)S Logiesinformatie Provinciaal welzijn in 1988 dfaflo/wricdie GROENEVELD HEEFT OOK V00RU HET BESTE H00RT0ESTEL llllll Groeneveld helpt u beter horen. De Faam en De Vlissinger Buitengewoon Bereik EXCLUSIEF DE LUCHT IN Woensdag 12 augustus 1987 DE FAAM - DE VLISSINGER COM M ISSI US ruimtelijke ordening milieu Het welzijnsbeleid van de provincie is voor een deel opge- Kunst nomen in de begroting en voor een deel in programma's. Zo zijn er programma's voor onderwijs, voor educatief en sociaal-cultureel werk, voor kunst en cultuurbehoud en voor maatschappelijke voorzieningen. Onderwijs Sociaal- cultureel Maatschappelijk IN HE ROK 1' Wat te melden? Postbus 5017, 4330 KA Middelburg WALCHEREN HUISAANHUIS ONDER HANDBEREIK De Faam de\£issinger ABDIJ -jT*. Veertien VVV-kantoren en vier recreatieve ondernemers in Zeeland maken sinds vorige maand gebruik van het nieuwe logiesinformatiesysteem van de provinciale VVV. De nog beschikbare logiesmo- gelijkheden in hotels, pensions, in bungalows, appartementen en bij particulieren kunnen in een oogwenk worden opge vraagd. Dat geldt bovendien voor staanplaatsen op kam peerterreinen en bij kampeer- boeren. De gegevens vanuit 22 van de dertig Zeeuwse gemeenten zijn in het systeem opgeslagen. De informatie wordt elke twee uur aan de actualiteit aangepast. Acht gemeenten (Borsele, Brui- nisse, Duiveland, Goes, Mid- denschouwen, Reimerswaal, Westkapelle en Zierikzee) beta len niet aan het systeem mee. Daarom zijn de gegevens vanuit die gemeenten niet opgeno men. Een uitzondering hierop vormt Scharendijke (Midden- schouwen). Door samenwer king met de VVV in Wester- schouwen is ook daar de infor matie beschikbaar. Terminals, waarop de logiesin formatie kan worden opgeroe pen, staan bij de VVV-kantoren in Burgh-Haamstede, Cadzand, Domburg, Koudekerke, Middel burg, Noord-Beveland (in Wis- senkerke), Oostkapelle, Renes- se, Scharendijke, Tholen, Vee- re, Vlissingen en Zoutelande en bij hotel De Burg in Domburg, recreatiepark Schoneveld in De leden van de statencommis sie voor ruimtelijke ordening bespreken in hun vergadering van vrijdag 21 augustus de ontwerp-begroting van het natuur- en recreatieschap De Grevelingen en subsidiëring van de aankoop van 2.55.00 ha oe verstrook Westerschenge (na tuurgebied tussen Wolphaarts- dijk en Goes) en 2.08.30 ha in de Yerseke Moer. De stichting Het Zeeuwse Landschap heeft de provincie gevraagd de aan kopen te subsidiëren. Verder zal de commissie praten over extra subsidie voor de stichting Re- creatiewerk Zeeland en over het ontwerp-streekplan Zeeland. W Breskens, camping Oranjezon in Vrouwenpolder en het Apol- lohotel in Renesse. Verder staat een infobox bij par keerplaats De Viete langs de rijksweg A 58 bij Krabbendijke. Toeristen, die via die route Zee land binnenkomen, kunnen elk moment van de dag en de nacht kijken waar zij nog terecht kun nen. Als extra informatie kan het weerbericht voor de volgen de dag worden opgevraagd. Behalve uit een terminal bestaat de apparatuur bij de VVV's en de recreatie-ondernemingen uit een beeldscherm en een toet senbord. In afwijking van het oude logiesinformatiesysteem, waarmee een aantal seizoenen is gewerkt, is de apparatuur nu gekoppeld op het Viditelnet. Dat betekent, dat Viditelabon- nees in heel Nederland de lo- giesmogelijkheden kunnen op vragen. Veel openbare biblio theken zijn abonnee en recrean ten kunnen dus in hun woon plaats al kijken of zij op het adres van hun keuze terecht kunnen. Ook de politie maakt gebruik van het logiesinformatie systeem. Wildkampeerders kunnen aan de hand van de ge gevens verwezen worden naar campings of kampeerboeren, die nog staanplaatsen vrij hebben. De vergadering begint om 9.30 uur. Diverse rapporten met meetge gevens over luchtverontreini ging komen aan de orde in de vergadering van de statencom