WIE NIET TEVEELWIL BETALEN, MOET WEDUWE VISSER HALEN. 16?5 14?5 16.19 Alberto doet 't beter. HENDRIKSEN Begroting Provinciale emancipatie Inspraak plannen ouderen fry b^'Svn 8?5 3?5 KAPOKMATRASSEN 995 745 DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 4 november 1987 (OM M ISSI i;s Het dagelijks bestuur van de provincie heeft het sprei dingsplan bejaardenoorden gepresenteerd. In het plan wordt aangegeven hoeveel plaatsen er in de bejaardenoor den moeten zijn, waar die tehuizen moeten staan in de pro vincie en welke signatuur zij zouden moeten hebben. Signatuur Goes. Westwal (centrum) Kolveniershof 44, tel.: 01100-30666. Vlissingen, Gildeweg 6 (in Miro-Center), tel: 01184 -11619. fullstreet fashion MAANDAGMIDDAG GEOPEND WALSTRAAT 97 VLISSINGEN <<b<fVdTf\ A B I) I J 1- I c- f -ci sA tr I •*T^^===^*5>JJLU0l tl fMEPQP I E UWS Vrijdag begint de begrotingsbe handeling van provinciale sta ten. Van de begrotingsbrief, waarin de beleidsvoornemens van de provincie zijn opgeno men voor 1988, is een samen vatting gemaakt. Vermeld wordt hoeveel geld is bezuinigd om nieuwe activiteiten te kun nen betalen en welke plannen er zoal volgend jaar zullen worden uitgevoerd. De samenvatting is gratis ver krijgbaar in het informatiecen trum van de provincie. Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middel burg, telefoon 01180-31400. In het artikel over de begrotings zitting (vorige week) is ver zuimd VVD fractievoorzitter J.l. Hennekey in de sprekerslijst te vermelden bij de algemene be schouwingen. WÊÊ Spreiding bejaardenoorden De provincie zou de emancipatie in alle geledingen van haar beleid moeten doorvoeren. Tot nu toe is het gebruik, dat het beleid, dat is gericht op de gelijkberechtiging van vrouwen en mannen, wordt behartigd door emancipatie-gedeputeerde E. Maris-Koster. In de nieuwe situatie zou het zo moeten worden, dat iedere gede puteerde voor zijn of haar takenpakket maatregelen neemt, die de gelijkberechtiging ten goede komen. Dat is het uitgangspunt van de vember. Mede aan de hand van ambtelijke ontwerp-discussie- dat advies zullen gedeputeerde nota provinciaal emancipatiefa- staten hun standpunt bepalen, cetbeleid. In de nota worden al- Vervolgens zal de nota in de in- gemene beleidsaanbevelingen spraak worden gebracht, gedaan, zoals bevordering van (politieke) vormingsactiviteiten voor vrouwen, benoeming van vrouwen in besturen van door de provincie gesubsidieerde in stellingen, het houden van ver gaderingen op tijdstippen, dat zowel vrouwen als mannen ze kunnen bijwonen en kinderop vang. Het is de bedoeling, dat in het voorjaar een nadere uitwerking van de nota wordt gepresen teerd. Daarin zal dan per be leidsterrein worden aangege ven welke beslissingen moeten worden genomen om vrouwen dezelfde mogelijkheden te bie den als mannen. Jaarlijks zal daarna worden bekeken of die beslissingen ook werkelijk wor den genomen. Iedere gedepu teerde doet daarvan verslag aan de coördinerende gedeputeerde voor emancipatiezaken, me vrouw Maris. Volgende week zullen er twee commissies uit de Raad voor de Volksgezondheid in vergadering bijeen komen. Woensdag 11 november is dat de commissie ziekenhuiszorg. De belangrijkste punten in deze vergadering zijn het advies concept-planningsbesluit over hartchirurgie en het aanstellen van een vierde oogarts in de Oosterscheldeziekenhuizen te Goes. De aanvangstijd is 14.45 uur. De commissie geestelijke ge zondheidszorg en zwakzinni genzorg zal op donderdag 12 Pl33tS6n november, 9.45 uur, een verga dering wijden aan het concept- voorontwerpplan geestelijke gezondheidszorg in Zeeland. Tegelijk met het spreidingsplan wordt een herziening van het plan bejaardenoorden behan deld. De wijziging is nodig, doordat het rijk verandering heeft gebracht in het flankerend beleid en het gecoördineerd ou derenwerk. Flankerend beleid zijn de voorzieningen, die oude ren ten dienste staan om zo lang mogelijk zelfstandig te wo nen. Gecoördineerd ouderen werk heeft onder meer betrek king op plaatselijke activiteiten voor ouderen. Beide vergaderingen zijn open baar, belangstellenden kunnen aan het begin van de vergade