landbouwgewassen te nat Bit Z> Bet akeabert J 13.000 voor filmtheaters Nationale Ideeënwedstrijd: uitdaging voor Willy Wortels Schoenenzaak De Arend in nieuwe stijl Goedbloed dealer van Spal' automatische raambediening NISSAN AGRARISCHE UNIE VULCAAN BV IN NIEUWBOUW Innovatief Starters Fonds steun voor nieuwe bedrijven Je blijft erin rijden... Verhoging uitkering groepen bepaalde 'Ipenoorders' blijven bijeen DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 9 september 1987 Kooman co ff inzicht van de directie - nog on- voldoende bestreken; het moest Alleen DSM Kwaliteit STADHOUDERSFEESTEN WERDEN GROOTS EVENEMENT Glazen verdwenen Winnaars puzzel Stadhouderskrant Auto Walcheren Dijkwel B.V. r Landelijk schraapt het bedrijf 550 miljoen gulden bij elkaar en 550 werknemers staan op de loonlijst. Kunstmest van de DSM (de vroegere Staatsmijnen) is het hoofdproduct en daar naast worden korenproducten en peulen opgeslagen en door verkocht. Maar ook zaaizaad, gewasbestrijdingsmiddelen, veevoer en pootgoed behoren tot het brede arsenaal produc ten waarmee de Agrarische Unie-Vulcaan bv in Middelburg op grote en kleine schaal nering doet aan de Uyterschootweg op het industrieterrein Arnestein. Het landbouwbedrijf verhuisde jij onlangs van de Loskade naar ij; het industrieterrein. De nieuwe j:j behuizing - ze is al volop in ge- jij bruik - wordt vrijdag 18 septem- i'.i ber officieel geopend. Burge- jij meester Chris Rutten van Mid- iji delburg neemt die handeling j:j voor zijn rekening. Districtslei- :j: der C.H. van den Berg belooft i:i dat de opening gepaard zal gaan jij met een verrassing. "En over iji een verrassing verraad je niets", jij Verder gaat de opening - na het :j: besloten gedeelte van de opening i:i - gepaard met een open huis voor relaties en belangstellenden iji tussen 15 en 21 uur. De geschiedenis van de Agrari- ijij sche Unie Vulcaan in Middel- jij: burg begint op de Zuidhollandse :jij eilanden. Daar was ene Kooman jij: die klein begon en zijn bedrijfje :i:j tot onderneming zag groeien, ijij maar geen opvolger had. Vul- jiji caan Kunstmesthandel hapte in ijij het begin van de jaren zestig gre- j:j: tig toe toen Kooman en co ter :j:j overname werd aangeboden. Maar toch werd de markt - naar breder. Toen de Agrarische Unie zo'n zeven jaar geleden een partner zocht, was het huwelijk snel beslecht. Dc Agrarische Unie deed in veevoer en gewas bewerking en samen met de kunstmest plus nog wat handel erbij kon de boer en de agrari sche handel een breed pakket worden aangeboden. "Feitelijk is deze nieuwbouw een logisch vervolg", zegt be drijfsleider A. de Schipper tij dens een rondleiding in de nieuwbouw. Hij is de man die de kwaliteit van het opgeslagen product bewaakt en daarvoor redelijk modern-technisch appa ratuur ter beschikking heeft. Hij wijst op een bak peulen en legt uit waarom die peulen niet ge bruikt kunnen worden voor con sumptie door mensen, maar wel als veevoer zijn te gebruiken. "Het is geen gemakkelijke zo mer geweest voor de boeren. Door de regen zijn de producten te nat gebleven en gedeeltelijk verrot. Dat kun je zo zien", gaat hij verder terwijl aan de muf ge worden erwten ruikt. Later in het nog naar verf en nieuw hout ruikende bedrijfsge bouw, waar de nieuwe meubels nog moeten arriveren, vertelt districtsleider Van den Berg over het wel en wee van de onderne ming. Zijn district met een mini- dependance - één werknemer - in Goes, maakt deel uit van het dis trict 'zuid'. Het hoofdkantoor staat in Veghel (Brabant) en bestrijkt de Zuidhollandse eilan den, Limburg, Brabant en Zee land. "Een groot district", stelt hij vast. "We verkopen alle stikstofhou- dende producten, kunstmesten dus, van de DSM. De kunstmest komt hier per schip aan met een hoeveelheid van om en nabij de duizend ton. Met een transport band wordt het naar de loodsen vervoerd. Daar wordt het