missie voor milieuhygiëne op 21 augustus, 14.00 uur. Er zal ook worden gesproken over handhaving milieurecht, het bodemsaneringsprogramma 1988, over het chemisch on derhouden van wegbermen en over de MER-plicht (de plicht tot het maken van milieu-effect rapportages, bij voorbeeld bij vestiging van bedrijven of de aanleg van nieuwe industrieter reinen. Beide commissievergaderingen zijn openbaar. Aan het begin van de bijeenkomsten kunnen toehoorders gebruik maken van het spreekrecht. De vergaderin gen worden gehouden in het provinciehuis in Middelburg, Sint Pieterstraat 42. Per programma wordt aangege ven hoeveel geld er met het welzijnsonderdeel in 1988 ge moeid zal zijn. Het deelprogramma onderwijs beloopt een bedrag van bijna 186 duizend gulden. De groot ste post daarvan beslaat het Zeeuws Studiefonds. De pro vincie stort ruim 98 duizend gulden in het fonds, wat neer komt op dertig cent per inwo ner. De provinciale onderwijs raad kost 22 mille en de subsi die aan het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen is begroot op bijna vier mille. Op de post overig onderwijs zijn onder meer bedragen opgenomen voor deeltijdopleidingen, zoals de lerarenopleiding, van tien mille en voor ondersteuning van het onderwijs aan mensen uit etnische minderheidsgroepen van 25 mille. Op het deelprogramma educa tief en sociaal-cultureel werk is ruim 12,3 miljoen gulden aan uitgaven te verwachten. Bijna een half miljoen gulden is bestemd voor het opbouw werk, dat wordt verricht door organisaties als Humanitas en de stichting Gereformeerd so ciaal centrum. Aan vormings- en ontwikke lingswerk, waarbij kan worden gedacht aan de regionale edu catieve centra en het provinci aal steunpunt voor de volwas seneneducatie, wordt ruim 1,2 miljoen gulden uitgegeven. Het jeugdwerk komt aan een to taalbedrag van ruim 1,1 miljoen gulden. Het Zeeuws service- en informatiebureau krijgt hiervan 2,6 ton en ZOOS (de Zeeuwse organisatie ter ondersteuning van het sociaal-cultureel werk) 2,4 ton. In de sport wordt ruim 170 dui zend gulden besteed aan sport verenigingen en organisaties. Kosten van het bestuur en voor lichting kunnen ermee worden betaald. De emancipatie kost de provin cie ruim 160 duizend gulden, waarvan een goede ton opgaat aan de Zeeuwse vrouwenraad. Het bibliotheekwerk wordt ge raamd op ruim negen miljoen gulden. Aan de Zeeuwse Biblio theek betaalt de provincie ruim 7,6 miljoen gulden en aan de provinciale bibliotheekcentrale (ter ondersteuning van de open bare bibliotheken) ruim 1,1 mil joen gulden. Het vrijwilligerswerk is het laat ste onderdeel in het educatief en sociaal-cultureelwerk. Er is een bedrag geraamd van ander halve ton, waarvan een ton is bedoeld voor kosten, die vrijwil ligers moeten maken om hun werk te kunnen doen. Het deelprogramma kunst en cultuurbehoud komt op een to taal van 4,9 miljoen gulden, on der te verdelen in ruim 2,9 mil joen voor kunst, ruim 1,8 mil joen voor cultuurbehoud en 11 5 duizend gulden aan algemene kosten. Bij de podiumkunsten gaat het om ruim een miljoen gulden, on der meer voor Uit in Zeeland en Nieuwe Muziek. De beeldende kunsten belopen een bedrag van 2,25 ton, waar van ruim een ton bestemd is voor de kunstuitleen en veertig mille voor provinciale kunstaan kopen van particulieren, bedrij ven en gemeenten. Er is 45 mille gereserveerd voor letteren en dialecten. Daarvan gaat bijna twintig mille naar de stichting Zeeuws Tijdschrift en zevenduizend gulden naar de Zeeuwse Vereeniging voor Dia lectonderzoek. Aan kunstzinnige vorming wordt ruim 1,2 miljoen besteed. Het grootste deel, ruim een mil joen gulden, 'is bestemd voor het Zeeuws steunpunt voor de kunstzinnige vorming. De amateuristische kunstbe oefening kost de provincie bijna drie miljoen gulden. Het Zeeuws orkest krijgt daarvan ruim 1,5 ton. Uit