80 JAAR VISHANDEL JANSSEN het zakenhart Vrouw en Werk wil heroriëntatie op inzetbaarheid van vrouwen Alberto laat elf wijnen proeven Damesmodehuis Patachou kreeg 'nieuw gezicht' Verkeersonderwijs op scholen Anneke Ammerlaan schreef kookboek voor Albert Heijn Kwartje terug en schoon milieu Landelijke actie Jamin snoep en win een reis Kijkje in keuken dieren artsen Splinternieuwe Golf GT4 vanaf zaterdag te zien DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 2 september 1987 Derde generatie Ruzie Denemarken Noodzaak r 'Mijn vader heeft het allemaal 9 Een compromis. "Vader zou nooit iets hebben gedaan aan dit tachtigjarig jubileum", weer Jan Kees Janssen (37) zeker. "Zelfs aan het vijftig- en vijfenzeventigjarige jubileum heeft hij amper aandacht besteed. Ik denk echter dat het toch leuk is voor de klanten. Daarom hebben we aanbiedinkjes om dit jubileum toch wat kleur te geven", zei hij vorige week woens dag. Vanaf die dag lagen de aanbiedingen achter de glazen van de toonbank uitgestald. Moeder C.E.P. Janssen- Meeuwisse (71), net terug van haar wekelijkse gang naar de kapper, had dit tachtigjarige bestaan van de viswinkel aan het Bellamypark net zo lief in de geest van haar twee jaar geleden overleden man stil gehouden. X Een jubileum is vaak vooral een gelegenheid om herinneringen op te halen. Jan Kees Janssen V doet dat merkbaar met plezier. En mevrouw Janssen senior zit X; als het over dat onderwerp gaat •X graag op de praatstoel. Hoe het vroeger ging. Allemaal met de hand. Dag en nacht waren zij en haar man bezig met de winkel. En een rustdag...? "Vergeet het maar". Toch zegt ze dit niet met minachting naar 'de jeugd van tegenwoordig' of met omzien in wrok. "Een kleine zelfstandige zoals Jan Kees heeft het tegen- woordig heel moeilijk. De con- currentie komt van alle kanten. Geestelijk wordt veel meer van ondernemers verlangd. In onze tijd was het veel meer ploeteren om de klanten hun waar aan te bieden". De huidige winkelier Janssen is de derde generatie die in hetzelf de pand nering doet. En dat be- ue ueri de pan tekent volgens de Janssens dat zij de oudste viswinkel in Vlis- singen hebben. Zijn grootvader begon met een winkel in conesti- bles (fijne eetwaren) waar naast vlees ook wat vis werd verkocht. "Een bokkinkje en zo". In 1943 besloot de vader van de huidige vishandelaar over te gaan op uit sluitend vis. Langzaam maar ze ker bouwde hij zijn zaak op, la ter geholpen door zijn vrouw. "In 1953 heeft zijn moeder haar diploma groothandelaar ge haald", pronkt Jan Kees. "Dat was uiteraard heel bijzonder. Maar mijn moeder had toch al een goede opleiding". Moeder vult aan: "Ik had het Mulo diploma en werkte op kantoor bij de Red Band in Roosendaal. Het was inderdaad een goede baan, zoals dat heet. De over gang van kantoor naar een zaak had ik me trouwens minder zwaar voorgesteld. Mijn vader, die ook een goede baan had, zei wel eens: Tjonge, tjonge. Jullie hebben het nog zwaarder dan de laagstbetaalde arbeiders. Maar ik wil trouwens niet klagen over hoe zwaar het allemaal was. We hebben ook leuke perioden mee gemaakt. Er waren tijden dat het ons echt goed ging" Behalve keihard werken om de klanten te blijven binden, wordt de overstroming van 1953 le vend als mevrouw Janssen ver telt. Ze lag in bed."We hadden de avond ervoor ruzie gehad. Midden in de nacht gingen de klokken luiden. Mijn man maakte me wakker en zei dat er iets ernstigs aan de hand was: een ramp. Eerst geloofde ik hem niet. Die ruzie - dat komt in de beste families voor - spookte nog door mijn hoofd. Later zag ik het water. In een eerste op welling pakte ik een dweil om de vloer schoon te maken. Dat ging uiteraard niet. De hele kelder was ondergelopen en daar had den we net nieuwe koelcellen ge bouwd... Het vervolg is be kend". Tegenwoordig is moeder nog steeds in