P3 NISSAN in Midden Zeeland EEUWIGE TROUW Dog Days festival Vlissingen Marian van Puyvelde toont ikonen en beelden Schraml- en zigeunermuziek laat bezoekers wegdromen HAPPY BAG 30 juli - 5 augustus EXPOSITIE SIPERKOW IN GROTE KERK VEERE PODIUM FILM Je blijft erin rijden... Bram Beekman soleert in zomeravondserie Continental Singers ook in Oostkapelle Prijswinnaars puzzel vorige week Kunst op veerboot krijgt vervolg Culturele Raad I)E FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 29 juli 1987 Auto Walcheren Dijkwel B.V. UW KLEURENFOTO'S IN l UUR KLAAR Mode in lederwaren. ALLE WITTE TASSEN nü voor de HALVE PRIJS Gravenstraat 15 Middelburg 01180-33903 Veerseweg 104 Middelburg. Tel. 01180-38880 Beeldengroep van Van Puyvelde Siperkow Kijkshop, Lange Viele. Middelburg ARNEMUIDEN Surfhotel "Het Veerse Meer" (Oranjeplaat). Rien Baauw, 'Zee land, water en wolken', olieverf schilderijen en aquarellen. Dage- lijks geopend. MIDDELBURG Vriendschap liefde, kameraden voor het leven! Slechts één uur hebben onze specialisten en ge avanceerde apparatuur nodig om op Kodak papier de meest treffende momenten te vereeuwigen. En.U betaalt alleen de foto's die goed zijn. Vraagt U naar onze folder. Kwaliteit Snelheid Advies Service Balans 17. Werken van diverse kunstenaars. Wo., do. en vr. van 12 tot 17 uur, za. van 11 tot 16 uur. Centrum Nieuwe Muziek (Achter de Houttuinen 30). 'Country Cries', 100 werken van 17 kunste naars uit Zeeland. Ma. t/m za. van 14 tot 17 uur. Galerie Dauvillier (L. Noordstraat 56). Gera Dauvillier en Wim Vader, schilderijen, the ma bloemen. Ma. t/m za. van 9 tot 18 uur. Galerie Het Dok (Dam 46). Her man Brood, schilderijen, krijt- en potloodtekeningen. Ma. t/m vr. van 9 tot 12 uur en van 13 tot 17 uur. Galerie Wim Vader (Gortstraat 48). Wim Vader, schilderijen: landschap, zeegezicht en abstrakt. Ma. t/m za. van 9.30 tot 11.30 uur en van 13 tot 17 uur. Galerie "De Wijnstock" (Bel- linkstraat 32). Piet Rijken, schil derijen. Do. en vr. van 14 tot 17 uur, za. van 11 tot 12.30 en van 14 tot 17 uur, t/m vr. Pannering (Reigerstraat 9). Schil derclub van Andries Minderhout, schilderijen. Di. t/m za. van 9 tot 18 uur. Provinciehuis (St. Pieterstraat 42). Historische ambtskostuums. Ma. t/m vr. van 9 tot 12 en van 14 tot 16 uur. Roosevelt Studiecentrum (Abdij). Leven en werk van drie Roose- velts: president Theodore Roose velt (1858-1919), president Frank lin Delano Roosevelt (1882-1945) en zijn echtgenote Eleanor Roose velt (1884-1962). Wo. en do. van 10 tot 12 uur en van 14 tot 16 uur). PTT Telecommunicatie (Dam plein). 'Telecommunicatie van dichtbij bekeken'. Ma. t/m vr. van 10 tot 18 uur, za. en zo. van 12 tot 17 uur. De Vleeshal (Markt); Peter Ap- pleton, music form sculpture. Di. t/m za. van 11 tot 17 uur, zo. van 13 tot 17 uur. Zeeuws Kunstenaarscentrum (p/a Kousteensedijk 7). Joos Clijsen, waterproject. Ma. van 17.30 tot 21 uur. Di. t/m vr. van 10 tot 21 uur, za. van 10 tot 13 uur. Zeeuws Museum (Abdij 3). Johan Nieuhof, een reisverslag van een ambassadereis naar China in 1655. Ma. t/m za. van 10 tot 17 uur, zo. van 13.30 tot 17 uur. Zeeuwse Bibliotheek (Kousteen sedijk 7). Informatie over- en mu ziek van George Gershwin. Ma. van 17.30 tot 21 uur, di. t/m vr. van 10 tot 21 uur, za. van 10 tot 13 uur. OOSTKAPELLE Kasteel Westhove (Duinvlietweg 8). Han Koster, collages en schil derijen. Dagelijks van 11 tot 16 uur. Zeeuws Museum (Duinvlietweg 6). "Aai eens een krokodil", de huid van dieren en mensen. Te vens AndréKarman, schilderijen. Dagelijks van 10 tot 17 uur. SEROOSKERKE Taverne van Molen De Hoop. Ri an Krull, pentekeningen. Dage- lijks van 10 tot 21 uur. VEERE Grote Kerk (Oudestraat 26). 