informatiepagina van de gemeente vlissingen Het Nationaal Milieumonument in Vlissingen I Vergadering bestuurs-commissie MDGO op slotJUEU Geschiedenis brochure nu in vier talen Herstel spanten sporthal kost f 390.000 Oudere zelfstandige, bedrijfsbeëindiging en uitkering: IOAZ II O IJ Vleermuizen, wees er voorzichtig mee DE VLISSINGER Woensdag 16 september 1987 Maandag 21 september aanstaande onthulling door minister Nijpels Op het badstrand van Vlissingen, voor Boulevard Evertsen, staat sinds kort het Nationaal Milieumonument. Het wil de aandacht vestigen op de vervuiling van onze (inter)nationale wateren. Aanstaande maandag 21 september komt de minister van Volkshuisves ting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer, de heer drs. E.H.T.M. Nij pels, naar Vlissingen om het monument officieel te onthullen. Die dag vindt van 16.30 -17.30 uur op Boulevard Evertsen een programma plaats waarin de onthulling is opgenomen. Programma onthulling Afzettingen Tentoonstelling en boek Zelfstandige Commissie jeugd- en jongerenwerk Vermogen Aanvragen Vragen? Nabetaling uitkering voor sommigen Informatie Wilt u lid worden van de emancipatie commissie? Te koop Even bijpraten met burgemeester van der Doef Gebeten? Melding Dubbel bezuinigen Personele sterkte Milieumonument IN DEN BLAUW G redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen. telefoon 01184-87000. toestel 333. 335 en 337. Het Nationaal Milieumonu ment is een ontwerp van de Belgische beeldhouwster me vrouw Lidy Hoewaer. Het bestaat uit onderdelen van be ton en polyester en stelt een gestolde oliestroom voor. Het wordt bij hoog water over spoeld en wordt bij afgaand water zichtbaar. Het monu ment wordt in het kader van het Europees Jaar van het Mi lieu aan de gemeente Vlissin gen aangeboden door een commissie van aanbeveling. De realisering ervan is moge lijk gemaakt dankzij financiële bijdragen van een aantal sponsors. ledereen die dat wil kan de offi ciële onthulling van het Natio naal Milieumonument op maan dag 21 september a.s. vanaf de boulevard meemaken. Daaraan voorafgaand vindt in hotel Bri tannia een programma voor ge nodigden plaats waarbij onder meer toespraken worden gehou den. Dit programma is niet toe gankelijk voor het publiek. Het programma dat voor iedereen toegankelijk is vindt plaats tus sen 16.30 en 17.30 uur op Bou levard Evertsen. Daar zal het hele gebeuren muzikaal worden opgeluisterd door de Het milieu-monument. Bovenstaande opname is een montage-foto. Deze geeft niet exact de huidige werkelijke situatie weer. Bij het inle veren van de kopij voor deze pagina was het monument op het Badstrand namelijk nog niet 'compleet', (foto Rijkswaterstaat, afde ling Reprografie). drumfanfare-showorkest Del taband. Het is de bedoeling dat een groot aantal leden van de red dingsbrigade "Dokter Staver- man" een "levende omhulling" van het monument zullen vor men zodra dit door het afgaand water zichtbaar zal worden. Daarbij zal minister Nijpels van af de boulevard met een zoge naamde "vlamstok" een schot lossen uit een historisch kanon van de Stichting Vesting Vlissin gen. Hij zal daarbij geassisteerd worden door in historische uni formen gestoken leden van de schietvereniging "De Fles". Zo dra het kanonschot zal klinken, zullen de leden van de reddings brigade het monument "onthul len" door te water te gaan. Bo vendien zullen dan op enkele schepen, die dan achter het mo nument voor anker liggen, wa terkanonnen in werking