informatiepagina van de gemeente vlissingen iHet is weer tijd I Hulp nodig? Bus binnenkort naar binnenstad II Q tt B. en w. willen panden vroegere bakkerij kopen Straatnamen in wijk Rosenburg ZEG BUURVROUW WANNEER DOET U MEE? Glas, hup in de glasbak DE VLISSINGER Woensdag 23 september 1987 Ter inzage LAAT NIEMAND BINNEN ZONDER LEGITIMATIE Vrijwilligerswerk Waar? Inkomsten verklaring tijdig inleveren! Extra voorzieningen nodig Ilnformatiehoeken Nieuwe bushaltes Tijdelijke halte Dienstregeling I Wat ligt ter inzage? Premie bij aanvaarding lager loon Bouwrijp Commissie Sportbelangen - Grondwaterwet - Hinderwet Bouwaanvraag garage Blikkenburg Even bijpraten met wethouder Wisse Inventarisatie Soberheid Van en voor de gemeenschap IN DEN BLAUW GERUI redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen. telefoon 01184-87000. toestel 333. 335 en 337 Morgen, donderdag 24 september is het weer zover. Het is tijd voor de maandelijkse raadsverga dering. Er ligt weer een aardig aantal voorstellen van Burgemeester en Wethouders (b. en w.) bij de raad die behandeld kunnen worden. En dat kan best wel eens over onderwerpen zijn die u na aan het hart liggen. Als u in het tweede gedeelte van dit artikel de agenda doorneemt zult u zien dat er meer interessante dingen tussen zitten dan u misschien verwachtte. Komt u daarom rustig eens een kijkje nemen "achter de scher men". U kunt de vergadering morgen bijwonen in het stad huis. De aanvang is 19.30 uur. Heel gemakkelijk is de populaire raadsagenda die u cadeau krijgt wanneer u de vergadering bij woont. Hierin worden alle voor stellen op overzichtelijke wijze samengevat. Bovendien kunt u de agenda en alle voorstellen inzien in de ge meentelijke info-hoeken. De adressen en openingstijden daarvan staan in een bericht el ders op deze pagina. Of u kunt informeren naar de achterlig gende stukken zoals nota's, te keningen en dergelijke die bij de raadsvoorstellen horen. Deze liggen ook ter inzage en wel bij het Stafbureau Voorlichting en Inspraak in het Stadhuis. De agenda Opening Beëdiging en installatie Van de leden van de'raad, me vrouw C.E. Postma-Willemse en de heer D. Vos. Mededelingen. Over te leggen stukken. Hoe vaak leest u niet dat mensen het slachtoffer zijn geworden van pseudo- gasopnemers, nep-schoorsteenvegers en imitatie-tuinmanr.en? Een gewaarschuwd mens telt nog altijd voor twee Vraag uzelf daarom altijd af of u de aangeboden diensten werkelijk wilt Of u die man of vrouw binnen moet laten of niet En vraag ook of hij/zij een legitimatie kan tonen. U moet eigenlijk - als u echt geïn teresseerd bent - zo iemand even om zijn gegevens vragen en hem dan laten terug komen. En spreek altijd van tevoren een prijs af. Maar 't beste is: geen onbekende mensen binnenlaten, maar zelf de erkende bedrijven bellen. VOORKOMING MISDRIJVEN Een zaak van de potttie én u Te behandelen punten. 0-1 Aanbieding gemeentebegro ting, inclusief nota van wijzigin gen en begroting van de tak van dienst en de commissies voor 1988. 0-2 Voorziening in diverse vaca tures in verband met het vertrek uit de raad van de heren Adan en Lorier. 0-3 Straatnaamgeving plan Ro- senburg (oostelijk gedeelte). 0-4 Aanvaarding schenking van antiek gietijzeren kanon. 2-1 Beloningssysteem verkeers veiligheid voor gemeenten: Ak- tie -25%. 4-1 Voorzieningen in de huis vesting van basisscholen voor de jaren 1989 tot en met 1991. 4-2 Plan van nieuwe basisscho len voor de periode 1 augustus 1988 tot 1 augustus 1991. 4-3 Onderhoud basisscholen. 4-4 Krediet herstel gymzaal Paauwenburgschool. 5-1 benoeming bestuursleden VVV-l-Vlissingen. 6-1 Programma Basiseducatie 1988. 