Kinderopvang Letten op landbouwtrekkers groeneveld heeft ook voor u Meer kinderen het beste hoortoestel iyicc1 tviiiucicii I Groeneveld audiciens Zeeland hielp Nepal Zesjarig Nienke won enorme rups bij Visser 900 kabelaansluitingen in Souburg Afro-Surinaamse beelden en schilderijen geëxposeerd in Rabobank Woensdag 7 oktober 1987 DE FAAM - DE VLISSINGER 1 ■- Vanaf eind september wordt weer actie gevoerd om het weg verkeer extra opmerkzaam te maken op het langzame land- bouwverkeer. Het gaat om de actie Letten op landbouwtrekkers. Ongelukken Aandacht IX HE ROEP De 1000e D (G> p Bedrijven en instellingen in Zeeland kunnen voor de opvang van kin deren van hun personeel plaatsen kopen in de kinderdagverblijven in Zeeland. Zo'n kinderopvangplaats kost het bedrijf per jaar 11,5 duizend gulden. In Zeeland zijn er kinderdagver blijven in Terneuzen, Biggekerke, Middelburg en Vlissingen. Geza menlijk vormen zij de werkgroep Bedrijfsopvang Zeeland. De werkgroep wordt gesteund door de stichting Overleg Kindercen tra Zeeland. Bedrijven en instel- linge, die kinderopvangplaatsen De opvang is bedoeld voor kin deren van nul tot vier jaar - het tijdstip, waarop zij naar de ba sisschool gaan. De kinderen worden gedurende de werkda gen opgevangen en verzorgd. Een werkdag beslaat tien uur, dus als de volle tijd voor één kind wordt gebruikt, gaat het om vijftig uur. Meestal is het zo, dat ouders gebruik maken van enkele dagen of ochtenden of middagen van de week. In de meeste gevallen zal het zo zijn, dat één gekochte opvangplaats ruimte biedt voor meerdere kinderen. De bedrijven kunnen de kosten voor een deel doorberekenen aan de personeelsleden die van de opvang gebruik maken. Geadviseerd wordt de tarieven van het rijk hiervoor aan te hou den. Bovendien kan een deel van de kosten worden afgetrok ken voor de belasting. Bedrijven en instellingen kun nen op deze manier veel goed koper voor kinderopvang zorgen dan wanneer zij een bedrijfscrè- che zouden inrichten Kinderdagverblijven kunnen door de gekochte opvangplaat sen uitbreiden. Nu werken zij in de meeste gevallen met wacht lijsten. Dat heeft weer tot ge volg, dat veel vrouwen alsnog moeten besluiten te stoppen met werken als zij kinderen krijgen. willen kopen, kunnen direct, contact opnemen met het dag verblijf, waarmee zij in zee wil len gaan. In de brochure Kinderopvang voor bedrijven en instellingen staat vermeld waar de vier kin derdagverblijven zijn gehuis vest, hoe de koop kan worden gesloten en waaraan partijen zich vervolgens hebben te houden. Voorzitter R. Ruules van de Kring van Werkgevers in de Ka naalzone heeft de brochure woensdag in Middelburg in ont vangst genomen van emancipatie-gedeputeerde E. Maris-Koster. De provincie heeft voor de op vang van de kinderen van de ambtenaren, die in dienst zijn van het provinciaal bestuur, al enkele jaren twee opvangplaat sen in het kinderdagverblijf in Middelburg. Van die twee plaat sen wordt door vijf kinderen ge bruik gemaakt. De brochure Kinderopvang voor bedrijven en instellingen kan worden besteld bij de stichting Overleg Kindercentra Zeeland, Roozenburglaan 89a, 4337 JB Middelburg, tel. 01180-23475, mevrouw E. Akkermans. De actie Zeeland helpt Nepal, gehouden om het onderwijs in Nepal te verbeteren, heeft f 745.692,14 opgebracht. Van dat geld kunnen in Nepal 62 schooltjes worden gebouwd en ingericht. Per schooltje gaat het om twaalf duizend gulden: 8,5 dui zend voor de bouw en 2,5 duizend voor de inrichting. In het verslag over de actie, dat lichtingsmateriaal kwam op COMMISSIES De Zeeuwse beplantingscom missie vergadert woensdag 14 oktober, 10.30 uur, in het pro vinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Er komen drie plannen aan de orde voor beplanting langs Zeeuwse