'De historie en het heden van Veere'. 'De aanleg van het kanaal door Walcherenmet reprodukties van de fotograaf Preuninger (ca. 1873). 'De conservering van de kerk'. 'Boerenwagens van de Zeeuwse Inspan'. 'Het ontstaan van het Zeeuwse kleilandschap', 'De muskusrat en zijn bestrijding en 'Schilderijen: "Land en Wa ter". Dagelijks van 10 tot 17 uur, Het orkest Siperkow onder lei ding van Gregorowitz Siperkow is zaterdag 1 augustus te zien en te horen in de Grote Kerk van Vee- re. Dit uit amateurs en professio nals samengestelde ensemble be gint zijn optreden om 20 uur. De leider is niet alleen een begaafd musicus, hij kan ook boeiend ver tellen over de achtergronden van de muziek die de bezoeker krijgt voorgeschoteld. Tijdens de concerten ontstaat er een ongedwongen sfeer. Dat komt ook al omdat de primas het publiek door zijn vertelsels bij het spel betrekt. En dat boeit natuur lijk. En een vondst van dit gezel schap uit Delft is het uitvoeren van bekende en populaire melo dieën in zigeunerstijl. Het concert is één van de vele die dit zomerseizoen in de Grote Kerk van Veere wordt gehouden. Voor de organisatie tekent steeds de Stichting Delta Cultureel, die trouwens ook talrijke exposities houdt in de kerk. J. Schepman is woordvoerder en kenner van tal rijke podiumkunsten. In een schrijven meldt hij dat de zigeu- nermuziek rond de eeuwwisseling in cafees en restaurants van Euro pa terecht kwam. De 'export' ge schiedde uit Rusland en de Bal kan. Vooral in Wenen was de me lancholiek klinkende viool een ge liefd instrument waarbij het mak kelijk wegdromen was en waar Van maandag 3 tot en met zater dag 8 augustus valt er voor de jongeren tussen 12 en 18 jaar op het parkeerterrein in het Nollebos in Vlissingen weer van alles te be leven op het spektakel dat de titel 'Dog Days' meekreeg. Om te beginnen speelt 'Parture' om 14 uur eigentijdse popmuziek, laat twee uur later het 'Stille korps' zien hoe de familie de Meester dc vakantie aan de Belgi sche kust doorbrengt en de 'Jake Smithband' laat om 18.30 uur oude tijden herleven met een rock and rollconcert. Dinsdag 4 augustus, als iedereen weer bekomen is van het spekta kel van de eerste dag, is er om 12 uur een optreden van Sez You (rock-wave), om 16 uur 'Beuze en Samsko' met de avonturen van B en S en om 18.30 weer een staaltje new-wave door 'Seven on the da te'. Woensdag 5 augustus van 13 tot 16 uur straatanimatie door 'Peppijn', bluesrock door 'De Smits' en om 18.30 reggae. Po- werpop wordt er op donderdag 6 augustus gespeeld door 'Trigger' en 'Hakim' bezet een dag later om 15 uur het podium met een mengeling van pantomime, com media en clownerie. Om 16.30 treedt 'Dust' op met stevige rock, om om 18.30 uur plaats te maken voor