Natuurgebieden Tuinmeubelshow AFVOER VERSTOPT? ZEELAND PROVINCIE! stihl 1 ZEELAND aanvraag ontwerp- vergunning gemeente vlissingen 'T WORDT 'N f STUK FRAAIER MET 'N STIHL B0SMAAIER. gewijzigde ontwerp- vergunningen m&t chemicals ontwerp-vergunnig van bon koel- en vriesbedrijf Sociale onrust in Zeeland KAPOKMATRASSEN v/d Meijden (om m i ss i es Als U nu even naar buiten kijkt, ziet U_de dichtstbijzijnde vakantiebestemming HENDRIKSEN GTöënlëër Goes b.v. Xsgc GoeT-oïióo-i2820 n°1 in de wereld DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 19 augustus 1987 De gemeente Goes gaat de Nijverheidsstraat langs het in dustrieterrein Eindewege doortrekken tot de Oude Rijksweg ter hoogte van 's-Heer-Arendskerke. Het industrieterrein wordt daardoor beter bereikbaar. Gevaarlijk Fasen IN BE HO Ml Picknicktafels, barbecues, tuinverlichting, vijvers, van klein tot groot, met pompen en sproeiers. Voor de tuin volop perkplanten, vaste planten, coniferen enz. Hydroplanten uit eigen kwekerij. %pinW wutinp&u Rod-^Matic Gratis 06-099-1212 Voetverzorgingsinstituut Specialist voor steunzolen en elastieken kousen. Zusterstraat 37, M'burg Tel. 01180-14746 provinciale griffie DE FAAM - DE VLISSINGER UW WEEKBLAD Meer inlichtingen over de Stihl motorgereedschappen bij uw dealer. 675 f~excl. btw provinciale griffie ABDIJ Ö- ■4 c,?" A r+--\ !*<*-, I E UWS Winkeliers in Biervliet werden gedwongen goederen op krediet te leveren en in de herbergen werd gedronken zonder te betalen, waarna met flessen en glazen werd gesmeten: "Eene vrees inboe zemende beweging". Het gaat hier om de acties van polderjongens of dijkwerkers bij de bedijking van de Thomaes- en Paulinapolder in april 1845. Aanleiding was een loongeschil tussen de polderjongens en de aannemer voor de Paulinapol der. Het ging om zeshonderd dijkwerkers. De aannemer bood achttien cent per kubieke el ver werkte grond. De polderjon gens sisten twintig cent "uit de put", wat een gunstiger beme- ting was voor de werknemers. Partijen konden niet bij elkaar komen en de dijkwerkers gin gen in staking, gevolgd door baldadigheden, overgaand in vechtpartijen onder elkaar. In de herbergen werd alles kort en klein geslagen. Burgemeester en assessoren (wethouders op het platteland) van Biervliet spraken daarom van "eene vrees inboezemende bewe ging". Brigades marechaussee uit IJzendijke, Aardenburg en Cadzand en het garnizoen in Breskens werden om assisten tie gevraagd. Toen de verster king arriveerde, was de rust overigens weergekeerd, maar een detachement infanterie (dertig man) bleef nog enkele maanden bij de burgerij van Biervliet ingekwartierd. Eind april kwamen aannemer en pol derjongens overeen, dat voor achttien cent per kubieke el ver plaatste grond, uit de put op te meten, zou worden gewerkt. De driehonderd dijkwerkers aan de Thomaespolder hielden zich afzijdig. Dit is een van de gevallen van sociale onrust in Zeeland in de jaren 1845 en 1846, beschre ven in de doctoraalscriptie ge schiedenis van Paul Kroes, uni versiteit Nijmegen. Verschillen de acties worden beschreven, zoals die tegen de bakkers in Hulst, die weigerden Belgisch geld aan te nemen (november 1 845) en het ontstaan van ben den arbeiders in west Zeeuwsch-Vlaanderen. De ben den gingen 's nachts gewapend op pad om te protesteren tegen de (goedkopere) Belgische land arbeiders en dienstmeiden op de Zeeuws-Vlaamse hofsteden. Zo werd Izaac Nortier in Oost burg mishandeld met een fles en geweerkolf, terwijl hem werd toegevoegd: "Dit zijn nu paardebonen en dat is gerste- meel". Benden uit