worden gesteld. Vervolgens zal de mi nister een sokkel met een infor matieplaat op Boulevard Evert sen onthullen, waarin gegevens over het monument zijn ge graveerd. De officiële handelingen vin den dus allemaal op Boule vard Evertsen plaats omdat van daaraf het beste zicht op het monument is en het strand op dat tijdstip nog niet vol doende drooggevallen is om bij het monument te kunnen komen. Het trottoirgedeelte waar de handelingen plaats vinden zal worden afgezet en niet toegan kelijk zijn. Het publiek heeft echter buiten deze afzettingen alle ruimte om het gebeuren goed te kunnen volgen. Tijdens het buitenpro gramma zal de Boulevard Evert sen korte tijd voor alle verkeer, behalve voetgangers, worden afgesloten. In verband met het lossen van het kanonschot zal ten behoeve van de veiligheid ook het ge deelte van de glooiing worden afgezet dat binnen het schoots veld van het kanon ligt. Er wordt weliswaar geen echte kogel af geschoten, maar er zal wel roet en rook vrijkomen. In het kader van de onthulling van het Nationaal Milieumonu ment vindt daarover ook een tentoonstelling plaats in de hal van het stadhuis van Vlissingen. Deze tentoonstelling is te be zichtigen van 21 september tot 23 oktober a.s. van maandag tot en met vrijdag van 08.30 - 12.30 uur en van 13.30 - 17.00 uur. Bij de tentoonstelling is een gratis vouwblad verkrijgbaar met een beschrijving van het monument. De tentoonstelling wordt geor ganiseerd door de Culturele Raad Vlissingen. Ter gelegenheid van de ont hulling van het Nationaal Mi lieumonument is hierover ook een boek uitgegeven. Dit be vat diverse bijdragen van des kundigen over het milieu en het milieumonument. Het boek is te koop in de boek handel. 1882 Sinds 1 juli heeft de Gemeentelijke Sociale Dienst er een nieuwe taak bij. Dat is de uitvoering van de Wet IOAZ. Deze afkorting staat voor 'Inkomensvoorziening oudere en gedeeltelijk arbeid songeschikte gewezen zelfstandigen'. Doel daarvan is de eigen inkomsten uit arbeid, of uit andere bronnen, van de ex- zelfstandige aan te vuilen tot aan het sociaal minimum. Er kan een beroep op worden gedaan door zelfstandigen on der de 65 jaar, die na hun 55ste jaar het bedrijf gaan beëindigen. Ook gedeeltelijk arbeidsonge schikte zelfstandigen kunnen er een aanvraag voor indienen. Zij moeten jonger zijn dan 65 jaar en het bedrijf hebben beëindigd in verband met arbeidsonge schiktheid. Hun AAW-uitkering dient daarbij te worden bere kend naar een arbeidsonge schiktheid van meer dan 25% maar minder dan 80%. De term zelfstandige kan hier breed worden opgevat. Niet al leen middenstanders kunnen een beroep op de IOAZ doen, maar bijvoorbeeld ook agrariërs of ambachtslieden. Daarbij staat de regeling 'opooen' voor perso nen die werkzaam zijn in een Dinsdag 29 september verga dert de adviescommissie voor het jeugd- en jongerenwerk. De bijeenkomst vindt plaats in het stadhuis en begint om 19.30 uur. Deze vergadering wordt gehouden in plaats van die op de 23ste, zoals per abuis vorige week op deze pa gina werd gemeld. Eén van de agendapunten is het behandelen van de subsidie aanvragen voor extra vakantie activiteiten. De commissie dient hierover advies uit te brengen aan burgemeester en wethou ders, die de uiteindelijke beslis sing nemen. Voor nadere informatie over de commissie en de vergadering kan men terecht bij het bureau welzijn in het stadhuis (tel. 87336). éénmansbedrijf, in een samen werkingsverband (zoals een maatschap) of als