wegen. Het gaat om de weg naar de Philipsdam (S5), de aansluiting van 's-Heer- Hendrikskinderen op de weg Goes-s-Heer-Arendskerke en om de rondweg Biggekerke. In de beplantingscommissie zit ten vertegenwoordigers van de provincie, staatsbosbeheer, rijkswaterstaat, het landbouw schap, de Zeeuwse water- schapsbond en de Vereniging van Zeeuwse gemeenten.' Woensdag 14 september verga dert ook de provinciale onder wijsraad. Begonen wordt om 14.00 uur in het Statencomplex, Abdij 11, Middelburg. Behandeld wordt het deelpro gramma onderwijs van de pro vincie met daarin begrotings posten voor de onderwijsraad zelf (22 mille) en voor het Zeeuws studiefonds (bijna een ton). De raad praat over het openbaar onderwijs en wat de provincie moet doen om ervoor te zorgen dat dat er in voldoen de mate is. Andere onderwer pen zijn de behoefte aan deeltijdopleidingen en cursus sen op hbo-niveau, de beroe- penmanifestatie, de instand houding van het basisonderwijs in kleine kernen en de vernieu wingen in het middelbaar be roepsonderwijs. De vergadering van de beplan tingscommissie en die van de provinciale onderwijsraad zijn openbaar. De districten Zeeland van de rijkspolitie en van Veilig Verkeer Nederland, de provincie en de gewestelijke raad voor Zeeland van het Landbouwschap zijn de organisatoren van de actie. Gedeputeerde J.D. de Voogd opende "Letten op landbouw trekkers" op 24 september op de veerboot Prins Willem Alexander tussen Kruiningen en Perkpolder. Elk jaar opnieuw gebeuren er ongelukken op de Zeeuwse we gen, waarbij landbouwvoertui gen zijn betrokken. Het zwaartepunt van die onge lukken ligt in het najaar. Dat ligt min of meer voor de hand. Er zijn dan immers veel landbouw voertuigen op de weg, het is eerder donker dan in de zomer en de weersomstandigheden zijn ook niet meer zo gunstig. Er is meer kans op mist en andere ongemakken. In 1985 waren er 76 ongeluk ken met landbouwvoertuigen. Daarbij vielen 24 gewonden. In 1986 was het aantal ongeluk ken gedaald tot zestig, maar de gevolgen waren aanzienlijker. Toen vielen er namelijk drie do den. Het aantal gewonden kwam in 1986 op veertien. Gedeputeerde De Voogd zei in zijn toespraak op de veerboot het eigenlijk vreemd te vinden, dat iedereen zo gewend is ge raakt aan het aantal slachtoffers in het verkeer. In heel Nederland waren er in 1985 in het verkeer 1438 doden te betreuren en in 1986 ging het om 1529 doden. Als bedacht wordt, dat bij de watersnoodramp in 1953 1835 slachtoffers vielen, dan is het de hoogste tijd, dat een Deltaplan voor de verkeersveiligheid wordt uitgevoerd, aldus de ge deputeerde. Hij voegde daaraan direct toe, dat er zo'n plan is in de vorm van de actie "min 25 procent". Doel van die actie is het aantal verkeersdodén in het jaar 2000 met een kwart terug te brengen. De actie "Letten op landbouw trekkers" vergeleek de gedepu teerde met de afsluiting van het Veerse Meer als onderdeel van het Deltaplan. "Laat de actie" Letten op landbouwtrekkers" zo'n eenvoudige afsluiting zijn als begin voor de glorieuze pij- lerdam: veiliger verkeer". Het promotieteam van Veilig Verkeer Nederland attendeert het wegverkeer op het langza me landbouwverkeer. Dat ge beurt door stickers uit te delen aan alle weggebruikers. De uit deelplaatsen worden zo geko zen, dat er geen gevaar optreedt voor het verkeer, bijvoorbeeld bij de tolhuisjes bij de Zeeland- brug, tijdens politiecontroles en bij de grensovergangen. De da mes van het promotieteam ma ken van de gelegenheid gebruik om automobilisten te herinne ren aan de draagplicht van auto gordels in het geval de gordel niet wordt gebruikt. Verder heeft het district Zeeland van Veilig Verkeer twee lesbrie ven gemaakt voor het voort gezet onderwijs. De brieven zullen eind oktober - begin no vember