informatiepagina van de gemeente vlissingen now Over bomen, hagen en buren Het kappen van bonnen IWin een reis! Uitbreiding van camping 'De Nolle' Uw kind naar een peuterspeelzaal? Voorkom DE VLISSINGER Woensdag 19 augustus 1987 Begrippen Hagen Bomen Takken Aanmelden Alle morgens? Alle middagen? Appels, peren, pruimen Schade Informatie Vrijdag geen parkeer- mogelijkheid op Stadhuisplein Andersmans bomen Nog vragen? Inspraak over uitbreiding camping 'De Nolle' Voorwaarden Commissie openbare orde B. en w. willen meewerken Daling gemiddelde Even bijpraten met wethouder Bruinooge Bezuinigingen Peuteropvang N DEN BLAUW GERUITEN KIEL redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen. telefoon 01184-87000, toestel 333. 335 en 337 toe gaat zoiets. Eerst paste dat boompje zo fraai in de tuin. Nergens last van. Ook de buren niet. /laar het boompje werd boom. De groene kroon werd hoger, breder. De buren kregen daardoor ninder en minder zon. De overhangende takken werden evenmin door hem gewaardeerd. En toen... Verhalen als deze worden re gelmatig aan medewerkers 'an de gemeentelijke afdeling beplantingen verteld. Niet al leen over bomen, ook over struiken en hagen. Vrijwel al tijd worden ze gevolgd door de vraag: wat kan ik, wat mag ik? Een eerste advies zal dan meestal zijn: probeer er (toch) eerst, in goed overleg met el kaar uit te komen. Dat kan tijd rovende procedures voorko men; zaken die een goede ver standhouding lang niet altijd bevorderen. Wat bij zo'n onderling overleg van pas kan komen is, dat men weet welke recchten en plichten er op dit gebied zijn. In dit artikel wordt daar op ingegaan. Als bron is de folder 'Bomen en bu ren' van de Bomenstichting te Utrecht gebruikt. Eerst echter enkele begrip pen,zoals die onder meer in de echtspraak over dit onderwerp worden gehanteerd: - de eigenaar van de grond is de eigenaar van de boom; de huurder is dus géén eige naar van de boom; - als bomen 2.00 meter of meer van de erfgrens afstaan kunnen de buren geen eisen stellen ten aanzien van die bomen; - als hagen 50 cm. of meer van de erfgrens afstaan kunnen de buren géén eisen stellen ten aanzien van de hagen. (Bij de afstandbepaling wordt doorgaans uitgegaan van het midden van de boom of haag). De wet gaat er van uit dat een haag op de grens van twee per celen gemeenschappelijk is, als die haag dient om twee percelen af te scheiden. Beide eigenaren hebben daarom de plicht om de haag te verzorgen. Een ge meenschappelijke haag mag nooit eigenmachtig omgehakt worden. Gebeurt dat wel, dan kan 'de dader' via de rechter ge dwongen worden een nieuwe haag te planten. Wie niet afhan kelijk wil zijn van de buren, moet zorgen dat de rij minimaal 50 cm. vanaf de erfgrens komt te staan. Zoals reeds onder 'Begrippen' gesteld is, mogen hoog op groeiende en ongesnoeide bo men niet binnen een afstand van 2 meter van de grenslijn van twee percelen staan. Dat is echter wel toegestaan als: - er toestemming is van de buurman. Het kan verstandig zijn dat schriftelijk vast te leg gen,eventueel achteraf en bij de notaris; - het perceel aan de openbare weg of aan een openbaar wa ter grenst. Het kan echter voorkomen dat de gemeente dit uit het oogpunt van ver keersveiligheid ongewenst vindt; - de boom niet boven de scheidsmuur uitkomt; - de bomen een afscheiding vormen met naburige perce len. Dit betekent dat het om een rij bomen moet gaan. Bovendien moet het schrifte lijk zijn vastgelegd. De gemeente mag wel binnen twee meter van de perceels- grens bomen hebben staan. Dat moet dan wel in het algemeen belang zijn. Hangen de takken van een boom van uw buren boven uw tuin? U