hard-rock. Zaterdag 8 au gustus is het weer de laatste dag en die wordt muzikaal opge luisterd door Leonardo Alulu (16 uur) en de groep 'Tissue' met swingende rock. Verder is er elke avond van 21 tot 24 uur een disco op het Nol- lestrand waarbij op enkele avon den iets extra's is gepland, zoals een kampvuur of een barbeque. Daarnaast kan men op 6 en 7 au gustus kennismaken met de tech niek van het striptekenen onder het motto 'van vlek tot strip figuur'. Maar dat is overigens niet alles, want elke dag is er op het festival een graffity-wedstrijd, een ten toonstelling van alles wat jonge ren thuis in hun vrije tijd hebben gemaakt, een fotowedstrijd, pot tenbakken, zeefdrukken, sieraden maken, video en mode maken. Op de laatste dag van het evene ment is er een modeshow waarbij de winnaar of winnares een oplei ding krijgt aangeboden bij 'mode-accenten'. verliefde paartjes innig omarmd naar luisterden. Maar in Wenen was ook de schramlmuziek ra zend populair, zodat dit genre ook in de repertoires werd op genomen. Bekend is bijvoorbeeld ook - zo legt Schepman vervolgens uit - dat als ergens in een uitspanning een primas binnenvalt bij een zi geunerorkest. Hij zet op zijn vi ool een willekeurige melodie in. Na enkele maten valt het orkest in. Het ensemble Siperkow vertolkt op een overrompelende en over tuigende manier de zigeunermu- ziek, stelt Schepman vast. De meeslepende en hartstochtelijke volksmelodieën liggen goed in het gehoor. Het bezit de felheid uit Roemenië, het romantische uit Hongarije en de het zwaarmoedi ge uit Rusland. Siperkow heeft dit alles voorzien van een eigen en ty pische klankkleur. In de serie zomeravondconcerten die deze maanden worden gehou den in de Nieuwe Kerk in Middel burg concerteert op dinsdag 4 au gustus Bram Beekman. Deze or ganist van de Sint Jacobskerk in Vlissingen speelt werken van Bach, Vierne, J. Jongen en Re- ger. Het concert begint om 20 uur. Beekman - geboren in 1949 - be haalde de B-akte orgel en .het so listendiploma 'cum laude' met de aantekening 'improvisatie'. Hij studeerde voorts in Wenen, bij Anton Heilier en behaalde in 1975 de Prix d'Excellence. Vervolgens veroverde hij talrijke prijzen op concoursen. Naast zijn 'job als organist' is hij docent aan het conservatorium in Tilburg met het hoofdvak orgel en impro visatie. Uit de ruim honderd inzendingen trokken we de volgende winnaars: C. Matthijse, Adr. Davidsestraat 10 te Meliskerke; J.J. Wielemaker-Geertse, Strandweg 1 te Koudekerke; T.M. Kuiper, Middenhofsingel 31 te Oost- Souburg; K.W. de Wit, kornoelje 25 te Leusden; C.A. Nieuwkerk, Borgvlietsedreef 354 te Bergen op Zoom; A.C. Donker-de Vos, Kasteelstraat 12 te Serooskerke; L. Wisse, Rozenlaan 6 te Oostka- pelle; M.J. Abrahamse, Thi- bautstraat 25 te Middelburg; J. Dekker-Bakker, Duinstraat 3 te Domburg en K.W. Louwerse- Heyt, Noordstraat 34 te West- kapelle. Tijdens het jubileumtoernee van de beroemde Amerikaanse Conti nental Singes Orchestra kunnen ook de inwoners en bezoekers van Oostkapelle en omgeving genieten van een avond vol beweging en dynamiek. Dat kan op maandag 3 augustus in de Zionskerk, aan vang 20 uur. Het is voor de 25e keer dat dit koor en orkest een toernee maakt door