streng bewaakt. Het mag namelijk niet nat worden, dan verliest het zijn effect. Onder leiding van De Schipper zorgen zeven loodsme- dewerkers dat de vöorwaarden goed blijven. Ook granen wor den daar trouwens opgeslagen". De kunstmest wordt voorname lijk verkocht als zakgoed. Daar voor is een moderne installatie aangeschaft die precies vijftig kilogram kunstmest in de zak ken doet. Een medewerker hoeft alleen maar de zak om de tuit te doen en op een knop te druk ken. Het product gaat vervol gens naar de afnemers. Dat kun nen groten zijn, "maar ook de kleinverbruiker kan hier terecht. Als hij maar een zak van vijftig kilo koopt", werft Van den Berg. De Agrarische Unie-Vulcaan heeft zes vertegenwoordigers in dienst die handelaren en boeren bezoeken. Verder bemoeit de districtsleider zich persoonlijk met de acquisitie. En dan kan het gebeuren dat hij rijdend over de polderwegen ziet dat het graan niet evenredig groeit. De eigenaar van dat stuk landbouw- goed kan dan geheid rekenen op een bezoek van Van den Berg. "Het betekent vaak dat de land bouwer verkeerde kunstmest ge bruikt. De DSM heeft namelijk een methode ontwikkeld om een zeer gelijkmatige korrel te pro duceren. Dankzij die korrel wordt de kunstmest evenredig verdeeld over de akker. Als de verschillen in dikte te groot zijn, neemt de grond de voeding van de mest onevenredig op. De mensen weten dat weliswaar, maar kopen toch vaak goedko pere kunstmest uit landen waar ze het DSM-systeem niet heb ben. Tja. Het is vaak een kwestie van centen". De kwaliteit van de landbouw producten is dit jaar niet zo best. De aanhoudende regen heeft roet in de oogst gegooid. Boeren horen vaak na aflevering van hun producten dat ze niet geschikt zijn voor consumptie en een andere bestemming krij gen. Daardoor wordt de prijs ook minder. Wat wel en niet goed is, bepaalt de laborante bij de Agrarisch Unie-Vulcaan. Met betrekkelijk eenvoudige appara ten wordt de vochtigheid geme ten en ook de dikte. Gerst die bijvoorbeeld te klein is, krijgt de bestemming veevoer. "Gerst van goede kwaliteit gaat naar bierbrouwerijen en whiskeysto- kerijen". Dit jaar worden de landbouwgewassen ook vaak te nat aangeleverd. "Vaak konden de mensen niet wachten en dan krijg je vochtgehaltes van 26 De heren van de Agrarische Unie- Vulcaan bv: Van den Berg (links) en De Schipper. procent. Het mag maar zestien zijn", stelt De Schipper vast. Ook die procucenten krijgen in het splinternieuwe bedrijf een droogbehandeling. De kosten daarvan worden afgetrokken van de prijs die de boer krijgt. Wie het bedrijf aan de Middel burgse haven als vreemde bin nenstapt kan zich nauwelijks voorstellen dat er zoveel ge beurt. En wie het zelf eens wil bekijken kan er terecht op 18 september. Dan wordt behalve vertelt over het hoe en waarom van opslaan van koren en kunst mest ook uit de doeken gedaan hoe belangrijk het is om de bestrijdingsmiddelen in een streng beveiligde ruimte te be waren. En wie na een rondgang door de immense loods moe is, kan rekenen op een hapje en drankje. De organisatoren van de eer ste Middelburgse Stadhou dersfeesten kunnen tevreden zijn. Het evenement, dat zich op de Markt concentreerde, is een succes geworden. Minstens veertigduizend be zoekers schatten de HAM- leden, zondagmiddag tijdens een nabespreking in restau rant De Huifkar. De HAM (horeca activiteiten Middel burg) zorgde twee dagen lang, vrijdag en zaterdag, voor veel amusement en een grote ver scheidenheid aan hapjes en drankjes. Achttien horeca-ondernemers hadden evenzoveel paviljoens in gericht waarin een verscheiden heid van produkten als oesters, kreeft, mosselen, saté's en nog veel meer lekkernijen in een sfeer volle omgeving genuttigd konden worden. En op het podium op de Markt werd doorlopend topamu- sement gebracht. Clark Terry en zijn combo en Ma- thilde Santing met ensemble vormden daarbij enkele