informatiepagina van de gemeente vlissingen Ondanks bezuinigingen voor miljoenen aan investeringen in 1988 Twee nieuwe CDA-raadsleden B. en w. vragen aandacht voor risico's fosfaatverbod Ook in 1988 ruimte voor stadsvernieuwing mm I Behandeling I begroting 1988 Muziekavond voor Bangladesh DE VLISSINGER Woensdag 30 september 1987 Ontwerp-begroting aangeboden Oorzaak Informatiegids Plan voor Stenenbeer en Kouden hoek nog in de maak Ombuigingen Rioolrecht Investeringen Behandeling In brief aan minister Nijpels Op 3 oktober f 1.500.000,—; Ter inzage Kaarten Inspraak op voorstel mogelijk Hervestiging winkels Verbetering eigen woningen Woonbuurten Voor het verbeteren van woonbuurten willen b. en w. in 1988 een bedrag van f 0,4 mil joen beschikbaar stellen. Met dit bedrag kunnen de straten Verbetering winkelpanden Woningwetwoningen Inspraak Lange Zelke Even bijpraten met wethouder Bruinooge Kringloop-fosfaat Arsenaal en omgeving Bedrijfsterreinen Ontwerp-welzijnsplan INDEN redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87000. toestel 333. 335 en 337. De ontwerp-begroting voor 1988 is sluitend. Voordat het zo ver was hebben burgemeester en wethouders echter drastisch de rekenmachine èn rode pen moeten hanteren. Op de eerste ver sie van het ontwerp prijkte een tekort van f 4.837.250,—. Dat betekende: keuzes maken. In de begeleidingsbrief bij de begro ting hebben b. en w. aangegeven hoe ze inkomsten en uitgaven volgend jaar in evenwicht willen houden. In november kan de gemeenteraad zich in drie extra vergaderingen daarover uit spreken. Enerzijds laten de plannen bezuinigingen, aanpassing van belastin gen en invoering van rioolrecht zien. Anderzijds staan er echter ook voor vele miljoenen "op stapel". Want, zo stellen b. en w., een rede lijk investeringsniveau is dringend noodzakelijk. Dit, gelet het op de raad ingezette beleid, met name met betrekking tot de binnenstad en de toeristisch-recreatieve sector. Ook de bevordering van de werkgelegenheid speelt bij het doen van investeringen een belang rijke rol. Al meerdere jaren is er sprake van bezuinigingen. Zelden was echter het te dichten 'gat' in een ontwerp-begroting zo fors. Dat had meerdere oorzaken. Eén daarvan was dat de zogenoem de 'algemene uitkering' van het rijk, ondanks verschillende 'meevallers', f 1.249.000,— la ger uitviel dan dit jaar. Boven dien werden de volledige lasten in het investerings- en exploita tieoverzicht - de raad nam dat onlangs voor kennisgeving aan - geraamd op M,7 miljoen gul den. Enkele andere verplichte negatieve correcties 'tikten' aar dig door. Bijvoorbeeld de lagere raming van de wettelijk aan een limiet gebonden heffing van m mevr. C.E. Postma-Willemse D. Vos 't Begin van de raadsvergadering, vorige week donderdag, was anders dan anders. De burgemeester mocht twee nieuwe leden beëdigen en installeren: mevrouw C.E. Postma-Willemse en D. Vos. Beiden behoren tot de CDA-fractie. Ze nemen het raadslid maatschap over van de heren G.J.A.M. Adan en M. Lorier. Door het vertrek van laatstge noemden ontstonden er vacatu res in verschillende commissies van advies en bijstand. Om die reden heeft er binnen de CDA- fractie een herverdeling van ta ken plaatsgevonden. Vorige week ging de raad daar una niem mee akkoord en benoem de in de vaste commissies van advies en bijstand voor: -detailhandel: D. Vos (vacature Adan); -openbare werken en milieuhy giëne: D. Vos (vacature Lorier); -financiën A. Hoefkens (vacatu re Adan) en M. Dekker (vacature Lorier); -sociale aangelegenheden: C.E. Postma-Willemse (vacature Dekker); -volksgezondheid: C.E. Postma- Willemse (vacature Poppe) en A. Hoefkens (vacature