Zeeuwse boerderijen in kaart Dansend Zeeland goed op weg Jeugddansfestival in Middelburg monDO oofiman SEGEERSSTRAAT... PRESENTEERT Grote open-huis-dag en modespektakel op zaterdag 26 september HET WEEKBLAD WALCHEREN MIDDELBURGSE HUISKAMER OVERHOOP GEHAALD tt BACK DE^ISSINGER MODE VOOR ELKE LEEFTIJD zie advertentie elders in dit blad Friesland FOTO SERVICE DEZE WEEK IN TijI Computers I/lissin gen Rubrieken Inhaalmanoevre Kompliment voor uw goede keus! De nieuwe kreatie van Friesland. PEETERS GESCHENKEN Jeugddansfestival Dans in het onderwijs De Knotwilg Programma-overzicht Jeugddans festival Zonder slaap BONT- EN BRUIDS- M0DEVERK00P Bevriende kunstenaars "Sfeervol tafelen" DE GEDEKTE TAFEL van 1987/1988 Klaar terwijl u winkelt! J. .P. ARossël tandprotheticus make. ■dt/efr akstr Jong modisch tot modisch klassiek s/echt< imbifOfO V Woensdag 23 september 1987 oplage 22 800 wekelijks gratis huis aan huis op geheel walcheren in comoinatie met de faam. totale oplage 44 950. uitgave provinciale zeeuwse courant b v administratie: markt 51. postbus 5017, 4330 ka middelburg. 01180-81162 advertentie: walstraat 56-60. postbus 18, 4380 aa vlissmgen, 01184-84000. privé w melse 01184-62320 redaktie: ad hanneman. 01180-81170 PMMMR Daar stond vroeger zo'n mooie boerderij. Inderdaad vroeger, want door allerlei oorzaken, zoals wegenaanleg, de ontwikkeling van de landbouw en niet te verge ten de functie als 'tweede woning' was de boerderij niet meer wat-ie geweest was en dreigden de ver schillende typen zo niet te ver dwijnen dan wel toch zeker sterk achteruit te gaan. Voor de Stichting Nationale Con tactcommissie Monumentenbe scherming was het in 1983 in ieder geval het sein om eens drastisch met een werkgroep 'Boerderijen' aan de gang te gaan en het natio nale bezit aan boerderijen eens in kaart te brengen. Het zou echter tot mei 1987 duren eer het project 'Boerderijen Inventarisatie' in Zeeland van start zou gaan. De Boerderijen Stichting Zee land, die - de naam zegt het al - de inventarisatie van de Zeeuwse boerderijen coördineert, inventa riseert daarbij alleen de boerderij en die vóór 1940 zijn gebouwd. De doelstelling is daarbij om de karakteristieke vorm van de Zeeuwse boerderijen te behouden en te zoeken naar mogelijkheden om de boerderij als agrarisch be drijf te laten functioneren. Verder wil de stichting de streekeigen agrarische bouwstijl bevorderen. De stichting probeert die doelstel ling te verwezenlijken door onder meer het uitgeven van nieuwsbrie ven en het geven van advies aan particulieren en instanties. Tot nu toe hebben reeds 22 ge meenten hun medewerking aan dit project verleend en in 15 ge meenten worden al boerderijen geïnventariseerd. Ad de Laat en Lex van Lith, passen en meten. In het midden Gemma van de Hoogte die haar huiskamer beschikbaar stelde voor het grenzenprojekt van de kunstenaars. Kunstenaars zoeken grenzen en lichtval Tijl Uilenspiegel was ooit een volksheld in de middeleeuwen. In Antwerpen werd vori ge week een herdruk van de originele zo ori gineel als mogelijk uit gegeven. Ook de bur gemeester van Veere was uitgenodigd en die kreeg te horen dat Ui lenspiegel nooit in Vee- re was geweest. Op onze 'Uit'-pagina. Een Zeeuws-Vlaams bedrijf voorziet het personeel van het Mid delburgse provincie huis van computers. Dankaart en Hoefeij- zers in 'Uit het za- kenhart'. Vc Vlissingen moet zich telkens opnieuw concentreren. En zeker niet in de roes van de overwinning op koplo per Sittard verdrinken. Woorden van die strek king zegt Vlissingen- aanwinst Wesel in de rubriek van de hoofd klasser. Korte informatie, film, podium, expositie, le zen, kerkdiensten, me dische weekeinddien- sten en voorlichting van gemeente en pro vincie. Gemma van de Hoogte had er wel schik in. I)e Middelburgse zag voldaan hoe twee beeldend kunstenaars in haar kamer rondkropen. 