kunt hen dan vragen die tak- 0</eRLEG PIEOE^.. In het nieuwe schooljaar zijn er, verspreid over Souburg en Vlis singen, zeven speelzalen waar in principe uw peuter terecht kan. Hij of zij moet dan wel minimaal 2 1/2 jaar oud zijn. De kin deren kunnen een speelzaal twee dagdelen per week bezoeken. Vaak is dat een morgen en een middag. Het kan overigens zin vol zijn het kind, als het nog geen 2 1/2 is, alvast op de wachtlijst te laten plaatsen. Dat is mogelijk zodra de peuter twee jaar is. Kinderen kunnen vanaf komen de maandag bij één van de vol gende peuterspeelzalen worden aangemeld: - "De Berlagertjes", Koestraat 1, 4381 JM Vlissingen, tel. 14928; - "De ukkies", Hogeweg 103-105, 4382 JD Vlissingen, tel. 14660; - "Het Dorpeltje", Westerzicht 386, 4385 BN Vlissingen, tel. 63422; - "De Keetschoppertjes", De Kempenaerstraat 36, 4384 KB Vlissingen, tel. 66038; - "Het Baken", Irenestraat 29, 4388 NE Oost-Souburg, tel. 66431; - "De Paddestoel", Ire nestraat 29, 4388 NE Oost- Souburg, tel. 66431; - "De Hummeltjes", Pape gaaienburg 9, 4386 DA Vlis singen, tel. 70727. De vroegere speelzalen 'De Ka bouters' en 'De Prietpraters' bestaan niet meer. De kinderen die vroeger naar 'De Prietpra ters' gingen krijgen echter voor rang bij plaatsing op een van de andere speelzalen. Met name bij 'De Ukkies' en 'De Berlagertjes' is hiervoor ruimte gemaakt. Er zijn ouders die behoefte hebben aan kinderopvang op ille morgens of alle middagen van de week. Dat is bij de ge meente bekend. Er wordt mo menteel dan ook gezicht naar mogelijkheden om aan deze behoefte tegemoet te komen. In verband daarmee is er over leg gaande met onder meer de Komende vrijdag is het niet mogelijk te parkeren op het Stadhuisplein. Dit, in verband met de taptoe die daar 's avonds wordt gehouden. Met de afzetting en inrichting van het plein wordt overdag al be gonnen. Omwonenden worden dan ook verzocht hun auto donderdaga vond elders te parkeren. Mede werkers van aangrenzende be drijven en hun bezoekers zullen hun voertuig vrijdag elders moe ten plaatsen. Het parkeerterrein achter het stadhuis kan daarbij als alternatief dienen. (foto Cor Schuilwerve) ken af te zagen. Zij moeten dat dan doen. Gebeurt er niets, dan kunt u ze zelf verwijderen. U mag dan echter niet de grond van de buren betreden. Hetzelfde geldt voor wortels van bomen van buren, die door groeien tot in uw tuin. Ook deze kunt u, tot op de erfgrens, afza gen. De afgezaagde wortels en takken moet u aan de buren ge ven. Dat geldt niet als zij, nadat u hen er op geattendeerd hebt, het hout niet komen ophalen. Giftige stoffen in eigen grond bij de wortels van een boom van de buren inbrengen is strikt verbo den, als het doel is de boom daarmee te doden. Want als de boom daardoor inderdaad het loodje legt, bent u daarvoor aan sprakelijk! Een vrijwel jaarlijks terugkeren de vraag, zo rond de tijd dat het fruit rijp is, gaat over de appels van de buren. Hangen enkele takken van hun fruitboom over uw tuin? Vallen de vruchten daarvan in' uw tuin? Dan zijn ze nu van u! De eigenaar of toezichthouder dus ook de pachter of huurder!, kan aansprakelijk worden gesteld voor de schade die een ander heeft van 'eigen' bomen. Schade, bijvoorbeeld veroor zaakt door afvallende takken, door slecht onderhoud of ge brekkig toezicht. Het is dus be langrijk dat men als grondeige naar/gebruiker regelmatig con troleert op ziekten, rottende tak ken en dergelijke. Nu kan het gebeuren dat tijdens een onver wacht hevige storm gezonde takken afbreken. In dat geval is men als eigenaar/toezichthou der niet aansprakelijk. Dat geldt in principe ook als de wortels van bomen