informatiepagina van de gemeente viissingen I Om voor te gaan zitten afgelezen?'11 lEen krab in 't bos I 7 Zeeuwen 7 kunstenaars I 0 II Kunstuitleen weer open EEN INBREKER GRIJPT DE KANS DIE U 'M BIEDT Bodemonderzoek V.d. Helstlaan DE VLISSINGER Woensdag 26 augustus 1987 De agenda Wandelroutes ALCOHOL Vorige week hebt u hem ook gehad,de krant van de Kunstzinnige Vorming Viissingen (KW) over die leuke cursussen. Al gelezen? Bon op de achterkant ingevuld en opgestuurd? Bravo, pri ma! Eigenlijk hoeft u dan niet meer verder te le zen. Maar anderen des te meer! De cursussen Tekeningen, sculptuur, schilderijen Verkeers maatregelen bij ringrijdem te Ritthem Lesgeld en teruggave daarvan Andere feiten Meer weten? Even bijpraten met wethouder Wisse Woningbouw programma Woningverbetering Voorbeeld INI DEN BLAUW GERUITEN K redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis viissingen. telefoon 01 184-87000. toestel 333. 335 en 337. Morgen, donderdag, kunnen ze er weer voor gaan zitten. De laatste keer dat de leden van de gemeenteraad elkaar zagen was namelijk in juni. De gemeentelijke medewerkers en burgemees ter en wethouders hebben echter in de tussentijd (behalve in hun vakantie) niet stilgezeten. Er ligt dan ook een aardige stapel met voorstellen van b en w. bij de raad op tafel. In de agenda hieronder staan de onderwerpen op een rijtje. Neem ze eens door. Best kans dat er iets tussen zit waarvan u zegt: daar wil ik meer van weten! De gemeente komt u dan op ver schillende manieren tegemoet. De volgende: a. door de agenda èn alle voor stellen ter inzage te leggen in de gemeentelijke informatie- hoeken in de openbare bi bliotheek en het stadhuis; b. door, als u er bij het Stafbu reau Voorlichting en in spraak in het stadhuis naar vraagt, de achterliggende stukken ter inzage te geven. Dat zijn nota's, tekeningen en dergelijke die bij de raads voorstellen horen. Ook de in gekomen stukken kunt u op die manier ter inzage krijgen. c. door iedere bezoeker van de raadsvergadering een popu laire raadsagenda cadeau te doen. Daarin worden speci aal voor hen alle voorstellen samengevat. Handig om snel te weten waar de voorstellen -in grote lijnen- over gaat. Kortom: bent u er ook mor genavond? De vergadering wordt gehouden in het stadhuis. De aanvang is om 19.30 uur. Opening Onderzoek geloofsbrieven met bijbehorende stukken van de nieuw benoemde le- (foto Johan Murre) den van de raad, mevrouw C.E. Postma-Willemse en de heer D. Vos. Goedkeuring notulen van de vergaderingen van 26 maart 1987, 28 april 1987 (beide reeds toegezonden), 26 mei 1987 en 25 juni 1987. Mededelingen Over te leggen stukken Te behandelen punten 0-1 Wijziging verordening geldelijke voorzieningen raads- en commissieleden. 0-2 Wijziging reglement van orde voor de gemeenteraad. 0-3 Wijziging Algemeen Ambtenarenreglement. 0-4 Bijdrage aan monument op de Sloedam voor in de Tweede Wereldoorlog omge komen Canadese soldaten. 1-1 Krediet voor investerin gen bij de gemeeentepolitie. 1-2 Vervanging verwar mingsapparatuur brandweer kazerne. 1-3 Vaststelling nieuwe regi onale brandweer Noord- en Midden-Zeeland. 1-4 Wijziging organisatiever ordening gemeentelijke brandweer. 2-1 Krediet ten behoeve van voorzieningen buslijn Spijkenisse-Vlissingen. 