Stuurwold); -economische zaken en werkge legenheid: M. Dekker (vacature Adan) en D. Vos (vacature Stuurwold); -onderwijs: C.E. Postma- Willemse (vacature Hoefkens). In enkele van deze en andere commissies wisselden ook de functies van vervangend lid maatschap. Verder krijgen zitting in: -het college van beheer van het Wegschap Walcheren: A. Hoef kens (vacature Lorier); -commissie Sportbelangen: me vrouw C. Stuurwold-Vermeer (vacature Lorier); -de beheerscommissie Welzijns voorzieningen: mevrouw L.C. Poppe-de Looff (vacature Lorier). Heeft het reilen en zeilen van gemeentelijke (bestuurlijke) zaken uw belangstelling? Dan is het wellicht raadzaam bo venstaande wijzigingen over te nemen in de gemeentelijke informatiegids (pagina's 17 tot en met 21). Bovendien kunnen op pagina 15 aan het overzicht van raadsleden worden toe gevoegd: -mevrouw C.E. Postma- Willemse, Singel 120, 4382 LP Vlissingen, tel: 12832; -D. Vos, Boksweg 1, 4384 NP Vlissingen, tel: 60447. (foto's Ruben Oreel) Het zal nog enige tijd duren voordat een plan voor herin richting van de Stenenbeer en de strook grond langs de Kou denhoek gereed is. Er is voor dit gebied wel een ont werpplan dat in mei van dit jaar is besproken tijdens een in spraakavond voor de omwonen den. Het verwerken van de tij dens die avond ingediende reacties in een meer definitief plan zal echter nog enige tijd in beslag nemen. Bovendien moe ten ook nog de kosten van uit voering van het plan worden be rekend. Alle omwonenden zijn hierover door de gemeente ingelicht. Zodra het definitieve plan ge reed is voor presentatie, zullen de omwonenden hierover be richt ontvangen. onroerend-goedbelasting voor eigenaren. Het sluitend maken van de ontwerp-begroting was, zoals reeds gesteld, geen geringe klus. Alle gemeentelijke dien sten hebben hun voor 1988 ge dachte uitgaven ervoor moeten verlagen. Ook op personeelsge bied zal daarbij moeten worden ingeleverd. Ontslagen zullen er niet vallen; wel zullen niet alle vacatures meer worden opge vuld. B. en w.: "Daarbij realise ren wij ons dat dit gevolgen kan hebben voor de dienstverlening aan de inwoners, terwijl ook het onderhoudsniveau aan gebou wen, straten en dergelijke weer verder zal worden aangetast en Een enkele maanden oude foto van rioleringswerken. Ook in 1988 zal er fors in de verbetering van de riolering worden geïnvesteerd, zo zijn de plannen van b. en w. (foto Ruben Oreel). dreigt te dalen tot een onverant woord peil". De diverse 'ombuigingsmaatre gelen' bij de diverse diensten le verde f 1.180.000,— op. Daar naast werd er f 478.000,— 'ge vonden' in de benutting van de rente van reserves en f 300.000,— in de verlaging van kapitaallasten door extra afschrijvingen. Een herziening van het investerings- en exploitatie-overzicht deed het tekort nog eens met f 847.100,— dalen. Resteerde: bijna f 1 miljoen. De teruglopende inkomsten uit de algemene uitkering van het rijk maakt het nodig, me nen b. en w., de inkomsten uit belastingen en retributies 'op te voeren'. Gezien de vele in vesteringen in- en werken aan het rioleringstelsel kan de in voering van een rioolrecht niet langer uitblijven, zo schrijven b. en w. in de begeleidings brief. Zij wijzen er in dat ver band op dat vergelijkbare ge meenten als Goes en Middel burg al rioolrecht wordt geheven. Daarbij attenderen ze er op dat, wegens geringe inkomsten, in woners van het betalen van ri oolrecht ontheven kunnen wor den. Het college rekent op f 700.000,— aan extra in komsten door invoering van het rioolrecht. Dit, mits de raad er mee akkoord gaat. Dat geldt ook voor de herverdeling van de op brengst van de onroerendgoed- belasting. Het zijn met name