Kinderboekenweek alles op woensdag en op zaterdag 30 SEPTEMBER T/M10 OKTOBER 1987 DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 30 september 1987 Astrid Lindgren (Pippi Langkous) wordt 80 jaar Toch nog uitgebreid programma Kinderboeken top 10 o&jjw evi tnjotï rvooo KINDERBOEKEN HEEL BELANGRIJK IN WINKEL Harriët van Reek Gouden Griffel Të&m.-en Dieter Schubert Gouden Penseel Op 14 november wordt Astrid Lindgren tachtig jaar. En natuurlijk wordt de schrijfster van 'Pippi Lang kous', Ronja de Rovers dochter', 'De Gebroeders Leeuwenhart', 'Michiel van de Hazelhoeve' en al die an dere onvergetelijke boeken in de bloemetjes gezet. Door uitgeverij Ploensma die een groot aantal boeken van de populaire Zweedse schrijfster herdrukt. Er ver schijnt bovendien een heel nieuw boek over Pippi Lang kous en de eerlijke dief As- sar Buhhla. Als je in november één van de vijfentwintig boeken van de jarige schrijfster koopt, krijg je in elke boekwinkel een boekje waarin alles over haar werk staat cadeau. En een wedstrijdformulier voor een speurpuzzel en verha- lenwedstrijd. De prijzen? Dat blijft nog even geheim. Maar het schijnt dat één van de hoofdprijzen een visite bij Astrid Lindgren is. In Zwe den dus. Bij de Libris Boekhandels verscheen kort geleden ASTRID LINDGREN VER TELT! In deze speciale ver- jaardagsuitgave staan veer tien verhalen en sprookjes. Over een klein jongetje dat- alsof het niks-is een kwade stier tussen de horens krabt. Er over een pop die als een plant uit de grond groeit, Niels Ukkepuk, ge vaarlijke rovers, Het Land Dat Er Niet Is,... Het boek kost f 9,90, werd vertaald door Rita Törnqvist-Verschuur, geïl lustreerd door Ruud Bruijn en telt 1 28 bladzijden. Waar het te koop is? In Zeeland al leen bij de Libris Boekhan dels Van Benthem en Jut ting (Middelburg) en Bikker (Vlissingen). Ook de televisie laat de ver jaardag van Astrid Lindgren niet ongemerkt voorbij gaan. De NCRV en VPRO zenden in het najaar en van de winter 'De Kinderen van Bolderburen' en 'De Ge broeders Leeuwenhart' uit. Genoeg om naar uit te kijken. De kinderboekenweek valt dit jaar buiten de herfstvakantie. Twee keer feest dus. Het betekent echter ook dat bibliothe ken, boekhandels en wijkcentra wat minder activiteiten ge organiseerd hebben dan in andere jaren. Ze hadden wel meer puzzeltochten, kleurwedstrijden, prijsvragen en ande re leuke, spannende of leerzame dingen willen bedenken, maar als er geen kinderen zijn (die zitten op school te reke nen) heeft het weinig zin. Aan deze pagina werd mee gewerkt door: Wim Hofman, Jan Smee- kens, Anoushka van Krug- ten, Ramon de Nennie, Da ve Meyer en Ad Hanneman. Daarom speelt het meeste zich dit jaar af op de twee woens dagmiddagen en zaterdagen in de kinderboekenweek. Of er iets voor jou tussen zit? Zo veel nog, dat je onmogelijk aan alles mee kunt doen. Hier volgt het programma. Op woensdag 30 september kun je in de bibliotheken van Oost-Souburg en Vlissingen 'Smakelijk lezen'. En in Vlissin gen vanaf twee uur smakelijk eten, want dan zorgt de Spaan se Vereniging voor een lekker hapje. (In Oost-Souburg wor den de hapjes op woensdag 7 oktober geserveerd. Maar net zo lekker). De glazen buitenkant van de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg verandert op 30 septem ber in een feestelijke vlaggenpa- rade. Het schilderfeest begint om half drie, duurt tot vijf uur