direc teur/grootaandeelhouder van een BV/NV. Bovendien: de mee werkende partner wordt in de IOAZ met de gewezen zelfstan dige gelijkgesteld. Voor hen allen gelden de vol gende vooraarden: a. er moet de laatste drie jaar een bedrijf zijn uitgeoefend; b. de zeven jaar daarvóór moet arbeid zijn verricht in bedrijf en/of loondienst (alleen voor ge deeltelijk arbeidsongeschikten geldt deze voorwaarde niet); c. het inkomen moet de laatste drie jaar gemiddeld onder de f 32.300,— hebben gelegen (al leen voor gedeeltelijk arbeidson geschikten geldt deze voorwaar de niet); d. het inkomen zou bij voortzet ting van het bedrijf naar ver wachting onder de f 32.300 blijven; e. de aanvraag moet worden in gediend vóór de beëindiging; f. het bedrijf moet uiterlijk bin nen 1,5 jaar na de aanvraag worden beëindigd. In de Wet IOAZ wordt geen reke ning gehouden met vermogen, zoals spaargeld en vermogen dat is 'vastgelegd' in een eigen huis. Nu kan er bij het beëindi- Het gebouw van de Gemeentelijke Sociale Dienst aan de Dokter Gal- landatstraat. Deze dienst voert in Vlissingen de Wet IOAZ uit (foto: Johan Murre). gen van het bedrijf of beroep aardig wat kapitaal vrijkomen. Om die reden is er een beperkte 'toets' op het inkomen uit ver mogen. Vijf procent van het ver mogen, voor zover dat meer be draagt dan f 175.000,—, wordt op de uitkering in mindering ge bracht. Wie een beroep wil doen op de IOAZ moet daarvoor, zoals gesteld, naar de Gemeentelijke Sociale Dienst. Dat moet wel ge beuren voor de beëindiging van het bedrijf. Het kan verstandig zijn ook een aanvraag in te die nen als er op dat moment nog geen uitkering kan worden ver kregen vanwege het inkomen van een partner. Op het moment dat het inkomen van die partner onder het sociaal minimum daalt of wegvalt, kan dan het recht op de uitkering alsnog geldig wor den gemaakt. Ook de gewezen ondernemer, die een uitkering op grond van een beëindigingsregeling van het Ministerie van Economische Zaken ontvangt kan een beroep op de IOAZ doen. Dit, nadat de beëindigingsuitkering is afgelo pen. Ook de 'beëindigers' tus sen 1 januari en 1 juli 1987 heb ben recht op een IOAZ- uitkering. Wie over de IOAZ vragen heeft kan contact opnemen met de GSD. Dat kan 's morgens tele fonisch tussen 9.00- en 10.00 uur via nummer 87574. Een persoonlijk bezoek in de mor genuren is natuurlijk ook mo gelijk. Het bestuur van de gemeente lijke scholengemeenschap voor MDGO wordt gevormd door een commissie. Die heet voluit bestuurscommissie Middelbaar Dienstverlenings- en Gezondheidszorg Onder wijs. De samenstelling ervan is, zoals dat heet, 'breed'. Ge meentebestuurders zitten er naast leerkrachten, ouders van leerlingen en vertegen woordigers van instellingen en het bedrijfsleven. Niet zo maar, wel om te komen tot on der meer een goede afstem ming van het onderwijs op het latere werkveld van de leerlin gen: instellingen en be drijfsleven. Deze commissie nu komt mor genavond bijeen. De plaats kan bijna niet missen en is het schoolgebouw aan de Troelstra- weg. De aanvang? Die is om 20.30 uur. Op de agenda staat onder meer: -leerlingen-aantal 1987 - 1988; -sectorvorming en vernieuwing in het middelbaar beroepson derwijs. De vergadering is openbaar. Wie er vantevoren wat meer over wil weten kan informatie krijgen bij de afdeling onderwijs in het stadhuis. Het rechtstreek se telefoonnummer is: 87275. Enkele groepen personen die in het verleden een uitkering hebben ontvangen, kunnen in aanmerking