3-1 Aanschaf telex-apparaat voor gemeentelijke vismijn. In een bos ooit een krab gezien? Of een blauwe reiger? En de 'leverancier'van klankkasten voor muziekinstrumenten en dansvloeren? Al eens stilgestaan bij het kleine fraais met beval lige namen als 'Zilverschoon', 'Lievevrouwebedstroo', 'Made lief' en 'Look zonder look'? Nooit (bewust) gezien? Dan kan een wandeling door het Vlissing- se Nollebos warm worden aan bevolen! Iedere Vlissinger weet dat er geen hoge, dikke bomen zoals op de Veluwe te vinden zijn. Dat kan hier ook niet. Het Nollebos is naar verhouding erg jong; 'pas' van 1950. Afgezien daarvan, lang niet alle bomen, struiken en planten willen er groeien en bloeien. Want al ligt het bos vrij beschut achter de Nolledijk, met wind en regen ko men toch nogal eens zout mee. Hoe fijn ook, niet alle groen is daar tegen bestand. We willen niet meteen met het vingertje wijzen, maar inbraak is heel vaak te wijten aan de vergeetachtigheid van het slacht offer. Een briefje op de deur. sleutel onder de mat of touwtje uit de brievenbus zijn de klassieke voorbeelden. Open ramen of balkondeuren 't gebeurt nog stééds Het wordt een inbreker dus soms wel héél gemakkeliik gemaakt Maar om hem tegen te houden, is méér nodig dan het vermijden van dit soort 'uitnodigingen'. Goed hang- en sluitwerk, bijvoorbeeld Het merken en registreren van uw waarde volle bezittingen Verlichting met tijdklokken, eventueel alarmsystemen, 't hoort er alle maal bij. Informatie hierover staat in de brochure 'Inbraak preventie' die u gratis bij het dichtst bijzijnde politiebureau kunt krijgen. VOORKOMING MISDRIJVEN Can uak wan da poWa an u In het Nollebos zijn verschil lende aantrekkelijke wandel routes uitgezet. Ze zijn te vol gen met behulp van paaltjes met gekleurde 'koppen'. Wie de rode volgt kan gebruik ma ken van het boekje 'Natuurpas Nollebos'. Daarin staan de bo men, struiken, planten, vogels en andere dieren beschreven die u in het Nollebos kunt aan treffen. Voor de kinderen staan er ver schillende opdrachten in. Daar mee kunnen ze bomen en vogels leren herkennen. Het boekje is te koop (voor f 1,50) bij: - de VVV, Nieuwendijk 15; - paviljoen 'De Kanovijver' (Nollebos, bij de Burgemees ter van Woelderenlaan); - Skandia Sauna (Westduin); - afdeling beplantingen (Zaai- hoekweg 2); - Stafbureau voorlichting en in spraak (stadhuis). 3-2 Samenwerkingsovereen komst herontwikkeling kern winkelgebied. 4-1 Ontwerp-begroting 1988 Overlegorgaan gemeen schappelijke regeling Regio naal Pedagogisch Centrum Zeeland. 4-2 Medewerking ex art. 74 Wet op het Basisonderwijs in verband met herstel schade vernielingen en inbraken. 4-3 Voorlopige vaststelling kosten openbaar kleuteron derwijs over cje eerste zeven maanden van 1985. 4-4 Voorlopige vaststelling kosten openbaar basisonder wijs over de laatste vijf maan den van 1985.? 5-1 Aanvaarding schenking milieu-monument, alsmede verlenen van een krediet voor onder meer onderhoud. 5-2 Onderzoek uitbreiding kampeermogelijkheden in Viissingen. 5-3 Krediet voor openbare speelvoorzieningen. 5-4 Goedkeuring exploitatie rekening 1986 stichting Openbare Bibliotheek Viis singen. 5-5 Garantie geldlening Voetbal Combinatie Viis singen. 5-6 Krediet voor herstel spanten sporthal Bas- kensburg. 6-1 Bijdrageregeling extra bestuurskosten minderhe denbeleid gemeenten 1986. 7-1 Verweer in hoger beroep als gedaagde partij. 7-2 Wijziging belastingtarie ven containers met ingang van 1 januari 1987. 7-3 Bodemverontreiniging Van der Helstlaan, nader sa neringsonderzoek. 7-4 Verklaringex. art. 74 Wet geluidhinder. 8-1 Voorbereidingsbesluit Oost-Souburg, gedeelte Rit- themsestraat. 