en iedereen mag meedoen. De ramen zijn er al en over de verf en penselen hoef je je ook niet druk te maken. Tony Ross van 'Towser' komt zaterdag 3 oktober op visite bij boekhandel Fanoy in Middel burg. Om zijn handtekening te zetten in al die grappige boeken die hij geschreven en getekend heeft. Maar ook om met kinde ren te praten over lezen en boe ken maken. Dat praten zal niet iedereen even gemakkelijk af gaan, want Tony Ross spreekt Engels, maar er zijn genoeg mensen aanwezig om je te ver tellen wat hij zegt. Of hém te vertellen wat jij zegt. Ook Engels, maar dan uit Vlis singen is de Schotse Muziek band Interscaldis. Deze eerste Zeeuwse doedelzakband laat zijn pipes en drums in Vlissin gen horen van half elf tot elf uur. Een van de mooiste kinderfilms van allemaal is 'Ronja de Ro versdochter'. Deze is maandag 5 oktober te zien in de Biblio theek van Oost-Souburg, aan vang kwart voor vier. Het is gratis. Als je 'Ronja' nog een keer wilt zien, dan kan dat in Vlissingen op woensdag 7 oktober om twee uur. Ook hier gratis, maar je moet van te voren wel kaart jes bestellen. En net als in de bioscoop: op op, want vol vol. 'Er was eens... "Een koning!" zullen jullie nu wel zeggen. Nee kinderen, dat heb je mis. Er was eens een stuk hout'. Zo begint Pinokkio. Op woensdagmiddag 7 oktober kun jij in de biblio theek in Middelburg vader of moeder worden van je eigen Pi nokkio. Zelf maken. Van papier. Tussen half drie en vijf uur. Het enige dat je mee moet brengen is je fantasie en handigheid. De laatste dag van de kinder boekenweek staat bol van de feestelijkheden. Eerst Middelburg. Een mevrouw die heel veel (en dat is bijna al les) van tekeningen in kinder boeken afweet, houdt in de bi bliotheek 's morgens een lezing over peuter- en kleuterboeken. Daar wil jij natuurlijk niet naar toe. Maar 's middags tussen twee en vier uur praat ze (ze heet Truusje Vroland-Löb) met Ingrid en Dieter Schubert. Wie dat zijn? Misschien herinner je je van "heel lang geleden" hoe mooi je kleuterjuf voorlas uit 'Er ligt een krokodil onder mijn bed'. En hoe grappig 'Helemaal verkikkerd' was. Aardige men sen die een heleboel interes sants te vertellen hebben. Over 'Monkie' bijvoorbeeld waarvoor Dieter Schubert dit jaar het Gouden Penseel kreeg. Tenslotte Oost-Souburg en Vlissingen. Daar begint 's mor gens vroeg een vrije boeken markt. Op deze boekenbraderie kunnen kinderen tot vijftien jaar hun "oude" boeken verkopen. Om van dat geld nieuwe te ko pen, want die walkman loopt niet weg. (Die kan altijd nog. Toch?) Er treden clowns op en je kunt je laten schminken. Wil je nog meer doen, zien of meemaken? Lees dan de affi ches in de bibliotheken. Of stap even binnen bij de boekhandels Bikker in Vlissingen, Fanoy in Middelburg of Huson in Oost- Souburg. Je hoeft niet bang te zijn dat ze je daar vreemd aan kijken als je vraagt wat er zoal te doen is, waar en om hoe laat. Per slot van rekening hebben deze drie boekhandelaren alles helpen organiseren en betalen. Welke tien kinderboeken zijn er in het afgelopen jaar het meest verkocht? Boekwinkels in Middel burg en Vlissingen heb ben dit eens uitgezocht. De top 10 van deze win kels ziet er zo uit: 1 Monkie - Dieter Schubert 2 De Griezels - Roald Dahl 3 Hallo wij zijn Theo en Thea 4 Zip - Wim Hofman 5 Platvoetje - Ingrid en Die ter Schubert 6 Het helse paradijs - Thea Beekman 7 Tim Toeval - Guus