Retranche- ment en uit Oostburg, waaron der twee vrouwen, bestalen Nortier van linnengoed, kleding, een horloge, dertig rijksdaalders en tien gouden tiengul denstukken. Ook waren er acties tegen de overheid, verband houdende met de bedeling en met be lastingen. Zo leidden beslagleg gingen in Zierikzee tot ongere geldheden, waarbij wethouder De Jonge door zo'n vijfhonderd mensen met sneeuwballen werd bekogeld en ruiten van een sociëteit werden ingegooid. De scriptie is uitgegeven door de Commissie regionale ge schiedbeoefening Zeeland en te koop bij de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg voor tien gulden. Bestellingen kunnen via gironummer 5474090 ten na me van de Zeeuwse Bibliotheek worden gedaan, onder vermel ding van "Sociale onrust". Ook kan de scriptie worden afge haald bij het Zeeuws Documen tatiecentrum in de Zeeuwse Bi bliotheek, Kousteensedijk 7. De stichting Het Zeeuwse Land schap heeft de provincie om subsidie gevraagd in de aan- koopkosten van twee natuurge bieden in Zuid-Beveland. Het gaat om ruim twee hectare wei land in de Yerseke Moer en ruim 2,5 hectare oeverstrook in de Westerschenge. Het weiland in de Yerseke Moer hoort tot het grondgebied van Wemeldinge. Het Zeeuwse Landschap schrijft in het subsi dieverzoek, dat het gaat om grond in het Relatienotagebied. In zo'n gebied is het behoud van de natuurlijke waarden gesteld boven agrarische belangen. Op de grond geldt een jachtrecht, dat tot het voorjaar van 1990 loopt. Het Zeeuwse Landschap is van plan in het gebied be- heersjacht toe te passen. Ge vraagd wordt om de helft van de aankoopkosten voor reke ning van de provincie te nemen, wat neerkomt op bijna 29 mille. Bijna 25 mille zou de provincie moeten bijdragen in de kosten voor de Westerschenge tussen Lewedorp en Wolphaartsdijk. De strook grond moet dienen als buffer voor het aangrenzen de riet- en watergebied. In dat gebied komen broedende bruine kiekendieven voor en er is een groeiplaats van de bijenorchis. Dat deel van de Westerschenge is al in eigendom en beheer bij het Zeeuwse Landschap. Provinciale staten beslissen over de subsidies in hun verga dering van 18 september. Ge deputeerde staten hebben hen geadviseerd de verzoeken in te willigen. h Geld voor Eindewege Het Goese gemeentebestuur heeft de provincie gevraagd mee te betalen in de kosten. Gedeputeerde staten (het dage lijks bestuur van de provincie) hebben daarop besloten ruim 11 miljoen gulden uit het fonds bijzondere voorzieningen be schikbaar te stellen. De staten commissies voor economische zaken en voor bestuurszaken is gevraagd die beslissing te be krachtigen. Economische zaken vergadert erover op 24 augus tus en bestuurszaken op 28 au gustus. «SSETMHi D .^..A No.:,; «t... HiPMiW1 mm. ipi .--•pi """W* - «aqj Burgemeester en wethouders van Goes hebben de provincie erop gewezen, dat de verkeers situatie op het ogenblik vrij ge vaarlijk is. Als de Nijver heidsstraat is doorgetrokken kan de Arendstraat voor auto verkeer worden afgesloten, waardoor de oversteek voor voetgangers en fietsers over zichtelijker wordt. Bovendien komt dan een einde aan de overlast die de bewoners van de Arendstraat nu ondervinden. Verder heeft het gemeente bestuur de provincie gewezen op uitbreidingsplannen van be drijven op het industrieterrein Eindewege. Voor een belangrijk deel zijn die uitbreidingen af hankelijk gesteld van. de betere bereikbaarheid. Het,is de bedoeling de doortrek king van de Nijverheidsstraat tegelijk uit te voeren met de ver betering van het kruispunt bij 's-Heer-Arendskerke op