8-2 Voorbereidingsbesluit Paauwenburg I, gedeelte Alexander Gogelweg. 8-3 Voorbereidingsbesluit Paauwenburgl, gedeelte Gerbrandystraat. 8-4 Voorbereidingsbesluit West-Souburg, gedeelte Westerbaan. 8-5 Machtiging tot aanteke ning bezwaren concessie aanvraag Havenschap Viis singen. 8-6 Aankoop loods aan Ko ningsweg. 8-7 Aankoop Walstraat 54. 8-8 Ontruiming Bellamypark 32. 8-9 Vaststelling bouwveror dening. 8-10 Verbetering 24 wonin gen Paul Krugerstraat. 8-11 Geldlening voor wo ningverbetering Zeewijksin gel en omgeving. 8-12 Geldelijke steun com plex zeven woningen We verstraat. 8-13 Invordering rekening- courantschuld. 8-14 Woningbouwprogram ma 1988. 8-15 Subsidie ingevolge re geling woonconsumenten. 8-16 Subsidieverordening stadsvernieuwing - onder deel particuliere woningver betering. 8-17 Aangaan rijkslening en beschikbaar stellen krediet aanschaf woonwagen. 9-1 Vaststelling zevende wij ziging gemeentebegroting 1987. Rondvraag Sluiting Want aarzelt u nog? Of is het er niet van gekomen 't blauwgetin- te krantje te lezen? Toch maar doen. Gewoon, gelijk, nu even dat ding er bij pakken. Waarom? Omdat u anders de kans loopt een heleboel te missen. Wat? Een boel avonden die, ondanks een pittig stukje inspanning vooral ontspanning te bieden hebben. Avonden, waar u uw aandacht op heel andere zaken kunt richten dan thuis en/of werk. Dat kan best eens goed zijn. De KVV-cursussen hebben echter ook andere pluspunten. Want iedere lesavond is er wel wat te leren. Verrassende talen ten worden ontdekt en ont plooid. Contacten worden ge legd, vriendschappen ontplooi en zich.... Natuurlijk, er zijn wat (financiële) verplichtingen. Het belangrijkste vinden de docen ten echter, zoals in de KVV- krant staat, dat de deelnemrs echt zin hebben. Misschien aar zelt u nog op dat punt en denkt u: is dat wel iets voor mij, zo'n cursus? Waarom probeert u het dan niet eens. Dat kan eenvou dig. De eerste twee weken van de cursus mag u namelijk vrij blijvend een proefles bijwonen. Pas daarna hoeft u zich defini tief op te geven bij de docent. Dit geldt echter alleen voor de cur sisten die zich voor de start van het seizoen nog niet definitief aanmeldden. U kunt kiezen uit niet minder dan 32 cursussen. Omdat er vorig jaar voor sommige cur sussen een wachtlijst moest worden ingesteld (en er nu Een bijzondere expositie is het, daar in de voormalige smederij van scheepswerf 'De Schelde'. Zeven Zeeuwen, die gemeen hebben dat ze kunstenaar zijn, exposeren er ieder één groot werk. Zo verschillend als ze zijn, de inspiratiebron was één- en dezelfde: de expositieruimte. Niet alleen de architectuur speel de voor de 7 Zeeuwen mee. Oök de lichtinval, de halfronde ruimte, de grootte èn de sfeer speelden een wezenlijke rol. Juist die elementen zorgen er ook voor dat, ondanks de onderlinge verscheidenheid, het gezamenlijke karakter wordt benadrukt. De bijdrage van Nico van de Boezem aan 'Zeven Zeeuwen', een 'ruimtebeschrijvende' spiraal. Links de ontwerpschets. Rechts: het werk zoals dat in de Scheldesmederij te zien is. Hoe dat is ervaart een ieder op eigen wijze. Dat kan nog tot en met woensdag 30 september a.s., dagelijks van 11.00- tot 18.00 uur (behalve maandag). Ver voor om hoeft u niet. De in gang is aan het begin van de Walstraat (bij het Betje Wolff- plein). De goudkleurige deur wijst u vanzelf de weg. Door die oeur komt u bijna direct in de ruimte die de sfeer en bedrijvig heid uitademt. Daarmee een stuk karakter van de scheeps werf en de stad Viissingen