6-2 Extra subsidie aan stichting Opbouwwerk Vlissingen over 1986. foto Johan Murre). 6-3 Declaratie sociaal-culturele activiteiten voor werklozen. 8-1 Beroep tegen aanhouding beslissing op aanvraag bouw vergunning Van Dishoeckstraat 526-528. 8-2 Voorbereidingsbesluit "Bou levard", gedeelte Boulevard Bankert. 8-3 Voorbereidingsbesluit "de Schelde". 8-4 Voorbereidingsbesluit bestemmingsplan Westerschel- demond. 8-5 Herbevestiging borgstelling geldlening Stichting Verant woord Wonen. 8-6 Aankoop voormalige bakke rij Speckens. 8-7 Aankoop perceel grond aan de Hermesweg. 8-8 Verkoop grond Energieweg. 8-9 Verkoop Nicolaas Ho- nighstraat 5. 8-10 Vaststelling grondprijzen Westerbaan: delegatie verkoop grond Westerbaan. 9-1 Vaststelling 8e wijziging ge meentebegroting 1987. Rondvraag. Sluiting. Ons land is rijk aan organisaties op het gebied van gezond heidszorg en maatschappelijk werk. Het stukje Nederland dat Walcheren heet vormt daar geen uitzondering op. Voor wie hulp nodig heeft is het dan ook niet altijd zo eenvoudig om een juiste keuze te maken: waar kan ik met mijn vraag/probleem terecht? Bij de Stichting Maatschappelij ke Dienstverlening op Walche ren kennen ze dat. En ze heb ben er wat aan gedaan: een overzichtelijke informatiemap samengesteld. Zo'n honderd pagina's telt'ie, vol met informa tie over ettelijke organisaties en De panden van de voormalige bakkerij/tearoom Speckens. (foto. ben Oreel). Ru- De panden van de voormalige bakkerij/tearoom Speckens staan op een 'strategische' plaats. Wie kent ze niet, daar op de hoek van de Walstraat en de Coosje Buskenstraat. En...tegenover het Scheldeterrein waar een belangrijk deel van het kernwinkelge bied komt. De 'invulling' van dat gebied kan niet los worden ge zien van wat er met de nieuwbouwlokaties in de directe omge ving gebeurt, zo vinden burgemeester en wethouders. Het welslagen van het kernwinkelgebied is er mede van afhankelijk. Ongewenste ontwikkelingen in de buurt van het kernwinkelgebied dienen dan ook te worden tegengegaan. Reden voor b. en w. om de gemeenteraad voor te stellen de panden van de vroegere bakkerij te kopen. Hun voorstel daartoe wordt morgen (donderdag) door de gemeenteraad behandeld. Gaat de raad akkoord, dan worden be treffende panden voor f 375.000,— eigendom van de gemeente. Ze zullen daarna worden 'meegenomen' in de ontwikkeling en uitwer king van de plannen voor het nabij gelegen deel van het kernwinkel gebied. Volgens het college is het zeker niet onmogelijk dat een en ander binnen een sluitende exploitatie kan worden gerealiseerd. instellingen. Om er enkele te noemen: gezinsverzorging; kruiswerk; bejaardenzorg; praat- en zelfhulpgroepen; patiëntenverenigingen; gehandicaptenzorg. Doelstellingen, adressen, tele foonnummers, ze staan er alle maal in. In variatie op het beken de spreekwoord: de bomen in het bos worden zichtbaar gemaakt Dat geldt niet minder voor het vrijwilligerswerk op bovenge noemde terreinen. Want er zijn daar heel wat mensen die zich er voor de ander inzetten. Werk dat niet altijd even 'zichtbaar', maar wel van we zenlijk belang is. Ook hier geldt dat lang niet een ieder weet wat dat vrijwilligers werk inhoudt. Maar ook: wat het voor hem of haar persoonlijk kan betekenen. Mede daarom heeft men in Vlissingen de krachten gebundeld in het 'Platform voor vrijwilligers(organisaties) in de maatschappelijke dienstverle ning'. Eén van de zichtbare en bruikbare produkten daarvan is de 'Gids voor de vrijwillige hulp verlening'. Zo'n 50 in Vlissin gen aktieve organisaties staan er overzichtelijk in. Ook voor u? De 'Informatiemap 1987/1988 betreffende instellingen op maatschappelijk terrein