tt<o~ Tentoonstelling 'veiligheid voor ouderen' in Middelburg 'IN WEER EN WIND' DE OUDE VISSERIJ IN ZEELAND Pleidooi voor Zeeuws visserij museum ^1 'Honger hoeft niet' e wenementen De komende weken vol op in Zeeland W/< ooftman HET WEEKBLAD VOOR WALCHEREN Presentatie Jeugdboek over geschiedenis van Oosterschelde DE\£|SSINGER Bekend koor zingt voor vluchtelingen MODE VOOR ELKE LEEFTIJD ROND 1600 OUDEREN STERVEN TENGEVO 'AL De journalist Ed Reindersma (47) maakt zich zorgen over de toekomst van het verleden. Hij hoopt vurig dat zijn boek 'In weer en wind' 'iemand' op het pro vinciehuis wakker maakt. De geachte gedeputeerde Ventevogel bijvoorbeeld, die als een tijger de belan gen van Neeltje Jans behartigt zou er misschien door wakker worden geschud. Want: er dreigt veel verloren te gaan van de Zeeuwse visserijgeschiedenis. „In het maritieme museum in Antwerpen hebben ze meer over Zeeland dan hier in de provincie her en der ligt opgeslagen", weet Reindersma. Veel foto's Landbouw J. .RA. Rossël tandprotheticus Kunstgebitten reparaties en vernieuwingen DEZE WEEK IN Vc Vlissingen Mannenkoor I/Vestende electro Rubrieken BACK OOST-SOUBURG MM MIDDELBURG Jong modisch tot modisch klassiek oplage 22 800 wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren in combinatie met de faam. totale oplage 44.950. uitgave provinciale zeeuwse courant b.v administratie: markt 51, postbus 5017, 4330 ka middelburg. 01180-81162 advertentie: walstraat 56-60 postbus Rond de 1600 65 plussers overlij den jaarlijks als gevolg van een ongeval thuis. Dat is maar liefst 78 procent van alle dodelijke on gevallen die elk jaar in en om het huis plaatsvinden. Daarnaast komt nog een 45.000 mensen in die leeftijdscategorie in het zie kenhuis terecht. Voor de Stich ting Consument en veiligheid wa ren deze cijfers aanleiding om wat extra aandacht te schenken aan het onderwerp 'Veilig op leeftijd'. Sinds vorig jaar reist de stichting door het land met een ten toonstelling die dit onderwerp centraal stelt. Op dinsdag 13 ok tober is ze te zien in de Concert en Gehoorzaal aan de Singelstraat in Middelburg. De stichting heeft alle ouderen op Walcheren uitgenodigd om wat te komen opsteken van wat er op de expositie is te zien. Ook mensen die beroepshalve veel met oude ren in contact komen zijn uitge nodigd. Er wordt uitgebreid stilgestaan bij Afgelopen zaterdag kwam het boek 'In weer en wind' met de ondertitel 'De 'oude' visserij in Zeeland' uit. Het is een pro- dukt van jarenlang sparen en vergaren plus oude herinnerin gen bewaren van de in Veere geboren P.J. Huijbrecht, te genwoordig burgemeester van Bergambacht (ZH). Rein dersma werd begin 1986 er bij gehaald. En daarmee kwamen geschiedenis en journalistiek op één lijn. De uitgave was nipt op tijd. Niet alleen Den Boer Uitgevers in Mid delburg zag dat de belangstelling voor maritieme zaken in Zeeland groot was. Ook de uitgeverij Link in Amsterdam was al héél ver met de produktie van een boek over het Zeeuwse vissersverleden. Net zoals de verhalen over landarbei ders bundelde de Amsterdamse firma een aantal interviews, met oude vissers van Cees Slager. In Amsterdam wordt nu gewikt en gewogen of men wel nog tot uitga ve moet overgaan. Het produkt van de verzamelaar en de journalist is samengebracht leesbaar. „De vraag was", legt de Vlissinger Reindersma uit, „hoe moet je de geschiedenis van de visserij toegankelijk maken voor een breed publiek. We hebben er daarom de sociale aspecten bij