het bedrag worden ook subsidies betaald voor professionele ondersteu ning bij uitvoeringen van ama teurkoren en -orkesten. Het amateurtoneel krijgt bijna 27 mille en er is ruim 52 mille voor subsidies aan concoursen, kin- derdansinstructies en de kader opleiding assistent-dirigent voor harmonie- en fanfarekorp sen en brassbands. Bij het cultuurbehoud is ruim acht ton begroot voor de mu sea. Het leeuwedeel daarvan gaat naar de Zeeuwse mu seumstichting. Monumenten zorg is goed voor ruim 7,8 ton. De draaipremieregeling voor molens valt ook in deze catego rie. Het gaat om twintig mille. Archeologie en geschiedschrij ving kosten de provincie ruim 2,3 ton. Daarvan is 75 mille bestemd voor de geschied schrijving Zeeland 1940-1945. Verwacht wordt, dat in 1988 het tweede en laatste boekwerk zal verschijnen. Maatschappelijke voorzienin gen is het laatste deelprogram ma op welzijnsgebied. Het gaat daarbij om de SOS telefonische hulpdienst, de dienst Meer be wegen voor ouderen en de Zeeuwse raad voor ouderen. In de toekomst komen de kosten van de telefonische hulpdienst voor rekening van de provincie. Nu betalen de ge meenten het grootste aandeel (75 procent). Ter overbrugging wordt tussen de gemeenten en de provincie een financiële re geling gemaakt. Voor 1988 staat de dienst bij de provincie voor ruim 140 duizend gulden te boek. De personeelskosten van de consulent meer bewegen voor ouderen is onderdeel van de post meer bewegen voor oude ren, die in totaal ruim een ton bedraagt. De consulenten oude renwerk staan op de begroting van het provinciaal opbouwor- gaan Stichting Zeeland. De sa lariskosten zijn pro memorie geraamd. Tot 1 september kunnen allerlei organisaties, die in de catego rieën van welzijn werkzaam zijn hun reacties op de deelpro gramma's kenbaar maken aan gedeputeerde staten van Zee land, postbus 6001, 4330 LA Middelburg. Hl De tweede kamer uit Gedepu teerde Staten houdt op dinsdag 18 augustus driemaal zitting om beroepschriften over bijstandszaken te behandelen. Twee Middelburgers en een Terneuzenaar zullen in het pro vinciehuis hun bezwaren tegen de beslissingen van hun ge meentebesturen uitleggen. De zittingen zijn openbaar en beginnen om 10.00, 10.40 en 11.20 uur. Ze worden gehou den in Middelburg, Sint Pie terstraat 42. WÊÊ - ^-,x, Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 Snuffelen - Op het parkeerter rein van de boulevards in Vlissin gen kan zaterdag 15 augustus weer naar hartelust worden ge snuffeld in tweedehands spullen. Op initiatief van het organisatie- en evenementenbureau Zuid- West-Nederland stallen daar tus sen 14 en 21 uur gelegenheids kooplieden hun waar uit. Het be treft voor het grootste deel men sen die hun zolder hebben opge ruimd en daar uitsluitend zaken tegenkwamen waaraan ze niets meer hadden, maar die voor een ander nog nuttig kunnen zijn. In totaal zijn er 120 kramen bezet. Voor het natje en het droogje wordt gezorgd. Bijzondere kerkdienst - Op zondag 23 augustus wordt er weer een bijzondere kerkdienst gehou den voor hen die verstandelijk minder begaafd zijn. Deze dienst in de Middelburgse Ontmoetings- kerk is echter ook voor anderen die geïnteresseerd zijn. Voorgan ger is ds O. Elseman, de dienst be- gint om 10 uur. Excursie - De 'vrienden van het stedelijk museum' uit Vlissingen brengen zaterdag 12 september een bezoekje aan Antwerpen. Op het programma staan een bezoek aan het scheepvaartmuseum 'Het Steen', een bezoek aan het stad huis of museum Plantin Moretus en een 'Breughelbuffet'. Uiter aard is er gelegenheid om op eigen gelegenheid enige tijd in Antwer pen door te brengen. Wie zin heeft om mee te gaan kan zich voor 2 september opgeven bij het Stedelijk Museum of antiekhan- del Kloeg, beiden in Vlissingen. Maritiem - Drs. J. van Gent opent donderdag 20 augustus de Vlissingse braderie 