de gebruikers (zoals de huurders en eigenaren/bewoners) die meer moeten gaan betalen. Nu heeft het rijk de limiet voor het tarief van de zakelijk gerechtig den (zoals eigenaren) verlaagd, zodat die minder hoeven te be talen. Het verlies (inclusief ex traverwerkingskosten) daarvan, f 290.000,—, wordt door de ho gere opbrengst aan gebruikers zijde gecompenseerd. Ondanks deze bezuinigingsope- Vorige week heeft de gemeenteraad officieel de ontwerpbegro ting 1988 aangeboden gekregen. Daar was de beleidstoelich- ting van burgemeester en wethouders bij gevoegd. In een arti kel elders op deze pagina wordt nader op de daarin omschreven plannen (van b. en w.) voor 1988 ingegaan. Dat gebeurt in grote lijnen. Be- leidstoelichting en begroting zijn samen namelijk zo'n 5 cm. dik en staan vol met cijfers/tabellen en artikelen. In principe kan ech ter iedere Vlissinger zich er in verdiepen. De boekwerken lig gen namelijk ter inzage in de vijf gemeentelijke informatiehoe- ken. Die zijn ondergebracht in: de openbare bibliotheek aan de Lange Zelke; het wijkcentrum 'Middenhof' aan de Kanaalstraat in Oost- Souburg; het wijkcentrum 'Open Hof' aan de Alexander Gogelweg in Paauwenburg; het buurthuis 'Aldegonde' in de wijk Westerzicht; het stadhuis, bij het Stafbu reau voorlichting en in spraak. De gemeenteraad behandelt de ontwerp-begroting (pas na vaststelling is het geen ontwerp meer) in gedeelten. Het vooron derzoek wordt gehouden in de vergaderingen van de vaste commissies van advies en bijstand in de periode 8 tot en met 21 oktober. Daarbij zal aan detailonderdelen aandacht wor den besteed. Al deze commis sievergaderingen zijn openbaar èn kennen spreekrecht voor het publiek. Vervolgens buigt de ge meenteraad zich over de begro ting op: 17 november, aanvang 19.30 uur (algemene beschouwin gen door de vijf raads fracties); 18 november, aanvang 19.30 uur (beantwoording algeme ne beschouwingen door bur gemeester en wethouders); 20 november, aanvang 10.00 uur (afronding behandeling). Ook deze vergaderingen zijn openbaar. Uiteraard zullen ze tijdig op deze pagina worden aangekondigd. "Wij zijn ernstig verontrust over de mogelijke gevolgen van een fosfaatverbod voor de regionale economie en de werkgelegen heid. Wij hebben daarbij het oog op de gevolgen voor de vesti ging van Hoechst in Vlissingen. De effecten van maatregelen, die onevenredig scherp zijn gericht op de door Hoechst gefabri ceerde fosfaten, zullen van grote invloed zijn op de omvang van de vestiging in Vlissingen en de bijbehorende directe en afgelei de werkgelegenheid. Met een vermindering van vele honderden arbeidsplaatsen moet rekening worden gehouden". Dit citaat komt uit een brief van burgemeester en wethouders aan de minister voor onder meer milieubeheer, drs. E. Nijpels. De brief werd eind vorige week ver zonden. B. en w. stellen erin, dat ratie is er financieel ruimte ge bleven voor vele investeringen. Die kunnen op hun beurt een positieve bijdrage leveren aan het voorzieningenniveau in de gemeente. Een greep uit het (herzien) investeringsoverzicht 1988 zoals b. en w. dat aan de raad voorstellen: herstel oprit Boulevard de Ruyter naar het Keizersbol- werk: f 500.000,—; faciliteiten voor de ontslui ting van de binnenstad voor het openbaar vervoer (bus): f 261.000,—; aanleg van een nieuwe bin nenstadsontsluiting: sfeerverlichting monumen ten f 9.000,—; rioleringswerken, waaron der het vernieuwen van slechte gedeelten: f 2.000.000,—; aanleg urnenveld op be graafplaats f 31.000,— herstel monumenten: f 600.000,—; verbetering particuliere woningen: f 600.000,—; herinrichting winkelgebie den: f 450.000,—; bouwrijpmaken en her