hoogte punten, maar ook de andere or kesten en theatergroepen kregen veel en spontaan bijval van het duizendkoppige publiek. Het werd een grandioos feest dat zo wel vrijdag als zaterdag tot in de kleine uurtjes voortduurde. Er moest zaterdagavond zelfs nog een half uurtje verlengd worden. De optredens - vooral de show van trompettist Clark Terry - wa ren nogal uitgelopen, zodat het Gezellige drukte op de Markt zaterdag slotconcert door Cita con el pasa do in de verdrukking kwam. Met medewerking van het gemeente bestuur werd de verlenging verleend. Over medewerking hadden de or ganisatoren overigens niet te kla gen. Vrijwilligers hielpen met de verkoop van de duiten, waarmee tijdens het feest betaald moest worden: de studenten van de mid delbare hotelschool runden de grote biertent die centraal op de Markt stond en enkele leraren van de horeca-afdeling van de Streek school Zeeland droegen eveneens hun steentje bij. ledereen was kennelijk tevreden over het evenement. De deelne mende ondernemers deden goede zaken en de bezoekers kregen een gevarieerd programma voorge schoteld. En ook de pas geopende bioscoop Electro hield aan het evenement wat over. Van iedere verkochte duit werd een kwartje afgedragen door de organisatie voor de lichtreclame van de Electro-bioscoop: kosten dertien duizend gulden. De installatie kan nu praktisch geheel van dat be drag worden betaald, konden de organisatoren verheugd vast stellen. De biertent van Bavaria - de spon sor zorgde ook voor een stunt met een door een zijspan met koper beslagen paarden en een grote bierwagen door de binnenstad - moest de Stadhoudersfeesten voornamelijk 'bedruipen'. Die omzet viel wat tegen. De oorzaak daarvan wordt gezocht in het feit dat er in verschillende paviljoens ook bier (veelal bijzondere bui tenlandse bieren) werd verkocht. Ook zijn er honderden glazen ver dwenen. De HAM, die vast van plan is om er volgend jaar een nog groter feest van te maken, heeft van al die onvolkomenheden een boek aangelegd om er bij andere keren lering uit te trekken. Zo was ook de eerste feestdag het stadhuis niet verlicht. In overleg met onder meer burgemeester Rutten was dat zaterdagavond wel het geval en dat zorgde voor een nog sfeer vollere entourage van het eve nement. De Stadhoudersfeesten hebben ook de horeca-ondernemers 'dichter bij elkaar gebracht'. Er is door het evenement een bijzonder goede samenwerking geschapen die in de toekomst nog verder uit gebouwd moet worden. De orga nisatoren rekenen tenminste een volgende keer op het dubbele aan tal deelnemers. Het evenementen terrein moet dan ook groter wor den. Gedacht wordt om Plein 1940 er bij te betrekken. Maar voorlopig nemen de initiatiefne mers enkele weekjes rust, want het was toch een hele klus. Pas om 6 uur zondagmorgen was de hele Markt weer opgeruimd, met eigen kracht. Foto's John Siwabessy Clark Terry De jeugd kon zich laten schminken op zaterdag. VeeI kinderen Hepen dan ook met een geverfd gezicht De heer Sand hovel als Mariene Dietrich De oplossing van de puzzel (filmartiesten verkleed als stadhouder) in de door De Faam/De Vlissinger uitgege ven Stadhouderskrant luidt: 'filmstad'. Bijna honderdvijf tig inzenders hadden de oplos sing goed. De prijzen (een di ner met daaraan vastgekop peld een film) gaan naar: Ma rion Lammers in Vlissingen (eten bij De Tamboer), me vrouw Aes-Sinke uit Nieuw en St. Joosland (eten bij Juliana) en A. Klein uit Vlissingen (eten bij Den gespleten Arent). Dc prijswinnaars ontvangen dezer dagen bericht. Onder het motto 'Dat moet toch kunnen' wordt in het kader van de AVRO-Teehnologiedag 'Mor gen gebeurt het', op maandag 28 september het startsein gegeven voor een nationale ideeën- wedstrijd. De opzet van die wedstrijd is dat alle Nederlanders vanaf 18 jaar hun hersenen pijnigen om iéts te bedenken waarmee het gebruik van technologie en