Europa, waarbij Nederland - en ook een aantal Zeeuwse plaatsen - steeds werd bezocht. Niettemin was elk concert uniek. Dat komt - aldus de 'importeurs' van de gospel-formatie - omdat de groep elk jaar wordt ver nieuwd. Dat garandeert een opti maal enthousiaste groep. De 40 zangers en instrumenta listen zijn allen rond de twintig. Door middel van een auditie zijn ze geselecteerd. Dat handhaaft het hoge niveau. Momenteel zijn er zeventien groepen die de wereld afreizen om concerten te verzor gen. Naast Nederland worden ook landen als Peru, Panama, Kenia, Oost-Duitsland, Hongari je, Israël, Indonesië en de Sovjet Unie bezocht. Marian van Puyvelde exposeer! tot eind september ikonen en bronzen beelden in de Rabobank in Middelburg. De kunstena res uit Nieuw-Haamstede werkt aan de Vrije Academie in Rot terdam in de vakken boetseren en bronsgieten. Bij een aantal deskundigen bekwaamde zij zich in het vervaardigen van iko nen. De eerste lessen in deze bijzondere techniek ontving zij in 1978. Een ikoon, nageschilderd Ikonen zijn heiligenbeelden. Het woord ikoon betekent gelijkenis. Het zijn op houten planken ge schilderde voorstellingen van Christus, de Moeder Gods (Ma ria), de Heilige Drieënheid, evan gelisten, profeten, heiligen, mar telaren en Bijbelse (apocriefe in begrepen) of legendarische ge beurtenissen. In principe kopieert de ikonenschilder een bestaande afbeelding. Maar hij moet zich wel aan voorschriften houden. Niettemin verschillen de ikonen. Marian van Puyvelde legt uit: "Evenmin als een muziekstuk dat wordt uitgevoerd door twee or kesten en dirigenten hetzelfde zal klinken, zal ook een ikoon die naar een ander voorbeeld is ge maakt, hetzelfde zijn". De ikonenkunst werd geboren in Byzantium. De oudste bewaard gebleven afbeeldingen dateren uit de zesde of zevende eeuw en ver tonen een gelijkenis met de Egyptisch-Hellenistische doden- portretten. Van de overledenen werd in die tijd een portret ge maakt dat op het gelaat werd ge legd van de dode. Vanuit Byzantium verspreidde zich het oosterse christendom over een groot gebied in Oost- Europa. Daar vestigde zich in de loop der eeuwen een groot aantal ikonenscholen. Een ikoon mag niet naturalistisch worden geschilderd. Dat bete kent: er wordt niet met slagscha duw gewerkt. In principe werkt de ikonenschilder van donker naar licht. Op het laatst worden de heel lichte puntjes en streepjes op gezicht, haar, handen, voeten en kleding aangebracht. Vaak wordt omgekeerd perspectief ge bruikt; de lijnen van een gebouw of een tafel lopen dan naar de toe schouwer toe. De figuren op een ikoon hebben weinig menselijks: een starende blik, smalle neus, kleine mond, eigenaardig ge vormde handen en voeten en zeer gestileerde kleding, zijn de ken merken. Marian van Puyvelde heeft een grote reeks tentoonstellingen ach ter haar naam staan. WOENSDAG 29 JULI Orgelconcert door Henk G. van Putten, St. Jacobskerk, Vlissin- gen, 20 uur. DONDERDAG 30 JULI Rhythm 'n Booze-festival, Nol lebos, Vlissingen, 10 uur met vijf buitenlandse en zes Zeeuwse bands. Voorstelling van de Hongaarse volksdansgroep S£rv6r Varosi Tanacs, Oude Markt, Vlissingen, 14 uur. VRIJDAG 31 JULI Orgelconcert door Iman de Zwarte, St. Jacobskerk, Vlissin- gen, 