Dick Boon kreeg eremedaille van de stad Blois TOUR DE MUSIQUE MET KUIPERSPOORTORKEST Ook boek onder de titel 'Heiligen uit de modder' FOTO/VIDEO VERSCHOORE oofiman I NIEUW! AUTOCENTER Middelburg PRIJZEN-FESTIVAL BIJ BALANCE 50% KORTING HET WEEKBLAD VOOR WALCHEREN □ÉX^ISSINGER MODE VOOR ELKE LEEFTIJD 0\C\ EXPOSITIE VAN PELGRIMSTEKENS IN ZEEUWS MUSEUM FOTO j SERVICE UURI Klaar Zie onze advertentie elders in dit blad. Tevens 10% korting op niet afgeprijsde art. bij inlevering van deze advertentie. Er gebeurde wat bij Puccini. "Ik kan het niet om schrijven. Noem het maar hèt", sprak Ineke Bouw meester uit Arnemuiden na afloop plechtig en nog duidelijk onder de indruk. "We hebben gespeeld als nog nooit", was de mening van alle orkestleden. Ontroering alom. 'Men' had het toch maar gefikst. Niettemin oog voor dagelijkse pretjes, zoals dat aar digheidje voor dirigent Dick Boon van het orkest van de Zeeuwse Muziekschool. In het midden van de aula waar de musici een glas wijn nadronken, werd hij - 'Happy Birthday' - toegezongen. Vervolgens moest hij 27 kaarsjes op gebak uitblazen; een verrassing voor zijn verjaardag van zijn muzikale buitenlandse vrienden. Duivelse ogen De componist Goede contacten Een vervolg terwijl u winkelt! Kodak Express DEZE WEEK IN Verboom Verburg Herenbeauty Rubrieken Jong modisch tot modisch klassiek BOVAG-GARANTIE AANBIEDINGEN KANAALWEG 2 TEL. 01180-38638 Kleine Markt 9, Vlissingen op de merken: Sandwich - Easy-Piece - Clever - Slim - Thomas - Basic - Simple Standard enz. Woensdag 28 oktober 198' oplage 22 800 wekelijks grétis huis aan huis op geheel Walcheren in combinatie met de faam. totale oplage 44.950. uitgave provinciale zeeuwse courant b.v administratie: markt 51, postbus 5017, 4330 ka middelburg, 01180-81162 advertentie: walstraat 56-60. postbus 18, 4380 aa vlissingen. 01184-84000. privé w melse. 01184-62320 redaktie: ad hanneman. 01180-81170 De Middelburger Dick Boon heeft afgelopen zaterdag de ere medaille gekregen van de Franse stad Blois. Dat gebeurde voor aanvang van het concert van zijn Kuiperspoortorkest in La Halle aux graines. De leraar van de Zeeuwse Muziekschool kreeg de medaille uit handen van de eerste burger van de kasteelstad aan de Loire. Burgemeester Klaus Sudreau on derstreepte in een vlammend be toog de inzet van de Zeeuwse diri gent voor het internationale con cert die dag. Dat werd gehouden in het kader van Musique Espe- rance. Overigens een uniek con cert, waarbij de internationale taal der noten inhoud kreeg door samensmelting van Zeeuwen, Zwitsers, een Frans koor en Fran se solisten. Musique Esperance (hoop) is be dacht door de Argentijnse pianist Miguel Angel Estrella. Onder het militaire bewind in zijn land zat hij twee jaar in de gevangenis. Estrella nam zich toen voor om - 'Met muziek hoef ie niet te zeg gen: Ik hou van ie* Blois afgelopen zaterdag nacht. In de Franse stad aan de Loire had de hele strijkers huishouding van het Kui perspoortorkest zich één dag ervoor gevoegd bij leden van een Zwitsers orkest, Saint- Jean uit Geneve, en zangers van het plaatselijke (Franse) koor La Cantoria. Binnen een etmaal vormden de ongeveer honderdvijftig amateurmusici een eenheid met (beroeps)so- listen. Het concert zaterdaga vond in La Halle aux Graines werd een pronkstuk waarbij de emoties zowel in de zaal als in de orkestbak de vrije hand kregen. Frido Diepeveen: Voorzit ter of zoiets Hoe het kwam dat de muzikale talenten van de amateurs zo opti maal werden benut, luidde de vraag. Geen duidelijk antwoord. Was het de Zwitserse dirigent Klaus Maurer die vol bezieling strijkers, blazers en koor na de pauze opzweepte tot grote hoogte in Messa di Gloria van Puccini? "Die ogen van die man...duivels af en toe", stelde Josje Vaandra ger uit Domburg achter haar alt viool vast. Of was het gewoon de ambiance - het doel: Musique Esperance, een door de Argen tijnse pianist Miguel Angel Estrel la opgerichte organisatie? Tijdens zijn