bestratingen diverse terrei nen: f 11.968.000,—. Van het laatstgenoemde bedrag is circa een derde deel renda bel. Van de investeringen, die worden gedaan in het kader van de stadsvernieuwing, wordt bij na twee-derde deel door het rijk vergoed. Het bovenstaande geeft nog maar een globaal beeld van het hoe-en-wat van de ontwerpbe groting voor 1988. De komende tijd zal aan onderdelen ervan nadere aandacht worden ge schonken op deze gemeentelij ke informatiepagina. (Zie bij voorbeeld het artikel over het stadsvernieuwingsfonds op de ze pagina). Bovendien liggen de ontwerp-begroting en de bege leidingsbrief ter inzage. In een bericht elders op deze pagina kunt u daar meer over lezen. De gemeente Vlissingen steunt al sinds enkele jaren (financieel) een ontwikkelingsproject in Bangladesh: het Underpriviliged Children's Educational Program (VCEP). Dat is een project voor kansarme kinderen in de grote steden van dat land. De gemeen te stelt hiervoor jaarlijks f 10.000,— beschikbaar. Daarnaast is het streven de Vlissingse bevolking, door middel van voorlich ting en acties, bij het project te betrekken. Eén van de manieren waarop, is de muzikale manifestatie onder het motto 'Muziek voor Bangladesh'. Deze wordt zaterdag 3 oktober gehouden in het 'Scheldekwartier' (Van Dishoeckstraat). De aanvang is om 19.30 uur. Medewerking aan deze avond verlenen: de Vlissingse Accor deonvereniging 'Accordeola', de Ouderen Zangvereniging 'Zanglust', het Rooms- Katholieke Jeugdkoor, de Drum fanfare 'Alpha', het Souburgs Mannenkoor, de Notenkrakers, de Muziekvereniging 'Caecilia', De Ruyterstadsingers en het Volksdanstheater 'Vranje'. De avond wordt geopend door een Vlissingen 4^ Bangladesh lid van het gemeentebestuur. In de pauze is er een loterij, waar bij dankzij de medewerking van Vlissingse winkeliers, meerdere prijzen te winnen zijn. Tevens is er een tentoonstelling over het project te bezichtigen èn kun nen er producten uit Bangla desh worden gekocht. Alle verenigingen werken belan geloos mee aan de muzikale manifestatie. Zodoende kan praktisch de gehele opbrengst ervan ten goede komen aan het project in Bangladesh. Dit, ook door de medewerking van de Koninklijke Maatschappij 'De Schelde'. De toegangskaarten (die f 5,— kosten) zijn verkrijgbaar in voorverkoop bij het VVV- kantoor (Nieuwendijk 15), bij de deelnemende verenigingen en (mogelijk) op de avond zelf. De gemeente Vlissingen zal - wanneer de gemeenteraad daar mee instemt - in 1988 ten behoeve van de stadsvernieuwing een bedrag beschikbaar hebben van ruim f 3,7 miljoen gulden. De ze week hebben burgemeester en wethouders een voorstel uit gebracht voor de verdeling van dit bedrag. Op het voorstel is in spraak mogelijk. Na de periode van inspraak zal de gemeente raad er een beslissing over moeten nemen, gelijktijdig met de behandeling van de totale gemeentebegroting voor 1988. Het beschikbare bedrag ten be- vinden b. en w. dat op dit gebied hoeve van de stadsvernieuwing bestaat uit een deel dat de ge meente van het Rijk ontvangt en een deel dat de gemeente zelf beschikbaar stelt. Naar ver wachting zal de rijksuitkering voor 1988 f 2.315.400,— zijn en het gemeentelijk deel een be drag van f 1.465.000,Het to tale stadsvernieuwingsfonds voor volgend jaar komt daarmee op f 3.780.400,—. Burgemees ter en wethouders willen met dit bedrag onder andere het winkel apparaat, monumentenpanden, particuliere woningen, woon buurten en winkelgebieden ver beteren. Om het kernwinkelgebied te ver sterken willen b&w een ruimtelijk-economisch plan op stellen. Het college staat daarbij een actieve verwerving van win kelpanden voor met hervesti ging in het daarvoor in