Vakbeurs Inter Decor in de Jaaibeurs Mode op bed Tapijt wordt weer sprekender Meer variatie met de computer Vlakke vloerbedekking, gemak met veel mogelijkheden Mondriaan voor de verkoop Comfortabel balletjes-kussen Geen geklos en geglij op de trap Woninginrichter voor u op stap Veel vernieuwingen in Oosterse tapijten Meer warme kleuren in badkamer Woensdag 16 september 1987 DE VLISSINGER Vroeger was in de stad dc woonkamer meestal de centrale plaats in huis. Op het platteland was dat over het alge meen de keuken. Dat waren de plaatsen waar het altijd warm was. Centrale verwarming heeft er toe geleid dat het hele huis leefruimte is geworden. Omdat het niet alleen meer in zitka mer en keuken, maar te vens in slaapkamer en badkamer het hele jaar door aangenaam toeven was. Dekbed Fournituren Toplaag Extra slijtlaag Karpet met streepjes Kleuren Bouclé Combi-kleurstijl verovert interieur Er is daardoor in de loop der jaren een veel vloeiender over gang ontstaan tussen de in richting van de verschillende vertrekken. Die uit zich vooral in het kleurenbeeld. Steeds va ker gaat men ertoe over een aantal onderling harmonië rende kleuren door het hele huis toe te passen. Dit ver schijnsel, de combi-kleurstijl, is op Inter Decor duidelijk te rug te vinden in alle mogelijke soorten woningtextiel, van ta pijten tot gordijnen, van bed- textiel tot badgoed en keuken doeken. Fabrikanten van woningtex tiel - maar ook die van inte- rieurprodukteri - stemmen steeds vaker hun kleurcodes op elkaar af. Want alleen dan Uw woninginrichter krijgt het druk. Want hij wil u binnenkort graag laten zien wat er allemaal voor nieuws is op inte rieurgebied. Daarom be zoekt hij een aantal beur zen. Onder meer de vak beurs Inter Decor, die van 13 tot en met 17 sep tember in het Jaarbeurs complex te Utrecht wordt gehouden en waar tapij ten vloerbedekking gordijnen en andere vor men van raamdecoratie, badgoed, bed- en keu- kentextiel worden geëx poseerd. Zodat hij u in oktober, uitgeroepen tot Nationale Woonmaand, al dit nieuws kan voor schotelen. Over enkele aspecten van nieuws en trends op het gebied van woningtextiel, vertellen we u op deze pagina al vast 't een en ander. Bij uw woninginrichter kunt u dat alles dan met eigen ogen gaan bekijken. Ook de slaapkamer doet mee met de nieuwe mode Aan de inrichting van de slaapkamer wordt tegenwoor dig minstens zoveel aandacht besteed als aan die van de woonkamer. Dat is vroeger wel anders geweest. Ook in de slaapkamer doen we mee met de nieuwe modetrends. We willen een licht en fris sfeertje met duidelijke kleuraccenten. Daarbij speelt het bedtextiel een steeds opvallender rol, minstens zo'n belangrijke als vloerbedekking, wandbekle- ding en raamdecoratie. Maar steeds wordt naar een harmo nieuze eenheid tussen al deze facetten van de inrichting ge zocht. We kiezen in de slaap kamer ook steeds vaker voor de combi-kleurstijl. Bij de bedmode gaan de pasteltinten langzaam maar zeker even eens plaatsmaken voor volle re, meer verzadigde kleuren. Als fondkleur is grijs nog steeds favoriet, maar het scala van combinatietinten is uitge breid met de nieuwe, donker der kleurnuances, die we ook bij gordijnen zien. Glans, in de vorm van satijnen over- treksets. parelmoereffecten of satijnbanden op uni-stof, speelt hier eveneens een rol. Dekbedovertrekken worden steeds vaker tweezijdig gedes sineerd, waardoor nog meer variatie in de aankleding van het slaapvertrek mogelijk is. Het dekbed heeft inmiddels ons land veroverd. Zes van de tien Nederlanders slapen on der een dekbed. En als we naar de jongeren kijken - on der de 30 jaar - zien we dat zelfs 80% onder een dekbed slaapt. We worden steeds langer en daarom is er steeds meer vraag naar dekbedden met een lengte van 220 cmHelaas houdt hiermee het aanbod in overtrekken nog geen gelijke tred. De keus is uitermate be perkt. Maar de lange mens komt toch weer eens aan zijn trekken. Ook de speciale ma trascover, die lichaamsvocht opneemt, is inmiddels in extra lange uitvoering leverbaar. Zal de KLM - dat is de Klub voor Lange Mensen - blij mee zijn. Het Oosterse tapijt maakt bij ons zo zijn ups en downs