de Oude Rijksweg, een werk, dat voor rekening van de provincie komt. Het gaat om het plaatsen van verkeerslichten en het maken van opstel- en voorsorteerstro- ken. Provinciale staten hebben hiervoor in juni al 1,35 miljoen gulden uitgetrokken en doordat ook Goes voordeel van die voor zieningen heeft, heeft het ge meentebestuur daarvoor een kwart miljoen gulden beschik baar gesteld. Eind september wordt het pro vinciale deel van het werk aan besteed en de uitvoering kan dan in het najaar beginnen. Dit werk is de derde fase in de verbetering van het kruispunt bij 's-Heer Arendskerke. De eer ste fase bestond uit het haaks maken van de aansluitende weg en de tweede uit de aanleg van een tunnel voor het fietsverkeer van en naar het Zuidbevelandse dorp. De afgelopen tijd zijn ook ande re aansluitingen verbeterd, zo als die bij Goes, richting Zee- landbrug, en de afslag naar Wolphaartsdijk. De Oude Rijks weg was eerst de belangrijkste verbinding op de A 58, maar sinds de ingebruikneming van de weg Zeelandbrug-Goes- rijkweg A 58 gaat het om een weg met een regionaal ka rakter. Als laatste onderdeel, dat nog verbeterd moet worden, resteert de aansluiting 's-Heer Hendrikskinderen. Het was eerst de bedoeling dit werk uit te voeren, maar er is vertraging ontstaan doordat bezwaren zijn gemaakt tegen de plannen. Het zal daardoor nog zeker een jaar duren voordat met de grondver werving kan worden begonnen. Maandag 24 augustus verga dert de statencommissie voor welzijn om 10.00 uur. Op de agenda staan subsidies voor de stichting Porgy Bess in Ter- neuzen en voor de inrichting van een molenmuseum in West- kapelle. Verder wordt gepraat over een provinciale uitleen- dienst, dekking van het tekort op het kunstmagazine Mooie Moeite, een fonds voor restau ratie en aankoop van museale voorwerpen en over de hoofdlij nen van het provinciale beleid voor de jaren 1 987-1991Ook komen aan de orde een brief van de gezamenlijke kerken van Oostkapelle over Ipenoord, het ondersteuningsproject, basis scholen in kleine kerken en een notitie over de provincies en het openbaar onderwijs. Maandag 24 augustus verga dert ook de statencommissie voor waterstaat en verkeer. De aanvangstijd is 13.30 uur. Ook in deze commissie komen de hoofdlijnen van het provinciale beleid aan de orde. Op de agen da staan verder statenvoorstel- len en over de bewegwijzering langs provinciale wegen, de re gionalisatie van de verkeersvei ligheid en onttrekking van een De tweede kamer uit gedepu teerde staten houdt dinsdag 25 augustus tweemaal zitting. In de eerste zitting, die om 10.00 uur begint, is een beroep van een inwoner van Brouwersha ven aan de orde en in de twee de, te beginnen om 10.20 uur, gaat het om een beroep van een inwoner van Sas van Gent. In beide gevallen is een beslissing van het gemeentebestuur op een aanvraag om algemene bijstand in het geding. De heer E. Nobel uit Oudelande licht in een zitting van de derde kamer uit gs zijn beroep toe te gen de beslissing van burge meester en wethouders van Borsele over vervoerskosten voor schoolbezoek. De heer No bel krijgt een vergoeding in die kosten, maar hij vecht de hoog te van het bedrag aan. De hoor zitting begint om 10.40 uur. De kamers uit gs houden hun zittingen in het openbaar in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. deel van de Waanweg in Hoede- kenskerke aan het openbaar verkeer. De commissie krijgt een overzicht over de verkoop van gronden voor de weg Driewegen-Terhole en zij praat over de wegensanering en de daarmee verband houdende op heffing van