gehaald". Reindersma is daarvoor op pad gegaan en heeft onder meer gesproken met Marien Siereveld uit Arnemuiden. Deze vertelt in het boek over de erbarmelijke toestanden waaronder de vissers hebben geleefd. Maar diezelfde Siereveld ging wel terug naar de visvangst ofschoon hij 'aan de wal' bijna drie keer meer kon ver dienen. In het begin van dat ver haal legt de auteur uit dat het voor de vissers sappelen was. En dat gold voor iedere vissersge meenschap. „Of het nu Marien Siereveld was uit Arnemuiden, Nol Huijbrecht uit Veere, Chris Landa uit Bergen op Zoom, of een visser uit één van de andere Zeeuwse vissersgemeenschappen. Het was overal hetzelfde". Van het woord romantiek in de afsluiting van de Oosterschelde. Maar steeds meer mertsen sluiten zich bij de actie tegen totale af sluiting aan en de regering kiest uiteindelijk voor een compromis: een stormvloedkering. 'Wie keert het getij?' is het achtste kinderboek van Miek Dorrestein. Doordat ze lange tijd in Brazilië en Nieuw-Guinea ge woond heeft en ze, terug in Ne derland, ontevreden was over het beeld dat in de media gegeven werd van het leven in de ontwik kelingslanden, begon ze te schrij ven voor jongeren. "Ik had in Brazilië en Nieuw-Guinea veel meegemaakt waarover ik wilde praten. Maar in ons land was daar nauwelijks interesse voor. Later begon ik me te ergeren aan de eenzijdige informatie, die door de media over ontwikkelingslan den wordt verstrekt. Is er in Bra zilië alleen maar politiek geweld, corruptie en honger? Ik kon niet meer zwijgen en begon te schrij ven. Want in die ontwikke lingslanden wordt ook normaal geleefd. De mensen zijn er vrolijk en verdrietig, er wordt gespeeld en gezongen. Kinderen zijn over de hele wereld hetzelfde, alleen hun levensomstandigheden zijn anders". Maar na weer jaren in Nederland gewoond te hebben ontstond bij Miek Dorrestein de behoefte om over dingen te schrijven die kin deren hier bezighouden. Zo schreef ze enkele jaren geleden 'Veertien dagen op een ijsschots' waarbij ze gebruik maakte van ar- chiefgegevens over een visser uit Durgerden die met zijn twee kin deren in 1894 lange tijd op een ijs schots door moest brengen. Ook 'Wie keert het getij?' is (vooral) gebaseerd op archiefge- gevens. Hierbij heeft de schrijfster veelvuldig gebruik ge maakt van het Zeeuws Documen tatiecentrum. Wat het Zeeuws Documentatiecentrum zoal aan informatie te bieden heeft werd toegelicht door mevrouw Jonge- jan. Zo zijn er beschrijvingen van overstromingen in Zeeland in de middeleeuwen, films, geluidsban den en foto's van de watersnood in 1953 en is er uitgebreide docu mentatie over de Deltawerken. Miek Dorrestein Adjunct-directeur F. Brinkman van Uitgeverij Ploegsma overhan digde vorige week zaterdag in de Zeeuwse Bibliotheek de eerste exemplaren van het boek 'Wie keert het getij?' aan de auteur Miek Dorrestein. Nadat de kin derboekschrijfster een passage uit haar boek had voorgelezen wer den de eerste gesignéerde exem plaren overhandigd aan de burge meesters van Veere, Westerschou- wen en Wisscnkerke. De presen tatie werd aangevuld door een toespraak van mevrouw M.E. .longejan, hoofd van het Zeeuws Documentatiecentrum, over 'de Zeeuwse bibliotheek als inspira tiebron'. Ter afsluiting werden twee videofilms getoond over het ontstaan van Nederland en over de bouw van de stormvloedkering in de Oosterschelde. Het boek 'Wie keert het getij?' geeft een beeld van wat zich af speelde rond de bouw van de pij- lerdam in de