Kuijer 8 Je binnenste buiten - Mi- das Dekker 9 Van 0 tot nu - Van de Roep 10 Jip en Janneke - Annie M.G. Schmidt KINDERBOEKENWEEK Dave Ramon Jerzy, een leerling van een Vlis- singse basisschool: 'Ik ga wel eens bij een boekwinkel kijken. Dan loop ik alle rijen af en kijk ik of er leuke boeken bij staan'. Bijna elke boekhandel heeft kin derboeken. Meestal staan ze apart in een hoek van de winkel, zoals bijvoorbeeld bij Bikker in Vlissingen, bij Fanoy en Van Benthem Jutting in Middel burg. Het is ook mogelijk om er te gaan zitten snuffelen. Mensen die in een boekhandel werken vinden kinderboeken een belangrijk onderdeel van al le boeken die ze verkopen. Dick Anbeek (Fanoy) vindt deze boe ken zelf heel leuk. "Het is een feest om kinderboeken te lezen, vast te hebben en de voorkan ten te bekijken". Gertruud Den Hartog (Van Benthem en Jut ting): "In onze zaak zitten vaak kinderen op de kinderafdeling in boeken te neuzen wanneer hun ouders beneden in de zaak rondkijken". Boekhandel Fanoy wil de kin derboekenafdeling gaan vergro ten. "Er staan nu zoveel boeken in de kasten waar alleen de zij kant van te zien is. Het is jam mer dat we weinig plaats heb ben om boeken neer te leggen. Het is leuker om de voorkant te zien van een boek dan de zijkant". De handelaren besteden dus veel aandacht aan kinderboe ken. En kinderen komen er graag. Liesbeth een leerlinge van een Vlissingse basisschool kijkt vaak in de boekenmolen. "Als ik dan een boek heb uitge kozen ga ik naar de boek winkel". Als je tijdens de kinderboekenweek een kinderboek koopt, kun je daar voor f 3,50 extra bij kopen DIE VAN HIER NAAST EN VAN DE OVERKANT-KINDEREN EN BOEKEN IN EUROPA. Dit leerzame en grappige boek werd geschreven door Paul Arnoldussen en Marja Baeten. De tientallen teke ningen zijn gemaakt door Joep Bertrams. Behalve over En gelse drop, straf en beesten in Europa staat er ook in te le zen om hoe laat kinderen in Europese landen 's avonds naar. bed moeten. Nederlandse kinderen hebben het dan niet best getroffen. Die moeten veel te vroeg. Zo ziet bladzijde 56 er uit: Autsj of eh: Over pijn doen Heb jij geleerd datje 'Au' moet zeggen als jeje pijn doet? Net zoals je 'Dank u wel' hoort te zeggen als je een cadeautje krijgt? Nee. Au zeggen hoefje niet te leren. Wie keihard met z'n knie tegen de scherpe punt van een bed aanloopt, zegt van zelf'Au'. In Nederland ten minste. In Engeland en Duits land kreunen ze dan 'Atitsj'. In Griekenland gillen ze 'Eh'. In de Sovjet Unie kermen ze 'Oi'. En als ze zich in Turkije hard stoten roepen ze 'Agg' Ai hoor je nog het allermeest. Dat schreeuwen de Spanjaarden, de Portugezen. de Italianen, de Zweden en de Zwitsers. En helpt al dat inter nationale geroep nou ook tegen de pijn? Nee, juist niet, zeggen wetenschappers. Want als je een kreet slaakt spannen alle spieren zich zoveel ze kunnen. Daardoor voel je pijn extra goed. Voor minder pijn moetje het tegen overgestelde doen: al je spieren zo slap mogelijk houden. Je ont spannen. heet dat. Maar waarom zijn wcM.in op het idee gekomen om te gaan roepen als we ons stoten? We tenschappers weten het niet ze ker. Maar het zou kunnen dat mensen die zich pijn doen flin ker willen lijken dan ze zijn. Om dat te worden roepen ze 'Ai' of 'Agg' of'Oi'. Want van zo'n korte, harde schreeuw word je heel even een stukje sterker dan je eigenlijk bent. Een ge- wichtheffer