aan de scholen worden aangeboden. Langs enkele we gen in Zeeuwsch-Vlaanderen heeft provinciale waterstaat borden geplaatst met dezelfde tekst als op de stickers: Let op landbouwtrekkers. Ook zijn auto's van provinciale wa terstaat en van de rijkspolitie in Zeeland voorzien van (magneti sche) stickers met dezelfde tekst. Affiches met wederom de tekst "Let op landbouwtrekkers" zijn aan de provincie is uitgebracht, is een verdeling gemaakt van de opbrengst naar groepen vanuit de bevolking. Zo werd vanuit het onderwijs ruim 86 mille ont vangen, van de kerken ruim 17 mille, vanuit het bedrijfsleven ruim 1,6 ton, van de Zeeuwse gemeenten ruim 51 mille, vanuit de sport bijna 33 mille, vanuit kunst en cultuur ruim 12 mille en van maatschappelijke groe peringen bijna 49 mille. Particu lieren droegen ruim 136 duizend gulden aan de actie bij. De verkoop van Nepal- wenskaarten bracht bijna veer tien mille op. Verder werd aan rente van de bank en de giro nog eens veertig duizend gulden ontvangen. De provincie stelde voor elke ontvangen gulden voor de actie een kwartje beschikbaar. Dat le verde ruim 140 duizend gulden op. Berekend is hoe de opbrengst per inwoner is, waarbij wordt uitgegaan van een totaal aantal inwoners van 350.000 in Zee land. Het gemiddelde komt op f 2,13 per inwoner. Als het kwartje van de provincie buiten beschouwing wordt gelaten, komt het gemiddelde op f 1,73. Zeeland heeft zich van een goe de kant laten zien, want bij lan delijke acties wordt een gemiddelde opbrengst van een gulden per persoon aange houden. De kosten van de actie beliepen bijna 414 duizend gulden, waar van het grootste deel werd be steed aan salariskosten. Het maken van een diaserie en voor verzonden aan de gemeenten, de bibliotheken en de scholen voor voortgezet onderwijs in de provincie met de vraag ze öp te hangen op een plaats waar veel mensen ze kunnen zien. Affiches kunnen worden besteld bij provinciale wa terstaat Zeeland, Het Groene Woud 1, Middelburg, telefoon 01180-35920, toestel 227. zo'n anderhalve ton. De provin cie draagt de kosten. De op brengst van de actie is voor Nepal. Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties houdt toezicht op de besteding van het Zeeuw se geld in Nepal. Degenen, die nog automatisch geld overmaken voor de actie Zeeland helpt Nepal kunnen er van verzekerd zijn, dat hun bij drage ook in Nepal komt. Beëindiging van de automati sche stortingen moeten de re keninghouders zelf verzorgen bij hun bank of postbank. De provincie kan dat niet voor hen regelen. H Dinsdag 13 oktober zijn er drie zittingen van de tweede kamer uit gedeputeerde staten. Alle hebben zij de algemene bijstandswet tot onderwerp. Twee inwoners van Vlissingen zijn het niet eens met de beslis sing van hun gemeentebestuur op hun aanvraag om bijstand. De eerste Vlissinger wordt ge hoord om 10.00 uur en de twee de om 10.20 uur. De derd^ zitting begint om 10.40 uur en hier is iemand uit de gemeente Borsele het on eens met de beslissing van zijn gemeentebestuur. De zittingen zijn openbaar en zij worden gehouden in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 Nienke Provoost met de gewonnen rups, gastvrouw Esther Doeve en de heren H. Visser (midden) en J. W. Luinstra. Nienke Provoost was er duidelijk wat verlegen onder. Want de zes jarige Middelburgse kreeg een bij zondere prijs uitgereikt: een speelgoedrups van twee en een halve nieter lang met honderd po ten. En daarbij stonden nog aller lei grote mensen die haar met de prijs feliciteerden; dat was ze dui delijk niet gewend. Vorige week vrijdag ontving Nienke Provoost in de speelgoed winkel Visser in de Langeviele in Middelburg één van de tien prij zen die onlangs door de Speel- boomorganisatie waren uitge loofd. Deelname aan deze