I) 3-/ïl UW Jaar van het milieu Veiligheid Zeeuws verkeer Grote Kerk Zierikzee TIJDLOZE SCHOONHEID ft M kkVR IJNEN l nr De Faam en De Vlissiii iger Buitengewoon Berei Ir <üpD WAARDEBON Computers voor ambtenaren DE JAGER IJZERHANDEL [Jback uwryscAooó/teerff'f' mmwmmmvmmm GRATIS HANDIG FOTOALBUM Woensdag 26 augustus 1987 DE FAAM - DE VLISSINGER Zeehonden Saeftinge Provinciale staten beslissen 18 september over de instelling van een regionaal orgaan voor de verkeersveiligheid in Zee land. Voor zo'n instituut krijgt de provincie twee ton van het rijk. Deelnemers Werkplan I X HEHOIJP Uitvoering Niet nieuw Graag vertellen wij u meer over de harmonie, kwaliteit en vormgeving van onze tijdloze kollektie. Toonaangevend voor het klassieke meubel van vandaag. QJJ bi Ga nog vóór de vakantie naar uw dealer, de Anti-Inbraak Specialist. Vraag om de gratis ANTI-INBRAAKFOLDER I KNIP DEZE BON UIT VOOR EEN I tegen inlevering van uw volle fotorolletje. Lid van COMBIFOTO A ..V Si Het Europese jaar van het milieu loopt van 21 maart 1987 tot 21 maart 1988. Doel ervan is voorlichtingscampagnes te voeren tot grotere milieubewustheid bij de mensen in de twaalf landen die ge zamenlijk de Europese Gemeenschap vormen. Het dagelijks bestuur van de provincie (gedeputeerde staten) wil hieraan meedoen en daarbij de Ooster- en Westerschelde centraal stellen. Aan provinciale staten wordt voorgesteld in to taal veertig mille uit te trekken voor een voorlichtingsplan over zeehonden en voor een ten toonstelling over het Land van Saeftinge. Het water van de Oosterschelde heeft zo'n kwaliteit, dat er een goede kans is op het opnieuw ontstaan van een zeehondenbe volking. Het Zeehondencen trum in Pieterburen is bereid een paar jaar achter elkaar zee honden, die in het centrum weer gezond zijn gemaakt, uit te zetten in de Oosterschelde. Het Rijksinstituut voor natuur beheer (RIN) wil het experiment wetenschappelijk begeleiden. Een belangrijke voorwaarde voor het welslagen van de ope ratie is rust in het Oosterschel- degebied. Het publiek en in dit geval vooral de watersporters moeten ervan doordrongen worden, dat zij tot die rust kun nen bijdragen. Hulpmiddel daarbij is een voor lichtingsproject over de zeehon den en hun leefmilieu. Belangrijkste onderdeel uit het project vormt een tentoonstel ling, die de sectie natuurhistorie van het Zeeuws museum gaat opzetten. Het zeehondencen trum in Pieterburen stelt hier voor materiaal beschikbaar. De tentoonstelling zal begin vol gend jaar te zien zijn in verschil lende plaatsen rond de Ooster schelde. Verder wordt gewerkt aan een studiedag over de zeehonden en hun overlevingskansen en aan folders en een lesbrief. Daarover zijn contacten met het consu lentschap natuur-, milieu- en faunabeheer van het ministerie van landbouw en visserij en met rijkswaterstaat. De totale kosten worden be groot op 45 duizend gulden. Aan de staten wordt voor gesteld hiervan 15 mille voor re kening van de provincie te nemen, op voorwaarde, dat rijkswaterstaat en het jacht- fonds ook elk zo'n bedrag bij dragen. De sectie natuurhistorie van het Zeeuws museum wil over het Land van Saeftinge een ten toonstelling inrichten met als hoofdelementen het unieke ka rakter van het gebied en de rela ties tussen mens en natuur. De expositie zal het eerst te zien zijn in het museum in Oostka- pelle (Westhove). Daarna gaat zij op tournee door de provincie en eventueel daarbuiten, moge lijk tot in België. De kosten van deze tentoon stelling zijn geraamd op f 42.500,— en aan provinciale staten wordt voorgesteld daarin 25 mille bij te dragen. Het mu seum zou zelf de overige kosten moeten opbrengen. De tentoonstelling over Saeftin ge moet begin volgend jaar klaar zijn. Een speciale werk groep is met de voorbereidingen belast. Provinciale staten beslissen over het voorstel in hun verga dering van 18 september. Provinciale staten wordt ge vraagd zeventig mille uit te trek ken om de aanschaf van personal computers voor de ambtenaren van de provincie te subsidiëren. In hun voorstel aan de staten schrijven gedeputeerde staten, dat de provinciale ambtenaren doorgaans weinig bekend zijn met automatisering en als ge volg daarvan met het gebruik van computers. Toch wordt ver wacht, dat de provinciale mede