schreeuwt niet voor niks zo hard als die honderd kilo nog een klem stukje verder de lucht in moeten. Gewichthcffers hebben dus wat aan hun schreeuw. Maar pijnlijders kun nen beter hun mond houden. In Middelburg begon de kinder boekenweek dit jaar al op zater dag 16 mei. Toen organiseerde de Werkgroep Kinderboeken week Middelburg de eerste Lurvjesdag. Als jij er ook was, herinner je je misschien nog hoe druk het in de kelder van de Zeeuwse Bibliotheek was. En hoe interessant, gezellig en vooral snikheet. Want die meer dan tweeduizend kinderen en volwassenen liepen en zaten in een ruimte waar normaal gesproken plaats is voor onge veer honderd mensen. De werkgroep vindt het jammer dat alles over kinderboeken in tien dagen gepropt wordt en besloot daarom tot die extra dag in mei. De Lurvjesdag heeft echter nog al veel geld gekost en daarom is besloten tijdens de echte kin derboekenweek wat minder te doen. Ergens anders op deze bladzijde kun je lezen dat dat minder toch nog heel veel is. Bovendien laat de Werkgroep Kinderboekenweek Middelburg dit "jaar voor de vierde keer LURVJE EN LURF verschijnen. De beide kinderboekenkranten staan boordevol artikelen over Europa. Heel trots is de werk groep op de bijdragen van Wim Hofman/ Joep Bertrams/ Rin- dert Kromhout en Ton van Reen. Het is toch niet niks als zulke bekende schrijvers en il lustratoren met een grote poster of een spannend verhaal willen meewerken. Twee van Mies en Lies zaten op het strand. 'Laten we spelen', zei Mies. 'Goed', zei Lies en ze begonnen. Het werd al een beetje donker en in de lucht hing een witte maan. Mies keek naar de zee en Lies keek naar de bossen van het eiland. Ze rilden allebei. 'Weet jij waar we zijn?' vroeg Mies. 'Ik niet', zei Lies. Ze zag bomen met kromme tak ken en met wortels die haast even krom waren als de takken. Ze zag bladeren en een wirwar aan lianen en ne tels en doornen. Mies en Lies keken elkaar aan en deden hun wenk brauwen omhoog. Ze waren allebei even bang en ze hadden honger. Hun magen begonnen te mopperen. 'We moeten gogd naden ken', zei Mies. Ze gingen op een paar rotsblokken zitten. 'Weet je wat', zei Mies, 'We doen net alsof we thuis zijn en lekker eten hebben 'Een goed idee', zei Lies. 'We hebben friet vandaag'. 'Ha, lekker, friet!' zei Mies. 'En soep en hier is een schaal met rose pudding met room... En ze aten duizend frietjes en tomatensoep met bal letjes en met room en pud ding met vruchtjes en koekjes en room en ha gelslag. De pudding was rose als de lucht. 'Ik heb nog nooit zo lekker gegeten! zei Lies. 'Mmmm, wat was dat lekker'. Ze likte haar lippen af en Mies likte ook haar lippen af. 'Nou heb ik nog wel zin in een kopje koffie', zei Lies. 'Ik blief geen koffie, zei Mies. 'Nou dan heb je hier een kopje thee'. En Lies schonk onzichtba re thee uit een onzichtbare theepot in een al even on zichtbaar kopje en ze dron ken een tijdje in stilte en glimlachten tegen elkaar. Ze gooiden de kopjes en de theepot en de koffiepot en de borden en de rest van de frietjes in zee, want ze hadden geen zin in afwas sen en Mies zei: 'Wat nu?' 'Ik weet wel wat', zei Lies. 'Wat dan?' vroeg Mies. 'We kunnen net doen alsof we op een eiland zijn aan gespoeld'. zei Lies. 'Ons schip is lek gegaan en ge zonken en wij zijn de enige twee die nog over zijn. We zijn aangespoeld op een onbewoond eiland en we zijn erg bang want er zitten wurgslangen en griezels en insecten in de bossen en die willen angels in je steken en je bloed op zuigen 'Ja, dat is goed!' zei Mies. 