prijs vraag voor kinderen was mogelijk door het maken van een tekening of werkstuk met als thema het uit beelden van een rups ('Lots a Legggs...'). "De reacties waren overweldi gend", zegt gastvrouw Esther van de Speelboomorganisatie. "Bui ten alle verwachtingen. Er zijn de meest uiteenlopende werkstukken ingeleverd." Als voorbeelden noemt ze tekeningen, borduur werken, rupsen van klei, hout en natuurlijk van gemengde materia len. "Dat er zoveel kinderen mee zouuen doen, dat hadden we niet verwacht". Het was een landelijke prijsvraag waarbij tien prijzen waren te ver delen. Nienke's werkstuk sprong er uit omdat ze op speelse en crea tieve wijze gebruik had gemaakt van bier- en limonadeflesdopjes om een rups mee uit te beelden. De heren H. Visser en L. Luinstra van de Speelgoedboomwinkel Visser reikten de prijs uit. En het was maar goed dat oma Provoost met haar kleindochter was meege komen, want de gewonnen speel goedrups bleek zó groot dat Nien ke best wat hulp kon gebruiken om de rups mee naar huis te ne men. En daar zal Nienke onge twijfeld trots haar nieuwste speeltje aan haar vriendinnetjes laten zien. gaan tv kijken Enige aarzeling bij mevrouw A. Knop. Dan zegt ze: "Het moet natuurlijk niet zo zijn dat alle vrije tijd in het tv-kijken gaat zitten, want er zijn uiteraard heel wat zinniger dingen te doen dan de hele tijd voor de tv zitten". Mevrouw Knop doelt daarmee vooral op haar kinderen, die het 'best leuk' vinden dat de tv onlangs op de kabel aangesloten is. .-V—* Een goed samenspel tussen oorarts en audiciën is van groot belang voor het eindresultaat. Het toestel moet nauwgezet gekozen worden aan de hand van het voorschrift. Dat luistert heel nauwLetterlijk in dit geval. Kies daarom de hoortoestellenspecialist die daar het belang van inziet. Dan weet u zeker dat u kiest voor het juiste hoortoestel én voor ervaring en vakmanschap. VLISSINGEN,.Lange Zelke 93, tel. 01184 - 12398 De Rabobank in Middelburg houdl vol. Ook nu weer is het ge lukt om een aantrekkelijke expo sitie in de hal bij de ingang aan de Langeviele Ie installeren. Twee Middelburgse kunstenaars expo seren er tot eind november. Het zijn Leontien Tierolff en Hugo Mayland. Om met de dame te beginnen: me vrouw Tierolff werkt met technie ken als aquarel, gouache, pastel, oliepastel en olieverf. Ze houdt zich bezig met figuurstudie en is vooral geïnteresseerd in het men selijk lichaam in actie. "Die dy namiek probeer ik in mijn schil derijen en tekeningen te bren gen", legt ze uit. Hugo Mayland toont beelden. Ze vertonen de traditionele vormen van de zogeheten negerkunst die buiten Afrika alleen door de bos negers in Suriname zijn ontwik keld: rond frontaal en statisch. Mayland voegt daar zijn eigen in zichten aan toe en spreekt het liefst over Afro-Surinaamse kunst. Zijn onderwerpen zijn wis selend. Met een kritische blik volgt hij het wereldgebeuren, in het bijzonder in zijn eigen thuis land. Die kritiek is terug te vinden in zijn beelden. De familie A. Knop in de Amsterlstraat (de wijk Schoo- nenburg) in Oost-Souburg is één van de 900 huishoudens die op 24 september officieel werden aangesloten 'op de kabel' door Zekatel (een dochteronderne ming van de PZEM). A.L. Bras ser is hoofd van Zekatel. Over de eerste 900 aansluitingen in Vlis singen legt hij uit: "Die huis houdens hebben nu de beschikking over twaalf tv- zenders en vijftien radiozenders. Binnen niet al te lange tijd ko men daar nog twee tv-zenders en drie radiozenders bij". Veel reacties op het al of niet goed funcitioneren van de kabel- aansluitinge heeft Brasser nog niet gehad. "En dat op zich is positief", meent hij. "Want als mensen reageren betreft het veel al iets wat niet in orde is. Als al les goed is, bellen ze natuurlijk niet zomaar op