door. Momenteel heeft de consu ment er weer belangstelling voor. Er zijn dan ook nogal wat vernieuwingen te melden, ontwikkelingen die enkele ja ren geleden werden gestart en nu tot een aantal volwassen en vernieuwde produkten heb ben geleid. Uit India komen de Dhurries, vlakke en handgeweven tapij ten. die de aandacht trekken door hun ingewikkelde patro nen in moderne zachte kleu ren. In Turkije is men allerlei oude technieken opnieuw aan het ontdekken. De prijzen zijn er vrij laag waardoor Tur kije als leverancier van tapij ten voorlopig zeker interes sant zal blijven. In Pakistan en Iran stijgen de prijzen voortdurend, wat ook zijn weerslag heeft op de tapijt- handel. Nepalese tapijten zijn al een graag gekocht produkt, dat nu aan zijn derde genera tie toe is. De nieuwe tapijten zijn van een bijzondere schoonheid. Niet goedkoop, maar wel erg mooi. Hoewel op Inter Decor veel nieuwe Oosterse tapijten te zien zul len zijn, vindt men er ook het oude en antieke tapijt voor degenen die wat over hebben voor zeldzaamheden. is het voor de consument mo gelijk die harmonie in kleur - per vertrek of voor de totale inrichting - te realiseren. Het ene blauw is nu eenmaal het andere niet; evenmin bete kent de aanduiding grijs altijd dezelfde kleur. En nemen we wit maar eens. Wit is er ook in vele soorten en nuances. Die onderlinge afspraken zijn vooral zo noodzakelijk omdat bepaalde kleuren op verschil lende ondergronden en struc turen lang niet altijd hetzelfde uitpakken. Het kleurenschema van het in terieur is tegenwoordig rijk geschakeerd, voor elk wat wils. In verschillende stijlen zijn fraai op elkaar afgestem de combinaties te creëren, zo dat in uw huis een beeld van harmonie en rust ontstaat. Voor het ophangen van gordij nen kiest de consument steeds vaker voor de lichte aluminium gordijnrail. In houten roeden is de vraag naar donkere hout soorten vrijwel weggevallen. Ook felle tinten zijn minder ge wild. De voorkeur gaat bij hou ten roeden uit naar uitvoerin gen in wit en grijs. Linoleum en vinyl, typen vloe rafwerking die tegenwoordig aangeduid worden met „vlak ke vloerbedekking". Lino leum bestaat al meer dan 1(H) jaar. Ondanks enkele moder ne verbeteringen in de pro- duktietechniek zijn de - na tuurlijke - grondstoffen van li noleum door de jaren heen de zelfde gebleven. Door de uit gebreide mogelijkheden in kleuren en dessins en het strakke karakter, past lino leum uitstekend in eigentijdse interieurs. Het is vooral een praktische vloerbedekking voor gezinnen met kinderen en huisdieren. Onder de naam Linoflex is het verkrijgbaar als maatvaste tegel in twee for maten, waarmee de doe-het- zelver een decoratieve vloer kan creëren. Vinyl is een synthetisch pro dukt dat sinds de introductie eind jaren zestig een storm achtige ontwikkeling heeft doorgemaakt. Ook dit is een praktische en gemakkelijk te onderhouden vloerbedek king. Vinyl is er in verschil lende diktes. De dikte wordt bepaald door de schuimlaag waaroverheen een decoratie ve toplaag is aangebracht. De zogenaamde softvinyls - com fortabel en zacht door de dik kere schuimlaag - zijn bij uit stek geschikt voor slaap- en kinderkamers. Van essentieel belang voor kwaliteit en duurzaamheid is de dikte van de toplaag, die kan variëren van 0,07 tot 0,3 mm met een uitschieter tot 0,5 mitji. Bij vinyl denken we onmid dellijk aan het tegeltjesmotief in vele verschijningsvormen. Dat is er nog steeds, maar vi nyl biedt ook andere dessins. Momenteel zien we hier veel lichte tinten en pastels. Een Ja hoor, ook In de badkamer wat minder pastels en meer diepe, warme kleuren, hoewel helder wit in de badkamer nog steeds veelgevraagd is, maar wel met meer aandacht voor kwaliteit en details in klassie ke dessins. Niet alleen baddoe ken en washandjes, maar ook badjassen en badmatten in een bijpassende kleur en dessine ring. nieuwe trend zijn de combina ties van grijs met zalm of mint. Steeds vaker is vinyl te koop op kamerbreedte - 400 cm - zodat in de meeste ver trekken vrijwel naadloos leg gen mogelijk is. Het nieuwe Dejaflor vinylta- pijt - totale dikte 2,5 mm - is voorzien van een toplaag waaroverheen een extra