uit drukkend. Al was het alleen maar omdat dit gebouw, als een boeg van een schip, de stad in komt. Een ruimte als afschei ding van een drukke win kelstraat en een bedrijvige werf, maar wel een ruimte waar rust heerst. De 7 Zeeuwen gaven er ieder op hun eigen wijze mede inhoud aan. De een met tekeningen waarin hoofden centraal staan (Jan Haas), een ander met een schilderij van 10 bij 3 meter over een reis door zuid-oost Azië (Bob Pingen). Cor van Dixhoorn presenteert een compositie van negen schilderijen in de vorm van een omgekeerde piramide. Joop Dam bouwde een schaakspel waarin de dame centraal staat, terwijl Henric Borsten de curve van de buiten wand 'verlegde' met vijf gelijk vormige werken. Nico van de Boezem maakte speciaal voor de Scheldesmederij een spiraal die uitloopt in een 24 meter lan ge stalen buis. De 7de Zeeuw tenslotte. Marinus van Dijke, In het artikel 'Even bijpraten met...' gaat wethouder Wisse in op het buiten het milieu houden van gevaarlijke stoffen. Een zaak die een ieder aangaat om, nu en in de toekomst, ernstige scha de voor mens, dier en plant te voorkomen. Want dat een dergelijke 'erfenis' uit het verleden ingrijpende gevol gen kan hebben, blijkt uit de bodemverontreiniging aan de Van der Helstlaan. Uit onderzoek is gebleken dat zich daar een aanzienlijke hoeveelheid chemisch afval (een soort asfalt) onder de grond be vindt. Op zich levert dat geen verontreiniging van het grondwater op. Wel is het zodanig van samenstelling dat het moet worden ver wijderd. Morgen, donderdag, behandelt de gemeenteraad een voor stel van burgemeester en wethouders over deze zaak. Eerst moet er namelijk onderzoek worden gedaan naar de omvang van het stuk grond dat schoongemaakt moet worden, de wijze waarop het karwei aangepakt moet worden èn de risico's die er eventuel zijn voor om wonenden. De raad wordt gevraagd om voor dat onderzoek een kre diet uit te trekken van f 25.000,—. Omdat het hier gaat om veron treiniging die zich onder enkele woningen bevindt èn in een dichtbe volkte omgeving is er al meerdere malen overleg geweest tussen gemeente en buurtbewoners. Dat zal in de toekomst worden voortgezet. Nog een paar dagen geduld. Maar dan, dinsdag om precies te zijn, is het weer zover. Dan kunt u weer terecht bij de Kunstuitleen. Waarschijnlijk bent u allesbehal ve de enige die de eerste sep temberdag weer naar gebouw 'Breehof' stapt. Met, onder de arm, achterop de fiets of op de achterbank van de auto, zo'n Vlissings kunstwerk. Om te rui len. Maar misschien komt wel met lege handen. Omdat het uw eerste bezoek is. Hoe u dinsdag ook 'Breehof' (aan de Breestraat) binnenkomt, welkom bent u er zeker. De medewerkers van de uitleen laten u liever niet langer wach ten dan echt nodig is. Liever ne men ze de tijd voor u. Daarom is de uitleen 's morgens, 's mid dags en 's avonds open.Om pre cies te zijn: van 10.00- tot 12.00 uur, van 14.00- tot 16.00 en van 19.00- tot 21.00 uur. omschreef zijn bijdrage aan de expositie als een project "waar in een verzameling vlinders en insecten niets aan waarde ver liest, immers gesteund door de kracht van de oorsprong". Omschrijvingen van werken zeggen lang niet alles. Dat zul len ze zelf moeten doen. Pas bij een bezoek zijn ze te beoorde len. Wat let u....? De expositie werd georgani seerd door de sectie Beelden de Kunst van de Culturele Raad Viissingen. Daarbij werd (financiële) medewerking ver kregen van verschillende be drijven, de gemeente en de