aanmer king komend gebied. B. en w. willen hiervoor f 0,5 miljoen uit trekken. Voor het verwerven van andere panden is bovendien f 250.000,— nodig. Voor het herstel van monumenten willen b&w in 1988 f 0,7 miljoen uit trekken. Burgemeester en wethouders vinden dat het verbeteren van eigen woningen krachtig gesti muleerd moet worden in de stadsvernieuwingsgebieden. Zij willen daarbij de nadruk leggen op het opheffen van bouwtech nische gebreken en het plegen van groot onderhoud, maar ook op het per complex aanpakken van bebouwingen. Bovendien een aantal experimenten moge lijk gemaakt moet worden. In to taal willen b. en w. voor dit alles een bedrag van f 0,6 miljoen beschikbaar stellen. Al eerder hebben b. en w. voor het verbeteren van winkelpan den een subsidieregeling aan gekondigd. Die regeling zal nog dit jaar ter vaststelling aan de gemeenteraad worden aange boden. Voor uitvoering van die regeling is voor de jaren 1988 en volgende een bedrag van f 0,3 miljoen geraamd. Bij verbetering van complexen woningwetwoningen is het no dig dat de bewoners tijdelijk worden gehuisvest. In totaal wil len b. en w. hiervoor ruim f 460.000,— uittrekken. Dit be drag is voor het grootste deel bestemd voor het inrichten van wisselwoningen en het betalen van verhuiskostenvergoe dingen. Op het voorstel van b. en w. kan tot 9 oktober a.s. schriftelijk wor den gereageerd. Daarna zal het voorstel mét de reacties daarop worden verwerkt tot een ontwerp-raadsvoorstel dat zal worden behandeld tijdens een De Lange Zelke in het kernwinkelgebied. Burgemeester en wethou ders willen deze straat, samen met het oostelijk deel van de Spuistraat, in 1988 opnieuw inrichten (foto: Ruben Oreel). worden aangepakt in de buur ten waar comlexen woning wetwoningen verbeterd zijn en kunnen diverse straten in het "opknapgebied" Oost- Souburg worden verbeterd. Het winkelgebied Lange Zel- ke/Spuistraat-oost willen b. en w. in 1988 belangrijk verbete ren. Daarvoor is een bedrag ge raamd van f 450.000,—. openbare vergadering van de vaste commissie van advies en bijstand voor volkshuisvesting, stadsvernieuwing en monumen ten op 20 oktober a.s. Uiteinde lijk zal de gemeenteraad zich er over uitspreken bij de behande ling van de gemeentebegroting op 17, 18 en 20 november a.s. Exemplaren van het voorstel zijn gratis verkrijgbaar bij de dienst. Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Mi lieu (VROM) in het stadhuis. de fosfaatbelasting van het op pervlaktewater in Nederland slechts in geringe mate wordt veroorzaakt door fosfaten uit wasmiddelen. Inefficiënte maatregelen om fos faten te weren dienen voorko men te worden. Zeker, zo stellen b. en w., die "waarbij de nadeli ge gevolgen onevenredig zwaar drukken op deze Zeeuwse re gio". Het college pleit voor een beleid dat de verschillende mo gelijkheden optimaal combi neert en de nadelige effecten voor deze regio zoveel mogelijk beperkt. Eén van die mogelijkheden is het terugwinnen van fosfaten in installaties voor de zuivering van rioolwater. Momenteel wordt daar een proef mee ge houden in Drente. Die wordt ge subsidieerd door het ministerie. In de zogenoemde 'derde trap pen' van die installaties zouden fosfaten gebonden kunnen wor den aan zandkorreltjes. Daar door ontstaan een soort 'bollet jes', die door Hoechst weer kun nen worden gebruikt bij de pro ductie van nieuwe fosfaten. Voordeel van deze methode is dat zo niet alleen fosfaten uit wasmiddelen worden gebon den. Ook die uit bijvoorbeeld de landbouw kunnen zo worden te ruggewonnen. Hoechst is, zo schrijven b. en w. aan de minis ter, in principe bereid het op die wijze teruggewonnen fosfaat over te nemen als