbruggen nog groter zal worden. Zij hebben de minister van verkeer en waterstaat ge vraagd om in de toespraak tijdens de opening van het nieuwe tra ject, te praten over de mogelijk heden die er zijn om zo snel mo gelijk een derde kanaalkruising aan te leggen. Vrouwenbijeenkomst - De af deling Goes van de Women's Ag low Fellowship kornt woensdag 11 november in hotel Terminus in Goes bijeen voor de maandelijkse bijeenkomst. Gabriëlle Bruinier houdt er een lezing. Verder is het de bedoeling dat de vrouwen veel zullen zingen. Iedere vrouw, on geacht kerk of kring, is welkom. Aanvang 9.45 uur. Kinderoppas is aanwezig. Verkeerstoename - De bewo- nersgroep van de Vlissingse Ger- brandystraat is niet zo gelukkig met de toename van het verkeer in hun straat. Zij hebben het college van Gedeputeerde Staten om meer duidelijkheid over de aanleg van de S14 gevraagd. Ook het zie kenhuis maakt zich zorgen over de Gerbrandystraat. Deze straat kan niet bijdragen aan een veilige en snelle bereikbaarheid van het ziekenhuis. Zeker wanneer dit in de toekomst uitgebreid wordt tot een streekziekenhuis voor Wal- cheren. Wandeltocht - De Zeeuwse Wandelsport Bond heeft voor za terdag 7 november de eerste Mae- neblusserstocht georganiseerd. Deze wandeltocht start in het ont moetingsgebouw van winkelcen trum Dauwendaele in Middel burg. De afstanden bedragen 30, 15, 10 en 5 kilometer. Voor de langste afstand wordt om 10 uur gestart, de kortere om 13 uur. Videodag - De Federatie Christelijk Jeugdwerk Zeeland wil de bekendheid van uitleenor ganisaties buiten de commerciële videotheken vergroten. Daarom laten zij zaterdag 7 november vi deobanden zien van ondermeer de IKON, NCRV en de KRO. Een aantal banden kan bij de FCJZ ook geleend worden. De videodag vindt plaats in De Hoeksteen in Middelburg (Dauwendaele) van 11 tot 16.30 uur. N^Ter Goes, Oostsingel 94, tel. 01100-27215 Middelburg, Korte Geere 27, tel. 01180-13113 Terneuzen, Axelstraat 33a, tel. 01150-30233 Tuinstad - Het bewonerscomitee VVV-Tuinstad was ingesteld voor het bespreken van de renova- tie/vernieuwbouwplannen voor de wijk. Het comitee is akkoord gegaan met de nieuwbouwplan- nen. Het merendeel van de bewo ners vonden deze plannen onaan vaardbaar. Nu vinden de bewo ners dat het comitee niet meer ge zien kan worden als hun spreekbuis. CDA - Tweede Kamerlid Evers- dijk praat maandag 9 november over actuele politieke zaken tij dens de CDA-ledenvergadering. Aanvang 20 uur in de Provinciale Bibliotheek aan de Kousteense- dijk in Middelburg. Experimentele dienst - Vriend schap is het thema van de experi mentele dienst die zondag 8 no vember om 16.30 uur in de Hof- pleinkerk in Middelburg wordt gegeven. "Vraag het aan wie het nog kan weten" - zo eindigt deze korte artikelenserie over de jaren twintig van de 20e eeuw. Wie die raad opvolgt, zal merken dat de jaren twintig op de rand liggen van vele herinneringen. Naar mensen die iets kun nen vertellen over de strenge winter van '29 hoef je bijna niet te zoeken - die zijn er volop - maar wens je een ge beurtenis uit de eerste jaren na de Eerste Wereldoorlog te belichten, dan zijn er bij na geen getuigen meer, die het nog helder voor de geest kunnen krijgen. Nu is een winter wel een ver schijnsel dat méér mensen aan gaat, dan een staking of de eer ste algemene verkiezingen - want dat zijn de dingen waar een kenner van de geschiedenis aan denkt als het gaat over de jaren 1919-1921. Maar