'Maritiem 1987'. Na de opening om 10 uur op het Betje Wolffplein volgt er een rondwandeling over het bra- derieterrein. Nachttocht - De watersportvere niging 'Arne' in Middelburg houdt ook dit jaar weer haar tra ditionele nachttocht voor zeil- en motorjachten. Het nachtspekta kel gaat gebeuren op zaterdag 29 augustus en het startspel begint om 19.30 uur. Inschrijven voor deze tocht kan gebeuren bij het clubgebouw Oostwatering in Vee- re tussen 18.30 en 19.30 uur. Voor de deelnemende boten is er een gratis ligplaats. Nationale ziekendag - 'Als je maar gezond bent...' is de titel van de nationale ziekendag die op zondag 13 september wordt ge houden in Nederland en België. Vragen als ziek-gezond-relaties stelt De Zonnebloem - dat is orga niserende vereniging - aan de or de. En die vragen worden ook be handeld in een brochure die ter gelegenheid van deze sinds 1977 (in België sinds 1983) jaarlijkse dag is geschreven door de vor mingswerker Marinus van den Berg. Astma en sport - Astmapatiën ten kunnen vanaf 7 september meedoen aan sportoefeningen in Vlissingen. Volgens de sportreva- lidatie De Klokkenberg worden de oefeningen gegeven. De Ast mapatiëntenvereniging in Vlissin gen houdt de oefeningen elke maandag tussen 15.30 en 16.30 uur. Informatie: 01188 - 3167. Circus Holiday - In het week einde van 29 en 30 augustus staat Circus Holiday in Middelburg. Op het Hof van Tange zijn per dag twee voorstellingen. Zaterdag om 15 en 19 uur en op zondag om 13 en 16.15 uur. Ypsilon - De afdeling Zeeland van Ypsilon (vereniging voor ouders en andere familieleden van chronisch psychotische of schi zofrene mensen) houdt op woens dag 19 augustus een contactavond in Goes. Op het adres Vlasmarkt 6 worden die dag - op verzoek van de leden - groepjes gevormd om samen te praten over een ziek fa milielid. Ook mensen die zich bij de vereniging willen aansluiten zijn die avond (aanvang kwart voor acht) welkom. Bibliotheken - Nog dit jaar moet een nieuwe vorm van sa menwerking worden gevonden tussen de bibliotheken in de pro vincie. De nu bestaande vorm komt te vervallen. Het heeft te maken met de decentralisatie van de plaatselijke bibliotheken die in 1989 wordt ingevoerd en waaraan nu een aantal heeft deelgenomen in de zogenaamde proefgebieden. Dit staat in het onlangs versche nen gecombineerd jaarverslag van een aantal bibliotheken in Zee land. Verder vermeldt het verslag dat 1986 een goed jaar is geweest. De bedrijfsresultaten namen toe. Dit in tegenstelling tot de resulta- ten landelijk. Miva-collectie - 'Overbrug die afstand' is het motto waaronder de Miva, de Missie Verkeersmid delen Actie, haar jaarlijkse collec te houdt. Dat gebeurt in het week einde van 29 en 30 augustus. De opbrengst is bestemd voor de mis sie. Missionarissen vragen om transportmiddelen, die hun werk meer mogelijkheden moet bieden. In totaal is een bedrag van zes miljoen gulden nodig om de vraag uit de ontwikkelingslanden naar 535 voertuigen te kunnen ho- noreren. Midgard - Het Middelburgse open jongerencentrum Midgard heeft huisvestingsproblemen. Om dat onder de aandacht te brengen houdt het een actiedag om de ge meente er van te overtuigen dat het zo niet langer kan. Sinds 1977 is Midgard gehuisvest in een ge restaureerd pakhuis aan de Kui perspoort. "Het gebouw is onge schikt voor zijn doel", meent Hans van Braker van Midgard. Theatergroepen kunnen er niet of nauwelijks goed optreden en mu ziekgroepen nemen ook zoveel ruimte in dat er voor publiek geen plaats is. En de omwonenden hebben vaak overlast van de acti viteiten. Dinsdag 25 augustus houdt het jongerencentrum de ac tiedag. Er zal een handtekenin genactie worden gehouden. In een demonstratieve optocht naar het stadhuis worden die handtekenin gen meegevoerd. Burgervader mr. Chris Rutten neemt de handteke ningen in ontvangst, 's Avonds is er dan ter afsluiting een feestelij- ke swingavond in Midgard. Jeu de Boules - In samenwer king met de VVV in Vrouwenpol der houdt de club Jeu de Boules Petanque in Vrouwenpolder een recreatietoernooi op donderdag 13 augustus. Het yindt plaats op de sportvelden aan de Oranje Nassaustraat in Vrouwenpolder en begint om 19.15 uur.