technologische snufjes in huis of werk kan wor den verbeterd. Het is daarbij de bedoeling dat er geen complete werkstukken of apparaten wor den opgestuurd maar uitsluitend de omschrijving van de ideeën. Om de Willy Wortels al vast op weg te helpen: een aardig idee zou zijn een soort wekker uit te vin den die waarschuwt wanneer iemand te lang in de zon dreigt te liggen. Die wekker zou dan moe ten worden ingesteld op de gevoe ligheid van iemands huid en de hoeveelheid ultraviolet licht. De organisatoren, TNO en BSO, stellen een aantal prijzen beschik baar waaronder twee hoofdprij zen in de vorm van volledig ver zorgde reizen en 2000 gulden zak geld voor twee personen naar het scienceparl EPCOT-Center in de Verenigde Staten. Nadere inlichtingen over de ideeënwedstrijd en de wedstrijd folder zijn te verkrijgen bij het wedstrijdsecretariaat TNO-SBO, Postbus 297, 2501 BD Den Haag. Bingo-dansant - In 'De Schuur' aan de Middelburgsestraat in Oost-Souburg wordt zaterdag 12 september een bingo-dansant met levende muziek gehouden. De aanvang is 20 uur. Hans en Joke Wassink. Feest in de Burgpromenade, want vorige week zaterdag heropende sehoenzaak De Arend er zijn deu ren. Na een grondige facelift ove rigens, want de eigenaren Hans en Joke Wassink willen er wel een geheel eigen gezicht aan geven. Drie jaar geleden namen ze De Arend over. Kwaliteit en service acht het echt paar heel belangrijk. En een goe de binding met de vaste klanten. Zo kwamen ze onder meer door opmerkingen van die kant tot de conclusie dat de ingang moest worden verbreed, dat gebeurde dus. "We streven er naar dat de klanten zich op hun gemak voelen hier. Die sfeer proberen we te creeëren". Het interieur is veel lichter en werkt daardoor ruimer. Rondom zijn de schoenen uitgestald. In al le vrijheid kan de bezoeker in De Arend rondneuzen en een keuze maken. Is die gemaakt, dan komt de bediening een handje helpen. In veel gevallen kunnen vrijblij vend speciale schoenen worden besteld. Behalve met de uitbreiding ko men de Wassinks met iets nieuws: setjes, bestaande uit schoenen of laarzen met bijbehorende tas. Ook komt het jeugdiger goed nu aan bod, dat mode-onderhevig is. "Ons personeel beschikt over een ruime ervaring. We vormen een fijn team, dat rekening wil hou den met de wensen van de klant", stelt het ondernemersechtpaar te vreden vast. ISF bv (het Innovatief Starters Fonds), speciaal opgericht om jonge innovatieve bedrijven Ie on dersteunen heeft, sinds haar oprichting in 1986 de eerste parti cipaties gerealiseerd. ISF bv is een initiatief van de Onderne mingspensioenfondsen van Shell, Philips, Akzo en KLM. TNO en Furoventurs Benelux bv voeren het management van het IS. Filisofie achter het ISF is dat nieuw gestarte innovatieve bedrij ven een grotere kans van slagen hebben als zij niet alleen finan cieel maar ook in het manage ment worden ondersteund. Daar naast heeft ISF als uitgangspunt om in een zeer vroeg stadium fi nancieel in een bedrijf deel te ne men. Voorwaarde daarbij is ech ter dat er sprake moet zijn van een nieuw product of nieuwe dienstverlening. De bedrijven die tot nu toe via het ISF hun aandelen kapitaal zagen Wijnmaken en bierbrouwen - Het' Walcherse Amateur Wijnmakers- en Bierbrouwersgil- ,de houdt vrijdag 11 september een introductie-avond in De Schuur aan de Middelburg sestraat in Oost-Souburg. Met films en dia's wordt getoond wat er zoal komt kijken bij het brou wen van een zelfgemaakt drankje. Tevens kunnen er producten wor den geproefd. Tijdens de avond kunnen mensen zich opgeven voor een vijf lessen durende cur sus, die wordt gegeven onder lei- ding van Herman ter Beek. Veerseweg 104 Middelburg. Tel. 01180-38880 Autobedrijf Goedbloed in Mid delburg is sinds kort dealer van de door Spal geleverde electrische raambediening. Het opvallende aan dit luxe-product is volgens Goedbloed de doelmatige wijze