het is gewoon zo: wat achteraf door de vakmensen wordt aangewe zen als belangrijk, is niet pre cies hetzelfde als wat de mensen zich vijftig jaar later her inneren. Wie kan er nog uit zijn of haar geheugen opdiepen, hoe de mensen op de komst van het al gemeen mannen-(1917) en vrouwen-(1922) kiesrecht rea geerden Politiek in de jaren twintig. Als je er naar vraagt, wordt er één naam genoemd: Colijn, de re geringsleider, de grote man. De afgod, zeggen sommigen, die nog weten hoe men vooral op het platteland zwoer bij de ster ke man van de grootste pro testantse partij. Met name op Walcheren stemde men overi gens op de partijen die bij de verschillende kerkgenootschap pen hoorden. Het was bijna een automatisme - iemand uit Kou- dekerke vertelde me hoe dat met de raadsverkiezingen in het werk ging: "Die mensen had den daar glad geen verstand van. Als ze hervormd waren, fietsten ze bij ons langs, en dan zagen ze zo'n biljet, met bij voorbeeld een grote één er op, en dan wisten ze welke lijst ze moesten hebben. En gerefor meerden die van buiten het dorp kwamen, reden langs een gereformeerde voorman, die had dan het nummer van de AR-lijst op z'n huis. Zó ging dat, weet je..." Ook het vrouwenkiesrecht deed niet zo veel stof opwaaien. Het moest, dus ging je stemmen. En sommige vrouwen deden dat pas na enige jaren, vooral vrou wen uit SGP-kring, want die partij was tegen het vrou wenstemrecht. Gewoonlijk be tekende de stem van de vrouw trouwens, dat de stem van de man verdubbeld werd: de vrou wen stemden vaak op dezelfde partij als hun echtgenoten. Een fraai verhaal vond ik in de Middelburgsche Courant van 19 april 1923. In Amersfoort komt een boer uit de omgeving het stemlokaal binnen met zijn s door Jan Zwemer vrouw, het echtpaar krijgt een stembiljet en begeeft zich naar één en hetzelfde stemhokje. Als er op gewezen wordt dat dat niet mag, roept de vrouw: "Dat gaat je niets aan. Man en vrouw zijn één. Die is niet mals, denkt de voor zitter van het stembureau, maar hij voelt zich verplicht om nog een keer op de regels te wij zen: ieder in een apart stem hokje, s.v.p.! "Is het jouw wijf of het mijne?" buldert dan de echtgenoot en even later liggen beide stembiljetten verscheurd op de grond. "Dan krijg je ze geen van beide!" De vele kleine partijtjes die de landelijke politiek van de jaren twintig kleurden, hadden op Walcheren niet zoveel beteke nis. Eén interessant geval moet wel genoemd worden: de rol van de Socialistische Partij in Vlissingen, die daar in 1922 nog 7,5haalde, stemmen die in 1925 wegvloeiden naar de meer gematigde SDAP. In de steden leefde het besef van de sociale tegenstellingen veel meer dan op het platteland, althans er werd openlijker voor uit gekomen. De bezuinigingen op de sociale wetten die in de jaren 1921-24 plaats vonden drongen de industrie-arbeiders in de verde diging. Vandaar waarschijnlijk de populariteit van de Socialis tische Partij in de Schelde-stad. Voor de landarbeiders waren er echter nog zó weinig sociale maatregelen gerealiseerd, dat er weinig terug te nemen viel door de overheid en uit dien hoofde was er ook niets te protesteren. Meer dan met de Staat of met een werkgeversorganisatie, hadden de werklieden op het platteland te maken met dorps gewoontes, zoals vanouds. Die waren in de jaren twintig méér bepalend voor het levenspeil dan welke sociale wet dan ook. De overheid, voor de mensen op het platteland waren