'En we weten niet meer waar we zijn. 'Weet jij waar we zijn?' vroeg Lies. 'Ik niet', zei Mies en ze ril de, want ze was erg bang. 'Ik ben bang', zei Mies. 'Ik ook', zei Lies. 'We zijn erg bang en we weten ab soluut niet meer waar we zijn en we rillen en we ram melen van de honger...' 'Wel stom van ons', zei Mies. 'Wat is stom van ons?' vroeg Lies. 'Om alle frieten de zee in te gooienzei Mies. 'Welke frieten?' vroeg Lies. 'Nou, al die frietjes', zei Mies. 'Kijk daar, ze drijven in de zee'. 'Ja zeg, wat een frietjes', zei Lies. 'Daar drijven wel een miljoen frietjes. Maar het ergste is: ze drijven weg'. 'Straks gaan we nog dood van de honger', riep Mies. 'Wat moeten we nu doen?' 'We hadden een boot', zei Lies. 'Kom, dan dragen we vlug onze boot naar de zee'. En ze pakten hun onzicht bare boot op en zetten hem in zee en sprongen er in en gingen de frietjes achterna, maar ze voeren tegen een rots onder wa ter of een zaagvis. Hun boot brak en zonk naar de bodem van de zee. 'Zwemmen!' riep Mies. 'Help, ik verdrink!' riep Lies. Maar ze verdronk net niet, want Mies trok haar aan haar haren het strand op. 'Au!' riep Lies. 'Jij doet gemeen 'Ik wilde je redden', zei Mies. 'En dus trok ik je aan je haren naar het strand... 'Dat hoef je niet echt te doen', hoor', zei Lies. 'Jij zou liever verdrin ken. zei Mies. 'Ja, hier sterven we toch alleen maar van de hon ger'. zei Lies. 'Nou je het zegt', zei Mies. 'Laten we maar naar huis gaan En ze gingen naar huis om te eten en daarna gingen ze slapen. Of misschien gingen ze eerst nog wat spelen... Wim Hofman Een tekening uit Lurfje. hen kregen eerder een Gouden Penseel of Griffel. Net als in andere jaren worden Lurv en Lurvje gratis uitgedeeld aan alle Zeeuwse kinderen op de basisschool. Want de leden van de werkgroep zijn niet al leen trots op de kranten die er ook nog mooi uitzien dankzij hét werk van Dave Meyer en Ra mon de Nennie, maar ze willen dat bovendien iedereen in de provincie graag laten weten. Harriët van Reek Harriët van Reek krijgt vandaag de Gouden Griffel voor haar boek 'Lena Lena'. Het is haar eerste kinderboek dat boven dien nog een Vlag en Wimpel kreeg voor de tekeningen. Har riët van Reek wordt in novem ber 30 jaar. Volgende maand gaat ze naar Frankrijk om daar aan haar tweede boek te werken. AUVdz&WOL Teken je wel eens of schrijf je zelf wel eens een verhaaltje, dan mag je dat naar ons opstu ren. Een paar mensen die er ver stand van hebben (nou ja) bekij ken wat jullie hebben gemaakt. De inzendingen die we het bes te vinden worden in deze krant gepubliceerd en de makers er van krijgen een prijs in de vorm van een boek. De tekening, verhaaltje of ge dichtje kun je opsturen naar de redactie van De Faam/De Vlis- singer, Postbus 501 7, 4330 KA in Middelburg. Dieter Schubert Dieter Schubert werd veertig jaar geleden in Oscherleben in Oost-Duitsland geboren. Zijn boeken kunnen dus nooit be kroond worden met een Gou den Griffel of Penseel. Toch krijgt hij vanavond in Amster dam het Gouden Penseel voor 'Monkie'. De jury heeft voor hem een uitzondering gemaakt, omdat hij al sinds 1977 in ons land woont en al zijn boeken (en die van zijn vrouw Ingrid) hier het eerst verschijnen. I

de Vlissinger | 1987 | | pagina 11