gevangenschap onder het Ar gentijnse militaire bewind had de ze man zich voorgenomen de mu ziek te gebruiken om de verhou dingen tussen mensen te verbete ren. Hij stichtte Musique Espe rance, een organisatie die lang zaam maar zeker wereldwijd be kend wordt. Het programma liet weinig ruimte voor rust. Meteen na de tien uur durende busreis moesten de Zeeu wen vrijdag aan de slag. Immers: Niet alleen Puccini's - moeilijke - Messa di Gloria stond op het pro gramma, ook twee harpconcer- ten. Samen met de Zwitserse mu zikanten speelden de Zeeuwen de mis van de Italiaanse componist en 'Morceau de Concert' voor harp en orkest van Camille Saint Saens. Voor het harpconcert 'Promenade Renaissance' van Ph. de Froberville moesten Dick Boon en de zijnen alleen op draaien. Zonder dirigeerstok bij de hand - Boon: "Dit zit nog in mijn koffer in de bus". - weid begonnen. En nog maar enkele onzekere noten hadden de concertzaal gevuld of er ging een rilling door het orkest. De eminente componist kwam de tot concertzaal omgebouwde graanbeurs binnen. Aandachtig luisterde hij. "U moet uw solo met meer gevoel spelen. Meer ro mantiek", dicteerde hij streng doch helemaal Frans (dus char mant) de eerste violiste Clara Brouwer. Maar er zat haar iets dwars. Achter haar - op de tweede rij - speelde het echtpaar Klaus en Marianne Maurer. "Dat zijn gi ganten in het vak. Ik hoor ze ge woon denkenMaar ik drink maar een wijntje voor de uitvoe ring. Dan gaat het misschien beter". Of de violiste uit Goes een wijntje had gedronken? Ze was er na het concert niet duidelijk over. Het duet met de harpiste Christine Dedieu in Robervilles stuk speel de ze aangrijpend en het verliep precies zoals de componist het had bedoeld. Froberville spon taan enthousiast na afloop: "Kortgeleden speelde een kamer orkest dit stuk voor de radio. Maar zoals jullie de tempo's vol gen, zo heeft nog niemand het ge daan. Formidable". Het concert in Blois. "Een spek takel om nooit te vergeten", oor deelden de dames en heren van het Kuiperspoortorkest. "We hebben veel te danken aan Dick Boon", legt Frido Diepeveen uit die zijn functie als 'Zoiets als voorzitter van het orkest' om- Repetitie in La Halle aux Graines schrijft. "Dick heeft goeie con tacten. Hij weet steeds weer musi ci van kaliber te vinden die bereid zijn om met amateurs te spelen. En wat er dankzij hem nu weer is gebeurd, dat samenvoegen van amateurs uit Frankrijk, Zwitser land en Nederland, aangevuld met beroeps, is als geheel veel meer dan de som der delen. Het niveau van de uitvoering was ho ger dan we redelijkerwijs hadden kunnen verwachten". De Middel burger Diepeveen, cellist en in zijn dagelijkse leven verkooplei der van een bedrijf in Venlo, voegt er nog aan toe dat de or kesten en het koor 'Thuis' sinds maart hebben gerepeteerd. Onder de noemer 'Musique Espe rance' musiceren is volgens Dick Boon een prachtige manier om amateurs en beroeps bijeen te brengen. Samen met de Zwitserse violiste Marianne Maurer legt hij uit dat ze dankzij de filosofie van de Argentijn op het idee kwamen voor dit concert. Ook de harpiste en leidster van het Franse koor, Catherine Dedieu, heeft die kar getrokken. Het drietal was dik te vreden. De muziek had haar werk gedaan. "Ik zag dat veel mensen hun emoties niet de baas konden blijven. Ook ik had het moeilijk na afloop", geeft de violiste uit Zwitserland toe. "Maar huilen en meevoelen is de kracht van muziek". Huilen en meevoelen? "Ja. We merken dat in de gevangenis. We werken daar nu een half jaar in het kader van Musique Esperan ce, één keer per maand. Het ver eist natuurlijk een aparte aanpak. We zijn begonnen met rock en blues en doen nu alles. Zowel zware criminelen als dienstweige- raars doen mee. Je merkt dan dat muziek emoties losmaakt. Deze mensen hadden vergeten dat ze die nog hadden. Zo is er een Rus die tien jaar moet zitten. Hij is be gonnen aan een vioolstudie", zegt Marianne Maurer. "En", bena drukt ze, "we willen ook geijkte