ring gebruik maken van het spreekrecht. Ze worden gehouden in Hotel Terminus in Goes. De statencommissie voor wel zijn bespreekt de ontwerpnota in haar vergadering van 16 no- Het spreidingsplan bejaardenoorden en de wijziging van het plan op de bejaardenoorden zijn gepresenteerd. Voordat de plannen worden vastgesteld, wordt de bevolking de gelegenheid geboden daarover een mening te geven. Reacties worden voor 1 december ingewacht (schriftelijk) bij gede puteerde staten van Zeeland, postbus 6001, 4330 LA Middelburg. Bewoners van bejaardenoorden, bewonerscommissies en oude renbonden kunnen bij de opstelling van hun reacties de hulp inroe pen van inspraakcoördinator H.J.M. Benschop, bureau voorlich ting, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 01180-31393. Zij moeten hun wens daartoe kenbaar maken voor 13 november. In de week van 16 tot 20 november worden de besturen en direc ties van de bejaardenoorden en de gemeentebesturen in de gele genheid gesteld hun mening kenbaar te maken. Voor hen worden speciale bijeenkomsten belegd. Het spreidingsplan bejaardenoorden is voor tien gulden te koop in het informatiecentrum van de provincie. Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 01180-31400. Ook de wijziging van het plan bejaardenoorden kost een tientje. Van beide stukken is een brochure gemaakt, die ook in het infor matiecentrum verkrijgbaar is. De brochure is gratis. Uitgangspunt is, dat in een be jaardenoord ten minste zestig en ten hoogste 115 mensen wonen. Dat is al in het plan op de bejaardenoorden (in 1986) bepaald. Aanvaarding van het sprei dingsplan wil niet zeggen, dat alle tehuizen, die niet binnen die grenzen vallen, direct moeten worden aangepast. Elke keer als een bejaardenoord moet worden verbouwd, wordt beke ken hoe het aantal plaatsen in overeenstemming kan worden gebracht met het plan. Voor de berekening is uitge gaan van de vraag en het aan bod in 1 985 en 1 986, het totale aantal bewonersplaatsen in heel Zeeland en het aantal men sen, dat ouder is dan 75 jaar. Nu kunnen er 4.169 mensen in een bejaardenoord wonen. In 1995 is de vraag naar plaatsen 4.895 en in 2005 loopt die op tot 5.235. Als verder wordt gekeken naar de financiële kant van de zaak, dan kan aan die vraag niet wor den voldaan. Wel haalbaar is het huidige aantal plaatsen te RcoiOS handhaven. Aangenomen wordt, dat de wachtlijsten toch niet groter zullen worden. Dat komt, doordat er steeds meer voorzieningen zullen komen, waardoor ouderen langer op zichzelf kunnen blijven wonen. Nu komen er per jaar zo'n 750 plaatsen vrij, maar er zijn 820 mensen die in aanmerking ko men voor verhuizing naar het bejaardenoord. Voor Schouwen-Duiveland wordt verwacht, dat er in 1995 371 plaatsen nodig zijn. Nu zijn er 330, verdeeld over vier be jaardenoorden. Voorlopig blijft de situatie zoals die nu is. De bejaardenoorden zijn nieuw of net verbouwd. Op termijn zou het aantal plaatsen in Zierikzee - als daar een verbouwing op nieuw nodig wordt - verminderd kunnen worden. Er zou dan een nieuw bejaardenoord in Brou wershaven of Middenschou- wen kunnen komen met ten minste zestig plaatsen. Op Tholen zijn er, na de uitbrei ding van Ten Anker, 1 82 bewo nersplaatsen voor mensen uit St. Philipsland en Tholen. In 1995 zouden dat er 210 moe ten zijn. De groei komt volledig op Tholen, want Sint Philips land is te klein voor een eigen bejaardenoord. Bij de verbou wing van Sint Maartenshof en De Schutse kan het aantal plaatsen worden ingekrompen ten gunste van Ten Anker. Noord-Beveland heeft drie be jaardenoorden, waar 167 men sen kunnen wonen. Voor 1995 is dat aanbod te groot, want dan wordt rekening gehouden met honderd plaatsen. De ver mindering kan worden gevon den in de vorming van één be jaardenoord met honderd plaat sen of twee tehuizen met elk vijftig plaatsen. In het plan wordt nog geen keuze gemaakt. Op Zuid-Beveland zijn er 935 bejaardenoordplaatsen en in 1995 zullen er 917 nodig zijn. In Reimerswaal en Kapelle ko men vraag en aanbod overeen, in Goes is er een groot over schot aan bewonersplaatsen en in Borsele een groot tekort. In het plan wordt voorgesteld een