Oosterschelde. Het verhaal gaat over Michiel die tien jaar oud was toen hij voor het eerst meedeed met acties tegen de voorgenomen afsluiting van de Oosterschelde. Hij wordt daarbij aangespoord en gesteund door een iets oudere zus. Er ontstaan wrijvingen thuis, want vader, als ingenieur betrokken bij de uitvoe ring van het Deltaplan, en groot vader zijn voorstanders van totale wife" 'A- Ed Reindersma oude visserij wil Reindersma niets weten. Het was eerder de vrijheid, het op zee zijn, dat de mensen bond. „Ten onrechte wordt dit kei harde bestaan omgeven met een waarvan romantiek. Maar ro mantiek en visserij gingen en gaan niet samen. Maar hoe slecht de omstandigheden ook waren: geva ren werd er. Vanuit al die vis sersplaatsen in Zeeland gingen de vissers er op uit in hun hoogaar- sen, hengsten en boeieraken, hun verwanten soms in angstige span ning achterlatend. In houten scheepjes, meestal niet meer dan veertien meter lang en zonder mo tor, vechtend tegen weer en wind en... tegen de armoede", staat in de inleiding. Bewaren wat er bewaard kan wor den. Neeltje Jans als mogelijke thuishaven voor een visserijmu seum en inzicht geven in de wijze waarop vorige generaties vissers hun kost moesten verdienen. Reindersma - hij woont nu veertig jaar in Zeeland - wil er zich graag voor inspannen en hij hoopt dat er iemand op het provinciehuis door 'In weer en wind' wakker wordt geschud. En het nautische boeit hem boven alles. Hij kan niet zonder het water, geeft hij toe. Bovendien komt hij uit een vissersfamilie (Middelharnis). „Ik heb daardoor altijd belangstelling gehad voor de visserij". In het boekje wordt met veel fo to's en tekeningen verduidelijkt wat er allemaal was. De kleding, een garnalenkor, een scheerbord, toepassing van een wipperstok, een kolen- of zoutkist, modellen van slagrijven en een mossel- mand, het zijn voorbeelden van tekeningen die we aantreffen in dit visserijboek. Tekeningen om dat de originele niet meer bestaan of misschien ergens op zolder van een oud visserhuisje half vergaan onder minder bruikbare rommel ligt. „Met een museum zouden die dingen allemaal bewaard kun nen worden en zouden we meer weten over de wijze waarop vissers vroeger hun brood verdienden", stelt Reijndersma vast. Helemaal tevreden over het docu ment dat hij met zijn compagnon Huijbrecht heeft gemaakt is hij niet. „De uitgever gaf ons deze ruimte. We konden er niet meer van maken. Dan was het boek te dik en te duur geworden. Ik zou namelijk nog ontzettend graag hebben gepraat met een vrouw die vroeger met een viskarretje langs de deur leurde. Maar ook met een garnalenpelster uit Brouwersha ven. Maar die was er niet meer. En dat is wellicht een voorbeeld van het feit dat we enorm snel moeten gaan verzamelen om ergens cen traal een visserijmuseum op te richten. Sommige zaken zijn er al niet meer. En de directeur van het maritieme museum in Antwerpen ligt op de loer om alles wat los en vast zit te pakken te krijgen". 