en op het gebied van de gezondheids zorg' kunt u inzien in de vijf ge meentelijke informatiehoeken. Telefonisch kan men er inlichtin gen over inwinnen bij de Stich ting Maatschappelijke Dienst verlening, tel. (01184) 19820 of 17810. De 'Gids voor de vrijwillige hulp verlening' ligt eveneens ter inza ge in de gemeentelijke informa tiehoeken. Met vragen erover kan men terecht bij het secreta riaat van het platform. Dat heeft als telefoonnummer (01184) 12706. Cliënten GSD: De cliënten van de Gemeente lijke Sociale Dienst (GSD) met een ABW-, RWW-, IOAW- of WWV-uitkering zijn verplicht iedere laatste werkdag van de maand een inkomstenverkla ring in te leveren. Deze maand is dat dus volgende week woensdag! Indien u, als cliënt van de GSD, de inkomstenverklaring niet- of niet tijdig hebt ingeleverd, wordt de betaling van uw uitkering au tomatisch beëindigd! Bovendien kan dan herstel van de betaling enkele weken vergen. In die tus sentijd kunnen ook geen voor schotten worden verstrekt. Nu kan het zijn dat u de inkomsten verklaring niet tijdig hebt ont vangen, bijvoorbeeld omdat de ze verkeerd is bezorgd. In dat geval moet u tijdig naar de so ciale dienst (Dokter Gallan- datstraat 1) en een vervangend exemplaar invullen. Als u dat niet doet wordt uw uitkering au tomatisch geblokkeerd. Lever uw verklaring dus tijdig in. Het kan een boel narigheid voorkomen. Dat de GSD maandelijks die opgave van u verlangt, is een rechtstreeks gevolg van eiser die de rijksoverheid stelt. 6 November a.s. wordt de weg over de stormvloedkering open gesteld. Gelijktijdig daarmee gaat de buslijn Spijkenisse- Vlissingen van start. Het is de zogenaamde kustlijn van de N.V. Streekvervoer Zuid-West-Nederland. (Z.W.N.) Deze buslijn voert tot in de Cornelis Lampsinsstraat. Daarmee zal dus de bin nenstad binnenkort bereikbaar zijn met het openbaar vervoer. De komende tijd zullen diverse voorzieningen ten behoeve van de buslijn, zoals haltes en wachtruimten voor de passagiers, worden gemaakt. De omwonenden van de plaatsen waar nieu we bushaltes komen, zijn hierover deze week door de gemeente ingelicht. Ï8 U kunt de gemeentelijke infor matiehoeken in de volgende ge bouwen vinden: - de openbare bibliotheek (Lange Zelke), geopend op maandag van 13.30 tot 20.00 uur, overige werkdagen van 10.00 tot 20.00 uur en 's zater dags van 10.00 tot 12.30 uur; - het wijkcentrum 'Middenhof' (Kanaalstraat, Oost-Souburg), open op dinsdag van 9.30 tot 12.00 uur, donderdag van 13.30 tot 16.30 uur en van 19.30 tot 21.00 uur; - het wijkcentrum 'Open Hof' (Alexander Gogelweg 59), open op maandag tot en met vrijdag van 8.00 tot 12.00 uur en van 19.00 tot 23.00 uur. - het buurthuis 'Aldegonde' (Westerzicht), geopend op wis selende tijden. De overdekte wachtruimte voor buspassagiers (abri) bij het station. Abri's van dit type komen ook elders in Vlissingen te staan bij de nieu we bushaltes van de kustlijn. In Vlissingen zal de buslijn de route gaan volgen: Nieuwe Vlis- singseweg - President Roose- veltlaan - Koudekerkseweg - Badhuisstraat - Spuistraat - Nieuwendijk - Gravestraat - Commandoweg - Piet Heinkade - Cornelis Lampsinsstraat. Er zal zoveel mogelijk gebruik worden gemaakt van bestaande bushaltes. Maar dat is niet over al mogelijk. Daarom zal op ver schillende plaatsen op deze rou te een nieuwe bushalte worden gemaakt. Bovendien komen er op negen plaatsen overdekte wachtruimten (met daarop recla me, zogenaamde abri's). Op het stationsplein staat reeds zo'n abri. Door het plaatsen van de nieu we bushaltes zal een aantal par keerplaatsen verdwijnen. Op de Nieuwendijk en in de Gra vestraat zullen de bestaande obstakels verwijderd