komen voor een nabetaling. Zij hebben name lijk vanaf 1 januari 1985 een la gere uitkering ontvangen dan de bedoeling was. Diegenen die het betreft moeten voor de nabetaling zelf contact opne men met de instantie die de uitkering verstrekt. Het gaat om personen die: vóór 1 januari 1984 ambte naar waren, in dienst waren bij de sociale werkvoorzie ning (WSW) of bij de zogehe ten gepremieerde en gesub sidieerde sector (hieronder vallen grote gedeelten van de gezondheidszorg, het welzijnswerk, de bejaarden zorg en het openbaar ver voer) èn in 1984 een uitkering is toe gekend op grond van de WW, WWV of WAO. Als u een WW- of WAO-uitkering had in 1984, dan moet u naar uw bedrijfsvereniging. Vaak is dat de Bedrijfsvereniging voor de Gezondheid, Geestelijke en Maatschappelijke Belangen, postbus 276, 3700 EA Zeist. Voor WSW'ers is dat het GAK, Papegaaienburg 50, 4386 DA Vlissingen (tel. 71520). Als u in 1984 een WWV- uitkering kreeg, kunt u terecht bij de gemeentelijke sociale dienst, Dokter Gallandatstraat 1, 4382 LD Vlissingen (tel. 87573). Misschien hebt u het wel gele zen, vorige week op deze pa gina. De emancipatie commissie zoekt versterking. Da's niet zomaar een 'bij baantje', wel een die het over wegen waard is. Daarom hierbij een kleine herin nering. Want solliciteren kan nog tot en met 23 september. Is het iets voor u? En hebt u (nog) niet gesolliciteerd? Dan kunt u misschien het artikel van 9 sep tember er nog eens bij pakken. Een mogelijkheid om u meer in de (gemeentelijke) emancipatie te verdiepen biedt de emancipatie-nota, zoals die sep tember '85 werd vastgesteld door de raad. U kunt er een exemplaar van aanvragen bij het bureau welzijn in het stad huis (eerste verdieping; tel.nr. 87336). Bij dat bureau kunt u ook met andere vragen over gemeente lijke emancipatie en de com missie terecht. Net als, in de avonduren en de weekeinden, bij voorzitster Lidy Hagen (tel: 71796). Vlissingen in de tijd'. Dat is de titel van de brochure die sinds een paar jaar wordt uitgegeven door de gemeente. De schrijver: gemeente-archivaris C.H.J. Peters, 't Is een succesvolle uitgave gebleken; het boekje werd reeds meerdere malen herdrukt. Ook buitenlandse gasten tonen regelmatig belangstelling voor de Vlissingse historie. Om die reden heeft de gemeente de brochure laten vertalen in het Engels, Duits en Frans. Dit zijn achtereenvolgens de titels: 'Flushing throughout te ages' (Short History); 'Vlissingen im zeitgenossen' (Geschichtliches in einem kurzen Abriss); 'lessingue, son histoire'. Misschien hebt u ook wel eens buitenlandse gasten die meer willen weten over onze Schel- destad. De brochure kan dan uitkomst helpen bieden. Zoals de titel al aangeeft: de lange en veelzijdige geschiedenis van Vlissingen staat er in 'kort bestek', in grote lijnen, in be schreven. Dat kan ook niet an ders. Als alle boeken, kranten en ander materiaal van het ge meentearchief achter elkaar ge zet worden, dan zou dat 2,5 kilo meter in beslag nemen. De drie boulevards bij elkaar zijn er te kort voor Mocht u zich trouwens wat meer in de Vlissingse geschiedenis willen verdiepen, dan bent u daarvoor natuurlijk welkom bij het archief (stadhuis, tweede verdieping). Zowel de Nederlandse, de Franse, de Engelse als de Duitse uitgave van 'Vlissingen in de tijd' kost f 1,50 en is te koop bij: het gemeente-archief (stadhuis, tweede ver dieping); het Stedelijke Museum (Bellamypark 19); de VVV (Nieuwendijk 15); het Stafbureau voorlichting en inspraak (stadhuis, be gane grond). Het voormalige raadhuis, dat tot begin vorige eeuw op de plaats stond waar nu de Grote Markt is. Bij een beschieting door de En gelse vloot ging het in vlammen op. Deze tekening vormt een van de vele illustraties in de brochure 'Vlissingen in de tijd'. Het was even schrikken voor die inwoonster vna de binnenstad. Loop je daar op klaarlichte dag te wandelen met je hond en dan komt er zomaar een vleermuis aanfladderen. Bleef het daar dan bij, allee, maar dan gaat 't beest óók nog versuft op de hond zit ten! "Vleermuizen, zijn dat geen dragers van rabies? En kunnen die geen hondsdolheid veroorzaken?", zo vroeg die mevrouw zich af. Alle risico's vermijdend ging ze direct naar de dieren arts. Die stelde haar gerust: geen besmetting, maar verstandig dat u gekomen bent! Waarom? Omdat de laatste maanden elders in het land een paar keer vleermuizen zijn ge vonden die besmet waren met rabies, de veroorzakers van hondsdolheid. Infectie daarmee Een fors bedrag, f 390.000,—. Toch dient het te worden uitge geven wil de sporthal Baskensburg 'straks' niet instorten. De houten spanten, voor zover ze buiten het gebouw steken, zijn namelijk in zeer slechte staat. Meerdere deskundigen hebben er een onderzoek naar in gesteld. Hun gezamenlijke con clusie is, dat alle 24 spanthelften zijn aangetast door zwam. Het gaat daarbij om de zogenoemde 'bruine rot'. Zou daar niets aan gedaan worden, dan wordt het hout verder vernietigd. Vervol gens zouden de spanten bezwij ken en daarmee het hele ge bouw doen instorten. Een wei nig aanlokkelijk toekomstbeeld. Ook hier geldt: voorkomen is be ter dan genezen. De gemeente raad ging in de laatste vergade ring dan ook unaniem akkoord met het voorstel van burge meester en wetnouoers f 390.000,— uit te trekken voor herstel van de spanten. In de be groting was dit bedrag niet gere serveerd. De raad ging er ak koord mee dat het zou worden onttrokken aan de reserves voor de sociaal-culturele accommo daties en de aanloopverliezen zwembadcomplex. Met de her stelwerkzaamheden zal binnen kort worden begonnen. Alle aan getaste spanten buiten het ge bouw zullen worden vervangen door nieuwe. Die zullen daarbij worden behandeld met een mid del dat houtrot tegengaat. (foto Ruben Oreel). kan bij mens en dier erg verve lende gevolgen hebben. Die kunnen echter voorkomen wor den als men zich aan de volgen de richtlijnen houdt. Bent u gebeten door een vleer muis? Dan moet direct contact worden opgenomen met de huisarts of diens vervanger. Zijn er (huis)dieren in contact geweest met de vleermuis? In dat geval is een bezoek aan de dierenarts van groot belang. Die kan het (huis)dier eventueel in enten tegen rabies. Het ont smetten van materialen, waar mee de vleermuis in aanraking is geweest, kan het beste met al cohol (70%) en kokend water. Dode of zieke vleermuizen dient men voorzichtig te hanteren. Moeten ze gevangen worden, dan stevige werkhandschoenen dragen of een deskundige in schakelen. Vleermuizen hebben scherpe tanden! Alle dode of zieke vleermuizen moet men melden bij de Dienst Natuur-, Milieu- en Faunabeheer (NMF) van het Ministerie van Landbouw- en Visserij in Den Haag, tel: (070) 79.29.20. Een NMF medewerker haalt dan de vleermuis op. Alleen als de vleermuis met een (huis)dier in contact is geweest, moet er een andere weg worden bewandeld. In zo'n geval dient er een eerste melding te worden gedaan aan de directeur van de Rijksdienst voor de Keuring van Vee te Yerseke, tel: (01131) 3210. 