'In weer en wind', 'De 'oude' visserij in Zeeland' is een uitgave van Den Boer Uilgevers in Middelburg. Tekst: Ed Reindersma en P.J. Huijbrecht, grafische vormgeving GA. van der Endt, omslagtekening Marthv van der Werff. Prijs: 34.50. het voorkomen van ongevallen door de stichting zelf en Veilig Verkeer Nederland doet hetzelfde over het verkeer. Verder is onder meer de gemeentepolitie aanwezig om tips te geven over inbraakpre ventie en de PZEM schenkt aan dacht aan water, gas en electrici- teit. Ook de Vrouwen Advies Commissie voor de woningbouw is er en de Nederlandse Brand wonden Stichting laat iets zien over voorkomen van brandwon den. bij de stand van Meer Bewe gen voor Ouderen worden volks dansen uitgevoerd en het plaatse lijk kruiswerk geeft voorlichting over gezond eten. Naast genoemde organisaties zijn er nog meer instellingen die alle maal met goede bedoelingen in formatie geven. En wie dat alles heeft bekeken hoeft zich verder niet te vervelen, want 's morgens treedt het Middelburgs ouderen- koor 'Zang houdt jong' op en het bejaardenkoor 'Veere' zingt 's middags. Deo Canteimis uit Rotterdam treedt zaterdag 10 oktober op in de Nieuwe Kerk in Middelburg. Het koorconcert (gratis toegang) begint om 19.30 uur. Wel wordt er een collecte gehouden, want voor de organisatie van dit con cert tekent de Stichting ZOA- Vluchtelingenzorg uit Apeldoorn. De opbrengst van die collecte is bestemd voor de medische zorg in het vluchtelingenkamp Ban Vinai in Thailand. Het koor Deo Cantemus werd op gericht in 1935 en telt momenteel 380 leden. Arie Prink is sinds 1951 dirigent en de zangers wor den op het orgel begeleid door Jan van Weelden. Deo Cantemus is vooral bekend geworden door zijn Doelenconcerten die sinds 1966 elk jaar rond de kerst in Rot terdam worden gegeven. Het koor maakte diverse buitenlandse reizen waaronder Engeland, Zwitserland, Canada en Israël. Huismuziek - Onder het motto 'samen muziek maken is veel leu ker' houdt de Zeeuwse Sa- menspeelgroep van de Vereniging voor Huismuziek op 10 oktober van 13.45 tot 16.30 uur een sa- menspeelbijeenkomst in de mu ziekschool aan de Zusterstraat in Goes. Naast muziek uit de renais sance, barok en romantiek komen ook twintigste-eeuwse compo nisten aan bod. Dat honger in de wereld niet nodig is, wordt van 10 tot en met 17 oktober duidelijk ge maakt in een landelijke actie. Ook Zeeland haakt daarop in. Onder de titel 'Honger hoeft niet' is onder meer een aantal tentoonstellingen te zien in Middelburg, Zierikzee, Hein- kenszand en Terneuzen. Ver der zijn er activiteiten die va riëren van muziekoptredens tot straatfheater en van kerk diensten op zondagen tot in formatiebijeenkomsten. Do centen in het voortgezet on derwijs kunnen deelnemen aan workshops. Doel van de 'Honger hoeft niet'- week is informatie geven over het wereldvoedselvraagstuk. Ook worden mogelijkheden aangege ven om een einde te maken aan de honger in de wereld en hoe daar uit Nederland aan kan worden bijgedragen. Een landelijk sa menwerkingsverband nam het ini tiatief voor deze actie. In Zeeland haakte een aantal organisaties hierop in. Elke groepering doet op een geheel eigen wijze mee. In de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg is van 10 tot en met 31 oktober een tentoonstelling te zien onder de titel 'De Derde We reld naderbij'. Deze expositie is het resultaat van 35 jaar fotogra fie in ontwikkelingslanden van fotograaf Peter Pennarts. Er wor den beelden getoond uit India, Pakistan, Tunesië, Libië, Egypte en Zuid-Amerika. De Middelburgse wethouder Fyke Boersma-Smitskamp opent vrij dag 9 oktober deze tentoonstel ling. Daaraan vastgekoppeld zit die vrijdag een thema-avond on der de titel 'Beeldvorming: wereld in zwart-wit'. Er staat een optre den van Trio Tropical op het pro gramma (volksliedjes en fragmen ten uit het leven in het Caralbisch gebied en Suriname) en een speel film, "Het brandend verhaal" van de Nederlander Meino Zeil maker. Deze film uit 1983 laat Wij HEBBEN 