slijt laag van Frotectan is aange bracht. Vinyl is over het algemeen ge makkelijk schoon te maken maar als er donkere schoen- strepen op komen, ontstaat na het schoonmaken nog wei eens een doffe plek. De Pro- tectanlaag voorkomt het ont staan van schoenstrepen. En mocht een agressieve zooi kwaliteit toch in staat zijn zul ke strepen te veroorzaken, dan kunnen ze van dit tapijt met de gebruikelijke vinylrei- nigers sneller en zonder ach terlaten van doffe plekken worden verwijderd. Nieuw is t Reflex karpet van KVT. Het is een zuiver scheer wollen tapijtje met lage pool en een boeiend lijnenspel waarin twee of drie kleuren zijn toegepast. Het is verkrijg baar in twee maten: 170 x 230 en 200 x 300 cm. De prijs van de kleinste maat blijft net on der de 900,-. Raamdecoratie Vroeger hadden we 't over overgordijnen. Nu heet dat raamdecoratie. Omdat voor de omlijsting en afwerking van de ramen tegenwoordig veel meer mogelijkheden zijn dan uitsluitend het traditione le gordijn. Rolgordijnen vor men het belangrijkste alterna tief. Het moderne rolgordijn is in even zoveel kleuren en des sins verkrijgbaar als het over gordijn. Een exposant op Inter Decor brengt een collectie handbe- drukte rolgordijnen, waarbij u kunt kiezen uit een breed scala in kleuren en dessins en verschillende oprol- en bedie ningssystemen. Ook is er een speciale uitvoering voor dak ramen verkrijgbaar. In de zelfde kleuren en patronen zijn er - eveneens handbe- drukte - gordijnstoffen. Erg gewild zij ook de verticale la mellen, aanvankelijk alleen in wit en cre2metinten te koop. nu in een reeks van kleuren. De aluminium jaloezieën hebben weliswaar enige tijd last gehad van de opkomst van andere raamafwerkers, maar met de introductie van de smalle 16 mm lamel heb ben zij een deel van het ter rein weer teruggewonnen, vooral ook omdat deze jaloe zieën in een groot kleuren gamma verkrijgbaar zijn. Het plissé-gordijn is een ande re mogelijkheid die in de laat ste jaren steeds weer is verbe terd en daardoor aan popula riteit heeft gewonnen. Door stabiliteit en gering gewicht bijvoorbeeld uitstekend ge schikt voor het afwerken van grote glasoppervlakken, zoals in een serre. Tenslotte nog iets over kleu ren en dessins in gordijnstof fen. Grijs blijft, maar daar naast zien we veel aardtinten. khakigroen. roodkoper- en zalmrose-nuances. In combi natie met grijs zien we nu vooral vollere pastels in fraai met de basiskleur combine rende tinten als mint en diep- geel. Glans en parelmoeref fecten zijn de grote mode, soms als een enkele baan in een dessin. Ook treffen we veel nonchalant geschetste bloemmotieven aan. Toen de gemeente Hilversum een echte Mondriaan wilde verkopen, kwamen er van alle kanten protesten. Dat zal be slist niet het geval zijn bij wo ningtextiel, waar de Mon- driaan-look juist een prima trekker voor de verkoop is. Mondriaan op gordijnen, op dekens, op keukendoeken. Trouwens, er wordt ook grif gebruik gemaakt van motie ven en dessins van andere kunstenaars. Gordijnen met romantische bloemdessins in de sfeer van Paul Cézanne, dekbedovertrekken in Picas- so-stijl en ga zo maar door. Kunst speelt in de nieuwe col lecties een belangrijke rol. Van gordijnen tot tapijt; van theedoek tot handdoek, door het hele huis heen moeten de kleuren op elkaar afgestemd Zijn Jarenlang w ilden we een tapijt in een neutrale en vooral ge dekte tint, waarop je niet gauw vlekken zag en dat als tamelijk kleurloze basis met meubels, wandbekleding en gordijnen in elke gewenste stijl en kleur gecombineerd kon worden. Maar vandaag de dag spreekt het tapijt, bij het sa menstellen van het interieur-' beeld, weer duidelijk een woordje mee. Meer en meer wordt geko zen voor uitgesproken tinten en zelfs voor dessins die de aandacht trekken. Er zijn ta pijten met spikkeltjes, stre pen en andere motieven, mar mereffecten en geometrische belijning. Overigens zien we die trend bij karpetten ook. De modekleuren voor tapijt lopen uiteen van grijs in di verse nuances via de nieuwe aardkleuren, donkere pastels, beige, (zalm)rose en blauw tot grijs-bruin (taupe). Ook op het gebied van structuren zijn er creatieve ontwikkelin