't Lijkt allemaal nogal om slachtig. Wil (uitbreiding van) hondsdolheid worden voorko men dan is het echter wel drin gende noodzaak! Als hoofd van de politie maak ik mij zorgen over de moeilijke tij den die de politie momenteel doormaakt. Er wordt namelijk - terecht overigens - steeds meer door de burgers van de politie verwacht, terwijl aan de andere kant de politie zoals zovele orga nisaties tegenwoordig flink moet bezuinigen. Er wordt veel gesproken over het functioneren van de politie om dat elke burger wel met het op treden van de politie in aanraking komt. en ik kunnen daar als burgers tot op zekere hoogte ze ker een oordeel over geven om dat het politiewerk zich voor het overgrote deel in de openbaar heid voltrekt. Wij allen verwach ten van de politie dan ook dat zij werkt aan het terugdringen van de criminaliteit, dat zij de mis daad bestrijdt en dat zij werkt aan het oplossen van problemen die deels van maatschappelijke aard zijn. Ik heb deze lange inleiding nodig om aan te geven dat wij het volstrekt normaal vinden dat de politie er is en goed haar werk doet. Er is nu echter tegelijkertijd een stroom van publicaties die beweert dat de politie niet effi ciënt werkt en (flink) kan bezuini gen. De praktijk is dat de politie noodgedwongen moet bezuini gen, of dat nu kan of niet. De po litie wordt namelijk betaald door het ministerie van Binnenlandse Zaken en door de gemeente die hiervoor beide minder geld be schikbaar hebben. Het is dus voor de politie dubbel bezuini gen, zou men kunnen zeggen. Natuurlijk mag van de leiding en de medewerkers van de politie worden verwacht dat zij zorgen voor een efficiënte organisatie en effectief optreden. Nu zit er ech ter in elke organisatie wel enige ruimte voor bezuinigingen. Het is daarom ook billijk dat gepro beerd wordt hetzelfde werk te doen met minder kosten. Bij de politie gaan die bezuinigingen echter al snel ten koste van de personele sterkte. Dat betekent dus minder politiemensen. Zo heeft de minister van Binnen landse Zaken al bepaald dat het Vlissingse politiekorps jaarlijks met één politieagent minder zal moeten doen. Bovendien moet de politie samenwerken in de re gio. Dat betekent dat er politie mensen moeten worden af gestaan voor taken die niet al leen de gemeente Vlissingen om vatten. Daarbovenop komen dan nog eens de bezuinigingen die de gemeente zelf wellicht zal moeten toepassen. Ik voorzie dan ook dat bij de behandeling van de gemeentebegroting voor 1988 de gemeenteraad een keu ze zal moeten maken uit taken die de politie wel en die ze niet zal kunnen handhaven. Iets heel anders nu. Volgende week maandag 21 september wordt op het badstrand het mi lieumonument onthuld door de minister van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu beheer, de heer drs. E.H.T.M. Nijpels. Elders op deze pagina kunt u daarover meer lezen. Graag wil ik op deze plaats vol staan met het benadrukken van het nationale karakter van het monument. Het vestigt dus niet alleen de aandacht op de vervui ling van de Westerschelde maar op die van alle (inter)nationale wateren. Dat het monument ech ter juist in Vlissingen staat, acht ik een keuze die voor de hand ligt. Want juist de Westerschelde is helaas ernstig vervuild, maar tevens in alle opzichten voor Vlis singen onmisbaar. Onze stad deelt er lief en leed mee. Daarom heeft het Nationaal Milieumonu ment in Vlissingen een goede plaats.

de Vlissinger | 1987 | | pagina 5