dat burgemeester en wethouders en in de praktijk had je te maken met de veldwachters. Die tra den destijds méér op de voor grond dan heden het geval is, bevestigen oudere mensen. "Een plaag was het soms" ver telde een vrouw die opgroeide als arbeidersdochter in Oostka- pëlle. "Dan hadden die veld wachters niks beters te doen, dan de arbeiders 's avonds op te wachten die over de Grijps- kerkse weg naar huis kwamen fietsen. Of ze wel allemaal hun lichten aanhadden. Dat vonden ze blijkbaar hun plicht, om achter de bosjes die vermoeide mensen op te wachten. En die carbidlantaarns wilden wel eens uitgaan, weet je. Twee of drie gulden boete had vader dan, dat was voor ons gezin een hele aderlating!" Geen woord teveel gezegd. Een blik in de krant van 1 oktober 1924 leert, dat er die week voor het Middelburg se kantongerecht maar liefst zestien mensen wegens fietsen zonder licht veroordeeld wer den tot drie gulden boete en tien tot twee gulden. Wie geen bel had, betaalde hetzelfde... Tja, de wet was nu eenmaal de wet. Gelukkig kon je bij tijd en wijle je gemoed eens luchten over dit soort zaken: bij buur vrouw aan dé koffie, of 's za terdags in de scheerwinkel op het dorp. Bij de barbier, waar het vaal zwart zag van het volk - het manvolk natuurlijk - werd stoom afgeblazen en werden de nieuwtjes besproken. Die van het dorp in de eerste plaats, maar ook die uit de buitenwe reld. Die laatste waren in de ja ren twintig veel minder schok kend dan de nieuwtjes van de tien jaren daarvóór geweest wa ren. Vooral de ramp met de "Titanic" in 1912, maar ook de Wereldoorlog en de revolu ties die er op volgden, hadden indruk gemaakt. "De mens wikt, maar God beschikt", daar stemde alles en iedereen mee in, in 1912, en op die ande re ramp die 'oorlog' heette had men niet veel anders gerea geerd. Maar wat moest je den ken van de Volkenbond, opge richt in 1920, de radio, de eer ste vliegtocht naar Indië in 1924, Mussolini, de Bioscoop wet van 1926? Het lag veel min der voor de hand wat je daar voor mening over moest heb ben. Vooruitgang? Overmoed? Het einde van de wereld? Maar al snel hoorde je in de scheerwinkel weer de vertrouw de onderwerpen van dicht bij huis: de stand van de veld vruchten, de nadelen van de zo mertijd, een sterfgeval door bloedvergiftiging, een kwajon gensstreek, een faillisement. Rampen voor de één, maar slechts gespreksonderwerpen voor de ander. Dat was altijd zo geweest en niemand kon ver moeden dat in de vijftien jaren na 1930 het wereldnieuws de bezoekers van de scheerwinkel nader aan het lijf zou komen dan ze ooit zouden wensen. Het was nog in de jaren twintig en ik ben zo vrij u mee te nemen in het geroezemoes van de scheer winkel. Oren open en let op het af stapje! Er waren niet veel strijdsters voor het vrouwenrecht actief in Zeeland. En zeker niet buiten de steden. Maar ze waren er we! zoals deze foto toont. De dames uit Haamstede, Terneuzen en Middelburg werden gekiekt omstreeks 1920. (Eoto Zeeuws Documentatiecentrum). Snuffelmarkt - De Delta-Band probeert zaterdag 7 november in de vroegere Vlissingse jeugdher berg in de Breewaterstraat vol doende geld te verdienen voor nieuwe instrumenten en unifor men. De band verkoopt die dag allerlei artikelen, variërend van radio's tot ijskasten. Tijd: 9.30-13 uur. Autorit De Middelburgse Motor- en Autoclub Scheldegou- wen houdt zaterdag 7 november voor de 15e keer de 'Nacht van Scheldegouwen'. Wedstrijdrijders