'Op zoek naar grenzen', luidde het argument voor dit meten, passen en zoeken naar het middelpunt van de woonkamer. Die grenzen moesten op de foto: van noord naar zuid, van oost naar west en beide keren omgekeerd. En - heet het fijntjes - het is een project, 'Grenzen 4'. Zondag 25 oktober staat de apotheose op het programma. Dan hebben de kunstenaars Ad de Laat en Lex van Lith, afkomstig uit Groningen en Tilburg, in tien plaatsen het middelpunt vastgesteld van een huiskamer en worden die huiskamers tussen 12 en 17 uur opengesteld voor het publiek. Wat er dan te zien is? Het middelpunt van de kamer en de foto's die op een dag precies om twaalf uur 's middags zijn genomen. Wie eenvoudig naar kunst wil kij ken, kan die zondag maar beter thuisblijven. Men moet er enig in- denkingsvermogen voor bezitten en de ruimte die kunstenaars zoe ken in hun grenzenproject onder Danstheater Signaal, vrijdag 2 oktober om 11.15 uur in de Schouwburg. In Middelburg wordt het tweede nationale Jeugddansfestival gehouden van donderdag 1 tot en met zondag 4 oktober. Het eerste Jeugddansfestival vond twee jaar geleden in Vlissingen plaats. Cultuurwethouder Gerrit Schoenmakers opent het festi val donderdag om 13.15 in de Middelburgse Concert- en Ge hoorzaal. Een festival met dansvoorstellin gen voor de jeugd, lezingen en in leidingen over dit vakgebied en een choreografiewedstrijd zijn de belangrijkste ingrediënten. Tij dens dit dansfestival zijn allerlei danssoorten te zien: dansexpres- sie, tap/jazzdans en folkloredans, moderne dans en mime. De afgelopen drie jaar zijn er in het kader van een dansstimule- ringsplan verschillende dansacti- viteiten georganiseerd. In 1983 nam de Zeeuwse Culturele Raad het initiatief het Dansoverleg Zee- InitiatiefL D.-Groep Vlissingen - Middelburg Germany Fascinerende ideen land op te richten. Therese Adri- aansens, secretaris, legt uit: "In Zeeland bestond geen danstradi- tie. Om daar verandering in te brengen is het Dansoverleg opge richt. Het doel ervan is de belang stelling en de ontwikkeling van het brede terrein van de dans te stimuleren". De inhaalmanoevre om dans voorstellingen ook in Zeeland re gelmatig aan bod te laten komen, lijkt duidelijk geslaagd. "Door dansvoorstellingen moet het pu bliek warm gemaakt worden voor dit onderwerp. In 1985 was het eerste festival in Vlissingen een succes. Het dansgebeuren slaat aan in Zeeland", stelt Adriaan- sens tevreden vast. "Ik vind het een goede zaak dat ook dit tweede festival in Zeeland wordt ge houden". Het festival richt zich enerzijds op het professionele publiek uit het hele land, anderzijds op belang stellenden uit de provincie. Bij de ze laatste groep ligt de nadruk op de jeugd van 4 tot 16 jaar. Adri- aansens: "Het publiek van de toe komst zit nu nog op school. Juist zij moeten warm worden gemaakt voor het dansgebeuren". Tijdens het festival zijn onder an der het Scapino Ballet, Modern Waves Dance Company en vele andere professionele dansgroepen te zien. Volgens de secretaris is het hoogtepunt van het dansfesti val zaterdagavond. Dan wordt er een choreografieconcours gehou den. Deelnemers zijn de vier groe pen die de voorselectie trotseer den. Zaterdagavond wordt door de jury bekend gemaakt wie de winnaar is. Niet alleen in het theater was een achterstand op het gebied van dans te bespeuren, ook in het on derwijs is dit het geval. Toneel voorstellingen, muziek- en dra malessen zijn al enige tijd regel matig voorkomende onderdelen in het onderwijs. Dansvoorstellin gen en lesprojecten over dans wa ren incidenteel op Zeeuwse scho len. Het Zeeuws Steunpunt Kunstzinnige Vorming brengt sinds enkele jaren schoolvoorstel lingen