12 uur. ZATERDAG 1 AUGUSTUS Zigeuner en Schramlmuziek door het orkest Siperkow o.l.v. Gregorowitz Siperkow, Grote Kerk, Veere, 20 uur. Beiaardierconcert van Karei Keldermans, St. Jacobstoren, Vlissingen, van 15 tot 16 uur. MAANDAG 3 AUGUSTUS Continental Singers Or chestra, Zionskerk, Oostkapelle, 20 uur. DINSDAG 4 AUGUSTUS Orgelconcert van Bram Beek man, Nieuwe Kerk, Middelburg, 20 uur. zo. van 14 tot 17 uur. De Schotse Huizen (Kaai 25). Kle derdrachtmutsen uit de verzame ling van mevrouw Eva de Kam-de Feijter en zilveren broekstukken uit particulier bezit. Op de scheeps- en visserijzolder enige scheepsmodellen uit de 17e eeuw van Marinus Schram. Tevens Werner Brattig, (uit Solingen) schilderijen, fendillage techniek en grafieken. Di. t/m za. van 10 tot 17 uur. VLISSINGEN Iguana (Bellamypark 35). Leven de reptielen, amfibieën en insek- ten. Zo., ma. en do. van 14 tot 17.30 uur, di., wo., vr. en za. van 10 tot 12.30 en van 14 tot 17.30 uur. Foto Dert (Nieuwendijk 35). 'Fo to's van vroeger'. Openingstijden als winkel. Gevangentoren (Boulevard de Ruyter IA). Hans La ban, grafiek. Openbare Bibliotheek (L. Zelke 91). Foto's, 'Zeeland in de jaren 1945- 1955'. Ma. van 13.30 tot 20 uur. Di., wo. en vr. van 10 tot 20 uur, za. van 10 tot 12.30 uur. Stadhuishal (Stadhuisplein). Drie werelden van Air-brush. Bob Karsdorp, Cees van de Wetering en Lex de Meester met schilderij en, skulptuur en foto's. Ma. tot vr. van 8.30 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur. Stedelijke Museum (Bellamypark 19). 't VIie gent Hart, een gezon ken Oostindië-vaarder', ma. t/m vr. 10 tot 17 uur, za. en zo. 13 tot 17 uur. Strandhotel (Boul. Evertsen 4). Marcel Robbe, olieverfschilderij en en tekeningen. Dagelijks geopend. Veerboot Vlissingen - Breskens. Willem van Anraad, pastels. Vitrines Walstraat - Lange Zelke. Surinaams Houtsnijkunst van Hugo May land. Openingstijden: winkeluren. Voormalige Scheldesmederij (Hoek Walstraat). 'Zes maal schilderen', olieverf- en acryl schilderijen van Klaus Kroger, Wolfgang Finck, Gilbert Swim- berghe, Philippe Vandenberg, Marian Plug en Tomas Rajlich. Dagelijks van 11 tot 18 uur. VROUWENPOLDER R.K. Toeristenkerkje (Ford den Haackweg). Henri Hess, olieverf schilderijen, landschappen en stil levens. Dagelijks van 2 tot 5 uur, vanaf zondag. Alhamhra theater, Coosje Bus- kenstraat 144, tel. 01184 - 12260 Grand theater Goes, Singelstraat 5A. tel. 01100 - 15165 Filmtheater Meccano, Pauw poort 3, tel. 01180 - 33414 (reser veren alleen tussen 19 en 20 uur) Filmtheater Electro, Kousteense dijk 7, tel. 01180 - 30235 (reserve ren alleen tussen 19 en 20 uur) DONDERDAG 30 JULI Alhambra I Vlissingen 'The li ving daylights' 14, 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen 'Een avontuur met een staartje' 14 uur. 'Children of a lesser god' 19 uur. 'The name of the rose' 21.30 uur. Grand Theater Goes 'Bambi' 14 uur. 'Police Academy 4' 20 uur. Meccano Middelburg 'Black wi dow' 20 uur. 'Platoon' 22 uur. Electro Middelburg 'Salvador' 20.30 uur. VRIJDAG 31 JULI Alhambra I Vlissingen 'The li ving daylights' 14, 19, 21.30 en 23.45 uur. Alhambra II Vlissingen 'Een avontuur met een staartje' 14 uur. 'Children of a lesser god' 19 uur. 