'GEENTKAKTDR NÖPltf WIJ HEBBEN 05bEN PIS ZUN VEEL GOEDKOPER zien hie een inwoner van een eiland in de Stille Zuidzee de Ne derlandse samenleving beleeft. De medesamensteller van de ten toonstelling, de journalist Jan Glissenaar, presenteert het nieu we fotoboek 'Derde Wereld na derbij'. Dit openingsprogramma vrijdag begint om 20 uur, de speelfilm begint om 21.30 uur. De organisatie van deze avond is in handen van het COSZ (Centrum ontwikkelingssamenwerking Zeeland). In Zierikzee en Terneuzen worden tentoonstellingen ingericht in de plaatselijke wereldwinkels. De Rijksscholengemeenschap Prof. Zeeman in Zierikzee heeft een ex positie 'Honger hoeft niet' met een computerprogramma. I)rs. P. Bukman, minister van ontwikkelingssamenwerking, opent maandag 12 oktober een tentoonstelling 'Werktuigen in ontwikkeling' in De Stenge in Heinkenszand. De drie Zeeuwse landbouworganisaties en het Zeeuws Agrarisch Jongeren Con tact namen hiervoor het initiatief. Op die tentoonstelling zijn werk tuigen uit de Derde Wereld te zien, aangevuld met foto's van het project 'Trekkracht voor Ke nya'. Ook is er een deskundig- heidsspei in die tentoonstelling ondergebracht, waarin kennis van de Derde Wereld kan worden ge toetst. Gangbare sprookjes rond- JEANS MEXX MEXXMEN DOBBER HANES Martomod LEVI S LEE Mustanq Rifle Scotch en Soda Edwin Pcinmo So What Campri News BALL PRIVATA SAM PA Spec, voor slechtzittende protheses en ingevallen gezichten Spoedig klaar. Tel. afspraken 01184-14533 Hobeinstraat 52, Vlissingen Geert Bouwman, de begaafde middenvel der van vc Vlissingen, hoopt op meer steun van het publiek. Qua aantal is Vlissingen in de unieke positie dat het vrijwel de meeste toeschouwers in het voetbal trekt. Nu moe ten die toeschouwers hem en zijn maatjes maar flink toe schreeuwen. Het Middelburgs Man nenkoor ontvangt een Belgisch koor. Uitwis selingen zijn enorm goed en ook leuk. De Middelburgers verheu gen zich op de komst van de zuiderburen. Bank en gemeente steunden Westende Electrotechniek. Het had meer gekund, maar de zaak kan nu weer vooruit. Direc teur Bartho van Weer- lee in 'uit het za- kenhart'. Korte informatie, film, podium, expositie, le zen, kerkdiensten, me dische weekeinddien- sten en voorlichting van gemeente en pro- \vincie. - "sfeervol tafelen" nieuw time /VbcjOf gjfdfTOmwoitfced* weer 7 nieuwe serviezen bij: St RVICt KWAllltlT GARANT It lANGt OtlfT bO MIDDt t BURG 01180 13221 om het voedselvraagstuk beslaan in De Stenge een veertig meter lange 'Honger hoeft niet'- tentoonstelling. De tentoonstel ling in De Stenge blijft tot vrijdag 16 oktober staan. Plaatselijk zijn er nog op zichzelf staande activiteiten. Zo is het straattheater van het CNV zatei- dag 10 oktober in Goes op de za- terdagmarkt en het probleem 'zuivere koffie' wordt in Middel burg op woensdag 14 oktober on der de loep genomen in de We reldwinkel vanaf 19.30 uur. Het zelfde onderwerp krijgt een dag later aandacht in de gereformeer de kerk van Veere, waaraan ook wordt meegewerkt door Nico Roozen van Solidaridad. Donder dag 15 oktober begint in De Sten ge in Heinkenszand de workshop voor docenten in het voortgezet onderwijs. 'Af FCHTF HERFSTOPRUIMING OM VAN TE Nu bij FOTO-VIDEO BACK in Vlissingen, Middelburg en Goes. Zie onze etalages. Wees er snel bij, want: OP OP! FOTO - VIDEO COMPUTERS VIISSIWilN MHMMIHUHI. M*S De grootste speciaalzaak in vrijetijdskleding Plein 1940-2 - Telefoon 01180-12560 4331 LH MIDDELBURG

de Vlissinger | 1987 | | pagina 1