en lesprojecten. Daarin is dans ook vertegenwoordigd. On der andere het Scapino Ballet geeft educatieve dagprojecten op scholen. "Het bleek dat wanneer scholen eenmaal kennis hadden gemaakt met dansvoorstellingen ze er en thousiast voor begonnen te ra ken", concludeert Therese Adri- aansens. "De vraag naar dans moet wel gestimuleerd worden om blijvend te zijn". Het Zeeuws Steunpunt heeft in samenwerking met het Landelijke Ondersteuningsinstituut Kunst zinnige Vorming een project Dans tot stand gebracht. Dit project is bedoeld voor basis- en voortgezet onderwijs. Het bevat voorstellin gen en lesprojecten. Het doel hiervan is leerkrachten kennis te laten maken met de basiselemen ten en werkvormen van dansante vorming zodat zij de leerlingen in aanraking kunnen brengen met dansexpressie en dansplezier. De openbare basisschool "De Knotwilg" uit Oostkapelie is een van de Zeeuwse scholen die deel neemt aan zo'n lesproject. Wim Gutteling, leerkracht op deze school, is zeer tevreden over dit project. "Wij zijn nu al enkele ja ren bezig met het project dansan te vorming en ik kan zeggen dat we er steeds enthousiaster over worden". Leerkrachten die meedoen aan dit project ervaren dat de danslessen een positieve invloed hebben op de motorische ontwikkeling (li- chaamsbeheersing, schrijven) en op de sociaal-emotionele ontwik keling van kinderen. Gutteling: "Door de danslessen leerden kin deren beter met elkaar samenwer ken. Ze konden bijvoorbeeld be ter hun gevoelens uiten". Kaarten voor de voorstelling van het Jeugddansfestival kunnen bij de Stichting "Uit in Zeeland" te lefonisch worden gereserveerd (01180-15256) en tijdens het festi val aan de kassa van de Schouw burg worden gekocht. De prijs per voorstelling is zowel voor vol wassenen als voor kinderen f5,-. Donderdag 1 oktober Oceaan - Elflog en de toverberg 13.30 - 14.30 uur Concertzaal Jojo - Ogen stijf dicht 14.00 - 15.10 uur Gymzaal Cas Scapino Ballet - Pulcinella e.a. 14.45 - 15.45 uur Schouwburg Werkbijeenkomst 16.00 - 17.30 uur Concertzaal Scapino Ballet - Pulcinella e.a. 19.00 - 20.00 uur Schouwburg Danskern - Fables for our time21.00 - 22.30 uur Concertzaal Vrijdag 2 oktober D3 - Schelpen zoeken 10.00 - 11.00 uur Concertzaal Signaal - Junkfood 11.15 - 12.10 uur Schouwburg Fel Pastel - Blauwe schoenen 11.30 - 12.30 uur Gymzaal Sch. St. Company - Wout aan de Wandel 13.30 - 14.30 uur Concertzaal Fel Pastel - O jasses 14.10 - 14.55 uur Gymzaal Sch. Frank Roemers 14.30 - 15.15 uur Gymzaal Cas - Dans uit de brievenbus Dinin - O, Olivier 15.00 - 16.00 uur Schouwburg Werkbijeenkomst 16.15 - 17.45 uur Concertzaal Modern Waves Dance Company 19.30 - 20.30 uur Concertzaal - Urban Reality Werkcentrum bans21.00 - 23.00 uur Schouwburg - drie choreografieën Zaterdag 3 oktober Werkbijeenkomst 9.15 - 11.00 uur Concertzaal De Nieuwe Danserije - Ik zie, ik zie 11.00 - 12.00 uur Schouwburg St. De Gelaarsde Kat 14.30 - 15.30 uur Concertzaal - Late afternoon studies/Girouettf Folkloristisch Danstheater 16.00 - 17.00 uur Schouwburg - De wereld danst in Nederland Choreografiewedstrijd 20.30 - 23.00 uur Schouwburg Zondag 4 oktober Cees Brandt - Wiellie Wiebel 10.30 - 11.15 uur Concertzaal Praznik - Folkloredansen 13.00 - 14.00 uur Concertzaal Krisztina de Chatel - Staunch 14.30 - 15.30 uur Schouwburg. ogen kunnen en durven zien. "Belangrijk is dat de bezoekers aanvoelen dat hetzelfde in tien plaatsen tegelijkertijd plaats vindt. Dat heeft ook weer zijn be grenzing, want hooguit twee van deze installaties van de tien zijn te bezoeken", constateren Van Lith en De Laat. De naam 'Grenzen 4' duidt er al op dat dit niet het eerste project van de beeldend kunstenaars is. Twee jaar geleden zijn ze ermee begonnen in Tilburg. Daar zoch ten ze de 'werkelijke