worden. De 30 km/uur zone blijft echter bestaan. Daarvoor worden de rijbanen versmald. Behalve een bushalte zal op het Bellamypark een aantal laad- en loshavens worden gemaakt ten koste van een aantal parkeer plaatsen. Dit is nodig om de doorstroming van het verkeer te verbeteren. De halte aan de Smalle Kade is tijdelijk. Zodra de werkzaamheden aan de Koopmans- en Vissershaven ge reed zijn, zal deze worden ver plaatst naar de "kop" van de Koopmanshaven. De busdienst zal worden uit gevoerd met de gebruikelijke "lange" autobussen. Het zal van maandag tot en met zater dag een uurdienst zijn, tussen 7.00 en 23.00 uur en op zon dag een twee-uurdienst tus sen 8.00 en 22.00 uur. Nadere inlichtingen over de dienstre geling zijn verkrijgbaar bij de Z.W.N., telefoon 01110-19111 Stel: u bent minder dan een jaar werkloos. Of u dreigt werkloos te worden. Nieuwe banen zijn niet altijd voor het oprapen. Wanneer u dan voor een baan in aanmer king komt, is dat er niet altijd een waar u evenveel kunt ver dienen als in de vorige of huidi ge. Op zich hoeft dat geen hin derpaal te zijn. Sinds 1 septem ber geldt namelijk de 'Premiere geling aanvaarding lager loon'. U kunt voor premie in aanmer king komen als u in uw nieuwe baan, die voor minstens één jaar en 15 uur per week is aange gaan, minder gaat verdienen dan 80% van het loon, dat u in de laatste drie maanden bij uw vorige werkgever ontving. On der loon wordt daarbij verstaan het inkomen, waarover de pre mies voor de sociale verzekerin gen worden geheven. De nieuwe premieregeling is een vervolg op de vroegere loonsuppletie-regeling. Sinds 1 januari konden daar geen aan vragen meer voor worden inge diend. Echter: hebt u sinds die datum een andere baan met een lager loon aanvaard, dan kunt u ook een beroep doen op de nieuwe regeling. U dient dan na tuurlijk wel aan de voorwaarden te voldoen waarvan er enkele hier genoemd zijn. Daarbij moet de aanvraag voor 1 november 1987 zijn ingediend. Daarvoor moet men zijn bij het Arbeidsbu reau, dat in Vlissingen gevestigd is aan de Spuistraat 2. Ook zij, die op grond van de oude suppletieregeling inge volge de WW dit jaar een aan vulling op hun loon kregen, wordt geadviseerd contact op te nemen met het arbeids bureau. 3eze kampagne is een initiatief van de Stuurgroep Promotie Glasbak. Een beeld van het bouwrijp maken van het oostelijke deel van de nieuwe wijk Rosenburg, gelegen tussen de wijken Paauwenburg en Bossenburgh. (foto Ruben Oreel). Marga Klompé, Aletta Jacobs, Joke Smits en Wilhelmina Druc- ker. Vier vrouwen die zich, een ieder op eigen plaats en wijze de afgelopen eeuw maatschappelijk dienstbaar hebben gemaakt. Dat is voor burgemeester en wethouders de reden om de ge meenteraad voor te stellen de eerste straten in de wijk Rosen burg naar hen te vernoemen. Het college geeft daarmee con creet vorm aan het idee, dat hen enige maanden geleden aan de hand werd gedaan door het raadslid mevrouw M. de Jonge. Die wees er toen op dat in Vlissingen naar dergelijke vrouwen nog geen straten vernoemd zijn. Morgenavond (donderdag) be handelt de gemeenteraad be treffend voorstel van b. en w. In dat stuk wijst het college erop dat een historisch verband tus sen de naam Rosenburg en een boerderij die er vroeger gelegen zou hebben ontbreekt. De naam is echter zo 'ingeburgerd' dat deze, wat b. en w. betreft, ge handhaafd behoort te worden. Zij stellen daarbij tevens voor de ene ontsluitingsweg die de wijk krijgt Rosenburglaan te noemen. Het moment dat er daadwerke lijk met de bouw van woningen kan worden begonnen komt snel naderbij. Eerst moet echter de grond bouwrijp worden ge maakt. Daar is men