draineerbuizen of fundamenten van nabijgelegen panden vernielen. Wél kan men er op worden aangesproken als, tijdens het omhakken en on danks voorzorgsmaatregelen, zaken van een ander bescha digd worden. In een artikel elders op deze pagina wordt ingegaan op het kappen van bomen. Mocht u overdat (of dit) onderwerp nog vragen houden, dan kunt u die voorleggen bij de gemeentelij ke afdeling beplantingen. Het adres daarvan is: Zaaihoe- kweg 2. Het telefoonnummer is 13902. Een boom kappen mag niet zomaar, ook al staat'ie in uw eigen tuin. In de gemeente Vlissingen is namelijk de 'Beplantingsver ordening Zeeland' van toepassing. Deze werd indertijd in gesteld in het belang van de handhaving van het natuur-, landschaps- en dorps/stadschoon. nieuwe stichting, waaronder in de toekomst al het peu- terspeelzaalwerk in de ge meente komt te vallen. De verordening houdt onder meer in dat voor het kappen van bomen binnen de bebouwde kom vergunning van burge meester en wethouders nodig is. Alleen de eigenaar van de boom of bomen kan een aanvraag daarvoor indienen. De gemeen te beoordeelt altijd eerst, aan de hand van verschillende facto ren, of de vergunning verleend kan worden. Daaruit kan onder meer voortvloeien, dat b. en w. aan de vergunning de voorwaar de verbinden dat op de plaats van de oude een nieuw boompje wordt gezet. Gaat het om bomen buiten de bebouwde kom, dan moet voor het kappen vergunning worden aangevraagd bij gedeputeerde staten van Zeeland (Postbus 60014330 LA Middelburg). Ook dit college geeft dan al of niet toestemming tot kappen. Hier kan eveneens herplant worden bevolen. Voor de volledigheid: zogenoemde geregistreerde bosbouw-ondernemingen die nen weer een andere weg te be wandelen. Zij moeten voor bo men buiten de bebouwde kom een kapvergunning vragen bij Staatsbosbeheer. Hebt u last van een of meerdere bomen in andermans grond, dan mag u daar niet zomaar 'de bijl in zetten'. Goed onderling overleg is hier een eerste ver eiste. Staat een hinderlijke boom binnen twee meter van de erfgrens - en heeft overleg met de buren niets opgeleverd - dan kan men naar de rechter. Daar kan een machtiging tot verwijde ring van de boom worden ge vraagd. De mogelijkheid een machtiging toe te kennen wordt overigens beperkt, als aan één of meerdere voorwaarden wordt voldaan. Deze staan vermeld in het artikel "Over bomen, hagen en buren' onder het tussenkopje 'Bomen'. Gaat het om openbaar 'groen', bomen en struiken van de ge meente? Daar worden alleen in gevallen van duidelijk gevaar of ernstige overlast passende maatregelen genomen. Hebt u nog vragen over het kap pen van bomen? Neemt u dan contact op met de gemeentelijke afdeling beplantingen (Zaai- hoekweg 2; tel: 13902). Het bestemmingsplan 'Boule vard' staat uitvoering van het voorgestelde plan voor uit breiding van de camping niet toe. Wijziging van dat bestem mingsplan is daarom nodig. B. en w. kunnen deze procedure in gang zetten door de ge meenteraad voor te stellen een zogenoemd 'voorberei- dingsbesluit' te nemen. Voor dat het college echter zo'n voorstel bij de raad op tafel legt, geven zij eerst omwonen den en andere belanghebben den gelegenheid tot inspraak. Die hebben in verband daarmee vandaag een informatiebrief ont vangen. Zij kunnen tot en met 17 september a.s. schriftelijk op het beleidsvoornemen van b. en w. reageren. De reacties zullen worden verwerkt in een in spraakschrift. Ook het commen taar en de conclusies van b. en w. worden daarin opgenomen. De insprekers krijgen dit in spraakschrift met het ontwerp- raadsvoorstel op 6 oktober toe gestuurd. Beide stukken worden behandeld in de vaste