provincie. Zaterdag wordt er in Ritthem een ringrijderij met sjezen ge houden. Burgemeester en wethouders hebben daarvoor vergunning verleend. Daarin is inbegrepen de toestemming tot het afsluiten van de Doprsstraat en de Lambrecht- senstraat. De wedstrijd duurt tot het eind van de middag. Na afloop zal, omstreeks 17.15 uur, burge meester J.C.Th. van der Doef de prijzen uitreiken. De organisatie van dit gebeuren is in handen van de ringrijdersvereniging 'Ons Klaverblad' uit Ritthem. Alle leerlingen, die op 31 juli 1987 zestien jaar of ouder zijn, moeten lesgeld betalen. Voor het nieuwe schooljaar be draagt dat f 1030,—. De nieu we Les- en cursusgeldwet be paalt dat een school een leer ling pas mag inschrijven, na dat het lesgeld is betaald. Nu bestaat er in bepaalde geval len de mogelijkheid het lesgeld geheel of gedeeltelijk van het rijk vergoed te krijgen. De hoog te van die vergoeding is afhan kelijk van het inkomen en de ge zinssamenstelling. Wie deze vergoeding op tijd wil ontvangen moet vóór 18 september a.s. een aanvraag hebben inge diend. In een artikel op de ge meentelijke informatiepagina van 22 juli werd reeds aandacht aan bovenstaand onderwerp be steed. Bovendien verscheen er inmiddels een brochure van het ministerie van Onderwijs en We tenschappen. Deze uitgave is verkrijgbaar in de postkantoren, de bibliotheken en in het stad huis (Stafbureau voorlichting en de afdeling onderwijs). weer veel belangstelling wordt verwacht) is het totaal aantal cursusuren uitgebreid. Vorig jaar waren de gebouwen 'Mid denhof' (Oost-Souburg) en die van de KW aan de Minister Lelystraat vorig jaar wekelijks 65 voor cursussen in gebruik. Het komende seizoen wordt dat 105 uur per week. Boven dien worden er dit jaar acht verschillende cursussen méér gegeven. Een aanbod als nooit tevoren! Dit zijn de cursussen die in het gebouw aan de Min. Lelystraat worden gegeven: - tekenen en schilderen; - schilderen; - abstract tekenen en schilderen; - natuurvormen tekenen en schilderen voor ouderen; - portretschilderen; - striptekenen/animatiefilm; - boetseren/portret- en figuur tekenen; - etsen; - sieraden maken; - ruimtelijk vormgeven; - ruimtelijke werkvormen; - textiele werkvormen; - weeftechnieken en kleding; - kunstbeschouwing; - bloemsierkunst; - yoga en beweging; - bewegingsexpressie; - klassiek ballet; - dans (klassiek en jazz); - jazz-ballet; - modern ballet; - keep fit; - taaldrukken. De volgende cursussen vinden onderdak in Oost-Souburg: - tekenen/schilderen; - keramiek/boetseren; - schilderen; - edelsmeden; - fotografie; - yoga; - bewegingsexpressie; - klassiek ballet; - keep fit; - muziek workshop. De meeste cursussen duren van (begin) september '87 tot en met mei '88 en omvatten 33 lessen. Volwassenen betalen er f 200,25 voor; studenten en scholieren f 117,00. De korte cursussen worden gegeven van september tot en met december '87 en kosten f 91,00. In sommi ge gevallen is korting mogelijk. In de genoemde cursusprijzen is het materiaal niet inbegrepen. Dat dient men zelf aan te schaf fen.In de meeste gevallen is dat mogelijk bij de docent. Voor nadere informatie kunt u terecht bij de KW, Bad huisstraat 104 in Viissingen, tel. 16672/14928. Daar kan men zich uiteraard ook opgeven. (foto Jos Brouwers) Op het ogenblik heeft niet alleen de provincie Zeeland, maar ook de gemeente Viissingen, te ma ken met het feit dat er meer men sen weggaan dan er zich vesti gen. Uit de cijfers daarover blijkt dat het hier niet om