grondstof. Tegen die achtergrond stellen b. en w. tegen het eind van hun brief: "Vanuit onze bestuurlijke betrokkenheid in een gemeente met vele inwo ners, die tevens werknemer zijn van het Hoechstconcern, dringen wij bij u met klem aan op een geschakeerd beleid. Een dat de economische po tentie van deze regio in stand houdt en dreigende werkloos heid voorkomt". Vorige week is het ontwerp van de gemeentebegroting voor 1988 verschenen. Daarbij be hoort ook een toelichting op het beleid dat het college van burge meester en wethouders volgend jaar wil voeren. Het behoeft geen betoog - u hebt daarover al via de pers kunnen vernemen - dat het sluitend krijgen van het ont werp van de gemeentebegroting voor volgend jaar een zwaar kar wei was. Ondanks de vele bezui nigingen waarop ik hier onder andere doel, biedt de begroting zoals b&w die nu aan de ge meenteraad hebben aangebo den toch nog wel ruimte voor uit voering van zaken die voor Vlis singen belangrijk zijn. Een daarvan is het ontwikkelen van het Arsenaal en de omge ving daarvan, vlakbij de Vissers haven. Voor dit gebied wordt een bouwplan ontwikkeld. De start van de daadwerkelijke bouw op die plaats hebben wij voorzien voor eind volgend jaar. Dit alles is een uitvloeisel van een samen werkingsovereenkomst met de Initiatiefgroep Vissershaven Vlis singen. Momenteel heeft deze groep aan een onderzoeksbu reau verzocht te bezien of dat wat in het Arsenaalgebied ge bouwd zou worden, daadwerke lijk bijdraagt aan dat wat wij allen willen: een krachtige impuls van toerisme en recreatie en daar mee van de plaatselijke econo mie van Vlissingen. Een ander onderdeel uit mijn wethoudersportefeuille waarvoor in de beleidstoelichting bij de ge meentebegroting aandacht voor wordt gevraagd is het ontwikke len van bedrijfsterreinen. Zowel voor vestiging als verplaatsing van bedrijven moet de gemeente namelijk kunnen beschikken over geschikte bedrijfsterreinen. De gronden die wij nu nog be schikbaar hebben in de gebie den Baskensburg en Papegaai enburg (bij het winkelcentrum) zijn echter beperkt. Daarom wordt nu hard gewerkt aan het gereedmaken van de bedrijfster reinen Vrijburg (bij de Nieuwe Vlissingseweg) en Buitenhaven. Dit laatste terrein ligt naar mijn mening zeer gunstig, direct aan Rijksweg 58. Het zal in fasen bouwrijp worden gemaakt en verder worden ontsloten. Wij noemen dit terrein ook wel een "nat stedelijk bedrijfsterrein" omdat het met name aantrekke lijk is voor transport-, opslag- en reparatiebedrijven en met de vis serij verband houdende bedrij ven. Alle voorbereidingen voor ontwikkeling var\ dit bedrijfster rein bevinden zich in een dusda nig stadium dat het voor onder nemers niet nodig is te wachten op het definitieve bestem mingsplan. Een las- en construc tiebedrijf en een onderdeel van het ministerie van Defensie zijn er inmiddels al aan het bouwen! Over enkele dagen verschijnt het ontwerp-welzijnsplan voor 1988, in feite een onderdeel van de ge meentebegroting. Voordat dit plan, tesamen met de gemeente begroting, door de gemeente raad zal worden behandeld, zal er eerst inspraak op mogelijk zijn. Ik kan echter op voorhand al wel zeggen dat vrijwel alle in het plan genoemde instellingen zul len moeten bezuinigen. De ge meente wordt daartoe min of meer gedwongen door de rijks overheid die elk jaar weer minder geld voor de welzijnssector aan de gemeenten beschikbaar stelt. Vlissingen moet maar liefst ruim f 0,6 miljoen op dit beleidsterrein bezuinigen! Het zal daarom no dig zijn met diverse instellingen hierover overleg te hebben en bezuinigingen te vinden die op termijn effect zullen hebben.

de Vlissinger | 1987 | | pagina 5