de winkel te vin den. "Zo kan ik fijn Jan Kees helpen". Maar ook de andere familieleden steken de handen uit de mouwen als dat nodig is. Twee neven zijn gedurende de vakantie vaste hulpen en de zus van de Vlissingse vishandelaar is eveneens zo vergroeid met het bedrijf dat ze komt als het nodig is. "Mijn vrouw en ik gaan bin nenkort hier boven de zaak wo nen. Dan kan zij ook af en toe in de winkel klanten bedienen. Maar we hebben twee van die kleine mannen, dus zo eenvou dig zal dat niet zijn". Een visitekaartje van Jan Kees Janssen verraadt dat hij behalve winkelier zijn het ook in het groot doet. 'Groot- en kleinhan del - import", staat er. "Dat groothandel staat voor levering aan restaurants en zo", ver- mt 07 klaart Janssen. "Dat import staat ervoor dat ik een groot deel van de vis uit Denemarken importeer. Het voordeel van de Deense vis is dat hij verser is. Hier varen ze 's avonds uit en komen een dag later vroeg in de morgen terug. Als ik om half ze ven 's morgens bel, is de vis die 's nachts is gevangen net binnen. Om acht uur weet ik dan de prijs. De andere dag 's middags kan ik de vis in Breskens halen. Dat gaat zeven dagen per week zo. Bovendien zijn de Denen lijnvissers. Dat betekent dus dat de vis één voor één binnen wor den gehaald van de haken. Hier vangen ze met netten.Ik zeg wel eens gekscherend: kun je zien hoe benauwd die vissen het heb ben gehad in die netten". Uit Denemarken haalt Janssen kabeljouw, tarbot en verse zalm. Nederland - de mijn in Vlissingen bijvoorbeeld - is goed genoeg voor de platvis (schol), schar en tong) en uit Parijs haalt hij sardientjes. "Vooral de bui- Moeder en zoon Janssen tenlanders hier lusten die", weet hij. Zakendoen is voor Jan Kees Janssen niet zomaar achter de toonbank staan en dan zoveel mogelijk en koste wat het kost verkopen. De klanten zijn voor hem mensen van vlees en bloed, die je serieus moet nemen, zon der dat hij zichzelf helemaal on dergeschikt wil maken. Naast zijn bureau in het kantoor ach ter de winkel hangt een plaat waarop een soort tien geboden staan, die voor hem heel belang rijk zijn. Belangrijker dan het feest, het tachtigjarig bestaan. "Niet teveel bombarie", licht hij toe. "De eer komt eigenlijk mijn vader en moeder toe. Maar mijn vader leeft niet meer en van mijn moeder hoeft het allemaal niet zo zonder haar man...". J ZEEUWSE WERKGEVERS EN VROU WEN WERKGELEGENHEID NA(AR) 2000' Minister drs. J. de Koning is dins dag 10 november spreker bij het symposium 'Zeeuwse werkgevers en vrouwenwerkgelegenheid na(ar) 2000'. Een belangrijk sym posium, aldus de initiatiefnemers Vrouw en Werk Zeeland en het Gewestelijk Arbeidsbureau Wal cheren, omdat er duidelijk kan worden gemaakt hoe belangrijk vrouwen voor het arbeidsproces kunnen zijn. Zij kregen steun voor hun initiatief van de Neder landse Maatschappij voor Nijver heid en Handel en diverse werkge verorganisaties. Deze dag vol sprekers is te vergelijken met het vorig jaar gehouden symposium 'Zeeland na(ar) 2000'. Volgens Clementine Oostdijck van Vrouwen en Werk Zeeland is ontgroening en vergrijzing in rela tie met (vrouwen)werkgelegen- heid in Nederland niet eerder op een dergelijke manier aan de orde geweest. Behalve de minister spreken ook J.J. Siegers, hoofddocent Econo misch Instituut van de Rijksuni versiteit Utrecht en lid van de SER-commissie Vrouw en Ar beid, drs. H. d'Ancone, Europar lementariër voor de socialisten en R. Ruules, directeur personeels zaken en externe betrekkingen van Dow Chemical Nederland bv. De Zeeuwse gedeputeerde R. Bar- bé opent het symposium en bur gemeester J. van der Doef van Vlissingen sluit het geheel met conclusies en aanbevelingen, de Alberto, de slijterij in het Miro Center, heeft voor woensdag 9 september weer een wijnproeverij op het programma staan.Dat ge beurt in het Clubhuis van Mara