patronen in de muziekwereld doorbreken. Er wordt vaak door musici een voor mij onbegrijpelij ke status opgehouden. Want mu ziek maken is toch gewoon fan tastisch. Met muziek hoef je bij voorbeeld niet te zeggen: Ik hou van je. Je laat het gewoon horen". "Blois krijgt een vervolg", weet Dick Boon heel zeker. "Het is ons allemaal enorm goed bevallen". Volgens Boon, fluitist van beroep en uit idealisme dirigent van het Kuiperspoortorkest, gaat de groep volgend jaar weer naar Blois. Misschien wel om er een concert te verzorgen met de oprichter van Musique Esperan ce, Miguel Angel Estrella. "F.n dan meteen erna hetzelfde concert in Genève. We hebben de smaak te pakken. Het samenvoegen van deze orkesten past in het doel van deze vredesorganisatie. En daar willen we verder mee. In Zee land....? Wie weet. Maar dan moeten we gastgezinnen vinden voor wel heel veel mensen". Clara Brouwer (links) en de Zwitserse violiste Marianne Maurer. Klaus Maurer en Dick Boon delen handtekeningen uit in de tuin van een buiten nabij Blois. In het Zeeuws Museum in Middelburg is vanaf 16 november een tentoonstelling te zien van middeleeuwse pelgrimstekens die in Zeeland zijn gevonden. Bedevaarten, pelgrimssouveniers en een overzicht van pelgrimsoorden die Zeeuwse bedevaartgangers bezochten, zijn de onderdelen van deze expositie. Dick Boon (rechts) neemt het stuk voor harp en orkesi nog even door met componist Froberville. De afgelopen tien jaar zijn ruim 700 pelgrimstekens in het Ver dronken Land van Zuid-Beveland aan het licht gekomen. Zo'n groot aantal voor een relatief klein gebied is uniek voor Euro pa. Dit grote aantal vondsten is te danken aan de zeer gunstige vondstomstandigheden. In het Verdronken Land kunnen na ruim viereneenhalve eeuw name lijk nog steeds 'verdronken' dor pen uit de middeleeuwen worden aangetroffen. De tentoonstelling geeft eerst een inleiding over middeleeuwse be devaarten, de archeologische be tekenis van de vondsten en de re sultaten van de bestudering van de onderscheidingstekens. Ver volgens wordt er een overzicht ge geven van de 44 pelgrimsoorden die Zeeuwse bedevaartgangers be zochten. Deze plaatsen liggen ver spreid tot in alle uithoeken van Europa: van Sint Andrews in. Schotland tot Santiago de Com- postela in Spanje. 'Heiligen uit de modder' is niet al- als hij vrij kwam - een groot deel van zijn muzikale werk in dienst te stellen van onderdrukten, waar dan ook. Dick Boon kwam in contact met deze organisatie via een bevriend Zwitsers echtpaar, de beide vio listen Klaus en Marianne Maurer, broer en schoonzus van de solo altviolist van het Amsterdamse Concertgebouworkest, Mathias Maurer. Ook het echtpaar Mau rer kreeg eveneens een eremedail le van de stad Blois. Badhuisstraat 60 Vlissingen Chuhty control scri icc A Slager Verboom (worsten) vindt dat Vlissingers een ander soort humor hebben dan Rotterdammers. De familieslagerij in 'uit het zakenhart'. Albert Verburg uit Vlis singen doet dingen die anderen niet voor me kaar krijgen. 'Iets te le zen' bijvoorbeeld. Heren verzorgen hun schoenen vaak beter dan hun gezicht. Toch kunnen ze er voordeli ger uitzien, vindt Jan Louisse. Korte informatie, film, podium, expositie, le zen, kerkdiensten, me dische weekeinddien- sten en voorlichting van gemeente en pro vincie. Gratis bij inlevering deze advertentie SIRVICI KWAttUlI GARANTIt IANÜI DflM SOMIDOHBURG ■■■ni 180 13221 Plein 1940-2 - Telefoon 01180-12560 4331 LH MIDDELBURG Zoekt u een jonge gebruikte auto met profiteer dan nu van onze schitterende leen de titel van de tentoonstel ling. Onder die titel verschijnt bij de opening van de tentoonstelling óok een boek. R. van Heeringen, A. Koldeweij en A. Gaalman maakten dit boek. Deze publica tie geeft nieuwe informatie over het Westeuropese bedevaartswe zen en in het bijzonder over de Zeeuwse bedevaartstochten. Het is na 16 november verkrijgbaar in het Zeeuws Museum en bij de boekhandel.

de Vlissinger | 1987 | | pagina 1