-'Er wordt gespeeld in groepen en in een indi- viduele klasse. Chinese taalcursus - De vriend schapsvereniging Nederland- China wil in Bergen op Zoom een Chinese taalcursus beginnen voor beginners en eventuele tweede en derdejaars cursisten. De cursus bestaat uit 25 lessen van ander half uur en begint - overigens bij voldoende deelname - op dinsdag 29 september. Aanmelden kan bij mevrouw Duynstee, 070 - 272258. Toertocht - De toerclub Vlissin gen gaat zaterdag 15 augustus weer eens op de pedalen want op die dag wordt er een toertocht over 90 kilometer (met voorrij ders) verreden. Dat betekent dat de maximum snelheid niet meer zal bedragen dan 25 kilometer per uur. De start voor dit sportieve evenement is om 9 uur vanaf de 'Kanovijver' in Vlissingen waar men vóór 9 uur nog kan inschrij ven. Iedereen die de tocht vol- brengt ontvangt een herinnering. Zomeravondwandeltocht Onder leiding van de gymnastiek vereniging Hygiea in Westkapelle en in samenwerking met. de Zeeuwse Wandelsportbond wordt donderdag 13 augustus een zo meravond wandeltocht gehou den. Deelnemers kunnen kiezen uit de afstanden vijf, tien en vijf tien kilometer. Inschrijven en start kan vanaf 18 uur bij Het Koffiehuis. Het is voor de eerste keer dat deze wandeltocht plaats vindt. Ook de Evenementencom missie van de VVV draagt haar steentje bij in de organisatie. Fietsvierdaagse - Van maandag 17 tot en met donderdag 20 au gustus houdt 'Theo Middelkamp' in Middelburg weer de traditione le fietsvierdaagse. De start is iede re avond bij rijwielhandel Piet Voskamp aan de Breeweg in Mid delburg en de deelnemers kunnen kiezen uit de afstanden 25 of 50 kilometer. De tochten van 25 ki lometer zijn voornamelijk be doeld voor de recreatiefietsers, terwijl de langere tocht op het lijf is geschreven voor de fietsende trimmers. De tochten kunnen worden verreden in eigen tempo. Indien men op een van de vier avonden niet in de gelegenheid is om te fietsen, is er op vrijdaga vond alsnog gelegenheid de ge miste tocht te rijden. Na afloop ontvangt iedere deelnemer een herinnering. Inlichtingen: 01180-27016. Domburg - De gemeenteraad van Domburg komt dinsdag 18 augustus weer bijeen om over het wel en wee van-haar inwoners te vergaderen. In totaal staan er 26 onderwerpen op de agenda, waar onder het inrichten van de burge meesterskamer, de tennisbanen te Oostkapelle, herinrichting Schelpweg, de doorgaande route Domburg en het voormalig sport veld aan de Roosjesweg. De ver gadering wordt gehouden in het gemeentehuis en begint om 19.30 Wie een echt exclusief uitje wil, kan op zaterdag 22 augustus een vluchtje maken met 's werelds snelste straalverkeersvliegtuig, de Concorde. Gedurende één uur vliegt dit supersonische vliegtuig van Air France over de Noordzee richting Schotland en terug naar Een goed samenspel tussen oorarts en audiciën is van groot belang voor het eindresultaat. Het toestel moet nauwgezet gekozen worden aan de hand van het voorschrift. Dat luistert heel nauwLetterlijk in dit geval. Kies daarom de hoortoestellenspecialist die daar het belang van inziet. Dan weet u zeker dat u kiest voor het juiste hoortoestel én voor ervaring en vakmanschap. VLISSINGEN, Lange Zelke 93, tel. 01184 - 12398 Schiphol. Aan boord wordt kavi aar en champagne geserveerd en de prijs voor dit bijzondere uitje is 950,- p.p. Na afloop ontvangt de deelnemer een luchtdoop certi ficaat. Er zijn twee vluchten die dag: om 11.30 en 15 uur. t

de Vlissinger | 1987 | | pagina 9