momenteel druk mee bezig. Graafmachines verzetten er grote hoeveelheden grond, onder meer om er riole ringsbuizen, leidingen en derge lijke te kunnen leggen. Daarmee de basis vormend voor het eer ste, oostelijke deel van Vlissings nieuwste wijk Rosenburg. Vanavond (woensdag) komt de commissie sportbelangen bij elkaar. Deze 'club' verga dert in het stadhuis. De aan vang is om 19.30 uur. De agenda en stukken voor de ze vergadering liggen ter inzage in de gemeentelijke informatie- hoeken. Misschien haalt u die niet meer. Een 'belletje' met het kantoor van Sportbelangen kan dan uitkomst bieden (nr. 60267). Bovendien heeft de secretaris voor belangstellenden 's avonds nog een extra set vergaderstuk ken beschikbaar. Het sorteerbedrijf 'Vlissingen' BV heeft een aanvraag inge diend voor het onttrekken van water aan de bodem. Het be drijf wil dat gebruiken als pro ceswater voor het zeven van zand en grint aan de Wester havenweg/Buitenhaven te Vlissingen. De aanvraag en de stukken die er bij horen kunt u inzien bij de afdeling milieuzaken in het stad huis. Daartoe is gelegenheid tot en met 6 oktober a.s. Direct daarna, op 7 oktober, is er om 16.30 uur een openbare hoorzit ting over deze aanvraag. Gedu rende de termijn dat de aan vraag ter inzage ligt, kunnen schriftelijk bezwaren worden in gediend bij b. en w. Tijdens de hoorzitting kunnen mondeling bezwaren worden ingebracht. Bij dezelfde afdeling milieuza ken liggen zes besluiten van b. en w. ter inzage. Die heb ben betrekking op aanvragen om een hinderwetvergunning. Deze besluiten (ook wel 'be schikkingen' genoemd) zijn het sluitstuk van de procedu re, zoals de wet die voor schrijft. Zowel de aanvragen als de ontwerp-beschikkingen hebben daarbij ter inzage gelegen. Tegelijk bestond er gelegen heid bezwaar in te dienen. Nu nog beroep aantekenen tegen de beschikkingen van b. en w. is mogelijk tot en met 2 okto ber, zij het voor een beperkte en door de wet omschreven groep. Bij de afdeling milieuzaken kan men u daarover nader in formeren. B. en w. hebben een hinderwet vergunning verleend aan: 1. de heer A. Dekkers te Oost- Souburg voor het uitbreiden van de garage en het benzinesta tion, met name de reparatie afdeling, op het perceel Paul Krugerstraat 237; 2. Ahold b.v. te Zaandam voor de supermarkt aan de Schel- destraat, met name voor de uit breiding en wijziging daarvan; 3. de heer A.A. Hoogstrate te Vlissingen voor uitbreiding en wijziging van het benzine- en LPG-station aan de President Rooseveltlaan; 4. de heer J. Murre te Vlissingen voor uitbreiding en wijziging van zijn garage/benzinestation aan de Breewaterstraat; 5. de heer M.C. van Gilst voor een loodgieterswerkplaats op het perceel Slijkstraat 25-27; 6. de heer A. Bastiaanse te Grijpskerke voor een transport bedrijf op het perceel Andorra- weg 4 te Vlissingen-Oost. De gemeente heeft een bouw aanvraag ontvangen voor de bouw van een garage in Blik kenburg in de wijk Bossen burgh. De eigenaar van de wo ning aan Blikkenburg nummer 97, de heer P. Lampio heeft burgemeesteer en wethou ders gevraagd deze garage naast zijn woning te mogen bouwen. Hiervoor zou echter eerst het bestemmingsplan gewijzigd moeten worden. B. en w. willen dat wel doen, maar hebben daarov er eerst deze week de mening van de omwonenden gevraagd. Zij kunnen tot 5 okto ber a.s. op het voorstel reageren. De reacties zullen worden be handeld tijdens een openbare vergadering van de vaste com missie van advies en bijstand voor de ruimtelijke ordening op dinsdag 13 oktober a.s. om 19.30 uur in het stadhuis. Tij dens deze vergadering is er spreekrecht voor bezoekers. Daarna zal behandeling plaats vinden