waarop het product in auto's kan worden ingebouwd. Bovendien kan het nagenoeg onzichtbaar worden weggewerkt, aldus Goedbloed. Interstate Europa bv importeert dit Italiaanse product. Volgens Goedbloed kan het in vrij korte tijd worden ingebouwd. Dankzij de toepassing van de nieuwste technieken gaan de ramen - het kan voor en achter - geruisloos open en dicht en door het gebruik van een inbouwschakelaar op het dashboard (of waar de klant maar wil) is er na de montage zo goed als niets meer te zien. Waar voor heen de hendel heeft gezeten, wordt een aangepaste dop gemon teerd. "De inbouw is zo eenvou dig, dat wie een beetje handig is het ook zelf kan doen. De fabri kant heeft aan alles gedacht bij de samenstelling van het basismate riaal", zegt Goedbloed. De appa ratuur voor de automatische raambediening kost 459,—. Wie het wil laten inbouwen be taalt iets meer dan tweehonderd gulden meer. Film- en videocatalogus - De provincie heeft een film- en video catalogus uitgegeven, waarin in het kort wordt omschreven welk materiaal het bureau voorlichting ter beschikking kan stellen. Voor lichting leent films en video's. Ze kunnen onder meer worden ge draaid in de filmzaal van het in formatiecentrum van de provincie in Middelburg. Aanvragen voor vertoning dienen schriftelijk te worden gedaan. De films die ter beschikking staan gaan over alge mene onderwerpen maar ook over specialistische zoals de na tuur, het milieu, de economie en diversen. Beeld uit een film van Jaap Wolter beek over Zeeuwse monu menten, die bij het bureau voorlichting van de provincie te leen is. versterken zijn KUMA bv in Zee land (Noord-Brabant) voor de toepassing van een nieuwe metho de van vloerisolatie, Mandhy Products bv in Cuyck met incon- tinentiehulpmiddelen voor man nen en Ternary Technologies bv in Apeldoorn met electrische schakelingen. Het ISF is gevestigd te Apel doorn. Tel. 055 - 421022. Ambtenaren, trendvolgers en werknemers bij de sociale werk voorziening die in 1984 een WAO-, WW- of WWV-uitkering werd toegekend, krijgen een ver hoging van hun uitkering. Het dagloon waarnaar hun uitkering werd berekend wordt met 3 pro cent verhoogd met terugwerkende kracht vanaf 1 januari 1985. Wat betreft de.daglonen van men sen met een uitkering plaats op basis van een inkomen uit dienst betrekking bij de overheid, uit de gepremieerde- en gesubsidieerde sector of bij de Sociale Werk voorziening, die in 1984 is in gegaan. Mensen die denken voor een na betaling in aanmerking te komen, doen er verstandig aan contact op te nemen met de instantie die de uitkering verstrekte. Voor een WAO- of WW-uitkering is dat de bedrijfsvereniging (vaak de Be drijfsvereniging voor de Gezond heid, Geestelijke- en Maatschap pelijke Belangen in Zeist), voor de WSW is dat het GAK en voor een WWV-uitkering de gemeente lijke sociale diensten. Wie overi gens al bericht heeft gehad dat hij of zij in aanmerking komt voor nabetaling hoeft uiteraard geen contact met de instanties meer op te nemen. Het bestuur van de Stichting Ver pleeg en Rusthuizen Zeeland (SVRZ) heeft besloten de plannen voor 'Ipenoord' te veranderen. De pacht van het landgoed loopt per 1 januari 1989 af en voor de 25 verstandelijke gehandicapte bewo ners moest per die datum een ver vangende oplossing worden gezocht. De oorspronkelijke plan nen waren om de bewoners in hun vertrouwde omgeving van Oostka- pelle bijeen te houden. Het pro vinciebestuur, inspectie en verbindingskantoor hadden daar best begrip voor maar vonden toch dat het plan haaks stond op- de plannen' van het rijk om het aantal instituutsplaatsen te ver minderen ten gunste van de socio- woningen of gezinsvervangende tehuizen. De tussenoplossing wordt nu dat er wat vlugger wordt gebouwd aan een woningcomplex op 'Vijver vreugd' zodat de 'Ipenoorders' toch bij elkaar kunnen blijven.

de Vlissinger | 1987 | | pagina 7