thon in Vlissingen aan de Bosweg en het begint om 20 uur. Wie die avond komt kan ken nismaken met vier witte en zeven rode wijnen, die speciaal voor de ze gelegenheid zijn geselecteerd. Volgens Henk Gasseling, be drijfsleider van de Vlissingse Al berto filiaal, zijn het wijnen van een uitstekende kwaliteit en ze zijn aantrekkelijk geprijsd. De landen van herkomst zijn Spanje, Portugal, Frankrijk en Italië. De wijnproevers die avond kunnen hun bevindingen kwijt op een for mulier. Ze verschaffen zich daar mee een goed overzicht. Verder is er die avond ook een prijsvraag waarbij een fles wijn is te winnen. Gasseling verzekert dat er voor de deelnemers die avond geen enkele verplichting bestaat om wijn bij hem te kopen. Maar houders van een Alberto-wijnkortingskaart krijgen in plaats van tien twintig procent korting. Wie wil deelne men dient wel een aanmeldings- kaart in te vullen die verkrijgbaar is bij Alberto in Vlissingen. resultaten van werkgroepen die 's middags rond de tafel gingen om zich te buigen over de stellingen van de sprekers. Vrouw en Werk Zeeland - zegt Oostdijck - heeft samen met de arbeidsbureaus in de provincie al talrijke initiatieven genomen om de arbeidsmarktpositie voor vrouwen te verbeteren. Een beroepen- en scholingsmarkt en een themawee k Vrouw en Tech niek zijn voorbeelden. Met het symposium wil Vrouw en Werk vooral de economische noodzaak voor verbetering van de vrouwen werkgelegenheid aangeven. Zij weet zich geruggesteund door een toenemend aantal werkgevers, die meer en meer geconfronteerd worden met moeilijk vulbare va catures. Vrouwen inzetten is de oplossing, aldus Oostdijck. Recente cijfers van het Sociaal Cultureel Planbureau geven vol gens Oostdijck aan dat op korte termijn de economische ontwik keling van Nederland in hoge ma te afhankelijk zal zijn van de ar beidskracht van vrouwen. Ont groening en vergrijzing zijn de oorzaken. Én wat de vergrijzing betreft is Zeeland zelfs koploper. Daarnaast heeft deze provincie het laagst geregistreerde werk loosheidscijfer. Daardoor kunnen vacatures extra moeilijk worden vervuld. Oostdijck verwijst bij haar be toog naar de wetenschap. Be drijfseconoom prof.dr. C.A. Schieman bijvoorbeeld noemt het buiten het arbeidsproces laten van vrouwen een onhoudbare strate gie. Schieman noemt het 'een noodzaak' om dat te veranderen. En J.J. Siegers - één van de spre kers van het symposium - vindt dat er maatregelen moeten wor den getroffen om de beroepen- scheiding tussen mannen en vrou wen op z'n minst te verkleinen. De organisatrice Vrouw en Werk wil met dit symposium een hero riëntatie op de inzetbaarheid van vrouwen op de arbeidsmarkt. Die moet breder, stelt Oostdijck vast. En: „Samen met de Zeeuwse werkgevers en arbeidsbureaus willen wij komen tot een nieuwe strategische aanpak om het kapi taal aan kennis, vaardigheden en talenten onder vrouwen beter te benutten". Damesmodehuis Patachou aan de Coosje Buskenstraat in Vlissingen heeft een facelift ondergaan. Een nieuwe gevel en een andere luifel boven de bar in de zaak zorgen voor een ander aanzien. Met lich te kleuren ziet het pand, dat voor heen in donkere tinten was uitge voerd, er veel 'jonger' uit. Dat zijn overigens niet de enige veranderingen bij Patachou. Er is ook een nieuwe eigenaresse geko men. Mieke Dijkwel heeft de zaak overgenomen van haar vroegere werkgeefster, mevrouw R. van Linden. De nieuwe exploitante is echter geen onbekende in het Vlis singse damesmodehuis. Zij was al zo'n tien jaar verkoopster in de zaak. "Ik weet dus wat er in de Mieke Dijkwel zaak omgaat. Ik ben geen onbe kende voor de klanten", legt me vrouw Dijkwel uit. Ook de twee part-timesters zijn 'over genomen'. De collectie dameskleding wordt in de vertrouwde stijl voortgezet. Al lange tijd ging Mieke Dijkwel met de vorige eigenaresse naar