tijdens een openbare vergadering van de gemeente raad op donderdag 29 oktober a.s. in het stadhuis (aanvan 19.30 uur). De voorgevel van de garage waarvoor een bouwaanvraag is ingediend. Vrijwel alle mensen zijn, op een of andere manier, verkeersdeel nemer. Dus weten we met z'n al len hoe gevaarlijk deelname aan dat verkeer kan zijn. Vooral om dat het aantal verkeersslachtof fers de laatste jaren in Nederland is gestegen. Onder ver keersslachtoffers versta ik overi gens zowel hen, die zeer licht gewond raken als zij die komen te overlijden. Nu heeft het rijk een aktie gelanceerd om het aantal verkeersslachtoffers te vermin deren. Dat doet de rijksoverheid door middel van een bijdrage in een onderzoek naar de gevaarlij ke verkeerssituaties per gemeen te. Daarna krijgt, als 't aantal ver keersslachtoffers duidelijk daalt, die gemeente een premie. Op zichzelf is dit natuurlijk een ongebruikelijke manier om het aantal verkeersslachtoffers te verminderen. Immers, 't wordt hier alleen aan de gemeentelijke overheid overgelaten om dat doel te bereiken. De rijksbijdra gen zijn bepaald niet van die aard dat we daar als gemeente ingrijpende maatregelen voor kunnen nemen en, bijvoorbeeld, het verbeteren van een belang rijk kruispunt kunnen betalen. Desondanks stellen burgemees ter en wethouders de raad mor gen voor bij het rijk een bijdrage voor het onderzoek aan te vra gen. Als college van b. en w. zien we dat onderzoek als een inventarisatie van gevaarlijke punten in Vlissingen, waarmee rekening kan worden gehouden als er zich een gelegenheid voor aanpassing voordoet. Dat kan zijn bij onder meer woonbuurt verbetering of na riolerings werken. Een voorbeeld daarvan is de Scheldestraat. De inrichting van die straat hebben we enkele ja ren geleden zodanig veranderd, dat het aantal verkeersslachtof fers veel lager is geworden dan in de oude situatie. Uit het voorgaande blijkt dat we niet veel geld beschikbaar heb ben om allerlei dure dingen te doen. De inkomsten van de ge meente, die voor het grootste deel van het rijk komen, zullen volgend jaar wederom aanzien lijk lager zijn. Dat betekent dat we uiterste soberheid moeten betrachten bij alles wat we als gemeente doen. Het onderhoud van plantsoenen, straten en ge bouwen zullen we nog doelmati ger en efficiënter moeten uitvoe ren dan thans het geval is. Op een aantal plaatsen in de ge meente zal dit zeker aanleiding geven tot achterstand in het on derhoud. Als wethouder van openbare werken vind ik over dit soort zaken dat het er steeds meer naar uit gaat zien dat we door het rijk niet meer in staat worden gesteld om aan redelijke verlangens en wensen van bur gers te voldoen. Dat klinkt allemaal somber. En toch denk ik dat we op vele ge bieden als gemeentebestuur met ons beleid op de goede weg zijn. Heel zichtbaar is natuurlijk de vernieuwing van de riolering en de verbetering van woningen. Hetzelfde geldt, hoewel dat op 't ogenblik misschien nog niet zo opvalt, voor de ontwikkeling van de binnenstad. We zijn goed op weg naar een verbetering van het winkelbestand en versterking van de woonfunctie, zowel door het bouwen van appartementen als eengezinswoningen. Ik zou dit lijstje nog wel langer kunnen maken, want het gemeente bestuur ontwikkelt natuurlijk ook activiteitin de woonwijken. Kortom: Vlissingen gaat er als woon- en winkelstad sterk op vooruit. Dat dat soort dingen geld kost is onontkoombaar. Dat is noodzakelijk, zowel voor de Vlissingers als zij die Vlissingen bezoeken. Tenslotte werken we als gemeentebestuur met ge meenschapsgeld. Dat moet dan ook ten goede komen aan die zelfde gemeenschap!

de Vlissinger | 1987 | | pagina 5