commis sie voor de ruimtelijke ordening op 13 oktober. Afhankelijk van het advies van die commissie zal het voorstel vervolgens wor den behandeld in de gemeente raad van 29 oktober. (Elders op deze pagina staat het artikel 'Uitbreiding van camping 'De Nolle'). Wie droomt of fantaseert er wel eens over verre reizen? Jij?! Grijp dan nu je kans. Laat die dromen, je fantasie niet wegglip pen. Hou ze vast. Zet ze op papier. En.... win een reis of een spannend boek. Hoe? Door mee te doen aan een prijsvraag van het Stedelijk Mu seum Vlissingen. daar is mo menteel een tentoonstelling over de schepen van de Ver enigde Oostindische Compag nie (VOC). Dit bedrijf werd in 1602 opgericht en had als doel: handel drijven met landen in Zuid- en Oost-Azië. Daarvoor moesten met houten zeilsche pen verre reizen worden ge maakt, ontdekkingsreizen zelfs.... Alleen al op die ten toonstelling kan je een boel ideeën opdoen voor de prijs vraag. Die luidt zo: "Maak jouw eigen verslag van een zeereis, die jij beleefd hebt en teken daarbij het schip waar mee je de reis maakte". Die zijn simpel. Om te beginnen hoort er een bezoekje bij aan het Stedelijk Museum aan het Bella- mypark. Of aan het Zeeuws Mu seum in de Abdij van Middel burg. Want deze twee musea hebben samen de prijsvraag uit geschreven. 't Is nooit weg een bezoekje aan een of beide mu- seum(s). Want, zoals gezegd, je doet er altijd wel ideetjes op. Bo vendien: de deskundige jury be oordeelt het verhaal en de teke ning alleen als er een toegangs kaartje van een van beide mu sea aan vast zit. Niet vergeten dus dat kaartje mee naar huis te nemen! En wat verder? Dit: - het verslag moet minimaal 500 woorden omvatten; - schrijf in het verslag op wan neer de reis begon; Deze kinderen gingen in het Stedelijk Museum zelf al met potlood en papier aan de slag. De tafels staan er voor gereed. Net als trouwens de Suske en Wiske-stripboeken metverhalen over verre reizen, (foto Ruben Oreel). - vertel over het reisdoel en over de gebeurtenissen tij dens de reis; - gebruik voor de tekening van het schip tekenpapier met een formaat van 50 cm. bij 60 cm; - de keuze van het tekenmate riaal is vrij; - lever de tekening en het reis verslag in vóór donderdag 10 september bij een van de twee musea; - opsturen mag ook, de adres sen zijn dan: - het Zeeuws Museum, Post bus 378, 4330 AJ Mid delburg; het Stedelijk Museum, Bella- mypark 19-21, 4381 CG Vlis singen. - zet zowel op de tekening als het reisverslag je naam, adres én leeftijd. Het lijkt misschien alsof je aan nogal wat voorwaarden moet voldoen. Dat valt best mee. 't Meeste is zo gebeurd. En, wie weet, levert het je wel een reis op. Een voor twee personen naar.... de Efteling. Waar kan je je beter in verre streken wanen dan in de Fata Morga na, de Vliegende Pagode of het Aztekenpaleis???? De tweede prijs en overige prijzen zijn ook niet mis: spannende, avontuurlijke boeken. Natuur lijk over scheepvaart en be langrijke reizen die eens per schip werden gemaakt! Volgende week maandag (24 augustus) vergadert in het stadhuis de commissie voor de openbare orde. De aanvang is om 17.00 uur. De agenda en stukken voor deze bijeen komst liggen ter inzage in de informatiehoeken in de biblio theek en het stadhuis. In de pers is de laatste tijd regelmatig aandacht besteed aan uit breiding van camping 'De Nolle'. Daar werd onlangs een plan voor ingediend bij burgemeester en wethouders. Dat werd, na mens de exploitant van de camping, gedaan door de Stichting Dienstverlening van de Recron. B. en w. willen in principe me dewerking verlenen bij de realisering van het plan. Voor het col lege speelt in