kunnen deze nacht een ritje van zo'n 100 kilo meter maken over onder meer de Walcherse binnenwegen. Voor toerrijders is er een puzzelrit uit gezet. Vertrek- en eindpunt voor de rit is Hotel Walcheren in Kou- dekerke. Mazda-garage Rijk uit Goes en Ovezande sponsort dit autosportgebeuren. Wie aan deze wedstrijd of puzzelrit wil mee doen, kan zich bij de voorzitter Piet de Ruijter, Veerseweg 109 Middelburg inschrijven. Ook tij dens de avond zelf is dit vanaf 18 uur bij Hotel Walcheren nog mo gelijk^ Verkoping - Vrouwenvereniging Persis houdt zaterdag 7 november haar najaarsverkoping in de MA VO aan de Middelburgse Konin- ginnelaan. Ondermeer kleding, handwerken en boeken zijn dan te koop. Verkooptijden: van 10 tot 12 uur en van 14 tot 15.30 uur. Pleegzorg - In de Vlissingse Openbare Bilbiotheek staat van 30 oktober tot 12 november de tentoonstelling 'Ouders, Pleeg ouders, Pleegkinderen', georgani seerd door de Centrale voor Pleegzorg. Deze centrale zoekt nog steeds naar mensen die zich in willen zetten als pleegouder. Kringbijeenkomst - De Heem kundige Kring Walcheren komt vrijdag 13 november in Hotel Walcheren in Koudekerke bijeen. Dan wordt het eerste nummer van de nieuwe Kringuitgave 'Walacria' gepresenteerd. De ko mende ruilverkaveling van het Walcherse Landschap staat cen traal in deze uitgave. Tijdens de bijeenkomst wordt hier een inlei ding over gegeven. Daarna biedt De Kring het boek aan de Wal- cherse burgemeesters aan. Astma - Vereniging 'VbbA' voor astmapatiënten heeft woensdag 18 november contactavond. Een arts en een fysiotherapeut tonen tijdens deze avond het belang van conditie verhogende activiteiten aan. De bijeenkomst vindt plaats in het gebouw S&O GPC, Bosweg 7 in Vlissingen. Vergadering - Subsidieverzoe ken, Omroep Zeeland en het 40-jarig bestaan van de Stichting Zeeland zijn onder meer punt van agenda tijdens de vergadering van de Zeeuwse Culturele Raad op woensdag 11 november. Culturele Raad - Ondermeer beiaardconcerten en een aan koopsubsidieregeling voor de beeldende kunst zijn gesprekspunt voor de vergadering van de Culturele Raad Vlissingen op donderdag 5 november om 20 uur in welzijnscentrum Bachten Komme. 'Enig Document' - In Hotel Goes vindt op woensdag 11 en vrijdag 13 november om 13 uur een instructie-bijeenkomst plaats waarin het 'enig document' cen traal staat. Op 1 januari treedt dit document in werking, een formu lier dat een 16-tal douanedocu menten gaat vervangen. Onder meer de Kamers van Koophandel hebben dit instructiecircuit opgezet. Herdenking bevrijding - De be vrijding van Serooskerke wordt op zaterdag 7 november om 11.30 uur bij het bevrijdingsmonument in dit dorp herdacht. Speelgoedbeurs - Kinderdagver blijf De Kinderdijk houdt zater dag 7 november van 10 tot 12 uur een speelgoedbeurs in de depen dance aan de Zuidsingel in Mid delburg. Diegenen die speelgoed willen verkopen, kunnen dit vrij dagavond 6 november van 18.30 tot 21 uur inleveren op hetzelfde adres. Brood en banket - Wie wat meer wil weten over de kwaliteit van het brood en banket van ban- ketfabriek Dominicus-Steketee, kan hier dinsdag 17 novembeF tij dens de contact-middag van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen achter komen. De ze middag vindt plaats in de Scha kel aan de Bachtensteene in Mid- delburg om 14 uur. Vergadering - Wijkcomité Scheldebuurt vergadert donder dag 5 november om 20 uur in het welzijnscentrum Bachten