een inciden teel gebeuren gaat. Desondanks worden er nieuwe woningen ge bouwd. Dat lijkt in tegenspraak met de bvolkingsontwikkeling. Toch is dat niet zo. Als er wonin gen leeg staan, betekent dat niet dat er geen behoefte is aan nieu we woningen. Uit onderzoek is namelijk gebleken dat leegstand in bepaalde buurten en wijken voorkomt. Een van de redenen daarvoor is, dat er niet voldaan wordt aan de eisen die men aan een woning en woonomgeving stelt. Wat het laatste aspect be treft, voor de gemeente bestaan in de sfeer van stadsvernieuwing mogelijkheden om daar wat aan te doen. Wat de aard van de wo ning en het bijbehorende 'prijs kaartje' betreft ligt dat anders. Want daar kan vertrek uit Viissin gen en Souburg worden tegen gegaan, door met het aanbod van nieuwe woningen in te spe len op de vraag. Als gemeente kunnen we daar mogelijkheden voor creëren. Dat gebeurt onder meer in Rosenburg. In het ooste lijke deel van dat gebied, tussen Bossenburgh en Paauwenburg, zal dit najaar worden begonnen met woningbouw. Het bouwrijp maken van dat stuk grond is in middels aanbesteed, zodat u daar binnenkort grote en zware werktuigen aan 't werk kunt zien. In het woningbouwprogramma voor dit jaar is met de bouw in Rosenburg uiteraard rekening gehouden, net als in dat voor 1988 dat morgen door de ge meenteraad wordt behandeld. Daarin zijn vrijwel alle catego rieën woningen opgenomen, maar vooral koopwoningen in onder meer de premie-A-sector. Ook voor inwoners met een mo daal inkomen is de koop daarvan goed haalbaar. In het woning bouwprogramma voor volgend jaar wordt uiteraard ook het be leid ten aanzien van de bin nenstad voortgezet. Zo is er voorzien in de bouw van wonin gen in het voormalig postkantoor aan de Stenenbeer en in de vroe gere jeugdherberg aan de Helle- bardierstraat. Wat ook in het woningbouwpro gramma voor volgend jaar is op genomen, is de verbetering van 211 woningen. Mits, uiteraard het rijk daaraan wil meewerken. Ook daarmee wordt het beleid van de laatste jaren, dat op grote schaal woningen worden verbe terd, voortgezet. Als we het over volkshuisvesting hebben, lijkt het vaak alleen over de woningen op zich te gaan. Maar wonen houdt méér in. Ook de omgeving speelt een belangrijke rol. Met elkaar zijn we verantwoordelijk voor de kwaliteit van die omgeving. Ook dit jaar heeft de gemeente gepro beerd daarin het goede voor beeld te geven. Velen hebben ongetwijfeld de zes dames in het wit gezien, die in de binnenstad en op de boulevards het straat- vuil 'binnen de perken' hielden. We hopen hiermee ook een goed voorbeeld te hebben gegeven, opdat een ieder wordt vervuld van goede zorg voor de woon omgeving. Eigenlijk zouden we toch geen extra straatvegers no dig moeten hebben. Ik vind dan ook dat we elkaar best mogen aanspreken als we zien dat er af val op straat wordt gegooid. Oök dat behoort tot milieubewust ge drag. Net als het buiten het mi lieu houden van schadelijke stof fen die in bijvoorbeeld batterijen, olie, medicijnen, verf en schoon maakmiddelen zitten. Volgende maand zal de gemeente dan ook een begin maken met het apart ophalen van dergelijke zoge noemd klein chemisch afval. Er wordt zo uitvoering gegeven aan een van de onderdelen van het milieu-actieplan 1987. Een beleid dat we als college van b. en w. willen voortzetten in het actie plan 1988. Volgende week leest u over het ontwerp van dat plan meer daarover op deze pagina. Aanbevolen lectuur!

de Vlissinger | 1987 | | pagina 5