werkers direct of indirect met de automatisering van doen krijgen. Opleiding van de ambtenaren op het gebied van automatise ring is dringend noodzakelijk. "Toets naar de toekomst" is een ééndaagse cursus, die de provincie voor haar ambtenaren organiseert. Uit de reacties van de cursisten is gebleken, dat er behoefte bestaat aan een ver dergaande opleiding, maar de provincie kan hieraan niet vol doen doordat er niet voldoende apparatuur voorhanden is en er te weinig mensen zijn, die zo'n cursus zouden kunnen bege leiden. Gekozen is daarom voor een tussenoplossing: ambtenaren in de gelegenheid stellen een per sonal computer aan te schaf fen. Door het gebruik thuis raken de ambtenaren vertrouwd met de materie en op het mo ment, dat zij op hun werk met de automatisering te maken krij gen, zal er geen of minder weer stand zijn tegen de computer. De bedoeling is, dat de provin cie de computers centraal in koopt en dat de ambtenaren de apparatuur in drie jaar tijd aan de provincie terugbetalen. Per aanschaf krijgt de ambtenaar een subsidie van de provincie. Voorwaarden zijn, dat de provin cie mensen vrijmaakt voor het secretariaatswerk, dat onder meer bestaat uit een werkplan, dat jaarlijks moet worden op gesteld. Doel van de regionalisatie is, dat allerlei organisaties en instellin gen die zich met verkeersveilig heid bezighouden hun activitei ten bundelen. Ook kan via het regionale or gaan worden ingespeeld op de doelstelling van het meerjaren plan voor de verkeersveiligheid van het rijk. Die doelstelling is het aantal verkeersslachtoffers (doden en gewonden) in het jaar 2000 met een kwart terug te brengen ten opzichte van 1985: de actie -25%. In Nederland waren er in 1985 1.438 doden en 48.450 gewon den in het verkeer. Voor Zeeland beliepen de cijfers respectieve lijk 44 en 1.028. Het regionaal orgaan gaat ge vormd worden door vertegen woordigers van de provincie, rijkswaterstaat, de gemeenten, de waterschappen, rijks- en ge meentepolitie, het openbaar mi nisterie, district Zeeland van Veilig Verkeer Nederland, de ANWB, de ENFB (fietsersorgani satie), de Vereniging Bescher ming Voetgangers, Bovag (organisatie autobedrijven, au torijscholen), de Eigen Vervoers Organisatie (transportbedrijven) en het landbouwschap. Provinciale staten beslissen in hun septembervergadering over een subsidie van ruim 115 duizend gulden voor de restauratie van het interieur van de Grote Kerk in Zierikzee. Al eerder besloot de provin cie (gedeputeerde staten) voor hetzelfde doel 85 mille uit het fonds bijzondere voorzieningen beschikbaar te stellen. De stichting Oude Zeeuwse Kerken is eigenaresse van de Grote Kerk in Zierikzee. Het bestuur heeft becijferd, dat de restauratie van de binnenkant van de kerk ruim 9,2 ton gaat kosten. Van het rijk (het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur) is een bij drage toegezegd van bijna 6,6 ton. Het resterende deel moet wor den opgebracht door de gemeente Zierikzee, de provincie en de stichting Oude Zeeuwse Kerken. De stichting heeft zelf vrijwel geen geld voor restauratiekosten en het komt erop neer, dat de gemeente Zierikzee en de provincie daarom elk de helft van dat bedrag zullen betalen. Gedeputeerde staten hebben zich bereid verklaard zelfs iets verder te willen gaan en de provinciale bijdrage op twee ton te stellen. De 85 mille uit het fonds bijzondere voorzieningen is al toegezegd. Het fonds is be doeld om werkgelegenheid via projecten van de overheid te schep pen. Het overige aandeel van de provincie moet komen uit het monumentenfonds. Het zijn provinciale staten, die over dat fonds beschikken. Vandaar het voorstel de ruim 115 duizend gulden in de statenvergadering van 18 september beschikbaar te stellen. Zodra de restauratie is uitgevoerd, wil de stichting Oude Zeeuwse Kerken de Grote Kerk in Zierikzee voor het houden van openbare activiteiten gaan gebruiken. De buitenkant van de kerk is al ge restaureerd. Zaken die in het werkplan voor de verkeersveiligheid aan de or de zouden moeten komen, zijn in vier categorieën te verdelen: algemeen, gericht op de men sen, gericht op de voertuigen en gericht op de wegen. Tot de algemene zaken horen het stimuleren van de opstelling van plaatselijke verkeersveilig- heidsplannen, het helpen