Komme in Vlissingen. De wijkkrant en het activiteitenplan voor volgend jaar zullen ondermeer punt van ge- sprek zijn. Feest - In de Vrije School in de Klarenbeek laten de leerlingen za terdag 7 november tijdens hun feestdag iets zien uit hun lespro gramma van de afgelopen tijd. Ook is er een boekentafel inge- richt. Het feest begint om 10 uur. Postzegels - Postzegels ruilen? Dat kan zaterdag 7 november als de internationale vereniging Phi- latelica haar halfjaarlijkse ruil beurs houdt in de kantine van rsg Scheldemond aan de Paul Kru- gerstraat. Het begint om 10 uur en is tegen 17 uur afgelopen. Raad Domburg - Domburg is in staat om vanaf volgende maand vier asylzoekers te plaatsen en in een tijdsbestek van drie jaar twaalf. Dat stelt b. en w. voor. Tijdens de raadsvergadering op dinsdag 10 november bespreekt de raad dit voorstel in haar verga dering, die om 19.30 uur begint. Verder staat ook de toekenning van crediet voor de aanschaf van computers op basisscholen op de agenda. B. en w. stellen daarbij een aantal voorwaarden, maar onderkennen de behoefte van dit eigentijdse apparaat. Postzegelactie gaat op 11 november weer beginnen. Kinderpostzegelactie - Vanaf woensdag 11 november worden de bestelde kinderpostzegels ver kocht. Wie ze destijds niet aan de kinderen aan de deur heeft besteld kan ze vanaf die dag ook kopen in de postkantoren. Zelfverdediging - Mensen die er behoeft'ë aan hebben hun lichamelijke- en geestelijke weer baarheid te vergroten kunnen hiervoor terecht bij Sport- en Fit ness Centrum Malawauw. Deze sportschool begint dinsdag 10 no vember van 19 tot 20 uur een nieuwe cursus zelfverdediging voor mannen en vrouwen. Het adres is Schuttershofstraat la in Middelburg. ANBO - De Algemene Bond voor Ouderen nodigt alle ouderen donderdag 26 november om 14 uur uit in de Schouwburg haar 40-jarig bestaan te vieren. Leskeuken - In het ontmoetings centrum voor ouderen in de Molstraat 13 is een nieuwe leskeu ken geopend in het kader van een keuken- project. Mannen van 55 jaar en ouder kunnen daar een cursus koken volgen. In deze basis-cursus wordt geleerd hoe een eenvoudige, gezonde en sma kelijke maaltijd bereid kan wor den. Voor inlichtingen en aanmel dingen: Stichting Welzijn Oude ren, Molstraat 13 Middelburg. Do. 5 nov. t/m wo. 11 nov. AAGTEKERKE: Gereformeerde Gemeente. Prelaatweg 17. Zo. 9.30 en 19 uur: ds. J. Baayens, 14 uur: lees- dienst. ARNEMUIDEN: Gereformeerde Gemeente in Neder land. Langebeekestraat 16. Zo. 9.30, 14.30 en 19 uur: leesdienst BIGGEKERKE: Hervormde Gemeente. Kerkplein 1. Zo. 10 uur: ds. mevr. Köther, crèche tijdens de dienst, koffie drinken na de dienst. DOMBURG: Rooms Katholieke Kerk H. Willibrordus. Badhuisweg. Za. 19.15 uur, elke le en 3e za. GAPINGE: Gereformeerde Kerk. Dorpsstraat 7. Zo. 10 en 14.30 uur: ds. C.H.B. Weijs, H.A. GRIJPSKERKE: Gereformeerde Kerk. Jacob Catsstraat 7. Zo. 10 cn 14.30 uur: ds. A. Jobsen. Hervormde Kerk. Kerkring 26. Zo. 10 uur: ds. F. van de Windt uit Serooskerke, 14.30 uur: ds. Klijnsma uit Mid- delburg. HOOGELANDE Christengemeenschap. Kapel van Sint Maarten. Zo. 10.30 uur: mensenwijdingsdienst. Mededelingen voor deze rubriek melden vóór maandag 15 uur, liefst schriftelijk, Postbus 517, 4330 KA MID- DELBURG, te!. 01180 - 81000. KLEVERSKERKE: Hervormde Gemeente. Dorpsstraat 25. Zo. 9.30 uur: kand.mej. Woudt uit Koog a/d Zaan. KOUDEKERKE: Ned. Hervormde Kerk. Dorpsplein 1. Zo. 9 uur: ds. M.J. de Jong, 10.30 uur: dhr. B. Hylkema. Gereformeerde Kerk, Tramstraat 31. Zo. 9.30 uur: kand. mw. A.G. Oosterhof, 17 uur: ds. M.V.J. de Craene. MELISKERKE: Gereformeerde Gemeente. Valken burgstraat 25, Zo. 9.30 en 14.30 uur. Hervormde Gemeente. Torenstraat 8R. Zo. 10.15 uur: ds. de Jong, Heilig Avondmaal. Gereformeerde Kerk. Bergstraat 32. Zo. 10 uur: ds. W.B. Obbink uit Zoute- lande, k.n.d. 4-7 jaar, 14.30 uur: drs. A.W. Mol te Domburg. MIDDELBURG: Baha'i Gemeenschap Walcheren. In formatieavonden worden gehouden op do. 20 uur, t.h.v. fam. Niesing, Herberdsland 11. Baptisten Gemeente. Kapel Bree 8. Zo. 10 uur: ds. M. Ezinga. Christelijke Gereformeerde Kerk. Gasthuiskerk, Lange Delft 94. Zo. 9.30 en 16.30 uur: kand. J.S. Wessels Gereformeerde Gemeente in Nederland. Westerkerk, Armeniaans Schuitvlot 22. Zo. 9.30, 14 en 18.30 uur: leesdienst. Gereformeerde Kerk. Zo. Getuigeniskerk, Adr. Lauwe- rijszstr. 6, 9.30 uur: ds. L.J.G. IJkel, 14.30 uur: ds. P. Paulus dienst voor geestelijk gehandicapten Hofpleinkerk, Hofplein, 9.30 uur: ds. J. Dubbink, SoW-dienst, 14.30 uur: ds. L.J.G. IJ kei16.30 uur: dienst voorbereid door werkgroep experimentele diensten. Oostkerk, Oostkerkplein, 10 uur: ds. M. de Boer, SoW- dienst. Nieuwe Kerk, Groenmarkt, 10 uur: br. P.A. Trimpe, SoW-dienst. De Hoeksteen, Roozenburglaan 22, 9.30 uur: ds. P. Paulus, 17 uur: ds. A. Jobsen te Grijpskerke. Hervormde Gemeente. Zo. Nieuwe Kerk, Groenmarkt, 10 uur: P.A. Trimpe. Koorkerk, Koorkerkhof, 10 uur: ds. K. Hendrikse.Oostkerk, Oostkerkhof, 10 uur: ds. M. de Boer. Ontmoetingskerk, Oosterscheldestraat 10 uur: ds. P.G. Vellekoop uit Zoutelande, 17 uur: ds. J. de Rijke uit Stad a.h. Haringvliet.Thomaskapel, Vrij landstraat 10 uur: ds. L.W.Ch. Ruygrok uit Arnemui- den. Engelse Kerk, Simpelhuisstraat 19 uur: ds. D. Hendrikse-Spierings. Interkerke dienst. Getuigeniskerk, Adr. Lauwerijszstr. 6. Zo. 14.30 uur: ds. P. Paulus. Muzikale medewerking: de Hoeksteen Combo, Jack de Munck, orgel. Kerkgenootschap der Zevende-dags Adventisten. Doopsgezinde Kerk, Lange Noordstraat 62. Za. 10 uur: bijbelstudie, 11 uur: eredienst: (Gebedsweek). Leger des Heils. Hoogstraat 20. Zo. 10 en 19 uur o.l.v. de vrouwenbond. Lutherse Kerk. Zuidsingel 70. Zo. 10 uur: ds. van Tuijll van Serooskerke, H.A. Nederlands Gereformeerde Kerk. Engelse Kerk, Simpel huisstraat. Zo. 9.30 uur ds. R. Brands en 17 uur: W.M. Riemens. Remonstrantse Kring Midden-Zeeland. Koorkerk, Koorkerkhof. Zo. 10 uur: ds. K. Hendrikse. Rooms-Katholieke Kerk. Petrus en Pauluskerk, Lom bardstraat 2. Zo. 10 uur. De Hoeksteen, Roozenburg laan 22, zo. 11.30 uur. Waalse Gemeente (Eglise WalloneLange Noordstraat 62. Zo. 10.45 uur: pasteur A. Laureys. Evangeliegemeente "De Wijngaard". LTS, Klarenbeek. Zo. 9.30 uur: C. v.d. Zanden NIEUW- EN ST. JOOSLAND: Hervormde Gemeente. Zo. 11 uur: dhr. M. Allewijn. OOSTKAPELLE: Gereformeerde Kerk. Zionskerk, Duinweg 36A. Zo. 10 uur: kand. M. Lorier te Oostburg, kindernevendienst jongste en oudste groep, 17 uur: kand. M. Lorier. RITTHEM: Hervormde Gemeente. Zo. 9.30 uur: dhr. M. Allewijn. SEROOSKERKE: Gereformeerde Kerk. Ds. van Wou westraat 41. Zo. 10 uur: ds. L. Th. Witkamp, 19 uur: dhr. Douwe Visser uit Middelburg. Jeugddienst in de Ned. Hervormde kerk, Noordweg 3. Volle Evangelie. Dorpshuis de Zandput. Di. 19.30 uur: interkerkelijke bijbelstudie o.l.v. br. Cornelisse. LAURENS: Hervormde Gemeente. Hervormde Kerk, Van