de Wet uitkeringen wegen. De statencommissie voor eco nomische zaken, vergadert ook maandag 24 augustus, te be ginnen om 16.00 uur. Geagen deerd zijn bijdragen uit het toe ristisch recreatief ontwikke lingsfonds voor de toeristische logiesinformatie en voor de stichting Recreatiewerk Zee land. Ook de subsidiëring van de provinciale VVV komt ter sprake, evenals de vervolgaan pak voor Neeltje Jans en een bijdrage uit het fonds bijzondere voorzieningen voor de ontslui ting van het industrieterrein Ein dewege. De agenda's voor ver gaderingen van de havenschap pen Vlissingen en Terneuzen en de hoofdlijnen van het beleid van de provincie staan ook op de agenda. Vrijdag 28 augustus, 9.30 uur, vergadert de statencommissie voor bestuurszaken. In Abdij- nieuws van volgende week worden de agendapunten vermeld. Alle commissievergaderingen zijn openbaar en zij beginnen met een half uur spreekrecht voor het publiek. Vergader plaats is het provinciehuis. Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 ryjjfi g^critmd Ui GALGEWEG KOMPLEET UITGERUSTE SERVICEWAGENS MET HOGE WATERDRUK EN FREESAPPARATUUR DAG- EN NACHTSERVICE T.V. RIOOL-INSPEKTIE PERIOD|EK ONDERHOUD Wij maken nog steeds de echte kapokmatrassen. De gezonde manier van slapen Franko levering in geheel Zeeland. Slaak 72, Rotterdam, Tel. 010-13.19.92 Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van de artikelen 12 en 29 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. Aanvraag Burgemeester en wethouders van de gemeente Vlissingen hebben bij hen op 10 juli 1987 een aanvraag ingediend om vergunning ingevolge de Hinderwet voor het oprichten en in werking hebben van een rioolgemaal op een perceel aan de Oostelijke Bermweg te Vlis singen, kadastraal bekend gemeente Vlissingen, sectie K, no. 286 (ged.). Ter inzage De aanvraag met bijlagen, de ontwerp-vergunning (waarin opgenomen voorschriften tot het voorkomen of beperken van gevaar, schade of hinder buiten de inrichting) en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 20 augustus 1987 tot en met 21 september 1987 op de volgende plaatsen en tijden: in het gemeentehuis van Vlissingen op werkdagen van 8.30-12.30 en van 13.30-15.00 uur en iedere woensdagavond van 17.15-20.15 uur (voor inzage woensdagavond tele fonisch afspreken: 01180-87204); op het bureau Milieuzaken van de provinciale griffie, St. Pieterstraat 42 te Middel burg, op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Na 21 september 1987 tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden in gesteld tegen de aangevraagde vergunning, liggen de stukken ter inzage op bovenge noemde plaatsen op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Bezwaren Een ieder kan bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, St. Pieterstraat 42, 4331 EW Middel burg een gemotiveerd bezwaarschrift indienen tegen zowel het geven van de gevraagde vergunning, als tegen de ontwerp-vergunning tot en met 21 september 1987. Tegelijkertijd met het indienen van een bezwaarschrift kan een verzoek worden ingediend om persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Indien daarom wordt verzocht kunnen tot en met 14 september 1987 tegen de aanvraag en/of ontwerp-vergunning mondelinge bezwaren worden ingebracht. Hierbij wordt de aan vrager in de gelegenheid gesteld aanwezig te zijn (telefoon: 01180-31364). Middelburg, 19 augustus 1987. sint pieterstraat 42, postbus 6001, 4330 la middelburg, tel. 01180-31011 f"**" L- :;-3-1- Er is al een Stihl bosmaaier vanaf Zolang de voorraad strekt Albert Plesmanweg 5 