'The name of the rose' 21.30 uur. 'Girlfriends' 23.45 uur. Grand Theater Goes 'Bambi' 14 uur. 'Police Academy 4' 19 en 21.30 uur. Meccano Middelburg 'Black wi dow' 20 uur. 'Platoon' 22 uur. Electro Middelburg 'Salvador' 20.30 uur. ZATERDAG 1 AUGUSTUS Alhambra I Vlissingen 'The li ving daylights' 14, 19, 21.30 en 23.45 uur. Alhambra II Vlissingen 'Een avontuur met een staartje' 14 uur. 'Children of a lesser god' 19 uur. 'The name of the rose' 21.30 uur. 'Girlfriends' 23.45 uur. Grand Theater Goes 'Police Academy 4' 19 en 21.30 uur. Meccano Middelburg 'Black wi dow' 20 uur. 'Platoon' 22 uur. 'De Speurneuzen' 15 uur. Elec tro Middelburg 'Salvador' 20.30 uur. ZONDAG 2 AUGUSTUS Alhambra I Vlissingen 'The li ving daylights' 14, 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen 'Een avontuur met een staartje' 14 uur. 'Children of a lesser god' 19 uur. 'The name of the rose' 21.30 uur. Grand Theater Goes 'Bambi' 14 uur. 'Police Academy 4' 19 en 21.30 uur. Meccano Middelburg 'Black wi- dow' 20 uur. 'Platoon' 22 uur. MAANDAG 3 AUGUSTUS Alhambra I Vlissingen 'The li ving daylights' 14, 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen 'Een avontuur met een staartje' 14 uur. 'Children of a lesser god' 19 uur. 'The name of the rose' 21.30 uur. Grand Theatre Goes 'Bambi' 14 uur. 'Police Academy 4' 20 uur. Meccano Middelburg 'Black Widow' 20 uur. 'Platoon' 22 uur. Electro Middelburg 'Salvador' 20.30 uur. DINSDAG 4 AUGUSTUS Alhambra I Vlissingen 'The li ving daylights' 14, 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen 'Een avontuur met een staartje' 14 uur. 'Children of a lesser god' 19 uur. 'The name of the rose' 21.30 uur. Grand Theater Goes 'Bambi' 14 uur. 'Police Academy 4' 20 uur. Meccano Middelburg 'Black wi dow' 20 uur. 'Platoon' 22 uur. Electro Middelburg 'Salvador' 20.30 uur. WOENSDAG 5 AUGUSTUS Alhambra I Vlissingen 'The li ving daylights' 14, 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen 'Een avontuur met een staartje' 14 uur. 'Children of a lesser god' 19 uur. 'The name of the rose' 21.30 uur. Grand Theater Goes 'Bambi' 14 uur. 'Police Academy 4' 20 uur. Meccano Middelburg 'Black wi dow' 20 uur. 'Platoon' 22 uur. Electro Middelburg 'Salvador' 20.30 uur. Galeriehouder R. Bellemans uit Axel kwam enige maanden gele den uitgebreid in het landelijke nieuws door zijn plan om kunst op de veerdienst Vlissingen-Breskens tentoon te stellen. Op verzoek van Bellemans neemt de Zeeuwse Cul turele Raad het project over. Elke twee maanden wisselen de exposi ties van verschillende Zeeuwse kunstenaars. Sommigen zullen bestaand werk aan het gedein prijsgeven, anderen zullen hun creativiteit gebruiken voor werk dat speciaal voor de boot wordt gemaakt. De beeldend kunstenaar Willem van Anraad uit Zierikzee hangt de maanden juli en augustus vier pastels op de veerpont. Andere werken van hem bevinden zich in de provinciale collecties van Zeeland en Utrecht en in de kunstuitleen in Middel burg. De werken van Van Anraad zijn na de expositie op de boot te koop. Bij aankoop van de land schappen subsidieert de provincie een deel van de prijs. gedeelte van de wintercollectie is reeds binnen V

de Vlissinger | 1987 | | pagina 8