modebeurzen om samen inkopen te doen. De nieuwe najaars- en wintercollectie is al grotendeels binnen en er zijn zelfs al inkopen gedaan voor de zomermode van het volgend seizoen. Vorige week woensdag werd Pa tachou officieel heropend met een druk bezochte receptie. Daarna was er drie dagen 'Open huis' bij de vernieuwde modezaak. Relatief gezien vallen de meeste verkeersslachtoffers in de leef tijdsgroep van 16 tot 20 jaar en daarin nemen de bestuurders van bromfietsen een belangrijke plaats in. De ouders vinden dat er iets van verkeersonderwijs moet worden gedaan en van het minis terie van onderwijs valt op korte termijn weinig te verwachten. Tenminste niet voor 16-jarigen en Anneke Ammerlaan kookt met haar zelfgeschreven AH-boek. 'Twaalf maanden lekker eten'. Dat is de titel van het nieuwe Al- bert Heijn kookboek. Op woens dag 9 september wordt het gepre senteerd. De hoofdredactie was in handen van Anneke Ammerlaan. Het boek bevat 600 recepten en tips, verdeeld over 500 pagina's. Het kookboek helpt volgens me vrouw Ammerlaan bij het ont dekken van de culinaire mogelijk heden. Maar dan moet zon boek wel aan een aantal eisen voldoen. Zijzelf kan er over meepraten. Zij maakte van haar hobby koken haar beroep. Ze begon bij Libelle en daarna werkte ze voor Tip en Allerhande. Volgens haar is voor het goed schrijven van een kook boek vooral nodig dat je van lek ker eten houdt. Anders hou je het niet vol er dag in dag uit mee be zig te zijn. Ervaring met het schrijven van culinaire artikelen is volgens haar broodnodig. Zelf werkt ze niet zo vaak met een kookboek. "Ik heb niet elke dag de tijd daarvoor. Maar ik vind het wel heerlijk om voor anderen te koken. Soms zoek ik een menu van zeven gangen uit. Met een creatief kookboek kun je dan alle kanten op". Maar volgens haar verschijnen in Nederland maar weinig goeie kookboeken. Voor een klein land als het onze is een gedegen standaardwerk al gauw te duur. Veel kookboeken die bij Wie een nieuwe batterij koopt bij Combifoto Back in Vlissingen, Middelburg of Goes krijgt voor zijn lege batterij een kwartje terug. Batterijen zijn schadelijk voor het milieu, omdat ze niet- verwerkbare metalen zoals kwik bevatten. De lege batterijen die bij foto Back worden ingeleverd worden naar een bedrijf in Gro ningen gebracht, dat op haar beurt weer zorgt dat de zware me talen onschadelijk worden ge maakt. Met deze actie wil de Combi-fotohandelaar voorko men dat lege batterijen het milieu vervuilen. ons te koop zijn, zijn vertalingen. En dat heeft nadelen. "Er staan gerechten in die hier helemaal niet zijn te maken". Volgens Ammerlaan is thuis lek ker eten in de mode. "De mensen durven meer buitenlandse gerech ten te maken. Dat heeft ook met de vakanties te maken. In het bui tenland gaat de Nederlander va ker uit eten". 'Twaalf maanden lekker eten' is uitsluitend bij Albert Heijn te koop en is voorlopig verkrijgbaar tegen een reductieprijs van 125,-. ouder, de zogenaamde boven bouw. Alles op een rijtje zettend heeft de BOVAG afdeling auto- en motorrijscholen besloten daar maar eens iets aan te doen en heeft het initiatief genomen om actief deel te nemen aan de bestrijding van de verkeersonvei ligheid. Het initiatief komt er simpelweg op neer, dat 15,5-jarigen op vrijwillige basis verkeersonderwijs kunnen volgen op scholen van het voortgezet on derwijs.De practische uitvoering hiervan is in handen gegeven van een door de BOVAG opgerichte stichting 'Jong op Weg'. Deze stichting beschikt thans over spe ciaal daartoe ontworpen leerboe ken en speciaal opgeleide instruc teurs. De leerstof omvat onder meer de verkeersregels, alcohol en drugs, vuistregels van de EHBO en waarnemingsgedrag. In het schooljaar 1987/88 wordt een start gemaakt met deze vorm van buitenschools verkeersonderwijs in de provincie Zeeland.Afslui tend aan de