Industrieterrein 'De Poel I' Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 24 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. Aanvragen 1. DHV Raadgevend Ingeniersbureau BV heeft namens M&T Chemicals BV te Vlissin gen bij hen op 29 mei 1987 een aanvraag om vergunningen ingevolge de Hinderwet en de Wet inzake de luchtverontreiniging ingediend voor het uitbreiden en wijzigen van een fabriek voor organometaalverbindingen, in hoofdzaak organotinverbindin- gen op een perceel aan de Europaweg te Vlissingen-Oost, kadastraal bekend ge meente Vlissingen, sectie M, no. 519. Het betreft het installeren van een fysisch-chemische afvalwaterzuiveringsinrichting, gericht op vergaande vermindering aan de geloosde hoeveelheid tin, de verlaging van de vistoxiteit en op verwijdering van zuurstofbindende stoffen. 2. B.G. van Bon Koel- en Vriesbedrijf B.V. te Beneden-Leeuwen heeft bij hen op 10 april 1987 een aanvraag ingediend om vergunning ingevolge de Hinderwet voor het uit breiden en wijzigen van een koel- en vriesbedrijf. De inrichting is gelegen op een perceel aan de Denemarkenweg 20 te Vlissingen- Oost, kadastraal bekend gemeente Borsele, sectie A, no. 823 en gemeente Vlissin gen, sectie M, nos. 682 en 695. Ter inzage De ontwerp-vergunningen en de aanvraag (voor wat betreft 1) hebben reeds van 2 juli 1987 tot en met 3 augustus 1987 ter inzage gelegen. Naar aanleiding van een bezwaarschrift van M&T Chemicals BV te Vlissingen zijn de vergunningen opnieuw opgesteld. De aanvragen met bijlagen, de gewijzigde ontwerp-vergunningen (voor wat betreft 1), de ontwerp-vergunning (voor wat betreft 2), waarin opgenomen voorschriften tot het voorko men of beperken van gevaar, schade of hinder buiten de inrichting (voor wat betreft 1 en 2) en luchtverontreiniging (voor wat betreft 1) en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 20 augustus 1987 tot en met 2 september 1987 op de volgende plaatsen en tijden: 1 en 2. -in het gemeentehuis van Vlissingen op werkdagen van 8.30-12.30 en van 13.30-15.00 uur en iedere woensdagavond van 17.15-20.15 uur (voor inzage op woensdagavond telefonisch afspreken: 01184-87204); -op het bureau Milieuzaken van de provinciale griffie, St. Pieterstraat 42 te Middel burg, op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur; 2. -in het gemeentehuis van Borsele, Stenevate 10 te Heinkenszand op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur en iedere vrijdagavond in de openbare bibliotheek, Stengeplein 1 te Heinkenszand van 17-20 uur. Na 2 september 1987, tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden in gesteld tegen de verleende vergunningen, liggen de stukken ter inzage op bovengenoem de plaatsen en wel op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Bezwaren De aanvragers, alsmede degenen die bezwaren hebben ingebracht naar aanleiding van de aanvragen en een ieder die aantoont daartoe redelijkerwijs niet in staat te zijn geweest, kunnen tot en met 2 september 1987 bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, St. Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, gemotiveerde schriftelijke bezwaren inbrengen naar aanleiding van de gewijzigde ontwerp-vergunningen (voor wat betreft 1) en de ontwerp-vergunning (voor wat betreft 2). Tegelijkertijd met het indienen van een bezwaarschrift kan een verzoek worden ingediend om persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Middelburg, 19 augustus 1987. sint pieterstraat 42, postbus 6001, 4330 la middelburg, tel. 01180-31011

de Vlissinger | 1987 | | pagina 14