om te zeggen dat het werkt zoals het moet werken". Of het aansluiten op de kabel veel invloed zal hebben op het kijk- en luistergedrag weet Bras ser niet, "Ik vermoed van wel. Maar dat is natuurlijk moeilijk te voorspellen. Dat zal ook erg individueel bepaald zijn". De Kijk- en Luisterdienst van de NOS heeft daarover gegevens. In zijn algemeenheid neemt het aantal uren dat men in Neder land naar de tv kijkt de laatste tien jaar toe. De bekabeling is, volgens Jack Saarloos van de NOS, één van de redenen waar door deze toename is te verlaren. "Het beste is om te spreken van segmentering van het kijkge drag. Dat wil zeggen dat bepaal de groepen meer naar specifieke zenders zijn gaan kijken en luisteren". Zo is bijvoorbeeld het aantal uren dat kinderen voor de tv doorbrengen behoorlijk toe genomen. Zij kijken vooral veel naar een zender als Skyhannel en vroeger ook Musicbox. "Maar dat ligt natuurlijk ook aan de ouders", vervolgt Saar loos "want als ze om de één of de andere reden geen tijd voor de kinderen hebben, gaan ze maar voor de tv zitten". En door de bekabeling is dat ten allen tij de mogelijk. Om te kijken hoe de bekabelde installatie in Schoonenburg ont vangen is, is even aangebeld bij wat mensen in de Amstelstraat. Bij de familie W.H. van der Lin den zijn de meningen verschil? lend. Mevrouw is niet zo'n tv-kijkster. Toch denkt ze niet dat ze nu meer zal kijken dan voorheen. Zoon Martin, met een eigen tv op zijn kamer, vindt het uitgebreide assortiment uitste kend: "Ik werk in ploegendienst en kan nu bijvoorbeeld ook 's morgens het nieuws zien". Wat betreft de 'nieuwe' zenders kijkt Martin vooral naar BBC 1, BBC 2 en Skychannel. De eerder genoemde mevrouw Knop is niet geheel tevreden over hoe de aanleg en voorlichting in zijn werk is gegaan. "Op een formulier", zegt mevrouw Knop "kon je invullen of je al of niet geholpen wilde worden bij de in stelling van het toestel na de be kabeling. Omdat ik er weinig verstand van heb, heb ik dus ge vraagd of ze één en ander w ilden komen doen. Maar er kwam nie mand opdagen en nu heeft een vriend dat uiteindelijk gedaan". Iets verderop in de Amstelstraat een mevrouw die liever niet met naam in de krant komt: "Ach, we hebben het eigenlijk niet zo nodig. Mijn man en ik zijn al wat ouder en we kijken toch al leen Holland... begrijpt u?". Tenslotte nog de familie A. Tax. Daar wordt tv gekeken, maar niet in die zin dat het tv-toestel een erg centrale plaats inneemt. Ad Tax besteedt zijn vrije tijd De schotel in Oost-Souburg liever aan de sport (bestuursakti- viteiten handbal Zeeland). Hij laat zien hoe de diverse zenders te ontvangen zijn: de kwaliteit van zowel beeld als geluid is goed. oordeelt hij. Binnenkort wordt door Zekatel de 100-ste kabel aangesloten. Planmatig en in technisch op zicht verloopt het project tot nu toe uitstekend. En het valt te ver wachten dat ook in Vlissingen het kijk- en luistergedrag van, vooral jongeren, zal veranderen. Banen voor jongeren - De ge meente Vlissingen wil per 1 no vember dertig jongeren in de leef tijd van 16 tot 21 jaar aan een tij delijke baan voor halve dagen helpen. Alleen jongeren die lan ger dan een half jaar werkloos zijn komen voor een dergelijke baan voor acht maanden in aan merking. Het aanbieden van deze banen gebeurt in het kader van het Jeugd WerkGarantieplan en het gaat om werk bij verscheidene gemeentelijke diensten. Muntenruildag - In het gebouw 'De Schalel', Bachtensteene 14 te Middelburg, is er 10 oktober een muntenruildag en tentoonstelling. De zaal is open van 10.00 tot 16.30 uur. Bezoekers krijgen een munt. De organisatie is in handen van de Vereniging van verzamelaars van munten, penningen en bankbiljet ten 'Humismatische Kring Zeeland. i

de Vlissinger | 1987 | | pagina 11