orga niseren van activiteiten, zoals bijvoorbeeld Veilig Verkeer Ne derland die voert, en het advise ren over plannen van anderen die de verkeersveiligheid tot on derwerp hebben. Onder de tweede categorie - de mens - moeten worden ver staan bevordering van het ge ven van verkeerslessen op scholen, terugdringing van het gebruik van alcohol en het tege lijk deelnemen aan het verkeer, voorlichting over medicijnen en verkeer, bevordering van het ge bruik van autogordels en het ge ven van voorlichting over nieuwe verkeersregels. Bij voertuigen kan het werkplan voorzien in de uitvoering van voertuigcontroles en het hou den van voorlichtingsacties, bij voorbeeld met de verlichting als onderwerp of het treffen van maatregelen ter verhoging van de veiligheid bij het gebruik van landbouwvoertuigen. Op het terrein van de wegen is te denken aan het maken van veilige schoolroutes en school- omgeving, de registratie van ge vaarlijke situaties (blackspots) en aan de hand daarvan maatre gelen nemen en het stimuleren tot toepassing van landelijke richtlijnen door de wegenbe heerders (wegschap, water schap, gemeente en provincie). De AROB-commissie uit gede puteerde staten zal op dinsdag 1 september tweemaal een hoorzitting houden. In de eerste zitting, die om 11.00 uur begint, zal mevrouw A. Verburgt uit Middelburg de (financiële) belangen verdedi gen van de Vereniging tegen Seksuele Kindermishandeling binnen het gezin (VSK). De provincie heeft deze vereni- van tien jaar. In het achtste jaar wordt bekeken of het instituut aan de verwachtingen voldoet en aan de hand daarvan wordt dan al of niet tot voortzetting besloten. Het regionaal orgaan verkeers veiligheid krijgt een onafhanke lijke status, zij het natuurlijk, dat de deelnemers vanuit hun orga nisaties hun eigen verantwoor delijkheid hebben. Ter ondersteuning van het over legplatform komt er een secre tariaat met twee medewerkers, die bij de provincie (provinciale waterstaat) huisvesting vinden. Vanuit de provincie zal ook ad ministratieve ondersteuning worden geboden. Voor de personele kosten stelt het rijk een ton beschikbaar en nog eens een ton voor de uit voering van het werkplan. Het regionaal orgaan krijgt in eerste instantie een levensduur Hoewel het om een nieuwe in stantie in de provincie gaat, is een deel van de werkzaamhe den niet nieuw. Bij provinciale waterstaat wordt ook nu al ge werkt aan de verhoging van de verkeersveiligheid en hetzelfde geldt voor de andere instanties die deel gaan uitmaken van het regionaal orgaan. Provinciale waterstaat organi seert 31 augustus in het infor matiecentrum van de provincie in de Abdij een bijeenkomst voor de Zeeuwse gemeenten over het landelijke plan het aan tal verkeersslachtoffers terug te dringen. ging f 3.250,— voorschot ge geven op de subsidie voor 1986. Deze gelden zijn met na me gebruikt voor advertentie- kosten terwijl ze bedoeld waren om andere activiteiten te finan cieren. De VSK heeft bezwaar gemaakt tegen de beslissing van de pro vincie om dit bedrag terug te vorderen. Ton Besselink, secretaris van de Stichting Jongeren Advies Cen trum (JAC) in Zeeland, heeft het Zeeuwse provinciale bestuur om een subsidie van f 800,— gevraagd voor het vrijwilli gerswerk. Dit verzoek is afgewezen en de heer Besselink heeft hiertegen een bezwaarschrift ingediend dat om 11.30 uur behandeld zal worden. Beide zittingen zijn openbaar en zullen worden gehouden in het provinciehuis in Middelburg, Sint Pieterstraat 42. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 INTERIEURVERZORGING Langstraat 2-4, 4341 EE Arnemuiden Telefoon 01182-1273 b.g.g. 1544 De gehele week geopend. Vrijdag koopavond Ook op maandag de gehele dag geopend Overvloeiende schoonheid van hedendaagse kleuren in vloerbedekking en gordijnen ter ondersteuning van het stijlvolle meubel. BS BOEKEN MET (ft f>\ n [d: BS ROBS ze zijn dus mm op PAo^^^m ACHTER DE HOUTTUINEN 12 - MIDDELBURG TEL. (01180) 3 3011 ijzerwaren bouwbeslag gereedschappen - bouwelementen i Waarde album 6,95 of de helft in contanten. De aktie geldt de gehele maand augustus. POTO-VIDEO COMPUTERS St. Jacobsstraat 27 Vlissingen 01184-12300 Korte Geere 17 Middelburg 01180-37772 Lange Kerkstraat 31 Goes 01100-27324

de Vlissinger | 1987 | | pagina 11