opleiding kunnen de leerlingen die de 17-jarige leeftijd hebben bereikt het theoretische gedeelte van het CBR rij-examen De Engelse ambassadeur in Ne derland Sir John Margetson heeft onlangs het startsein gegeven voor een landelijke actie bij Ja- min. Die actie houdt in dat de ko mende acht weken de klanten van Jamin 'de grens over kunnen'. In een landelijke campagne 'grenze loos lekkere zoetwaren' wordt in alle 250 filialen van Jamin volop aandacht besteed aan een buiten landse lekkernij. Elke week staan de winkels in het teken van een bepaald land. De klanten die een wedstrijdfor mulier uit een van de Jamin- zaken meenemen hoeven slechts enkele eenvoudige vragen goed te beantwoorden en maken daarmee kans op een aardig reisje. "Een snoepreisje", volgens Jamin, want het gaat steeds om een wee kendtrip voor twee personen en de reisdoelen zijn vrijwel altijd Europese hoofdsteden. De klant kan elke week meedoen aan de wedstrijd en de formulieren moe ten worden ingeleverd in de win kel. Na afloop van de actie wor den uit alle geselecteerde goede inzenders nog eens 21 reizen ver loot. In totaal zijn er 30 'snoepreizen' te winnen. Naast de al genoemde weekendreizen is er nog een rondrit in een antieke Rolls Royce te winnen en een ex cursie naar een beroemde choco ladefabriek in België. De winnaar daarvan mag zelf nog eens 19 per sonen uitnodigen om mee te gaan. Als troostprijs zijn er 200 manden met lekkernijen. afleggen. Scholen die in dit pro ject geïnteresseerd zijn kunnen contact opnemen met de stich ting: 01180-81282. Voor een spiksplinternieuw zie kenhuis de normaalste zaak van de wereld: een open dag. Anders ligt het natuurlijk bij de huisarts en specialist, want daar komt men niet om te kijken maar om behan deld te worden. Bij een dierenarts ligt dat wèèr anders, want wie geen dier heeft heeft er natuurlijk niets te zoeken. Behalve op zater dag 5 september dan, want dan is iedereen tussen 10 en 17 uur wel kom om eens te kijken wat een dierenarts allemaal 'in huis' heeft. De reden om eens een open dag te houden ligt in het 125-jarig bestaan van de Koninklijke Maat schappij van Diergeneeskunde. Overigens doen niet alle dieren artsen aan deze 'actie mee'. Voor Walcheren zijn dat in ieder geval de 'Dierenartsenpraktijk' in Domburg en de praktijken van mevrouw Brinkman aan de Meanderlaan in Middelburg en dierenarts Driehuis aan de Ger- brandystraat in Vlissingen. Op die open dag laten de dieren artsen hun praktijkruimte zien, zijn de operatiekamer en röntgen- kamer te bezichtigen en is er na tuurlijk tekst en uitleg over aller lei zaken die de dierenarts doet en kan doen. Foto's ontbreken na tuurlijk niet en ook 'dieren op sterk water' zijn te zien. In Leusden - bij Amersfoort - wordt nog tot en met oktober flink feest gevierd. Pon's Au tomobielbedrijf bv importeert namelijk veertig jaar Volkswa gens. De bijna tweehonderd VAG (Volkswagen en Audi) dealers vieren hun feest in Wolfsburg, waar Volkswagen zetelt. In tweehonderd Kevers rijdt het Nederlandse gezelschap donder dag 3 september van de Techni sche Universiteit Twente in Enschede naar de Duitse stad. De directie ontvangt de Nederlanders daar op het fabriekscomplex. De terugreis in gloednieuwe Golf's GT4 symboliseert de verandering van Volkswagen in Veertig jaar tijd. De terugreis is op zaterdag 5 sep tember. Tijdens de andere dagen worden de Nederlandse impor teurs vergast op onder andere een galafeest in de Stadthalle van Braunschweig. Vanaf zaterdag 5 september zullen de dealers hun meegebrachte splinternieuwe sm De eerste Volkswagens - in 1947 - in Nederland. Golf's tonen. GT4 in 'de showrooms Voor de importeurs staat nog een aantal attracties op het program- ma. Zo volgt begin oktober een tweedaags bezoek aan Wenen met een speciale chartervlucht.

de Vlissinger | 1987 | | pagina 13