stadsgren zen'. Ze stuitten op voor de hand liggende zaken op hun ontdek kingstocht, maar tegelijkertijd stelden ze vast dat natuurlijke grenzen ook vaak menselijke grenzen zijn; bijvoorbeeld dat moeras waar de stadsgrens lag en die oude grenspaal die daar ken nelijk niet stomtoevallig was neer gezet in het verleden. "Maar het middelpunt van de stad lag ver buiten het centrum". Spectaculair was 'Grenzen 2'. Toen sloten ze zich 108 uur op in een creatieve ruimte in Tilburg. Zonder slapen schilderden beiden die hele werkweek. "Je stuit dan op de grenzen van de mens. Al A.s. woensdag en donderdag 23 en 24 september een grote in Hotel Goes. Prijzen vanaf 350.- Voor de bruidsmodeshow van 26 oktober a.s. kunt u kaarten reserveren bij Hotel Goes. Entree is gratis. Tevens kunnen a.s. bruidjes die graag mee willen lopen in onze modeshow zich melden a.s. woensdag- en donderdagavond van 19.00 tot 20.00 uur in Hotel Goes. Bont- en bruidsmode CARLA VAN SILFH0UT werkende raak je geconcentreer der. Je krijgt oogkleppen op en raakt in trance. Het gebrek aan slaap merk je nauwelijks. Toen we klaar waren werden we door meer dan honderd mensen luid toegejuicht bij de uitgang van het gebouw. Het werk is daarna ten toongesteld". 'Grenzen 3' voltrok zich in Leeu warden. In een monumentaal pand werden - op tekening - lijnen getrokken. Het gebouw bezit een carrévorm en een grote binnen plaats. Op het eindpunt van de lij nen werden foto's van details ge maakt die op fotografisch linnen werden vergroot. "Je kreeg een abstractie". De ontdekking: "Op de plaats waar de foto werd geno men hingen we de afbeelding op. Ze pasten precies in de omgeving. Typisch". En toen kwam de gedachte om de begrenzing van woonkamers op te zoeken. Bij bevriende kunste naars in het land (en Antwerpen) worden nu middelpunten in woonkamers gezocht. Vanaf dat punt worden precies om twaalf uur 's middags polaroid-foto's gemaakt in de vier windrichtin gen. De foto's zijn al begrensd. "En als ik het knopje indruk zijn de resultaten anders dan dat Ad de foto's maakt", stelt Lex van Lith vast. Amsterdam, Antwer pen, Den Bosch, Groningen, Leeuwarden, Maastricht, Middel burg, Den Haag, Tilburg en Rot terdam zijn de plaatsen waar grenzen in woonkamers in relatie tot de lichtval precies om twaalf uur 's middags worden vast gesteld. Ad de Laat en Lex van Lith zijn al enkele jaren bezig met het be grip grenzen. Het is een soort privé-initiatief. "We doen het naast ons werk als beeldend kunstenaar". Ook de kosten zijn voor eigen rekening. '-'Het idee ontstond toen we praatten over landsgrenzen. We werkten dat idee uit, maar constateerden met een praktische begrenzingen. Bij voorbeeld als je de grenzen van Rusland hebt onderzocht, kon je Amerika niet binnen. En dan zijn er grenzen aan de beschikbare tijd. We werken hooguit twee a drie maanden aan dit project". Voor het vervolg hebben Van L ith en De Laat nog geen vaste plannen. Maar ze denken wel dat nu de tijd rijp is om hun oor spronkelijke plan, landsgrenzen, op te vatten. 'Grenzen 5' begint met de grens van Nederland. Dat weten ze zeker. Hoe ze dat aan pakken? Na het kruip avontuur in woonkamers kunnen ze daar meer over vertellen. Bekroond Cassette: Time Servies: Mondo Drinkservies: Orion Kom even kijken bij: STCCIAAISAAK SI HVII.I HWA1IUIT GAWAN I It l ANGf OHM SO MfOOti BURG Kunstgebitten reparaties en vernieuwingen Spec, voor slechtzittende protheses en ingevallen gezichten Spoedig klaar. Tel. afspraken 01184-14533 Hobeinstraat 52, Vlissingen Plein 1940-2 - Telefoon 01180-12560 4331 LH MIDDELBURG 3n.?n,: FOTO - VIDEO COMPUTERS St Jacobsstraat 27 Vlissingen 01184-12300 Korte Geere 17 Middelburg 01180-37772 Lange Kerkstraat 31 Goes 01100-27324 I i

de Vlissinger | 1987 | | pagina 1