belangrijke mate mee dat het plan aansluit bij het gemeentelijk beleid voor de toeristisch - recreatieve ontwikke ling van Vlissingen. Uitbreiding van de toeristische verblijfsac- commodaties, waaronder kampeermogelijkheden, vormen één van de pijlers van dat beleid. Op de illustratie bij dit artikel is het uitbreidingsplan van de camping 'in beeld gebracht'. Het plan gaat in eerste instantie uit van een sanering van vier tennisbanen. Dat levert maxi maal dertig seizoen- kampeerplaatsen en ruimte voor kampeerauto's op. In de eindsi tuatie zal ook het terrein van de midgetgolfbaan en het padvin dersgebouw mogelijk een kam- peerfunctie krijgen. In de infor matiebrief wordt daarbij gesteld dat de aankop van de midget golfbaan en het scoutingge- bouw een zaak is van de be heerder/eigenaar van de cam ping. De gemeente kan daar hooguit een bemiddelende rol in spelen. In de eindsituatie komt het maximale aantal kampeer middelen op 130, exclusief het terrein voor groepskamperen. Momenteel bedraagt het aantal kampeermiddelen, volgens een indertijd verleende vergunning, 85. Dit aantal loopt na de eerder genoemde eerste fase op tot 115 en in de eindfase tot 130. Daarbij is bovendien voorzien in zo'n 140 parkeerplaatsen. De uitbreiding en - op termijn - af ronding van camping 'De Nolle' staat overigens geheel los van het onderzoek dat binnenkort mogelijk plaatsvindt naar moge lijkheden om op Vlissings grond gebied de derde camping te rea liseren. De raad zal volgende week worden voorgesteld een krediet voor dat onderzoek be schikbaar te stellen. Niet alleen omdat het plan aansluit bij het gemeentelijke toeristisch-recreatieve beleid willen b. en w. meewerken aan bovenstaand plan. Zij hebben ook de volgende aspecten in hun overweging betrokken: -de gemiddelde bezetting per kampeermiddel is in de afgelo pen jaren teruggelopen van 4 naar 3,2. De verwachting is dat deze daling zich de komende tijd nog verder voort zal zetten. In dat licht bezien betekent de voorgenomen uitbreiding slechts een geringe toename van het aantal kampeerders; -het plan richt zich op meer ver scheidenheid in kampeermidde len, waarbij het accent overi gens blijft liggen op de mobiele kampeermiddelen; -de exploitant kan met de voor genomen uitbreiding, mede ge zien de teruglopende bezetting per kampeermiddel, een betere benutting van de andere al aan wezige voorzieningen bereiken; -de exploitant zal twee tennisba nen handhaven, met name voor individueel gebruik; -de tennisbanen zijn binnenkort aan een reconstructie toe; de huidige onderhoudskosten zijn naar verhouding hoog. De banen zijn destijds aangelegd op een puinstort. Reconstructie brengt daardoor hoge kosten met zich mee in vergelijking met de aanleg van geheel nieuwe banen. Naar de mening van het college kan aan de huidige ge bruikers van de baan (de leden van de LTC 'De Schelde') goede vervangende accommodatie worden geboden. (in een bericht elders op deze pagina wordt nader ingegaan op de inspraakprocedure ove het beleidsvoornemen tot ui breiding van de camping). Het terrein van camping 'De Nolle'. De letter en cijfers betekenen het volgende: K kampeerter rein; 1 te v estigen controlepunt (topdagen); 2 te handhaven parkeerterrein 90 plaatsen); 3 uit te breiden parkeerterrein (25-45 plaatsen); 4 sanering 4 tennisbanen ten behoeve van 30 seizoenkampeerplaatsen en -auto's; 5 te handhaven 2 tennisbanen. Mogelijk verdere uit breiding (eindsituatie): 6 terrein huidige midget-golfbaan t.b.v. 6è 10 vrijstaande of geschakel de recreatiebungalows (huidige bebouwing vervalt dan); 7 gebouw en terrein voor groepskam peren 2 trekkershutten. De