nieuw bejaardenoord met 140 plaatsen te bouwen in de Zak. Poelwijck in 's-Heer Arendsker- ke zal daarvoor plaatsen moe ten inleveren. Op Zuid-Beveland wordt eraan gedacht een project op te zet ten, waarbij de bejaardenoor den diensten verlenen aan zelfstandig wonende ouderen. Ook de hulp van huisartsen en de wijkverpleging moet worden vergroot. Als dat allemaal werkt, zullen ouderen minder behoefte hebben om in een be jaardenoord te wonen. Daar mee is rekening gehouden in het spreidingsplan. Walcherse bejaarden hebben de beschikking over 11 76 plaatsen in bejaardenoorden. Voor 1995 wordt gerekend met 1195 plaatsen. Er wordt vanuit ge gaan, dat er in Valkenisse en dan bij voorkeur in Zoutelande, een nieuw bejaardenoord wordt gebouwd met ruimte voor zestig tot zeventig bewoners. Tegelijkertijd moet dan het aan tal plaatsen in Middelburg, Vee- re en Domburg worden verlaagd. In West-Zeeuwsch-Vlaanderen moet het aantal plaatsen van 459 dalen tot 374. Met uitzon dering van Ruschevliet in Schoondijke zullen alle bejaar denoorden in de regio wat moe ten inleveren. In Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen is er in 1995 maar één plaats meer nodig dan nu het geval is. Nu zijn er 257 plaatsen. De si tuatie blijft daarom onge wijzigd. De Kanaalzone is de laatste re gio. Daar kunnen nu 629 men sen in een bejaardenoord wo nen en voor 1995 wordt gere kend met acht meer. Ook hier De Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) heeft, mede namens Na tuur en Vogelwacht Schouwen- Duiveland, bezwaar gemaakt tegen het bestemmingsplan Schelphoek van de gemeente Westerschouwen. Volgens de bezwaarden doet het plan geen recht aan de na tuurwetenschappelijke waarden van het gebied. Bovendien zijn de recreatieve mogelijkheden in strijd met de natuurwaarden van het Oosterscheldegebied en met de uitgangspunten van het beleidsplan Oosterschelde. De hoorcommissie bestem mingsplannen hoort de partijen op vrijdag 13 november, 10.00 uur. Ook op 13 november, maar dan om 11.00 uur, zal een bewoner van Duiveland zijn bezwaar schrift toelichten tegen de be slissing van de voorzitter van gedeputeerde staten (de com missaris der koningin). Het gaat om algemene bijstand. De twee zittingen zijn openbaar en worden gehouden in het pro vinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. worden daarom geen verande ringen voorzien. Bij de opstelling van het sprei dingsplan is gekeken of oude ren zich kunnen vinden in de le vensbeschouwing van het be jaardenoord, waarin zij (willen gaan) wonen. Gebleken is, dat hiernaar pas in tweede instantie wordt gekeken. Het belangrijk ste punt, waarop ouderen voor een bejaardenoord kiezen, is of het tehuis in de buurt staat van hun woonplaats. Ook de kwali teit van de zorg en het gebouw worden belangrijk gevonden. Pas daarna wordt gekeken naar de levensbeschouwelijke richting. Voor de plannen tot spreiding van het aantal plaatsen in be jaardenoorden over de provin cie zal de signatuur daarom ook niet van doorslaggevende bete kenis zijn. 't-H Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 maakt Visse Boomsma Beerenburger 1 liter 477*5- 1983 Chateau Capuartu A.C. Bordeaux 0.75 liter Bourgogne Aligote 0.7 liter-995- Jack Daniëls Hfl C Tennessee Whiskey 0.7 liter BIJ AANKOOP VAN EEN FLES F 5.- RETOUR OP UW BANK OF GIRO Harvey's Manzanilla Q/j Sherry Q. 0.7 litcr-&95- Cötes du Rhöne 0.7 liter-4r95— Reserve des Chapelains 0.7 liter 37*5" Boomsma Vlierbcssen- jenever 1 liter 457*5— Heineken 24 x 30 cl MET GRATIS FLESOPENER Joscp Guy*** cognac 0.7 Iitcr3é7*5 Canadian Club Whiskey 0.7 liter 377*5- William Lawson's Whisky 0.7 liter 3(475- Croft Sherry medium of dry 0.7 liter 4445^ DufF Gordon Sherry medium of dry 0.7 liter-87*5- Patemina Banda Azul of Dorada 0.7 liter-845- Bols jonge jenever 1 liter Bokma jonge jenever 1 liter Parade Vieux 1 liter4955- 3-11-87 Aanbiedingen zijn geldig t/m zaterdag 14 november Wij maken nog steeds de echte kapokmatrassen. De gezonde manier van slapen Franko levering in geheel Zeeland. Slaak 72, Rotterdam, tel. 010-413.19.92 "Dotnet- e* 6ene*&iuie«t

de Vlissinger | 1987 | | pagina 13