gen. Soms worden er verschil lende garens verwerkt waar door een levendiger uiterlijk ontstaat. Kleur speelt hierbij eveneens een belangrijke rol. Dikwijls wordt een verfijnd meerkleurig dessin door mid del van structuur geaccen tueerd. In Nederland houden we een voorkeur voor bouclétapijt (met korte lusjes) en frisé-uit- voeringen (met gedraaide lus jes). Daarnaast kan een ver nieuwde belangstelling wor den geconstateerd voor lu- Het tapijt spreekt een woord je mee xueus ogend velours tapijt (ge sneden pool met losse draad eindjes) en saxony-tapijt. Dit laatste type is een van oor sprong Amerikaanse tapijt soort met een hoge, weelderige pool. Door toepassing van nieuwe tapijtgarans heeft dit soort hoogpolige tapijten een grote veerkracht en ziet er vol uit. Saxonies worden voorname lijk van een goede kwaliteit synthetische garans vervaar digd. Op de kwaliteit let de consument weer veel meer. Zowel bij synthetische garens als wol beschouwt men de vertrouwde naam van beken de merken als garantie voor kwaliteit. En verder wil men graag een tapijt zo gelegd hebben dat het later weer ge makkelijk opneembaar is. v.nv.v.v.v.nn'.v.v.nv.nnv .va#>.v.v.v.vav.v.v>.v.v.v.\v.v.v>>.%w.\ Als we in bed stappen moeten we altijd even ons hoofd in het kussen schurken om een kuil tje te maken en een lekker steuntje voor de nek te vinden. Zoekt u nog steeds naar het kussen van uw dromen? Mis schien is dan het nieuwe Com- forel kussen iets voor u. Het is gevuld met een synthe tisch donsprodukt in de vorm van kleine, veerkrachtige bal letjes, die gemakkelijk langs elkaar heen rollen en zich he lemaal naar hoofd en nek vor men. Het kussen is redelijk zacht maar toch ook lekker stevig in de nek. Als je 's mor gens opstaat. herstelt het kus sen zich onmiddellijk in de oorspronkelijke vorm. Het is anti-allergisch en goed was- baar in de machine. Het tijk is van 100% katoen. Op de beurs Inter Decor wordt dit kussen als nieuwtje gebracht. Houten trappen in huis zijn zeer fraai, maar veroorzaken nogal eens hinderlijk geklos of bieden kans op uitglijden. Met Tree-Tred brengt een expo sant op Inter Decor een oplos sing voor deze problemen. En voor het euvel van slijtage op de loopgedeelten van de - dik wijls gelakte - treden. Tree-Tred bestaat uit slijtvas te, rubberen tapijthouders, die op vrijwel elke trap passen en waarin elk soort tapijt los kan worden gelegd. Hiervoor kunnen restanten van de vloerbedekking in hal of woonkamer prima worden gebruikt. Tree-Tred wordt als doe-het-zelf-pakket geleverd. Met behulp van een bijgele verd kartonnen sjabloon snijdt men tapijtresten voor de houders op maat, waarna ze er los worden ingelegd. Vervolgens wordt de tapijt houder met behulp van twee zijdig kleefband op de trap tree bevestigd. De tapijtinleg kan gemakkelijk worden ver wijderd om schoon te maken of te vernieuwen. De hierbij afgebeelde foto ('s) spreekt (spreken) voor zichzelf. De creativiteit bij dessins voor - onder meer - gordijnstoffen heeft een grote vlucht geno men. Dat is voor een belang rijk deel te danken aan de computer. Steeds vaker wordt die bij het ontwikkelen van dessins ingeschakeld. Met de computer kun je be paalde basisontwerpen einde loos variëren. Kleurcombina ties kun je in een handom draai wijzigen. Met een druk op de knop kun je dessins ver kleinen en vergroten. Kort om. dit moderne stukje tech niek blijkt een uitstekend hulpmiddel om ontwerpen op duizend-en-één manieren net weer evert anders te maken. Maar we kunnen uiteraard de kunstenaar, die de creatieve basis voor een ontwerp moet leggen, niet missen. Gelukkig maar. De produktietechnie- ken worden eveneens steeds verder ontwikkeld. Zoals u misschien al is opgevallen zijn gordijnstoffen met een glan seffect helemaal in. Vroeger betekende het aanbrengen van glans op een stof dat deze minder soepel werd. Moder ne glansstoffen, zelfs met een schitterend parelmoereffect, kunnen nu soepel worden ge produceerd. En zonder dat dit de stof meteen al te prijzig maakt. Stoffen met een uiter lijk van luxe en klasse blijven nu ook voor de minder goed gevulde beurs bereikbaar.

de Vlissinger | 1987 | | pagina 14