vakanties zijn voorbij en we gaan ons weer concentreren op de "meer aardse zaken". Daar onder ook de ontwikkeling van het nieuwe kernwinkelgebied. Wie gedacht heeft dat de trein tij dens de vakanties stilstond, die heeft het mis. Dat blijkt wel uit het feit, dat de gemeenteraad volgende week donderdag het ontwerp voor een samenwer kingsovereenkomst met de pro jectontwikkelaar MBO, de Ne derlandse Middenstands Finan- cierings Maatschappij voor Be- drijfsobjecten, ter goedkeuring wordt voorgelegd. Behalve aan het opstellen van deze overeen komst wordt op tal van andere terreinen gewerkt aan de plan nen voor het nieuwe kernwinkel gebied. Er worden panden aan gekocht, parkeersituaties en ver- keerscirculatie worden bezien en samen met MBO buigen we ons over zaken als branche verdeling en onderhandelen we met gegadigden. Met inschake ling van een adviescommissie, waarvan onder meer onderne mersorganisaties en hun advi seurs deel uitmaken, hoop ik dat we aan het eind van dit najaar een vrij afgerond beeld kunnen presenteren. De bezuinigingen van de rijks overheid gaan maar door. Vooral in de sfeer van de sociaal- culturele voorzieningen is 't raak. Vroeger werden die door de bank genomen voor 90% door het rijk gefinancierd. Als ge meenten hebben we het voorzie ningenniveau de afgelopen jaren aanvaardbaar weten te houden door onze eigen bijdrage te ver hogen. Ik moet constateren dat deze regering eigenlijk het sociaal-cultureel werk heeft afge schreven, want opnieuw zijn er kortingen in het vooruitzicht gesteld. Helemaal onbegrijpelijk is voor mij de manier waarop minister Brinkman van WVC met het on- derwijsvoorrangproject op Wal cheren omspringt. Hij heeft z'n bijdrage aan dit project, die voor vier jaar was toegezegd, voor 1988 ingetrokken. Dit project is van groot belang voor alle kinde ren die in achterstandssituaties verkeren, zowel voor kinderen van Nederlandse als niet- Nederlandse nationaliteit. We waren met dat project na wat aanloopproblemen net lekker op gang, met inschakeling van scholen, ouders, vrijwilligersor ganisaties, enz. En dan, niette genstaande toezeggingen voor meerdere jaren, wordt door "me neer WVC" de subsidiekraan dichtgedraaid. Behalve dat ik me afvraag wat dit met behoorlijk bestuur heeft uit te staan begin je je zo langzamerhand ook af te vragen waar we nu mee bezig zijn. Pure afbraak is 't, ik heb er geen andere woorden voor. Een maand geleden kon u op de ze pagina lezen dat de gemeente gesprekken voerde om tot oprichting van een nieuwe stich ting te komen waaronder al het peuterspeelzaalwerk in Vlissin gen zou vallen. Wel, ik ben blij nu te kunnen zeggen dat we, op één rechtspositioneel aspect na, overeenstemming hebben be reikt om de zeven peuterspeelza len van drie verschillend stichtin gen onder één noemer te bren gen. Het behoeft niet veel fanta sie, dat dat tot besparingen leidt. Zo zelfs, dat binnen de beschik bare middelen en mankracht mo gelijkheden zijn gevonden om een kinderopvang voor halve da gen te realiseren. Dat brengt ge lukkig enige verlichting in de si tuatie die dreigde te ontstaan na dat het rijk en de provincie niet bereid bleken om ook voor vol gende jaren het Vlissingse kin derdagverblijf aan de Comman- doweg te subsidiëren. Dat pro ject moest daardoor per 1 augus tus jl. de poorten sluiten. Geluk kig ontstaat nu opnieuw een mo gelijkheid voor kinderopvang, hetgeen met name voor moeders die her- en bijscholingscursus sen willen volgen, of die werken, van grote betekenis is. Met ge meentelijke middelen en ouder bijdragen hopen we nog dit schoolseizoen van start te kunnen!

de Vlissinger | 1987 | | pagina 5