Cittersstraat 69. Zo. 10 uur: ds. E. de Boer-Hessel. Gereformeerde Kerk. Noordweg 372. Zo. 10 uur. ds. M.J. Dekker te Werkendam, 17 uur: ds. Chr. Weijs te Veere. SOUBURG: Gemeente Sion. Ritthemsestraat 43A. Zo. 10 uur: lofprijzingsdienst. Gereformeerde Kerk en de Ned. Hervormde Gemeente. Zo. Kanaalstraat, 9.30 uur: ds. R. Heemskerk, Oranje plein 9.30: ds. P. Melse. Oranjeplein, 9.30 en 19 uur: ds. R.E.R. van Buiren. Bej. tehuis "De Zoute Viever", Dongestraat 1, zo. 19 uur: ds. A. Brons. Streekzieken huis Walcheren, Koudekerkseweg 88, zo. 10 uur: ds. P. Joosse past. v.d. Riet. Rooms-Katholieke Kerk. Bej. tehuis "De Zoute Vie ver", Dongestraast 1, za. 9 uur. Martinuskerk, Kerk- laan 19, zo. 10 uur: parochiekoor. VEERE: Gereformeerde Kerk. Kaai 53. Zo. 10 uur: dhr. J. v.d. Putte uit Vlissingen, 14.30 uur: ds. N.J. Dekker uit Werkendam. Hervormde Gemeente. Grote Kerk, Oudestraat 26. Zo. 11 uur: kand. mej. Woudt uit Koog a/d Zaan. VLISSINGEN: Anglicaanse Kerk, The Missions to Sea men. Morning Prayer, 19.30 uur: Holy Communion. Scheldepoort. Zo. 10.30 uur: Morning Prayer, Engelse kerk te Middelburg, 19.30 uur: Holy Communion. Bethel-Pinksterkerk. Vrijdomweg 1. Wo. 19.30 en zo. 14.30 uur: lofprijzingsdienst. Christelijke Gereformeerde Kerk. Kasteelstraat 109. Zo. 9.30 en 17 uur: ds. M. Dijkstra, 17 uur:ds. B. de Graaf. Doopsgezinde Gemeente. Vrijdomweg 1. Zo. 9.30 uur: ds. Zondervan. Evangelisch-Lutherse Gemeente. Walstraat 23. Zo. 10 uur: dhr. H.J. Schoenmaker.Gereformeerde Kerk (Vrij gemaakt). De Lannoystraat 2. Zo. 9.30 en 16.30 uur: ds. G. Zomer. Hervormde Gemeente en Gereformeerde Kerk. Zo. St. Jacobskerk, Oude Markt, 10 uur: ds. de Boer. Petrus- kerk, P. Krugerstraat 17, 9.30 uur en 17 uur: ds. Klaksma, H.A. Johanneskerk, Bonedijkestraat 165, 9.30 uur:ds. Glashouwer. Open Hof, Alexander Gogel- weg 57, 9.30 uur: ds. Schokking, 17 uur: ds. de Nooy. De Schaapskooi, Papegaaienburg, 9.30 uur: ds. de Nooij. Jehova's Getuigen Gemeente 'Centrum Vlissingen'. Van Dishoeckstraat 534. Zo. van 10 tot 12 uur, do. van 19 tot 20.45 uur. Jehova's Getuigen Gemeente 'Souburg Vlissingen'. Van Dishoeckstraat 534. Zo. van 13.30 tot 15.30 uur, di. van 19 tot 20.45 uur. De Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen. Badhuisstraat 161. Zo. 10 uur. Federatieve gereformeerde/hervormde wijkgemeente Lammerenburg. De Schaapskooi, Papegaaienburg 1. Zo. 9.30 uur: ds. A.V. de Nooij, gezinscommunie. Leger des Heils. Dr. Stavermanstraat 39. Zo. 10 en 19 uur. Pinkstergemeente. Pinksterkapel, Emmastraat 10. Zo. 14.30 uur: gemeentedienst, ds. W.J. Lentink. Wo. 19.30 uur: Opwekkingsdienst, ds. W.J. Lentink. Protestantse Ziekenhuispastoraat Streekziekenhuis Walcheren. Koudekerkseweg 88. Zo. 10 uur: ds. P. Joosse en past. W. v.d. Riet. Rooms-Katholieke Kerk. Open Hof, Alexander Gogel- weg 57, zo. 11 uur: eigen zanggroep. Ter Reede, Koude kerkseweg 81, za. 17 uur. Lieve Vrouwenkerk, Singel (nabij Stadhuis), za. 19 uur: Lambertuskoor, zo. 9.30 uur: dameskoor. Bethesda-St. Joseph ziekenhuis, Kou dekerkseweg 88, zo. 11.15 uur. Volle Evangelie Gemeente Beréa. Openbare basisschool "De Stellepit", Kleiweg 1. Zo. 10 uur: samenkomst. Volle Evangelie Gemeente 'Filadelfia'. Vrouwestraat 5. Zo. 10 uur: samenkomst. WESTKAPELLE: Hervormde Gemeente. Markt 67. Zo. 9.30 uur: ds. De Boer uit Vrouwenpolder, 17 uur: ds. Spaans, gez. dienst in de Geref. kerk. Noordstraat 5. ZOUTELANDE: Hervormde Gemeente. Hervormde Kerk, Willibrordusplein 2. Zo. 9.30 ds. J.E. Brummel- kamp te Middelburg, collecte najaarszendingswerk.. Do. 5 nov. l/m wo. II nov. HUISARTSEN MIDDELBURG: vrijdag 18 uur tot zaterdag 24 uur: M. Reijerse, Seisweg 29, tel. 13456. Zbndag tot 24 uur: A.P. Bruijnzeel, Herengracht 68, tel. 15814. Visites aan vragen voor 10 uur. Spreekuur voor dringende gevallen 12.30 tot 13.00 uur en 17.30 tot 18.00 uur (zonder af spraak). VLISSINGEN: zaterdag tot 24 uur: F. v.d. Bergm, Giessenburg 12, tel. 65253. Zondag tot 24 uur: J.L.R.H. van Pelt, Julianalaan 7, tel. 12225. Visites aanvragen voor dringende gevallen 12.30 tot 13.00 uur en 17.00 tot 18.00 uur. SOUBURG, NIEUWLAND, ARNEMUIDEN, MIDDELBURG-ZUID: zaterdag: N. Kapteyn, Lekstraat 6, Oost-Souburg, tel. 01184-61630. Zondag: M.M.L. Pennings, Amstelstraat 55, Oost-Souburg, tel. 01184-61630. Visites aanvragen voor 10.00 uur. Spreek uur voor dringende gevallen Van 12.30 tot 13.00 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. GRIJPSKERKE, GAPINGE, OOSTKAPELLE, SE ROOSKERKE, VROUWENPOLDER, VEERE EN ZANDDIJK: zaterdag 08.00 uur tot zondag 23.00 uur: G.C.M. Rullens en M.J.M.E. Mol, Dorpsstraat 2, Oost- kapelle, tel. 01188-1276. WESTKAPELLE, DOMBURG, AAGTEKERKE, ZOUTELANDE, MELISKERKE, BIGGEKERKE EN KOUDEKERKE: vrijdag 18.00 uur tot zondag 24.00 uur: P.K. Noorlander, Middelburgsestr. 94 Koudeker ke, tel. 01185-1231. OOST- EN MIDDEN-WALCHEREN: zaterdag en zon dag: B. Bouwense, Valkenisseweg 14, Biggekerke, tel. 01185-2190 . TANDARTSEN Spreekuur voor spoedgevallen van 11 tot 12 uur: A.P. de Looff, Badhuisstraat 140, Vlissingen tel. 01184-13881. APOTHEKEN MIDDELBURG: van vrijdag 17.30 uur tot vrijdagmor gen daaropvolgend: L. v.d. Boogert, Vrijlandstraat 79, tel. 27471. VLISSINGEN: van vrijdag 17.30 uur tot vrijdagmorgen daaropvolgend: De Singel, Singel 9, tel. 12730. VERLOSKUNDIGEN VLISSINGEN EN OOST-SOUBURG: Mevr. A.M. Gaay, tel. 71768 MIDDELBURG: Mevr. C.S.M. de Crom, Sl. Pie terstraat 15, tel. 27325. Ingaande vrijdag 18 uur tot zon- dag 24 uur. DIERENARTSEN KLEINE HUISDIEREN: (Gezelschapsdieren) het hele weekend: E.F.M. v.d. Akker, Kanaalstraat 3, Oost- Souburg, tel. 01184-60860. DIEREN ARTS EN PRAKTIJK MIDDELBURG: Grote huisdieren: tel. 01180-33803. Visites aanvragen van 8.00-9.00 uur. PRAKTIJK OOSTKAPELLE: Oude Domburgseweg 33A, Oostkapelle, tel. 01188-1443. Behandeling kleine huisdieren op afspraak. WIJKVERPLEEGKUNDIGEN WA LC' H ER E N-OOST, MIDDELBURG EN ARNE MUIDEN: tel. 01180-14366. avonddienst van 17.30-22.30 uur. KOUDEKERKE, ZOUTELANDE, AAGTEKERKE. MELISKERKE, BIGGEKERKE, WESTKAPELLE, DOMBURG, OOSTKAPELLE, GRIJPSKERKE. VEERE, GAPINGE, VROUWENPOLDER. ZAND DIJK, SEROOSKERKE, SINT LAURENS: 01187-2333. ALGEMEEN KRISIS OPVANGCENTRUM GROOT- WELGELEGEN, Oostkapelseweg 4, 4353 EH SE- ROOSkERKE. Dag en nacht voor opname en aanmel ding bereikbaar zowel schriftelijk als telefonisch. Tel. 01189-1302. NOODOPVANG WALCHEREN LEGER DES HILS bij crisissituaties: Hoogstraat 18-20, Middelburg. Dag en nacht bereikbaar onder tel.nr. 01180-12000. DISTRICTSGEZONDHEIDSDIENST ZEELAND: Middelburg Dam 39-41; Vlissingen Rozengracht 6. INFECTIEBESTRIJDING: tel. 01180-34085. GESLACHTSZIEKTEN BESTRIJDING: Dam 39-41, ma., wo. en vr. van 9 tot 10 uur, tel. 01180-34085. AIDS-INFOLIJN: 01180-38384. ALLE VRAGEN OVER GEZONDHEIDSVOOR LICHTING: 01180-34085. TUBERCULOSEBESTRIJDING: tel. 01184-18395.

de Vlissinger | 1987 | | pagina 15